tftt' &Weeftc/j/5e/i. &arte]jor]ssr &ëJef.J770. Nagekomen Berichten. Slobkousen. stadshjeows Vffinterpanioffels. DE SPAARNEBANK Scheepvaartberich en belast ?ich met da uitvoering van eftectenordBrs. Edlapkinieuws. Nagekomen Advertentie DE MOORD OP HET KNAAPJE DE KLERK TE AMSTERDAM. KOERSEN VAN 3) DEC. Amalgamated..,,,, 7 4'/a 74 >/l6 Smelting en Rel. h4'/4 641/4 2yz pCt N. W. S. ief/s ion, ÖOVtc 602 NIEUWE GftAGHT 98, HAARLEal. Ajan voorlichting1 omtrent de Tariefwet heeft bet z. i. allerminst ontbroken en het afstem men der Bakkerswet mocht geen reden wezen ïot links stemmen, vooral niet waar belang rijker sociale wetten als de Invaliditeits- en pöderdornsverzekering er door kwamen. I Wat de plannen van minister Treub aan gaat, deae heeft verklaard een bakkerswet He zullen indienen, in deni geest van hati lamendement-Bos Snoeck Henkemans, welk 'lamend. de heer Talma voor onaannemelijk hadi (verklaard wegens de bevoordeeling van het grootbedrijf boven het klein-bedrijf. Het ont- werp-Aalberse blijft bestaan tot aan een even- .tueele .kamerontbinding, maar het ligt niet ,voor de hand, dat dit ontwerp zal behan deld worden. Do heer F. van Rossum (Scheveningen) vroog de opinie van het bestuur, of het niet pp den weg ligt der Kiesvereenigingen te werken voor de Roomsche pers, waar de on dervinding leert, dat de meeste Roomsche links-stemmers lezers zijn van neutrale" bla-, Üeu. De voorzitter meende, dat deze zaak op een volgende vergadering wel uitvoerig mocht worden behandeld, wat met applaus werd begroet. Daarna werd de vergadering met den Chris tel ij ken groet gesloten. van drie weken terug te herkennen. Des te 2 tweede prijzen; de heer P. Beaufort met eerder daar de man wat vreemd deed. Hij jlaghorn haan z.e.v.; de heer A. Reket met vroeg om een courant, omdat hij zien wil- j postduif 2e prijs; de heer G. Beute met ko- do of er nog iets in stond over den moord nijnen 2e eerste prijzen, 1 e.v.; de heer H. W. Een htnvelqkseandidaat. Het nichtje van een bewoner van den Schenkweg te 'sGra- venhage had op een advertentie geschreven, waarin bij een weduwnaar met een kind te Am ■ierditm gen huishoudster gevraagd werd. Maandag van de vorige week, om 10 uur 's morgens, kwam, volgens de „Haagsehe Ct.", 'Je steller van die advertentie bij de familie aan om een en ander te bespreken. Hij zei Ten Hagen te heeten, antiquair in Amster dam en voorzitter van den Antiquairsbond te zijn. Hij bleef den geheelen dag, werd goed onthaald, at en dronk er heel goed van, stelde het meisje gouden bergen voor, ja, deed het Zell's voorkomen dat hij, toen hü 's middags even weg was geweest, allerlei inkoopen voor haar had gedaan hij bekende firma's in Den Haag. Hij deed de zonderlingste, maar ook interessante verhalen van dingen, die hü in zijn vak ondervonden had en waarbij ook Haagsehe antiquairs betrokken waren. Den 'neer des huizes kwam dit wel een weinig ver dacht voor, hij ging nog denzelfden dag op informatie uit en nu bleek dat de z.g. anti quair bij zijn collega's in Den Haag in het geheel niet bekend was en dat, de voorzitter van den hond een geheel anderen naam had dan hij. Dat hij hestellingen hij groote firma's te 'sGrevenhago zon gedaan hebben, bleek ook na inlichtingen in "t geheel niet waar te zijn. De aldus beetgenomen heer waarschuw de direct de politie, doch toen men thuis kwam bleek de vogel reeds gevlogen met medeneming van een antiek bronzen beeldje. De politie heeft nu de zaak in onderzoek. „Een korporaal en zes man." Men schrijft Ban hei HbJd.: ,.Irlk", het bekende Berlijnsehe. spotblaadje, geeft deze week op de voorpagina een „selinci. digen" kapitein met zijn doorluchte ega en iaat den woest uilzienden krijgsman met bet oog op de Zabern interpellatie in den Rijks dag vragen ,.nf daar geen kolenkelders zijn," (Zooals men weet, werden de door de militai ren gepakte Zahernsche burgers een nacht in een kolenkelder opgesloten, waarin de schnei- dige Bauptman blijkbaar ook de interpellee- rende Rjikedagleden zou willen deponeeren). Dit brengt een. oude anecdote van Koning Willem III in herinnering, welke in militaire kringen nog wel eens wordt opgehaald. Er was een nieuwe kolonel-commandant, van het regiment grenadiers en jagers be noemd en dezo kwam tér audiëntie nu den Kor nng bedanken voor de benoeming, daar bij getuigende van de onwankelbare trouw van zijn regiment. En als ik, zoo zei de koning, u nn eens opdroeg om met uw regiment het Binnenhof aan weerszijden (d.w.z. de Eerste en de Twee de Kamer) schoon te vegen, wat zou u dan doen? Dan zou ik Uwe Majesteit eerbiedig ver zoeken mij van die opdracht te versehoonen. Zoo, dat valt me dan toch van u tegen. Uwe Majesteit boude mij ten goede; ik ZOU er een korporaal met zes mau heen zen den. Si noné vevo.... N. R. Ct. VIJFTIG JAREN V1NCENTIAAN! Onze stadgenoot, de heer J. Krouwels, vroeger jarenlang op den Kleinen Houtweg op het jongetje De Klerk. En voegde er bij dat als iemand zoo'n moord heeft ge daan, -„hij gewetenswroeging heeft," doch er zelf niet over te kunnen oordeelen, omdat hij er geen weet van had. De man vertelde te Hoorn en te Haarlem gewerkt te heb- [ben en nu verder te gaan om werk te zoeken. Hij wilde ook een horloge verkoopen. Hij droeg een grijze jas en had een pakje bij zich. Geruimen tijd zat hij met het hoofd in de handen voor zich uit te staren. Van het geval is bij dg Justitie aangifte gedaan. Reeds is door de politie een onder zoek ingesteld en een lang proces-verbaal aan den Officier van Justitie overhandigd. Veel houvast gaf het onderzoek niet: na tuurlijk zouden wij zeggenl Toen het signalement van den verdachte in do dagbladen verscheen is door de Haar- lemsche politie direct een onderzoek inge steld in slaapsteden en logementen e. dl om te zien of zich iemand, die aan het sig nalement beantwoord, ophoudt of heeft op gehouden. Men is tot de vrij zekere over tuiging gekomen dat zich niemand van dat uiterlijk in onze stad-ophoudt of heeft op gehouden. Zooals onder de Gemengde Berichten is te lezen is evenwel te Veenendaal een persoon aangehouden die zich Kaper en ook Jan v. Heerlen noemt. Deze persoon zou in de Wol straat alhier gelogeerd hebben. Wij hebben onzerzijds een onderzoek ingesteld en be vonden dat in het bedoelde logement op 25 Maart een persoon gelogeerd heeft die op gaf te heeten Joh. van Heerlen, koopman te zijn en van Amsterdam te komen. Waar hij heenging vertelde hij niet. De eigenaar wist zich van het uiterlijk of het doen en laten van den man niets meer te herinneren. Wellicht kan deze bijzonderheid bijdragen om de juistheid der opgaven van den ver dachte te bevestigen. DE EIGENAAR? Sinds acht dagen staat aan het politie bureau een zak met schoon waschgöed op den eigenaar to wachten. De politie verzoekt dezen vriendelijk zijn eigendom eens terug to komen halen. ST. ELISABETHS-VEREENIGÏNG. Met voldoening kunnen wij melden, dat in do plaats van mej. Suz. Proot tot presidente der St. Elisabeths-vereeniging is gekozen me vrouw A. Iioodnat-Schoemaker. De sympa thieke vereeniging, die voor de arme zieken zooveel doet, krijgt in mevrouw Roodnat een energieke en begaafd© presidente die zekér niets zal nalaten het peil der vereeniging, op te heffen en het doel dat door deze wordt nagestreefd, stoeds beter lot zijn recht tet doen komen. „ST. DOROTHEAS." Het gilde der R. K. Kalk- en Steenbewer kers „St. Dorotheus", zal Zondag a.s. óók een vaandelfeeet vieren: het nieuwe vaan del, een zeer mooi uitgevoerd stuk werk dat in de vitrine van den heer Rietfort, Gier straat, geëxposeerd is, zal dan worden inge wijd door den Geest. Adviseur, terwijl Mr. Bornans een feestrede houdt. Daarenboven zullen door „St. Michael" van Heemstede eeni- ge muzieknummers worden uitgevoerd en staan humoristische voordrachten, kwartet ten enz. op het program. KALENDERS. Wij ontvingen nog een zeer duidelijkeiï maandkalender en een portefeuille-almanak van den Verzekeringsbank „Kosmos" ,tc Zeist, vertegenwoordiger alhier de heer A. J. Wiwel. FAILLIET VERKLAARD. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn heden in staat van faillisement verklaard A. M. Booms, graanhandelaar te Schoten en Th. Vos, courantenrondbrenger te Heem stede. Rechtercommissaris in beiden Mr. E. J. Dorhout Mees. Curator Mr. G. Bakker. BROOD EN KOFFIE. Hedenmorgen maakten 388 kinderen en 65 volwassenen van de gratis-brood en koffie- uitdeeling gebruik. Ontvangen werd bij den heer H. London van N.N. f 2.50. PLUIMVEE TENTOONSTELLING. Zaterdag j.l. berichtten wij in ore blad dat wij op deze tentoonstelling zouden terug komen. Hieronder volgen de bekroningen door de etadgenooten behaald. De heer P. C. Mieset behaalde met zijn Booms met Lotharinger 1 tweede prijs; de heer L. M. v. d. Goes met Lotharinger 8e pr.; de heer P. C. v. 3. Goes met Havanakonijn z.e.v. en e.v.; de heer J. Groeneveldt met ko nijnen 1 eerste en 1 tweede prijs; de beer J. v. d. Haak met Lotharinger 3e prijs, met zil verkonijn 2e prijs; Joh. Hartel met postduif 2e prijs; de heer H. J. Keerwolf met post duif eerste prijs; H. Koelemeijer met konij nen 1 derde prijs, 5 z.e.v. en 1 e.v.; de heer P. N. de Korte met hoenders en konijnen 1 eerste prijs, 3 tweede prijzen, 2 z.e.v. en 2 e.v.; W. Looienga met postduif i eerste prijs; de heer C. Luttik met postduiven 1 eerste, 1 tweede en 1 derde prijs; de heer Joh. Mar seille met leghorns 1 eerste prijs, 1 tweede prijs en 2 z.e.v.; de heer H. Heiiboom met leghorn 3 prijs; de beer C. J. Philippo met sierduiven 2 tweede prijzen, 2 derde prijzen, 2 e.v.; de heer E. Pieper met leghorn "2 eerste prijzende lieer P. v. d. Pol met postduif le prijs; J. Quax met hoenders en konijnen 3 tweede prijzen, 1 derde prijs en 3 z.e.v.; de heer J. Radsma met postduiven 1 eerste pr„ 1 tweede prijs en 1 derde prijs; de heer J. Rootselaar met konijnen 1 eerste prijs en 2 z.e.v.; de heer P. J. Scheelings met konijnen 1 tweede prijs, 2 derde prijzen en 4 z.e.v.; J. J. Schutter met hl. Weenerkoriijn 3e prijs; J. Vaas met Lotharinger konijn 1 e.v. de heer T. L. G. Veer. met postduiven 1 eerste en 2 tweede prijzen; de heer L. Viergever met hoenders een 2e prijs en een z.e.v.; de heer J. de Vries met postduif 2 prijs. Na afloop der tentoonstelling vernamen wij dat de tentoonstelling bezocht is geworden door circa 3000 bezoekers. De eieren welke de hoenders legden gedurende de tentoonstel ling zijnde 81 stuks, kwamen ten goede aan de Lighal aan den Schoterweg. VOETBAL. HAARLEM-ccH, V. V. Men verzoekt ons het volgende ter kennis van bezoekers te"1 willen brengen: Met het oog op de te verwachten buiten gewone drukte zijn diverse maatregelen ge nomen om van een absoluut geregeld verloop verzekerd te zijn. Daar hij de laatste plaatselijke ontmoe ting gebleken is, dat er op een oogenblik geen kaarten voor enkele rangen meer kon den worden verkocht om een ieder een on belemmerd uitzicht op het spel te kunnen garandeeren, heeft het bestuur gemeend ook hierin te moeten voorzien en te beginnen met Dinsdagmiddag 30 Dec. een voorverkoop te gen de gewone entreeprijzen te houden, nl. 1.05 voor de overdekte tribune, 0.52% ge reserveerd terrein en niet overdekte tribu nes 0.27 voor 't niet gereserveerde gedeelte en staan-tribune, plaatselijke belasting hierbij inbegrepen. Deze kaarten zijn de geheelé week tot Za terdag 3 Januari 1914 's avonds 10 nur, ver krijgbaar bii de firma Joh. Maas Gr. Markt hoek Gr. Houtstraat. Dooi* deze regeling wordt onnoodig wachten hij de loketten voorkomen en weet het be stuur precies hoeveel kaarten er voor eiken rang Zondag nog overblijven. Op den wedstrijddag zelve zullen de prijzen reep. ziin 1.25, 0.75 en 0.50, alles ver hoogd met 5 pet. belasting. UITSLAANDE BRAND OP DEN KRUISWEG. Vanmiddag even vóór één heeft een uitslaan de brand gewoed in den vischhandel van H. van Rosse, aan den Kruisweg 35, vroeger Dielemans. Het perceel is geheel uitgebrand. De bewoners waren boven, toen een jongetje brandlucht rook. Het bleek dat de brand, woedde in de woonkamer achter den winkel. De bewoners konden met eenige moeite een veilig heenkomen vinden. Spoedig rukte j spuit X aan, Jetje, de ladderwagen, enz. Met vier stralen werd de brand aangetast en na ruim een half uur bedwongen. Heftig sloegen de vlammen uit en tastten ook den winkel en de geheele bovenverdieping aan. De win kel leverde na den brand een viezen, chao- tischen aanblik op. Paling, haring, bokkingsi en allerlei versche visch lagen Tn broederlijke wanorde in het vieze bluschwater tusscheu een groot aantal geblakerde busjes en fles- schen met ingemaakte visch. De lucht was zwanger van den geur van dubbel gerookt vischbanket. De kassa stond -awart; het kasboek lag! geheel verscheurd tusschen de ruïne. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid vast te stellen. In de woonkamer BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 30 December. L. de Boer en C. Schornagel. Getrouwd: P, Emmer en A. J, W. Mac- pherson. Geboren: 25 December, d. van G. II. v. NordeJansen. 27 December, z. van A. M. VoliaertsSchouten. 28 December, d. van C. H. Meijers—v. d. Aa. 29 Decem ber.- z. van N. BeardaKrijnders d. van E. M. A. LangeveldDok. z. van M. M. v. Brerov. Vessum. 30 December, d. van A. M. Bleijswijk—Scheidweiler. BINNENLAND. EERSTE KAMER. (Zitting van heden.) Verschillende ont werpen. Men seint ons uit 's-GRAVENHAGE: Aan de orde waren verschillende wetsont werpen, als: Hoofdstuk I der Staatsbegroo- ting 1914; Hoofdstuk iVIIa, der Staatssbe- grooting 1914; de Begrooting betreffende het tiendfonds 1914 en de aanwijzing der Poste rijen en Telegrafie als Staatsbedrijf. De beraadslaging is aangevangen over do j toevoeging aan Rotterdam der terreinen langs 1 den Nieuwen Waterweg en het Scheur, thans deel uitmakende van de gemeenten 's-Gra- venzande en Naaldwijk. Het wetsontwerp bestreden door den heer Vos van Steenwijk, Zonder hoofdelijke stemming werd het wets- ontwerp aangenomen. (De zitting duurt voort.) DE KINDERMOORD TE AMSTERDAM. Onze Amsterdamsche correspondent seint: Hedenmorgen begaven wij ons met den vader van het vermoorde knaapje de Klerk naar het Centraalstation, waar met den trein van 10.44 de te Veenendaal aangehouden K. aankwam. Hij is klein van gestalte, met zwarte snor en liep geboeid tusschen een rijksveldwachter en een marechaussee. De heer de Klerk.verzekerde dat de aangehou dene niet Bóeren-Jantje is. Afgezien daarvan zal moeten blijken of de aangehoudene al dan niet zal worden herkend -door mej. Nieuwenburg te Nieu- wendam. Heden zou de man met Mej. Nieuwenburg en met de familie de Klerk geconfronteerd worden. DE KERMIS TE IIILLEGOM AFGESCHAFT Onze correspondent te Hillegom seint ons: De raad der gemeente besloot heden met 8 st. vóór, 3 tegen en 2 blanco tot afschaf fing der kermis. BUITENLAND. HET TESTAMENT VAN KARD. RAM- POLLA. PARIJS, 30 December. De Matin ver neemt uit Rome, dat de hertogin van Cam- po-Bello zich verzette tegen het testament van Kardinaal Rampolla, nadat het geopend was. De nalatenschap is opnieuw verzegeld. DE „TASMAN"."1 IMIÜ W LONDEN, 30 December. De „Tasman" is weer vlot gekomen. DE KONINGIN-MOEDER VAN ZWEDEN OVERLEDEN. STOCKHOLM, 30 December. De Koningin- Moeder van- Zweden Sophie, geboren Prin ses van Nassau, is hedenmorgen overleden. bom geen kaarten kan uitleggen en ook geen kaartenkamer kan inrichten. Bij liet overgroote deel der schippers is het met invullen geen onwil, hetgeen blijkt uit bet feit, dat de meesten hel op hun bedrijf betrekking hebbende, als vangst, praaier enz., hebben ingevuld, terwijl nauwelijks ontkomei' aanvaringen uitvoerig omschreven werden. Begrijpelijkerwijze heerschle er dan ook bij de veroordeelde schippers groote ontevreden heid. In April 1912 nn is er een deputatie uit deze schippers op audiëntie geweest hij den toenmaligen Minister van Landbouw, Nijver- •heid én Handel, A. S. Talma, om over veran dering van het journaal te spreken. In ant woord op dat onderhoud hebben de gezamen lijke schippers than6 van Z. Exe. de» tegen- woordigen Min. van Landb., N. en H., een schrijven ontvangen van den volgenden in houd „Ik heb de eer U mede te drelen, dat ik nauwgezet heb overwogen op welke wijze eventueel ware tegemoet te komen aan de klachten, welke van eenige zijden zijn verno men tegen de verplichtingen der visschers tot hijhouding van het scheepsjournaal, volgens het krachtens de Schepenwet vastgestelde formulier. Het is mij aangenaam te kunnen consta teeren, dat do bijhouding van het journaal blijkens heigeen daarover voorkomt in het jaarverslag van de Scheepvaart-Inspectie over het jaar 1912, hlz. 11, gaandeweg mindet moeilijkheden oplevert, dan aanvankelijk het geval was. Aangezien de klachten echter niet alleen inhielden, dat de bijhonding te moeilijk was, maar ook dat zij omslachtig en daardoor tijd- roovend is, heb ik een onderzoek ingesteld naar de vraag of er wellicht vereenvoudiging in het journaal zal kunnen worden aange bracht. Ik heb thans de eer U hierbij vijf exempt, van een ontwerp-journaal, gemerkt A, aan te bieden, hij welker samenstelling getracht is, 't journaal nog overzichtelijker in te richten. Bovendien gaan hierbij 5 ex. van een ont werp, gemerkt B, dat zich in hoofdzaak aan sluit bjj het thans geldende formulier. In de brido formulieren komen enkele kolommen voor, waarvan de invulling gedurende eenigen tiid facultatief kan worden gesteld. In dien tijd, stel h.v. twee jaar. z.ullen de goedgezinde schippers dan ruimschoots gele genheid hebben zich in het invullen dezer kolommen te oefenen. Ik zal het op prijs stel len, indien U de heide ontwerpen zult willen hestudeeren en mij binnen niet te langen tijd onder de opgave van redenen zult willen mededeelen, aan welke der heide formulieren door U de voorkeur wordt gegeven.- Binnen afzienharen tijd zal dus een veran dering worden aangebracht in het invullen van het journaal, die tevens een vereenvou diging zal zijn. De visschers zullen dan beter hun verplichtingen nakomen en ook voor tic Scheepvaart-Inspectie worden veel moeilijk heden gespaard. lo (conferentie van den H. Antonius). Dit leest zat in intiem en kring gevierd wor den: de eigenlijke kerkelijke en openbare leest viering is tot later uitgesteld, met het oog op den gezondheidstoestand van den lieer Krouwels. Deze is óók oorzaak, dat de heer K in de laatste jaren niet rneer zoo actief dienst doet ia het leger dor Viu- centianen: echter heeft hij in vroegere ja ren zijn strepen er verdiend: voor de zieken,, voor de spijskokerij, voor de bibliotheek nco.'^er,i</ prijzen met inzending hoenders, duiven en kalkoe- beneden is men aan het rioot bezig, waarvoor do vloer opengebroken is. Vanmorgen is het mei-ding, benevens de ©ereprijs van H. M. de Bed uit het ledikant gelegd. Men vermoedt Koningin: de heer O. H. Stouten met zijn in- dat dit tegen de kachel is gevallen en den heeft hij jaren en jaren de grootste zorg gehad en bij velen is nog in dankbare her- moering de toewijding die de heer Krou- V i in het bekende cholerajaar 1866 heeft getoond, toen hij zouder te vreezen zich- zen geheel en al gaf voor de verzorging der zieken en stervenden. Moge een blijde, zonnige levensavond nog voor dezen ver- ommtelijkcn katholieken strijder zijn weg gelegd! Ook hier ter stede meent men den man zie vernacht wordt den moord op het knaap- ti1 heb! cn te bedreven, gezien 1 f'°n- fWeek dric gleden moet hij ip het cafe van K. geweest zijn in de Oran- jeloomstraat. Hij bleef daar anderhalf uur uur en dronk vijf borrels. Nu dezer da-en het signalement van den verdachte Jan Wil- lems ol Boeren-Jaruje in de dagbladen vor- se.iceu mcenen K. en twee -bezoekers zending hoenders, konijnen, eenden en post duif 15 eerste prijzen, 38 tweede prijzen, 12 derde prijzen, 6 z.e.v. en 1 e.v., henevens de eereprijs van Z. K. H. Prins Hendrik; de heer J. van Booren met zijn inzending kriel- hoenders en konijnen 16 eerste prijzen, 1 2de prijs en 1 derde prijs; de heer W. Vehmeijer met zijn collectie hoenders 10 eerste prijzen, Baron van Heemstra car in don ge jn or nen 7 eerste prijzen, 8 tweede prijzen, 1 derde prijs; de heer A. J. Bruigom mot .inzending konijnen 1 eerste prijs, 3 tweede prijzen, 2 derde prijzen en 2 z.e.v.; de heer C. L. Kleij met Lotharinger konijnen 3 eerste prijzen, een tweede prijs en 3 z.e.v.; de heer J. Nüssen 3 eerste prijzen, 2 tweede prijzen, 3 derde prij zen en 4 z.e.v.; de heer J. J. Philips met in zending konijnen 3 eerste prijzen, 2 tweede prijzen; de heer J. Roosen met inzending konijnen 1 eerste prijs, 1 tweede, prijs, 3 z.e.v. cn 1 e.v.; de heer H. Riepma met papillon konijn 3e prijs; de heer J. Korsinan met an-:®®11 antieke vaas. gora konijn 2e prijs; de heer L. Verpoorten j Bij aankomst bleek; het echter, men» met IIoll. konijnen 2 eerste prijzen en een j herinnert zich misschien de geschiedenis 3e prijs; de lieer D. F. Volkers met Black an dat de vaas gescheurd was Tan koniin 3e prijs; de heer P. Zip met kriel-1 En de heer Evers wou liet ding zóó niet haan le prijs; de heer B. van Wel met hoen- jaccepteeren, weigerde betaling en: men ging ders naakthals le prijs; de heer J. Fieds met 1 proewdeeren. hoenders en duiven 1 eerste prijs, 3 tweede j Hedenochtend nu deed de Rechtbank in; prijzen en 1 z.e.v.; de heer C. van Sehie met civiel geding va,n deze zaak uitspraak, zilverkonijn 3e prijs; de heer J. Fortgens met I De heer Evers kreeg ongelijk: hij werd buflsghorns le prijs; de heer C. L. Visser veroordeeld om de vaas te accepteeren en het brand heeft veroorzaakt. De staf van de brandweer was aanwezig. Ook vertoefde de burgemeester op het ter rein van dan brand de wethqjrcler de Breuk, het gemeenteraadslid notaris beignet te, do commissaris van politie en eenige andere auto riteiten. Van Rosse is tegen brandschade ver zekerd. Op liet drukke punt was veel publiek ge tuige van den brand. De politie zorgde voor de afzetting. Een viertal trams der N. Z. H. T. M. kondon niet passeeren, daar de slangen over do rails lagen. De familie vond een vriendelijk onderdak bij den heer R. Dijker, aan den Kruisweg. Bij de blussching werd de spuitgast Fort gens licht door glasscherven verwond. VAN EEN VAAS, DIE GEBROKEN WAS. De heer Evers, te Bloemendaal, kocht op een tentoonstelling te München van een Per- zischen handelaar, zekeren Hagop Kevor-Kian irs van met postduiven drie le prijzen en 6 tweede daarenboven tot betaling der kosten van K'.Wijzen: dn heer ver Bragt met konijnen goding. Bijhouden van het Scheepsjournaal. Men schrijft uit Katwijk aan Zee aan het L. D.; Men zal zich herinneren, dat in het laatst van 1911 een 60-tal schippers van Katwijksche visschersvaartuigen zich voor de Rechtbank had te verantwoorden voor het onvoldoende bijhouden van het journaal, verplichtend ge steld bij de nieuwe Schepenwet. Den 14den April 1913 diende wederom een veertigtal ge vallen van het niet invullen van het scheeps journaal voor de rechtbank. Het kwam ons vreemd voor, dat een zoo gioot getal schippers zich had te verantwoor den. Bij onderzoek bleek ons, dat geen enkel schipper "hetzij al of niet geëxamineerd, zijn journaal had bijgehouden, zooals de wet zulks voorschrijft. Waarom dat niet gebeurde? Bij de samen stelling van het journaal ten dienste van de visscherij is niet voldoende aanpassing aan het bedrijf in acht genomen. De heer Leffers te 's Gravenhage, inspec teur hij de Scheepvaart in de 4de inspectie, verklaarde tegen de schippers, die voor de rechtbank verschenen, dat indertijd den ree- der verzocht is, om advies te geven in deze zaak, doch dat men tevergeefs op deze advie zen had gewacht. Hoe dit zij, de visschers hebben ontzettend veel last van de onpractiscbe inkleeding van het journaal. Wat betreft de miswijzing van het kompas dient het volgende: wanneer vol doende voeling was gehouden met mannen van de praetijk, 7/Ou de omstandigheid onder de oogen zijn gezien, dat de visschers op zee hnn brood moeten zoelren, m.a.w. dat ze per etmaal het geheele kompas zijn rond geweest. Heeft de visscher geen vangst, dan -gaat bij op zoek naar beter visscherij. Praait men schiepen noordelijk met negatief resultaat, dan gaat men oostelijker en zakt zuidelijker af, telkens de netten uitwerpende. Wanneer dan gedurig alle aanteekeningen zouden worden gedaan, die het journaal vraagt, zou men daarvoor speciaal iemand aan boord moeten nemen. Meermalen gebeurt liet, dat men 's avonds hij andere vaartuigen ligt en 's morgens el kaar niet meer ziet. Wie is er afgedreven en hoeveel? Bij stoomschepen is dit anders. Die hebben een vast doel en kunnen liun koers controleeren, Op een visschersvaartuig is dit ten eenenmale onmogelijk, vooral hij slechte vangst. Dan verandert men dikwijls. Van het berekenen van behouden koers en minuten verheid komt dan niets terecht. Ge- examineerde schippers ondervinden in de practjik, dat men met het invullen van het journaal zich groote vrijheden moet veroor loven, ja soms op gissingen moet afgaan. Met uit- en tlntkzeilen houden de méestéu nan- rekeningen, lioewcl men on een logger en een (Opgegeven door „DE SPA A NEB ANK", Nieuwe Gracht 98 (Telefoon 2088). Alhier). Koersen vuu latere ongeveer 2 uur. koersen. Comm. Car en Toundry s 4&1/4 Common Erie *&lv Common Kansas City Common Marine Prei. Marine 2e Prei. Mexican Common Missouri Common Pittsb.Coa Common South. R. Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka Common Union Common Wabash Pref. Wabash Ion. Petroleum Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 3 pCt Cert N. W. S. Common Peru Prei. Peru bindley Amsterdam Rubber Nederl. Rubber Gecous. Petroleum Orion Gew. Dordtsche Intern. Rum. Peer. United Cigar Proloitgaue 458 s 28 J'/s 14 W tc 1-8/4 387, 178/s 6 J 931/2 158 3 60o 170 152 661/, 77 /16 4b» 4 1031/2 120 32 219 1&0 326 46 5 283/fj 121 2O6V2 981/s 123 46 S1/? HAARLEM, 29 Dee. Groenteninaikt. Aard, appelen aan ge v. en verk. 12 H.L. f 3.Ap" pelen aang. '72 verk. 50 ILL. f 8--1Ö,—P«; ren aang. 48 ca verk. 30 H.L. f 816,—" Bloemkool san-, en .verk. 3000 st. i 10—1»> Roo-dekool aang. '.'000 verk. 5000 f 1 tekool aangev. en verk. 200 st. f 2~~b; vooiekool »i.ng. 5000 verk. 4000 st- Wortelen aangev. en ve.k. 200 per 100 stuks. W ordt gevr agd in bet Znid-ilol- land8ch Koffiehuis een net tegen h mg Icon. Ad res Groote Houtstraat 133.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 14