TWEEDE BLAD Het geheim (koude Abdij BUITENLAND. BINNENLAND. NlbUWS Uil DEN IMUREK. Lof fepen en Kunst, Sport en Wedstrijden, fep Bcm üiareiiés Haaplem-ërussdl. Hapgssctsoensen voöp aSfa gelegenheden. VRIJDAG 2 JANUARI 1914 CARMEN SYLVA OVER DEN PRINS VON WIED. De grijze koningin Elizabeth van Roemenië, 3e bekende schrijfster Carmen Sylva heeft in de Oesterreichische Rnndschau onder den titel „Wer iet er?" („Wie is hij!") een poëti sche beschrijving gegeven van haar neef prins Wilhelm zu Wied, vorst van Albanië. De Oostenrijfcsehe correspondent van de N. R. C. schrijft erover aan zijn blad en aan deze correspondentie ontkenen w« de volgende dichterlijke ontboezeming van Carmen Syl- dichterlijke ontboezeming van Carmen Sylva. „Sprookjesland," zoo begint zij, „wil een Koning hebben. Het land, dat zooveel stor men heeft doorstaan, wil den 6torm in eigen boezem tot bedaren brengen en een leidsman kiezen die eindelijk vrede brengt. De wereld vernam die kreet en aarzelde. En de kreet werd luider en luider. Maar de wereld gaf geen antwoord. Er is een oude Koning, die regeert bij den breeden Donau, en die zijn le ger in een paar uur over de rivier wist te zetten. Hij stond rustig en ernstig met zijn witte baard, zijn fijne trekken en zijn arends- óogen, die altijd zoo ver hebben kunnen zien, en sprak met dezelfde luide stem, welke aan den razenden Balkan den vrede had verkon digd. „Aan den Rijn in het diepe bosch staat nog de oude stam van wier takken ik er een heb afgebroken, en die stam heeft nog talrij ke loten. Een er van zal ik u zenden, hij zij uw aanvoerder." De jonge man stamt af (hoewel niet recht streeks) van Willem van Oranje, den groo- ten Zwijger. De jonge man, dien de Koning heeft aangewezen, is een groot vriend van boeken. Men zag hem nooit anders dan met een boek in zijn hand en zijn vinger tuschen de bladzijden. Daarbij is hij in het bezit van groote lichaamskracht Op het gymnasium te Jena was hij voorwerker en men vertelt hoe hij als jong officier met één hand een kame raad kon optillen en weer neerzetten. Na zijn examen werd hij naar de krijgsschool gezon den waar van 600 kandidaten er slechts 150 werden aangenomen. Groot en slank en een voortreffelijk ruiter, noemde men hem in Roemenië Lohengrin toen hij er in zijn witte lijfgarde-nniform met de zilveren helm op verscheen. Zijn jonge vrouw verheugde hem met twee kinderen, een dochter en een zoon. Zij, prinses Sofie, is buitengewoon begaafd. Zij speelt op de harp, op de mandoline en de ■guitaar, zij zingt, zij dicht en schildert en heeft in Potsdam zich door een kring kunste naars laten omgeven. Haar salon valt zeer in den smaak, zoodat niemand er tegen op ziet om even van Berlijn naar Potsdam te sporen om de prinses te zien. Waar zij in Roe menië op het platte land heeft geleefd, rijdt zij uitstekend paard en heeft veel belangstel ling voov nationaal borduur- en naaldwerk. Zij is een goede moeder en verstaat dè kunst van opvoeden. Haar vierjarig dochtertje luis tert met zooveel aandacht naar muziek, dat alle kunstenaars het kind er om liefhebbeu. Dit is bet vredige tehuis waaraan de Ko ning gedacht beeft om aau het zwaar beproef de volk der Albaneezeu een flink aanvoerder en beschermer te geven. Dat volk heeft bet reebt om wars van het oorlogsgewoel te zijn. Want nadpt zij zich in hunne bergen verde digd hebben tegen de Romeinen, hebben zij eeuwenlang den Turken weerstand geboden zonder dat dezen hen hebben kunnen onder werpen. Het heet dat zij tot liet oudste volk in Europa behooren, tot de Pelasgiërs, hun taal is een zelfstandige taalstam van het In- do-Germaanseh en zij zijn bekend om hun trouw. Want in al onze landen heeft men steeds Albaneezen als lijfwachten, als bewa- kere van banken en huizen geliad. Geen Alba nees zal verrader zijn, zijn woord is hem hei lig. De strengheid van zeden is zeer groot, in sprookjesland en daarom verdienen zij een zoo mooi en heilig familieleven als dat van hun vorst. Geen wonder dat Koning Karei zijn hand ni Ut rekte naar deze loot uit bet bosch aan den Rijn en aan de armen en door leed be proefden zeide: „Dat is uyv man. Die zal u vrede brengen en uwe prachtige landstreken gelukkig en rijk maken. Geen strijd meer, geen moorden en rookende puinhoopen. De zonnige zee zal uw uitvoer dragen en wel vaart zal nw deel worden na langen noo-d en worstelstrijd. Wees verheugd, gij helden, er komt iemand die n begrijpt en lief heeft, die zijn goed en bloed aan uw wil wijden, die aan n zijn vrouw en kinderen Toever trouwt, omdat hij ze veilig acht onder uw hoede, die van zijn grooten oom geleerd heeft hoe men aan een volk zegen en voorspoed verschaft." STAATSCOMMISSIE ONDERWIJS. Bij K. D. is ingesteld een staatsoommis- sie, aan welke wordt opgedragen: a. Wettelijke maatregelen te ontwerpen ten aanzien van de voorziening in de toeten van het openbaar en het bijzonder onder wijs, waardoor de deugdelijkheid en de krach tige vooruitgang van bet onderwijs der jeugd wordt verzekerd onder behoud van de opvoed kundige zelfstandigheid van het bijzonder on derwijs; b. zoo noodig eene redactie te ontwerpen van art. 192 der Grondwet, welke met deze voorschriften niet. in strijd is. De commissie is gemachtigd, zoodra de hoofdpunten zijn vastgesteld, desgewenscht een voorloopig rapport aan de Kroon uit te brengen. Bepaald is dat de commissie nopens alle zaken waaromtrent zij niet eenparig oor deelt, bij meerderheid van stemmen zal be slissen, doch dat)<et den leden vrijstaat hun gevoelen van dat der meerderheid afwijkend tegelijk met het bovenbedoeld voorloopig rap port, dan wel met het eindrapport der com missie aan de Kroon te doen kennen. Aan de commissie is de bevoegdheid ver leend zich door deskundigen te doen voojv lichten en dezen als adviseerend lid tot hare vergaderingen toe te laten. Bepaald is dat de commissie haar vergaderingen zal houden te 's Gravenhage ter plaatse dooor den voor zitter aan te wijzen. Benoemd zijn tot lid en voorzitter dr. D. Bos, Tweede Kamerlid, tot lid en onder-voor zitter, jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, Minister van Staat, Tweede-Kamerlid, tot le den mr. W. H. de Beaufort, Th. M. Ketelaar, K. Ter Laan, mr. Th. H. de Meester, J. van der Molen Tzn., dr. W. H. Noiens, A. Rood- buijzen, mr. P. J. Troelstra, mr. M. Ty.deman Jr., mr. R. van Veen, C. van der Voort van Zijp en mr. A. I. M. J. bairon van Wijnber gen, allen Tweed© Kamerlid, tot secretaris jhr. mr. O. Feith, administrateur bij het de partement van binnenlandsche zaken, tot ad junct-secretaris jhr. mr. dr. W. D. de Jonge, commies bij het departement van binnenland sche zaken. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. zijn, met ingang van 24 Dec., voor den tijd van 5 jaren, benoemd tot bui tengewone leden van den Octrooiraadma\ H. C. Dresselhuys, secretaris-generaal van. het Dep. van Justitie; mr. H. L. Drucker, lid van de Eerst© KanwjrC. J. van Loon, m. i., hoogleeraar aan de Technisch© Hoogeschool te Delft; K. Ef Oudendijk, kapitein der art.: mr. dr. H. J. Romeyn, secretaris van het) Rijks woningcollege, en mr. E. A. Smidt, oud- lid van de Tweede Kamer. Bij K.B. is met ingang van 1 Jan., aan A. M. H. Schepman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsp.-adj.-insp. dei' vis- scherijen. Bij K. B. is benoemd tot commandeur in tic orde van Oranje-Nassau mr. G. II. van. Bolhuis, pres. v,an het Hoog Militair Gerechts hof te Utrecht. Bij K. B. is II. Oostsrmeijer, commies ter secretarie der gem. Amsterdam, benoemd, tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij K. B. is dr. J. II. Moll, rector gymn. te Amersfoort, benoemd tot off. in de orde, vaai Oranje-Nassau. Bij K. B. is P. Vrijburg, hoofd der p(. 1. s. to Tzum, gem. Franekcradeelbenoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij K. B. zijn herbenoemd, met ingang van 1 Jan. tot lid van het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het Rijkstucht- en opvoedingswezen: mej. H. P. Lefébure te Amsterdam; H. J. de Groot, in specteur van liet middelbaar onderwijs tó 's Gravenhage; dr. J. H. Gunning Wzn., disfcr.- schoolopziener te Amsterdam; mr. J. Lim burg, lid Tweede Kamer te 's Gravenhage; dr. J. H. Schuurmans Stekhoven, inspecteur Staatstoezicht krankzinnigen te Utrecht; dr. J. Th. de Visser te 's Gravenhage; mr. A. I. M. J. baren van Wijnbergen, lid Tweede Kamer te Arnhem en F. W. N. Hugenholtz, lid Tweede Kamer te Scheveningen. HERINNERING AAN 1815. In België heeft zich, onder bet voorzitter schap van den luitenant-generaal baron W. de Heuscb, oud-militair-gouverneur van Brussel, een comité gevormd, om de in 1815 in Zuid- Nederland geleverde veldslagen ter herdenken door het oprichten van gedenkteekenen. Op verlangen van het Belgische comité is hier te lande een rondschrijven verzonden door de hoeren N. Bosboom, minister van oor log, eere-voorzitterjhr. mr. H. van Weede, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter te Brussel, idem; J. de Waal, gep. luitenant- generaal, voorzitter; J. C. Wagner, kapitein bij het Regiment Jagers, secretaris,; mr. dr. F. W. Donker Curtius, advocaat en procureur, ad junct-secretaris; dr. D. F. Scheurleer, bankier, voorzitter der Vereeniging „Het Nederland- sehe Zeewezen," penningmeester; F. de Bas, gep. luitenant-generaal, directeur van het krijgsgeschiedkundig archief van den genera- len stafA. J. Doorman, oud-majoor der genie, secretaris-generaal aan het departement van oorlog: jhr. mr. R. A. Klerck; G. J. W. Koole mans Beijnen, gep. luitenant-generaal; C. J. Snijders, luitenant-generaal, ebef van den ge- neralen stafG. J. Staal, secretaris-generaal aan het departement van koloniën; W. E. A. Wüppermann, gep. luitenant-generaal; C. O. Zegers llijser, gep. kapitein ter zee, adjudant i. .b. d. van de Koningin, secretaris-generaal aan bet departement van marine. Pech? De hoofdprijs van de „Entos" een motorboot is getrokken door een bakker, die op de Rozengracht te Amsterdam woont. Wat heeft hij eraan, zegt het „A. H.", de Rozengracht is immers gedempt. Jammer voor hem! De vergiftigingszaak te Amsterdam. De Comm. van Politie in de 5e Sectie te A'dam ver zoekt in de bladen een heer, die in den namid dag van Woensdag 17 December een gesprek aanhoorde tusschen één der bezoekers van het proeflokaal van Wijnand Fockink in de Pijl steeg aldaar, en een buffetjuffrouw, welk ge sprek liep over de poging tot vergiftiging aan den Koninginneweg, en toen gezegd zou heb ben dat Herman Wijnoogst wel degelijk in November 1913 te Amsterdam was geweest en hij hem zelf toen gesproken had en dat hij vroeger met hem Wijnoogst op school was geweest, zich op een der eerstvolgende dagen ten bureele als boven aangegeven te willen vervoegen. Dc kindermoord te Amsterdam. De aan gehoudene uit Veenendaal, die na de con frontatie met de familie De Klerk en juffrouw Nieuwenburg, uit Nieuwendam, niet de gezoch te bleek te zijn is aanstonds uit de preventieve hechtenis ontslagen. Met dezelfde politiediena ren, die hem 's ochtends zwaar geboeid overge bracht hadden, naar het Iluis van Bewaring, liep hij tegen vijf uur in do Kalverstraat te Amsterdam een sigaartje tc rook en. De man is 's avonds weer naar Veenendaal vertrokken. (D. v. d. D.) DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende PLATEN: Henri Hermans. Het prachtige nieuwe hoofdaltaar der parochiekerk van Halsteren (N.-Br.) I)e begrafenis van Z. Era. Kardinaal Rampolla (3). Een Nieuwjaars brief. Het mijnbedrijf in Zuid-Liïnburg (12). Het ontzettende spoorwegongeluk op de Gro- ningsche lijn bij Bcilen in Drenthe (2). De R. K. Leeszaal te Amersfoort (3). De nieuwe Effectenbeurs te Amsterdam (2). Mr. J. Cort van der Linden t. J. Punt. De teraardebestel ling van den pas gepromoveerden Dr. Roo- seraburg te 's Gravenhage. De brand van het arsenaal te Portsmouth (2). Een avond op den Nijl. De beer Bergmans. De a.s. alge- meene koloniale tentoonstelling te Semarang in 1914 (2). TEKST: Het nieuwe jaar. Het nieuwe hoofdaltaar te Halsteren. Oudejaarsavond. Bij onze platen. In de kolenmijnen. Luitenant Valfroid. De R. K. Openbare Leeszaal te Amersfoort. Jezus en Joannes. Ouwe Kees. Donkere dagen. Een avondje op deu Nijl (Slot). Bezoek bij den burgemeester. Inhouds opgave. W@«fbalg2pateje« Het nieuwe jaar brengt ons op den eer sten competitie-dag een programma van vier wedstrijden in de West. Ie klasse; V. O. O. en Ajax spelen niet. De belangrijkste match van overmorgen is wel H a a r 1 e mH. V. V. op het Haarlemveld onder Schoten te spe len I Nummer één, tegen nummer tweel Dat belooft spanning. In den Haag, op 12 Oc tober j.l. was die er reeds, dat getuigen de cijfers (32) waarmee H. V. V. toen 'n geflatteerde overwinning behaalde. Wat wordt het nu Zondag? >Wint Haarlem, en vergrooten de rood- broeken zoo hun kampioenskans? Of gaat de Haagsche met de punten strij ken? Omdat je er meestal niet boel veel op aan kunt bij de roodbrocken, zou ik eigenlijk niets willen voorspellen. Maar, omdat ik wel weet, dat de Haar lemmers 't meenen gaan, het wel kunnen, als de wil er is, doe ik het wel. Op ge vaar af dat er van me „profetie", geen stuk heel blijft 1 Dat Haarlem k a n, als zc w i 1 heeft ze al vier a vijf keeren laten zien. En zouden dc roodbroeken, nu overmorgen als het, (voor hen op de eerste plaats) om het kampioenschap vaat bun aanhangers willen teleurstellen, nu het om de. eerste plaats gaat, kan ik uiet anders denken, dan dat Haarlem zal aanpakken met een vurig wil len en enthousiasme. Strijdt Haarlem zoo, dan wint rood-blauw. Anders laat de Wa?scnaarsche zich niet slaan. Want hun combinatie is srevig en bezit goede krachten. De voorhoede, waarin Spillenaar Bilgen niet voldeed, heeft een verandering ondergaan; genoemde H.V.V.'er is vervangen door Jhr. G. de Scrri re, geen onbekende. Volledig opkomend, ziet het geel-zwarte team er als volgt uit: H. v. d. Woerd, d.; Jhr. Feith en E. v. Leijden, a.; Tonny Kessler. E. G. Mundt en J. Launs- pach, m.; J. Noordduijn, Boelie Kessler, D. Kessler, Jhr. de Serrière en Th. Kunt- ze, vóór. Haarlem komt waarschijnlijk geheel vol ledig op. De wedstrijd trekt veel belangstelling, dat is vast. Ook uit den Haag zullen de noo- dige supporters meekomen, en ook daarom hoop ik, dat het een faire strijd blijft. An- loopt het mis De heer Willing zal de fluit bespelen, wat 'n uitstekende leiding waarborgt. D. F. G\—H. F. C. wordt in Dordrecht gespeeld. De kans op een Haarl. succes is hier niet geringook al door 'n bij zondere omstandig heid. Er was n.l. al eenigen tijd kwestie .in de vereeniging D. F. O.; de „Tel." schrijft er over onder den titel „Troebelen bij D. F. C.'t Zou me te lang voeren, hierop diep in te gaan. In 't kort mogen de le zers er - toch wel kennis van nemen. Het gevolg van een en ander was, dat 'n ver gadering van de vereeniging is gehouden; het bestuur trad af, moest aftreden, door dat 'n motie werd ingediend, bevattende het voorstel, om een nieuw tc kiezen. Prettig is 't niètl Een bestuur wordt gekozen. De niéuwe voorzitter ven erft 53 stemrtien, de aftredende kreeg er 25. Dc verdere func ties waren alweer bezet; dc gekozenen aan vaardden hun taak. Hierop verklaarde de heer Dolf Bouvy, dat hij na de gevallen beslissing, met eenige andere hebreu, niet langer zou kunnen spelen voor D. F. C., en verliet hij do vergadering met eenige vrienden. De heeren D. en N. Bouvy, Bre da Kolft', Koopman en A. Kleijn bedankten allen 1 En, nu blijft Chris Sunderman iu de voorhoede alléén over! Een leelijkc verzwakking van het elftal. De verdediging is „heel" gebleven, maar de voorlinie is dauig gehavend. Daar Zendag bij Dordt een elftal op be zoek komt., dat niet dan met moeite van zich af tc houden is, zal het overmorgen de eerste nederlaag in 1914 wel worden voor rood-witten. D. F. O. zal aan den cere-strijd niet lang meer meedoen, H. F. C. krijgt, met 'n beetje flink aanpakken, heel waarschijnlijk twee punten, die ze uitstekend gebruiken kau. Het blauw-witte elftal, dat Zondag in het veld komt, is mij nog niet bekend. Mor gen hoop ik het te kunnen melden. Voor de eerste klasse speelt Quick nog tegen H. B. S. op Hanenburg. De zwartjes zullen wel zegevieren. Sparta gaat naar Utrecht. Gelijk spel is niet onmogelijk; maar de 40 tegen H&ari lem zullen de Rotterdammers wel willen wreken1 Het programma luidt: West. Ie klasse. Haarlem: HaarlemH. V. V. Dordrecht: D. F. C.H. F. C. Den Haag: QuickH. B. S. Utrecht: U. V. V.Sparta. Oostel. Ie klasse. Deventer: Go aheadRob. et Velocita». Hengelo: TubantiaP. W. Nijmegen: QuickVitesse. Zuidel. Ie klasse. Venlo: V. V. V.Velocitas. Breda: 't ZesdeWillem II. West. Res. Ie klasse. H. F. C. H—D. F. C. II H. V. V. HHaarlem II. H. B. S. n—Quick H. Sparta HA. F. O. n. Hercules HV. O. C. n. West. 2e klasse. A. Unitas—D. V. V. ConcordiaAj.ax (L.) XerxesDordrecht. B. V. U. C.—R. F. C. West. 3e klasse. C. L. V. V.—H. S. V. A. D. O.—R. V. CL SportmanU. N. I. D. Kinheim—R. C. H. Schoten—Heemstede. HollandStormvogels. E. Z. F. C.—Hollandia. SportZ. V. V. W. F. C.Wilh. Vooruit. HENK. VOORHOUT. Holl. Maatschappij van Land bouw. Dinsdagavond vergaderde in café „Boerhaave" alhier de „Hollandsche Maat schappij van Landbouw" Afd. Oegstgeest er Omstreken. De voorzitter den heer J. W. Marbus var Saseenheim heette de aanwezige leden har telijk welkom. Hij sprak zijn leedwezen uit, over de geringe opkomst. Door den heer W C. Oudshoorn, secretaris werden de notul-u ggelezen, welke - onveranderd werden vast gesteld. Tot bestuurslid werd gekozen, in d* plaats van den heer A. G. Verkleij, (welke niet herkiesbaar was) de heer P. Verdegaxi. van Lisse. Na voorlezing van eenige ingeko men stukken, werd 't woord verleend aan den heer L. van Giersbergen, leeraar in de bijen teelt aan de Rijks-Landbouwschool te Wage- ningen. Eene zeer interessante lezing en op eene bevattelijke en duidelijke wijze voor gedragen. Spr. begon met te zeggen, dat hij het be treurde dat de bijenteelt zoo weinig wordt beoefend in de provincies Noord- en Zuid-Hol land. Met. duidelijke voorbeelden toont spre ker aan, hoe deze diertjes de overbrengers zijn van 't stuifmeel. Voor fruit en bij de teelt van boekweit, koolzaad en dergelijke zijn de bijen van onrekenbaar nut Het nut der bijen voor Land- en Tuinbouw is ook ingezien door de Regeering en zoo bevordert deze, de bijenteelt, waar zij kan. Zoo zijn er in 'ti vorig jaar 21,5 waggons suiker ingevoerd ge heel accijns vrij, alleen voor de bijenhouders. De bijenteelt dateert dan ook reeds van af de oudst© tijden, men kan zoo ver niet terug gaan in de geschiedenis (10002000 jarer voor Christus) of men vindt vermelding van bijen, van was, van honing. In de II. Schrift wordt er meermalen vai gespreken. Het tiendrecht, verschuldigd aan Klooster» onder de Regeering van Karei do Groote, be stond uit de betaling van was. Australië is voor Engeland een rijke bron van inkomsten geworden door 't beoefenen der bijenteelt Zuid-Limburg, in ons land heeft er hare op komst, hare herleving aan te danken. Deze natuursport is van groote opvoedende kracht Vele zeer ruwe mijnwerkers, zijn door 't beoefenen er van, degelijk, tehuis blijven de mannen geworden. In 't kort besprak spr. nog 't leven, en het werken der bijen. De voorzitter dankte de spreker voor de schoone en nuttige lezing waarna hij de ver gader inv sloot FLyiLLt IB Ervaringen van een journalist uit de 20e eeuw door HEADON HILL. (Oorspronkelijke vertaling uit het Engelsch). 20). „Wat aan het kind is overkomen, weet God alleen, maar 'tis dwaasheid van Mr. Budge, dien daar aan den anderen kant van de gang te verdenken", snikte Martha. „Eu waarom?" vroeg Hector, die van den fossielen jager niet zulke goede gedachten ihad. „Hij heeft 't meeste van die twee dagen bin nenshuis doorgebracht en is nimmer langer dan een half uur achtereen uit geweest Een man kan toch niet op twee plaatsen tegelijk zijn, is het wel?" voegde de ontstelde moeder er op. bijna norschen toon aan toe. Het was onmogelijk, dit te weerleggen. „Wel, wat denk je er dan van, Martha?" vroeg Hector. „Ik weet niet, wat er van te denken," was het antwoord, dat vergezeld ging van een tranenvloed en een massa onsamenhangende uitweidingen, waaraan Hector slechts een eind kon makeu, door op te merkeu, dat hij doornat was, omdat hij in zee was gevallen, toen hij uit Lord Purbeek's yacht aau land wilde gaan. In baar vrees dat hii zich „den dood op het lijf zou halen," liep juffrouw Calloway haastig om warm water en drong ér op aan, dat hij aanstonds naar bed zou gaan. Na al de opwinding van den dag, ver langde Hector niet anders. Hij gevoelde, dat bij de onrustbarende beschuldiging betref fende Madge St. Aldhelm niet kalm onder de oogeu kon zien, alvorens do slaap zijn brein had verkwikt. Toen hij den .volgenden morgen naar be te eden ging om te ontbijten, vond hii Martha Calloway in kalmer stemming, hoewiel ar nog steeds volstrekt geen tijding was van Bessie. Hector ondervroeg haar nauwkeurig over het doen en laten, voor zoover dat he kend was, van allen, die in het huis geweest waren, 'e avonds vóór het meisje verdwenen was. Hij beloofde haar, alles in het werk te zullen stellen, om de oplossing van het myste rie te vinden, en was van meening, dat, aan gezien het. medenemen van haar beste klee- ren veronderstellen deed, dat zij uit eigen be weging gehandeld had, het vooreerst nog niet raadzaam was, dó hulp der politie in te roe- I pen. Het sprak van zelf, dat het geval van Bes- sie Calloway niet zooveel interesse hij hem kon wekken als het geval zou zijn geweest in dien niet de reeks van vreemde gebeurtenissen had plaats gehad, waarvan hjj zelf gedurende de twee laatste dagen het centrum was ge- woest, en die haar toppunt bereikt hadden in den moordaanslag op hem, den vorigen nacht. Om zich zijn gedragslijn heter af te kunnen bakenen, en deze eenigszins verwijderd te bon den van de zaak-Bessie Calloway, hoe treurig deze ook was, ging hij een wandelingetje ma- keu naar de kreek, terwijl hij zijn raorgenpijp rookte. Toen hij de rotslaan verlaten had en op de smalle strook van het strand was ge komen, zag .hij aanstonds, dat de „Najade" vertrokken was. Er was nergens een teeken van leven te bespeuren. De rij ledige motor wagens stonden als doelloos op het strand, en iu de diepte bij het einde van het strand, dat naar de landzijde gekeerd was, gaapte nu in toegang open, waar gisteren hot licht van den lantaarn had geschenen. Het was ebbe en hij ging op de rots zit ten, om op zijn gemak den toestand eens na te gaan. Hij was vol verbittering en tegelijk vol zelfverwijt. Tot aan de laatste twee we ken, toen hü was aangekomen op deze schijn baar vredevolle plek om van de landelijke rust te genieten, was zijn beroep hem alles geweest. Toen was er plotseling aan den ho rizon zijner toekomst een meisje verschenen, en dit voorval had. zijn eerzucht verminderd en zijn loyaliteit tegenover het blad, dat hij steeds zoo goed gediend had, doen verslappen. Dat meisje stond hoven hem op de maat schappelijke ladder en was bovendien, zooals hij al spoedig was beginnen te vermoeden, gewikkeld hu een ongehoord bedrog tegen over de wetten van haar land. Zijn ontstemdheid werd hoe langer hoe grooter, terwijl hij zag naar het spel der gol ven, die zacht kens speelden tusschen het zee wier. Toen bij werkeloos was, zei hij tot zich zelf, was hij uit luiheid onder de bekoring gekomen van die schitterende oogen, en als een gevolg daarvan was hii teruggeschrok ken, toen hii in de kolommen van zijn blad Madge St. Aldhelm's vader als een kolossaleu smokkelaar had moeten brandmerken, die bo vendien waarschijnlijk mede-schuldig was aan den moord op een zijner ondergeschikte tra wanten. En wat was zijn belooning geweest? Lord Purbeck had hem in de val willen lokken (hetgeen toevallig mislukt was), om hem te doen verdwijnen, hetzij door opsluiting in de groeve, hetzij door den dood, en hem zoo bui ten de sfeer van zijn onderneming te bonden, en bet meisje, waarop hü zoo dwaas was ge weest, verliefd te worden, had een kerel er toe gebracht om te beproeven, hem neêr ie schie ten als een hond. Terugziende 'naar tijdstippen en data, viel het hem gemakkelyk de twee aanslagen, dien van den vader en dien van de dochter, met elkaar te verbinden. Zü moesten zijn doen en laten wel nauwkeurig bespied hebben. Toen bü naar Londen vertrokken was. naar men meende, om de smokkelgesehiedenis in de Daily Lynx publiek te maken, was Lord Pur beck, die reeds in de hoofdstad verbleef, tele grafisch gewaarschuwd. Het gevolg was ge weest het middernachtelijk bezoek van zijn Lordschap met het uitgesproken doel, de open. baariuaking tegen te houden. Toen hü be merkt had, dat dit laatste in elk geval werd uitgesteld, maar dat er een ernstiger gevaar dreigde door de identificatie van den ver moorden man Cassidy, bad Lord Purbeck aanstonds het plan opgevat, den man lot zwü- gen to brengen, die langzaam maar zeker züd ongerechtigheden op het spoor kwam. De sluw ingekleede invitatie, om te lun- chen aan Grosvenor Square, en het sebpu. baar spontane aanbod, om reisgezel te zijn op dc „Najade", waren daarop gevolgd met het doel, zooals bü juist op tpd ontdekt had, hen» in de oude groeve te stoppen. En, om het schurkachtige opzet compleet te makeu, wa ren er maatregelen genomen om hem van h« leven te berooven, indien de aanslag op zü" vrijheid zou mislukken. Indien de donkere historie hiermede geëiu, digd was, zou Hector ze met de bü ?-Ü'u be roep passende koelbloedigheid onder de oogen hebben gezien, als een van die gebeurlijkhe den, die hem als journalist altyd kondeu over komen. Hü zou zelfs eenige bewondering heb- ben kunnen koesteren voor Lord Purbeek's ongeëvenaarde scherpzinnigheid. Maar z:ju meest intieme en pcrsoonlüke gevoelens wa ren gesehonden en zün hart kromp ineen, wanneer bü dacht aau de middeleu, die er ge bruikt waren, om hem ten onder te brengen (Wordt vervolgd A NIEUWE NAARLEMSCHE COURANT 99

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5