BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT OEN OÜMI Steten-Generaa!, KORT OVERZ'OHT. ^DUITSCHLAND. MgT. von Hartman heeft gesproken over de interconfessioneel© vakver- eeniginen. Van Jagow publiceert een eigenaardige opvatting inzake het Forstner-pro-ees. IERLAND. De staking te Dublin vermindlert niet. RUSLAND. De invoer van Buiten land soh graai] in Rusland zal verboden worden. ALBANIë. De rust keert langzamerhand weer. v DUITSCHLAND. De artsbisschop van Keulen en de inter- eon fessioneele va kvereenigingen. Mgr. von Hartman, aai-tsbteschop van Keu len, heeft inzake de interconfessioneele vak vereenigingen een zéér duidelijk woord ge sproken. De aartsbisschop zedde, dat Z. H. Paus Pi us X, in zijn encycliek „Singulari qua dam de voorkeur'heeft gegeven aan de vakvereenigingen op eonfessioneelen grond slag', maar aangezien in West-Duitschland vele Roomsehe arbeiders lid zijn van inter confessioneele vereen igingen, zou het de grootste verwarring geven, daar tegen in te gaan. Daarom heeft de Paus uitdrukkelijk toegestaan, dat zij daar van dergelijke ve-ree- nigingen lid worden. Tegenover het feit, ver- rolgde de aartsbisschop, dat. 800,000 katholieke arbeiders tot sociaal-democratische vereeni gingen behooren. is het onze plicht de (inter- eonfessioneele) Christelijke vereenigingen te steunen. Hierop volgden, volgens „Germania" en „Ivöjn. V. Z.", donderende toejuichingen, doch de aartsbisschop ging daai'na voort: ..Daarbij hebben wij echter den anderen plicht, nu ook te doen wat de Heilige Vader in dezelfde encycliek ons allen heeft inge scherpt: er voor te zorgen, dat de in de Chris telijke vakvereeniging georganiseerde arbei ders óók tot Katholieke vakvereenigingen hooren." In het jaarverslag van de Katholieke vak vereenigingen van West-Duitschland had de aartsbisschop gezien, zoo resumeert de „Ger mania" bet veelbeteekenende slot, dat ze 203,000 leden tellen, waarvan 53,000 tot inter confessioneele vereenigingen hooren. Van in terconfessioneele vereenigingen zijn echter on geveer 300,000 katholieken lid. De aartsbis schop schat, dat van die 300,000 een 100,000 in Oost- en Znid-Dnitschland zijn; dan zijn er dus 200,000 katholieken in de interconfessio neel o vereenigingen slechts 53,000 ook lid van een R. K. vereeniging. Dat, moet anders wor den!.,.. Men ziet het: wat onzerzijds altijd is verde digd, komt ook hier weer uit den mond van een zoo bevoegd man als de Keulsche Aarts bisschop weer naar voren: de intereonfessio- neele vereeniging in Duitschland kun nen worden toegelaten, maarzo zijn een kwaad, dat helaas nog altijd maar niet ge noeg dioor het middel dat Z. H. de Paus zélf gaf: tevens lidmaatschap van Rocnnsche 'ereenigingen, wordt gecompenseerd! IERLAND. De staking duurt voort. De vrede te Dublin zal met Kerstmis nog fliet tot stand gekomen zijn, zooals oorspron kelijk verwacht, of liever gezegd gehoopt werd. De laatste poging om tot een schik king te komen, is ook weer mislukt De partijen staan nog steeds even ver van elkaar en willen van geen toegeven weten. De patroons blijven zich verzetten tegen het weder in dienst nemen van alle stakers, wat door de arbeiders geëischt wordt» En zoo is het einde van dezen trcurigen strijd nog niet te voorzien. "N RUSLAND. Verbod van graamnvocr. Do ministerraad heeft geraadslaagd over een voorstel van den Minister van Koophan del, om een hoog invoerrecht te heffen van huitenlandsch graan, dat naar Finland of Rusland wordt ingevoerd. Het invoeren van dien maatregel, zegt de St. Petersburgsche telegraafagentuur, is noodzakelük,"daar het stelsel van verholen uitvoerpremiën van graan nit Duitschland de ontwikkeling be lemmert der Russische landbouw toestand en Reeds herhaaldelijk was gesproken van het plan, om in Rusland en Finland verhoogde invoerrechten van huitenlandsch, voorname lijk uitsluitend Duitsch graan te heffen. De Duitsche regeering heeft zich daartegen ver zet, wat Finland betreft, op gronrl der bepa ling in bet Duitsch-Russische handelsver drag, waarin staat: „Van het besluit tot de inlijving van het tolgebied van het grootvor- stendom Finland bij het Russische Rijk moet de Duitsche regeering minstens twee jaar te voren in kennis worden gesteld". Door het vaststellen van een hooger invoer recht voor Duitsch graan in Finland, dat strijdt met de bepalingen van het handelsver drag, zou Rusland die bepaling schenden ook al voert Rusland voot Finland mindere ta rieven in dan voor het eigen land. Bovendien, zet de Voss. Ztg. uiteen, heeft Rusland niet het recht, op grond van de be palingen, waarbij Duitschland op den voet der meestbeguustigde natie zal worden be handeld, de invoerrechten op graan te ver hoogd n. De Russische regeering meent echter, dat dit wel mag, wanneer de invoerrechten voor graan uit alle landen even hoog wor den gesteld en Duitschland bijtijd® van de plannen in kennis wordt gesteld. Maar met deze bezwaren tegen de Russi sche plannen wil de Vo6s. Ztg. geenszins het verholen systeem van uitvoerpremiën in Duitschland verdedigen, merkt het Hbld. op. Daardoor toch worden de Duitsche granen in Rusland 50 Mk. goedkooper geleverd dan In Duitschland. De molenaars in Rusland zen den de zemelen, tolvrij terug naar Duitsch land en verkoopen het meel in concurrentie met het Russische, dat door de Duitsche uit- tvoerpremies duurder moest zijn dan het Duitsche. ALBANIË. De rust weergekeerd. 'Albanië. De naam alleen reeds wekt gedachten van woeling en onrust en rooverij. 't Schijnt te verminderen. En wanneer dan binnenkort de nieuwe vorst, de Prins von \Viea, zijn intrede uoet in dit woeste land, zou dan de orde geheel hersteld worden in Albanië en het zijn plaats gaan innemen onder de rij der rustige, goed geordende staten? Volgens de „Alb. Gorr." zijn, zoo lezen wij in de Msb., de twisten en veeten in Albanië grootendeels bijgelegd. De hoofden der Hoti- en Gruda-stammen hebben zich solidair verklaard met de provisorische re geering in Valona. De machtige Katholieke stam der Mir- dieten heeft reeds sedert eenigen tijd het voorloopig bewind erkend. Jed Coku, „pre sident" in Alessio, heeft zich dezer dagen' aan de regeering te Valona onderworpen en in Skoetari is men met het bewind ingeno men, alleen Essad Pacha volhardt in zijn houding. Hij heeft echter slechte invloed in de streek rond Durazzo. In de bazars van Valona, Durazzo en Skoetari wordt het portret van den prins von Wied, als dat van „v.orst Willem I" tentoongesteld. _De prins zal de Kerstdagen nog in Neu- wied vertoeven en dan naar zijn nieuwe „Heimat" vertrekken. De groot en des lands zullen hem van Potsdam afhalen en naalr Durazzo de voorloopige residentie vergezellen. Welke plaats de definitieve hoofdstad zal worden, zal later worden vastgesteld. De voorloópige regeering, die in den laat- s-ten tijd groote activiteit aan den dag legt, heelt besloten de N-oord-Epirische gewesten, die aan Albanië zullen worden toegevoegd, in twee niet in drie districten, zooals men oorspronkelijk van plan was te ver- deelen. Argyrocastro en Koritza zullen de hoofd plaatsen worden. Een lid der voorloopige regeering zal als gevolmachtigde naar eerst genoemde plaats vertrekken, om daar voor- ai de tweedracht tusschen de Albanische meerderheid en de Grieksche minderheid te doen verdwijnen. De commissaris voor Koritza zal dezer dagen benoemd worden. De Gioconda. In een gedeelte onzer oplage hebben we gisteren nog medegedeeld, dat Peruggia, de dief van de Gioconda, gezegd heeft, dat hij medeplichtigen had, die dan ook gearresteerd zijn: de twee gebroeders Lancelotte en eene Fransche vrouw. De gearresteerden ontkennen hunne mede plichtigheid. Het schilderij is te Rome aangekomen en door den koning bezichtigd. Het zal gedu rende vier. dagen in het Borgheae-paleds wor den tentoongesteld. Ook te Milaan zal het stuk nog worden ten toongesteld, alvorens het naar Frankrijk te ruggaat. De Fransche regeering heeft, naar het A. H. verneemt, onderscheidingen toegedacht aan de personen, die zich hij het wedervinden der verlorene schilderij verdienstelijk maak ten. Ricci, de directeur der schoone kunsten, en Peggi, de directeur der Uffizi, ontvangen het Legioen van Eer; Gri, de antiquair wiens aangifte tot de ontdekking leidde, moet zich tevreden stellen met een benoeming tot offi cier de Tinstruction publique. Bovendien krijgt hij echter de 25,000 francs, door de „vrienden van het Lnnvre" beschikbaar ge steld. Men zal te Parijs de Gioconda hij haar thuis komst tentoonstellen in de Ecole des heanx arts tegen een entrée, dat de Italiaansche liefdadigheidsgenootschappen ten goede komt. Ontploffing in een hoftrein. In den Ruseisehen hoftrein, welke sedert eenige dagen aan het hoofdstation te Rostock stond, en waarmede de keizerin-moeder, die uit Kopenhagen vertrokken is, d© terugreis naar St. Petersburg zou aanvaarden, heeft gisteren., volgens een Reuter bericht uit Restock in den machine-wagen voor het electrisch licht een ontploffing plaats gehad. Zeven trednbeambten .zijn gewond. Een nader telegram luid.t: Over de ontplof fing in den Russischen hoftrein wordt officieel gemeld: In den namiddag ontploffen in de machinewagen voor het electrisch licht eenige accumulatoren, waardoor drie personen van het machine-personeel zwaar, en zeven licht ge wond werden. Waarschijnlijk moet de ontplof fing aan een technische fout in dien aanleg toegeschreven worden. HOFBERICHT. De Katwijkecbe correspondent van de Ned. schrijft: Zondagmiddag omstreeks half 8 verscheen een Koninglij,ke auto in onze gemeente, de standaard ontplooid. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik maakten zonder gevolg een. autorit naar 't strand. Aan de Boulevard gekomen stapten de vorste- tijke peftonen uit en maakten een wandeling langs het stuffnd naar het Wassenaarsche Slag. De ledige auto reed intusschen via Wassenaar naar bovengenoemd slag, waar H. M. en Hiaar Gemaal instapten en Residentie waar te reden. Het onverwachte bezoek bracht heel Katwijk op de been. HET BEZOEK DER GROOTHERTOGIN VAN LUXEMBURG. Naar het Hbld. verneemt, is voorloopig de 20e Januari a.s. vastgesteld, al® datum voor het heaoek van de regeerende groothertogin van Luxemburg aan het Nederlandsche Hof. Het bezoek zal geen officieel karakter dra gen. De vorstin zal ten koninklijken paleize haar intrek nemen. TWEEDE KAMERVERKIEZING VOOR ROTTERDAM III. De R.K. Kies vereeniging „Recht en Orde IH" heeft gisteravond tot caqdidaat voor de Tweede Kamer in district IÏII gekozen de heer H. Stulemeijer. Door de Lib. Kiesvereemiging „Rotterdam" is gisterenavond in een gehouden vergadering met meerderheid van stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer in district III ge kozen de heer prof. B. Eerdmans. UIT DE STAATSCOURANT. I Bij KL B. Is met ing. van 1 Jan. benoemd tot ild van de comm. van toezicht, bedoeld in art. 201 der Hooger-onderwijswet, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, lid van de Tweede Kamer, te Nijmegen. Bij! KL B. is, met ing. van 2 Jan., be noemd tot burgem. der gem. Deventer, Jhr. mr. T. A'. M. A. van Humalda van Eysinga, met toekenning! van gelijktijdig eervol ont slag als ld. der gem. Wormerveer. Bij K. B. is goedgekeurd, dat aan F. F. F. Fuhrop, burgem. der gem. Schoten, op verzoek, met ing, van 1 Jan., eervol ont slag is verleend als secr. dier gem. DE STAATSCOMMISSIE VOOR HET ON DERWIJS. Wij hebben reeds bericht dat in de staats commissie voor het onderwijs-vraagstuk de leiders der verschillende politieke fracties in de Tweede Kamer zullen zitting hebben. Dat zijn dus de heeren jhr. mr. AL F. de Savornin Lohman (Christ.-Hist.), mr. dr. W. H. Nolens (Kath.), O. van der Voort van Zijp (Anti-Rev.), mr. Th. H. de Meester (Unie-Lib), dr, D, Bos (Vrijz.-dem.), mr. M. Tydeman Jr. (Vr(j-Lib.) en mr. P. J. Troel stra (soc.-dem.). Thans verneemt de Tel., dat behalve deze leiders, van iedere frac tie nog een tweede vertegenwoordiger zal worden opgenomen, die meer speciaal wor den gekozen als onderwijs-deskundigen. Als zoodanig zullen ultgenoodigd worden de hee ren J. van der Molen (Anti-Rev.), Th. M. Ketelaar (Vrijz.-Dem.), A. R'oodhuijzen (U.- Lib.) en KL ter Laan (Soc.-Dem.) Over de andere personen wordt nog overleg gepleegd. PERSONALIA. Uit Leuven wordt aan het „Otr." be richt, dat de universiteit aldaar door hare theologische faculteit het doctoraat honoris causa heeft toegekend aan den Zeereerw. zeergei. heer D. A. WL H. Sloet, pastoor te Abcoude en voorzitter der apologetische vereeniging „Petrus De aanwezigen bezien Ug-a.en daarop de nieuwe Beurs, Een regeeringstelegram van 20 dezer, be treffende pestgevallen op Java van 8 tot en met 16 dezer vermeldt: afdeeling 1 Malang 812 nieuwe pestgevallen, 297 dooden; Kediri 43 nieuwe gevallen, 81 dooden; Madioen 21, Toelioengagoeng 6, Ngawi 1, Magetan 5, Ber- bek 7 en Bangil 4 doodeljjke gevallen; Soera- kaje 16 nieuwe gevallen, 15 dooden; Paree 60 nieuwe gevallen, 50 dooden; Sragen 1 ge val; Kedirie, Paree en Lamougan, alle in de vorige periode twee doodelijke gevallen. DE KATHOLIEKEN EN DE BEWEGING VOOR „PLAATSELIJKE KEUZE." Over het heel uit van Sobriëtas, om de me dewerking der katholieken aan de beweging voor „Plaatselijke keuze" onvoorwaardelijk o p te zeggen, schrijft „De Tijd" nog het vol gende,, waarmede wij geheel kunnen instem men: „Dit kloeke besluit van Sobriëtas ie een voorbeeld van het fiere Noblesse Oblige, toe gepast in het katholiek vereenagingslevem En het verdient te hooger waardeering, daar een zoo belangrijke beslissing niet kan geko men zijn zonder een groote mate van zelf overwinning, die het meest bewonderens waardig element is in dit vrijwillig stopzet ten eener actie, welke men met zooveel élan begonnen had. Het federatief bestuur der diocesane drank- bestrijdersbonden, dat zich verheugen mag in de goedkeuring van het geheele Neder landsche Episcopaat, onderscheidde zich steeds door een bijzondere mate van objec tiviteit in zijn oordeelen. Het eert dezen ka raktertrek opnieuw, nu het ter vermijding van moeilijkheden, die onafwendbaar zouden geweest zijn, indien het de aangevangen be weging had voortgezet, de voorkeur beeft ge geven aan het bewaren der eendracht, die de allerhoogste voorwaarde is, aan welke andere eischen ondergeschikt zijn in belang van den vooruitgang der katholieke en over het alge meen der goede zaak. „De offervaardigheid van het genomen be sluit, dat voorbeeldig blijft in de geschiedenis onzer Roomsche organisatiën, brengt zijn eigen zeden mede. Niet alleen mag, nu de liquidatie der Roomsche beweging in zake Plaatselijke keuze aanstaande is, een krach tige handhaving der eendracht en afdoende vermijding verwacht worden van alle geva ren, die haar bedreigen, maar ook aan ver dubbelde waakzaamheid tegen een samenwer king met neutrale vereenigingen, die in som mige streken van ons land in elk geval haar zeer bedenkelijke zijde bleef behouden, gelijk zelfs bij de inrichting van als „doodonschul dig" beschouwde winkeltentoonstellingen." Vooral dit laatste is een opmerking, die menigeen in den zak kan steken! DE NIEUWE EFFECTENBEURS TE AM STERDAM. ,Z'Ooals we gemeld hebben ie gisteren te Am sterdam die nieuwe Beurs voor den effecten handel plechtig geopend. Behalve de bestuursleden van de „Vereeni ging voor den Effectenhandel'' en van zuster- vereeniginen waren aanwezig de hearen mr. dr. W. F. van Leeuwen, commissaris van de Ko ningin in de provincie Koord-TIolland, S. P. van Eeghen, voorzitter van de Kamer vtan Koophandel, dr. P. J. H. Cuypers, H. P. Ber- lage, de bouwer van de Koopmansbeurs, en Joe. Th. J. Cuypers, de a rchitect'van de nieuwe Effectenbeurs. Ook waren aanwezig de heeren A. W. Bos, directeur van P. W. en W. A. J. van der Hurk, directeur der Gemeente-tele foon. Na de openingsrede van den heer Wendelaar, sprak de heer L. C. J. van Ogtrop, als een der oudste beurbezoekers een woord van huklie tot het bestuur voor wat dit tot stand heeft ge bracht. De heeT W. Westerman, president directeur der „Rotterdamselie Bankvereenigimg?" spraik vervolgens als vertegenwoordiger van de „Rot- terdamiscihe Vereeniging van Effectenhandela ren." Ten slotte sprak nog dr. D. F. Scheurleer, uit Den Haag, namens den Boud van den geld en effectenhandel in de provineie. Een opzienbarende aanhouding. Men meldt uit Hilversum aan de Tel.: Gistermorgen is in zijn woning alhier aan gehouden P. K. J. P„ lid der effeetenfirma Perk en Kramer, als verdacht van verduis tering, ten nadeele van clientèle gepleegd. Er zou een tekort zijn van 5 ft 7 ton, hetwelk hoofdzakelijk ten nadeele van familieleden komt. Men heeft nog getracht de schade te vergoeden door bemiddeling van een broer van den aangehoudene, doch deze weigerde het tekort te dekken. P. heeft, hoeewl hij wist geruïneerd te zijn, enkele weken geleden nog gelden van cliën ten geaccepteerd. Zoo heeft hij o.a. nog 20,000 aangenomen van een cliënt te Hil versum. Mislukte epocultaties hebben tot de cata strophe geleid. De aangehoudene is naar Amsterdam over gebracht, om door de justitie te worden ge hoord. Oude gebruiken. In sommige dorpen in de gemeente Schoterland bestaat nog de oude gewoonte voor Kerstmis en Nieuwjaar de dorpsklokken te luiden, zoogenaamd St. Tho mas luiden. Verleden jaar verbood de burge meester dit, de daders werden geverbaliseerd, doch de rechter sprak hen vrij. Thans heeft men, zegt bet Hbld., de klepels uit de klokken laten wegnemen, zeer tegen den zin van hen, die de traditie in eere wenschen te houden. Een vergadering werd gehouden. Een stuk ijzer werd in de klokken opgehangen en men luidt er weder op los. Een schat? Eenïgen tijd geleden hebben wij medegedeeld, dat in het Noord.-Holland- sehe Kanaal een doosje werd opgeviseht, waarin een speld van groote waarde zat. Een inwoner van New-York, heeft meerdere kost baarheden tot een waarde van 85.000 ver boren en daarbij behoorde ook de opgevisohte ipeld. De reet ligt dus misschien nog in het Ka naal. Een gratis logé. De politie te Amsterdam eeft een mijnheer gratis logies verschaft, ie er blijkbaar bijzonder op gesteld was in ■erscbillende hotels gratis als gast te ver ven. Onder den naam van Loon betrok hij een amer in Hotel de l'Europe te Amsterdam vroeger bad hij o.a. ook in het American Hotel aldaar gelogeerd. Als het op betalen aankwam, had hij nooit geld. De man heet A W.; liij is voorloopig door de politie opgeborgen. Niet fluiten". Dezer dagen ia aan die be- stuurders en conducteurs der gemeentetram te Amsterdam vanwege de tramdirectie de .in structie gegeven, dat zij trampassagiers, die fluiter, moeten verzoeken deze muzikale of quasi-muzikale uitingen na te laten. Aanleiding tot deze instructie is volgens het ,,A. H." dat trampaasagiera geklaagd hebben over hinder dioor dit fluiten. Reeds zijn gisteren twee tramipassagiere, die aan een verzoek v«n een conducteur om het fluiten ma te laten, n.iet wilden voldoen, door de politie (op verzoek van dien conducteur) van de tram verwijderd/ Verstikking. Van de gezusters K. te Wylre twee oude dames, werd,.Zondag een dood te bed gevonden, de andere was buiten kennis, doch kwam later weer bij. Men moest zich door het raam toegang tot die woning verschaffen en vond de vrouwen toen in dezen toestand. Een ander geval deed zich voor te Amster dam, wiaar een meiisijo, dat 's nachts thuis ikwam haar moedor, een zuster en een broertje door gas bedwelmd vond. De beide ee.rsten zaten be dwelmd op een stoel, het kind lag te bed. De politie vond als oorzaak dat dn een naast gelegen magazijn een gaskraan openstond1. De drie mensehen werden in het binnengast huis opgenomen, waaruit zij gisteren ontsla gen konden worden. en TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren. Landbouw.) Gisteren half twee werd de zitting1 ge opend. Eerste spreker, was de heer AAL- BERSE die verklaart, dat hem onder deze omstandigheden het optreden van den Mi nister Treub niet sympathiek is. Onder alle andere omstandigheden zou, wanneer er toch een vrijzinnig Kabinet aan het bewind moest komen, het den redenaar aangenaam zijn geweest, wanneer een man van zoo groote bekwaamheden er* werkkracht als de heer Treub zich bereid had verklaard gedurende eenige jaren een zoo' moeilijk Departement te willen beheeren. Doch deze Minister hieeft zich steeds verzet tegen Staatspensioen en komt nu met het plan het Staatspensioen in te voeren!.... Hij acht dit een gevaar lijk antecedent. Het motief, dat voor deze wijze van doen wordt genoemd, namelijk, dat heel de toestand zou zijn veranderd! door de invoering van art. 369 Invalidi teitswet en er feitelijk Staatspensioen zou zijn, aanvaardt hij iiiet. Met aanhalingen tracht hij aan te tooiien, dat de vrijzinnig- democraten vroeger uitdrukkelijk hadden verklaard, dat zij de regeling in art. 369 Inv.-wet-Talma getroffen, volstrekt niet met Staatspensioen gelijk stelden. Het artikel is nooit anders beschouwd oolc door links dan als een neiging tot verplichte verze kering. De ondergrond van het motief, door den Heer Treub aangevoerd, is dus onjuist. Beter ware het geweest, dat de Minister maar rondweg had gezegd, dat hij van mee ning is veranderd. Maar de Minister houdt vol, dat hij volstrekt niet van meening is veranderd, dat hij geen oude plunje Heeft. Met belangstelling ziet hij Je.gemoet, wat de Minister zal voorstellen om ten aanzien van de overige sociale wetgeving de moei lijkheden te ontgaan, die zich bij de voor- stellen-Talma hebben voorgedaan. Hoe zal hij bijv. bij de Bakkerswet de belangen van groot- en klein-bedrijf vereenigen? Gaar ne zegt hij echter zijn medewerking toe, als de Minister gaat trachten de instelling der Kamers van Arbeid te verbeteren. De heer ALBARDA bepleit wettelijke re geling van den vrijen Zaterdagmiddag. Voorts bepleit deze spreker nog allerlei andere wen schelijkheden. De heer DB.ION komt op tegen het inkor ten van den arbeidstijd zonder ©enig voor behoud. Hij vreest daarvan groote schade voor de industrie, en dat isde welvaar* des lands. De heer RUTGERS vergeet, nu hij niet lang mag spreken, naar zijn rede tegen Minister Treub's pensioen-zwaai, en hij bestrijdt ove rigens den minister wegens diens weigering om do huisindustrie-toestanden definitief Nadat de heer DUIJS een poos heeft staat te schetteren en daarbij kans zag óp aller' infaamste wijze den; heer Aalberse te be schuldigen van „valsehe citeoring" zonder het te bewijzen, spraken nog enkele an dere leden over kleine onderworpen, waar na de MINISTER aan het woord kwam. He den zet hij zijn rede voort: wij komen daarop nader terug. (Avondvérgadèring. Oorlog. In de avondvergadering spraken de heeren VAN VLIJMEN, die den Minister pr -es, SCHEURER (over den geneeskundigen dienst), ELAND en MAR OH AND, 'die. niet tevreden zijn en wat meer „ombuigen naar deo link- s'chen kant" wenschen. Ook deze. Minister ving te. spreken aan, nadat nog do heeren VAN VUUR EN en TYDEMAN vóór zijn be leid hadden gesproken, doch moest wogen het late uur zijn rode afbreken. Ook daarop komen we dus terug. SCHOTEN. De Dageraad. Zondagmorgen hield de vise Ie club De Dageraad een onderlinge wedstrijd De prijzen werden behaald als volgt: Ie prijs G. Vial; 2e prijs J. van Eek; 3e prijs J. Tvau- tig Jr.; 4e prijs W. van Zijl berg; 5c troostprijs J. Kooien. De Gemeenteraad zal vergaderen op Woens dag 24 Dee. a.s., nam. 7L' uur. Agenda: Ingekomen stukken. Benoeming onderwijzeres in de gymnastiek. Behandeling van het voorstel der raadsleden P. Bose. J, D. van Steen en A. P. A. Vevkooij. Voorste op het verzoekschrift van de Binn. Maat schappij tot exploitatie van onroerende goe deren inzake bebouwing van gronden ten zui den der gasfabriek. Vaststelling van de in structie en benoeming van een tijdelijk se eretaris. Behandeling van reclames tegen den aanslag in den Hoofd. Omslag. Onze burgemeester. Bij Kon. besluit is go< d- gekeurd dat aan F. F. F. Fiihrhop, burge meester dezer gemeente, op zijn verzoek eer vol ontslag is verleend als secretaris dezei gemeente. Gemeenteraad. Naar aanleiding vau dt voorstellen des heeren Boxs, Verkooi.i en vay Steen aan den Raad gedaan, stellen B. en W. voor den bevolkingsöontroleur tevens te be lasten met alle belasting- en marktaangele. genheden, maar hem geen hodewerk meer te laten doen en een gemeentebode aan te stek len; verandering te brengen in de uren, waar op de gemente-ontvanger zitting zal honden: niet de ontvanger, maar de hoofden vai diensttakken zullen de loouen blijven uitbe talen aan bet respectievelijk personeel. UMUIDEN De staking in het trawtwbedrijf. Men schrijf* van hiecr aan de „Tel. Van wel'ken grooten invloed de faking het stoomviisscherijbed-rijf op de rnfeoui*-.-:ti v.i' dit bedrijf reed» in de maand November ié geweest kan blijken nit de volgend» officieel# gegevens In die maand van dit Jaar kwamen aan e i afslag 90 IJmnidex stoomtrawlers tegen 382 stoomtrawlers in November van het vorige jaar. De opbrengst van de door stoomtrawlers aangevoerd» visch bedraagt in November van dit jaar de opgelegde trawlers kwamen voor het meerendieel in het begin van Novenih binnen 144.837, tegen ƒ578.868 in No vein- ber 1912. Alzoo een vermindering van inborn- sten voor dt render ij en van 434.531 in octi maand. Van deze ruim 434.000 derft de aora.iu - tie der rijksbalenen 2 of 8690, en eveneens de vfisohih-andél, die 2 restitutie krijgt, ƒ8690 Waar onvoorziene omstandigheden, tuie sloten het einde der staking -zeker niet U wachten i«, voor het begin van bet volgend jaar, beteekent dit dus een vermindering var omzet in 2 maanden, van ongeveer éën mi'- lioen gulden. Door de staking kwamen hier in Novembet volgen® eene officieele opgave 289 stoomtraw Iers minder aan de markt dan in dezelfde maand van het vorig jaar (93 tegen 382), De daardoor minder opgebrachte besomming bedroog 434.531. Voor de handelaren, die 2 koopmauekor- ting genieten^, beteekent dit een schadepost-je van 8.690voor het Rijk met zijne 2 retri butie een zelfde bedrag en voor de vieeHlosser» tegen gemiddeld ƒ17.60 per boot een som vau f 5.075. Door de eer s t bela n ghebben de schepen werd dus ruim 32.000 minder ontvangen in eene maand. Voor de maand December zal dit cijfer nog ongunstiger worden, omdiat bijn-a de geheel» vloot nu stil ligt. Ate men nog rekent de loonen der kolen wer kers, schilders, mettenbreiers, smeden, enz., dan mag men gerust spreken van een ramp voor IJmuiden. Evenals te IJmuiden zijn de zeelieden t® Vlaardingen gaan staken. Reed» lang heeft dez« steking in de lucht gehangen, tot zii eindelijk Zaterdag is uitgebroken. De easeh der stakers tq, dat voor de beugvis- scberij een weekgeld aan matrozen moet wor den uitgekeerd van 8 per week plus 1 ^®r besomming. De kortgeleden opgerichte xeeders- vereentig'ing echter heeft dit bepaald op 6 per week, plus 1 dier besomming. Vrijdag needs werd een conferentie gehou den tusschen het bestuur der reedersvereeni ging „Volharding", waarbij ook tegenwoordig waren de besturen der Ohr. Zeelieden vereeni ging „Koningin Wilhelmina" en de R. K, Zee lieden bond. Tot overeenstemming kwam men niet; d» eischen werden van weerskanten onaannemelijk verklaard. Zaterdagmorgen vergaderde de zeeliedeniver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 10