Het qebeim der oude Abdii Een gulle erkenning» STADSNIEUWS Au Bon lt»1ar»o!ié« „üoyons." Ifaapiem-Brasssel» Handsoiioenen voor alle gelegenheden* NIEUWE HflflRLE/ASCHE COURANT I£SLD.EJ££i?. Met volle instemming nemen wij onder staand artikeltje over uit de „Nieuwe Tüb. Courant." Wie de R.K. arbeidersbeweging van af den beginne heeft medegemaakt er gaaf nu zoo'n kwart eeuw over heen weet ook met hoeveel wantrouwen zij is begroet. En niet alleen door degenen, die meenden dat hun belang er door kon worden geschaad. Intusschen is de ondervinding een goede leermeesteres cn nu we dan vijf-en-twin- tig jaar verder zijn kan men gewaar wor den dat er met het oprichten on steunen der R. K. arbeidersverenigingen goed werk is gedaan in meer dan een opzicht en mo gen de vruchten die reeds zijn geplukt het bewijs leveren van den verder zienden blik dergenen die zich vanaf den beginne voor de arbeidersorganisatie hebben geïnteres- 600rd. Zeker, het is nog niet alles botertje tot don booiq ook arbeiders zijn maar men- sc-hen en de leiders der arbeiders zijn niet altijd en overal de allerbeste en allervoor treffelijkste menschen. Zij begaan hun mis slagen en somtijds komt het eigenbelang' dat hun beziolt duidelijk om den hoek kij ken. Maar komt dat niet overal voor? Een der schoóne gevolgen van de Jt. K. arbeidersorganisatie is het ontwaken van sterker katholiek bewustzijn, van meer in tensief openbaar geloofsleven. Algemeen is do klacht, dat de_ hoogere standen veel meer belangstelling in de pu blieke katholieke zaak konden toonen en somtijds is men geneigd te denken, dat het aan de arbeiders is voorbehouden den Chris tus weer in te dragen in het volle maat schappelijke leven. Iri dezen geest ontmoeten wij een argu menteering in „Het Patroonsblad dat een uitstekend pleidooi bevat voor een Neder- landschc Vereeniging van RIK. Werkgevers. Dezen de R.K. werkgevers staan ten opzichte van het R.K. vereeniging-sle- ven 't woord „hun" kan men niet eens schrijven! voor een tekort. I)at is jammer, zegt „Het Patroonsblad." En waarom? „Eerstens ondergaan do werkgevers niet den gunstigen invloed der roomsche begin selen. En aldus blijft steeds het gevaar be staan, dat zij daartegen misdoen. „Volstrekt geen denkbeeldig gevaar. Wij zouden dat uit onze ervaring duide lijk kunnen illustreeren. Da't is dus moreel verlies. „Maar daarnaast zien wij liet gebeuren, dal. de patroons, die niet katholiek geor ganiseerd zijn, ook in andere opzichten, bij andere gelegenheden, niets voelen of al thans niets doen voor de oponbare katho lieke zaak. „Anders gaat het bij do arbeiders. „Door hunne sociale actie zijn velen hun ner de oogen wijd opengegaan. Zij hebben besef gekregen van de toestanden, van de gevaren, van do nooden. Zij zijn warm ge worden voor hun eigen zaak, maar van die warmte profiteert thans ook de algeineene katholieke zaak. „Het zou onvolledig zijn, te mee non, dat de katholieke arbeidersbeweging geen an dere verdiensten heeft voor het algemeen welzijn, dan dat zij op godsdienstig en po litiek gebied het socialisme tegenhoudt.. Want ook positieve resultaten bereikt zij. Door de individueele cultivesring, waarvan ton slotte de verbetering van liet geheel moet komen, hebben zij zichzelf verbeterd, hunne godsdienstige overtuiging verleven digd en verdiept, hun zedelijk peil ver hoogd. „Spreek me nu niet van fouten, door-hen begaan. „Wij zelf zijn ook lang niet smetteloos. En geen werk is volmaakt, waar menschen- handen aan bouwen. „Het is toch wel niet voor gegronde te genspraak vatbaar, dat de katholieke ar beidersbeweging voor het algemeen belang vele verdiensten heeft. Zij is dan ook steeds bereid, om, waar <le roomsche zaak moot gediend worden, waar openlijke manifesta tie vruchtbaar werken kan, hare breo.de schouders te plaatsen onder elke dergelijke onderneming. „En de hoogere standen ontbreken daarbij, over het algemeen gesproken, bijna altijd." Men kan tegen dit betoog niet veel in brengen, want het is "zooals hot er staat. Ook' da gulle erkenning van de verdien sten der katholieke arbeidersbeweging „voor het algemeen belang."- GEMEENTERAAD. (Vervolg der zitting van gisteren). "Aan de orde is het voorstel in zake fle pensioenregeling van ambtena ren. Do heer SLINGENBERG verdedigt zijn voorstellen, die inzake de gelden welke de( gemeente aan het Rijk heeft te betalen vol gens de nieuwe Pensioenweb, aanmerkelijk verschillen met dié van B. en W. Weliswaar zeggen B. en W. dat het stelsel van spr. per jaar f 1100.méér kost, maar daarbij zal in spr.'s stelsel f 40.000 in de pensioen kas blijven, in ieder geval. Doch afgezien hiervan is volgens spr. het stelsel van hem zelf toch aanbevelenswaardiger, omdat het laatsto 't pensioenfonds vlugger van de baani helpt. Spr. wijst daarbij erop, dat de effec ten (obligaties) van het pensioenfonds laag in rentestandaard zijn, en daarenboven nog dalend in koers. Ook dat acht spr. gevaar lijk en hij is er daarom voor, het pensioen fonds zoo spoedig mogelijk op te ruimen, wat in spr.'s stelsel gebeurt. «Nadat spr. nog hoeft bestreden, wat ;B. en W. in hun praeadvies tegen spr.'s voorstel len aanvoeren, is het woord aan den heeft HEERKENS THIJSSEN, dié als rapporteur der financieele commissie de voorstellen van B. en W. verdedigt. Spr. wijst erop, dat deze zaak zeer in gewikkeld is, en brengt hulde aan den ambte naar die de voorstudies ervan voor de commis sies heeft gemakkelijk gemaakt. Tegenover de heer Slingenberg wil spr. alléén oen paar enkele punten stellen. De meerderheid der commissie blijft bij zijn gevoelen, dat 40 X een annuïteit van f 1100 meer van beteokenis is dan een bedrag ineens van f 40.000. Het voornaamste is echter dat bij het systeem der commissie de gemeente véél meer geld in handen heeft, wat spr. juist voordeelig acht. De uitzetting daarvan i3 zoo soliede mogelijk, en dan acht spr. dit veel aanbevelensWaardi- ger dan dat de gemeente eenvoudig de 3'/a pet. van het Rijk accepteert, en niets meer! De heer POPPE ondersteunt wat de hoor Slingenberg wil om deze reden, dat naar spr.'s meening de berekeningen van het Rijk wat ill te hoog zijn. Dat gaat steeds zoo. Dus behoeve we niet bang te zijn: het Rijk zal wel over houden! De wethouder KRU3EMAN verdedigt óók het voorstel van B. en W. Hij wijst er op dat de heer Slingenberg geen enkel argument van den weteuschappelijken adviseur van B. en W,, den beer Turksma, heeft weerlegd! Tal van steden volgen het advies van dezen heer en anderen, die het met dezen eens ziju, spr. acht het veiliger, hen te volgen, dan den heer Slingenberg. De hoer SLINGENBERG zegt dat de heer Thijssen wel stellingen heeft opgezet, maar niets bewezen. En de conclusies van den, heer Kruseman acht spr. onjuist. Andere ge meenten, die liet advies van den heer Turksma volgden, staan in andere positie ten oprichtc van het pensioenfonds, daarom behoeven wij die nog niet te volgen. De heer HEERKENS THIJSSEN zegt dat de hecren Slingenberg en Poppe zélf argu menten aanvoeren voor 't voorstel van B. en W„ hij citeert hun woorden en bewijst dat deze juist spreken tegen hun eigen voorstel. Wat do heer Poppe zegt, wel, de heer Slin genberg mag gerust zeggen: bewaar mij voor m'n vrienden! Juist omdat da. berekening van het Rijk zoo royaal is, zullen ook wij overhouden, als wij de voorstallen van B. en W. volgen. Na repliek der heeren SLINGENBERG en POPPE wordt alinea I van het concept-besluit in stemming gebracht an aangenomen met 19 stemmen voor en 10 tegen. Hot voor- stel-Slingenborg is hiermede vcvvali e n. Een amendement-POPPE en NAGTZAAM wordt door den oorsbö Uitvoering verdedigd. De heer HEERKENS THIJSSEN bestrijdt het. De voorstellen van B. en W. zijn volgena de wet, die van de heeren Poppe en Nagtzaam zijn niet daarmede in overeenstemming. Te vens wijst de heer Th. op de goedo gevol gen van doze voorstellen voor de betrok kenen. De beer NAGTZAAM zegt dat het motief van zijn amendement is, dat de gemeente Haarlem een gratis-pensioen geeft.. Daarom heeft spr. mede voorgesteld, geen 3 pet. to vorderen van hen die uit den gemeentedienst gingen. Do heer POPPB Repliceert, spreekt van „onrecht", van een „anti-dilnviaansch stand punt" etc. Het amendement wordt met de stemmen van de heeren Nagtzaam, Poppe, Bruch, de Braai, Kleijnenberg, Bregonje, Welsenaar en Rinkema voor (228) verworpen. Een tweede amendement van de heeren Poppe en Nagtzaam, wordt door eerstgenoem de uitvoerig verdedigd. Het bedoelde van ambtenaren, die op I October 1913 in dienst der gemeente wa ren, of die of nè, dien datum in dienst der ge meente zijn of zullen worden aangesteld, het aan de gemeente toegekende recht van ver haal tot zoodanig bedrag toe te passen als zjj verschuldigd zijn nJ. 5 pet. van den pen sioengrondslag, doch na aftrek van het be drag voor do eerste f 600 van het salaris. De heer SLINGENBERG stelt voor f 300 af te trekken. Hij leest een raadsstukje voor van die in de oogen der heeren Nagtzaam en Poppe ongetwijfeld „nooit-volprezen ge- méente Zaandam," waarin niet aftrek van f 600 gevraagd werd, ook niet f 300, maar f 250. De heer POPPE: Fout! (Gelach). De heer v. d. KAMP betoogt dat ae hee ren gemeente-ambtenaren het vertikken deel ta nemen in 't weduwen- en wee zen pensioen. De heer v. d. Kamp kwam hiertoe als ant woord aan den heer Nagtzaam, die deelname aan het pensioenfonds wensehte te bevorde-. ren door alle ambtenaren. We hebben 't niet eenmaal, maar tienmaal, herhaalde malen in do pensioen-commissie gehad: „Wat kan mij mijn wijf scheelenl" zeggen die heeren ge woonweg, aldus de heer v. d. Kamp. Na uitvoerige discussie werd het voorstel der heeren Poppe en Nagtzaam in stemming gebracht en verworpen met alleen do stem men der onderteekenaars voor. Het amendement van den heer Slingen berg werd verworpen met 18 tegen 12 stem men. Voor de heeren Nagtzaam, Slingenberg, Timmer, Kleynenbsrg, Bregonje, Schram, Rin kema, Schreuders, Poppe, Krelage, .Visser en Bruch. Het voorstel B. en W. werd goedgekeurd. Kleingoed. De heeren A. M. .Verkerk en C. P, G. Cassée, oud-ambtenaren dezer gemeente en thans in andere betrekking werkzaam, ver zoeken don Raad op de oud-ambtenaren, die reeds vóór 1 October 1913 den dienst der gemeento hebben verlaten, liet aan de ge- meente ambtenaren 1913 toegekende recht van verhaal niet toe te passen. Onder verwijzing naar de te dezer zake uitgebrachte rapporten stellen B. en W. voor dezo verzoeken van do hand te wijzen. Goedgekeurd. Goedgekeurd werd voorts een wijziging der verordening der jaarwedden van. het perso neel bij het lager onderwijs. Het verzoek van den gemeente-werkman O. Dalk werd in handen gesteld van B. en. W. ter afdoening. Lichamelijke opvoeding. Om het college van B. en W. te advisee ren in die zaken, welke de gemeente met do lichamelijke opvoeding in aanraking brengen, wordt voorgesteld eene commissie in het le ven te dbepen. De heer v. d. KAMP vraagt de commissie te doen bestaan uit zeven leden, aangezien, de takken van sport zoo veelzijdig zijn. De VOORZITTER zegt da;t dit een kwestie van later tijd is. Er staat dat de commissie bestaan zal uit minstens vijf leden. De hoer v. d. KAMP vertrouwt dat de voorzitter met zijn uitgesprokeh wensch zal rekening houden, hetgeen de voorzitter toe zegde. Na eenige wijzigingen in de redactie werd het voorstel zonder hoofdei, stemming aan genomen. Aftakspoor van de'E. N. E, T. Op 2 April vroeg de E.N.E.T. om een ver- bindingsspoor te mogen maken tuss hen het spoor in do Rozenstraat en de lijn naar BloeinendaaJ. Dat verzoek is door den Raad pas verworpen. B. en W. vinden thans vrij heid voor te stellen, het maken van heli ter alleen voor ,,dienstspoor". Het komt don heer v. d. KAMP ongewenscht voor om bij de vier stel rails: die er liggen, er nog een bij te laten leggen. Het is voon do menschen zeer onpleizierig en bovendien onnoodig. Van Bloemendaal kan men met weinig moeite de Rozenstraat inrijden. Hij geeft in overweging het verzoek niet tod te staan. De heer SCHRAM onderschrijft dit betoog ten volle, doch met) heb oog op de veiligheid van het publiek. De heer DE BREUK wijst er op dat een eerste verzoek in de commissie ongunstig ont vangen is. Een tweede was duidelijk en werd gunstiger ontvangen. Een voordeel is dat de tram niet het geheele Stationsplein behoeft af te rijden. Dit woog zwaar genoeg om, ondanks de be zwaren, het verzoek toe te staan. Bovendien is het maar op proef. De heer RINKEMA wijst er op dat de rails komen te liggen in een drukken verkeersweg. Men krijgt er dan het slingeren van do rij tuigen om de groote bocht van de tram te ont wijken. Rijden de trams een 25 meter door, dan hebben zij een wissel. Wij weten wat het nemen van een „proef" beteekenfc. Men gaat niet zoo licht over om die te doen eindigen, als het niet heel erg is. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met 7 stemmen voor, n.l. do heeren v. Sty- rum, Jonckbloedt, Heerkens Thijssen, de Breuk, Hulswit, Kruseman. Klein good. Het blijkt dat er drie boom-en in de Ro zenstraat weg moeten, om voor het dubbel- tramspoor dat daar komen zal, ruimte te maken. Gelukkig is een van de drie niet al te best meer. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor instemming te be tuigen met het door den Raad van Maas tricht tot H.M. de Koningin gericht verzoek inzake do uitbetaling door het Rijk vau de pensioenen der gemeenteambtenaren cn -werklieden: lo. om de bepalingen van art. 37 der wet ook voor do weduwen- en weezen- maandeiijks de pensioenen uit to betalen, pensioenen toepasselijk te verklaren; 2o. om Goedgekeurd. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op de, verzoekscliriften van het bestuur van de Haarlemsche Openlucht-club om eene rechtstreeksehe vergunning van den Raad om op het gemeentelijk speelterrein te spelen en om, afgescheiden van het besluit hierop, haar nog deze maand (bedoeld wordt de maand September, waarin het verzoek inkwam!) de beschikking over het speelterrein aan de Leid- sche Vaart to willen geven. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan het Plaatselijk Oomité van spelleiders-cursussen, tot weder- opzeggens toe vergunning te vorleenen des Woensdags- en Zaterdagsmiddags van 24 uur bij ongunstige weersgesteldheid (gewoon lijk wordt op liet c-avalerie-bcrrcin geoefend) gebruik te maken van de gymnastiekzaal van do school aan de Tetterodes t.riat. Goedgekeurd. Uegenvaslc klceding. Door den Cbristelijken en door den R. K. Bond van Gem. werklieden, afd. Haarlem, was verzocht aan de gemeentewerklieden, die daarvoor in aanmerking komen, regen- vaste kleeding te verstrekken. B. en W. stel len voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Waar het dragen van oliekleeding bij het verrichten van sommige werkzaamheden hin derlijk kan zijn, moet, naar de meening v«un B. en W. het verstrekken daarvan worden overgelaten aan het inzicht van de hoofden van takken van dienst, en is er in elk geval, volgens hun meening, geen aanleiding voor een algemeene regeling. De lieer BRUCH is verwonderd over het afwijzend prae advies van B. en W., zonder meer. Dat oliekleeding hinderlijk zou zijn. beaamt spr. niet en zet dat uiteen. Geeft men geen oliekleeding, dan moet men zich behelpen met jekkers aan te trekken, hetgeen hinderlijker is dan het dragen van olieldee- ding. Spr. ontkent, dat het verschaffen van olie kleeding een emolument zou ziin. Het is ook hygiënisch, volgens den spreker en ook in het financieel belang der gemeente, daar het ziektegevallen zal voorkomen en vermin- deren. Ook wijst spr. op andere plaatsen waar regenvaste kleeding wordt verschaft, alsook op verschillende groote werkplaatsen hier ter stede. Spr. doet, ook namens den heer de Braai, het voorstel om alsnog regenvaste kleeding te verschaffen aan wie daarvoor in aanmerking komen. De heer DE BREUK ontkent dat B. en W. op het verzoek een stempel van minderwaar digheid zouden willen drukken. Zij meenden dan in 't verzochte voorzien wordt. Spr. zette de nadeclen van het dragen van regenvaste kleeding uiteen. Ook wordt reeds oliekleeding verstrekt waar dit noodig is. Werken in den regen doen de werklieden niet, dan schuilen zij. Dat zou spr. ook doen, nïaar dan hebben zij de kleeding niet noo dig. Als gemeend wordt dat het noodig i dan wordt de kleeding verschaft. Dat ge beurt ook nu reeds. D heer BRUCH constateert dat de wethou der een geheel anderen toon aanslaat, dan i do stukken wordt gedaan. De hoofden bleke niet zoo gunstig gestemd tegenover het ver zoek. Zij achten het niet noodig. Spr. heef alleen eens er-op willen wijzen, dat het toe wel eens wcnscbelijk kan zijn oliekleeding t verschaffen. De toon van den wethouder i heel anders dan die der hoofden, herhaal spreker. Do VOORZITTER vraagt om don vorm van het voorstel wat te veranderen en B. en W. to doen uituoodigen om in ruimere mali oliekleeding te doen verschaffen aan ge meen te-werklieden, die daarvoor in aanmer king komeu. Do heer BRUCH neemt hiermede genoegen Do heer LASSCHUIT acht het voorstel on noodig, waar door den wethouder reeds toegezegd dat er op zal worden toegezien. De heer VAN STYRUM yleelt dit stand, punt ook. Hij vertrouwt liet woord van dei wethouder. Do heer BRUCH meent dat de wetboudot niet gezegd heeft dat verdere verstrekking in overweging zou worden genomen. De heer DE BREUK verklaart dat zijn be. doeling is geweest om nog nader met de di recteuren over de zaak te spreken en te zien of uitbreiding kan gegeven worden aan do verschaffing van oliekleeding. De heer DE 15RAAL merkt op dat. de con sequentie van het (xdoog des heeren d' Breuk zou zijn, dat een gemeente-werkmar zou kunnen schuilen van 's morgens 6 uur lot 'savonds 6 uur. (Gelach). Dat is (och niet de bedoeling. Hot voorstel van den beer Bruch wordt men met 22 tegen 9 stemmen. Burgerlijke Stand, B. en W. stellen voor om in de verordening betreffende ambtenaren van den Bm-gerlükeu Stand enz., te bepalen, dat het Bureau des middags van 12 tot half 1 geopend zal zijn op Zondagen en daarmee bij de Gemeentewet gelijkgestelde dagen en op de dagen, waar, op de bureaux der plaatselijke secretarie krachtens een afzónderlijk besluit van B. cv W. zullen zijn gesloten. Goedgekeurd. Plaatselijke directe belasting, B. en W. bieden ter vaststelling aan het lo suppletoire kohier der plaatselijke directe be lasting- naar het inkomen dezer gemeente, dienst 1913, opgemaakt tot een bedrag van 24,909.34. Het aantal aanslagen bedraagt 860; het, beschreven inkomen 1,189.000; na aftrek der 500 voor noodzakelijk levens onderhoud 430.000; belastbaar inkomen 759,000; bedrag der aanslag over 12 maan- den 39.468 en met een feitelijk bedrag var den aanslag van 24,909.34. Goedgekeurd. Uitbreiding van het GasbedrOjf. Ons gasbedrijf breidt zich voortdurend uit Ta de laatste maanden is liet gasverbruik toe genomen met 10, 15, 15 tot 17 pet. boven dal in dezelfde maanden van 1912. Daarvooi moet noodig het produceerend vermogen v:n het gemeente-gasbedrijf uitgebreid worden. Daartoe zal oen stokerij met vier kameroven en condensor inrichting .moeten worden bij gebouwd met f-en productievermogen va 16.000 a 17,000 M3. per elmaal. De kosten va een en ander werden begroet, op 211,000 B. en W. stellen voor dit bedrag ter hunne- beschikking te stellen. De heer HEERKENS THIJSSEN vraagt wat er waar is van het bericht in de dagbla den dat Vel-en een eigen fabriek gaat bou wen en of B. en W. daarmede rekening heb ben gehouden. De heer MODOO antwoordt, dat, 200 is beschikbaar gesteld om te overwegen de mo gelijkheid van den bouw eener eigen gasfa briek. Maar dit, doet niets ter zake. De le vering nail Velsen is slechts een klein onder deel van de gasproductie. Ook zou Velsen eerst in 1917 tot een eigen fabriek kunnen overgaan. Er zijn echter ook financieele voor- doelen aan verbonden. Eh* worden nieuwe ovens gebouwd, waardoor het productiever mogen vergroot wordt. Ook zou bet aanlok kelijk zijn omdat met dit systeem van ovens de nachtarbeid van stokers c.a. kan worden afgeschaft. Spr. beveelt annneming ten sterk sto aan. Het voorstel wordt aangenomen. Gcmeente-gasbedrijt, B. en W. stellen voor eenige posten van uitgaaf der begrooting 1913, voor liet Gein- gasbedrijf te versterken met 126,250. Dil ftUULt si «J Ervaringen van een journalist uit de 20e eeuw door HEADON HILL. iOorspronkelijke vertaling uit het, Engelsch). 1-9.) De oude dame fronste het voorhoofd, zij dracht haar hoofd een weinig zijwaarts en sloeg den jongen journalist met critischen blik gade. Zijn gezicht was met een blos over dekt door zijn verontwaardiging over haar niet-willen-gelooven van zijn ontkenning, dat hij Mapleton's opvolger was, cn zij kwam tot de overtuiging, dat zijn gelaat het volste ver trouwen inboezemde. Maar zij had nog een oül in haar koker, dien ze, vrouw als ze was, niet kon nalaten af te schieten. „Ha, u geeft dus toe, dat Martha Gallo ways eeuwige commensaal een detective kan ,zijn, zeide zij. „Wel, daaruit volgt nog niet, dqt u er ook niet een zou kunnen zijn, is het iwel? Juist omdat u niet bevriend zijt met "ion ander en hem vroeger niet kendet? Al«u acht, zou het ook niet onwaarschijnlijk jo. dat hij vriendelijk omging met iemand- die zijn werk heter deed dan hij zelf, zou het niet?" In haar diplomatiek gesprek met een man van nobele bedoelingen, maar weifelenden geest volgde Tante Drusilla geen jn-isten weg. Ze was te nadrukkelijk. Hector bewon derde dat en hij' gevoelde sympathie voor Madge's verdedigster, maar hij vond toch, I dat hij met wat meer klem moest optreden. Om de vrijheid in zijn handelen te behouden was het lmog tijd, eeti beetje flinker toon aan te slaan. Hii stond plotseling stil en zag zijne hardnekkige ondervraagster in 't gelaat. „Ziet n niet in, Miss Campion", zoo begon hij op gestrengen toon, „dat u, zonder twijfel met de beste bedoelingen, ofwel te veel of- wel te weinig hebt geopenbaard? Indien n nog in den waan verkeert, dat ik mijzelf in de Abdij heb ingedrongen, met het directe doel hare bewoners te bespionneereu, en, ter- wijl u in die dwaling verkeert, een beroep op mij wilt doen, om er van af te zien, dan zijt ge niet duidelijk genoog. Indien integen deel, zooals ik lioop, u mij recht hebt. gedaan I door mijn verzekering te aanvaarden, dat ik alleen hierheen gekomen beu om de vacan tia te genieten, die een hard werker wel ver dient, dan hebt n dingen gezegd, die do begeerte zouden prikkelen van iederen journa list, op vacantie of niet. Wel, indien ik bet wensehtc, dan kan ik nu teruggaan naar bet huis en drie kolommen vullen met de vage toesnelingon. die u gemaakt hebt on donkere daden, bedreven door de adellijke bewoners van de Abdij." Eén blik overtuigde hem, dat hij de over winning behaald had noehthans een van -weinig beteokenis, in een schermutseling, waarbij zijn eenig doel was geweest tijd te winnen; toch was 'teen volledige overwinning Tante Drusilla stond verslagen. Keek met deerniswekkend en blik gedurende een halven minuut naar liem op, on begon toen haar te rugtocht door de laan. „Ik ben een dwaze oude vrouw," stamelde zij, toen ze twintig schreden verder was. Haar luide stem weergalmde tusschen de olmenboo- men Maar Hoetor was er, terwijl hij in gedach ten naar de inrijpoort schreed, niet zoo ze ker van, dat haar zelfverwijt geheel gerecht vaardigd was. HOOFDSTUK IX. DE STEM VAN DEN PLICHT. Meer dan ooit ontmoedigd, en niet weinig ontsteld door zijn onderhoud met Miss Cam pion begon Hector den terugweg van de Ab dij .naar zijn woning. Zijn bezoek aldaar was onder zoo gunstige omstandigheden begon nen, en had zoo spoedig een onheilspellend karakter aangenomen. Lady Madge's toorn op wat zij een toespeling van hem achtte, dat zij zijn hulp zou behoeven, was al erg ge noeg. maar Tante Drusilla's openlijke bode had hem voor een dilemma geplaatst, dat geen uitstel gedoogde. De oude dame had zijn eigen plannen zoo juist doorschouwd, dat hij aanstonds moest besluiten, of hij ze zou vol voeren of niet. 1 Voor één ding althans meende hij dankbaar te moeten zijn. Miss Campion had gezegd, dat zij weinig over „deze zaak" sprak en hij hoopte dat zij deze tactiek ook zou uitstrek ken tot hunne ontmoeting in de laan. Hij I verlangde zoo lang mogelijk zijn handen vrij te houden, en dat zou niet meer mogelijk ziin, als Madge door haar tante werd ingelicht. Dan zou zicli het meisje in haar vermoedens omtrent hem versterkt gevoelen, terwijl hij 'juist ziin best liad gedaan, die weg te nemen. En indien Madge hem uitdrukkelijk onder het oog braeht, flat léj het geheim der groeve ontdekt had, dan had hij geen keuze dan djt toe te geven. Hij kon er .niet toe komen, in die heldere oogen te kijken en een leugen te vertellen. Wellicht had hi,i gedacht, dat er dien dag niets meer kon gebeuren, dat zijn verbazing nog kon vergrooten, maar toen hii zijn zit kamer binnentrad, vond hij een telegram, dat gedurende zijn afwezigheid was afgege ven. Het was van Laurence Wraxall, de hoofd redacteur vau de Daily Lynx, en luide als volgt: ,,'t, Spijt me, nw vacantie te onderbro- ,ken, 'k moet u spreken over belangrijke •informaties a a mm and o het smokkelkan- „dc-lgeval. Kom aanstonds naar mij. Mor- „gen of daan® daarna kunt ge terugkom I .jren.l Hector had eon te sterk gevoel van discipll no, dan dat hij maar een oogenblik kon aar zelen. Hij greep naar z'n spoorboekje en bc vond dat hij door op de stoomfiets naar Dor Chester te rijden, den Weymouth avond-expre» kon halen, die hem te tien uur in Lon-de zou brengen. Wraxall verliet 't bureau nooit vóór na middernacht, zoo zou hij nog kunne hooren wat er gaande was, voor hij (zijn hoofd ter ruste lei. Hij 6ehelde, en Bessie Cal loway verscheen. Hoewel hij met zijn eigen zaken geheel bezig was, bemerkte hij toch dat ze veel vroolijker er uit zag dan onlangs. Eeï lachend gezicht en stralende oogen waren in de plaats getreden van tranen en een pruil- lip.i e. „Wel Bessie, je ziet er uit als een rozen knop!" zei hij. „Ik kan wel zien dat je dil kleine onaangenaamheid van laatst zondeï mijn hulp te boven zijt gekomen." i „Ja meneer," sprak ze blozend, 't. is nu gO< j heel en al in orde." „Een storm in een glas water,' niet waar? Ik ben blij, dat ik dat hoor. Wel, Bes. sic, dit telegram roept mij naar Londen in allerijl, maar ik zal zeker morgen of over. morgen terug zijn. Zeg dat maar aan je moe» der." Daar hij op zijn kamers zon slapen, behoef de hii maar heel geringe toebereidselen te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5