BUITENLAND. BINNENLAND Sociale Berichten. NIEUWS UIT DEN OMTREK Sport en Wedstrijden. KORT OVERZICHT. VOETBAL. 'ïooneei w-.fimi ©n uiecit Dij wijlen een Kleur rijk geheel, wanneer men weet dat het stuk in het beeldige Schwarzwald speelt. Alzo© feen succes! MILITAIRE VOOROEOEFENDHEID. Tn aanvulling! nan het bericht, dat dege nen. die niet geslaagd zijn voor het examen voor militaire voorgeoefendheid, herexamen kannen doen. kunnen wij mededrelen, dat zij zich daartoe voor 7 Januari opgeven en zich P Januari 's morgens 8 uur aan de gymnastiek- se' ooi te Utrecht melden. Aan de gymnastiek- Rohool wordt voor hen die het wenschen door het Rijk voorzien in legering en voeding; reis- k' ii moeten de aspiranten dus zélf te- talen KEN N ISG E VING. 1'. en W. van Haarlem doen te weten, dat het 1ste suppletoire kohier voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dezer ge meente, dienst 1913, ter invordering van de daarop voorkomende aanslagen aan den Ge- tneenn-Ontvanger is ter liaud gesteld cn dat ieder verplicht is zijnen aanslag op de door hen volgens art. 23 der verordening op de heffing van deze belasting gestelde termijnen te vol doen. alsmede, dat afschrift van het kohier ge durende vijf maanden, voor een ieder ter plaat- hjke secretarie (4e Afdeeling) ter lezing is «edergclegd. O EVONDEN VOORWERPEN. T' tig te bekomen bij; H. Nessen, Vroom st raat 5, ecu collier; J. Vortmau, Fabricius- «straat 22, een kinderzak; D. van Markesteyn, Oost vest 52, een mandje met inhoud; A. We ber, Amsterdauinche Vaart 15, een kinder- liamix-hoen; J. G. A. Harbreeht, Leidscbe plein 42. een contributiekaart; M. Lee man, Raamsteeg 15, een ceintuur met gesp; C. v. d. Heuvel, Witte Heereusteeg 1, een lree- renhandschoen; J. Meelberg, N. Gracht 25, eet. geldstuk; J. van Burkens, Groendaalsteeg 11, een damestasehje; M. Verberue, Brouwers vaart 72, een olielantaarn; J. Wannerdata, Tulpeustraat 17M, ven polikliniekkaart; W. Mellema, Amsterdauistraat 3N, een fabrieks- l>euning; C. Ploeg, Rozeuprieelstraat 3, een èteekbijtel; R. Hoogenbijl, Roosveldstraat 35, een R. K. kerkboekje, PROGRAMMA •van de orgelbespeling in de Grcote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 6 Januari 1914, des nam. van 1—2 uur, door den heer Louis Robert: 1. Praeludium et Fuga, D gr. t„ J. S. Bach. 2. Concerto D gr. t., G. F. Handel. Al legro, Andante con moto, Fuga. R Regrets, O. F. Hendriks Jr. 4. Eeloque éeossaise, Th. Salomé. 5. Marche aux flambeaux, Alex. Guil- niant. ÖELGIë. Te Brussel is België aan het H. Hart toegewijd. ALBANIë. De Prins von Wied heeft zijn plannen betreffende zijn vorstendom ont vouwd. Er gaan geruchten van een staatsgreep. MEXICO. Er wordt tusschen opstandelin gen en rt geeringstroepen voortdurend ge vochten. TURKIJE. Enver Bey, een der voorman nen. van de revolutie in 1908, is tot Minister van Oorlog benoemd. BELGIë. Toewijding van het land aan bet H. Hart. In de St. Gudule te Brussel had Vrijdag de plechtige toewijding van België aan het H. Hart plaats. Een plechtig Lof werd gezon gen door den wijbisschop van Mechelen, Mgr. de Waechter, terwijl de pater Carmeliet Hu bert de.toewijding verrichtte. Een groot aan tal geloovigen, waaronder de ministers Da- vignon, Hubert en Van der Vijvere, talrijke senatoren, afgevaardigden, leden van de pro vinciale raden en verdere autoriteiten woon den de plechtigheid bij. ALBANIë. De nieuwe vorst. De Prins von Wied, die de eerste vorst zal fcijn van den nieuwen Balkanstaat Albanië, heeft aan een medewerker van de „Journal" een aantal vragen beantwoord, betreffende zijn toekomstig rijk. Aan het A. H. zijn de volgende antwoor den van den vorst ontleend. „Den 3en vertrek ik naar Potsdam, waar ik de delegatie, gekozen door de plaatselijke be sturen, zal ontvangen. Den 20sten hoop ik mij naar Albanië te be geven. Durazzo zal mijn hoofdstad zijn. Ik zal niet den titel van koning voeren, maar dien van eouverein vorst van Albanië. Ik ben niet van plan een nieuwe ridderorde in te stellen; mocht dit echter noodig zijn, dan zou ik beginnen met die van de Witte Ster va» Skanderbeg. Ik leer Albaneesch en wel twee dialecten, dat der Tosken en dat der Ghegen. Mie drie godsdiensten, de Mohammedaan- sche, katholieke en orthodoxe zullen stipt ge ëerbiedigd worden. Gij kunt de geruchten omtrent opstanden beslist tegenspreken. Het vorstendom is arm; er is toestemming verleend tot een leening, de internationale commissie zal gedurende twee jaren op de naleving der bepalingen daaromtrent toezicht uitoefenen. Omtrent het nieuwe Albanië heb ik geener lei politieke mededeelingen te doen." Van het uiterlijk van den vorst zegt de be richtgever: „Z. H. heeft een open gezicht, hel- dergrijze ooaen en een hoog voorhoofd. Hij maakt den fed ruk een zeer sterk man te zijn; men heeft mij dan ook verteld, dat hij ge makkelijk met gestrekten arm een man om hoog kan heffen. - Een staatsgreep! Een opzienbarend Reuterbericht komt mel ding maken van een ophanden zijnden staats greep in het toekomstige vorstendom van den Prins von Wied. Een correspondent van de Temps te Valona seint aan zijn blad, dat hij geruchten heeft opgevangen van het smeden eener samenzwe ring aan welker hoofd de Turksche ex-minis ter van Oorlog Izzet Pasja zou staan, die op het punt bert te staan zich naar Albanië in te schepen en zich van net gezag aldaar mees. ter te maken. Oostenrijksche 6chepen, met wapens gela den, zonden van Oonstantinopel naar Brindisi vertrokken zijn. In kringen, die in nauwe be- trekkig tot de controle-commissie staan, wordt dit gerucht niet tegengesproken. 't Klinkt wel ongelooflijk, en mag dus zeker wel onder voorbehoud aanvaard worden. MEXICO. De opstand. De toestand wordt steeds meer critiek en Mexico krijgt weer bet oude aanzien: volop in allerlei onregelmatigheden gewikkeld. Het is een formeele strijd geworden tusschen opstandelingen en regeeringstroepen, van wie de eersten tot nog toe het meeste succes be haald hebben. Treurige tooneelen doen zich voor, zooals blijken mag uit volgend Reutertelegram: Tweeduizend Mexieaanscbe vluchtelingen, waaronder half verhongerde vrouwen en kin deren en eenige bondssoldaten, zijn over de ri vier naar de Vereenigde Staten getrokken ten einde daar bescherming te vinden, nft het ge vecht bij Ojinaga nog steeds voortwoedt. De vluchtelingen, die mijlen ver langs den rivierover verspreid liggen, loopen groot ge vaar door het hevige artillerie-vuur uit de buurt van Ojinaga. Alle deserteurs die over de rivier getrokken zijn, worden door de Amerikanen gevangeii| gehouden. De aanval der rebellen op Nuevo Laredo is voorloopig gestaakt. Zij verklaren hardnek kiger tegenstand te hebben ondervonden dan zij verwachten en zullen waarschijnlijk terug- keeren na twee dagen, gedurende welken tijd zij versterkingen zullen trachten te krijgen. De verhouding to) de Vereenigde Staten blijft ongewijzigd en President Wilson heeft medegedeeld, dat zijn onderhond met Lind niet geleld heeft tot een wijziging van de po litiek der regeering tegenover Mexico en dat niet besloten is tot een nieuw plan of tot het brengen van eenige wijziging in den bnidigen toestand. TURKIJE. Ministcrwisseling. Er heeft een ministerwisseling plaats ge- bad, noodig geworden, omdat de minister van Oorlog groot-vizier is geworden. Tot minister van Openbare Werken werd benoemd Djemal bey. Tot deze functie is geroepen Enver bey. Hij is de schoonzoon van den sultan. Hij was een der voormannen van de Turksche revolutie van 1908 en bekleedde na den val van het oude regime eenige jaren de betrek king van attaché militaire te Berlijn. Gedurende den oorlog in Tripolis hield hij in Benghasi bet langst stand tegen bet Ita- liaanscbe leger. Na zijn terugkeer speelde hij een voorname rol bij de. staatsgreep, die eindigde met den val van het kabinet-Kiamil. Na de herovering van Adrianopel door het Turksche leger was Enver bey de eerste, die de stad binnentrok. HOFBERICHT. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens zich den 7 Jannari weer naar den Taunus te be geven en daar eenigéh tijd te verblijven. DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is thans in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag den 13den Januari, des voormiddags te <\3f uur, ter voortzetting van de behandeling-van de Oorlogsbegrootïng voor 1914 met daarbij be hoorende wetsontwerpen en ter behandeling daarna van het wetsontwerp houdende mach tiging tot verkoop van het gebouw te Tanger. vroeger gebruikt als eonsulaatgebouw. Vóór de hervatting van de beraadslaging zal de stemming plaats hebben over de motie van orde van den beer Ter Laan omtrent bet niet bandhaven van de derde herhalingsoefe ning. 75-JARIG BESTAAN DFJf H. IJ. S. M. Er heeft zich een voorloopige commissie uit het pórsonee] der H. IJ. S. M. gevormd, teu einde plannen voor te bereiden ter vie ring van het 75-jarig beslaan dezer Maai ■schappij ie September. De bedoeling is, aan de directie een geschenk aan te bieden, waar van de vorm nader zal moeten worden vast gesteld. Op 14 Januari, des avonds om 7 uur, zal in „Plancins" te Amsterdam een vergadering worden belegd, tot verkiezing van een defi nitief bestuur. Het voorloopig bestuur bestaat uit de vol gende beeren; G. J. Sariemijn, inspecteur van het vervoer; A. D. de Kat, ladingmeester. .T. G. B. P. Ocstermeijer, commies-titulair; W. van Diest, commies le kl.; W. F. H. van Rijckevorsel, inspecteur vervoer; B. van der Kooi, treinsmid; H. R. Krapels, stationschef; E. Haak, commies le klasse: H. H. Meinema, rangeerder, allen te Amsterdam. DE ONDER WIJS-STAATSCOMMISSIE. De Staatscommissie voor bet onderwijs zal aanstaanden Donderdagmiddag worden geïn stalleerd woor den Minister van Binnenland- sche Zaken. De „Merwede I" gezonken. Vrijdagavond had een aanvaring plaats met de motorboot „Leerdam III" en „De Merwede". Deze kreeg een groot gat in den voorsteven, zoodat het 6chip binnen zeer korten tijd onder water stond. De opvarenden konden op de „Leer dam" overstappen. Aanvaring. Bij een aanvaring bü Peruis sloegen" een dekknecht en het zoontje van elen schipper van een motorboot over boord. Bei den verdronken. De knecht laat een weduwe met vier kinderen na. Door den trein gegrepen. Te Nijmegen is een spoorwegarbeider door een passeerenden trein gegrepen, toen hij voor een andere wil de uitwijken. Hü werd levensgevaarlijk ge wond. Tienjarig bestaan der K. S. A. Naar. wjj vernemen zullen de Hoogwaardige Bisschoppen op de feestvergadering van de K. S. A. te Utrecht zich laten vertegenwoordigen, terwijl Z. D. H, de Aartsbisschop persoonlijk de Avondvergadering zal bijwonen. Van Z.D.H. den Bisschop van Haarlem werd voor de „feestgave" een gift van ƒ100 ontvan gen. Er wordt nog eens aan herinnerd, daï de Middagvergadering begint te 1.2 uur, en de avondvergadering te 7 3/4 uur. Dringend wordt verzocht, dat men vooral tijdig aanwezig zij. SANTPOORT. R. K. Kieevereeniging. Moirgen- alvond 7 uur vergadert de R. K. Kiesvoreeni- ging in district I, (afdeeling Santpoort. De agenda vermeldt: 1 Opening voorzitter; 2. Notulen; 3. Verslag van den penningmees ter; 4. Lezing van den WelEerw. Heer Ban- gert, kap.; 5. Kort verslag van den afge vaardigde van de Centrale; Verkiezing van bestuursleden wegens aftreding van den heep Jac. Maarschalk en den voorzitter den heer J. J. Duijïi die zich niet herkiesbaar stelt en den heer Jaic. iVerzijlberg wegens vertrek; 7. Rondvraag. IJ MUIDEN. De staking. De trawler „IJmuiden 151" is gisterenmorgen ,t|e Hoek van Holland aangekomen met onvolledige bemanning, die zij trachtte aan te vullen. Twee man zijn aan gemonsterd; vier ontbreken thans nog, zoo dat de trawler nog niet vertrekken kan. Zaterdag zijn weer tien stoomtrawlers naar zee vertrokken. De afdeeling IJmuiden van den Algemeenen Nederlandschen Zeemansbond bericht dat het onderworp van bespreking is geweest om de staking op tie heffen, gezien de nijpende ar moede welke er gaat heersehen. De vergadering van stakers was echter zeer optimistasöh gestemd en besloot tot het laat ste vol te houden. Het bericht da.t de staking schijnbaar vej- liep werd ten sterkste tegengesproken en er gaan, volgens den Zeemansbond, schippers en onbavarenen mede als matroos, wat natuurlijk niet in het belang van het bedrijf kan zijn. VELSEN. Z on dag sar beid. Naar wij onlangs, melding maakten van de actie, welke gevoerd werd doör de R. K. Vereeniging „Sint Joannes de Deo" afdeeling van de fabriek- haven- en transportarbeiders-vereeniging en de afdee ling Patrimonium ten einde aan da papierfabriek Zaterdagnacht 12 uur het werk te doen eindigen, kunnen wij thans melden dat oen conferentie met de Directie en de bei de testuren van bovengenoemde vereenigin- igen tot resultaat heeft goliad, dat het werk voortaan des Zondagsmorgens ten 4 ure in plaats van ten 6 ure zal eindigen, wat ais een voorloopig© overgangsmaatregel kan be schouwd worden. BEVERWIJK. De nieuwe R. K. Kerk. Dc plannen voor do nieuwe R. K. Kerk, alhier, vorderen goed. De kerk, die voor ruim 1000 plaatsen, berekend is, zal niet aanstonds in haar ge heel worden opgetrokken, doch voorloopig zal alleen het priesterkoor met dwarsschip en de 'pastorie gebouwd worden, zoodat dus het .grootste gedeelte moet blijven liggen, om dat er gebrek aan geld is. De verwachting is, dat met bedoeld ge deelte in het. voorjaar nog begonnen zal kun nen worden. Een voorwaarde is evenwel, dat de giften goed inkomenwant er is veel geld noodig. Gaarne wekken wij dus onze lezers op hun ne giften voor dit doel te schenken. HILLEGOM. Vechtpartij. Zaterdagavond is bij. een vechtpartij zekere «T. alhier zoodanig mishandeld, dat geneeskundige hulp moest; worden ingeroepen. Dr. tens verleende do terete hulp. Tegen den dader, zekeren O., is proces-verbaal opgemaakt, H. B. G.' te ter dag hield do afd. Hill, v. h. H. B. G. in café „Flora" oene leden - vergadering. De voorz. de teer J. II. M. Balvers, heet de aanwezigen hartelijk wel kom en spreekt do beste wenschen uit voor de leden en 't bedrijf gedurende 't nieuwe jaar. Spr. feliciteert ook dc pers en zegt', ^iank voor liet bij, wonen door ver slaggevers van de vergaderingen. Tevens daiikt hij hen voor hunne medewerking' en hoopt hen nog dikwijls te zien verschijnen. Voor de Alg. Verg. worden als afgevaardigden gekozen, de hceren R. v. d. Briel en F. Lom.- méree, secundi G. Damon en H. Rusman. De afd. steldé candktaat voor lid van het Hoofd bestuur. 'deu heer H. Walkers alhier. De af gevaardigden zullen deze candidatuur bevor deren. Dc beschrijvingsbrief ter alg. verg. gaf weinig stof tot bespreking. Vrij. algemeen was de klacht, dat door Bloembollencultuur <la contributie voor de kleine kweekers te hoog is. De afgevaardigden zullen ter alg. verg. die zaak bepleiten en trachten, dat door 't hoofdbestuur een commissie worde benoemd om die zaak te onderzoeken en van advies to dienen. Ten slotte dankte de heer H. F. Rusman den voorz. namens de vergadering voor zijn goede wenschen, terwijl de heer W. v. d. Wal zulks namens de pers deed. Beiden boden wederkesrig hun felicitatie aan. Hierna verloting én stuiting.- NOGRDWIJK. Persona li a. Tot voorzitter en secre taris der Commissie tot wering van schoolver zuim te Noordwijk-Binnen zijn herkozen de hoeren H. B. J. Haanappel en O. J. J. Al kemade. Oud-Minister Tal ma. Naar men van bevoegde zijde verneemt zal in de Chr. Jongelingsvereeniging „O. R. is Ohr." nog in dit winterseizoen, optreden: de heer Ds. A S. Talma, oud-Minister. Deze spreekbeurt zal plaats hebben op Woensdag 18 Febr. a.s. in de Ned. Herv'. Kerk alhier. ■a -t HAARLEM— H. V. V. Weer een Haagsclie overwinning met 821 Zelden zal het Haarlem-veld zooveel voetbal enthousiasten gedragen hebben, als gisteren bij dezen wedstrijd, die vrijwel liet kampioenschap kon beslissen, en, dat ook gedaan heeft! Lang voor den aanvang waren de diverse rangen flink bezet, en nog steeds groeide de menigte aan. De drukte op den Schoterweg was enorm. 't, Was. zoo werd mij verteld, bij den vóór verkoop nog nooit zoo druk geweest! Toen om twee uur scheidsrechter H. ,T. Wil ling de elftallen ten strijde riep, had een reuzen- menschen-massa alle rangen dan ook gevuld. De tribune was overvol! De clubs zijn sterk vertegenwoordigd, Haai*- lem is volledig. H. V. V. heeft La Chapelle in het doel, mist Boelie Kessler, waardoor Spillennar nu toch, op z'n oude plaats, mee speelt. Zoodoende staan de volgende combina ties tegenover elkaar HAARLEM v. Eeek, Serné, Wilhelm, Maas, Healy, Bouwmeester, Bakker, Houtkoper, Schravendijk, J. Haak, Oostenbroek. H. V. V.: Kuntze, Spillenaar, D. Kessler, do Serrière- Noordduyn. Kessler, Mundt, Launspach. Feith, v. Ley den. La Chapelle, Jur Haak wint den toss. Een paar minuten na tweeën trapt Doetje Kessler af, maar Haak neemt den bal spoedig mee naar voren. Jur trapt het eerst naast, kort daarop laat Houtkooper 'n kans ongebruikt, en schiet Maas over. Serné onderbreekt een aanval van Kuntze, terwijl Iloutkooper in do gelegenheid wordt gesteld Haarlem de leiding te geven, maar tegen van Leyden aanschiet. Zoo ging het de eerste minuten. Vijf zijn er voorbij als Deetjc liet veld afrent, en schiet, maar Serné redt. Haarlem neemt het spel in handen. De snelle uitvallen en het keurige eombinalie-spel over donderen keer op keer de verdediging van de Hagenaars, en op liet kantje af ontkomt het dool der bezoekers aan een. doorboring. Bakker is vooral vliegensvlug. Zijn voorzet ten brengen Chapelle danig in het nauw. Haar lem's rechts-buiten was do oude weer! Eens, na een pracht-voorzet, loopt Schravendijk too, maar hij raakt bekneld tusschen van Leyden en leitli en kan geen. voet uisteken. Ge lukkig komt de Haarlemmer er goed af! De eerste corner is voor Haarlem, maar liet resultaat is nihil. Dan, na eeu kwartiertje overwicht van de rood-blauwen, weer een aanval. Prachtig sa menspelend nadert de voorlinie tot vlak bij de veste van de „Haagsehe"Schravendijk zorgt met een hard schot in den hoek voor de leiding. Stand 10 voor Haarlem Nog eenigen tijd is Haarlem dan op de H.V.V.- lielft, maar de Hagenaars, die totnogtoe ver geefs getracht hebben hot spel te verplaatsen, komen er langzaam aan beter in. Bij een hunner aanvallen stopt men era mi nuut voor Serné, en vlak daarop fluit Willing... omdat het publiek over dc zij-lijn staat! Als het veld „ontruimd" is, gaat de strijd weer in do grootste spanning door. H.V.V.'s voorhoede is niet heel gevaarlijk. D. Kessler speelt wel het beste, krijgt na eenigen tijd ook steun van Serrière, die nu en dan aardig met hem samenspeelt, maar Spille naar geelt hoegenaamd geen steun, en mist keer op keer. Als hij ecu pracht-kans krijgt tot scoren, vindt hij het noodig, om Maas tegen den grond te loopen, inplaats van te schieten!... Houtkooper, die weer uitstekend speelde in de voorhoede van de gastheeren, en meermalen handig T. Kessler passeert, krijgt nog een goede kans, doch Tonny haakt hem juist als hij schieten wil. Bij de corner-vlag is het voort durend strijd tusschen Wilhelm en Noordduyn. Deze doelen echter heel broederlijk, want dan weer wint de H, V. Ver het, dan weer blijft do Haarlemmer baas. Als na een poos Noordduyn weer voorzet, doelpunt. Deetjo Kessler na eenig lieen-en-weer getrap van vlak bij; de stand is weer gelijk! V. Eeck en Chapelle moeten om beurten op tredenHet gpat beiden goed af. Mundt, Tonny Kessler en Eeitli zijn in de Haagsehe verdediging de grootste struikel blokken voor Haarlem. De aanvallen van Schravendijk, Haak en Houtkoper worden dooi- hen verscheidene malen onderbroken. Nadat Haarlem een kans is ontgaan door buitenspel, Willing aan beide zijden eenigen vrije trappen heeft toegekend, en beide doelen aan gevaar zjjn ontkomen, doordat de respec tievelijke aanvallers naast- of overschoten, gaat de rechterwing er weer fraai-eombinee- rend van door. Twee minuten voor half-time een schot van Houtkoper, dat. Chapelle niet kan houden. Haarlem leidt weer! Dectje Kessler en jlir. dc Serrière spelen nog mooi samen, waarna do Haagsehe midden voor hard naast schiet. Als Houtkoper zich' gereed maakt, om weer te schieten, fluit Willing voor de rust. Na zeven minuten wordt wederom begonnen. Spoedig valt H. V. V. een hoekschop ten deel, die Kuntze achter trapt. De eerste twintig minuten is dc bezoekende club in de meerderheid. Deetje Kessler leidt keer op keer den aanval, stormt overal doorheen, verdeelt het spel goed, en is nu buitengewoon op dreef. Spillenaar blijft knoeien, Noordduyn werkt onvermoeid tegen Bouwmeester en Wilhelm, welke laatste onvermoeid daartegenover speelt. Bouwmees ter is na een half uurtje „op.* Aanvoerder Haak zet hem linksbuiten, en haalt Oosten broek op de links-half plaats. De taak van de verdediging wordt zoodoende nog zwaarder, de voorhoede is nu gebroken. Haarlem is gedurende het eerste half uurtje de kluts kwijt, de verdediging maakt sommige momenten 'n onzekeren indruk De voorhoede komt in deze periode niet zoo vaak naar voren, en Feith speelt kalm maar zeker in de geel-zwarte achterhoede. De overi gen verdedigen nu ook allen heel goed, en dé Haarlem-supporters zijn niets op hun gemak. Toch is het schot in de Haagsehe voorlinie niet buitengewoon mooi, en Serné en Healy weten voorloopig nog te voorkomen dat gedoel punt wordt. En van Eeck niet minder! De Haarlem-doelman geeft nog een zekeren in druk. Hij krijgt veel te verhandelen, wat op de bekende soliede manier gedaan wordt. Er wordt nogal forsch gespeeld. Zoowel van de H.V.V.- als de Haarlem-zijde zien we weer dingen gebeufen, die tocli niet moesten voor- komen. Willing treedt uitstekend op. 't Wordt gelukkig niet zoo erg als we nog niet lang geleden hebben meegemaakt, en liet publiek houdt zich vrij rustig. (Men zie de „nabetrach ting"). Voor Serrière moet tweemaal gestopt wor den. Bouwmeester en Noordduyn botsen eens tegen elkaar, en Serné vergeet zich eens tegen over Deetje Kessler. Feith kogelt den vrije; trap over. Maai' ondertusschen heeft de „Haagsehe" gelijk gemaakt door een prachtig schot var. Deetje Ivcssler, 'n 10 minuten na de rust. Een kwartiertje hierna verslappen de Hage naars en krijgt Haarlem's verdediging gele genheid zich te herstellen. De verwisseling BouwmeesterOosten- broeck bevalt niet. Haak gaat nu zelf lialf-back spelen, en de voorhoede gaat met een nieuwen linker wing haar geluk beproeven. Oostenbroek werkt enorm, maar kan meestal niet tegen Launspach op; een schot van Oostenbroek geeft Chapelle weinig moeite. Eeu drietal vlie gensvlugge rennen van Bakkes verplaatsen liet spel weer en Schravendijk weet tweemaal eeu schot tc Iossöd, dat Chapelle echter niet be zwijken doet. Schravendijk zet eens flink door en schiet zeer mooi in, maar ook nu. wordt door deu H. V. 'schen doelman erger voor komen. De H. V. V'er Launspach krijgt verschillende vrije schoppen tegen zich, en houdt zelfs een maal. Botiwmeester met beide armen vast! Jur Haak volgt dit slechte voorbeeld na door later Noordduyn vast te houden.... Een tijd lang blijft het spel verdeeld, terwijl de uitvallen van beide partijen gevaarlijk zijn. W illielm is nu eenigen tijd de baas over de zware buiten-rechts van H. V. V. Kuntze geeft een paar voorzetten, die niet benut worden neemt een corner, die van Ecck wegslaat. Als Kood-blauw nog hoopt op 'n doelpunt, maar denkt dat 't wel gelijk zal blijven, zet Noordduyn plots van verren afstand hard voor. Van Eeck vangt den bal, die even terugspringt in do lucht.Spillenaar stormt toe, en weet zelf niet hoe ie 't heeft, als liij met bal en al in de goal dansten aan H. V. V. de lei ding heeft gegeven! (32 voor den Haag.) Haak herstelt den linkerwing, Bouwmees ter gaat weer rechtshalf spelen, maar kan niet meer. Nog «loet de voorlinie van Haarlem onstui mige aanvallen. Een corner voor Haarlem, levert niets op. Dan is het pleit beslecht. Een lang gerekt eindsignaal beteekent dat de si-tijd gestreden is. Haarlem is geslagen na een zwaren, ver- moeienden strijd. H. V. V. lieeft verdiend gewonnen en vrijwel het. kampioenschap binnen! Er zijn verschillende factoren, die mede werkten tot dit. resultaat. Een fout van den Haarlem-keeper, die jam mer genoeg, Haarlem de overwinning kostte; het onsympatieke optreden van 'n paar H. V. V.-spelers, waardoor enkele Haarlem mers zich ook een paar maal. vergaten.... en', niet het minst liet feit, dat Bouwmeester een half uur vóór tijd „op" was. Toch speelde Haarlem als geheel niet slecht Bakker, Houtkoper en van Eeck mogen dc besten worden genoemd. Serné, Healy en Wil helm eveneens heel goed, terwijl Maas zwaai werk had. maar niettemin goed werkte. Schra vendijk speelde, vooral in de eerste helft, te veel naar links; met een beetje meer durf kan hij toch veel tot stand brengen. Hij heeft "n uitstekend schot. Van H. V. V. noem ik op de eerste plaat: D. Kessler, die vooral na de rust schitterend speelde. Feitli, Tonny Kessler, Chapelle en Kuntze waren eveneens uitstekend. De anderen goed Weet Launspach misschien geen verschil tus schen voetbal en worstelen?? Scheidsrechter Willing heeft zich van zijn zware taak uitnemend gekweten! Tot zoover m'n verslag van den wedstrijd zelf. Er zijn nog meer bijzonderheden die de ver melding wel waard zijn. Ik zou ze eigenlijk kunnen samenvatten onder den titel „Snippers van den kampioensstrijd" 1 Over de enorme belangstelling had ik het al. Uit den Haag was een groot getal supportert meegekomen. Voor de buiteiisteedsche pers waren verschel, denc plaatsen gereserveerd; van enkele bladen waren de sportredacteuren aauwezig.^ Van het „Bonds"-bestuur zag ik de heeren O. A. W. Hirschman, 2e voorzitter en L. Ver woerd, commissaris, terwijl verschillende auto riteiten den wedstrijd bijwoonden. Dat het publiek zich goed hield, danken we voorzeker aan het ijverige Haarlem-bestuur, dat op het terrein circulaires deed verspreiden, en daarin het publiek „vriendelijk doch dringend verzocht zich gedurende den wedstrijd te ont houden van luide op- of aanmerkingen omtrent' spelers of scheidsrechter of zich op de eenv of andere wijze met het spel of rechtspraak in te laten." Verder deelde het bestuur daarin mede, bij afwijking van zijn verzoek streng te zullen optreden, en niet er tegen op te zien den schuldigen den toegang tot het terrein voor goed te ontzeggen. Geholpen heeft deze waarschuwing wel! Wat tenslotte, toen we naar huis gingen, op viel was het feit, dat zich op verschillende punten langs den Schoterweg Haarlemsche politieagenten hadden opgesteld! Dicht bij he+ Soenda-plein stond een inspecteur en 'n agent, die vroegen of H- V. V. al voorbij was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2