lagekomen Berichten. ledenaiidsslie H. i. VtriistBMmr Haarlet en buiien^aieenlen. S f A N I t W S. DE SPAARHEBANK J. W. LUCAS fcitUWS Uil UtS UMlIttK Leger en Vlooi AMSrEKUAiüSUUt ÈSEUfiS. KOERSEN VAK REDER, 29 DEC. a»1/, m1' belast zich met de uitvoering vah effectenorders. P—M pH werd Papktaan 8y, Telefoon 2(64. KERSTETALAGE. Vlan OR26 Bechttiank ixsêv esi, I astgestelJ voor piging der :«*L Landr wi/zig inj za! ge- pCt. korting te geven en dat dit een half jaar later tot 7% pet. moest worden verhoogd. De desbetreffende overeenkomst d.d. 20 Juni 1011, geteekend Joh. H. Albers, magazijn „De Tijd geest" is voor iedereen ten kantore ter inzage en ook voor den schrijver, ter controleering der juistheid van de handteekening. Ten derde is onwaar de bewering, dat de be taling eenmaal op den eersten Maandag der maand gesteld zijnde, dit een maand werd uit gesteld, bij gelegenheid, dat de eerste Maandag der maand een tweede Paasch- of Pinksterdag was. Dit toch kan alleen betrekking hebben op 1912, daar dit jaar de schijver was aangesloten. Doch de tweede Paaschdag viel in 1912 op den tweeden Maandag der maand April en de tweede Pinksterdag op den vierden Zondag der maand Mei. Wat kan dus kennelijk de bedoeling van den schrijver zijn? Niets anders dan door onware vermelding en voorstelling der feiten te trach ten de Vereenigiug afbreuk te doen. Misschien wel uit naberouw, daar het hem niet onbekend zal gebleven zijn, dat andere winkelzaken tot hun volle tevredenheid met „Burgerbelangen" samenwerken, in het belang van den kleinen burger, den werkman. Met dank voor de ver leende plaatsruimte. T. VERSCHOOR Sin. Administrateur der Nederlandsche Vereeniging „Burgerbelangen." Public Accountant. Leeraar M. O. boekhouden, SCHOTEN. De heer de 0 r a a f f toegelaten als raadslid. Door Gcd. Staten van Noord-HoHand is vernietigd het raadsbesluit der gemeente Schoten, waarbij de heer E. de Graaff niet werd toegelaten als lid van den gemeenteraad en is door hen de toelating van den heer de Graaff bevolen. Behalve de bekende informaliteiten bij de jongste gemeenteraadsverkiezing was ook als bezwaar tegen het raadlidmaatschap aange voerd dat de heer de Graaff penningmeester is van het Burgerlijk Armbestuur. Onze mee ning dat het laatste in dit geval zelfs geen beletsel zou zijn, omdat de heer de Graaff niet door den Raad, maar door het Burgerlijk Armbestuur tot een rekenplichtige functie was benoemd, is door dit bestuur van Ged. Staten bevestigd. Gedeputeerde Staten hebben alle aangevoerde bezwaren ongegrond verklaard. Aanbesteding. Door het gemeente bestuur van Schoten is aanbesteed: de leve ring van fourage voor de paarden der gemeen te-reiniging. Ingeschreven werd door J. R. Bangnia, Schoten, voor haver a f 9.10 per 100 K.G.melasse a f 8.25 per 100 K.G. paarden boonen a f 9.40 per H.L. BLOEM EN» A AL. Gevonden en verloren voorwer pen. Gevonden en terug te bekomen: een dameszakdoek, een schroevendraaier en een zweep, alles aan den politiepost te Bloe- mendaal. Een koperen kandelaar, bij W. Va der, Bloemendaalsehe weg 144; een rijwiel bij de Graaf. Bloemendaalsehe weg. Een zil veren medaillon met ketting, bij D. Kleybrink, Bloemendaalsehe weg 2, te Bloamendaal. Een gulden en eenige eenten, een lederen paar- denstreng, alles aan het hoofdbureau van po litie te Overveen. Een handtaschje met in houd, bij CL v. Dort, Hazepatersiaan (Sa- reptha), te Haarlem en een erna Lila borst speld bij J. de Vries p.a. mevr. Cremer Ter HoiVteedeweg 15 te Overv ea (Kweekduin.) ZAND VOORT. Brand door een Kerstboom. - Donderdagavond geraakte bij den heer S. alhier een kerstboompje hetwelk verlicht in zijn winkel stond in brand en het vuur deelde zich reeds mede aan de zich in den winkel be vindende brandbare stoffen. Met behulp van den agent van politie K. de Goede was men den brand spoedig meester doch de heer S. kreeg bij de blussching zoodanige brand wonden aan een zijner handen dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stel len. Stroopers. Door de jachtopzieners R. de Jong, C. Hobo en G. de Veer is proces verbaal opgemaakt contra B. V. en C. K. beiden te Haarlem, wegens het door middel van kunstlicht (carbid lantaarns) pogen wild of konijnen te bemachtigen in het jachtveld (do duinen) onder deze gemeente. Twee car- sJag genomen. bid-iantaarus en twee stokken zijn in be- Wegens het veroveren van wildstrikken in het jachtveld de duinen is door den jacht opzichter W. van Keulen procesverbaal op- niaakt contra R. B. en J. R. Zestien strik ken werden in beslag genomen. G e v a t. De arbeider J. M. die den, la t ten tijd alhier zwervende was, is door de politie aangehouden en gevankelijk naar Haarlem overgebracht als verdacht van on eerbare handelingen. EEN OPWEKKING AAN DE GEMEENTE WERKLIEDEN. Door de Federatie van Chr. Gemeentewerk- Üftienvereenigingen te Haarlem is aan de genire den in liet algemeen en ,an bare leden in het bizonder, een kort woon gerich over de pensioenwetten. Daarin wordt op de eerste plaats erop aan- gedroi.gen, dat door niemand worde gebruik gemaakt van het recht om geen deel te ne men aan het pensioenfonds voor weduwen en wetzeu. Eist ieder overtuigd zijn van zijne verant- ivoordeliikheid ten opzichte van het gezin, laat niemand i,e mogelijkheid scheppen, dat hij bij zijn overlijden vrouw en kinderen on bezorgd moet achterlaten. Zeker, zeggen de besturen, de premie is hoog, vooral voor degenen, die tot heden geen deel namen uan het fonds. Hierbii zij echter opgemerkt, dat de pen- sioenuitkeeringen van öe rijksregeling aan merkelijk hooger zijn, dan het pensioen ge waarborgd bij de gemeentelijke verordening. Met eenige voorbeelden geven de Christe lijke besturen dan aan hoe hoog het weduwen- en weezenpensioen is, opdat een en ander aan ieder duidelijk zal blijken. En de circulaire wordt besloten als volgt: „Zijn de lasten zwaar, welnu, laat ons geza menlijk arbeiden om deze lasten minder zwaar te maken. „En waar de pogi ren der organisaties om de premie verlaagd 'e krijgen, faalden, laat ons daar een andere v. eg kiezen om practisch hetzelfde te kunnen bereiken. „Laat ons werken voor loonsverhooging." DE BIOSCOOP IN HAARLEM. Apollo-thea ter. In het Apollo-thea,ter aan de Barteljoris- stra,at wordt wederom een prachtprogramma vertoond op bioscopisch gebied. Met het oog op de feesten varieert de directie het pro gramma meermalen in de week, zoodat wij ons aan geen beschrijving er van zullen wa gen. Laat ons volstaan met de vermelding van de steeds zeer interessante natuur-opnamen, hetzij uit het hartje van Afrika of d© eilanden va,n den stillen Oceaan, hetzij uit Zwitserland of elders. Dan volgen in den regel hoogst ver makelijke lachfilms, terwijl het groote stuk een drama is, boeiend en artistiek gespeeld en geënsceneerd. Al zoo volop afwisseling Ver melden wij als bijzonderheid dat de druk bezochte bioscoop Vrijdag j.l. het drukste bezoek heeft gehad icdert haar bestaan 1 Bioscoop-theater Gr. Markt. Een kort, doch interessant programma, waarbij het eoinische de hoofdrol speelt. Men kan daar smakelijk lachen om de leu ke, onschuldige moppen, die op het doek wor den gebracht. Het hoofdnummer: „Een noodlottige aal- möes" is een mooi, goedgespeeld drama. De explicatie is als steeds zeer goed en verduidelijkt de films op uitstekende wijze. Gedurende de Kerstvacantie wordt er da gelijks van 24 uur matinee gegeven, met een speciaal daarvoor gekozen programma. Union Bioscoop. Ook de „Union" geeft een mooi, zelfs boogst- spannend program. En daarbij volstrekt-on- schuldig. De historie van den beschuldigden brief is buitengewoon interessant! En het hu moristische ontbreekt ook hier niet! HET NIEUWE VAANDEL VAN „ST. HUBRECHT". Zondagmiddag wordt in een feestvergade- ring van het Rakkeregilde „St. Hubrecht" in het gebouw St Bavo, het nieuwe vaandel van dit gilde plechtig ingewijd. Dit vaandel is aangeschaft voor het saldo der onlangs ge houden Internationale Bakkerij tentoonstelling Het vaandel wordt van hedenavond af ten toongesteld in de etalage van J. Schippers Boekhandel, Gr. Houtstraat. De vergadering zal Zondagmiddag t© half één uur plaats hebben. Onder de vele prachtige etalages, die wij dezer dagen in onze winkelstraten kunnen be wonderen vestigen wij gaarne de aandacht op de kerstetalage van den heer Holzhaus aan de Groote Houtstraat. Deze paart aan een keurige uitstalling een niet minder smaakvolle ver siering. Het fleurig groen en wit wordt prach tig overgoten door mooi kleurig electrisch lich t. UITVOERING -CHRISTINE DOORM AN. In „De Kroon" werd Zaterdagmiddag, voor een geheel gevulde zaal een aardig ge zicht, zooveel blijde kleuters I door me juffrouw Christine Doorman, de bekende kin derschrijfster, met medewerking van'de da mes Hilly Tibo en Jao. Repelaer v. Driel een kindermatinéé gegeven. Vooral het alleraaidigste sprookje „De bc- tooverde Sparappels" met mooie gekleurde lichtbeelden van Ella Nieuwenhuis maakte indruk bij het kleine goedje! Wat was dab een leuke vertelling, hè? De gezichten der kinderen gloeiden ervan. Tal van mooie lied jes, soli en duetten, werden voorts nog ten beste gegeven: voor sommigen wel wat lang en voel. Maar wat er gegeven werd, was goed en mooi en kinderlijk! DE MARIA-CONGREGATIE IN DE PAROCHIE VAN DEN H. JOZEF. (Afdeeling: Jongelingen.) Zondagavond deden weer een 20-tal jonge lieden de opdracht, als nieuwe leden dezer onderafdeeling van de Maria-Congregatie in de St. Josephs-parochie. 's Morgens werd te 7 uur voor do congregatie een H. Mis ge lezen, waarna algemeene H. Communie der aspiranten en leden, 's Avonds te 7 uur had de plechtige opdracht met Lof plaats. Na het zingen van het „Veni Creator" hield de tijdelijke bestuurder, de WelEerw. kapelaan Th. J. Gielen, de feestpredikatie, waarna de de aspiranten vóór het altaar gezamenlijk de opdracht aan Maria deden, en de diplo ma's en medailles werdea uitgereikt met de gebruikelijke ceremonieën. Daarna werd een „Te Deum Laudamus" gezongen, fen met een kortt Lof deze plechtigheid besloten. De jonge afdeeling van de Congregatie bloeit nu flink: ruim 60 jongens en jongelie den wonen Zondags om half vijf de oefening bij. Maar 't kan nog beter! DE E. S. M. Van heden af is del dienst SR» ter dijk Amsterdam met een extra-dienst versterkt. De tram vertrekt 8.50 van Sloterdijk, hetgeen een groote verbetering beteekent vooi< de bewoners van den Admiraal de Ruyterweg. Gisteren weid voor het eerst gebruik gemaakt van twee nieuwe halten op den Admiraal de Ruyterweg, zeer ten gerieve van de be woners aldaar. KAMERS VAN ARBEID. B. en W. herinneren de hoofden of bestuur ders van bedrijven aan de verplichting om eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en van de voornamen der man nelijke en vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der respectieve lijke Kamers van Arbeid als patroons of ïn hun dienst als werklieden werkzaam zijn ge weest gedurende het laatstverloöpen kalen derjaar, en deze lijsten voor 15 Januari te zenden aan B. en W. der gemeente, waar do personen het laatst werkzaam zijn geweest. De formulieren der lijsten en der aangif- 1 ten zijn kosteloos ter Gemeen»e-secretarie ver- xrijgbaar, op alle "werkdagen van 9 tot 2 uur. VEREENIGING VAN HOOFDEN VAN R. K. BIJZ. SCHOLEN. Nadat te 10 uur in de parochiekerk van den H. Jozef een H. Mis was opgedragen, werd in Café Brinkmann de 86e algemeene vergadering gehouden door bovengenoemde vereeuiging, die ook werd bijgewoond door den HoogEerw. Heer Mgr. M. P. J. M 11 - man, Vicaris-Generaal van 'tBisdom Haar lem. Na een openingswoord van den voorzitter en lezing der notulen, hield de heer W. H. N ij s t e n, Inspecteur der Lichamelijke Op voeding, een voordracht over: De noodzake lijkheid van opzettelijke lichaamsoefeningen op de school. De heer Nijsten wijst erop, dat de jeugd zoo geheel anders is dan vroeger; ze is def tig en de gezonde bewegingen in de frissche lucht in hoech en duinen worden door de tegenwoordige jeugd niet meer genoten. Spreker hoopt iets te kunnen bijdragen tot meerdere kennis van dat deel van het onderwijs, dat veel naar den achtergrond wordt gedrongen,. De school moet menschen vormen, aldus is de meening van meerdere Nederlandsche me dici. In de laatste jaren wordt wel eens twijfel uitgesproken over de noodzakelijkheid van 't samengaan van lichamelijke en wetenschap pelijke opvoeding. Spr. wil de spreekhuis ziin van mannen, wier uitgesproken oordeel voor ons een niet te overschatten waarde heeft. Het percentage scholen met volledig gym nastiek-onderwijs is belachelijk gering in ons land. Ons land maakt hij andere natiën een ongunstige uitzondering. Een Fransch geleerde zegt, dat het een beklagenswaardige dwaling is, dat de li chaamsoefeningen de werking van den geest schaden. Dan geeft spr. meerdere uitspraken van be kende wetenschappelijke mannen, die de nood zakelijkheid en wenschelijkheid aangeven van lichamelijke oefeningen voor de goede vorming van het kind. Volgens uitspraken van Duitsche medici is de helft der schoolgaande kinderen niet gezond en in groote steden ie dit zelfs een vierde. Met genoegen constateert spr. dat het goed recht der gymnastiek ook in de Tweede Ka mer en door de regeering bij de laatste be- groolingsdehaiten ie verdedigd. De heer Marebant vroeg „dat de regee ring vooral zal zorgen, dat overal op de la gere 6cholen elementair gymnastiek-onder- wijs gegeven worde". En met hijzonder genoe gen mochten we het antwoord van den Mi nister hierop vernemen, n.l. dat Z. Exc. „de lichamelijke opvoeding van de jeugd gaarne wil bevorderen op allerlei wijzen." De mate van 's menschen tevredenheid en geluk is vooral afhankelijk van zijne gezond heid: hevige kiespijn en philosophisehe kalm te wandelen nooit hand in hand. „Het fundament van allen aanleg is licha melijke gezondheid," zegt dr. Allebé. Gewoonte en gemakzucht ziin oor zaak, dat er zoowelen worden gevonden, die een minder gezond leven leiden dan voor hen mogelijk zou zjjn. Ons liojiaam is voorn! oen krnchtswerktiiifr en de toepassing van „rust roest" ten opzichte van het lichaam is zeer juist. De philosophie leert, dat het lang rusten der spieren leidt tot roesten van het geheele li chaam: het lichaam gaat heslist achteruit. De natuur zal wel trachten dien achteruit gang te stuiten, doch niet geheel kunnen be letten. Hiervoor is noodig opzettelijk gebruik der spieren door de gymnastiek, zoo ruim moge lijk opgevat. De vrije- en gereglementeerde gymnastiek moet bij voorkeur geschieden onder deskun dige leiding. Wat doet de school en wat kan zij doen? vraagt spr. Het ligt in de natuur van het kind voort durend in beweging te zijn. Op school wordt het kind gedwongen zeer lang, te lang in een voor hem lastige hou ding te blijven: het moeten zitten, netjes zit ten, wat voor het kind nadeelig is. Het kind leert dit gedwongen zitten wel, doch ten koste van de geregelde ademhaling, bloedswerking en goede spijsvertering, wat door spr. nader wordt toegelicht. Do meest gezonde en lichamelijk-vlugge kinderen spel enhet liefst, dat kan ieder con- stateeren. Voor physiek-zwakke kinderen kan alleen de gymnastiek geven wat voor hen nuttig en noodig is. Het is de plicht der school de gezondheid der kinderen op liooger peil te brengen, wil zij hare taak tegenover de ouders, tegenover het kind en tegenover de maatschappij goed begrijpen. De inrichting der school zonder de vrije- en gereglementeerde gymnastiek op den lesroos ter is in strijd met de wetten van de natuur lijke ontwikkeling. De leerling verlaat dan de school met een afkeer voor lichamelijke, inspannende bewegingen. Dan beschrijft spr. hoe een lichaam van zulk een kind na het verlaten der school ten gronde wordt geriefd, omdat de heldere, ver nuftige reine ziel niet langer kan huizen in het ziekelijke, verzwakte lichaam, dat ten slotte geen weerstand meer kan bieden aan hevige bruisende hartstochten in dat, lichaam. Hierna werd gepauzeerd, GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijH. Gaassons, Pot gieterstraat 27, een horloge; L. Faber, Kam perstraat 7, een! portenionnaie; O. J. van Wageningen, Schoterweg 66, een kindertasch- jo; H v. Schooben, KI. Houtstraat 114, een bril; M. de Korte, L. Boogaardstraat 6, een pantoffel; J. F. Erdsieek, Fr. Halsstraat 45, een horloge; H. Meerburg, Duvenvoordestraat 84, een armband; W. Berkhout, Molensteeg 23, een porteinonnaieA. Huyboom, Oudeweg 53, een ijzeren plaat; J. v. Workum, Am sterdamstraat 53, een rèzekransA. Gigen- gack, Sophias (raat 39,een paar dimeshand- schocnen; Bur. v. Politie, een brandkastsleu- tel; G. v. id. Linden, Ravelingstoeg 6, een sabelkwast; W. Hi Nod, Gasthuisstraat 3, een kinderportemonnaie; A. Grysdeck, Tul penstraat 44, een medaillon; D. Vink, Voor zorgstraat 66, een rijwielpomp; S. Warnier, Veldt, Oranjestraat 59, een oorknopje; G. Lan- Spaarnwouderstraut 97, een duif; G. v. rh geveld, Ivoriingi one weg 42, oen kinder bontje'. J. v. d. Mark, Esschilderstraat 10, een hand taschje; M. Kroon, Molenwerflaan 85, Heem stede, oen damesbont; A. Blokland, Z. Brou werstraat 30, een lantaarn; P. v. Damme, Hagestraat 10, een kinderwantje; Chr, Tim- mers, Gen. de la Reystraat 1, Schoten, een portemonnaie met inhoud. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 28 Dee.: d. van J. Schreinders van Santen. d. van W. C. Lemmersv. h. Neder end. 27 Dec.: z. van W. Metz—Kui pers. 26 Dec.: z. van M. Steenmanv. d. Vossen. d. van A. M. Ferwerda—Heid- kamp. 27 Dcc.: d. van H. W. Roekens— Huijboom. d. van M. Westerhoven—Ridder. Overleden: H. Koel—Har Log, 33 jaar, Tet- terodeetraat. M. H. BoereDoeglas, 80 jaar, Schagcheletraat. 29 Dec.: C. van Kirame- naede—Emmers, 77 jaar, Groote Markt. (Zitting van heden.) Mag een drogist sublimaatpastillcs verkoopon? De Arrondissemcuts-Rechtbank veroordeel de heden den drogist K. v. E. tot 10 boete sub. 1 dag b. wegens het verkoopon van subli maatenpas tillcs. Door den kantonrechter was de heer v. E. deswege ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank maakte zich het oordeel der deskundigen tot het hare dat sublimaatpastil les opgelost in water als geneesmiddelen kun nen aangewend worden. Waarschijnlijk zal van dit vonnis in hooger beroep worden gegaan. Behandeld werden heden een tweetal straf zaken, waarvan het verslag in ons blad van morgen volgt. BINNENLAND. BEGRAFENIS MR. CORT VAN DER LINDEN. Men seint ons uit 's Gravenhage: Hedenmiddag had onder ontzaglijke be langstelling de begrafenis plaats van Mr. J. Cort van der Linden, zoon van den minister president, en hij bet spoorwegongeluk te Bei- len om het leven gekomen. Alle ministers, zeer vele Kamerleden, bui tengewoon veel autoriteiten van alle slag waren aanwezig, en een groote schat van bloemen dekte de kist. Het woord werd gevoerd door Minister O r t, waarna de heer C o r t v. d Linden, minister van Binnenl. Zaken, dankte voor de belangstelling, van bijna heel de natie ont vangen. De Minister legde de belofte af, dat h(j niet zon terugdeinzen voor de verdere taak des levens, die hij op zieh had genomen, waar voor de levenden nog zooveel is te doen! DE HAAGSCHE BAKKERSSTAKING. Van patroonszijde wordt ons medegedeeld dat de staking aan het verloopen is. Een deel van de stakers hebben zieh wederom bij hunne patroons aangemeld, voorts komen steeds meerdere werkkrachten uit andere plaatsen de plaatsen der stakers innemen. DE ONGELUKKEN TE EMMER COMPASCL'UM. Men meldt ons uit Emmer Compaseuum: Tot aanvulling van het reeds in het kort ver melde bericht kan nog het volgende worden medegedeeld De vermiste, J. Grooten, zoon van den ar beider G. Grooten, alhier, keerde in den loop van den namiddag terug. De vreugde van de bedroefde ouders, voor wie het.was alsof hun zoon uit den dood was opgestaan, omdat zij hem niet anders dan verloren waanden, was, zooals te begrijpen is, zeer groot. De vermiste Oldenburger, wonende aan Ka naal C. te Emmer Erfscheidenveen, is tot nog toe niet terug. Zeer waarschijnlijk zal hem een ongeluk overkomen zijn maar met zekerheid valt dit nog niet te zeggen. De te Burgeroos- terveen levenloos uit het water opgehaalde is de arbeider Middendorp aldaar, die de brug voorbij is geloopen in de duisternis.' Later ver namen we, dat daar eveneens den geheelen dag is gezocht naar een andere vermiste, waar van wij den naam nog niet weten. De storm achtige nacht heeft dus zeker 3 en misschien 5 slachtoffers gemaakt. Déze drie ongevallen zijn gebeurd, doordat men de brug voorbij liep. Hadden bij deze bruggen lantaarns gebrand, mischien waren dan alle ongelukken voor komen. 't Is wel een noodlottige nacht geweest! BUITENLAND. EEN NEDERLANDSCH STOOMSCHIP IN GEVAAR. LONDEN, 27 December. Volgens ingekomen berichten bevindt zich het Nederlandsche stoomschip „Tasman", van de Koninklijke Paketvaartmaatsehappij, in gevaarlijken toe stand. Het schip zit aam den grond in de golf van Papoea. Aan boord zijn vele pas sagiers. Verschillende schepen zijn ter as sistentie vertrokken: het schip maakt reedsi water. De „Tasman" was 18 November van Batavia naar Australië vertrokken en was nu op de terugreis. LONDEN 29 December. Nadere berichten melden, dat het ongeval met de „Tasman" heeft plaats gehad in de Bramble-baai in de golf van Papoea, Zaterdagnacht. Ru m I en II maken water. De dubbele bodem van die ruimen is beschadigd. Een Japansehe boot kwam Zondagmorgen te hulp. Er bevinden zich naar schatting 60 a 70 pas sagiers aan boord meest toeristen. De euipage bestaat uit 120 koppen bijna uitsluitend inlanders. De „Tasman" was zoowel passagiers- nis goedcrenboot- ARMENlë. ST. PETERSBURG. Het nieuwe Duitsehe hervormingsplan voor Armenië bestaat daar in dat Europeescne bijraden benoemd zullen worden, waarmede de Turksche inspecteurs zullen hebben samen te werken. Indien zich meeningsverschiilen tussclien de inspecteurs en bijraden mochten voordoen dan zullen de gezanten te Konstantinopel volmacht bezitten om dadelijk in te grijpen. Bij de laatste samen komst van de Duitsche en Russische gezanten met den grootvizier werd ook de kwestie "an een conflict- tusscheu de bijraden en de in specteurs besproken. Do Zuidpool. LONDEN, 29 Dec. Sir Ernest Shackleton deelt mede dat hij dank zij do vrijgevigheid zijner vrienden een nieuwe ant-arctische expe ditie gaat ondernemen. In bet begin van het volgend jaar zal de expeditie vertrekken welk. dwars door het zuidpoolgebied zal gaan. Een zware braud. SAN SEBASTIAN 29 December (Reuter.) i Een ontzettende brand verwoestte dun schouw burg, hei circus en een groep huizon. De troepen moesten de naburige kazernes 1 verlaten. Een spoorwegongeluk. TRIER, 29 December. Zondagavond beeft in de Keizer Wilholmtunnel bij Kochem eer botsing plaats gehad tusscheu tweo goederen treinen. 24 wagens werden versplinterd. Twee rem mers werd gedooddrie beambten ernstig ge wond. De oorzaak is waarschijnlijkniet vol doende veiligheidsmaatregelen bij bet verzet, ten van de wissel. VAN ELDERS. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over dt afgeloopcn week in Nederland uitgesproken 31 faillissementen, tegen 19 faillissementen ia de zelfde week van het vorige jaar. RESERVE-KAPITEINS. Naar de Avp." verneemt bestaat het ernsti ge voornemen om reserve-luitenants, herkom stig uit het reservekader, ook te bevorderen tot kapitein, zoodra een beroepsluitenant van jongeren ouderdom in rang, voor bevordering l tot den kapiteinsraugi aan- de beurt, is. i I Afdeeling HAARLEM. Bondsgebouw Smedestraat 23. Maandag 29 Dec. Cursus. Ondersteu ningsfonde. Bestuur Handels- en Kantoorbe dienden. Vergadering Sigarenmakers. Dinsdag 31 Dec. Kinderfeest voor d- kinderen der leden. Coöperatieve Bakkerij Vergadering „Eerbied in Gods Huis." Vrijdag 2 Januari. Hoofdbestuur Propa gandaclub. Zaterdag 3 Januari. 8 uur Hulpspaar bank Schoterkwartier. Half 9 Spaarkas Sim Nicolaas (winterprovisie). Spaarbank. Steun, comité. Inschrijving coöperatieve bakkerij. Bibliotheek. Namens het bestuur, A. L. VOLLAERTS, Sect. Aideeling SCHOTEN en Omstreken. De huishoudelijke vergadering zal gehou den worden op Woensdag 14 Januari 1914 des avonds te 8 uur. Agenda zeer belangrijk O.a.: Installatie nieuw.e leden. Bespreking SI Barbara-vereenigng. Óok zal in behandeling worden genomen de landarbeiderswet. Ver. schillende besprekingen en wat verder te, tafel zal worden gebraeht. Tevens zal dezen avond plaats hebben de verkiezing voor een lid van het hoofdbestuur (vacature L. van Noord). Candidatenlïjsten moeten worden in geleverd uiterlijk Maandag 11 Januari, dooi 10 leden van den Bond onderteekend en hij f den secretaris worden ingeleverd. Heeren.l bondsleden, zorgt er s.v.p. voor, datij iemand kiest die de bestuursfunctie trouw kan en wil vervullen en met het bestuur wil mede ijve ren voor de goede zaak; dus iemand van g'öe den wil gekozen voor lid van het Honfdbest Woensdag 7 Jan. 8 uur Cursus. Eiken Zondag na de Hoogmis tot hall' één uitgifte van hoeken in het Bondsgchouw. Namens het bestuur, C. H. HUIJBOOM, Voort B. BURGER, Sccr. (Opgegeven door ,.DE SP AARNEB ANK", Nieuwe Graeht 98 (Telefoon 2088). Koersen van ongeveer 2 uur. Amalgamated Smelting en Rel. Comm. Car en Foundry Common Erie Common Kansas City Common Marine Pref. Marine 2e Pref. Mexican Common Missouri Common Pittsb.Coa Common South. R. e Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka a Common Union Common Wabash Pref. Wabash .hiii Kon. Petroleum Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 2y2 PCL N. W. S. 3 pCt Cert N. W. S. Common Peru ,mn Pref. Peru ..aaaaaa Bind.ey ........at Amsterdam Rubber a a Nederl. Rubber Gecons, Petroleum OHon Gew. Dordtsche Intern. Ruin. Petr. United Cigar Prolongatie 74* K 64 447', 241,9 3?/8 14 30 50 18'/, 3 'is 17 1$ 14 94'/. 8Ua 601 173 1521 2 67^8 77i/„ *3/8 Alliierl latere koersei TVU 84 to, 45i/4 '8;/is 24>/s 141/,6 1G1/Ir 20 2Silt 14 i/i« 453 103 120 32 2 3 101 181 12 V, 48 5 222 10H/t 123 46 6l/i 81EUWE QftACHT SS, ÜAARLEB»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 15