Het geheim der oude Abdij BUITENLAND. NIEUWS UIT DEN OPREK *u Bon Marohé. fyüoyorcs." Haap|em*8piis5el. I voos* alia gelegenheden. KORT OVERZICHT. frankrijk; ir ubiiLL t a 43 m NIEUWE HftARLEMSCHE COURANT VSS&JttS. AAN ONZE KATHOLIEKE LANDOENOOTEN! Een zalig Kerstfeest! Een gelukkig Nieuwjaar.' Evenals vorige jaren bieden wij U bij de nadering van het schoone Kerstfeest en de wis seling des jaars onze beste wenschen aan. Deze schoone dagen bieden zooveel vreugde en geluk, te midden van den huiselijken kring cf van goede vrienden. Hoe. nattfurlijk is dan de drang' van het hart om aan de geliefde familieleden en vrienden te doen blijkem dat men het wel met hen meent en hoe gaarne beoefent men dan de aloude deugd der gastvrijheid door hen feestelijk te onthalen. Maar helaas! hoe dikwijls is juist in die schoone dagen de vrede en vriendschap ver boord door treurige ongebondenheid, omdat aen zich zelf en de anderen te veel aan de trankverleidiug waagde. Welnu er is een goed middel om ze te weren. Laten wij: lo. Geen alcoholhoudende dranken aanbie den aan kinderen en aan hen, van wie wij weten, dat zij bij dergelijke gelegenheden lichtelijk de grenzen der matigheid overschrijden. 2o. Ons onthouden van allen aandrang oin hen, die geen alcoholhoudende of sterke dranken willen gebruiken, in dat besluit te doen wan kelen. 3o. In plaats van alcoholhoudende dranken op te dringen, ook alcoholvrije dranken beschik baar te stellen. De gulle gastvrijheid, vroolijkheid en gezellig heid zullen er niet onder lijden en zoowel gast heer als gasten zullen tevreden z'ijn. Ons Vaderland en ons H. Geloof hebben krachtige, vastberaden mannen en flinke offer vaardige vrouwen noodig, heldere hoofden en warm kloppende harten. Het is onze vaste over tuiging, dat zulke mannen en vrouwen ook in en door den strijd tegen het alcoholisme kunnen, moeten en zullen gevormd worden. Volgt dan onzen raad en aanvxaardt hem met onze wenschen als het woord van een oprechten vriend. Zalig Kerstfeest! Gelukkig Nieuwjaar! CH. RUIJS DE BEERENBROUCK, Voorzitter, Maastricht. H. I. SPITZEN, Ginneken. L. VAN DER STEEN, Den Bosch. TH. BIANCHI, Amersfoort. Mej. N. J. M. KRU11SMAN, Haarlem. Mevr. VAN RI fCKEVORSEL—DE BIEBERSTEIN, Den Bosch. Mej. C. J. VETTER. Zutphen. Mej. J. P. C. KESSLER. Ginneken. B. A. DE WIT, Geestelijk Adviseur, Utrecht. HENRI HERMANS, Maastricht, Secr. BELGIë. Er dreigt scheuring tusschen libe ralen en socialisten. DITTSCHLAND. Een opzienbarende ver klaring van von Jagow inzake het Forstner- proeës. OOSTENRIJK-HONGARLTE. De Poolse!) o, Landsmann-minister Dlugosz werd beschul digd vaii corruptie en vroeg ontslag. FRANKRIJK. Jules Claretie is overleden. De 'Parijsebe slagersknecht» dreigen met staking. De Minister van Financiën legt uit lioc hij aan geld zal trachten te komen. ITALIë. De geruchten over 't verdwijnen van Kard. Ram po 11 a's testament zijn valsch. IERLAND. Do toestand te Dublin wordt steeds moeilijker. BELGIë. Liberalen cu Socialisten VVut in België gebeurd is, is leerzaam. De vrijzinnige vereeniging te Haine-Saint Paul heeft besloten met algemeen© stem men nog wel om bij de komende verkiezin gen niet samen te gaan met de socialisten. Op zich zelf heeft dit feit natuurlijk geen grooto h« teekenis voor de politiek in het alge meen, doch er is meer. Hier bomt tot uiting, wat reeds lang broeit en wat ook zeer begrijpelijk is. 't Is immers onverklaarbaar hoe liberalen en socialisten, die zoo ver van elkander staan wat. beginselen betreft, kunnen samengaan. En 't blijkt in België meer en meer vooral in den laatsten tijd, dat het samengaan dezer twee linksche partijen hoe langer hoe moeilij ker wordt, en dat de wederzijdsehe verhouding die nooit erg hartelijk is geweest adres ook aan dezelfde partijen in Nederland steeds meer verkoelt. Wat daar te Haine Saint Paul is geschied, zal zich ongetwijfeld op andere plaatsen nog wel herhalen. Bovendien dreigt er ook scheuring in de liberale partij zelf. Te Luik heeft zich dit reeds geopenbaard. En daartegenover staat do rechterzijde on. Wankelbaar in vaste eenheid; dikwijls, ja voort durend bevochten, doch ten slotte steeds over winnend. DUITSCHLAND. Een opzienbare verklaring. De Berlijnsche politic-president von Ja- goud heeft onderstaande eigenaardige opvat ting aangaande hot proces-Porstner gepubli ceerd, naar Reuter meldt in de „Kreuz- Zeitung." „Militaire oefeningen zijn daden van staatssouvereiniteit. Worden daaraan hin derpalen in den weg gelegd, zooals te Dett- weiler het geval was, dan moeten de daders vervolgd worden wegens een vergrijp tegen die souvereiniteit. Derhalve mocht geen aanklacht tegen v. Forstner worden ingediend en mocht zeer zeker geen veroordeeting volgen. Blijkbaar is do krijgsraad niet van dit standpunt uit gegaan, de rechtbank, die in hooger instan tie do zaak zal behandelen, zal het begin sel echter aan haar vonnis ton gronde moe- moeten leggen. Indien de rechtspositie niet aldus is, dan behoort zij ten spoedigste gewijzigd te wor den. Want wanneer onze officieren en spe ciaal dezulke, die op de grens van een vijan delijk land in garnizoen zijn, gevaar loopen voor custodia-inhonesta, wijl zij ter uitoefe ning van den koninklijken dienst zich vrije baan moeten maken, dan bestaat er gevaar, dat het voornaamste beroep geschandvlekt wordt. Een rijkswet, die hen beschermt, in den trant van dg Pruisische, ware dan een dringende politieke noodzakelijkheid." „Das Militfir" weer bovenal! In dit korte stukje wordt zeer veel ge zegd: de krijgsraad was niet op de hoogte van do wet en is zijn bevoegdheid te bui ten gegaan; Frankrijk wordt betiteld als een „vijandelijk land." Of de heer van Jagow er wel goed aan gedaan heeft dit te nubliceeren, zalt zeer te betwijfelen OOSTENRIJKHON G ARIJ E. Een zonderlinge historie. Uit W een en komt het bericht, dat do Pool- sclie Landsmann-minister Dlugosz zijn ontslag het ft gevraagd. Het is een zonderlinge geschiedenis, die in de laatste dagen met dezen Dlugosz is voor gevallen. De sociaal-democratische afgevaar digde Breiter heeft in do Oostenrijksche Ka mer gezegd, dat Ladislaus von Duglosz geen recht heeft op den adellijken titel, dien hij voert; dat hij een sloteumakersknecht is, die zich heeft opgewerkt onder een valschen naam. Hij vertelde nog veel meer: dat hij zich aan corruptie had schuldig eniaakt en dat de mil- lioenen van zekeren Popper langzamerhand in zpn zakken zijn terecht gekomen. Men begrijpt, dat er rumoer ontstond bij deze. mededeel in gen. De afgevaardigde Angermann van de Pool- aehe volksparten poogde Duglosz, die niet aan wezig was, hoewel hij wist dat hij zou worden aangevallen, te verdedigen. Maar een onge hoord rumoer belette dat. Poolsche afgevaardigden riepen: „Waar om komt hij zelf niet? Nu komt het bericht, dat de Dlugosz zijn ontslag heeft gevraagd. De zaak zal daarmede natuurlijk nog niet van de baan zijn. Het geval heeft de positie van het kabïnet- Stürgkh zeer geschokt. Trouwens, het was reeds bekeud, dat de minister-president met afdankinggplannen rondliep. Het Huis van Af gevaardigden is niet meer in ataat de begroo ting aan te nemen, zelfs niet een voorloop)ge begrooting. Het voornemen van de re geering, om de begrooing bij keizerlijk besluit te doen vaststellen op grond der noodbopaling in de gddndwet, vindt zeer veel tegenstand bij het Heerenhuis, dat op 29 December nog een vergadering heeft uitgeschreven. Reeds wor den ip het Huis van Afgevaardigden combi naties gemaakt voor een nieuw kabinet. ITALIë, He testament van Kardinaal Rampolla. De correspondent van het „Berl. Tagebl." te Rome, meldt, dat de geruchten, die de anti- clericale pers verspreidt over het verdwijnen van het testament van Kardinaal Rampolla, valsch zijn. Aan de door den Kardinaal nagela ten papieren ontbreekt niets, alle documenten van den vroegeren staatssecretaris van Leo XIII, werden aan den tegen woord igen staats secretaris, Kardinaal Merry del Val, overhan digd. Geen vleeseli met Kerstmis. De Parijzenaars beloopen de kans met Kerstmis geen vleesch te kunnen eten. Een prachtig voorzuitzieht, zeker! Ongeveer vijfhonderd slagersknechts, werk zaam aan de abattoirs te Parijs, hebben beslo ten den arbeid neder te leggen. Hun voornaamste grief is, dat het besluit, van den prefect, waarbij de uren van opening en sluiting van de abattoirs worden vastge steld, niet behoorlijk wordt nageleefd. Zij eischeu ook toepassing van de wet op den we- kelijksehen rustdag. Het ergste van dergelijke conflicten is al tijd, dat het publiek, dat toch waarlijk niet helpen kan, dat de slagers niet tevreden zijn, de dupe wordt. 't Gebeurt meer dan eens dat door een sta king vooral of bijna uitsluitend degenen ge troffen worden, die er niets mee uitstaande hebben. IERLAND. Dc moeilijkheden te Dublin Iu 't kort hebben we reeds medegedeeld, dat de toestand te Dublin voortdurend ingewikkel der wordt, nu de laatste poging om het con flict te beëindigen ook weer mislukt is. Zoowel van de zijde der arbeiders als van de patroons wordt tegemoetkoming betoond, doch de werklieden houden aan een eiscli vast, die de patroons niet kunnen inwilligen. De Londensche correspondent van de „Tel." schijft hierover aan zijn blad en wij ontloonen aan dezen brief enkele zinsneden: „Evenals de beide vorige keeren zijn Zater dagavond dè onderhandelingen der deputatie van Engelsche leiders der vakbeweging met de betrokken werkgevers te Dublin weer onver- richterzake afgesprongen. Het struikelblok voor ©en oplossing van dien strijd is en blijft de onmogelijkheid voor de werkgevers om alle stakende en uitgesloten ti-ansport,werkers weer in dienst terug te no men. Schriftelijk gaven Zaterdag die laatsten te kennen hun over den transpo-rtworkeraboml uitgesproken han t.e zullen intrekken, indien er van weerskanten eep bevredigende oplossing werd getroffen. Murphy c.s. erkende dus thans het vrije vereenigingsrecht zijnor arbeiders. Daarentegen verklaadden hunue leiders, Larkin e. a., zich ten volle bereid, zich tot een bepaal den tijd van sympathie-stakingen te zullen onthouden, wanneer inmiddels een gemeen schappelijke verzoeningsraad ter beslechting van voorkomende geschillen werd ingesteld. Door de beide tegemoetkomingen, was van weerskanten de voornaamst© oorzaak van den strijd opgeheven. Maar bestaan bleef de zwa righeid, dat de leiders der arbeiders hen allen binnen zekeren tijd weer in hun vroegere posi tie hersteld willen zien, hetgeen de werkge vers, om vroeger vermelde redenen, niet kun nen toezeggen. Murphy had verklaard, dat hoogstens 5 pCt. der stakers op straat zou moe- ben blijven, geen werk moer bij hunne vroegere patroons zou vinden. De Engelsche deputatie der vakbeweging vroeg ©en definitieve opgave, hoeveel arbeiders niet meer aan het werk gezet zouden worden, loen de werkgevers dat niet konden zeggen, werden de verdere on derhandelingen maar weer afgebroken. Do regeering zal dus tusschen beiden moeten treden en door krachtig ingrijpen een einde maken aan dezen strijd, die reeds zooveel ellen de veroorzaakt heeft en waarvan do droeve ge volgen zich nog lang z.ul!<;n doen gevoelen. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. Te half vier gisterenmiddag vergaderde de raad dezer gemeente onder presidium van den burgemeester Jhr. Mr. D. F- van Lennep. Aanwezig waren alle leden, De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Tot leden der com missie voor de bedrijven werden de heeren W. C. van Meeuwen en J. vau der Plas, herbenoemd. Tot gemeente-arts werden herbenoemd de heeren Dr. E. A. M. Droog an Dr. Ooienbran der en tot gemeente vroed vrouw Mej. M. Dek ker. Besloten wordt aan den Rijksveldwachter een gratificatie te verleenen van 60; even eens een som van 10 beschikbaar te stellen als prijs voor de tentoonstelling der Pluiin- veevereeniging „De Eendracht" alhier. Zonder stemming werd besloten tot over name van een strook grond aan denClooster- weg. Van J. Jak e.a. was ingekomen een verzoek om vergunning tot demping van eeu sloot aan den Leidechen vaartweg. De heer Tromp maakte de opmerking, dat in dit adres niet wordt aangegeven de bepa ling, dat de reehfea van den eigenaar ook overgaan op.erfgenamen. De voorzitter zegt toe dit te zullen in voegen en alsdan wordt besloten het verzoek in te willigen. Van de N. V. „Mercator" was ingekomen een verzoek om goedkeuring van straataan- leg op een terrein bij de Manrmdslaan. Overeenkomstig liet afwi' prac advies van B. en W. wordt beschi! Ingekomen was een adres lv. Ingermnn e.a. met .verzoek stappen te doen in Bosch en Vaart een blikaptoor van de Post en Tele graaf te vestigen. Overeenkomstig bet advies van B. en NV. om n.l. de totstandkoming van dit kantoor te bevorderen, wordt besloten. Een herziening TI van liet uitbreidingsplan werd zonder bespreking goedgekeurd. Dc beer TL A. M. Grippeling verzocht goed keuring van een bouwplan op zijne terreinen, gelegen in liet Oosterhoutpark. Na enkele opmerkingen werd de regeling, door B. en W. voorgesteld, goedgekeurd. Een herziening III van het uitbreidings plan zal ter visie gelegd worden. Voorgesteld wordt. B. en \V. te machtigen bet hoofd gasbuizen net te Vogelenzang uit te breiden. Aldus besloten. Eveneens wordt goedgekeurd de uitbrei ding der duinwaterleiding in de Zandvoort- sehe laan. Do voorstellen tot wijziging der instructies van den Gemeentesecretaris, den ontvanger en de ambtenaren der Secretarie werden zon der discussie aangenomen. Bij lier voorstel om ren straat aan den Hee- renwog den naam Ie geven van: „Van Hogen- dorpstreat," stelde de beer van Tienho ven voor deze straat te noemen: „Gijsbert Karei van Hoge"dorpstraat." De beer van Tienboven was bang. dat de menscben niet zouden weten welke van ITo- gendorp bedoeld is! Dit amendement werd met 8 tegen 5 slom men verworpen, en het voorstel van B. en W. zonder stemming aangenomen. Gediscussieerd werd over de vraag of de naam der straat volgens bot voorste, 1-van Tienboven zou worden „O. K. van Hogen- dorpstraat" of de voorletters voluit geschre ven. Een der leden was bang dat men van die „G. K." allerlei rare dingen zou gaan maken. Toen de voorzitter vroeg of het voorstel- van Tienboven werd ondersteund, zwegen allo lerlen, tot de beer Waller zich ontfermde en zijn buurman bijsprong. 't Mocht, niet baten. „Gijsbert Karei" of „G, K." ging den kelder in. Het voorstel tot wiiziging dpr instructie van den gemeente-opzichter wordt na een enkele oomerking van don beer v. d. Plas zonder stemming aangenomen. Vastgesteld wordt de instructie voor den assistent gemeente-opzichter, nadat door den voorzitter .enkele vragen beantwoord waren. Aan de orde was vervolgers het voorstel tot aanvulling der verordening, regelende de jaarwedde van den gemeente-opzichter en tot vaststelling der verordening regelende de jaarwedde van den assistent-gemeente-op zichter. Aan den gemeente-opzichter wordt daarbij toegestaan, een bijdrage van 30 peg jaar voor onderhoudskosten van zijn rijwiel. De jaarwedde van den assistent gemeenl«. opzichter wordt vastgesteld op 800 tot 1000. Bode voorstellen werden goedgekeurd. Mej. S. A. E. Antonisse werd met ingang ian 1 Januari benoemd tot onderwijzeres bij bet herhalingsonderwijs voor meisjes. Goedgekeurd werd bet voorstel enkele wij zigingen aan te brengen in de loontabellen liftt W ftrkliftdftiirftgrleniftiit. De pensioengrondslagen der gemeente-amb tenaren werden voorloonig vastgesteld, zoo als de lijst door II. en W. ie opgemaakt. B. en V\stellen voor in de verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van duinwater door bet Gemeente Duinwater- bedrijf te Heemstede de bepaling op te ne- men, dat voor een dienstleiding tot een maxi mum van C M. niets in rekening wordt ge- bracht, wanneer voor de woning, waarvoor de leiding wordt aangelegd, f 182 of minder huur per jaar wordt betaald. Nadat de voorzitter don beer Tromp had toegezegd, dat wanneer lipt B. en W. mocht blijken dat G M. niet voldoende zal zijn, zij die lengte nog zonden uitbreiden, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Aan de orde komt het. bouwplan der Wo- ningvereejiiging „Berkenrode" alhier, dat nu in overeenstemming is gebracht met de eiseben door de "Rouw- en Woöingverorde- ning gesteld. Voorgesteld wordt door B. en W. bet raads besluit van 2 September 1.1. tot vaststelling van bedoeld bouwplan van toepassing te ver klaren, waarbij bet bouwplan werd goedge keurd. Aan de \Vd. ,T. van Seliagen wordt opg«. dragen het vervoer van puin. grint, sintels en andere materialen ten behoeve van de we gen gedurende het jaar 1914. Bij de onderliandscho aanbesteding voor de elrstriciteitswerkpn (het leggen van den ka bel) waren twaalf biljetten ;ngeleverrl. De laagste inschriiver was de firma Groeneveld- Rncmpol en Co. te Amsterdam met een be drag van Gfi.200. Besloten wordt aan deze firma bet werk op te dragen. Onder de ingekomen stukken waren enkele goedkeuringen door Gcd. Staten van raads besluiten. Ingekomen waren twee adhaes'obctuigingen met het voorsl ei-Tromp om een brug te ma ken over dc Leidsche Vaart tegenover de Ei ndenhonlstraat. Worde i in banden van B. on W. gesteld teneinde met Iiedoeld voorstel behandeld te worden. Een adres van W. Nelis tot wijziging van bel uitbreidingsplan wordt in handen van B. en W. gesteld om prne-advies. p. en W. van Haarlem verzoeken den ter men van eleetr. stroomlevering aan de gem. Heemstede te verlengen tot 1 Juli. omdat de brlieffende werken nog niet gereed zijn. T>. en W. stellen voor de overeenkomst te wijzigen en den termijn te stellen op 1 Mei. Na enkele bespreking u m-d overeenkomstig het voorstel ran Tl. on W. besloten. Bij de rondvraag brengt de beer van Meeuwen een klacht ter sprake van inwo ners, die last hebben van bet fluiten van de tram. Hij vraagt of dit niet verboden kun worden. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De lieer Dr. Droog bepleit het geven van cursussen in koken op gas vanwege de gasfa briek. De Voorzitter beloofde de zaak nogmaals ter sprake te brengen. Eu hiermede was do lange agenda van 25 punten in even anderhalf uur afgehandeld! Ten voorbeeld van andere gemeenteraden, die met een dergelijke agenda ternauwernood voldoende zouden hebben aan twee zittingen, die ieder driemaal zoo lang zijn. Dat vlug en goed samen kunnen gaan, wordt te Heemstede duidelijk bewezen! Gasfabriek. Tot klerk aan de Gemeentegaa- fabr;ek alhier is benoemd do lieer P. Dekker te Haarlem. P* GEMENDA AL. x. K. Kiosvereenigiiej;. Gisteravond vergaderde do R. K. Kies- vereeniging „Rooht en Plieht" der gemeente Bloemendaal in Hotel „Van Oud» bet Raad huis". De convocatie voor deze vergadering was vergezeld van de volgende circulaire: Ondergeleekonden leden van hot bestuur van bovengenoemde Voreeniging hebben dc eer aan hunne medeleden konnis te geven, dat zij allen bedanken als bestuurslid en wel: le omdat,, ofschoon zij getracht hebben Ervaringen van een journalist uit dc 20e eeuw door HEADON HILL. (Oorspronkelijke vertaling uit het Engelseh). 15.) „U zult bot aanstonds hebben, mijnheer", dwong Marllia zichzelf te zeggen ondanks al »T vr?e's ,c er h,laagdc aan haar moederhart. Men kon het een man niet kwalijk nemen, Jat hij wenschte te eten, en bij had het heel vriendelijk gevraagd. Mr. Maplcton verliet de keuken, en de vor- mhende blikken van John Budgo volgden hem. Hij was nog geen tien seconden verdwe nen, en Martha en John hadden nog geen woord gewisseld, of liij stak zijn hoofd weer door de deuropening. „Op gevaar af, onbescheiden te zijn, maar enkel uit verlangen te helpen, daar valt me jets te binnen," zei bij. „Indien Miss Cal loway een plotselinge reis had willen onder- inemen, waarover ze wellicht geen tijd had te f^JT^en, dan «ou ze toch wel eenige kleederen «ebben meegenomen, en niet alleen die, wel ke ze droeg, toen ze gisteravond naar liaar kamer ging." Na deze raadgeving ten beste te liebben ge geven, trok Mr. Mapleton zich terug, wach tend op zijn ontbijt. Het was John Budge, die het eerst de nu volgende stilte verbrak. „Je moest doen, wat hij zegt," sprak hij kalm. „Ga eens naar boven en inspecteer de kamer van je dochter. Kijk eens, of er soms kleeren ont breken. Komaan, zet nu geen gezicht, alsof ik haar aan 't belasteren ben. 'tls volstrekt niet dwaas, wat ik daar zeg." Er was iets in Budge's energiek gelaat, dat nearweerhield hem voor gek te schelden, en Martha Calloway ging weer naar haar doch ters slaapkamer. Een minuut daarna bewoo"* een luide kreet den trouwen John, om ook naar boven te snellen. Met drie treden tege lijk vloog bij de trap op, en vond Martha ge knield voor de kleereukast, waarvan de on derste lade was opengetrokken. Een hoeden doos, ledig en met het deksel er af, leg naast haar. „Haar beste japon en mantel zijn verdwe nen," schreeuwde zij. „En ook haar Zondag- sche hoed. O John, wat is er miin kind overkomen?" HOOFDSTUK XIIL AAN BOORD VAN DE „NAJADE". Toen Hector de eetkamer van zijn Londen sche vertrekken binnentrad en Lord Purbeck daar zag zitten in zijn gemakkelijksten luien stoel, stond de onverwachte bezoeker aan stonds op, kwam hem met uitgestrekte hand tegemoet, en lachte een beetje om zijn verba zing. „M'n waarde Mr. Yeldham, ik hen jc dui zend excuses schuldig, dat ik je op zulk een ongewoon uur kom verrassen, of liever ge zegd: bij je kom binnendringen," zei de Graaf. „Doch een uur geleden heb ik je willen op- 1 zoeken op liet bureau der Daily Lynx, maar aangezien je er niet meer was, vroeg ik je persoonlijk adres, en daar was ik al even on fortuinlijk. Je huisknecht waf nochtans zoo vriendelijk mii toe te staan, je komst af te wachten, en uit het feit, dat ik aldus gedaan heb, zult ge wel opmaken, dat ik voor een belangrijke aangelegenheid bij u kom." „Ga zitten, Mylord, en zeg me, waarmee ik u van dienst kan zijn," zei Hector. Hij herin nerde zich nu, dat Lady Madge hem, kien liij in den vroegen namiddag op de Abdij was ge weest. verteld had, dat haar vader in Londen was. Maar dit late bezoek, één uur na mid- nernaeht, was er niet minder verwondering wekkend om. Toen bij Lady Madge een visite bracht, wist hij nog niet, dat hij zelf spoedig naar Londen zou vertrekken op Wraxall's aanmanen, en bijgevolg bad hij er ook niet op kunnen zinspelen. Het was dus duidelijk, dat zijn gangen in Doresthire werden nagegaan en dat Lord Purbeck telegrafisch verwittigdv was, dat hi' het huis bij Devil's Gap bad ver- laten en naar de hoofdsted was vertrokken. 1 Het was voor hem een verrassende openba ring, daar hij niet had gedacht, dat de ver wikkelingen al zoover waren gevorderd. Het feit ook, dat zijn bezoeker hem eerst op het bureau der „Lynx" bad gezocht, deed hem vermoeden, dat dit bezoek eerder uit een mo tief, dat op zijn beroep betrekking had, voort kwam, dan dat het zou zijn alleen ter wille van zijn persoon. Lord Purbeck nam weer plaats in den ensy- chair: hij stak de sigaar aan, die Hector hem had aangeboden en hernieuwde zijn excuses ever zijn „inval" op dat ongewone uur. „De kwestie is deze." zoo ging bij voort: „ik had gedineerd bij Walter Monkhou&e, den vereerden leider der partij, waartoe ik de eer heb tc bchooren, en toen ik terug was in mijn tuinhuis aan Grosvenor Square, vond ik daar 'n tel'gram van mijn dochter, waarin ze meld de, dat u naar London vertrokken waart. Nu moet u weten, Mr. Ycldbam, dat ik den diep- sten afkeer van publiciteit heb, waar het miin privé-zaken betref te en, als een man van de wereld, weet ik heel goed, dat voor ec,. jour nalist van bet echte ras, een onderwerp, dat den lezers eenigszins gekruid kan voorgezet I worden, allerverlokkelijkst is. Daarom zei ik tot mijn chauffeur, mij full speed naar de bu reaux der „Lynx" te rijden. Ik hoopte, dat, indien gij in de overmaat van uw beroeps- j ijver, over mijn geringe pogingen om de mar mer-industrie tot nieuw leven te brengen, een artikel geschreven hadt, dat ik dan nog in staat zou zijn t» er toe te brengen, het niet in de courant te plaatsen." Hier werd dus een verklaring afgelegd. D voorname edelman, met het breedo lint va een hooge ridderorde over zijn gekreukt shirt die de grootste smokkelaar was van den mo devnen tijd, zat daar als een smeekcling oi.i zijn persoonlijken invloed aan te wenden teneinde een uiteenzetting zijner wandaden uit de pers verwijderd te honden. En ITeeto hiiteerdo bij de gedachte, dat er reeds ee moord gepleegd was, om die slechte practij 1 e:i te bemantelen de moord op den Ie Cassidy, wiens drankzuchtige klappei van ee moeder nu in Londen was en de hulp de justith inriep. WaI prachtige kopij zou no maar een maand geleden het geval hem ve. schaft hebben! Hij zou met de openbaarma king een schok van sensatie door de berde we reld hebben doen gaan. Maar nu was hij wei fe end, omdat i-ij dacht aan Madge St. Aid helm's glanzende oögcn en gouden baren, e zijn brein martelde, om een dragelijke redei te vi .don, 1 di adellijken rcudi'sverkra 'u ter, die haar vader was, zou kunnen veront schuldigen. Hij zwteg zoo'n lange poos, «lat de Lord on geduldig werd. Hij sloeg een zeer voorkomen den toon aan en sprak op zacht overredendt wijze: „Ik denk natuurlijk niet, dat ge naar streek zoudt gekomen zijn, met liet «loei, o~ laten we zeggen, journalistieke winst te 1 ken uit mijn handelsonderneming. Alles' wa ao er van te weten zijt gekomen, ja bü te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5