Het geheim der oude Abdij BUITENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK Au Bon Marché! 9lüoyons." I Hawdsetieeanew uooi* aüie geSefgewfoedssiS SORT OVERZICHT. frankrijk; ïiUILLfc I U H NIEUWE HAflRLEMSCHE COURANT wtmmi AAN ONZE KATHOLIEKE LANDGENOOTEN! Een zalig Kerstfeest! Een gelukkig Nieuwjaar! Evenals vorige jaren bieden wij U bij de nadering van het schoone Kerstfeest en de wis seling des jaars onze beste wenschen aan. Deze schoone dagen bieden zooveel vreugde en geluk, te midden van den huiselijken kring of van goede vrienden. Hoe natuurlijk is dan de drang van het hart oin aan de geliefde familieleden en vrienden te doen blijken, dat men het wel met hen meent en hoe gaarne beoefent men dan de aloude deugd der gastvrijheid door hen feestelijk te onthalen. Maar helaas! hoe dikwijls is juist in die rchoone dagen de vrede en vriendschap ver- itoord door treurige ongebondenheid, omdat oen zich zelf en de anderen te veel aan de Trankverleiding waagde. Welnu er is een goed middel om ze te weren. 'Laten wij: lo. Geen alcoholhoudende dranken aanbie den aan kinderen en aan hen, van wie wij weten, dat zij bij dergelijke gelegenheden' lichtelijk de grenzen der matigheid overschrijden. 2o. Ons onthouden van allen aandrang om hen, die geen alcoholhoudende of sterke dranken willen gebruiken, in dat besluit te doen wan kelen. 3o. In plaats van alcoholhoudende dranken op te dringen, ook alcoholvrije dranken beschik baar te stellen. De gulle gastvrijheid, vroolijkheid en gezellig heid zullen er niet onder lijden en zoowel gast heer als gasten zullen tevreden zijn. Ons Vaderland en ons H. Geloof hebben krachtige, vastberaden mannen en flinke offer vaardige vrouwen noodig, heldere hoofden en warm kloppende harten. Het is onze vaste over tuiging, dat zulke mannen en vrouwen ook in en door den strijd tegen het alcoholisme kunnen, moeten en zullen gevormd worden. Volgt dan onzen raad en aanvxaardt hem met onze wenschen als het woord van een oprechten vriend. Zalig Kerstfeest! Gelukkig Nieuwjaar! CH. RUIJS DE BEERENBROUCK, Voorzitter, Maastricht.' H. J. SPITZEN, Ginneken. L. VAN DER STEEN, Den Bosch. TH. B1ANCHI, Amersfoort. Mej. N. J. M. KRU1ISMAN, Haarlem. Mevr. VAN R1ICKEVORSEL—DÈ BIEBERSTEIN, Den Bosch. Mej. C. I. VETTER, Zutphen. Mej. J. P. C. KESSLER, Ginneken. B. A. DE WIT, Geestelijk Adviseur, Utrecht. HENRI HERMANS, Maastricht, Secr. BELGIë. Er dreigt scheuring tussehen libe ralen en socialisten. ÜU1TSCHLAND. Een opzienbarende ver- ■fciar!nB van von Jugow inzake bet Forstner- proces. OOSTENRIJ K-HONG ARIJE. De Poolsche Landsmann-minister Dlugosz werd beschul digd van corruptie en vroeg ontslag. FRANKRIJK. Jules Claretie is overleden. De Parijsche slagersknechts dreigen met staking. De Minister van Financiën legt uit hoe hij aan geld zal trachten te komen. ITALlë. De geruchten over 't verdwijnen van Kard. Rampolla's testament zijn valsch. IERLAND. De toestand te Dublin wordt «teeds moeilijker. BELGIë. Liberalen en Socialisten^ Wat in België gebeurd is, is leerzaam. De vrijzinnige vereent ging te Haine-Saint Pant heeft besloten met algemeen© stem men nog wel om bij de komende verkiezin gen niet samen te gaan met de socialisten. Op zich zelf heeft dit feit natuurlijk geen groot© tieteeken is voor de politiek in het alge meen, doch er ig meer. Hier komt tot uiting, wat reed» lang broeit en wat ook zeer begrijpelijk is. 't ls immers onverklaarbaar hoe liberalen en eocialisten, die zoo ver van elkander staan wat beginselen betreft, kunnen samengaan. En 't blijkt in België meer en meer vooral ki den laatsten tijd, diat het samengaan dezer twee linksche partijen hoe langer hoe moeilij ker wordt en dat de wederzjjdsche verhouding dio nooit erg hartelijk is geweest adres ook aan dezelfde partijen in Nederland steeds meer verkoelt. Wat daar te Haine Saint Paul is geschied, zal zich ongetwijfeld op andere plaatsen nog wel herhalen. Bovendien dreigt er ook scheuring in de liberale partij zelf. Te Luik heeft zich dit reed» geopenbaard- En daartegenover staat de rechterzijde oa- Wankelbaar in vaste eenheid, dikwijls, ja voort durend bevochten, doch ten slotte steeds over winnend. v DUITSCHLAND. Een opzienbare verklaring. De Berlijnsche politie-pre'sident von Ja- goud heeft onderstaande eigenaardige opvat ting aangaande het procos-Forstner gepubli ceerd, naar Keuter meldt in de „Kreuz- Zeitung." „Militaire oefeningen zijn daden van staatssouvereinitéit. Worden daaraan hin derpalen in den weg golegd, zooals te Dett- weiler het geval was, dan moeten de daders vervolgd worden wegens een vergrijp tegen die souvereinifceit. Derhalve mocht geen aanklacht tegen v. Forstner worden ingediend en mocht zeer zeker geen veroordeeling volgen. Blijkbaar is de krijgsraad niet van dit standpunt uit gegaan, de rechtbank, die in hooger instan tie do zaak zal behandelen, zal het begin sel echter aan haar vonnis ten gronde moe moeten leggen. Indien de rechtspositie niet aldus is, dan behoort zij teh spoedigste gewijzigd te wor den. Want wanneer onze officieren en spe ciaal dezulke, die op de grens van een vijan delijk land in garnizoen zijn, gevaar loopen voor custodia-inhonesta, wijL zij ter uitoefe ning van den koninklijken dienst zich vrije baan moeten maken, dan bestaat er gevaar, dat het voornaamste beroep geschandvlekt wordt. Een rijkswet, die hen beschermt, in den trant van de* Pruisische, ware dan een dringende politieke noodzakelijkheid." „Das Militar" weer bovenal! In dit korte stukje wordt zeer veel ge zegd: de krijgsraad was niet op de hoogte van do wet en is zijn bevoegdheid te hui ten gegaan; Frankrijk wordt betiteld als een „vijandelijk land." Of de heer van Jagow er wel goed aan gedaan heeft dit te uubliceeren, zalt zeer te betwijfelen! OOSTENRIJK—HONGARIJ E. Een zonderlinge historie. Uit Weenen komt het bericht, dat de Pool sche Landsmann-minister Dlugosz zijn ontslag het ft gevraagd. Het is een zonderlinge geschiedenis, die in de laatste dagen met dezen Dlugosz ia voor gevallen. De sociaal-democratische afgevaar digde Breiter heeft in do Oosten rijksehe Ka mer gezegd, dat Ladislaus von Duglosz geen reelit heeft op den adellijken titel, dien hij voert; dat hij een slotenmakerskneeht is, die zich heeft opgewerkt onder een valschen naam. Hij vertelde nog veel meer: dat hij zich aan corruptie had schuldig einaakt en dat de mil- lioeuen van zekeren Popper langzamerhand in zijn zakken zijn terecht gekomen. Men begrijpt, dat er rumoer ontstond bij deze mededeel in gen. De afgevaardigde Angermann van de Pool sche volksparten poogde Duglosz, die niet aan wezig was, hoewel hij wist dat hij zou worden aangevallen, te verdedigen. Maar een onge hoord rumoer belette dat* Poolsche afgevaardigden riepen: „Waar om komt hij zelf niet! Nu komt het bericht, dat de Dlugosz zijn ontslag heeft gevraagd. De zaak zal daarmede natuurlijk nog niet van de baan zijn. Het geval heeft de positie van het kabinet- Stürgkh zeer geschokt. Trouwens, het was reeds bekend, dat de minister-president met 'afdankingsplannen rondliep. He«t Huis van Af gevaardigden is niet meer in 'staat de begTOO- ting aan te nemen, zelfs niet een voorloopige begrooting. Het voornemen van* de re geering, om de begrooing bij keizerlijk besluit te doen vaststellen op grond der noodbepaling in de gdondwet, vindt zeer veel tegenstand bij het Heerenhuis, dat op 29 December nog een vergadering heeft uitgeschreven. Reeds wor den in het Huis van Afgevaardigden combi naties gemaakt voor een nieuw kabinet. ITALlë, He testament van Kardinaal Rampolla. De oorrespondent van het „BerL Tagebl." te Rome, meldt, dat de geruchten, die de anti clerical© pers verspreidt over het verdwijnen van het testament van Kardinaal Rampolla, valsch zjjn. Aan de door den Kardinaal nagela ten papieren ontbreekt niets, alle documenten van den vroegeren staatssecretaris van Leo XIII, werden aan den tegen woord i gen staats secretaris, Kardinaal Merry del Val, overhan digd. Geen vlcesch met Kerstmis. De Parijzenaars beloopen de kans miet Kerstmis geen vleesch te kunnen eten. Een prachtig voorzuitzicht, zekert Ongeveer vijfhonderd slagersknechts, werk zaam aan de abattoirs te Parijs, hebben beslo ten den arbeid neder te leggen. Hun voornaamste grief is, dat het besluit van den prefect, waarbij de uren van opening en sluiting van de abattoirs worden vastge steld, niet behoorlijk wordt nageleefd. Zij eischeu ook toepassing van de wet op den we- kelijkschen rustdag. Het ergste van dergelijke conflicten is al tijd, dat het publiek, dat toch waarlijk niet helpen kan, dat de slagers niet tevreden zijn, de dupe wordt. 't Gebeurt meer dan eens dat door een sta king vooral of bijna uitsluitend degenen ge troffen worden, (lie er niets mee uitstaande hebben. IERLAND. De moeilijkheden te Dublin In 't kort hebben we reeds medegedeeld, dat de toestand te Dublin voortdurend ingewikkel der wordt, nu de laatste poging om het con flict te beëindigen ook weer mislukt is. Zoowel van de zijde der arbeiders als van de patroons wordt tegemoetkoming betoond, doch de werklieden houden aan een easch vast, die de patroons niet kunnen inwilligen. Do Londensche correspondent van de „Tel." sehijft hierover aan zün blad en wij ontleenen aan dezen brief enkele zinsneden: „Evenals de beide vorige koeren zijn Zater dagavond de onderhandelingen der deputatie van Engelsche lei der» «der vakbeweging met de betrokken werkgevers te Dublin weer onver- richterzake afgesprongen. Het struikelblok voor een oplossing van dien strijd is en blijft de onmogelijkheid voor de werkgevers om alle stakende en uitgesloten transpbrtwerjrers weer in dienst terug te ne men.. Schriftelijk gaven Zaterdag de laatsten te kennen hun orer den transportwerkersbond uitgesproken ban te zullen intrekken, indien er van weerskanten e«a bevredigende oplossing werd getroffen. Murphy c.S. erkende dus thans het vrije veTcenigingsrecht zijner arbeiders. Daarentegen verklaadden hunne leiders, Lariein e. a., zich ten volle bereid., zich /tot een bepaal den tijd van sympathie-stakingen te zullen onthouden, wanneer inmiddels een gemeen schappelijke verzoeningsraad ter beslechting van voorkomende geschillen werd ingesteld- Door de beide tegemoetkomingen, was van weerskanten de voornaamste oorzaak van. den strijd opgeheven. Maar bestaan bleef de zwa righeid, da-t de leiders der arbeiders hen allen binnen zékeren tijd weer in hun vroegere posi tie hersteld willen zien, hetgeen de werkge vers, om vroeger vermelde redenen, niet kun nen toezeggen. Murphy had verklaard, dat lioo-getens B pCt. der stakers op straat zou moe. ten blijven, geen werk meer bij hunne vroegere patroons zou vinden. De Engelsche deputatie der vakbeweging vroeg een definitieve opgave, hoeveel arbeiders Tiet meer aan het werk gezet zouden worden. Toen de werkgever» dat niet konden zeggen, werden de "verdere on derhandelingen maar weer afgebroken. De regeering aal dus tussehen beiden moeten treden en door krachtig ingrijpen een einde maken aan dezen strijd, diie reeds zooveel ellen de veroorzaakt heeft en waarvan de droeve ge volgen zich nog lang zullen doen gevoelen. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. Te half vier gisterenmiddag vergaderde de raad dezer gemeente onder presidium van den burgemeester Jhr. Mr. D. E. van Lennep. Aanwezig waren alle leden. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Tot leden der commissie voor de bedrijven werden de heeren W. C. van Meeuwen en J. van der Plas, herbenoemd. Tot gemeente-arts werden herbenoemd de heeren Dr. E. A. M. Droog en Dr. Colenbran der en tot gemeentovroedvrouw Mej. M. Dek ker. Besloten wordt aan den Rijksveldwachter een gratificatie te verlcenen van 60; even eens een som van 10 beschikbaar te stellen als prijs voor de tentoonstelling der Pluim- veevereeniging „De Eendracht" alhier. Zonder stemming werd besloten tot over name van een strook grond aan den Clooster- weg. Van J. Jak e.a. was ingekomen een verzoek om vergunning tot demping van een sloot aan den Leideeben vaartweg. De heer Tromp maakte de opmerking, dat in dit adres niet wordt, aangegeven de bepa ling, dat de rechten van den eigenaar ook overgaan op erfgenamen. De voorzitter zegt toe dit te zullen in voegen en hlsdan wordt besloten het verzoek in te willigen. Van de N. V. „Mercator" was ingekomen een verzoek om goedkeuring van straataan- leg op een terrein hij de Manpadslaan. Overeenkomstig het afwik i prae advies van B. en W. wordt beschi! Ingekomen was een adres K. Ingerman e.a. met verzoek stappen te doen in Bosch en Vaart een bijkantoor van do Post en Tele graaf te vestigen. Overeenkomstig het advies van B. en W. om n.l. de totstandkoming van dit kantoor .te bevorderen, wordt, besloten. Een herziening II van het uitbreidingsplan' werd Zonder bespreking goedgekeurd. De heer R.-A. M. Grippeling verzocht goed keuring van een bouwplan op zijne terreinen, gelegen in liet Oosterhoutpark. Na enkele opmerkingen werd de regeling, door B. en W. voorgesteld, goedgekeurd. Een herziening LIT van het uitbreidings plan zal ter visie gelegd worden. Voorgesteld wordt B. en W. te machtigen het hoofd gasbuizen net te Vogelenzang uit te breiden. Aldus besloten. Eveneens wordt goedgekeurd de uitbrei ding der duinwaterleiding in de Zandvoort- scbe laan. De voorstellen tot- wijziging der instructies van den Gemeentesecretaris, den ontvanger en de ambtenaren der Secretarie werden zon der discussie aangenomen. Bij het voorstel om ren straat, aan den Hee- renweg den naam te geven van: „Van Hogen- dorpstraat.," stelde, de heer van Ti en ho ven voor deze straat te noemen: „Gijshert Karei van Hogemdorpstraat." De heer van Tienhoven was hang, dat de menschen niet zouden weten welke van Ho- gendorp bedoeld is! Dit amendement werd met 8 tegen 5 stem men verworpen, en het voorstel van B. en W. zonder stemming aangenomen. Gediscussieerd werd over de vraag of do naam der straat volgens het voorste 1-van Tienhoven zon worden ,.G. K. van Hogen- dorpstraat" of de voorletters voluit geschre ven. Een der leden was hang dat men van die „G. K." allerlei rare dingen zon gaan maken. Toen de voorzitter vroeg of het voorstel- van Tienhoven werd ondersteund, zwegen alle leden, tot de heer Waller zich ontfermde en zijn buurman bijsprong. *t Mocht niet boten. „Gijsbert Karei" of „G. K." ging den kelder in. Het voorstel tot wiiziging der instructie van den gemeente opzichter wordt ra een enkele opmerking van den heer v. d. Plas zonder stemming aangenomen. Vastgesteld wordt de instructie voor den assistent gemeente-opzichter, nadat door den voorzitter enkele vragen beantwoord waren. Aan de orde was vervolgers het voorstel tot aanvulling der verordening, regelende de jaarwedde van den gemeente-opzichter en tot vaststelling der verordening regelende de jaarwedde van den assistent-gemeente-op zichter. Aan den gemeente-opzichter wordt daarbij toegestaan, een bijdrage van 30 per jaar voor onderhoudskosten van zijn rijwiel. De jaarwedde van den assistent-gemeente- opzichter wordt vastgesteld op./ 800 tot 1000. JÖeide voorstellen werden goedgekeurd. Mej. S. A. E. Antonisse werd met, ingang van 1 Januari benoemd tot onderwijzeres bij net herba 1 ingeonderwijs voor meisjes. Goedgekeurd werd het voorstel enkele wij zigingen aan te brengen in de loontabellen volgens bet Werkliedenreglement. De pensioengrondslagen der gemeen te-amb tenaren werden voorloopig vastgesteld, zoo als de lijst door B. en W. is opgemaakt. B. en W. stellen voor in de verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van duinwater door het Gemeente-Duinwater bedrijf te Heemstede de bepaling op te ne. men, dat voor een dienstleiding tot een maxi mum van 6 M. niets in rekening wordt ge bracht. wanneer voor de woning, waarvoor de leiding wordt aangelegd, f 182 of minder huur per jaar wordt betaald. Nadat de voorzitter den heer Tromp had toegezegd, dat wanneer het B. en W. mocht ldijken dat 6 M. niet. voldoende zal zijn, zij die lengte nog zouden uitbreiden, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. _Aau de orde komt het bouwplan der Wo- ningvereeniging „Berkenrode" alh'er, dat nu in overeenstemming is gebracht met de eisehen door de Bouw- en Woningverordc- ning gesteld. Voorgesteld wordt door B. en W. het raads besluit van 2 September 1.1. tot vaststelling van bedoeld bouwplan van toepassing te ver klaren, waarbij het bouwplan werd goedge keurd. Aan de Wed. J. van Schngen wordt opge dragen het vervoer van puin, grint, sintels en andere materialen ten behoeve van de we gen gedurende het jaar 1914. Bij de onderhandsche aanbesteding voor de elrotrieiteitswerke" (bet leggen van den ka bel) waren twaalf biljetten ;ngeleverd. De 'engste inseliriiver was de firma Groeneveld- Rnempol en Co. te Amsterdam met een be drag van 66 200. Beslaten wordt aan deze firma het werk op te dragen. Onder de ingekomen stukken waren enkele goedkeuringen door Ged. Staten van raads besluiten. Ingekomen waren twee adhaesiebetuigingen met het voorst el-Tromp om een brug te ma ken over de Leidsche Vaart tegenover de Einden houtstraat. orde in handen van B. en W. gesteld teneinde met bedoeld voorstel behandeld te worden. Een adres van W. Nelis tot wijziging van hel uitbreidingsplan wordt in handen van B. en W. gesteld om prne-advies. B. en W. van Haarlem verzoeken den ter mijn van electr. stroomlevering nan de gom. Heemstede te verlengen tot 1 Juli. omdat de hc!ieffende werken nog niet gereed zijn. B. en W. stellen voor de overeenkomst te wiizigsn en den termijn te «tellen op 1 Mei. Na enkele bespreking werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Bij de rondvraag brengt de heer van Meeuwen een klacht ter sprake van inwo ners. die last hebben van het fluiten van de tram. Hij vraagt of dit. niet verboden kan worden. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Dr. Droog bepleit het geven van cursussen in koken op gas vanwege de gasfa briek. Do Voorzitter beloofde de zaak nogmaals ter sprake te brengen. En hiermede was de lange agenda van 25 punten in even anderhalf uur afgehandeld! Ten voorbeeld van andere gemeenteraden, die met een dergelijke agenda ternauwernood voldoende zonden hebben aan twee zittingen, die ieder driemaal zoo lang zijn. Dat vlug en goed samen kunnen gaan, wordt te Heemstede duidelijk bewezen! Gasfabriek. Tot klerk aan de Gemeetdegns- fab,-;ek alhier is benoemd de heer P. Dekker te Haarlem. P' OFMFND A AL. u K. Kiesvereemtapng. Gisteravond vergaderde de R. K. Kies- vereeniging „Recht en Plicht" der gemeento Bloemendaal in Hotel „Van Ouds het Raad huis". De convocatie voor deze vergadering was vergezeld van de volgende circulaire: Ondergeteekenden leden van hot bestuur van bovengenoemde Vereeniging hebbon de eer aan hunne medeleden kennis te geven, dat zij allen bedanken als bestuurslid en wel: le omdat, ofschoon zij" getracht hebben Ervaringen van een journalist uit de 20e eeuw door HE A DON HILL. (Oorspronkelijke vertaling uit het Engelsch). 15.) „U zult het aanstonds hebben, mijnheer", dwong Martha zichzelf te zeggen ondanks al de vrees die er knaagde aan haar moederhart. Men kon het den man niet kwalijk nemen, Jat hij wensdite te eten, en hij had het heel Vriendelijk gevraagd. Mr. Maplrton verliet de keuken, en de vor- Jchcnde blikken van John Budge volgden hem. Hij was nog geen tien seconden verdwe nen, en Martha en John hadden nog geen v-oord gewisseld, of hij stak zijn hoofd weer door de deuropening. „Op gevaar af, onbescheiden te zijn, maar ®nkel uit verlangen te helpen, daar valt 6 iets te binnen," zei hij. „Indien Miss Cal- oway een plotselinge reis had willen onder- enien, waarover ze wellicht geen tijd had te 8011 26 ^och wel eenige kleederen «oben meegenomen, en niet alleen die, wel ke ze droeg, toen ze gisteravond naar haar kamer ging." Na deze raadgeving ten beste te hebben ge geven, trok Mr. Mapleton zich terug, wach tend op zijn ontbijt. Het was John Budge, die liet eerst de nu volgende stilte verbrak. „Je moest doen, wat hü zegt," sprak hij kalm. „Ga eens naar boven en inspecteer de kamer van je dochter. Kijk eens, of er 6oms kleeren ont breken. Komaan, zet nu geen gezicht, alsof ik haar aan 't belasteren ben. 'tls volstrekt runt dwaa«, wat ik daar zeg." Er was iets in Budge's energiek gelaat, dat haar weerhield hem voor gek te schelden, en Martha Calloway ging weer naar haar doeh- ter's slaapkamer. Een minuut daarna bewoog een luide kreet den trouwen John, om ook naar hoven te snellen. Met drie treden tege lijk vloog hij de trap op, en vond Martha ge knield voor de kleerenkast, waarvan de on derste -lade was opengetrokken. Een hoeden doos, ledig en met het deksel er af, leg naast haar. „Haar beste japon en mantel zijn verdwe nen, schreeuwde zij. „En ook haar Zondag- sche hoed. O John. wé is er miin kind overkomen?" HOOFDSTUK XIII. AAN BOORD VAN DE „NAJADE". Toen Hector de eetkamer van zijn Londen sche vertrekken binnentrad en T.ord Purbeck daar zag zitten in zijn Semakkelijksten luien stoel, stond de onverwachte bezoeker aan stonds op, kwam heiu met uitgestrekte hand tegemoet, en lachte een beetje om zijn verba zing. „M'n waarde Mr. Yeldham, ik hen je dui zend excuses schuldig. dat ik je op zulk een ongewoon uur kom verrassen, of liever ge zegd: bij je kom binnendringen," zei de Graaf. „Doch een uur geleden heb ik je willen op zoeken op liet bureau der Daily Lynx, maar aangezien je er niet meer was. vroeg ik je persoonlijk adres, en daar was ik al even on fortuinlijk. Je huisknecht was nochtans zoo vriendelijk mij toe te staan, je komst af te wachten, en uit het feit, dat ik aldus gedaan heb, zult ge wel opmaken, dat ik voor een belangrijke aangelegenheid bij u kom." „Ga zitten, Mylord, en zeg me, waarmee ik u van dienst kan zijn," zei Hector. Hij herin nerde zich nu, dat Lady Madge hem, toen hij in den vroegen namiddag op de Abdij was ge weest, verteld had, dat haar vader in Londen was. Maar dit late bezoek, één uur na mid- nernaclit, was er niet minder verwondering wekkend om. Toen hij Lady Madge een visite bracht, wist hij nog niet, dat hij zelf spoedig naar Londen zou vertrekken 'op Wraxall's aanmanen, en hijgevolg had hij er ook niet op kunnen zinspelen. Het was dus duidelijk, dat zijn gangen in Doresthire werden nagegaan en dot Lord Pnrbeek telegrafisch verwittigd was, dat hë het huis hij Devil's Gap had ver laten en naar de hoofdstad was vertrokken. Het was voor hem een verrassende openha ring. daar hij niet had gedacht, dat de ver- j wikkelingen al zoover waren gevorderd. Het feit ook, dat zijn bezoeker hem eerst op het bureau der „Lynx" had gezocht, deed hem vermoeden, dat dit bezoek eerder uit een mo tief, dat op zijn beroep betrekking had, voort kwam, dan dat het zou zijn alleen ter wille van zijn persoon. I Lord Purbeek nam weer plaats in den easy- chair: hij stak de sigaar aan, die Hector hem had aangeboden en hernieuwde zijn excuses ever zijn „inval" op dat ongewone uur. „De kwestie is deze." zoo ging hij voort: „ik had gedineerd bij Walter Monkhouse, den vereerden leider der partij, waartoe ik de eer heb tc belmoren, en toen ik terug was in mijn tuinhuis aan Grosvenor Square, vond ik daar 'n telegram van mijn dochter, waarin ze meld de, dal u naar Londen vertrokken waart. Nu moot u weten, Mr. Yeldham, dat ik den diep- sten afkeer van publiciteit heb, waar het mijn privé-zaken betrefte en, als een man van de wereld, weet ik heel goed, dat voor eer. jour nalist van het echte ras, een onderwerp, dat den lezers eenigszins gekruid kan voorgezet 1 worden, alierverlokkelijkst is. Daaróm zei ik tot mijn chauffeur, mij full speed naar de bu reaux der „Lynx" te. rijden. Ik hoopte, dat, j indien gij in de overmaat van uw beroeps- i ijver, over mijn geringe pogingen om de mar- mer-industrie tot nieuw leven te brengen, een artikel geschreven hadt, dat ik dan nog in i staat, zou zijn u er toe te brengen, het niet in de courant te plaatsen." Hier werd dus een verklaring afgelegd. De voorname edelman, met het breede lint van een liooge ridderorde over zijn gekrenkt shirt, die de grootste smokkelaar was van den mo dernen tijet, zat daar als een smeekeling om zijn persoonlijken invloed aan tc wenden, teneinde een uiteenzetting zijner wandaden uit de ptrs verwijderd te houden. En Hector huié'erde hij de gedachte, dat er reeds een moord gepleegd was, om die slechte praetij- Len tc bemantelen de moord op den Ier Cassidy, wiens drankzuchtige klappei van een moed* r mi m T ouden was en de hulp der justitie inriep. Wat prachtige kopij zou nog maar ren maand geleden het geval hem ver schaft hebben! Hij zou met de openbaarma king een schok van sensatie door de heelc we reld nebben doen gaan. Maar nu was hij wei felend, omdat 'rij dacht aan Madge St. Aid. helms glanzende oogeu en gouden haren, en zijl brein martelde, om een dragelijke redeu te vilder., di i adellijken vechtsverkrarh- ter. die baar vader was, zou kunnen veront- schuldigen. Hij zweeg zoo'n lange poos, dat de Lord on geduldig werd. Hij sloeg een zeer voorkomen den toon aan en sprak op zacht overredende wijze: „Ik denk natuurlijk niet, dat ge, naar ouzo streek zoudt gekomen zijn, met het doel, om* laten we zeggen, journalistieke winst te trok! ken uit mijn handelsonderneming; Alles ws( «e er van te weten zjjt gekomen, ia bil

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 13