1 KATHOLIEKEN! 1 I Depót van Wijnen. Maisoo Antonio Agailar Irrigatoren M.J.SCH1PPER, Kennel „Fauna" Pension en Verpleging SAFE-DEPOSST. MOTOREN en RIJWIELEN. J. VAN WIJK. Brouwersvaart 106. Nog slechts een paar dagen steurt Verwulft Mo. 3, Advertenfiën. ,Telephoon 748, Te Beverwijk Van Overal. Verkoopingen, Boelhuizen enz. Breukbanden, zeer sterk J. SPIGT te Velsen. HONDEN en KATTEN DE SPAARNE-BANK karnemelk YOGHURT NV. Modelboerderij BRONSTEE, BRANDSTOFFE F. LOS, Dameïkappsr S implex-Huis BOUCKAERT STEVENS, van H. VISSERS Zoon, Telefoon 1605. Staten-Generaal. Eerste Ned. üliij. tot Detail-Verkoop van „AÏÏüRACiET" „PREÜÜER ARTHRACIET" OAUDEIJ's Bloemenmagazijn Groote Houtstraat I02A. Telefoon 859. N. B. Ruim voorzien van Hulst en Mistletoe. Klttöt Houtstraat 125. TELEflSN 8S6. Tarwebloem Leidschevaart 119 n. b, de Remise Y. KLAASSEN. Nieuwe Gracht 98. HAARLEM, MODELMELK y Vraag prijs voor uw Wintervoorraad bij worden JtcfveHten- tiësi voor de „NIEUWE HAARLEMSCHE COU- RANT'aangenomen door den Boekhandel i. VINK Pz. Zijisfraaf 82 - H a a r I e Riobelstraat 13.95, Leest geen liberale bladen meer Voor Uw taken heeft u dexe niet meer noodig. Gij kunt volstaan met DE MAASBODE, Dagblad voor Nederland met Ochtend- en Avend-edüie. J. SCHIPPER'* Boekhandel, Groot» Houtstraat 24, Haarlem. te 's-GRAVENHAGE. Gevestigd bij w. J. V. DRIL, CAFE „FLORA" HILLEGOM. eu s w O Bezit het hoogste Warmtevenmopn Prijs per H.l, No. 2 11.45 Ne. 3, f 1,35 p. H.L. Kantoor en Magazijn God. Oude Gracht 46. J. J. WINKELS, Directeur. Beveelt zich weder beleefd aan voor de levering van bloe men, planten enz. voor de a. s. feesten. geheel Compleet vanaf1,25 per stuk. a 1.50. Verkrijgbaar bij xxcs&m.+wsetssBdl H«Hs Bakkers BAKT Amerikaansch Merken DALEM, FRAPPANT. Munten uit door kleur en uitkomst VOOR Aanbevelend, Particulier Geld beschikbaar Rekaning-Couranf, Credieten, Deposito's, Incasseeringen, Ifisssfs, Prolongation, Efffooton, Coupons enz. HEEMSTEDE TELEF.' 1790. iilken miaaaq ander dessert. A.I. P.'« TRIUMFPUDDIN6 per pakje 5 ct A i P.'s KERSTPUDDING, met nieuwe rozijntjes en amandelen 10 Inzenders van 50 namen onzer verschillende soorten pudding,ge knipt uit de bovenzijde der pakjes, ontvangen gratis en franco een^ aardige verrassing. Met duidelijke naam en adres te zenden aan A. J. POLAK, Puddinglabriek, GPÜNiNGEN. N. B. Voor 5 ets. puddingen zijn 100 uitgeknipte namen noodig. Betrouwbaar en niet duur, in kwaliteit en prijs da beate staan ter beproeving gereed. Kantoor-Magazijn Rreesiraat Beverwijk WaKMOESSTDAAT 26, Telef. 883. Haarwsrktr ca haarfolver met NESTLES permanent (electrisch werkend) golfapparaat, walker haar walt bestand ie tasan reffea. en dan wordt de zaak VERPLAATST naar TWEEDE KAMER, GEWISSELDE STUKKEN. Aan ue Memorie van Antwoord op Hoofd stuk VUB (Financiën) ia hot volgende ont leend: Do nieuwe vierkante stuivers zullen bij bet begin van het jaar 1914 in omloop wor den gebracht. Er is last gegeven om in December van dit jaar nog een millioen of meer 2»/» cent stukken to maken buiten do 2 millioen stuks dezen zomer vervaardigd en de 2 millioen stuks, welke voor 1914 op hot niuntpro- gramma staan. Met betrekking tot de grondbelasting zegt de Minister dat hij niet is toegedaan het gevoelen van do staatscommissie voor don landt ov dat iedere verdere herziening ach terwege behoort te blijvon, opdat de be lasting der ongebouwde eigendommen het karakter eener grondrente aannemen. Do Mi nister meent, dat eene herziening in over woging behoort te worden genomen. Echter alleen dan, wanneer het mogolijk blijkt het werk met betrekkelijk weinig kosten en in Korten tijd te doen afloopen. De Minister is bereid, eene wijziging te overwogen van de personeele belasting ter vegneming van de bekende bezwaren der coffiehuishouders en restaurateurs. Hij zal aan deze aangelegenheid zijn aandacht ichenken, zoodra"de bemoeiingen met be trekking tot de voorstellen nopens verster king der rijksinkomsten zullen zijn afgeloo- pen of er althans uitzicht bestaat, dat zij oerlang zullen afloopen. De Minister hoopt in den loop van het volgende jaar te kunnen overgaan tot in diening van toegezegd, w. o. nopens do clas sificatie der gemeenten voor de personeele belasting. Ten aanzien vau den suikeraccijns ver wijst de Minister naar do M. v. T. inzake het le Hoofdstuk der Staatsbegrcoting. Jlij voegt er aan toe dat ook z.i. hetgeen do accijns op het gedistilleerd meer opbrengt dan f 25.200.000 slechts bij gebleken nood zakelijkheid aan de gewone middelen mag worden toegevoegd. Bij de herziening der zegelbelasting zal te vens overwogen worden of eene belasting op de transacties ter beurze mogelijk en wenschelijk is. De Minister kan thans bezwaarlijk eene afschaffing van evenredige registratierech ten in overweging nemen. Omtrent eene regeling nopens belasting- betalen per giro-aanwijzing wordt door den Minister overleg gepleegd. De Minister is gaarne bereid aan de ont vangers op te dragen in hunne aanmaning er op te wijzen, dat er bij niet-vokloening belangrijke kosten te verwachten zijn. De Minister oordeelt dat de Staatsloterij In eene hier te lande bestaande behoefte voorziet eu zij de spelers afhoudt van het deelnemen in andere minder goed gecon troleerde loterijen. Hij is dus geen tegenstander van die instel ling en evenmin van eene matige uitbrei ding, indien in verband met de toeneming 'Ier bevolking de behoefte daaraan gebleken •al zijn. Tot eenige uitbreiding zal even wel niet kunnen worden overgegaan, vóór- iat een einde is gemaakt aan de concur rentie, wetKo de staatsloterij thaus onder vindt van eenige particuliere maatschappijen en die belemmerend werkt op het delbiet der loten. Indien mocht blij kon dat de thans be staande wettelijke bepalingen daarvoor niet voldoende zijn, zal de Minister nader in over leg treden met zijn ambtgenoot van jus titie tot wiens departement de handhaivng der Loterij wet behoort om maatregelen te beramen, waardoor op afdoende wijze kan worden opgetreden, tegen de in het V. V. bedoelde particuliere loterijen. Naar het voorkomt verdient dit do voor keur boven het aangegoven middel om het bedrijf dier maatschappijen te bemoeilijken, door wijziging te brengen in de numme ring van de loten, dor Staatsloterij. Ook de Minister acht de herziening van do Statistiek dor in-, en doorvoer noodza kelijk. De Minister bot wij feit vooralsnog of er ter men bestaan om eone herziening van do burgerlijke pensioonwetgeving op den voet van uniformiteit te bevorderen en hij kan alzoo ook geen toezegging doen ten opzichto van eenigen maatregel die zou moeten strek ken om zoodanige herziening voor te berei den. Met betrekking tot do pensionneering van weduwen en weezen van onderwijzers aan normaallessen merkt dé Minister op dat hij zich Voorstelt do indiening te bevorderen van een w.o. tót wijziging van do weduewn- wet voor de ambtenaren 1890. Do Minister acht do herhaaldelijk uitge sproken wensch van de Vereeniging van Kommiezen betreffende do toelagen niet voor inwilliging vatbaar. Werd tot afschaf fing der hiorbedoelde toelagen overgegaan in den zin zooals do vereeniging wenscht, d.w.z. door tevens de traktementen van alle kommiezen met het bedrag der toelage te verhoogen, d an is het, zegt de Minister dat dezelfde oorzaken die vroeger tot het ver- leenen der toelage hebben gedrongen, er toe zouden leiden dat deze opnieuw moest wor den ingosteld. Dat de nieuwe traktemontsrogeling voor een aantal commiezen in de grooto steden werkzaam eerder nadeelig dan voordeelig zou zijn geweest, komt den Minister niet aannemelijk voor. Er is z.i. geen aanlei ding tot verhooging. j De Minister is niet gekant tegen eenigo verhooging van de traktementen der Rijks- klerken voor zoover die geacht kunnen wor den te laag te zijn. Wet op de middelen. In een Nota naar aanleiding van het af- deeiingsversiag zegt de Minister van Fi nanciën, dat om de enorme kosten, welke daaraan verbonden zouden zijn, niet gedacht 'kan worden aan het van Staatswege nemen ,'van maatregelen tot af schaf fep van de tol len op particuliere wogen en wateren. Het betrokken departement kan zich re delijkerwijs niet kanten of bepaald verzet ten tegen ontworpen wijzigingen in particu liere toltarieven bij het aanvragen van de koninklijke goedkeuring tot vereeriiging van de concessie, voor zoover zoodanige wijzi gingen althans niet strijdig zijn met het be ginsel der betrokken heffingen. Wijziging Landbouwbegrooting 1914;. De Minister van Landbouw, Handel en Nij verheid heeft elsnog in de ontwerp-begrooting belangrijke wijzigingen aangebracht. Verschillende verhooglngeu of nieuwe posten worden aangevraagd o. a. lo. 2000 om het bij de opheffing van de Itijkstuiubouwsehool te Wageningen opgerichte instituut voor Fhytopathologie tevens dienst baar te maken aan het verrichten van weten schappelijk© onderzoekingen op het gebied van I den tuinbouw. 2ó. 1000 voor huur, aanlog en exploitatie van een proeftuin ten behoeve dor middelbare Landbouwschool te Groningen. I 3o. 0000 voor eene nieuwe llijksiandbouw- winterschool, hetzij in Twente, hetzij in het Noordelijk deel van Groningen. 4o. 60.000 voor do uitbreiding en vermeu- wing van do gebouwen der Rijksvoeartsenij- school te Utrecht, allereerst voor de stichting van een operatiegebouw nabij de kliniek- en do sectio-gebouwen en vorder ter voldening aan do dringende behoefte aan meer stalruimte. 5o. 11.000 ten behoeve van een te Amers foort op te richten proefstation voor Pluim- veeteelt, tévens onderwijs-inriching, welke go- i moonte beschouwd wordt als een centrum van 1 krachtig gedreven hoenderteelt. 6o. 6000 ter voldoening aan aanvragen om rijkssteun voor de veefokkerij. 7o. ƒ8000 voor den bouw van staatswege van arbeidawoningen te Hoenderloo ten einde zich van de voor de boschwachterij Hoenderloo be- noodigde arbeiders to verzekeren. 8o. pl.m. ƒ9000 ter uitbreiding van het per soneel van olk der vier scheepvaartinspecties met een administratief ambtenaar en tot ann- stottiag van een tweeden maclune-expert voor de groote vaart te Rotterdam. 9o. 3000 als aandeel in de kosten van een nieuwen kabel op de Boschplaat te Terschelling in het belang der gemeenschap van de kust wacht mot Ameland on ƒ11.000 voor telefoni sche verbindingen voor een kuatvaartdienst langs de westkust, van Friesland. lo. 10.000 voor uitgaven der Commissie voor de Middenstandsenquête, die einde dezes jaars het eerste gedeeltee van bet eindrapport, bevattende, o. a. eene volledige beschrijving van een 35-tal bedrijven, aan de Regeering zal aanbieden, maar nog eenigen tyd zal noodig hebben voor de bewerking van het 20 gedeelte, I gewijd aan don toestand van don hnndoklrij- venden en industrieeJen middenstand. 12o. 6-500 tot het verleenen van een verdere bijdrage in de bouwkosten van een station voor maalderij en bakkerij le Wageningen. 13o. 17050 tot- de behoorlijke uitrusting van den Voorlichtingsdienst ten behoeve van den rubher.handel en do rubbernijverheid. 14o. 4000 voor kosten van onderzoekingen en van voorlichting ten behoeve van den vezel- handel en de vezelnijverheid ten aanzien o.a. van wol, vlas en katoen. 15o. 30,000 voor eene meer definitieve or ganisatie van den dienst bij het Bure-au voor den Industricelen Eigendom en de Oct rooi wot o. a. door aanstelling van nieuw personeel, her ziening van salarissen van ambtenaren; 16o. een memoriepost ten behoeve van onder zoekingen, reizen, subsidiën en verdere uitgaven betreffende voorlichting in zake landverhui zing met het doel te steunen de vereeniging wier oprichting beraamd wordt door een comité. ITO. 10.500 als suösidie ten oohoeve van de NederL deelneming aan de tentoonstelling van het boek en de grafische vakken te Leipzig in 1914, het centrum van den boekhandel. 18o. 6000 als bijdrage in de kosten vun een onderzoek naar de mogelijkheid om te gemoet te komen aan de bezwaren tegen het opleggen van voorwaarden krachtens de Hinderwet, welke strekken tot zuivering van afvalwater van stroocartonfubrioken door raiddal van rottings- banks. 19o. 4000 - ten einde overeenkomstig het verzoek van de Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid het vaste presentiegeld te bepalen op 1.60, 1.75 of 2 naar gelang thans reap. 20, 25 of 30 ct. per uur wondt uitbetaald en voor do secretarissen de vergoeding 1 hooger te stellen, zoodat zij naar de gemaakte onderscheiding zullen ontvangen resp. 2.50 2.75 of 3 per vergadering. 20o. 3000 als jaarwedde van een ambtenaar, wiens taak zal zijn do arbeidsbemiddeling ten platteland® te bevorderen en mod® te werken aan do voorbereiding van eene wettelijke rege ling ter zake van de arbeidsbemiddeling. Deze zal ter hand genomen worden, nadat de Staats commissie over de werkloosheid eindverslag heoft uitgebracht. 21o. 500 voor subsidie aan do Nationale Vereeniging voor Vrouwenarbeid te 's-Gravon- hage ten behoeve van de uitgave van bet vrou wenjaarbookjo, bevattende gegevens d<io voor do vrouw van nut zijn. Een verpleegster! In Juli j.J. werd een zekeie juffrouw Burkai-d een leekenverpleeg- ster te Belle-vue door drie individuen aange rand en beroofd van haar taschje. Juffrouw Btirksrd gaf van den diefstal kennis aan de politie; volgens haar mededeelingen bevatte het lasc-hje juweeleu en 3000 francs. Eenigen tijd daarna liepen do drie dieven in de fuik en be vestigden de verklaringen der bestolene. Bij nader onderzoek door het parket te Ver sailles bleek echter, dat de juweelen en het gel ook geen rechtmatig bezit waren der lee- keuverpleegster. Zij had ze zich toegeëigend.... van do zieken, die zij verpleegde. Do rechtbank voor strafzaken veroordeelde nu „zuster" Burkard tot twee jaren gevangeni-ssraf en haar aanranders tot respec tievelijk vier en drie jaren en 13 maanden ge- va ngon-ast raf. boffers! Dezer dagen is te Bor- fijn een lieer o verloden, die elk jaar eenige weken te Klssingen doorbracht, om daar een kuur te volgen. Bij het openen van zijn testament bleek, dat de overledene ze ven meisjes, die hem steeds te Kissingen bedienden, elk 30.000 mark had vermaakt. Van do gelukkige erfgenamen, die wel nooit van zoo'n buitenkansje gedroomd zullen hebben, zijn er reeds vijf opgespoord. Twee meisjes, een Oostenrijksche. en een Beier- sche, worden nog gezocht. Keu ernstige dwaling. Bij de behande ling van de begrooting der rijksjustitie in den Rijksdag werd een dwaling der justitie ter sprake gebracht, welke van ernstigen aard schijnt te zijn. De ingenieur Faul Hesse uit Dusseiaorf werd namelijk het vorig jaar door de rechfr-j bank van die stad tot acht jaar tuchthuis^ straf veroordeeld wegens vervalsching van) documenten en verleiding tot meineed. NI de veroordeeling toonden zich bij Hesse tee kenen van geeatesstoring. Hij werd toen in de afdeeling voor krankzinnigen opgesloten) De vervalsching zou volgens do Msb. hier) in bestaan hebben, dat Hosse postbewijzent van aangeteekende brieven aan het adroj der Bergisch-Markische Bank te Dusseldorf zou nagemaakt hebben. In deze brieven liad hij do bank opdracht gegeven om stukkei) voor hem te verko-open. De bank had deze speculatie-order niet uitgevoerd, weshalve) hij een .schadevergoeding van een half mik lioen van haar geëischt had. Toen ze ont* kende do brieven ontvangen te hebben, over) legde do ingenieur als overtuigingsstukken do pos (.bewijzen, waarvan men echter da echtheid Loochende. Het proces liep van 1901 tot 1907, en tefc kens werd Hesse vrijgesproken, tot hij tei( slotte het vorig jaar werd veroordeeld, wijf men meende, dat de bewijzen fotografisch vervalscht waren. Eigenaardig is het welt dat de Bergisch-Markische Bank de aan komst van do ineesto brieven van Hesse. niet durft ontkennen; zij doet dit slechts voor de twee belangrijkste. Een afdoend bei bewijs, dat do postbewijzen vervalscht wa» ren, Is ook niot geleverd. De familie van deu veroordeelde heeft nu verzocht om het proces te herzien. De be slissing van do rechtbank wordt mot leven dige belangstelling tegemoet gezien. Godsdienst en misdaad. De 17-jarige moordeuaar Faurisson, die voor het Hooge. Gerechtshof van Nantes is verschenen, heeft) eon advocaat gevonden, die in staat was begrijpen, waarom de jongen eigenlijk een.' booswicht is geworden. Slechte vrienden, dito lectuur, een opvoeding zonder beginselen en vodsdieust hebben, volgens de „Tijd" den knaap reeds vroegtijdig van den goeden weg doeti afdwalen. In de gevaugenis is iemand, die veel be lang in hem stelt, hem komen bezoeken, en hij heeft inct hem gesproken over zijn op voeding. Faurisson meende, dat hij gedoopt was in het, hospitaal te Bordeaux, numr heel zeker scheen hij het niet te weten. Toen hem werd gevraagd of hij reeds zijn Eerste H. Communie had gedaan, vroeg hij: „Wat is dat voor iets, de Eerste H. Communie doen?" Hij zeide evenwel het te zullen vragen aan den aalmoezenier, die hem den anderen dag kwam bezoeken. Thans leert de jongen zijn katechismus en hoopt spoedig zijn eerste H. Communie tc doen. Faurisson beseft de zwaarte van zijn mis daad eu schrijft dankbrieven aan dengene, die hem op den rechten weg heeft geholpen. Blijkt hieruit weer niet duidelijk, dat iemand, die den steun van den godsdienst mist, eerder tot wandaden komt dan een werkelijk godsdienstige? TE VERKOOPEN. Vrijdag 19 December, VELSEN de Breesaap 10 uur Mat, D. Bus Houtveiling. Brya per kwartaal f4.— Agent voor Haarlem, Overveen, Heemstede VAN yxx.*ï«.M$MSew. CO O tf O met eu souder borgen, rente 5 pCt- 's jaars. Geen kosten vooruit, uit betaling ten volle van het aange* vraagde bedrag. Adres N. Groen markt 6. Kantoor geopend van 9—6 Zaterdags van 92 nar. SSS# Koopt afwisselend volgende soorten pudding: Cacao pudding Non Pareil per bus 20 ets. Favorite pudding per pakje 20 ets. Aristocraat pudding American Vruchtenpudding Amandeltjes pudding Moscovische pudding Yspudding ülerpuddlng .Excellenta pudding Dorado pudding, by groot liter pak Vanillesaus Vanillesuiker In blikken doosjes per pakje 20 ets 20 oto. 15 ets. 12% cto. 10 cta. 10 ets. 10 ets- 10 cto. 5 ets. 5 ets. i UITVERKOOP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 8