Haarlem in het jaar 1913, BINilEHLAim Landbouw en Visscherij. NIEUWE NAARLEmSCHE COURANT 4 Jan.: 17 Jan.: 30 Jan.: tl Jan.: 3 Febr.: 17 Juni: 23 Juni: 25 Juni: 2 Juli: Overdracht van het Koloniaal-Mu seum aan dj Amsterdams Jio Ver eeniging Koloniaal Instituut. J. H. v. Oyen, directeur van het Openbaar Slachthuis f Alg. Vergadering v. d. Prov. Bond ▼an It. K. KiSsvereenigingen jn N.-Holland. Moeder Ludovica, Overste dor Ma- rui-Stichting, verzoekt en ontvangt haar ontslag als zoodanig. Uitsluiting in de sigareu-industrio. 13 Febr. Oprichting dor afdoeling Haarlem van den It. K. Vrouwenbond. 15 Febr. Koi>eroii Priesterfeest der WelEerw. H. E. Kapelaans Th. Gielen, I. Meijer en L. Willenborg. 27 Febr.: Oprichting van het It. K. Bureau voor rechtskundig advies inzake ar- be.dcrs-aangelegenlieden. Hondontentoonstelling in het Bron gebouw, georganiseerd door de Ky- nologenclub „Amsterdam". Brutale inbraak in do villa „de 'ioorts" van den heer do Vries, in den Aerdenhout. 12 MrtDe eerste feestcommissie voor de O nafkank cl ij khe.dsf eesten maakt plannen. Het Kngelsohe stoomschip „Eaat- weil" loopt bij hevig stormweer te IJmuiden op den kop van de Noor- derpier. Aan den oud-Burgemeester van Haarlem wordt het huldeblijk der ingezetenen van deze stad aange beden. De heer H. Helling Jzn., benoemd tot directeur van het postkantoor, alhier. Hu.d.ging van de redders der „Eastwell". l>e Gemeente Heemstede koopt de bu t nplaats „Boschbeek" en „Groö 26 Juli: nendaal" aan. „Do.ljn-ZOi.dag". 7 April: De heer Z. Middelkoop, oud lid 25 Juli: van den gemeenteraad van Haar- I lem f- i 29 Juli temming voor den gemeenteraad 30 Juli: 2 Mrt. 7 Mrt: 15 Mrt: telijke Electricifceitsbedrijf. i 30 Mei: Burgemeester Sand borg hersteld, hervat zijne functie op het Stad huis. 3 Juni: Candidas ts telling1 voor de Tweed© Kamer en voor de Prov. Staten. 13 Juni: Verkiezing voor de Provinciale Sta ten. Herstemming tusschen de kee- ren Th. S. J. Janzen, Mr. A. A. v. d. Mersch, A. Nagtzaam en Mr. A. Slingenberg. De koer D. Peereboom komt niet in aanmerking. .Verkiezing voor do Tweede Kamer. Herstemming tusschen de heeren Mr. D. Fock en Mr. D. E. van Lennep. De heeren WL H. Lieftinck, Mr. P. J. Troelstra on L. H. da Visser vallen af. Herstemming voor de Provinciale Staten. Gekozen de heeren Nagt zaam en Slingenberg. Herstemming voor de Tweede Ka mer. Gekozen Mr. D. Fock. 26 Juni: Oprichting der vereeniging: Do Itearlemscho Reddingsbrigade. 16 Mrt: 27 Mrt: 6 April: 3 Nov.: Begin der voorbereidingen voor do Zilveren Jubelfeesten van don Ned. R. I<L Volksbond in 1914. Installa tie van het pers-oomitó. 4 Nov.: Gemeenteraadsverkiezing te Bloe- 6 Nov.: Th. Bornwater, geko- 3 Juli: 5 Juli: 13 Juli: 17 Juli: 8 April: 9 April: 18 April: 1 Mei: 7 Mei: in District II. (Vacature Mr. Joh Spoor). Uitslag: herstemming tus schen de hoeren M. L. A. Klein en Mr. Dr. H. R. Ribbius. Plechtige inzegening der R. KL Jon gensschool aan den Zij;singel, door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier. \2 April: Moo.d .anslag te Velsen door een waanzinnige. t7 April: De Vereeniging „do Ambacht school" keurt goed, do uitbreiding der Ambachtschool, en besluit daar aan to verbinden een Middelbare Technische School. De heer P. H. v. d. Ley, 25 jaar directeur van de Kweekschool voor onder w ij zers. Herstemming voor den gemeente raad. (Vacature Mr. Joh. Spoor). Gekozen de heer Mr. Dr. H. R. Ribbius. 31 April: Burgemeester Jhr. Mr. W. B. Sand- berg ondergaat etui operatie in de Bocrhaave kl.niek te Amsterdam. 22 April: Felix Boêuiio, een Fransche vlie ger, landt nabij de Kleverlaan, na een tocht te hebben gemaakt van af Compienne. 26 April: Do heer L. Sloot, directeur der- Centr. Werkplaats f. Moeder Pancraoe, O vere te van het St. Veronica-Gesticht, viert haar gouden feest. De Raad weigert toestemming te verleenen tot het rijden der eleo- trische N. Z. H. T. door de» stud, omdat de arbeidsvoorwaarden voor het personeel nog niet gere geld zijn. De E. N. E. T. verzoekt een tram lijn to mogen aanleggen Scho ter- brug-Vcrspronck weg naar liloo- mendaal. De Raad verleent in een buiten gewone zitting hare toestemming tot het rijden der Eiectrische tram door de stad. De nieuwe eiectrische tram van do N. Z. H. T. DL doet haar eersten, offïcieeien proefrit, des middags om drie uur. Des avonds doet de Haarlemscho Paardentram onder overgroot» be- laugstell.ng van de Haarlemmers haar laataten rit van af do Droef tot aan het Stationsplein. De congregatie der Broeders van St. Joannes de Deo verkrijgt een provincie Nederland, bestuurd door een vicarius en twee assistenten. Tot vicar.us wordt aangewezen do Fcrw. broeder Alexius, onder-over ste van het gesticht St. Joannes da Deo hier ter stede. Opening der nieuwe eiectrische tramlijn, door de stad. Bezichtiging van het nieuwe Frans Halsmuseum dcor de vertegenwoor digers der Pers vanwege het ge meente-bestuur van Haarlem. Circus Wilke te Haarlem. Owning van het stedelijk Frans lias museum in tegenwoord 'gheid van tal van autoriteiten N. IJ. Andriessen, bekend LLaar- 9 Mei: 10 Mei: 13 Mei: 14 Mei: 10 Mei: 20 Mei: 27 Mei: i 28 Mei: 29 Mol: Ontdekking van den dubbelen moord door Arsenicum-vergif Liging te Oude-Wetering. Stemming voor den Gemeenteraad. De heer M. de Braai, gekozen tot lid van den gemeenteraad. Z.Em. Kardinaal W. van Rass urn bezoekt Z. D. H. Mgr. Gallier. Poging tot diefstal in het Frans Halsmuseum. Herstemming voor den Gemeente raad. Gekozen in District I de hee ren J. L. E. I. Breda Kleyncnborg. Mr. A. Brack en J. H. Visser; in district II do heeren Joh. de Breuk, Mr. Dr. H. IL Ribbius, J. Schrcu- ders en C. A. M. Jonckbloedt; in district III: de heeren Mr. D. H. Andreae, J. H. Bregonj© en L. J. C. Poppe. Openstelling van hot wandelbosch „Groenendaal" te Heemstede, De Padvinders uit het Internatio naal Kamp te IJmuiden op bezoek te Haarlem. Do, Uitzichttoren te Zandvoort in gebruik genomen. W. A. van Vloten f. P. H. Clausing f. 1 Aug.: Opening Retrospectieve Tentoon stelling op Graphisch gebied in het Frans Hals-Museum. 13 Aug.De Maria-Bond in het Bisdom Haar lem viert hier ter stede zijn eer ste lustrum. 15 Aug.: De HoogEerw. heer Kanunnik H. J. Zondag, pastoor te Vogelenzang, viert zijn 40-jarig Priesterfeest. 16 Aug:: Het circus SidoM in Haarlem. De gemeenteraad weigert de ge vraagde subsidie aan de commis sie voor de Onafhankelijkhoidsfees- teu. Benige dagen daarna treedt de eerste oommissie af. Mishandeling van den adjunct-in specteur van politie, Verschoor, in het RozenpriëeL 24 Aug.: Wijding van het Vaandel der St. Jozefsgezeile n vereeniging. 1 Sept: Viering van Koninginne-verjaardag 2 Sept.: Gouden Bedevaartstocht der Haar lemscho Processie naar Kevelaer. Do heer Huiswit neemt ontslag al3 wethouder der gemeente Haarlem. De heer Joh. de Breuk herkozen, de heer L. Modoo gekozen tot wet houder. 3 Sept.: Oprichting van de tweede commis sie tot viering van de Onafnanke- lijkhéidsfeesten. 4 Sept.: Opening der Intern. Bakkerij-ten toonstelling, in het gebouw „St. Ba- vo", georganiseerd door „St. Hu- brecht" onderafdeeling van den Ned. li. K. Volksbond. Eerste zitting van het R. K. Bu reau voor rechtskundig advies in zake arbeidersbelangen. - Moord te IJmuiden, op een doch ter van den heer H. Sant, drogist, aldaar. 8 Sept.Do daders van den dubbelen moord door arsenicum vergiftiging te Ou de Wetering, staan terecht voor de Arrend. Rechtbank, alhier. Eisch 'tegen F. C. J. Broed: levenslange gevangenisstraf; togen vrouw i'.o- neman: achttien jaar. Beiden wor den door do Rechtbank tot acht tien jaar gev. straf veroordeeld. 10 Sept.: Re Raad keurt in beginsel goed dat hier ter stede een standbeeld zal worden opgericht voor Nicoiaas Boete. 16 Sept.: Begin der Onafhankelijkheidsfees- ten in het Amsterdamsche Kwar tier. 24 Sept.: De afdoeling Haarlem van den R. K. Vrouwenbond, kiest zich een definitief bestuur. 26 Sept.: Aanvang der asfalteoringswerken in de Anegang. 30 Sept.-2 Oct.Schitterende viering der On- AfhankBlijkheiddecsten in Haarlem 10 Oct.: Groobe Propaganda-vergadering der K. S. A. 12 Oct.: Tentoonstelling en loterij der St Elisabeths vereeniging. Wijding en ingobruik noming van het nieuwe orgel in de Kerk van don H. Antonius van Padua aan de Nieuwe Groenmarkt. 14 Oct, Oprichting van een vreuwen-comi- j té van het Nederlandscke Roodo Kruis. steenlegging voor de uit- 14 en 15 Oct.: Onafhankelijkheidsfeoston in m on daal. Di aenl Afscheid Mr. van Lier, ambtenaar i van het O. DL bij het Kantonge recht, alhier. De Raad stemt tegen de instelling van een Straatbelasting. 8 Nov.: Het Rijk koopt een perceel aam Het Klein Heiligland voor den bouw van een nieuw Rijksbelasting-kan toor. 13 Nov.: Een bewoner uit 8e Koolsteeg brengt in een vlaag van waanzin den omtrek in beroering. 14 Nov.: De R. K. Politieke Propaganda-club herdenkt haar tien-jarig bestaan. 15 Nov.: Oprichting van oen HLLdebrand-co- mité. 19 Nov.: Eeuwfeest der Haarlemscho Onaf hankelijkheid. De Raad besluit tot het afbreken der huisjes aan de Groote Hout- brug. 21 Nov.: Zuster Walfridis in hot St Vero- nica-gesticht viert haar zilveren feest Feesten georganiseerd door het co mité „Plan 1913" ter viering van onze onafhankelijkheid. 28 Nov.: Feestavond voor de R. K. Vacantiö- kolonies. 1 Dec.: De heer W. Diepen broek benoemd tot ridder in de Orde vuif den H. Gregoriua den Groote. 3 Dec.: De liaad verleent subsidie voor de stichting van een dertle Douche- badhuis in het Noordelijk gedeelte der gemeente. 10 Dec.: Brand op de God. Oude Gracht 16 Doc.: Brand in de Infanterie-kazerne. 18 Dec.: De heer G. E. A. Teeuwen, wet houder der gemeente Schoten f. 30 Dec.: Brand op den Kruisweg. lemsdi musicus f. Eerste steenleggil kreiding der zusterscholen aan de Jacob ij nest raat. Jhr. Mr. D. E. van Lennep offi cieel candidaat gesteld door do Obr.st.-HiSt Kies vereeniging. De heer L. G'. Dumont, architect van het nieuwe Frans Hals-mu seum, benoemd tot ridder in do Orde van Oranje-Nassau. Haarlem krijgt bij Kon. Besluit een Armenraad. De heer du. S. J. Jan zen, candidaat gestold voor de Prov. Staten. Langdurige storing in het sromeen- het Schoterkwartier. De Raad keurt de nieuwe Rouw en Woningverordening goed. Leander Schlegel f. De Raad besluit tot aanstelling van een offieiëelen verslaggever. Brand in een bollenschuur aan de Twijnderslaan. 28 Oct: Z. D. II. Mgr. A. J. Callier, 10 jaar Bisschop van Haarlem. Begin der staking onder de Zeelie den te Umuiden. Behandeling der gemeente-begroe ting. 15 Oct: 20 Oct: 22 Oct: 24 Oct: 29 Oct: DE „KERSTREDE VAN Mr. TROELSTRA. De meer gebruikelijke dan noodzakelijke „Kerstrede" van mr. Troelstra voer de Am- stordamsclie getrouwen, heeft ditmaal weinig nieuws gebracht, nu in scbritt en woord reeds van allo zijdon do politieko toestand door hem is besproken. Misschien kan het dan een of ander nog interesseeren, wat mr. Troelstra over de toekomst denkt. Na een bruisend preludium over den groei der S. D. A- P. nog nooit ging het zoo puik als na Zwolle» z°i de hoofdman) en een breedvoerige terugblik op de Kamer debatten, Porto f ou illekwes tie enz,, bezag do ditmaal blijkens de verslagen zeer opgewekte en vele kwinkslagen loslatende spreker do ver wachtingen en kansen der Regeering. Hjj meende, „dat door hetgeen in de laatste week in de Kamer is voorgevallen, de kans zeer sterk verminderd is, dat de Regeoring door intriges van links of rechts ten val zal worden ge bracht." Van roehts zal dit niet gedaan worden in verband met de. door de Regeoring aan de hand gedane oplossing der schoolquaestie en van links niet, omdat de concentratie op zich heeft genomen te zullen ijveren voor het alge meen kiesrecht, dat door de tegenwoordige liegeering is verklaard te zijn een politieke noodzakelijkheid. Wat zal nu de toekomst brengen? Mislukken de pJanen der Regeering t. a. v. de school quaestie, dan zal men Lij do komende verkie zingen wederom links en rechts tegen elkaar zien optrekken en zal de S. D. A. P. tot links in dezelfde verhouding komen te staan als bij de ufgeloopen verkiezingen. Spr. gaf de verzekering, dat de soc.-dom. Kamerfractie in de bres zal staan voor de ver krijging van het vrouwenkiesrecht. Naar spre ker meent, zal dit bij do Grondwetsherziening niet aangenomen worden. Dit punt blijft dus aan de orde. De heer Troelstra eindigde mot een vurige opwekking, waarbij hij o.a. de oprichting van een groot volksgebouw te Amsterdam be pleitte en het verwijt van do hand wees, dat de S. D. A. P. haar revolutionair karakter bij haar groei z.ou verloochenen. EEN PKOTESTANTSCH OORDEEL OVER HET ANTI PAPISME VAN MR. TIJDEMAN. Men weet dat het liberale Kamerlid Mr. Tydeman bij de algeméene bescho-uwingen, onder algemeene instemming van heel de li berale pers, hoeft afgegeven op „het exclu sivisme" van do Katholieken, op hun „separa tisme", enz». „De Nederlander", het (pretestantscbe) blad der Chj'istel ij K-Historische partij, neemt Mr. Tydeman hierover rustig maar scherp a faire. Het blad schrijft o.m. „Dat een Protestant vijandig staat tegen over het Katholicisme ergert of verbaast ons even weinig, als dat de Roomsch-Katholieke Kerk het Protestantisme verfoeit en verdoomt. Uok keuren wij het niet af dat Protestanten voortdurend wijzen op de gevaren van Rome, of op d;; gebreken en uitwassen der Roomseh- Katholieke Kerk, al wil het ons toeschijnen dat men vaak verder komt met eigen stoep schoon te maken dan buurmans glazen in te slaan. De vraag echter is, wat die beschouwin gen over de Roomsch-Katholieke Kerk en hare daden eigenlijk te maken hebben met staatkunde en politiek. Mr. Tyde man gevoelt dat ook zeer wel, en denkt» niet, als mr. Ter Spill, aan de mogelijkheid van beperking onzer grondwettelijke vrijhe- don ter beteugeling van do Roomsch-Katho lieke Kerk. Toch speelt het antipapisme ook hem soms parten. Dat ook hij zich verontrust over de «rond wettelijke gelijkstelling bij benoemingen van Roomsch-Katholieken met allo andere ge zindheden, of stelselmatig meerwerkt tot ach teruitzetting van Roomsch-Katholieken, herin neren wij ons niet. Maar ook hij komt telkens met het bezwaar, dat er onder de Roomsch- Katholieke onderwijzers sommigen zijn, die het door hen wettig verdiend trhetemont uit- keeren aan hun Kerk, en op dien grond be zwaar maken tegen uitkeering van dat hono rarium uit do Staatskas. Op dezelfde, wijze» als zij die zeggen, dat den arbeider niet meer vrijen tijd geschonken of hooger loon gegeven moet worden, omdat zij anders allicht hun tijd en hun geld in kroeg of elders vermorsen. Zoo komt hij telkens op tegen het oprioh- ten van Roomsch-Katholieke vereenigingen ter bevordering van godsdienstige, maat schappelijke en stoffelijke belangen der min- gegoede plattelanders. Hij ziet daarin nieta anders dan een poging om andersdenkende minderheden iu een inférieure positie te bren gen, al erkent hij natuurlijk, dat er niets aan to doen is. Evenals velo liberalen bezit ook de heer Tydeman te weinig voorstellingsver mogen, orn zich in den godaehtengang van an dersdenkenden to kunnen indenken. Elke zoo danige afwijking van do gewone Prates tan t- sche opvatting schijnt hem een bewijs van onverdraagzaamheid en exclusivisme. Kou hij zich beter indeuken in dozen go daehtengang van anderedenkenden ken merk der ware liberaliteit en der ware ver draagzaamheid dan zou hij de motleven dier vereenigingen of liever dier afzonderingen beter verstaan. Hij zou begrijpen, le. dati dit aldus door de Roomsch-Katholieken .ge schiedt om hun eigen geloofsgenootca te be veiligen tegen don gevaarlijken omgang met Protestanten en om gemengde huwelijken die steerls toenemen en oageloovigcn kwee ken te voorkomen; 2e. dat het doel dier vereenigingen niet is om verband met an dere vereenigingen af to snijden, zoodat ook Protestantsche vereenigingen zich inct die Roomsch-Katholieke in verband kunnen stol len. Die Roomsch-Katholieken doen dus niets anders, dan wat van hun kerkelijk standpunt samenhangend met geheel hun godsdienst volkomen juist is, en wat ook vaak door vele protestanten, zij het in ietwat anderen vorm, gedaan wordt. Alleen dragen de leiders van protestantsche kringen geen pijook' ontberen de.protestante#het goedgeorganiseerd ver- band dat kerk heet, terwijl hunne leeraren zich tot dusver weinig bewogen op politiek- sociaal gebied, en hun volgelingen óf zich weinig organiseoren, óf wel hun organisatie verband doen houden met de geestelijke of kerkelijke bewegingen in de Hervormde Kerk en daardoor zich verzwakken, 't Geen na tuurlijk niet de .schuld is der Roomsch-Ka tholieken. Het wil ons voorkomen, dat van een zoo kalm, schrander en hoogstaand man als mr. Tydeman billijker beoordeeling van anders denkenden mocht worden verwacht." 10-URlGE WERKDAG VOOR RIJKSWER KEN. De Minister van Waterstaat heeft voor de Rijkswerken den werktijd op 10 uur per etmaal bepaald. Tot nu toe mocht 11 uur per etmaal gewerkt worden. HET SPOORWEGONGELUK RIJ REILEN. De „N. Gron. Ct." geeft het volgende relaas over de oorzaak van het spoorwegongeluk: Met is gebleken, dat cie ontsporing van de beide laatste rijtuigen is veroorzaakt geworden, door de omstandigneid, dat terwijl de trein ter plaatse recht spoor volgde en moest volgen de beide laatste rijtuigen op den onmiddellijk ten zuiden van de spoorbrug gelegen wissel, krom spoor hebben gevolgd. Dientengevolge werden door den in de rechte richting voortsnellenden trein deze beide in afwijkende richting loopende voertuigen uit het door hen gevolgde kromme spoor getrokken, zoodat zij ontspoorden, en over een oneffen bodem werden voortgetrokken, waar bij het voorste rijtuig omsloeg, doch het achter ste bleef op de wielen staan. Toen daarop, ten gevolge van den ondervonden weerstand de kop peling brak, kwam door het dientengevolge aan slaan van de Westinghouserem de trein tot stil stand, en bleven op eenigen afstand daarachter de ontspoorde wagens staan. Dit is in het kort de ontsporing zelf. 1 loe het eenter mogelijk is, dat tijdens de pas sage van den trein de voor recht spoor liggende wissel plotseling voor krom spoor is komen te liggen is nog een raadsel. Deze wissel toch is van een z.g. zekerheidsslot voorzien, d. i. een inrichting waardoor de tongen (het beweegbare gedeelte) van den wissel in een bepaalden stand worden vastgegrendeld, terwijl de sleutel om die tongen te ontgrendelen is bevestigd aan de blolc- inrichting van den bijgelegen brugpost op zoo danige wijze, dat daarover alléén de beschik king kan worden verkregen, wanneer de brug en den wissel dekkende, signalen den stand „onveilig" aangeven; terwijl omgekeerd, wan neer over dezen sleutel bij onveiligen stand der signalen de beschikking is verkregen, het niet mogelijk is die signalen uit den onveiligen stand te brengen, zoolang de wissel niet weder in clen stand voor recht spoor is gegrendeld en gesloten en de betrekkelijke sleutel weder in de blokinrichting van de brug zit vastgesioten. Op het oogenblik der ontsporing stonden de signalen op veilig hetgeen dus de zekerheid gaf, dat de meergenoemde wissel onwrikbaar gegrendeld lag in den stand voor „recht spoor." De trein kon dus veilig over „recht spoor" jpasseeren. Onmiddellijk na het ongeval bleek de wissel voor krom spoor te liggen, doch had de be- wegingsinrichting van den wissel (excentriek) nog den stand voor recht spoor, was het wis- selslot nog intact gesloten voor rechtspoor, doch was de z.g. wisselstang, die de tongen koppelt en daarop bij eventueele omlegging van den wissel de beweging moet overbrengen en waarop de grendel van het slot werkt, op twee plaatsen gebroken. Op het oogenblik dat deze slang brak, werden derhalve de tongen niet meer in een bepaalden stand vastgehouden, en konden deze dus door de een 'of andere uit wendige oorzaak van den stand van recht spoor gaan afwijken. Deze gebroken wisselstang toont ook duidelijk sporen met geweld vernield te zijn. Het is ook uit de verdere kenteekenen op de plaats dés onheil» duidelijk te bewijzen, dat na passage van het groote gedeelte van den trein, doch vóór die der achterste rijtuigen doe-- één me»- den wisselstang met geweld in aanraking komend voorwerp hieraan echter schuld kan hebben, ligt vooralsnog in het duis- ter. Daar dit tijdens de passage van den trein moet zijn gebeurd en die wisselstang zich be vindt tusschen de beide bereden spoorstaven, moet dit geschied zijn door een door dien trein meegevoerd voorwerp. Deze stang ligt echter op aanzienlijken afstand buiten het z.g profiel der vrije ruimte, d.w.z. dat van een on der normale omstandighéden verkeerenden trein, nimmer eenig deel daarmede in aan raking kan komen. Het nadere onderzoek zal trachten dit raad sel op te helderen. Flink bolooiwl. Een werkman vond op het station to Delft een bankbiljet, dat ie mand kort te voren verloren had. Toen hij het teruggegeven had, kreeg de eerlijke vin dertien centen 1 E.N.T.O.S.-loton. Het bestuur van N. O. S. deelt mede, dat Vrijdag 2 Januari, de volledige trekkingslij st verkrijgbaar zal worden gesteld. De prijzen kunnen van dien- zelfden datum af tot nader aankondiging lederen werkdag, van des morgens 9 -12 uur, worden afgehaald in de Oostelijke ver gaderzaal Beursgebouw, Damrak, te Am. sterdam. Rorpsrnacio. Tusschen de bewontös va. Aarlanderveen en Kortenaar bestaat reecü lang een veete, die nu tot. uitbarsting L. gekomen. Bewoners van Kortenaar werden in Aarlanderveen met revolverschoten ont vangen, waarbij iemand uit ter Aar aan den liais verwond werd, zoo Jat hij in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden opgeno. n moest worden. Eergisteren trok een twintigtal personen uit Aarlanderveen, gewapend mot revolvers, over de grens. De ruiten van een arbeiders woning te Kortenaar werden ingeworpen er« op een bewoner werd een revolverschot ge lost. Het spoorwegongeluk bij Reilen. Men seint uit Groningen aan het Hbld.: Do toestand van juffrouw De Boer is nog zorgelijk. Betreffende jongeheer Rpelfsema bestaat zekerheid, dat geen infectio heeft plaats gehad. Hand en arm zullen weer normaal worden. Be Kindermoord te Amsterdam. Gister zijn door den rechter commissaris te Am sterdam, mr. J. van Binsbergen, gehoord do vader en moeder van het vermoorde knaapje, 'iet echtpaar De Klerk 'en hun oud ste zoontje, de 7-jarige Casper. Geen hun ner herkende in don aangehoudene „Bóe ren-Jantje". Deze is grooter dan de aan gehoudene, zijn gelaatskleur is meer ge bruind eu zijn gelaat is smaller. Ook juffrouw Nieuwouburg eu haar nicht je werden door den rechter-commissaris ge boord. Zij herkenden den aangehoudene niet als den man, die met een jongetje in Ntou wend am is geweest. Ook do vader van juffrouw De Klerk, do heer Rutten uit Hoorn, on haar zuster zul len mot den aangehoudene worden gecon fronteerd. De aangehoudeno heet Jan Kaper, en ia geboren te Zwolle. Men seint uit Hoorn aan het A. H.: Bij de politie te Hoorn is thans de juiste naam vau „Boeren Jantje" bekend. Zij vindt echter geen vrijheid dien naam te publiceeren. Wel kuunen wij meedeeien, dat de uaain Willems niet de juiste is. Een inspecteur van politie te Hoorn heeft Zondag ta Wageningen een onderzoek in gesteld in verband met het feit, dat de vermoedelijke dader, J. Willems, op len Kerstdag daar geweest is. Het signalement, dat zij die mot den verdachte hebben ge sproken, gaven, klopte geheel met W., dien de inspecteur goed kent. W. blijkt op len Kerstdag nog gezien te zijn bij Eist bij Rh enen, in do Grebbe en ook op de boer derij Livonia, aan den dijk van de Grebbe naar Wageningen, waar hij geld heeft ge vraagd. Het is niet te zoggen welken kant hij is uitgegaan. TRICHINEN-ONDERZOEK BIJ VARKENS. In een te Utrecht gehouden vergadering; van directeuren van gemeentelijke slacht huizen in Nederland is de vraag overwo gen, of lret, in verband met do in Neder land voorgekomen gevallen van trichinoso, niet wenschelijk geacht moet worden, dat aan alle gemeentelijke slachthuizen en keu ringsdiensten van vet en vleosch een regel matig onderzoek ingesteld wordt naar de aanwezigheid van trichinen in varkens- vleesch. Deze vraag werd bevestigend beant woord. Algemeen was men van gevoelen, dat de in 1912 en 1913 aan enkele slachthuizen waargenomen gevallen van trichinenziekts bij varkens, eu do vermoedelijk daarmede iu verband staande ziektegevallen bij den menseh, de noodzakelijkheid van een der- gelijken inaatregef voldoende in het licht gesteld hadden. A. II, FORMEREND. Aanvoer 24 partijen kleine fabriekskaai f 37; 26 partijen kleine boeren kaas f35.50; 1 partij commissie f 35.50; l partij middelbare f 35; 644 K.G. boter, f 1.65 1.75; 206 vette runderen f 0.720.85 prijsh. stug; 79 Melk en Gelde f 160310; 17 stie ren, 11 paarden; 44 vette kalveren f 1J.2Q matig; 205 nuchtere kalveren f 1632, vlug, 419 vette varkens f 0.50—0.54 vlug; 30 ma gere varkens f 20—30 stug; 174 biggen f 8 —14 stug; 1361 schapen f 27—44, prijsh. stug, 62 ganzen f 5—5.50; Kip-eieren f 6—6.75; 65 zak appelen f 2—3 per zak. - SCHIEDAM, 30 Dcc. Moutwijn f 12.50, Jn< never f 16.50, Commissie f 11. Stemming prijsh. Spoeling f 2. Graanspiritus f 20.75 21, Melasse f 17.75, Ruwe Spiritus f 9.50 —9.62. BODEGRAVEN, 30 Dec. Kaas. Aangov. 58 wagons, to zamen 2248 stuks, wegendo 13488 K.G. Fr ijs: Goudsche le soort f 35, 2e soort f 3132.50, zwaar.1 —•37.50. Hand»:! vlus»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 9