iSiis UIT DtN SIT BINNENLAND. KIESWSW LÏSSE b7b~~~ "WdE ZeANSTRfiir ^TêÏÏTnTeTwsT Ons Weerbericht BUITENLAND. Staten-Generaal. ONDERWIJS «.Leger en Vloot. Sport en wedsfrüden, Kechtszaken Mishandeling. 'n Motorwielrijder werd, op 'n Zaterdagavond, onder Bennebroek op den straatweg rijdende, aangevallen door een viertal personen, die uit een laantje kwamen. Een gaf hem een trap, doch hdt gelukte den motorist te ont- 1 komen. Bij het schijnsel van de acyteleen- lamp had hij den aanrander goed gezien en kon hem later herkennen. Het was het viertal te doen geweest om de lantaarn, teneinde daarmede als lichtbak te kunnen stroopen. De bekl. vertelde dat hij dronken was en feitelijk per ongeluk tegen de fiets aan ge- loopen was. Nog juist bijtijds hadden zijne kameraads hem gegrepen, anders was hem vast een ongeluk overkomen, r De officier eischte 10 dagen gevangenisstraf 1 tegen hem. UITSPRAKEN. De Arrondissements Rechtbank alhier deed gisteren de volgende uitspraken: K. van E. drogist te Haarlem, onbevoegd) afleveren van geneesmiddelen, appèl f 10 boe te of 1 dag hechtenis. Th. P., venter, zwer vende, Bedelarij, 12 dagen hechtenis. H. v. St., zonder beroep te Haarlem, beleediging en mishandeling, f 5 boete of 5 dagen hech tenis. A. F. v. R., knecht te Haarlem, opa dooden van een dier, vrijgesproken. G. W. v. C„ loopknecht te Haarlem, Huisvredebreuk en mish. f 7 boete of 7 dagen hechtenis. A. B., zonder beroep, zwervende, Bedelarij een week hechtenis. J. K., turf venter te Schoten, dief- stal, 7 dagen gev. straf. F. M. M., werkman te .Santpoort, mish. f 5 boete of 5 dagen hech tenis. J. W. D., werkman te Santpoort, op lichting, 6 weken gev. straf. O. Z., tuinders- knecht to Heemskerk, mish. f 20 boete of 10 dagen hechtenis. .W. K., pakhuisknecht te Zaandijk, mish. vrijgesproken. G. V., arbei der te Purmerland, mish. f 1 boete of 1 dag hechtenis. B. G., visscher te Middelburg, ver nieling, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. ■J. H. B., melkverkooper te Haarlem, appèl 1 overtreding melk verordening f 5 boete of 2 dagen hechtenis. J. M. en G. K., zonder be- roep to Haarlem, diefstal ieder 1 maand tucht- school. D. J. U., kermisreiziger te Dordrecht, mish. f 10 boete of 10 dagen hechtenis. H. Gr. loopjongen te Haarlem, zaakbeschadi- i ging f 15 boete of 1 maand tuchtschool. J. M. v. V., zonder beroep te Beverwijk, dief- G. Z„ arbeider te Beverwijk, diefstal 3 maan- stal ter beschikking van de regeering gesteld. 1 G. Z., arbeider te Beverwijk, diefstal 3 maan den gev. straf. M. v. A., C. B., P. H. J„ J. W. van 't N., P. KI., allen te Haarlem, dief- stal de le, 2e en 4e ieder 5 maanden gev. straf met aftrek der prev. hecht., de 3e 65 dagen met aftrek do 5o 6 weken gev. straf; E. S. werkman te Haarlem, diefstal 2 jaar gev. straf met aftrek der prev. hecht.; W. D., vcldarbeider te Haarlem, heling 1 jaar gev. 6traf met aftrek der prev. hechtenis. OOSTENRIJK-HONGARIJE Een rumoerige zitting. t Is eigenlijk niets bijzonders: rumoerige zittingen in OostenrijkHongarije. 't Is nu de Kroatische Landdag, waar zich rumoerige tooneelen hebben afgespeeld, waarover Reuter het volgende o.a. mede deelt: De Kroatische Landdag kwam Zaterdag bijeen. De voorzitter Milcusnitch begon in- plaats van de zitting te openen, de cou rant te lezen en met zijn vrienden te pra ten. Om half acht verzocht de quaestor Tuxan hèt praesidium te aanvaarden. De op positie protesteerde hiertegen op zeer luid ruchtige wijze. Tuxan begaf zich naar de estrade, maar Milcusnitch bleef op den voor- zitterstoel zitten. Temidden van een ontzet tend lawaai der oppositie en de toejuichin gen der meerderheid, begonnen te rappor- i teurs over de mandaten te spreken, welke zij onderzocht «1 goedgekeurd hebben be halve vier. Het rumoer duurde intusscljen voort. De regeeringspartij en de oppositie namen tegenover elkander een dreigende houding aan, terwijl laatstgenoemde alle mo gelij ko instrumenten gebruikte om loven te maken» De zitting werd ten slotte opgehe ven, doch kort daarop weder geopend. De oppositie "maakte echter een helsch lawaai. Men wierp elkander tal van scheldwoorden naar het hoofd. Milcusnitch bleef voortdu rend op zijn plaats, terwijl Tuxan de bel luidde. De rumoerige tooneelen in den Landdag duurden tot 2 uur in den nacht voort. Te midden van een oorverdoovend lawaai, door do oppositie veroorzaakt, werd tot de ver kiezing van het dagelijksch bestuur over gegaan. Bogdan Medakovitsj werd tot president benoemd. Na afloop dezer verkiezing liet de oppositie alle levenmakende betoogingen achterwege, daar thans een strenger regle ment van kracht_ werd. De zitting werd om 3 uur in den nacht opgeheven. Wel zeer parlementaire en ordelievende heeren daar in Kroatië 1" ALBANIë. De vorst van Albanië. Wanneer de prins von Wied zich naar zijn nieuw vorstendom zal begeven is blijk baar nog niet bekend, tenminste dit valt op te maken uit een mededeeling van de „Neuwieder Ztg." die volgens een Reuter- bericht uit vertrouwbare bron en in tegen spraak met anders luidende berichten ver neemt, dat prins Wilhelm von Wied nog geen deputatie van het Albanische volk ont vangen heeft. Wanneer en waar de ont vangst der deputatie zal plaats hebben is nog onbekend. De prins blijft tot na Nieuw jaar te Neuwied en keert dan naar Potsdam terug. °ver de reis van den prins naar Albanië is evenmin iets bepaald. Tot re sidentie is de vroegere hoofdstad der Alba nische vorsten, Durazzo, aangewezen. CHINA. Onrust ondor het leger. Volgens een Reutertelcgram uit Peking zijn op 8 dezer te Talifu in de provincie Yunnan drie regimenten aan het muiten ge slagen. Zij schoten de officieren neder, plun derden de tuighuizen en een school, ver moordden een leeraar en verschillende leer lingen en burgei's en riopen de onafhanke- kelijkheid uit in naam van Sun Yat Sen. De opstandelingen stelden daarop een schrikbewind in in het district, en ver moordden eu wondden tal van personen; bui tenlanders werden echter gespaard. Na veer tien dagen werd Talifu hernomen door een detachement van trouw gebleven troepen. Een talrijke legermacht heeft zich van Yunnanfa naar de oproerige streek begeven om daar de orde te herstellen. Kranige soldaten, ongetwijfeld! MEXICO. Treedt Huerta af? Ei- ls een telegram uit Parijs, waarin het aftreden van Huerta als president van Mexi co in uitzicht wordt gesteld. Hij zou afstand doen ten gunste van den minister van fi nanciën om tegen de opstandelingen te kun nen oprukken. Was de man maar zoo verstandig, dan zou de rust misschien terugkeeren. HOFBERICHTEN. Gisterenmiddag is door H. M. de Konin gin ten paleize aan het Noordeinde te 's Gra- venhage de eerste groep heeren uit de pro vincie Zuid-Holland ontvangen, welke zich bewegen op het gebied van verschillende takken van liet volksbestaan. „VAN LIBERALE ZIJDE". Met groote instemming scharen wij ons aan de zijde van de „N. Tilburgsche Cou rant" die zich verklaart tegen het opnemen van stukken „van liberale zijde" in onze couranten. Naar aanleiding van het bekende en be ruchte geschrijf „van R. K. zijde" e tutti quailti in de „Nieuwe Rott. Ct." is n.l. „De Tijd" begonnen met het opnemen van stukken die hecten te komen „van liberale zijde. Op zichzelf zoo zegt de N. Tilb. is het als parodie goed voor een keer. Wan neer het echter ernst is, dan zouden wij zeggen, laat dien liberaal, die ons verdedi gen wil, zich liever richten tot zijn eigen inensclien en voor zijn stukken een liberaal orgaan opzoeken, als hij het vinden kan. Al kan men dan uit zijn eerste bijdrage de verwachting koesteren, dat hij niet het voor beeld van zijn tegenstanders medestan ders. uit de pers van Nijgh zal volgen wat het minderwaardige betreft het systeem- zelf moet worden afgekeurd «vijl het, bij meerdere toepassing het peil onzor pers zou verlagen. Ecu postbeambte gearresteerd. Zondag avond lieeft aan het postkantoor te Am sterdam een belangrijke arrestatie plaats ge had. De postbeambte de G. is gearresteerd en ,een werkman van de Ned. Fabriek. Wat was het geval? Reeds geruimen tijd werden aan het post kantoor op onverklaarbare wijze postwissels vermist z.g. retour-wissels. Men weet, dat wanneer bij de bezorging van postwissels de geadresseerden niet thuis zijn, de postbe ambte op den wissel schrijft „geen gehoor" en dien weder ten postkantore deponeert. ITit het vertrek nu, waar deze retour wissels tot volgende bezorging worden be waard, verdwenen er op onbegrijpelijke wij ze. Aangifte werd bij de politie gedaan en met taaie volharding speurde de recherche totdat het haar mocht gelukken op de da ders, door haar beleidvol en energiek optre den, de hand te leggen en Zondagavond de belangrijke arrestatie te doen. Gebleken is, dat de postbeambte de G., de wissels ontvreemdde. Met vlakelastiek deed hij de woorden „geen gehoor" verdwij nen en zijn medeplichtige, de werkman aan de Ned. Fabriek incasseerde ze dan. Beiden zijn gearresteerd en bij beiden is huiszoeking gedaan. „Tel." De kindermoord te Amsterdam. Men meldt uit Veencndaal aan de Msb. De alhier aangehouden Kale, erkent eeni- gc dagen geleden te Wageningen te hebben vertoefd, doch ontkent iets met den'moord op het knaapje de Klerk uitstaande te heb ben. De Amsterdamsche Justitie is met zijn aanhouding in kennis gesteld. Een nader béricht uit Veenendaal beves tigt dat de aangehoudene Kate identiek is met den man in het café, te Wageningen gesignaleerd. De man erkent dit. De vrouw, met wie hij trok, noemde hem den laat- steh tijd Jan van Heerlen, doch hij zou volgens haar Jan Kaper heeten. Zij is ge naamd Ariana Vriey, geboren te Vieveen; zij trekken reeds vier jaar samen. Vier maanden geleden zijn zij inderdaad te Hoorn geweest. Omtrent zijh verblijf te Am sterdam is de vrouw niet positief in haar antwoorden en wordt zij meermalen op ver gissingen betrapt. Zij zouden ook te Den Haag bij zekeren Meyer gelogeerd hebben. Na omzwervingen over Rotterdam en Schoon hoven zijn zij in de richting Amerongen ver trokken en daarna volgde de aanhouding. De aangehoudene heeft verklaard tijdens de afwezigheid zijner vrouw te Amsterdam te hebben vertoefd en daarbij met papier te hebben gevent. Zooals inen weet is Boero Jantje al ven tend met postpapier gezien. Te Amsterdam verbleven beiden in het logement „Drenthe" in de Bloedstraat. D eman heeft, naar het onderzoek uit maakt, gediend bij de infanterie in Ned.- Indië, kreeg wegens diefstal vier jaar ge vangenisstraf eu werd van den militairen stand vervallen verklaard. Dc berichten over den moord heeft hij steeds met be langstelling gevolgd. Gisterenmorgen werd hij "te Amsterdam gevankelijk binnengebracht. EERSTE KAMER. (Vergadering van gisteren.) Nadat de heeren prof. van SWAAY en mr. van LANSCHOT, waren boegelaten en in han den van den VOORZITTER de gevorderde eeden hadden afgelegd, was -aan do orde het trekken van de afdcelingen. De Kamer begaf zich vervolgens in do afdeelingen ter verkiezing van voorzitters en, onder-voorzitters. t De vergadering Werd hierna verdaagd tot heden. - BEVERWIJK. Sociale cursus. Gisterenavond zette Kapelaan Looyaard zijn socialen cursus voort met de behandeling van vrouwenkiesrecht. In oen goed doorwrochte rede toonde hij aan waarom wij tegen vrouwenkiesrecht moeten zijn. Jammer, dat het publiek niet zoo tal rijk was als anders, hoogstwaarschijnlijk ten gevolge van het verzetten van Woensdag op Maandagavond. VELSEROOHD. De cursus-avond zal Woensdagavond niet plaats hebben; doch in den loop der volgende week gehouden worden. Wij kunnen de mannen en jongelingen (boven 16 jaar) niet genoeg aansporen trouw deze leerrijke avonden bij te wonen. De zeventig trouwe bezoekers zullen zeker niet nalaten propaganda voor deze apolo getische lessen te maken! BEVERWIJK. Gemeenteraad. Hdun morgen verga derde de raad dezer gemeente ondor presi dium van den Burgemeester. Afwezig waren met kennisgeving de heeren Kochx en Langendijk. De notulen werden gelezen, die 11a een. enkele opmerking van den heer Gorter wer den goedgekeurd. Door B. en W. is de installatie van de centrale verwarming van het Raadhuis opge dragen aan de firma Wi, J. Stokvis voor f 13650.65. Onder de ingekomen stukken waren eemge goedkeuringen door God. Staten van •raads besluiten. Werden voor kennisgeving aangenomen. Van het Iloliai.dseh Lioembolieiikweekers- ge nootschap was ingekomen een verzoek om een gratis lokaal of subsidie te geven voor een cursus in de bemestingsleer. Wordt in handen van B. en W. gesteld om praeadvies. Van ür. Schuekink Kooi e.a. was ingekomen een schrijven, houdende verzoek om een com missie te benoemen lea einde te komen tot do oprTehtiug van een H. B. S. alhier. Wordt in handen van B. en W. gesteld 0111 praeadvies. Tot lid dei' plaatselijke Schoolcommissie wordt met algemeene stemmen herbenoemd de heer F. J. J. Haane. Tot lid der commissie tot wering van school verzuim wordt herkozen de heer J. F. Broun en gekozen de heer A. Degenaar. De heer M. Lamme wordt benoemd tot lid der commis sie voor de Fröbelschool. Tot geneeskundige belast met de araien- practijk voor 1314 weid benoemd de heer J. Wied eman. Aan do school voor lager en 111. u. 1. on derwijs wordt benoemd tot onderwijzeres Moj. E. brult te Maassluis, no. 1 der voordracht. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. tot overneming door de gemeente van do Cornelis Ampsenstraat, de van HarencarspeL straat en de De Visscher straat. Door de heeren F. II. Majoor en J. Langen dijk was verzocht deze straten over te ne men eu na onderzoek is B. en W. gebleken dat voldaan is aan da, voorwaarden voor de overneming bij vroegere r aadsbesluiten vast gesteld. De kosten van overdracht komen ten laste van do tegenwoordige eigenaars. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd zonder stemming besloten. De pensioengrondslagen der gemeenteamb tenaren worden vastgesteld, overeenkomstig de door B. en \Vvoorgestelde staten. Aan een der gemeenteambtenaren wordt een schadevergoeding van f 30 verleend, we gens het verlies van zijn jas, die uit de gang van het Raadauis is weggenomen. Do heer E y k i n g, ondersteund door den heer Gorter protesteert bij de rond vraag tegen do wijze, wara-op „Kennemer- land" schrijlt over de raadsleden en de raads besluiten. .Vervolgens ging de raad in geheime zitting. HEEMSTEDE. Duurder scheren. in aansluiting met de hl 'deze geiieele omgeving gevoerde actio voor verhooging van het «tarief voor, scheren en haarsnijden, vergaderden giste renmiddag de barbiers uit deze gemeente,, onder leiding van het dagelijksch béstuur van, do afd. Haarlem van den Ned. Bond en Kath. Boud. Met algemeene stommen werd besloten hot verhoogde tarief in overeenstemming te bren gen met Haarlem, Haarl.meer en de verdere plaatsen waar reeds oen tariefsverhooging plaats vond of een voorbereiding tot het voe ren van een dergelijke actio plaats heeft. De datum van invoering van het nieuwe tarief werd bepaald op begin Februari 1914. M a r i a - v e r e e n ii n g. Op het jaar feest onzer vereeniging werd Zondagavond voor een zeer goed bezette zaal opgovoeraj hat mooie stuk Elisabeth van Hongarije, too- neelstuk van den JDerwi. heer Wiegerinck. De ademlooze stilte in de zaal was wel een bewijs hoezeer het publiek opging met da spelers. De rollen werden dan ook zeer go«l vertellet door allo speelsters. In deze ver eeniging zijn beste krachten, die dozen keer vooral schitterend uitkwamen onder do uit stekende leiding van den heer Frans Vosi en den Eerw. heer Kapelaan Goes. Hen zij daarvoor bijzondere dank gebracht. Naar wij vernemen is het bestuur voornemens op ver zoek van zeer velen nogmaals het stuk op te voeren. Politie. Door den Burgemeester dezer ge meente is uitgereikt aan de agent van politie J. Visser en W. Zwartkruis wegels 10 jarigen trouwen politiedienst de bronzen medaille inge steld door den Algemeenen Nederlandschen politie-bond. Zwartkruis is tevens met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot agent van po litie le klas. NOORDWIJKERHOITT. R. K. Volksbond. In cafe „De Zwaan" ver gaderden gisteravond de leden van den R. K. Volksbond, afd. Noordwijkerliout. Tegenwoor dig waren 57 leden. De voorzitter heet allen hartelijk welkom en opent met den christelijken groet de bijeen komst. Na voorlezing en goedkeuring van de notu len, worden verschillende mededeelingen ge daan, o.a. van de goedkeuring der statuten en het reglement door het Centraal Bestuur. Hierna brengt de heer L. M. van Noort rap- oort uit van het onderzoek dc reken in o- vau den penningmeester. De commissie heeft tot goedkeuring besloten en stelt voor den penning meester te dechargeeren, waartoe wordt beslo ten. De voorzitter brengt de commissie dank voor hunne bemoeiingen. Besloten wordt aau de onderafd. St. Isidorus eene geldelijke tegemoetkoming te geven van 2 cent per lid per week en dit te doen ingaan 1 November j.l. Het reglement wordt in verband hiermede zoo danig gewijzigd, dat deze restitutie voortaan aan alle vakaideelingen zal worden toegekend. Ook wordt in het leglement eene bepaling opgenomen omtrent liet beleggen der gelden van den Bond, en het stichten van nieuwe af deelingen. Tot leden der commissie, aau wie de voorbe reiding der werkzaamheden voor een eigen ge bouw zullen worden opgedragen, worden be noemd de heeren J. W. van Parcra, H. T ange- veld en A. H. van Noort. De voorzitter Doopt dat zij met beleid en voorzichtigheid zullen arbeiden en dat wij spoedig iets van hun pogen zullen vernemen. Ook zal er een spreker worden uifgenoodigd, om het doel eener propagandaciub uiteen te zet ten, waarna bij genoegzame deelneming daar toe zal worden overgegaan. Van de rondvraag werd door verschillende leden gebruik gemaakt. Nadat alle vragers wa ren beantwoord, neemt de voorzitter het woord om ailen te bedanken voor hunne medewerking. Tevens deelt hij mede, dat hij van nu af op houdt voorzitter te zijn aangezien hij reeds ver schillende functies te vervullen heeft. Spreker brengt dank voor de betoonde medewerking van oprichting der afdetling af en vraagt excuus aan de leden, wamjeer hij zich soms eenigszins scherp mocht hebben uitgelaten, waar het gold de verdediging der Katholieke beginselen. Spreker meende dit verplicht te zijn aau den bond, waar het gold op te komen voor God cn Kerk, Vorstin en Land. Hierna sloot hij met den christelijken groet de vergadering De harddravcrij-vereeniging „Lisse en Om streken' hield gisterenavond in de „Witte Zwaan" hare 16e algemeene vergadering welke uitstekend was bezocht. De vice voorzitter, de heer C. Laugenveld, opende de vergadering en heette allen welkom waarna de 2e secretaris de notulen las welke onveranderd werden goed gekeurd. Hierna bracht de secretaris, de lieer G. v. d. Veld, het verslag der laatst gehouden Harddraverij en vervolgens liet jaarverslag uit. Hieruit stippen we aan dat wegens het slechte weer op den dag der Courses de kas is achteruitgegaanhet ledental is inet 5 vermin derd en bedraagt thans 218. Er waren enkel op de dag der courses 558-entreekaarten min der verkocht. Uit het verslag van den penning meester den heer H. Verdegaal bleek dat de ontvangsten (inclusief het saldo 1912 groot 1712,13) bedroegen 3375,52 cn de uitga ven 1676,30; een batig saldo dus van f 1499,22., Door de heeren H. Marceille, A. Mulder en L. v. Grieken werd de rekening gecontroleerd en in orde verklaard, weshalve tie penningmees ter dank werd gebracht en gedechargeerd. wegens aftreding van de iiéeren C. Laiigeveld, Ti. Verdegaal, G. A. Theissen, L. Onderwater en M. Beelen. Alle aftredenden werden bij acclamatie herbenoemd. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven van de Nederl. Harddraverij- en Renver- eenigen om adhaesie te betuigen aan een adres aan de Staten Generaal tot weder toelating van de totaiisator bij de sourses. De heer Pijn- acker verklaarde zich persoonlijk tegen ad haesie, en tegen liet wedden. De lieer G. v. d. Veld was van een tegenovergestelde meening. De voorz. zag er echter ook liet nut niet van in, nu ze eenmaal is afgeschaft. De korte-baan- draverijen krijgen nu veel meer en beter dra vers. De heer G. v. d. Veld meende dat als de Totaiisator weer wordt ingevoerd wij binnen enkele jaren niets anders op de baan krijgen dan „knollen". Dit was ook het gevoelen van den heer H. Verdegaal. Bij stemming verklaarde de vergadering zich met 42 tegen 22 stemmen voor adhaesie. Bij de rondvraag vroeg G. Vreeburg om in 't vervolg den ingang naar de baan over het terrein van v. Ruiten te leggen. Wegens het voordurend duurder worden der muziek vroeg en verkreeg het bestuur machtiging om in dit opzicht maat regelen te nemen. Na een verloting van kamerplanten volgde sluiting. ZAANDAM. Etectriciteitsvóorziening. Door den raad dezer gemeente is aan B. en W. een krediet ver leend van 3000 ter bestrijding der kosten voor de voorbereiding der werken in verband met de electriciteitsvoorziening der gemeente. Tot tijdelijk ingenieur werd benoemd de heer S. C. van Dorsser SCz. te Leiden. Besloten werd aan de N. V. Technisch- en Handelsbureau Phoenix te Rotterdam de haar opgelegde boete ad ƒ810, voor het te laat op leveren van den aangenomen inbouw van ovens aan de gasfabriek, kwijt te schelden, ASSENDELFT. Roomsch Tooneel. Vrij'dag 26 en Zondag 28 Dec. werd in het R. K. Vereeni- gingsgebouw der St. Jozefgezellen met veel succes opgevoerd het drama met zang in 3 bedrijven: „De Triomf des Kruises", Nadat de Z.Eerw. Pastoor van den Berg een inleidingswoord had gesproken en een ge noeglijke avond aan het talrijk publiek had gewenscht werd het drama, tussehen de be drijven opgeluisterd door muziek van „Cres cendo", uitstekend door de spelers opge voerd. Uit alles bleek, dat er flink was ge studeerd onder de deskundige leiding van Ka pelaan Kerkvliet. Het geheel liet niet na zeer diepen indruk te maken. Vooral het tableau, waarbij hot Witte Kruis in bengaalsch licht togen den blauwen achtergrond prachtig uit kwam ontlokte menige kreet van bewondering De parochianen van Assendelft hebben ge noten, volop. Bij het einde van den laatsten genotvollem avond sprak Pastoor Vau den Berg woorden van dank tot zijn Eerw. Ka pelaan, dio zich zooveel moeite had gegeven om de uitvoering schitterend te doen slagen, tot de spelers, dë mifëiekvereeniging Cres cendo en de zangertjes, en Z.Eerw. hoopte vurig, dat hii na de?© twee uitstekend ce slaagde opvoeringen van „De Triomf des Krui zes", triomfeeren mocht aanschouwen in zijn Asendelfters n.l. opofferingen en liefde voor den Christus en Zijn Kruis. Besmettelijke ziekte. iWeer is in een gezin een geval van diphtheritis ge constateerd. Wanneer zal die ziekteplaag vooi goed geweken zijn? PATER F. A. RANSHUYZEN. Gistermiddag werd, naar de „Resb." meldd de W.Eerw. pater F. A. Raushuyzen O. F. M. assistent in de parochie van de H.H. A11- touius en Bodewijk te 's Gravcnhago, voor zien van de H.H. Sacramenten der stervenden. Ziju toestand is hoogst zorgwekkend. ALGEMEENE R. K. ONI>ERWIJZERS-VEE.- EENICTNU SECTIE R. De Alg. R. 'K. Ornierw ij zeravereën iging sec tie B in het Bisdom Haarlem hield gisteren) te Amsterdam de 34ste Algemeene Vergade ring. Bosleten werd do volgende vergadering te Rotterdam te' houden. Tot best-uurslid were g. kozen, do heer Tb. W. Die mol te Goud, en tot lid van het Ondersteuningsfonds de heer J. Srital, tc Amsterdam. Door het bestuur werd een voorstel gedaan een. onderzoek ,in te stellen miar het aantal leekenonderwijaérs verbonden aan de Broe derscholen in het Bisdom Haarlem. Do voor zitter, do heer J. T!h.Kloosterman merkto hierbij op, dat het met dit voorstel niet gaat tegen de Broederschoion als zoodanig. WeJ kunnen er in Broederscholen, waar door Re kenonderwijs gegeven wordt toestemden ont staan, welke voor die leekenonderwijzers niet' gewenscht zijn en zoo kan het voorkomen, dat aan die schalen het met do verdeeling van het onderwijs zoo gesteld is, dat bijv. do leo- kenonderwijzer in. de s alaris verho uding na deel ondervindt. Het voorstel bedoelde hier naar en naar. den toestand in het algemeen een onderzoek in to stellen en zoo mogelijk hierin verbetering aan te brengen. Door eenige onderwijzers werd de meening geopperd, dat dan. ook de zusterscholen in het onderzoek moesten worden opgenomen om de positie van de leekenouderwijzeros to verbeteren. Van de bestuurstafel werd hierop betoogd dat dit onderzoek zeer moeilijk zal kunnen worden verricht cn het ook waarschijnlijk bij de onder wij zeresson aan durf en aan instem, mïng zai ontbreken onn actie te gaan voeren. Het zal de vraag ziju of aan die onderwijze ressen wel een pleizier zal worden gedaan door een dergelijk onderzoek en ingrijpen. Het voorstel van het bestuur werd door eeni- gc léden geamendeerd en als volgt luidende aangenomen De alg. verg. van Sectie B. draagt het be stuur op een onderzoek in te- stellen na$,r de posities en het aantal leekenonderwijzers en onderwijzeressen verbondon aan de reli- gieuse scholen in het Bisdom Haarlem. Bij do reglemenfcsherziening werd het voor stel, dat do loden van het bestuur zouden worden gekozen per referendum uit de dóörm leden gestelde candidate!), verworpen. De heer J. A. d8 Lobel uit Haarlem hield eeno belangwekkende voordracht over Roomseh Geschiedenis onderwijs, waarbij met voorbeelden werd aangetoond, dat dit onder wijs voor de katholieke jeugd niet enkel moet bestaan uit een vermelding van feiten, maar ook uit do mededeeling van wat tot vele der feiten leidde. Hierdoor zal een meer bewust katholiek zijn en katholiek willen zijn, wor den aangekweekt. GENERAAL VAN VLIJMEN. Gisteren herdacht, naar do „Tijd" meldt, het Tweede Kamerlid Generaal B. R. F. van Vlijmen den dag, waarop hij een halve eeuw geleden plaats nam in de officiersrangen van het Nederlandsche leger. NATIONALE SCHIETWEDSTRIJD „PRINS HENDRIK" TE DORDRECHT- ln de maanden Januari en Februari houdi bovewvermeldo vereeniging bij gelegenheid van haar 1214-jarig bestaan een national wedstrijd op buks of rijks-cylinder enmargn. De wedstrijd is verdeeld in: a. Eere-korps wedstrijd buks; al. Korpswedstrijd buks; aII.' idem margn.; b. Vaste baan wedstrijd; c. Eere wedstrijd; e. Vrije baan wedstrijd; f. idem marga. VAN ELDERS. VEROORZAKEN VAN GEVAAR. De Haagsche Rechtbank veroordeelde gis teren P. L., stationsassistent, aan het Holl Spoorstation Piet-Gijzenbrug, wonende te Noordwijkerhout. eii G. H. K., machinist H. IJ. S. M„ wonende te Sloten, wegens het ver oorzaken van gevaar voor het verkeer door stoom vermogen, tot resp. f 15 of 15 d. en f 10 of 10 d. hechtenis. UïtlcrttRicgen* 2 POT. PREMTELOTEN PARIJS VAN 1839 (METROPOLITAIN). Trekking van 26 December. Hooge prijzen: 222357 fr. 100.000, 7426? en 185747 fr. 10.000. D© volgende nummers met fr. 1000: 7430 52183 72198 26183 47567 78065 72024 167827 151408 156605 162564 130803 143332 142204 268398 226317 278962 21215C 283718 273982 244145 398209 32x219 324215 370360 295048 322177 323869 409724 403029 Officieel© telegrafische opgave van het Meteorologisch Inslifunt tc De BUL Hoogste barometerstand, Valentia 768.6. Laagste barometerstand, Breslau 744.2. Moest matige Noord-Oostelijke tot Noorde\ lijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt mev tijdelijke opklaringen, wellicht nog eenigd sneeuw, temperatuur om het vriespunt, Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2