isplomen Berichten. KIEUWS Uil UEfl Oil (HEK. «ItliftS IliT LiSSt e. STAOSNIEUWS. DE SPAARNEBANK Staten-Generaal. Spurt en Wedstrijden. AntSTEHUAMSCHk BEURS. KERKNIEUWS. wu 1)9last ?ich met de ustvoerin van eftectenordsrs. Vam onze Rechtbank KOERSEN VAN HEDEN. 22 DEC. £fi0Un V Gew. Dordtsche Intern. Rum. Petr. United Cigar Prolongatie 2CHA, Whc 228 j&SEüW£ fnrëAGttT 88, G. te Brake, rijwielhandelaar, Dord- ïeeht. G. J. ter Beek, timmermansknecht, Al melo. C. P. IJ. de Jong1, groentenhandelaar, Rotterdam, Vinkenstraat 51a. Firma Cleveringa en Dobbelaar, Rot terdam, Van Speykstraat 11b en hare in- divid. leden B. F. Clevering^ en H. P.Dob belaar, loodgieters. 18 Dec. L. de Groot, winkelier, Piet Hein- straat 98, 's Gravenhage. A. Y. Reitema, winkelier in sigaren, Iluizum. M. Wieringa, koopman in horloges, Burg op Texel. De nalatenschap van do wed. G. A. Th. Salomon MakwiLs, gewoond hebbende te 's Gravenhage, le Schuytstraat 40. BLOEMEND A AL. Gevonden voorwerpen. Gevonden en te rug to bekomen aan den politiepost te Bloe- mendaal, twee sleutels, een stak bloembollen en een fantasiebroche; A. J. Hermus, Oron- (éstraat 96, te Schoten, een witte kindermuts; oij den heer Van Rietschoten, Postkantoor te Bloemendaal, een zilveren dameshorloge bij L. Pouwor, Lage Duin on Daalscho weg 1, een jongensjasje. HEEMSTEDE. Gemeentezaken. Uitbre'd'ri" hoofdgas buizennet in Vogelenzang. B. cn W. stellen voor het te machtigen tot uitbreiding van het lioofdgasbuizennet te Vo gelenzang vanaf de Beklaan in Noordelijke richting langs den Vo telenzangscheweg tot aan den eersten ingang van YVoesbduin en iot uitvoering der bijkomende werken. GEMEENTEZAKEN. B. en W. stellen den ltaad voor vast le stel len een plan van bebouwing van terreinen, ge legen in het Oester hout park en goed te keu ren een wijziging in bet bouwplan van dc Woningvereenigigu Berkenrode te Heemstede. Ter goedkeuring bieden B. en W. verder aan een verordening, regelende de jaarwedde van den assistent-opzichter der gemeente Heemstede SASSEN O EIM. Personalia. De agent van politie Praamsma alhier, is benoemd tot agent te 's -Gravenhage. BUKGF.RLIJKE STAND. SCHOTEN. Overleden: G. E. A. Teeuwen, 61 j. Geboren: z. v. E. Hummc—Schaap. d. v. J. GoddijnAnthonisse. Het nieuwe Bondsgebouw. De commissie ter ferkrijging van een nieuw Bondsgebouw is er Zaterdagmorgen in geslaagd een geschikt ter rein voor een gebouw te koopen. Het terrein is gekocht van den heer H. van Graven en ligt aan de Schoolstraat naast de Christelijke School en heeft een oppervlakte van 901) M2. Na den koop is 't gebouw reeds uitgezet. Zoo doende zullen de leden dezer afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond spoedig onderdak hebben. DE KAZERN EBRAND. Men begint ais zeer waarschijnlijk aan te flemen, dat ook de oorzaak van den jongsten kazeruebrand niet opgespoord zal kunnen worden en in 't duister zal blijven, evenals die van den vorigen brand. Wij herbalen hier nog eens dat het bericht in sommige bladen dat petroleum zou zijn gevonden in de veldflescb van een milicien en dit aanleiding zou hebben gegeven tot de arrestatie van dien milicien, niet juist is. De lezing, die wij Zaterdag van iiet geval gaven, is de juiste. Bedoelde milicien is enkele uren in afzon- dering gehouden, voor het onderzoek. ALGEMEENS VEREENTGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. (Vervolg van het Eerste Blad.) Medegedeeld werd, dat aanwezig waren 34 nfdeelingen, die to zaaien 153 stemmen uit brengen. Dc notulen der laatste algemeone verga dering weiden onveranderd goedgekeurd. Nadat de commissie tot het nazien dei- rekening was benoemd en eenige mededee- lingen waren gedaan werd aan de orde ge steld het voorstel van het Hoofdbestuur om over te gaan tot contributie wijziging. Door enkele afdrelingen werden gewijzigde voorstellingen ingediend. De voorzitter verdedigde het voorstel van het Hoofdbestuur. Een voorstel Oestgeost werd verworpen met 124 tegen 29 stemmen; het voorstel Noord- wijk met 90 tegen 63; dat van Sassenheim met 95 tegen 58 stemmen. Het voorstel van het Hoofdbestuur werd aangenomen met 79 tegen 74 stommen na toevoeging van een amendement Sassenheim. Do heer Jan Roes te Heemstede werd geko zen tot lid van het Hoofdbestuur. li ierna weid gepauzeerd. DE KERSTBOOM IN HET ST. VERONICA - GE3TICHT. In 't weldoen ligt een zoete vreugde 1 Dit ondervonden zij zoo vaak, Die in den arme te ondersteunen, Steeds zochten toch iiun grooist vermaak, Zoovcien, die weer blijken gaven .Van liefde voor het arme kindl Hoe anders toc-h die schat verzameld, Dien men hier weer ruimschoots vindt? Zelfs onbekenden lieten brengen Hun offer voor den Kerstboom hier, Hoe onbaatzuchtig was hun liefde Want zij gaven met plezier. Bovenstaande is oen gedeelte van een rijm dat de bezoekers gisteren konden lezen in de zalen der expositie die de Zusters va.n Liefde in het St. Veronica-gesticht aan het Spaarne hadden georganiseerd voor den Kerstboom der arme kinderen. Het geeft juist weer in welken geest deze jaarlijksche be deeling wordt georganiseerd en welke dank baarheid de Eerw. Zusters vervuld bij de tallooze blijken van sympathie, die haar po gingen om den arrnen kinderen wat te a-e venondervindt. Gisteren en vandaag kon de tentoonstelling bezichtigd worden. Wij noe men het ronduit een succes! Duizenden heb ben de tentoonstelling bezichtigd. Bij wij len was bet zóó druk dat de zalen tijdelijk moesten gesloten worden. En.het doel waar mede deze vorm van fancy-fair werd inge steld zal wel volkomen bereikt zijn. De Eerw. Zusters waren tenminste tevreden! De prijzen van de tombola waren zoogoed als alle weggegaan en hedenmorgen werd al reeds hard gewe.Yt om den voorraad voor vandaag aan te vu'len. De expositie was georganiseerd in uo lokalen der bewaar school aan dc Anthoniestraat. Twee lokalen zijn er gevuld met kleedingstukken, twee an dere worden ingenomen door de prijzen van de tombola, waar vriendelijke dames er uit stekend in. slaagden hun loten aan den man te brengen. In een ander lokaaltje wTaren de eetwaren tentoongesteld. Alles in dienst der christelijke liefdadigheid, want niet min der dan 350 kinderen zullen gelukkig ge maakt worden met kleedingstukken en kerst geschenken on hoe beter de fancy-fair slaagt, hoe royaler, hoe grootschcr kerstfeest 1 Men zal dan ook kunnen begrijpen dat de Eerw. Zusters hun vreugde en tevredenheid over zooveel belangstelling niet konden verber gen. Zij gaven lucht aan hun dankbaar heid aan wie het maar h,ooren wilden. De belangstelling is dan ook bewonderenswaar dig. Verschillende particulieren zonden hun ga ven in natura of in gold; het personeel dei- firma Vleeshouwer, Gierstraat, 25 dames, le verdon niet minder dan 159 stuks nieuwe kleedingstukken, geheel belangeloos. Een schitterend voorbeeld inderdaad! Zeven da mes naaiden alles. In het geheel waren 300 kleedingstukken ten toon gesteld. Voor de tombola waren niet minder dan 4500 prijzen beschikbaar gesteld. In ccn der zalen was gelegenheid te raden naar den naam van een der vier poppen, hetgeen een aardige attractie vormde. Was de belangstel ling van bezoekers en van liefdadige inge zetenen. echter groot, de grootste lof en waardeering moet in alle geval gebracht wor den aan de Eerw. zusters die met nooit- vermogendén vlijt elk jaar dezen „kerst boom" planten tot geluk en voldoening van velen. Is het kerstfeest achter den rug, dan wordt ai weder gewerkt voor het volgende kerstfeest, het geheele jaar. En laat ons nu eens onbescheiden zijn en den naam noe men van de zuster, die het leeuwenaandeel in dit feest telkenjare heeft. Het is de be scheiden zuster Walfridis, die onlangs in het zilver jubileerde, en opgetogen was over de vele geschenken, die haar toen gewerden voor haar kerstboom. Aan haar komt de grootste lof toe van hot organiseeren van het feest niet alleen, maar ook voor den ar beid, die zij zich er voor getroost, het ge heele jaar door. Het is een mooi, welgeslaagd feest, dat velen en ni'et het minst den zusters de groot ste vreugde bezorgt. Op de eenvoudige ten toonstelling ging liet recht gezellig toe. HAVEN-, TRANSPORT- EN FABRIEKSARBEIDERS. Vrijdagmiddag half één houdt de vereeni- ging van R. K. Haven-, Transport- en Fa brieksarbeiders een vergadering in het ge trouw St. Iiavo, O. m. staat op de agenda: bespreking van het reglement; aansluiting bij den Nederl. Bond „Sint Willibrord". GARNIZOEN SBERICHTEN. Aan den reserve-2e luitenant P. P. J. van Deurzen, van het 10e reg. inf., is vergund den 2en Januari a.s. voor den tijd van 3 maanden vrijwillig onder de wapenen te ko men. DOOR DE MIJTEN. Vanmiddag half één sprong een paard, dat geschrokken was voor de fiarn. door de ko lossale -winkelruiten van magazijn „Violet", den parfumeriewinkel in de Groote Hout straat tegenover den Anegarg, Het dier sprong eerst door le iinkerruit en vernielde haar geheel, zelfs de verbindtegsspijl verbre kend. Daarna sprong hot door de rechterrnitl Het beest bekwam zelf onbeduidend letsel, doch richtte heel wal schade aan in de éta- lagekasten. AANRIJDING. Zaterdagavond ongeveer 10 uur had een botsing plaats tusschen een electrischen tram wagen der E.N.E.T. en een auto'. De tram kwam van de Kleine Houtbrug en werd in een vol vaartje door de auto aangereden. Door verschillende ooggetuigen werd beweerd dat de wagenvoerder zeer hard gebeld had. Het gevolg van de botsing was, dat het voorbalkon van de tram beschadigd werd en do ruit daarin gebarsten was. Eveneens had de auto' opzij beschadiging opgeloopen als een verbrijzeld spatbord, enz. Door het personeel der tram werd proces-verbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 20 Dec. z. van H. P. v. Wun- nikTork. d. van C. M. MakkelieKroo- nen. d. van J. J. Groosv. Broekhuizen. 21 Dec. d. van A. AnspachVreenegoor. z. van A. M. Asscndelfti—Aa.n de Kerk. z. van M. H. C. - Baasde Regt. van A. M. C. GeheniauOoenraad. "d. van J. 4.M. Koster—Wijnhof. 22 Dec. z. van S. v. d. HeijdenKuiter. Overleden: 20 Dec. A. Vallenduuk 66 j. Klein Heiligland. 21 Dec. A. P. Geels deSwart 61 j., Kamperlaan. N. II. 5 d. zoon van K. v. d. Poel, Jan Nieuwenhuijzen- straati (Uitspraken van heden.) De Rechtbank vereordeelde heden: J. A. K„ zonder beroep te Haarlemmermeer, dief stal f 10 b. of 1 maand tuschtschoolP. G. van den B., zonder beroep te Haarlem, he ling, 3 maanden tuchtschool; J. B. en G. K., arbeiders, zwervende, Landlooperij en be delarij de le twee dagen hecht en 4 maan den R. W. I.; de 2e 1 dag hecht, en 1 jaar en 4 maanden R. W. I. van de "Vereeniging voor den Effectennanflel, welke aan het Damrak in de onmiddellijke nabijheid van het tegenwoordige Beursge bouw verrez enis, in tegenwoordigheid van vele genoodigden officieel geopend. Met de voltooiing van de nieuwe Efl'eeleen- beurs, welke met de Koopmansbeurs aan de zijde der Beursstraat door een bovengrond- seho gang verbonden is, is onze stad en spe ciaal de „city" een fraai en monumentaal gebouw rijker geworden, dat den architect den beer J. Th. J. Cuypers alle eer aandoet. Ter gelegenheid van de opening was in de groote beurszaal een soort van podium aan gebracht, waarop de aanwezige autoriteiten, de speciale genoodigden en de bestuursleden der Vereeniging voor den Effectenhandel hadden plaats genomen. De openingsrede werd uitgesproken door den lieer W. G. Wendelaar, voorzitter van genoemde vereeniging. De heer Wendelaar schetste in zijn rede in zonderheid de geschiedenis van onzen geld en fondsenhandel en den invloed welke van de ontwikkeling van dien handel van af de 16e eeuw is uitgegaan. De Amsterdamsche beurs, die reeds kort na de intrede van de 17e eeuw zich als het cen trum van den wereldhandel begon te open haren, kwam deze ontwikkeling ten goede. Ten behoeve van den handel werd in 1611 een beursgebouw in gebruik genomen, waar van de grondslagen in 1608 gelegd waren. In dit gebouw, dat op het Rokin bij den Dam stond, heeft zich tot 1845 toe de geld- en effectenhandel geconcentreerd. Spr.-schetste vervolgens de geschiedenis en de beteekenis der Amsterdamsche beurs. In het laatste gedeelte zijner rede bracht de heer Wendelaar hulde aan de nagedachtenis zijner voorgangers Wurfbain, van Ogtrop en Velt- man. Zij hebben van 1878 af gestreden voor een afgesloten ruimte ten behoeve vau den Effec tenhandel. In 1903 bereikt, thans voor goed bevestigd. Spreker bracht een woord van er kentelijkheid aan de Regenten dezer stad voor hunne medewerking vóór en tijdens den bouw, een woord van dank aan de toegevoegde le den der Bouwcommissie, die het bestuur bii den bouw steunden en een woord van hulde tot den bouwmeester den heer Jos. Th. J. Cuypers voor zijn schepping en allen die hem steunden bii de uitvoering. Tot in lengte van dagen zal dit gebouw getuigenis afleggen van den fijnen, goeden smaak en de groote ga ven van dezen bouwmeester. En Amsterdam zal hem dank weten voor het aanbrengen van de Keizerskroon in het groote raam. Spreker hoopte tenslotte dat dit gebouw, dat hij in hoedanigheid van voorzitter voor geopend verklaarde, van veel voorspoed getuige zal zijn en dat de leden hier steeds in het be lang van het vaderland mogen blijven arbei den aan de bevestiging en vermeerdering van het nationaal vermogen. BUITENLAND. DE GIOCONDA. PARIJS, 22 Dee. Aan een van uit Parijs ge zonden politie-ambtenaar heeft Perugia, de dief van de Gioconda, bekend dat hij een medeplichtige heeft gehad. Deze heeft niet zoozeer aan den eigenlijken diefstal deelgeno men, doch heeft het kostbare doek verborgen gehouden. De mau heet Vincenzo Lancellotti. Deze werd gisteren gearresteerd, evenals zijn broeder en vrouw. MOOI ZOOI! BREST, 22 Dec. De arbeiders van het Ma- rinearsenaal hebben een manifest uitgegeven waarin wordt gezegd dat de arbeiders door de Fransehe officieren, ingenieurs en werk meesters gelijkelijk behandeld worden als de Elzas-Lotharingers door de Duitsche officie ren. ALBANIë. WEENEN, 22 Dec. Prins Wilhelm zu Wied zal 15 Januari ia Valona aankomen. BELGRADO, 22 Dec. Ingekomen telegram men uit Dibra melden dat men in Albanië kanonvuur hoort. Vluchtelingen hebben mee gedeeld dat in Albanië een revolutie is uitge broken. Tusschen Ismael-Kemal-Bey, die de voorloopige regeering leidtt en Essad-Bey hebben gevechten plaats. Het betreft mee- ningsverschiHen over de vraag waar Prins Wilhelm zal worden ontvangen. Eesad Bey zou met zijn artillerie voor Valona staan. DE JAVA-EXPRESS VERONGELUKT? PARIJS, 22 Dec. Uit Avignon wordt geseind dat de expresstrein die de passagiers naar Marseille vervoert, welke voor Indië be stemd zijn, te La Croisière op een goederen trein geloopen is. Een stationsbeambte die het gevaar bemerkte, kon nog ter juister tijd een signaal geven, waardoor de express-trein zijn vaart kon verminderen. Een botsing bleef echter niet uit. Drie wagens van den goede rentrein werden vernield, terwijl vier slaap wagens van den express gesehadigd werden. De hoofdconducteur van dezen laatsten trein werd verwond. Volgens latere berichten zijn ook drie reizigers verwond. DE OPENING DER NIEUWE EFFECTEN- BEURS TE AMSTERDAM. Men seint ons nit Amsterdam: Hedenmiddag is de nieuwe Effectenbeurs TWEEDE KAMER. GEWISSELDE STUKKEN. Ann de Memorie van Antwoord op de Su- rinaamsche begroeting 1914 is ontleend: De Minister van Koloniën zal trachten voortaan de ontwerp-begrooting vóór 1 Sept. bij de Kamer in te dienen. De denkbeelden der Suriname-commissie betreffende de be grooting zal de Minister spoedig meer ge zet onderzoeken; in dit stadium acht hij het niet raadzaam nog wijzi ging te brengen in de toepassing van het financieele plan-Idenburg. Van eenig gebrek aan samenwerking tus schen den Gouverneur en de Koloniale Sta ten is niet gebleken, evenmin dat de Gou verneur te weinig medeleeft met de bevol king. In zake tie ontheffing van het waarne mend voorzitterschap van het Hof van Jus titie van mr. A. P. V isser wordt de nota van den Gouverneur aan de Koloniale Sta ten in afschrift aan de Kamer overgelegd. Naar 's Min. meening was de Gouverneur bevoegd tot het nemen van het ontheffings- besluit dat de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht niet aantastte, en was in wraking of verschooning de oplossing van deze zaak niet te zoeken en moest juist in den heer Visser worden .afgekeurd dat hij een toestand bad veroorzaakt, die hem kon dwim gen zich eventueel te verschooncn. Van ie mand, die gelijk mr. Visser, 1. -veris belast was met .do handhaving der tucht onder de rechterlijke ambtenaren in de Kolonie, moest allereerst een helder bewustzijn Van het ge oorloofde en ongeoorloofde worden gevórderd. Had hij als definitief president dergelijkblijk van onjuist inzicht in de eiscben van zijn ambt gegeven, dan hadden voor hem de go- volgen veel ernstiger kunnen zijn. Dat de gouverneur van een ander middel dan de uiterste maatregelen gebruik maakte is vol gens den Minister verklaarbaar. De tot standkoining van dc invoeringsveror- dering van het nieuwe strafwetboek voor de Kolonie zal worden bespoedigd. In verband hiermede, kan niet voldaan worden aan het verzoek oin verlofsverlenging van mr. I. de Costa, president van het Hof van Justitie. Over detacheering van Nederl, rechterlijke ambtenaren naar Suriname wordt overleg ge voerd met den Minister van Justitie. Wat betreft de vooruitzichten der bacoven- cultuur, heeft de Minister goede hoop dat do Con go-bacove onvatbaar zal blijken voor de Panama ziekte. Men tracht do vijfde der bacovenladingen, welke in den loop van Januari in Europa wordt verwacht in Rotterdam te doen aan brengen, zoodat de planters toch nog eenige inkomsten uit do bacovencultuur ontvangen. De onderhandelingen met verschillende hui zen in Amsterdam en Rotterdam omtrent het vervoer en den verkoop der vruchten en het verschaffen van bedrijfskapitaal aan de plan ters hebben geleid tot een gezamenlijk aan bod van twee Rottordamsche firma's nl. Wam- bersie en Zn. cn Vat» Nievelt, Goudrinan en Oomp. Daar een plan, waarover de plantors zijn gehoord, geen onverdeelde instemming vond, acht do Minister nadere overweging noodig van in het plan aan te brengen wijzigingen, waarvoor overleg met de voorstellers noodig is. Bij eyentueele aanvaarding van het plan zullen bij afzonderlijk wetsontwerp die noo- dige fondsen voor 1914 worden aangevraagd. De Gouverneur zal worden gehoord over maatregelen tot aanmoediging der cultuur van den lioedenstroopalm en over het met succes uitoefenen van het hoedenvlechten. In verband met de voorgenomen reis naar Suriname van dr. A. H. Berkhout, leeraar aan de Hoogere Land-, Tuin- en Bosehbouw- school to Wageningon zal hem worden opge dragen na te gaan de resultaten van het boschbeheer en het aanwijzen der richting, waarin moet worden voortgegaan. Een nieuw postcontract voor West-lndië wacht nog steeds op een dienstwijziging van de stoomschepen van den Kon. Ned. Wcst-lndischen Mail dienst. 1 Nopens de regeling van de grens aan de Marowyne, in verband met de in die rivier uit to geven b»oggerconcessies, wordt mede gedeeld dat de Nederl. Regeering thans ant woord wachtende is op het door haar in Octo ber jl. aan het Fransehe gouvernement voor gestelde gewijzigde ontwerp greustractaat waarin met de Fransehe tegenvoorstellen zoo veel mogelijk rekening was gehouden. Over afschaffing der schutterij te Parama ribo wordt overleg gevoerd. Nieuw Departementsgebouw van Landbouw enz. De Minister van Waterstaat heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de definitieve teekeningen betrekkelijk de voor- en achter gevels van het aan het Bezuidenliout te stich ten gebouw ten behoeve van het'Dcpartement van Landbouw, Nijverheid en Handel, zoome de een tweetal photografieën van een porspec- tief-teekeniiig van den voorgevel. „Saluut" en „saiut". Bij Nota van wijzigingen stelt de Minister van Koloniën voor, in het hoofd van fle sup- pletoiro begrooting van zijn Departement voor 1912 in stede van „saluut" te lezen „salut". Woonwagens en Woonschepen. Blijkens het afdeelingsverslag over iiet w.o. houdende een regeling betreffende woon wa gons en woonschepen, hielden sommige leden een betoog voor een volstrekt verbod dier in richtingen, althans van woonwagens, als het eenige middel om het gevaar voor besmette lijke ziekten te verminderen, de onzindelijk heid der bewoners te bestrijden, de opvoe ding der kinderen in een andere richting te sturen, het onderwijs te bevorderen, het be delvolk, dat deze inrichtingen thans meeren- deels herbergt, in nuttige leden der maat- pij te vervormen. Voorts, betoogden zij, dat het vergunnings stelsel. door de Reaeering aanvaard, met groo te toegeefelijkheid is uitgewerkt. Buitengewoon toegeeflijk is bovendien de overgangsbepaling, die den huidigen toestand feitelijk laat voortbestaan en in lengte van jaren bestendigt. Vele andere leden stemden geenszins met het verbodstelsel in, maar hadden toch de uitwerking gaarne eenigszins straffer, gezien. Door sommige leden werd bepleit het denk beeld om hen, wier woonwagens of schepen worden afgekeurd, op verzoek of ambtshalve na het begaan van een misdrijf of van een ernstige overtreding ter beschikking van de Regeering te stellen en ze onder te brengen in het thans leeg staand gesticht'Veenhuizen III. De kinderen zouden door tusschenkomst van de voogdijraden aan vereenigingen kun nen worden toevertrouwd. Andere leden achten dit op het terrein van een bedelarijwet te liggen. Eenige leden betwijfelen, of het juist is woonwagens en woonschepen op gelijken voet te behandelen. Een verbod van het gebruik van woonwagens behoudens enkele uitzonde ringen, kwarn dezen leden niet ongewenscht voor. Zulk een verbod zou echter ten aanzien van woonschepen te ver gaan. Daartegenover werd opgemerkt, dat de toe passing van het w.o. beperkt is tot woonwa gens en woonschepen, uitsluitend of hoofdza kelijk als woning gebezigd. Waar een orde lijk bedrijf wordt uitgeoefend, zal het niet moeilijk zijn aan da nader vast te stellen eischen te voldoen. VOETBAL. ROTTERDAM. H. F. C—V. O. C. 2—3. (Van een bijzondere verslaggever.) Even over twee siellen de elftallen zich al? volgt op: V. O. C. Hagen. N. van Rrooije, Bronger. Dr. Strenger, j. v. d. Sluis, 1 lörburger. Brand, Vennaes, G. v. d. Sluis, Boerdam, Hörburger. H. F. C. J. Schippers. Koper, B. Verweij. De Klerck, v. d. Nagel, P. Verweij. Seignette, Lesueur, Laan, M. Francken, J. Francken. Direct na den aftrap stormt V. O. C., hare gewoonte getrouw, op het vijandelijk doel los, doch H. F. C. retourneert den bal achter. De beide elftallen hebben blijkbaar last van het gladde veld, 11. F. C. echter wel het meest; bijna alle spelers geven een zeer onvast spel le zien hetgeen een merkbaar overwicht van V. O. O. als gevolg heeft. En V. O. C. behoudt dit gedurende het eerste deel van den wedstrijd bijna geheel. Een uitzondering maken wij voor het spel van Koper en de Klerck, die den heelcn wedstrijd heerlijk werk leverden. Het spel is nog geen kwartier oud of het op dringen van V. O. C. wordt beloond, want als Koper gepasseerd is, en Verweij zich laat ver schalken, keit v. d. Sluijs onhoudbaar voor Schippers in. 0—1. Een aanval van H. F. C. volgt. J. Francken geeft een flinken voorzet, dien Seignette achter trapt. Direct daarna zit V. O. C. weer op het Haarlemsche doel, na den bal goed opgebracht te hebben. Een prachtkans vlak voor doel denkt Boerdam en met een reu- zenkei trapt hij.... huizenhoog over. De H. F. C.'ers zijn_ over het algemeen nog niet erg ingespeeld. Zij brengen echter den bal eens kalm op en zijn tot dicht bij Hagen genaderd. Lesueur is op zijn post en krijgt den bal. Plot seling schiet hij langs V. O. C.'s back en tegen Hagen, die via de bovenlat zijn doel laat door boren, 1—1. V. O. C. laat zich dan weer een kostbaar puntje ontglippen door voor bijna open doel naast te schieten. Een uitval van H. F. C. be sluit Seignette met een voorzet, Lesueur zal schieten als Hagen bijtijds uitloopt en redt. Dan komt V. O. C. weer opzetten. Hörburger geeft over aan Boerdam die op doel schiet. Het schot was wel te houden geweest, doch Schip pers, die waarschijnlijk last van de kou had, kwam te laat, en V. O. C. heeft met 2—1 de leiding. Schippers krijgt dan nog een schot van Boef- dam te houden, waarna het rusten is. Na-half-time herstelt H. F. C. zich en geeft beter spel te zien. V. O. C. is echter in het eerst nog de meerdere. Zij heeft al dadelijk een cor ner «op H. F. C.-doel te nemen, die Schippers mooi wegstompt. V. O. C. biijft aanvallen en Versluijs eindigt een algemeen opbrengen met een venijnig hard schot dat Schippers vallende houdt, maar niet kan wegwerken. Vliegensvlug maakt Hörburger hiervan gebruik en schiet kei hard in open doel: 1—3 voor V. O. C. Nu volgen eenige aanvallen van H. F. Q Twee voorzetten van Seignette worden achtereenvol gens door Hagen opgevangen en weggewerkt. Dan krijgen we eens een zeer mooi centerspel van Mannus en Jacques te zien, zij naderen gevaarlijk liet V. O. C.-doel, Laan snelt ter hulp krijgt den bal en trapt onfeilbaar langs Hagen, -3. V. O. C. komt dan nog eens gevaarlijk bij Schippers, doch deze redt. Hierna volgen nog eenige aanvallen van H. F. C. Een opbrengen van Mannus, Jacques en v. d. Nagel besluit deze laatste met "juist naast te schieten, terwijl kort daarop een voorzet van Seignette door Mannus mooi wordt ingezet, doch door Hagen gekeerd wordt. Als dan v. d. Nagel nog een keer jammerlijk over schiet, is het spoedig tijd. V. O. C. was in de eerste helft dezer match alsook in het begin, na half-time, in de meer derheid. Later kwam H. F. C. wat meer los. 32 voor V. O. C. vinden wij een goed einde voor dezen wedstrijd, daar H. F. C. buitenge woon koel spel te zien gaf. Zooals gezegd, was de Klerck gewoonweg schitterend en „je" strui kelblok voor V. O. C., terwijl Koper eveneens uitnemend backspel te zien gaf. Ook Lesueur en Seignette dienen genoemd. Bij V. O. C. vielen Brand, C. v. d. Sluijs en A. Hörburger en Ha gen op. (Opgegeven door „DE SPAARNEBANK" Nieuwe Gracht 98 (Telefoon 2088). Alhier) Koersen van latere ongeveer 2 uur. koersen. Mgr. G. A. Biestraten t. In den vroegen morgen van Zaterdag, te lialf 4, is te Gilze overleden de Hoogeerw. heer Mgr. G. A. Biestraten, huisprelaat van Z. H. den Paus, officier in de orde van Oranje Nas sau, en pastoor van de parochie St. Petrus Ban den te Gilze. Amalgamated Smelting en Ref. Comm. Car en Toundry Common Erie Common Kansas City Common Marine Pref. Marine 2e Pref. Mexican Common Missouri Common Pittsb.Coa Common South. R. Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka Common Union Common Wabash ma Pref. Wabash Kon. Petroleum Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 2y2 pCt. N. W. S. 3 pCt Cert N. W. S. Common Peru Pref. Peru Bindley Amsterdam Rubber Nederl. Rubber Gecons. Petroleum t Amerika vast; .Tabakken, w terugloopend. ,7l6/8 64 45 288/4 241/2 ö7/* 11 lte/4 2&U 18'/4 146/s M></„ 9 U/2 15us/4 S'/2 ö'/a 601 17te/< 15 H 2 651/< 778 »b/i« 45 103i|2 l'-U/o 33 2 4 102^4 lt0l 4 IIU8/4 46 48/4 aaken; 717/p 6vi/2 45 Vx; t8i/o 141/, la'/g 214/2 19»/, '-'05/ !6 94'/2 605 104 124 1178/4 461/g 5 Oliew

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 15