J?MSWeeftui/se/?. artenor]sst .Sioiikouse». Hinfei*pe»SoffeIs> STADSNIEUWS Rechtszaken TEGEN DEN WOEKER. Do hoor T. Verschoor Jzn., administrateur Tam do Nederlandscho Vereeniging „Burger- belangen" schrijft ons: ,j In een der laatste nummers van het Maand- blad „Weg met den Woeker", orgaan van do Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den j Woeker, gevestigd te 's Gravenhage, lezen wij londer den titel: „Uit de Ambtenaarswereld" het volgende: Door don Algomeenen Nedcrlandsehen Amb tenaarsbond is eenc brochure uitgegeven, waarin o.rn. op de volgende wijze is geschetst, hoe vooral ook de wockerinstellingen hare Sla.ditoilers zoeken en helaas ook vinden on der tal van ambtenaren in dienst van Rijk, Provincie en Gemeento. Wanneer in tijden van tegenspoed het amb tenaarsgezin in nood verkeert, alles waf eengi> *is kan worden ontbeerd, is te gelde gemaakt, neemt men ten slotte zijn toe- i vlucht tot de verderfelijkste helpster: De j Yoorsehotlxink, die altijd opnieuw bereid is te helpen, die aast op do »-J lende van den ambtenaar „met zijn vast inkomen" en van diens nood zoete winstjes maakt. Dezo voorschotbanken, tot welke de amb- tornaren zich'wenden in gevallen van noodjj in hunne gezinnen, zooais ziekte, e-eno opent tic, eenc bevalling of anderszins bieden oogon- 1 bJikkelijke hulp, zelfs binnen ecnigo uren na de aanvrage, echter op zoodanige voorwaar den, dat het middel het kwaad verergert. Een der voorschotbanken in Amsterdam b.v., die het grootste aantal ambtenaren on der hare clientele telt, is zeer coulant bij de bediening en heeft vaste klanten, die. eenmaal in haar macht, zich niet meer los j kunnen maken; vaste klanten, aan wie zij een zoo buitensporig percentage verdient, dat j het met woeker gelijk staat. Zij gecit bedragen van f öO en hooger ter leen. Wanneer men f 50 leent, ontvangt men» f 37,58, aangezien de eerste aflossing f 4.17, do administratiekosten f 6, het contract f 1.25 en andere kosten f 1, worden ingehouden. (Afgehouden worden ook nog informatiekosten ad. f 1.50, welke worden terugbetaald na al- gcheelte aflossing der leening; dit bedrag is hier niet berekend.) Men heeft dan f48.87 daarvoor terug to betalen, nj. elf maanden lang f 4.17 plas in de zevende maand f 3 ad ministratiekosten voor het tweede halfjaar. Maar terugbetalen van schuld is moeilijk en do voorschotbank houdt daar rekening mede; beeft men b.v. 5 maanden lang f 4.17 betaald en gaat het niet meer, dan helpt zij opnieuw met f 50. Daar wordt dan het niet afgeloste bedrag van f 20.85 afgehouden plus de kos ten; het slachtoffer ontvangt f 16.75 cni te opnieuw f 50 schuldig. Het percentage, dat deze woekerinstellingen die zich voorschotbanken noemen op strijken van de ambtenaren, is niet te bere kenen en bet aantal van deze instellingenl openlijk en onderhands werkende is in do laatste jaren waarnoembaar toegenomen, evenals die andere op ambtenaren par as i toe ren de instellingen: albetalingsmagazijncn, die bij dozijnen met succes in ambt*n.aarsbladen adverteeren. Heeft men zich eenmaal overgegeven aan die banken en magazijnen, dan is men daar aan voorgoed gekluisterd en een sloopondo onrast begeleidt den ambtenaar altijd en overal. Menig ambtenaarsgezin gaat op dia wijze onder en bij het maken van extra pro motie, bij de intrede van een periodieke ver hooging vinden velen geen baat, want het is al l'.aast opgeëischt voor het nog is ontvangen, door al wat op „hot vast inkomen" van den ambtenaar parasiteert. De toestanden, welke in deze weinige re gelen worden geschilderd zijn waarlijk be droevend. Het is tegen deze wantoestanden, tegen al dergelijke practijken van woekeraars, dat do Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker al zeven jaar lang den strijd heeft aangebonden. Hoewel tc dezer stedo verschillende leden dezer Vereeniging woonachtig zijn, bleef de wensch tot oprichting eener plaatselijke af deel ing tot dusver, door bijzondere omstan digheden, onvervuld. Wij hopen echter, dat eene nieuwe poging met gunstiger gevolg Bpoedig zal worden gedaan, want de omvang van den woeker in onze stad is grootcr dan menigeen weet, grooter zelfs dan velen dur ven denken en vermoeden. Terecht wees do hoer J. H. Visser onlangs in een der verga deringen van den Gemeenteraad op de hoogo rente der particuliere pandjeshuizen, 't 1m nog niet zoo lang geleden, dat we op een Za terdagavond te dezer stede een pandjeshuis passeerden en daaruit oen vrouw zagen ko men, die een wachtend man iets overgaf, j Even later hoorden wij den man zeggen„daar moeten wij nog eens meer heen, dan zullen we wel spoedig geheel op straat zitten." Zoo bestaat er te dezer stede eene instelling, die adverteert, dat ze aan fatsoenlijke per sonen met vaste positie, zonder borgen, geld leent. Wanneer men dan f 25 leent ontvang! men f 21; leent men f 50, dan ontvangt men f 42. Vooral hoeftgnen reeds informatiekosten gestort. De aflossing bedraagt dan per week f 1 of f 2 ,a ln aar de geleende som groot is, zoodat men over een jaar berekend 70 tot 80 procent rente betaald. Dergelijke instel lingen azen dan op de inkomens dier fat soenlijke personen met vaste positie, die ge noeg eergevoel hebben om hunne verplichtin gen na te komen. En de vele advertentiën in do bladen waarin geld wordt aangeboden on der de verleidelijke woorden als: Geen geld zorgen meer; Geld zonder borgen; enz., wij zen cr op, dat die instellingen met succes werken. Onder alle rangen en standen der maatschappij maken zij slachtoffers, maar het diepst slaan zij daar wonden, waar tegenslag en rampspoed het ongelukkige slachtoffer reeds tot willooze prooi heeft gemaakt van die „wolven in menschengodaante". En meest zijn het de kleine luiden, de kleine burgerman, de arbeiders, op wier in komen die parasieten in onze maatschappij azen. Velen blijven door die woekeraars arm; anderen zijn door die woekeraars arm gewor den. Niet ondienstig is het hier te wijzen op een vereeniging, die te dezer stede reeds eenigen 'tijd bestaat en die gedeeltelijk op geHjk terrein werkt als bovengenoemde Na tionale Vereeniging tot bestrijding van den Woeker. Wij bedoelen de. Nederlandsche Vereeni ging „Burgerbelangen". Deze Vereeniging heeft volgens artikel 3 harer bij Koninklijk Besluit vau 16 September 191.1 goedgekeurde statuten ten doel; het spa ren aan te moedigen, het credietmisbruik en den woeker te bestrij den en het ored iet dor behoeftigen op betere wijze te regelen. Zij tracht <lit doel te bereiken, door het in liet leven roepon van: a. Spaarvereenigingen totaankoop van huishoudelijke benoodigho- den, verbruiks-artikelen en levensbehoeften, b. een Informatie en Incasso-bureau; c. een Bureau voor inlichtingen, om bijgestaan door deskundige personen, den leden in alle voor komende gevallen geheel belangeloos van ad vies te dienen en rechtzoekcnden op alle; gebied bij te staan en voor te lichten. Tot bereiking van het doel is door deze Ver eeniging o.m. opgericht een Spaarvcreeniging, waarbij do leden op spaarboekjes elke week een grooter of kleiner bedrag (minstens tien cent) kunnen sparen om met de gespaarde be dragen dezer boekjes, bij de winkeliers, die daartoe t,»ij de Vereeniging zijn angesloton zich de huishoudelijke benoodigdheden, ver- bruiksaxtikelen of levensbehoeften aan te schaffen. Elk bedrag der boekjes kan wor den besteed, terwijl de Vereeniging gelei delijk alle winkeliers zich bij haar ziet aan sluiten. Er bestaan reeds veel dergelijke, spaar ge legenheden en daarom zou het eigenlijk over bodig geacht kunnen worden, dat de Vereoni- niging „Burgerbelangen" ook tot do oprich ting eener -dusdanige Vereeniging den stoot had gegeven. Dit zou het geval zijn, indien de spaarkassen dier particuliere personen of winkels allen op solide wijze beheerd wer den en den strijd voor betere toestanden met kracht hielpen voeren. Dit is echter niet het geval. Menige spaarkashouder verdween met heb geld zijner spaarders, ter wijl bij die spaa'rkashouders, die er zelf ook winkelzaken of magazijnen op na houden de artikelen in vele gevallen veel to duur worden betaald. Ons zijn feiten bekend, dat 40 cn 50 tot zelfs 300 procent boven do gewone winkelprijzen werd betaald, terwijl de artikelen menigmaal nog veel te wenschen overlaten. Dit is juist het gevaar, wanneer da spaarkashouder tevens een eigen winkel of magazijn heeft. Men is dan verplicht daar te koopen en dus geheel afhankelijk en maar al te v.aak wordt daarvan misbruik gemaakt, 'tl geen d-oor ons meermalen werd geconsta teerd. Vandaar het besluit der Vereeniging om door oen spaargelegenheid, zonder eigen win kelzaken, met controle van het bestuur van „Burgerbelangen" het belang van hen te zoe ken, die iedere week wat van hun inkomen willen wegleggen en dat bij voorkeur al leen willen doen, door eene gemaKkcIijke spaargelegenheid. Indien men eenigen tijd lid der Vereeniging is en het voorkomt, dait men iets moet koo pen, zooals bij seizoenwisseling of bij be paalde gelegenheden zich kan voor doen, of in gevallen van ziekte of werkeloosheid, dan verleent „Burgerbelangen" steun aan de le den der spaar vereeniging, door het geven van raad en zoo noodig ook hulp door het verlee» non van voorschot op het spaarboekje, bij uit zondering ook in geld, om daarmede te voorko men, dat men moet gaan koopen in afbeta- lingsmagazijnen of zich wenden moet tot de Bank van Leening of een pandjeshuis, terwijl langs den weg van huisbezoek steeds con tact met deze leden wordt gehouden, teneinde te kunnen nagaan, of de verleende hulp op de juiste wijze is besteed geworden en voor geregeld overleg tot afbetaling wordt zorgge dragen. Het credietmisbruik wordt door do Vereeniging aldus, door tot sparen aan te moe digen, tegengegaan, terwijl een informatie en incasso-bureau 'is opgericht, ten dienste van allen, zoowel particulier als neringdoende. Deze instellingen werken hoogst nuttig, daar zij over zeer veel gegevens beschikken, wel ke nog steeds vermeerderd worden, door het stijgend ledental in elk gedeelte der stad. Veel wordt reeds gebruik gemaakt van het Bureau voor Inlichtingen, dat eiken Maandag avond zitting houdt en dat inderdaad in eene behoefte voorziet Menigmaal werd op deze adviesavonden een tipje opgelicht van den sluier, die do handelingen van sommige per sonen en zaken voor heb publieke oog be dekt, houdt. Wie eens kennis nam, van 'b geen door menschen, die misleid zijn gewor den, aan die Oommissie van Advies is mede gedeeld, zou zich ten zeerste verbazen en zich afvragen, of dat alles in onze maatschap pij zoo ongestraft kan plaats hebben. En het is inderdaad waar, in vele gevallen is er niets aan te doen. 't Is zoo juist, wat een dier misleiden antwoordde op de vraag, hoe het toch mogelijk was, dat hij zich zoo had laten beetnemen: „wij eenvoudige menschen zijn veel te goedgeloovig en onderzoeken eerst de zaak niet genoeg", en van een ander: „och, mijnheer, als men tegenslag heeft gehad en men wil zich zien te" redden, dan accep teert men elke voorwaarde." 1 Op elk gebied verschaft dit bureau raad en voorlichting aan leden en niet leden; aan allen, die zich bij haar vervoegen. Het adres der Vereeniging is Bakenessergracht 22 en het spreekuur der Oomrnissie van advies op Maandagavond van 7 tot 10 uur. Eiken mor gen vain 9 tot 12 uur is een der bestuursleden ook ten kantore aanwezig en alsdan gaarne bereid, inlichtingen te verstrekken. Voor den inhoud dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copic met te-gegeven. Haarlem, 20 December 1913. Geachte Redactie. Mag ik IJF/1. beleefd verzoeken in uw Haarlemsch Roomsch-Katholick dagblad een bescheiden plaatsje voor het volgende: Ik heb oprecht genoten bij het lezen van uw verslag der heerlijke, den politieken toe stand zoo waar en juist schetsende, zoo geestige en dikwerf rake rede, gehouden den 19en 1.1. in de buitengewone vergade ring der Haarlemsche R.K. Kiesvereeniging door het lid der Tweede Kamer, den sym pathieken echt B.K. heer Mr. Dr. J. van Best, die zijn sporen verdiend heeft vooral in zijne onvermoeide, helaas niet bekroon de pogingen tot opwekking in den strijd tot behoud der Christelijke Regeer ing. Maar wat zou dat genot nog veel grooter ge weest zijn, wanneer ik ware geweest onder het gehoor van het levende woord des be- geesterenden sprekers, die bij het verlaten van het spreekgestoelte terecht uitbundig en donderend werd toegejuicht. Ik heb dus tengevolge van mijne afwezigheid veel ge mist wat mijn Roomsch Priesterlijk vader- landseh hart zoo gaarne te genieten wenscht: onder lie! gehoor te zijn van een hoogst ontwikkel i en bevoegden Roomsch Katholieken Neder,andschen staatsman, die zijn medebroeders in den strijd tegen de logen, waarvan Lucifer de vader is, en tegen de loge, de kerk van den Anti christ, denzelfden Lucifer met zijn helder waar woord komt ontwikkelen en door zijn meesieepende gevoelens van rotsvast geloof zijn onwankelbaar vertrouwen op, en zij ne vurige liofdo jegens God cn Zijn eenigen Zoon Jezus Christus onzen GoddelijKen Ver losser en Zaligmaker bemoedigen en aan vuren om pal to staan. Maar wat was wel do oorzaak mijner afwezigheid? Het zij mij geoorloofd, die openlijk in uw blad vrij moedig' aan te geven; in de zekero verwach ting, dat als gevolg hiervan, het door mij gewenscht genot bij eventuoelo gelegenheid nu niet meer zal ontgaan. Overal, waar ik hetzij als Kapelaan, het zij als Pastoor door de kerkelijke overheid geroepen werd, kwam al spoedig een be stuurslid der respectieve plaatselijke R. K. Kiesvereeniging mij beleefd uitnoodigen lid te worden der R.K. Kiesvereeniging, vol strekt niet met het doel om den Priester door zijn lidmaatschap een prikkel te meer aan de hand te doen ter getrouwero ver vulling van zijn kiesplicht, alsof eenige vrees van verzuim ten dien opzichte zou bestaan, verre van daar en iedere Katholiek is daar omtrent ten volle gerust, wel bewust dat iedere Katholieke Priester niet alleen zelf 'dien plicht trouw vervult, maar, overeen- ikorastig zijne heilige roeping, eiken Katho lieken kiesgerechtigde, aan zijne herderlijke zorgen aanbevolen, ten krachtigste zal op wekken zijn kiesplicht naar de aanwijzing van zijn geweten te vervullen, hem voor houdende, dat vooral in den tegenwoordi- gen tijd adres aan den "diep treurigen uitslag der jongste algemeene verkiezingen in ons Vaderland van het niet of wel tegen de aanwijzing van het geweten in ingeleverde stembiljet, de hoogste belan gen van Kerk en Staat ontzaglijk schade lijdon. Neen het bestuurslid dccd.de beleef de uitnoodiging, omdat dc Kiesvereeniging er een hooge eer in stelde den Priester tot lid te mogen hebben, zijne gewaardeerde adviezen eventueel in te winnen, door zijn lid maatschap het aanzien der Vereeniging ver- hoogen; door zijn voorbeeld anderen nog buitenstaanders, als leden te winnen cn tor stijving der noodige kas zijne bijdrage tc in nen. Hoe geheel anders is mijne ondervin ding ten dien opzichte hier in Haarlem! Sinds 1 Augustus 1.1. ben. ik Haarlem's bur ger geworden, door mijn verblijf te vesti gen in het Pension- en Ziekenhuis van de Eerw. Broeders van St. Jan de Deo alhier, algemeen bekend. Het is nu dus ongeveer 5 maanden ennog heb ik geen beleefde uitnoodiging tot het. lidmaatschap van het bestuur van Haarlem's R.K. Kiesvereeniging mogen ontvangen. Ik weet wel, dat bij be noeming van Kapelaan of Pastoor er altijd een officieele aankondiging vooraf gaat, wel ke het verblijf ter plaatse den vollce alge meen bekend maakt; zoo niet, wanneer een emeritus-Priester uit eigen keuze zijn domi cilie ergens vestigt. Maar ik kan mij moeie- Üjk veronderstellen, dat in deze ongeveer vijf maanedn van mijn verblijf, aan geen enkel bestuurslid der R.K. Kiesvereeniging toevalligerwijze iets van mijn aanwezigheid alhier ter oore is gekomen, te meer daar ondergeteekonde voor Roomsch Haarlem volstrekt geen wegst.oppertje speelt. Wat mag hiervan 'toch weL de reden zijd? Verre van mij" de gedachte aan gebrek van de zoo liooggewenschte, ja, vooral in den te- genwoordigen tijd zoo hoognoödige vóeling tusscnen Geestelijken en leeken en vooral in Katholieke verecuigingen, ofschoon uw boven besproken verslag mij anders wel eenige aanleiding daartoe zou kunnen ge- veij, Immers, ten minste in andere plaat sen wordt door de Katholieko bladen, wan neer in hun verslag van vergaderingen der Katholieke vereenigingen gesproken wordt over respectieve bezoekers, in den regel afzonderlijk met eene zekere voldoening ge wag gemaakt van do opluisterende tegenwoor digheid der Geestelijkheid; in uw verslag vind ik bij melding van zeer groote opkomst van het christelijke kiezersvolk, niet demin- aanwezige Geestelijkheid, wel, dat er on der de aanwezigen ook meerdere anti-Re volutionairen en Ohristeiijk-Historischen wa ren. Deze uitlating deed mij, ik wil het UEd. ruiterlijk bekennen, onaangenaam aan. In beide gevallen of wel de Geestelijkheid was er vertegenwoordigd, waarom dan geen afzonderlijke vermelding er van voor het afwezige Roomsch Haarlem? Of wel de gees telijkheid was er inderdaad niet vertegen woordigd, dan komt op de onaangename ge dachte aan het aangegeven gebrek aan voe ling tusschen Geestelijkheid en leeken en wel betreffende een voor 'de Katholieke zaak vooral in den tegenwoordigen tijd zoo be langrijke vergadering. Wat den Katholieken spreker betreft, mij dunkt, het moet hem niet aangenaam zijn gevallen, bij het be spreken van zulk een actueel belangrijk on derwerp en wei door hem, die als Katho liek Staatsman zich zoo verdienstelijk ge maakt heeft, onder zijn gehoor-dc R.K. gees telijkheid van Haarlem niet vertegenwoor digd te mogen zien. Met het oog op de tegenwoordigheid der Anti-Revolutionairen en Christelijk-Historiscben, zou mij de af wezigheid der Geestelijkheid niet minder spijten om den gunstigen indruk, die on getwijfeld de belangstellende tegenwoordig heid der Geestelijkheid op zulk een verga dering en de broederlijke en vertrouwelij ke houding van Geestelijken en leeken op hen zou gemaakt hebben. Nochthans biijve verre van mij de boven aangegevéne ge dachte als oorzaak van het in gebreke blij ven der beleefde uitnoodiging tot lidmaat schap door het bestuur aan mij. Zou het niet veeleer, en wel de juiste reden zijn, het bij ons Roomschen helaas niet onge wone, daarom niet minder diep te betreu- r.?? gebrek aan activiteit, waartegen zoo dikwijls met alle reden 'ernstig gewaar UTd Z0rd,t? De ^oote strijd is dezL e-ovote ®n Del ias I met allertreurigst althans' Ij6 "Hpannin" voI£t verslapping: althans vat mijn geval betreft, treen o - sporing van nieuw ingekomen verkiezing - gW S' ,fen fijvrri"° beleefde uitnoodi- gtog tot lidmaatschap; voor mij met het spijtige gevolg, dat ik niet heb mogen ge nieten van de voor mij genotvolle van den sympathieken spreker. Hoe treurig, dat wij kinderen des Lichts moeten leeren van de kinderen der 4uister- deden wij het dan nog maar! Als ik socialist was, zou ik dan niet al te, snoe- door1denwLr!teUW,VCrblijf zijn ^'gespeurd t -Haarlemsche socialisten en ra» het ringriteZ.h;;nnor H^lenwcho ZVent iwifLfT ^Pg drongel1? Zonder de» minsten twijfel. Laten wij, Katholieken ons t«e.h niet laten overbluffen door onze vijanden i» «<■- tmteit voor onze hoogste belangen van Kerk en btaat. Daarom moed gevat, aa het zoo echt geloovigc en vertrouw vol Ie woord van den gevierde, spreker. De zege is aar ons; maar dan ook actief zijn voor God cn Kerk, voor Vorstin en Vaderland Ten «lotte eenc geruststellende verzekering voor hm' Bfistuur van Haarlem's R. K. Kiesvereni ging Dit schrijven mag hen niet symmi- cniejc toeschijnen anti-pathiek is het vul- n,ocn' het is eene vrijmoedige uitdiukkmg van spijt van het onrechte pnestcr-vaderlandsch hart van een Oud- I astoor, wien eene beleefde uitnoodigin hoogst welkom zal zijn en die gaarne zij bescheidene bijdragen als jaarlijksche con tributie storten zal. Geachte Redactie, onder hartelijke dank betuiging. TJ.Ed. D.w. Dienaar in Chr. H. W. STRIJTHCHJT. Em. Past. VAN ELDERS. HET STRANDEN VAN DEN KOTTER „CLAERHOUT." De Raad voor de Scheepvaart stelde Vr - dagmiddag een onderzoek in naar het o 20 October jj. a.au den grond loopen bij \Y aan Zee van don kotter „Clacrhoiit" K.W. 1:3 Schipper Cornelia Schaap, reeder N. Pari - vliet Lzn., beiden wonende te Katwijk aan Zee. Schipper Schaap buiten eeds gehoord deelt mode dat hij van 11 op 12 October van IJmui den is uitgezeild. Hij had bij de Smitskno! gc- vischb en keerde 's avondsvan den 19den, Oct. naar IJmuiden terug. Den 19den October heeft hij de ton vair den Pettcmerpoldor gezien en is daar te 3 u. 30 m. n.m. overstag gegaan en ging met een koers van Z.W. ongeveer 14 mijl den wal uit, waarna hij te 9 uur weer overstag gin", den wal in met oen koers van O.Z. Hij L' tot 10 uur aan dek gebleven en toen naar kooi gegaan, order aan de wacht géve» Ie gedurig to looden en hem te half óén te roepen. Toen hij te half een niet den stuurman cn het andere volk aan dek kwam, hoorde 1 do branding, waarop hij direct het schip met den kop naar buiten draaide. Het schip raak te echter den grond, stootte cn bleef plan. 20 min. vastzitten. Het schip bleek dicht bij Wijk aan Zee vast te zitten. Hij heeft toen een anker uitgebracht en door hierop to hieuwen, kwam hij weer vlot on wasi •dicht bij do ton van IJmuiden. Do schipper schrijft het ongeval toe aan het feit, dat de wacht niet gelood heeft, of schoon hij daartoe uitdrukkelijk orders had gegeven. Hij had bevaren menschen aan boord, die hij goed vertrouwde. Zij waren allen gekeurd. Van het ongeval heeft do schipper niets in het journal geschreven. Do stuurman Gijs Schoop en de matroos Dekker weten niet dat de schipper op den avond van het ongeval, toen hij naar kooi ging, order gaf om te looden. Het lood lag evenwel klaar. Hij had te IJmuiden gewei gerd om met het schip weer naar zee te gaan omdat het erg lek waser stond 3 voet water in 't ruim. De schipper deelt nog mede dait hij eerst van plan was om ton 10 uur te wenden maar later besloot hij ten 9 uur Deeds den wal in te houden en dacht met den koers van 0/2 IJmuiden aan be loopen. Hierna wordt het onderzoek gesloten en zal de Raad later uitspraak doen. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 15 Dec. J. de Groef; chauffeur en winkelier, Buss urn. 17 Dec. E. Daverveldt, handelsagent, U Utrecht. want haar „eeuwige commensaal" was niet dikwijle zoo vol attenties. „Mr. Yeldham ie naar Londen", voegde ze er bii. „Naar Londen?" herhaalde Mr. Maplcton en hernam de beschouwing zijner schatten. „Gelukkige man! Misschien zal ik zelf ook weer spoedig naar Londen gaan als ik iets heb dat waarde heeft voor 'tBritsch Museum. Goeden nacht, juffrouw Calloway. Ik zal ge reed zijn voor 't ontbijt, wanneer 't ontbijt ge reed is voor mij." Nadat de hospita was heengegaan, wierp Mr. Mapleton de fossielen in de lederen tascli, niet, ruwe onverschilligheid, die nu juist niet 'u Veroonetemming was met zijn vooTgewen- <'1° Y»n zoo juist. Hü draaide de lamp uit, stok do kaars aan, en ging nogal lawaai makend, voor een man, die zich zoo stilletjes n bewegen, de smalle trap op naar z'nslaap- kamer. Ka vijf minuten ongeveer blies hij o .aars uit, ofschoon hij geen aanstalten tein?,?^aaTT- Z1-Ch nit J6 kleed en of in bed sitten pt.' X*Ang/>P den rand van zün bed zitten en wachtte in bet donker - wachtte ?A ten ïnM*! rlway en iaar doekter de tiap hooide bestijgen om naar haar ka mers aan de achterzijde van het hnis te gaan Er waren boven maar vier kamers in het huis, waarvan de twee voorste in gebruik waren genomen door de huurders; de twee achterste waren boven de keuken en het wasehhok. Om dat achtergedeelte te bereiken, was het no'odig een paar treden naar bene den te gaan eu een korte gang te doorsehrii- ileu. j Maar zelfs het zich ter ruste hegeven der vrouwen was geen toeken voor Mr. Smyly i Mapleton, om zijn legerstede op te zoeken. Integendeel hij werd nog oplettender waak zaam en sloop op z'n. teeneu naar de deur. Na een poos aandachtig geluisterd te hebben, lichtte hij voorzichtig de ouderwetsehe klink j op, opende de deur op een kier en luisterde met nog meer nauwlettendheid. Gerustgesteld. I door de geluiden, die hij hoorde, of liever i door het ontbreken van geluiden, ging hij naar het bed terug en ging wederom in het donker zitten. Klaarblijkelijk had de fossie len jager dien nacht geen licht noodig. I Drie kwartier lang bleef hij daar, zonder zich te verroeren, toen stond hü nog eens op en 8loop naar de deur. Maar ditmaal verliet hij de kamer, sloot de deur nchter zich en sloop zachtkens naar de trap. Maar nu bleek het, dat zijn tactiek nog niet volmaakt was. Halverwege was er een losgeraakte trede, die hij door zijn verblijf in het huis had moeten kennen; die kraakte in verhouding tot de kracht, waarmede men ze betrad. Het zou heel gemakkelijk geweest zijn, ze geheel en al te vermijden door het eenvoudige middel van er overheen te stappen, maar Mr. Smyly Map- leton plantte er vastberaden zün voet op, en met zoo'n preciesheid, dat er jnist het gekraak ontstond, dat men, gegeven het gewicht van den persoon, zou verwachten. t Was een gekraak, dat iemand, die ergens in een der bovenkamers zich wakende be vond, zeker zon gehoord hebben, maar dat niet luid genoeg was, om een slaper wakker te maken. Verder liep Mr. Mapleton, zonder het min ste gerucht te maken, de trap af; hij ver liet het huis langs de voordeur, die, zooals gewoonlijk, niet gesloten was. Hij sloeg niet het korte rechte pad in, dat naar de poort en zoo naar de rotslaan leidde, maar hü maakte een rechten hoek, juist zooals hij gedaan had in den nacht, dat Hector hem had bespied. Hü hield zich dicht bü den muur van het huis en ging naar den achterkant, waar zich de moestuin van Martha Galloway bevond, die een weinig opliep naar de helling der zandheuvels. Op een kleinen afstand van het huis, aan den hoogst gelegen kant van den tuin, stond een groepje door den wind in hun groei be lemmerde oude boomen, die men niet een boschje kon noemen, maar die toch voldoen de waren om een overoud en vervallen stee- nen gebouwtje te beschutten en te verbergen, 't Grootste deel van het dak tvas ingevallen, en de muren vertoonden onheilspellende scheuren, nochtans was het duidelijk, dat dit ongastvrije huisje tot schuilplaats verstrekte aan Mr. Smyly Mapleton. Om de een of an dere reden, hem zelf het best bekend, gaf hü er des nachts de voorkeur aan hoven Mar tha Calloway's veeren bed, het erfstuk der familie. Hij trad het zonderlinge bouwwerk bin nen, bleef staan dicht bü den ingang zonder deur; hij stond daar te midden der overblüf- selen van het dak. die naar beneden waren, gekomen, en richtte zün blikken weer naar het huis. Het was een maanloozo nacht, maar het geflonker der sterren hielp de dichtbü zich bevindende voorwerpen onderscheiden. Het paadje tusschen de groentenbodden, waar-1 over hü gekomen was, was duidelük zicht baar, en juist op dit oogenblik kon Mr. Map leton, ondanks het weifelende licht, een men- schelüke gedaante onderscheiden, die zich in de richting van zijn schuilplaats bewoog. Hii keek er lang genoeg naar, om er zeker van te zün, dat het de gedsasta eener vrouw was met een doek over het hoofd, en daarna stapte hij met een onhoorbaren grijnslach zoo gauw hij kon terug naar den binnensten schuilhoek der ruïne en verdween daar. In dien de verlaten tuin op het oogenblik over stroomd ware met een vloed van electrisch licht, en duizend paar scherpe oogen waren daar ter plaatse geweest om er voordeel van te trekken, dan zouden zo van den onvermoei- baren fossielen jager niet het minste spoor bemerkt hebben. Hij was als het ware geheel verborgen in de ingewanden der aarde. HOOFDSTUK XII. VERMIST. Bij de omsluiting aan den top der rots stond John Budge en wierp critische blikken over een der motorwagens, die gedurende den nacht geladen waren met wat op het eerste gezicht marmer scheen. Sedert er een blok op den weg was gevallen, geschiedde het la den met bizondere zorg en er mocht geen wagen vertrekken vóór de opzichter cr zeker van was, dat er geen kans bestond, dat zoo iets zich herhaalde. „Ja, 'je kunt vertrekken, Wilson," zeid« Budge ten slotte tot den bestuurder, dié reeds met de hand aan het stuurrad zat. Doch de man aarzelde, en keerde zich half om naar zijn gezel, die naast hem zat. Voor we vertrekken, m'neer, wensch te ik u iet» mede te deelen," zei de laatste. «Zelfs al zoudt u er om lachen," voegde hii er zenuw, achtig by. „Komaan, voor den dag et mee," zeidé Budge op ruwen toon. „Ik was in schacht no. 4, en maakte dezé zending gereed," zei de man, wiens naam Cooper was, „toen ik gezworen zou hebben, dat ik een vrouw hoorde schreeuwen, 't Zal zoo ongeveer één uur zijn geweest eveqj vóór ik met de karwei klaar was en heeni wou gaan." j „Och kom! Je moet gedroomd hebben; ilé kan er een eed op doen, dat er geen vrouw in de groeve geweest is. Dat k&n niet zijn,? bromde de opzichter. „Zoo iets heb ik ook gedacht," stemde Coo, per toe. „Maar toch, het geluid, hoewel het>' zacht en gesmoord klonk, seheen een vrou wenstem te zijn, en niet ver verwijderd inf elk geval." (Wordt vervolgd). IWJ»» IMIIII* aatAVT-.«avrtiv-am,imaai sto at zond er lij ke eervolle vermelding' dor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 14