BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. wem HIT USSE e. o. NIEUWS (UT OEI 01TREX 5t?ten»Generaaï, KORT CiVËRZfOHT. .ENGELAND. Een belangrijke grondver- koop heeft te Londen plaats gehad. Mevr. Pankhurst is weer op vrije voe ten gelaten. CHINA. De president neemt radicale maat regelen, met op zijde zetten van het Par- !err jnt. ENGELAND. De kiesrecht vrouwen. Mevrouw Paukhurst ia weer ontslagen uit de Hollo way gevangenis, waarin zij sedert haar arrestatie van .Zaterdagnacht, toen zij van Pa rijs, na haar bezoek aan haar dochter Cbris- tabel, in Engeland terugkeerde, vertoefde. De leidster der kiesrecht vrouwen werd per ambulance-auto uaar Lincoln's Inn House" ge bracht. Zij was vergezeld van een verpleegster en aan het hoofdkwartier van die W. S. T. U. wachtte een dokter op haar. Mrs. Dacre Fox verklaarde volgens het „A. H.", kort daarna dat airs. Pankhurst in een half bewusttloozeu toestand verkeerde. Het staat vast, dat zij niet alicen geweigerd heeft te eten, maar ook getracht heeft niet te slapen. Volgens de „Centrale News"' zal mevrouw Pankhurst slechts eelüge dagen in Londen blijven en dan naar Zwitserland vertrekken. Zij zal kort voor de opening van de nieuwe par- lementszitting naar Londen terugkecren. Weer een ergerlijk feit valt te berichten. Naar uit een van Londen geseinde lleuterde- peeke blijkt, ia gisterenavond, vermoedelijk door kiesrechtvrouwen, een poging gedaan om de Holloway-gevangenis in Noord-Londen .in de lucht te laten vliegen. Twee bommen, ontplof ten dicht bij een muur in het gedeelte van de gevangenis, waar de gearresteerde suffranget- tes gewoonlijk worden opgesloten. De ontploffingen waren zeer hevig, maar ernstige schade werd niet aangericht. En zulk gevaarlijk volkje laat men op vrije voeten, wanneer zij niet willen eten in de ge vangenis. Het wordt toch langzamerhand wel tijd, dat men tegen deze furies wat krachtiger gaat op treden, zooals men zou doen wanneer men met een apachenbende te doen zou hebben. Een stuk van Londen verkocht. Een bijzonderheid van zeer groot belang heeft te Londen plaats gehad, n.l. de verkoop van een groot stuk van de stad Londen. Het is een ge deelte rijk aan historische, literarische, artis tieke herinneringen; een gedeelte, omvattende een aantal der meest bekende gebouwen en dat nu verkocht is door den hertog van Bedford, aan het parlementslid Malaby Deeley. Deze is daardoor eigenaar ge worden van 25 straten en „courts" (gedeelten van straten,) waarop 750 gebouwen staan, die 1000 personen in erfpacht hebben. Do kooper verklaarde aan een medewerker van de „Daily Mail", dat bij het eigendom ge kocht heeft uitsluitend als geldbelegging en dat hij niet van plan is eenige wijziging te brengen in den tegenwoorddgen toestand. Op de vraag of hij niet vreesde schade te lijden, wanneer de plannen van Lloyd George .tot uitvoering mochten komen, verklaarde Malaby volstrekt niet to duchten, dat de waarde van zijn nieuw verworven eigendom zou ver minderen door de eventueele aanneming van nieuwe landwetten. En hij voegde daaraan toe, dat reeds het feit, dat hij de bezitting had gekocht een duidelijk bewijs was, dat volgens zijn meening de voorstellen, die de tcgeering te ©eniger tijd mocht doen, geen invloed zou den hebben op de waarde van wel beheerde goederen te Londen. De Londensch© correspondenten der verschil lende bladen schrijven uitvoerig over dit feit, waarover geheel Londen spreekt. Die van het „A. H." schrijft o.m. ledereen wist wel dat de Hertog van Bed ford een der grootste landheeren in Londen was en dat hem o.a. de geheel© Covent Gar den-markt toebehoorde), doch er zijn er toch nog velen geweest, die eerst nu vernamen dat de bezittingen van dezen Engelschdn edelman zóó'n enorme uitgestrektheid hadden. Om nu maar niet in den breede uit te wijden over die bezittingen, die de Hertog nog in een ander gedeelte van het hart van Londen, in Blooms^ bury bezit, waar zijn voorvaderen door aanhu- weüjking in de familie van den Hertog van Southampton ook uitgebreide bezittingen kregen. Den Duke of Bedford kende iedereen, al thans van naam, maar van dengene, die hem nu voor eenige millioerien gulden® de koopsom moet zeker een 80 millioen gulden be dragen zulk een groote bezitting kon afkoo- pen, hadden tot dusverre maar weinigen ge- hoc rd. Men wist 'wel dat deze afgevaardigde van Hsirrow een buitengewoon rijk mian was en dit nog onlangs bewezen was, toen hij voor ongeveer 450.000 pond hef geheel© St. George Hospitaal tegenover Hyd© Park Corner ge kooht had, doch dat hij zóó onnoemelijk rijk wat dat hij den geheelen Bedford Estate kon iankoopen, werd niet bevroed, en zijn naam eft nu op eens Londensche beteekeuis ge kregen. t Is toch wel aardig, wanneer men in staat om zoo maar een groot stuik van een wereld- ttad t© koopen 1 kannen^n vee'> dfle daartoe komen CHINA. De jongste republiek. Heit conservatieve China, zooals het eeuwen lang geweest is, heeft zijn conservatisme heel gauw afgelegd en daarvoor in de plaats gekre gen een revolutionnair en zeer-vooruitstrevend karakter. Zoo nu en dan komt er nog wel eens een beetje verzet van degenau bii wie .die oeroude ge tradities zoo vast ingeworteld zijn., maar d©| adicale president Jcean Sji Kai is er dan spoedig' bij met gedurfde maatregelen. Omdat de samenstelling van het parlement Hem niet beviel, heeft hij het eenvoudig aan Ten dijk gezet en doet hij juist, alsof het niet bestaat. Het moet de bedoeling van den president zijn om eerlang het parlement te ontbinden, om dat er toch geen hoop bestaat op een quorum, zoodat van dat lichaam geen nuttige arbeid zou zijn te verwachten. Hij heeft nu ecu Centrale bestuursconjeren- tie ingesteld en, n.aar de correspondent van de Daily Telegraph" te Peking inelidt wordt in. politieke kringen algemeen verwacht, dat deze die Maandag j.l. hare beraad-da-gingen begon, de voorafgaand© vertrouwelijke besprolciu- n tus-clien de ministers en de „toetoehs," in 'genvoordJghcid van den presid-nt en vice- resident der republiek, ecu aanvang zal laken met hot ontwejp ©ener grondwet. Wan neer dit ontwerp zal zijn tot stand gekomen, il de conferentie de grenzen bepalen van de ion we departementen, die in de plaats zullen mi en van do bestaande provinciën, en vcr- Tgen-s een stekel van'wetten aannemen naar het voorbeeld der Franaclie .wetgeving. Is men met, dezen omvangrijken arbeid ge reed gekomen, dan zal het geheel worden on derworpen aan de goedkeuring van het volk, door het uitschrijven van een plebisciet. Zoo democratisch mogelijk! Wat is China tot spoedig geheel veranderd! Van het parlement is bij dat alles in het ge el geen sprake meer. De diamant-diefstal te Antwerpen. De politie to Antwerpen heeft nu een per soon aangehouden, die betrokken moet zijn bij den belangrijken diefstal van diamanten, ter aard© van 300.000 francs, uit de fabriek van de firma Klipper te Antwerpen. Na sinds 18 November, den dia.g van den iefstal, tevergeefs gezocht te hebben had de politie nu sinds eenige dagen een spoor gevon- en. Zij had kennis gekregen dat een zekere L.. diamanten te koop had aangeboden. De recherche ging den verdachte nia en ter wijl hij Woensdagmiddag op de Zuiderlei in de train stapte, werd hij aangehouden. Op den arrestant werden 32 diiamanten ge vonden ter waarde van 30.000 francs. D© heer Klipper word dadelijk naar het politiebureau ontboden en erkend© de diamanten als do zijne. •lammer genoeg waren het de minst kostbar© van de gestolen edelsteenen. UIT DE STAATSCOURANT, Bij K. B. is benoepid tot lid. van het bestuur der Carnegiestichting, mr. J. A. H. baron van ZujTen van N(jevelt, lid van den Gemeenteraad van 's-Gravenhage. B(j K. B. is toegekend de aan do orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan: O. Ooi: s, bo©kb. hij d© firma V. P. Pollen en ;Zoon. !e Rotterdam en P. Ge- leynse Johz., in dienst van M, Bolle Lz. te B aamstéde. PROV. STATENVERKIEZING. GOUDA. Gisteren werden in de vaeature- Neaerhoret voor do Provinciale Staten van /uid-Holland officieel candidaat gesteld jte hoeren: A. Dijkgraaf, S.D.A.P.; jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, lib.; dr. E A Keuchenius, t'br Soc.; G. Roos, vrij-antirev. en H. A. Solireuder, anti-rev. De kazcruebranden te Ede. Men meldt uit Ede aan de „Geld.": Alhier gaan zeer vreelnde geruchten over do branden in d© kazernes der Infanterie. De oom- mandeerende officier zou een brief ontvangen hebben, dat de kazernes voor Nieuwjaar de acht in zouden gaan. Dit wordt wel beschouwd als een misplaatste grap, rnaar toch worden alle pogingen in het werk gesteld om de(n) dader of daders bij een eventueel© brandstich ting op heeterdaad te betrappen. Een bekend flesschentrekker. Dc poli tie was een bekend flesschentrekker, die haar reeds meerdere malen ontglipt was, eindelijk op het spoor. Te Amsterdam was hij gezien, geïnformeerd werd in België, te Zutfen en Arnhem. Ten slotte vernam men dat mijnheer Eich- horn, zoo boet de man, to Leiden was. Twee rechercheurs gingen bij zijn woning op wacht staan en slaagden erin den man te pakken fco krijgen. Hij werd ter beschikking derJustitie ge steld. Een redding. Woensdagavond weiden aan het ze.ilh.uis te Usquert door den voogd van Rottum, den heer ïoxopeus, met zijn motorboot binnengebracht vier van de op varenden van de gestrande Noorsclie bark „Amazone", varende van Sund wall op Mel bourne. Aan hét verhaal van den voogd en de be manning ontleent het „Nieuwsbl. v. h. Noor den" het volgende: Dinsdagmorgen ontdekte de heer Toxo- peus liet schip aejiter Pieterburen en begaf er zich met twee knechten in zijn boot naar toe. Ze konden het wrak evenwel niet naderen en moesten onverrichterz&ko terug- keeren. Woensdagmorgen weid er opnieuw een poging gewaagd, die ten slotte met suc ces bekroond weid. Aan boord bevonden zich nog de 1ste stuurman, de 2e stuur man, twee matrozen en een hond. Togen den avond werd het zeilhuis bereikt. Drie van de mannen allen waren natuurlijk druipnat waren zoo vermoeid en uitge put, dat ze na een. poosje op den grond neerzegen en in slaap vielen. De hond vlei de zich tusschen hen neer. De eerstetituur- inai echter was bij tijden half waanzinnig. Aan armen en beenen moest men hem dan vasthouden. De ontboden geneesheer, dr. Ni- colai, te Usquert, schreef dit toe aan over spanning. Omstreeks acht uur werden de ongeluk- kigen op een wagen naar Warffum ge voerd, waar ze overnachtten in het hotel Dijkema. Gisteren zijn ze over Delfzijl en Einden naar. hun vaderland teruggekeerd. Vijf van de opvarenden hadden reeds eer der liet schip verlaten en waren opgepikt door een Duitsche reddingboot,, verleide de voogd. Als dit waar is, zijn dus alle 18 personen gered. Ilij keek op z'n neus! De Zaandam- sche wethouder, de heer J. E. W. Duys, lid der Tweede Kamer, was verleden week met de loden der gasoommissie der gemeen te Zaandam en den directeur der gasfabriek aldaar, te Berlijn, om in de Duitsche hoofd stad de systemen der gemeentelijke gaspro ductie te bestudeeron. De lieer Duys zou zijn meiereizigers, ten getale van vijf, in het Rijksdaggebouw in- troducceïen, om op de tribune een der zit tingen bij to wonen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Het gezelschap trok naar het trotsche par lementsgebouw, en kwamen ten slotte bij iemand terecht, aan wien de heer Duys vroeg hem bij het bekende soc.-dom. R.ijks- dagslkl Sekeidemann aan te dienen. Mocht do heer ScJieidenjann niet kunnen komen, zoo verzocht de heer Duys door zijn be middeling een zestal kaarten voor de tri bune. Doch noch de heer Scheidemann, noch de zes kaarten kwamen. Verbazing en verontwaardiging bij den heer Duys! En de hoeren werden verzocht, het gebouw te verlaten. Msb., Kalenders. Van de Anneve 1 dt-Pitniaivschool ontvingen wij een zeer artistieke kalender, die ongetwij feld d© wand in salon of huiskamer ten zeer ste sieren zal. Het is een maandkalender, met een uiterst fraaie gravure in scherpe kleuren op het blad. TWEEDE KAMER. (Justitie. Vervolg der zitting van gisteren.) Op de algemeen© beschouwingen antwoordt do minister, die "vooreerst erop wijst dat in, den he rs te mm i ng&avon d te Amsterdam is op getreden door de gemeentepolitie en niet door een .Rijkspolitieambtenaar. De tact om als politiebeambte op te tre den moet men opdoen in do praktijk, en aan vullen door aanwijzingen van hoogero amb tenaren. Voor dit standpunt wordt de wen- sehelijkheid eener gwdo vooropleiding niet miskend. Ten aanzien van do recherche is spr. het tot op zekere hoogte oensj met den heer Kleerokoper. De inrichting kan verbeterd wor den, maar mot de afkeuring van de Amster dam solve recherche kan de minister zich niet geheel vereenigen. Die recherche is vrij goed georganiseerd en er zijn uitgelezen en in telligente politiebeambten aan verbonden, die pleizier hebben in hun vak. i Wat spr. echter zou wenschen is een Tijks- politierecherche, rechtstreeks onder den pro cureur-generaal bij het hof. In Amsterdam hebben wij thans een uitste kenden procureur-generaal en een niet min der bekwamen, offioi&j' yail justitie.. Het on. opdekt 'blijven van misdrijven wyte .men toch voorat niet geheel aanf de recherche. Er zijn tial van omstandigheden, die daartoe bijdragen. Inzake den kindermoord hoeft de justitie alles gedaan wat zij kon doen en zij doetl dat nóg. De kwestie van de voorloopige politicbe- waring is uiterst moeilijk. Eenerzijds mag men do wet niet schenden en anderzijds moet men zorgen, dat de verdachte niet ontsnapt. Bovendien is de voorloopige bewaring van een enkelen dag volstrekt niet in strijd met art. 41 Strafvordering. Want in dat artikel staat niet, dat het proces-verbaal dadelijk moet worden opgemaakt. De minister van justitie heeft overigens reeds aan Binnen- landsche Zaken verzocht een enquête in te stellen naar de be waringslokalen. Als eener zijds de bewaring noodig is, moet men ander zijds zorgen, dat de verdachten menschwaar- dig behandeld worden. Het dwingen, dringen or nopen tot bekentenis verdient inderdaad afkeuring. Maar als het voorkomt, zal de betrokken autoriteit het zeker afkeuren. De minister acht handhaving van het in stituut der onbezoldigde rijksveldwachters zeer wenschelijk. Zonder die mannen, zou een groot deel van hét land onbewaakt blij ven. Intusschen erkent do minister, dat het onjuist is onbezoldigde jachtopzieners pre- miën toe te kennen voor opgemaakte proces sen-verbaal. Dat is rondweg in strijd met de opvattingen van het. departement en de minister zal een onderzoek gelasten en mocht er een premiestelsel bestaan, dan zal de mi nister er dadelijk een einde aan maken. I>e heer BUGENHOLTZ vraagt bij de ar tikelen een jaarverslag over het gevange niswezen, aangezien de bestaande statistiek niet voldoende licht geeft. Ook van de tucht scholen vraagt hij een jaarverslag, welke wen schen nader worden'gemotiveerd. Spr. maakt dan noig eenige opmerkingen over het cel- stelsel, do behandeling in de gevangenissen en het jaarverslag. De heeren VAN SASSE VAN YSSELT en SMEENGE bepleiten lotsverbetering voor do commiezen en schrijvers bij de gevangenissen. Do heer TER LAAN uit Rotterdam vraagt hetzelfde voor de bewaarders. De MINISTER beantwoordt de sprekers: verbetering der salarissen van het gevange nis-personeel is in voorbereiding. Van de verdere discussie vermelden wij nog, dat de heer HUGENHOLTZ de gevan genissen wenschtte vervroolijken door ontvangkamers, bloemen en planten, mu ziekuitvoeringen e. d. (1!) iets wat zijn par tijgenoot MENDELS la! er niet meer of min der dan nonsens noemde. De heer KLEEREKOPER wenschto aan de Joodsche kinderen in de opvoedingsge stichten ritueel voedsel verschaft te zien... 'de Staat moet zorgen voor de godsdienst! go opvoeding 1 De MINISTER antwoordde heel nuchter, dat dan ook de katholieke kinderen op Vrijdag visch moeten hebben, en dat wordt heel omslachtig. Ten slotte werd de begrooting aangeno men. (Landbouw, Nijverheid en Handel). Toen kwam minister TREUB achter de groene- tafel en werd de begrooting van Landbouw enz. onder handen genomen. Prin cipieel debat zal bij de afdeeiing „Dij ver in-u" gevoerd worden, en zoo was bet op dezen eersten dag slechts „kleingoed" wat iu bespreking kwam. De hëer JUTEN klaagde over schrielheid bij liet geven van vergunningen tot hetdoo- den van schadelijk wild. De heer TEENSTRA verwaciht van dozen minister de wettelijke maatregelen op het gebied van den landbouw, welke reeds zoo lang noodig zijn, maar waarvan tot nu toe niets is gekomen. Het noodigste op gebied van onderwijs is het lager landbouwonder wijs te organiscercn. Het aantal cursussen neemt voldoende toe, maar niet liet aantal personen, dat de bevoegdheid heeft lager landbouwonderwijs te geven. Dergelijke personen kunnen veel goeds stichten, in 1913 kregen maar 40 de acte voor land-, 16 voor tuinbouw. De Minister van Landbouw, Nijverhand en Handel, de heer TREUB, gelooft wel, <iat de vergunningen tot dooien van scha delijk wild niet vrijgevig genoeg worden verleend en hij zal daarin ook trachten te voorzien, doch aan stroopers wil hij liever dergelijke vergunningen niet geven. Het onderwijs zal de minister zooveel mogelijk bevorderen. De heer VAN RAALTE klaagt over te lage bezoldiging van de landbouwleeraren, die maar f 1 per lesuur krijgen. Dc heer DE JONG meent dat hot Neder- iandsch rundveestamboek te veel gecentra liseerd is. De heer" TER LAAN (Rotterdam) bepleit verbetering van de salarissen der hulpkeur- mc esters. De lieer TYDEMAN dringt aan op een krachtiger optreden van de Regeering ten voordeele van de bebossching van ons land. Sedert 1910 schijnt het, dat het departe ment van Landbouw niet meer voelt voor de zaak. Van het particulier initiatief is in deze niets te verwachten; door ons erfrecht is geen duurzaam boschbezit mogelijk, men heeft er geen voerdeel van, tenzij men roof bouw pleegt. Hij vraagt verder salarLsverbetering voor houtvesters. De MINISTER antwoordt op het laatste, dat ook hem de salarieering van de hout vesters niet voldoende voorkomt. Hij hoopt, dat, wanneer de Staat nu wat meer gaat doen aan aankoop van bosschen, de geestverwanten van den heer Tydeman niet zullen klagen over hot duurder worden van de Staathuishouding. Wanneer gemeen tebesturen hun boisschen gaan verkoopen, geven zij blijk van zeer groote kortzich tigheid. De vergadering wordt verdaagd tot heden. R. K. Vrouwenbond. Te Alkmaar is èen afdeeiing van den R. K. Vrouwenbond opgericht met aanvankelijk 55 leden. R. K. MIDDENSTANDS-FEDERATIE. Medio Januari zal, naar de „Tijd" meldt, tic Utrecht een vergadering plaats hebben, om tot overeenstemming te geraken in zake dei federatie van alle R. KI. M ixlde n«ta.ncl«bande,i 1 Naar groote waarschijnlijkheid zullen dan al le bezwaren, om tot die federatie toe te tre den, worden opgelost en zal tot do vorming van een algemeenen R. K. Middenstandsbond kunnen worden overgegaan. Gemeenteraad. Voorzitter was weth. van Pa rijs. Afwezig de heer van der Meij. Inzake het vernieuwen van de retorten van twee ovens in de gasfabriek waren van een vijftal personen kosten rekeningen ingezonden. De laagste kostenreke ning was van de Maatschappij „Dordrecht" na melijk f 5650, voor 14 retorten in 2 ovens. Be sloten werd deze inschrijfster het werk op te dra gen, onder voorwaarden dat eerst na aflevering en gebleken soliditeit van een oven, de opdracht voor de tweede zal worden gedaan. Daarna kwam in behandeling de Gemeenté- begrooting, dienst 1914 Bij volgnummers 52, sa larissen van de ambtenaren ter secretarie, waar van verhooging was voorgesteld in verband met de op hen te verhalen pensioenbijdragen der ge meenteambtenaren, werd door den heer van Zan ten de volgende motie voorgesteld: De Raad, gezien dh memorie van toelichting betreffende de verhooging van salarissen der gemeenteambtenaren, gehoord hebbende dat een request aan Ged. Staten is gezonden om de Pensioenregeling niet goed te keuren, geeft zijn afkeuring te kennen over bovengenoemd request en besluit de verhooging van salaris voor hoo-j ger bezoldigde ambtenaren af te wijzen en die van de minder bezoldigde ambtenaren te laten wachten tot het antwoord van Ged. Staten is ingekomen, en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Dientengevolge werden alle posten betreffen de salarisverhooging van gemeenteambtenaren, op de oorspronkelijke bedragen teruggebracht. Iu verband hiermede bracht de heer Zaneveld in het hadden dat hij gemeend had, dat hij, opko mende voor zijne persoonlijke belangen, zich gerust mocht wenden met een request tot een hooger college. Bij den post Bureaux en Kan toorbehoeften werd op voorstel van den lieer Tromp besloten tot de aanschaffing van een hek- tograaf, om in het vervolg van alle raadsstuk ken aan elk lid een afschrift te kunnen zenden. Bij de post Brandbluschmiddelen bepleitten de heeren Warmerdam en van Zanten het bevor deren van theoretische kennis van de brand bluschmiddelen aan enkele personen, omdat hieraan veel te wenschen overschiet. In zijn kwaliteit' van brandmeester betoogde de heer Langeveld dat de constructie van de nieuwe spuit in geen geval naar den zin was van het college van brandmeesters. De heer Pijnacker bepleitte evenals het vorige jaar weer om de gasfabriek ook gedurende den nacht telefonisch aangesloten te houden, om in gevallen van brand, direct vanuit de fabriek te zorgen voor afsluiting van de gasleidingen. Bij den post keuring van eet- en drinkwaren, betoogde de heer Pijnacker nogmaals de wen- schelijkheid van eene keuring op eet- en drink waren. Dit zal in overweging worden genomen. De post onderhoud van straten en pleinen werd' met 8 tegen 8 stemmen, die van de beide wethouders, besloten, om met f 1000 te verhoo- gen. in verband met een besluit om de ruimte tusschen de tramrails vanat het dorp naar d< le Poellaan eenerzijds, en naar het oosteinde anderzijds, te bestraten. In verband hiermede werd ook gesproken over den erbannelijken toestand van den ingang der Wagenstraat, benevens van de straat zelve. Aan dc eigenaren dezer straat zal alsnog een schriftelijk antwoord worden gezonden op hun indertijd aan den Raad ingediend request, en waaromtrent de Raad indertijd besloot de straat in onderhoud te willen nemen indien men deze eerst behoorlijk in orde maakt. Wenschen de eigenaren dit niet, dan zal hun vanwege de gemeente daartoe een waarschuwing worden gedaan om de straat in behoorlijken toe stand te brengen, en, zoo ,men hieromtrent in gebreke blijft, zal de gemeente zelve dezen wan toestand herscheppen en de kosten hiervan op de eigenaren verhalen. In verband met bovengenoemde bestratingen werd besloten deze werken alleen vóór 1 April 1914 uit te voeren. De post onderhoud wandelplaatsen en plant soenen werd met f 600. - verhoogd en zulks in verband met de verfraaiing van het vierkant. Bij tien post onderhoud urinoirs, werd op voor stel van den heer Lefeber besloten om de urinoirs te omkleeden met plantsoen, en op voorstel van den heer Iromp om nog een derden urinoir bij Ra;!, ln den omtrek van het postkantoor. Bij den post rechtskundige adviezen betoogde de heer van Zanten zooveel mogelijk zuinigheid te betrachten. Er worden naar mijne meening, aldus de heer van Zanten, wel wat al te veel adviezen ingewonnen Hierna werd de vergadering verdaagd tot des namiddags 2 uur. Bij de behandeling van de ontvangsten bleek dat de uitgaven zoodanig waren verhoogd dat 0n?s!ag. die geraamd was op 12,500, verhoogd moest worden tot f 15 OOO. 7e-ino^strN0n,V0012'ene "Agaven bedroeg daarna 2026. De begrooting bedroeg in inkomsten en uit gaven f 56,800.42%, en werd met algemeene stemmen vastgesteld. Daarna kwam in behandeling de begrooting van de gasfabriek, dienst 1914. Een voorstel van B. en W. om het salaris van den kassier te ver- hoogen van f 400 op f 500, werd met algemeene stemmen verworpen. Een voorstel van hetzelfde college om den klerk geen salarisverhooging toe te staan werd aangenomen met 6 tegen 3 stem men. Tegen de heeren Warmerdam, PiinacV r en Langeveld. De voorgestelde salarisverhooging van het ver dere personeel werd met algemeene stemmen goedgevonden. Daarna werd een voorste] van B. en W., om iViijOurg te ontslaan als lantaarnopsteker en poetser en hem geheel te verbinden aan de oas- labnek als meteropnemer en geldophaier, en een ander persoon te benoemen als lantaarnopsteker en poetser, verworpen. De post Ioonen voor handlangers werd ver hoogd tot f 1400. li iema ontwaarde men dat deze begrooting die door den vorigen geqgdirecteur was gemaakt! eenige duisterheden bevatte, die men noodig oor deelde eerst op te helderen. Daarom werd de veroere behandeling hiervan uitgesteld tot een volgende vergadering. Daarna werd nog kennis genomen van een ver zoek van den heer H. van Graven 0111 alsnog een besluit te willen nemen op het door hem in de vergadering gedaan aanbod. Dit aanbad betrof de aanbieding) voor den pnjs van j 1 vana. eene strook grond van 12 Meter breedte, loopende vanaf de Schoolstraat nagr de Bondstraat; b. eene strook grond vatt 12 meter breedte vanaf de Schoolstraat naar de Gracht; c. eene strook grond van 12 Meter breedte vanaf de straat bedoeld onder b tot aan de door de gemeente te maken nieuwe haven. Een en ander onder voorwaarde dat de ge meente deze stronken bestraat en rioleert en ver- eter in onderhoud neemt, terwijl adressant voor aankoop van straatsteenen nog een bed ra:/ van f 1000 disponibel stelt.. De heer Pijnacker wil beslist wachten tot dat de overdracht van deze terreinen heeft plaats gehad. De heer Pijnacker stelt bovendien voor, om, krachtens de verkoopsvoorwaarden, aan dé eigenaren van de perceelen 3 tot 11 benevens 15 tot 11 in casu den heer van Graven, ter kennis te brengen dat de in de verkoopsvoorwaarden ge noemde verbindingswegen naar de Schoolstraat cn dc Bondstraat, bestraat moeten worden, waar» ya" de kosten door den heer van Graven vooi 12/15 en door de gemeente voor 3/15 gedeelte moeten worden gedragen. Beide voorstellen worden zonder hoofdelijke stemming aangeno- Daarna werd de openbade vergadering geslo ten en ging men over tot eene zitting met geslt ten deuren ter behandeling van eenige recla mes inzake de H. O. Sint Nieoiaasfeest. Gistrenmiddag werd op de groote bovenachterzaal van de „Witte Zwaan" aan de leerplichtige kinderen der leden van den Nederl. R. K. Volksbond door de afdeeiing een Sint Nieoiaasfeest gegeven. De kinderen werden ruimschoots onthaald op chocolade, speeulaas en krentebrood, ter. wijl afwisselend door enkele leden der too- neelvereeniging pantimimes werden voorgo dragen. Wat de kleuters genoten. HEEMSTEDE. Gemeeuter a a d. Openbare vergader Lng van den Raad dezer gemeente op Dinsdag, den 23 December 1913, des namiddags om half vier uur. To behandelen onderwerpen zijn: 1. Benoeming va.11 tweo loden der Commis sie voor de Bedrijven. 2. Benoeming van 2 gemeente-artsen en eene gemeente-vroed vrouw voor 1914. 3. Voorstel tot het ver- leenen van eene gratificatie aan den Rijkai-i veldwachter; 4. Voorstel tiot het verleenen van een prijs voor de tentoonstelling van de Pluimveevereeniging „de Eendracht"5. Voor stel tot overname van eene strook g'rond aanl den Cloosterweg. 6. Adres van J- Jak a. om vergunning tot demping van eene sloot aan den Leidschenvaartweg met ontwerp-bö- sluit; 7. Adres van d© N.V. „Mercator" on* goedkeuring van sfcraataanleg op een terrein bij de Manpadslaan met advies8. Adres van K. Ingerman e. a. met verzoek Om stappen te doen in Bosch en Vaart een bijkantoor van de Rost en Telegraaf te doen vestigen met advies; 9. Vaststelling Herziening II van het Uitbreidingsplan; 10. Vaststelling bouwplan Oosterhoütpark11. Aanbieding herziening ID van het Uitbreidingsplan; 12. Voorstel tot uitbreiding hoofdgasbuizennet in Vogelenzang 13. Id. id, duinwaterleiding in dQ Zandvoorb

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2