Het geheim der oude Abdij R. K. middenslandsveresnigiRg. BINNENLAND. il u Besii Marehé HaarfeKii-Br'iiBSsel* Hamtf schoenen alle «feie^enhedrr?» Waarom ze Socialist worden. FEUILLëTOI NIEUWE HftARLEMSCNE COURANT „8T. JOZEF". A f deel ia g Haarlem en Omstreken Tan „DE HANZE", goedgekeurd bij Bisschoppelijk besluit van den 2Geu October 19H6 en bij Kon. besluit van 9 Mei 1908» Do R. K. Middenstandsvereeniging 'stelt zich ten doel volgens art. 2 harer statuten, de zede lijke en stoffelijke belangen- van den bandel- iryvenden- en industrifeelen middenstand in het algemeen en van hare leden in het bijzonder te behartigen, overeenkomstig de belangen van den R. K. godsdienst. Do voordeelen aan het lidmaatschap verbonden zijn vele. Wij noemen slecht» le. Gratis informatiëu en rechtskundige ad viezen hunne, zaken betreffende, het geven ter incasseering hunner dubieuze posten. 2e. Gratis gebruik maken van het Bureau plaatsing kantoor- en winkelpersoneel. 8e. Het verzekeren hunner spiegel- en an dere ruiten bij de onderlinge glasverzekering tegen uiterst lage premie. 4e. Deelname aan bet fonds uitkeering bij overlijden tegen geringe bijdrage onder koste loos beheer. 5e. Gratis en franco ontvangst van een weekblad, 16 pagina's druk, inhoudende wat voor een middenstander van belang kan zijn. 6e. Tweemaal per jaar opdracht eener H. Mis voor de geestelijke en tijdelijke belangen der leden. Bij overlijden van een lid één H. Mis voor zijn zieierust in zijne Parochiekerk. 7e. Minstens zea maal per jaar eene leden vergadering en eene feestelijke, wanneer de kas zulks toelaat. 8e. Diocesane Coöperatieve Credietbank, ge legenheid gevende credieten te vragen, gelden te beleggen, hetzij deposito of rekening-courant; spaargelden te beleggen tegen 3 pCt. rente, mi nimum inleg 25 cents, tot een bedrag van 50 gulden terugbetaling onmiddellijk, hoogere be dragen één dag opzegging. Voqr inlichtingen of beleggingen gelegen heid iederen werkdag van 94 uur by den administrateur J. H. Visser, Nieuwe Gracht 46. 9e. De Debatingclub heeft geregeld gezel lige bijeenkomsten, ten doel hebbende het spre ken in 't publiek eigen te doen worden. Nog niet aangesloten R. K. Middenstanders worden aangespoord als lid onzer vereeniging toe te treden. De contributie bedraagt slechts 1.3(1 per 3 maanden, zich verbindende voor een geheel jaar. Aanmelding voor het lidmaatschap by den recret. H. 3. Ganzeboom, Groote Houtstraat 26. Namens het Bestuur, ANTON BOSSE, Voorzitter. H. J. GANZEBOOM, Secretaris. hiernamaals, tevredenheid en huiselijk ge luk, dab alles gaat hun voorbij. Ze begrijpen er niets van. Ze willen wat een ander heeft, ze jagen na de onbereikbare utopie der algemeene ge lijkheid, en zóó worden ze socialist. En de leiders houden dat zaakje warm. Die speculeeren op „haat en afgunst" bo venal zie hun blaadjes en hoor hun rede voeringen. „De partij van afgunst en haat"waar achtig, die Speenhoff heeft daar z'n mond voorbijgepraat,; Zóó is hot' Onder luide instemming van „Het Volk" neeft de socialist Speenhoff, die met z'n „par tijgenoot" Heijermans in een Schouwburg te Amsterdam avond aan avond het socialisme propageert, een „Nieuwjaarsmensch" daar af gestoken, waarvan een stukje wel teekenond genoeg is om het hier ovor te nemen. 'tKan betiteld' worden: waarom ze socia list worden,' en ziel,hier: Wanneer je beroerd bon en hoest van do kou En als je kreppeert door je longen, Waaneer je dan door 'n chauffeur met 'n pels Als vuil van de straat wordt gedrongen Wanneer je van armoe on honger vergaat En kreunt van de kramp in je darmen En als je dan ziet hoe 'n juffie op straat Een kreng van 'n hond loopt te warmen, Dan wor-je bitter van afgunst en haat Doop je van woede te boven, Wor-je van zelf sociaal demokraat Om ook menschwaardig te leven. Inderdaad: Speenhoff hooft hier precies de gedach ten gang van velen geteebend. D A arom worden ze sociaal-democraat, om dat ze vol „afgunst en lxaat" het verschil van standen niet kunnen dragon, en alleen den buitenkant der dingen ziende, het „geluk" zoeken in een aanval op de meergegoeden. Hooger beginsel, eeuwig geluk, goed en kwaad en belooning of straf daarvoor WIJ ZULLEN WIJZER ZIJN. Onder dezen titel schrééf F. W. in het K. S. 't volgende rake stukje: Aan het roodgetinte Kindercongres te Am sterdam hebben wij Katholieken niet meege daan. En dat is maar gelukkig ook. Wel schijnt men nog op onze medewerking en die van onze geloovige Protostantsche land- genooton te hebben gerekend. Ten minste de Voorzitter der slotzitting, do heer Oudegeest, vond gelegenheid om aan ons adres de volgende lieflijkheid te sturen. „Hij releveerde aldus een verslag nog eens met een verwijzing naar het Bijbolsch verhaal van den Barmliartigen Samaritaan, de niet'deelname der Christelijke en Katholieke vereenigingen, die het niet noodig hadden ge vonden, hun handen mede uit te strekken naar het gewonde, uitgeschudde kind, dat zoo jam merlijk schreiend om hulp riep." Is het niet verbijsterend brutaal? Wij Katholieken, die voor liet allergrootste deel uit eigen middelen, tientallen van liefdes- gestichten hebben gebouwd, waarin de Room- scbe Charitas duizenden arme ongelukkige kin deren verpleegt, wij worden gescholden voor onbarmhartigen Die woorden van een man, als de heer Oude geest is, laten ons natuurlijk volkomen koud. Ze laten alleen duidelijk zien, boe goed zoo'n voorman op de hoogte is van praetisc.be kinder bescherming. Maar aan woorden alleen hebben de ongeluk kige, verwaarloosde schepseltjes niet veel. Daden zijn nog altijd wat afdoender. Maar daden aan dien kant zijn uiterst schaars. En daarom zijn brutaliteiten als de boven aangehaalde beneden alle kritiek. En 't is maar goed, dat we niet hebben mee gedaan aan die praterij. Ook omdat het wereldbervormende socia lisme en het hemel op aarde brengende, stelsel der roode heeren schering en inslag was op bet congres. 't Was alles rood wat er geschilderd werd. En daarom waren onze Katholieke en Chris telijke menschen gelukkig zoo wijs van dit congres weg te blijven. Misschien dat ze den tijd van het congres hebben benut om practisch werkzaam te zijn voor het arme kind. Maar dat rekenen dio heeren niet. Moorden.... woorden en altijd maar woor den. En als ze eens een daad stellen, dan is 't nog voor uit propaganda-goest om de roode gele deren te versterken en op de eenvoudigen van harte indruk te maken. Wij zullen wijzer zijn en wegblijven van die reuzen humbugmakery waar de wezenlijke be langen van het kind slechts komen na die van de sociaal-democratie, dat is de roode revolutie. DE „STIJGENDE EISCHEN." Een teekenend berichtje uit „Het Volk": „De Uitkijk', het orgaan van de zeemans- vereenjging „Volharding", verscheen deze week in vergroot formaat, gevolg van de stijgende eischen der groeiende organisa tie." In het gewone formaat konden ..de eischen" langzamerhand niet meer in: de lieelo krant is er vol van! 't. Zal er nog wel van komen, dat „de eischen" zóóvele worden, dat zelfs het „vergroot formaat" te klein wordt! DE VEILIGHEID OP DE SPOORWEGEN. Men schrijft ons van deskundige zijde: Het jongste spoorwegongeluk in ons land] heeft weer heel wat pennen in beweging ge zet. Iedereen meent, de oorzaak van de ramp te weten. Was de trein niet zoo Lang geweest, of hadden er slechts zware wagens aan geze ten, daai zou geen ongeluk gebeurd zijn. Het spreekt vanzelf, dat de oorzaak va'ni de ramp niet zoo makkelijk te vinden is, en dat ©en leek niet de aangewezen persoon is, om in deze het publiek voor te lichtou. Zeker, het kan voorkomen, dat de leek het aan het rechte eind heeft, maar, dan heeft men met een toeval te doen. In het algemeen zal alleen de vakman zich een juist overzicht) kunnen geven van do dingen, die gebeurd zijn. Het spreekt vanzelf, dat bij liet ongeluk bij Beilen verschillende noodlottige omstan digheden hebben saamgowerkt. Was er dub bel spoor geweest, dan had men een ander systeem wissel gehad, waarschijnlijk had er zelfs heelemaal geen wissel gelogen, dus het ongeluk was niet gebeurd. Was do trein half zoo kort geweest, dan waren de laatste rij tuigen niet omgekanteld. Ook zwaar materiaal was op de rails blijven staan. Maarhiermee is hot niet beweerd, dat enkel spoor, lange treinen en licht materiaal uit den boozo zijn. Wanneer de directie der S.S. oenigszins had kunnen vermoeden, dat door het gebruik van licht materiaal een spoorwegongeluk zou kun nen gebeuren, dan had zij ongetwijfeld dit materiaal laten slopen. Laat liet publiek toch begrijpen, dat ook de maatschappijen door zoo'n spoorwegongeluk con gevooligen slag krijgen. De theorie „de maatschappij kan liet toch niets bommen" is absoluut verkeerd. Heeft de maatschappij geen schuld? Ja ze ker, beslist! Maar niet, omdat zij enkel let op finaxicieefe voordeelen, en des noods en kele menschcnlevens opoffert aan een kwart procent dividend meer. Zeker, de rails zijn dikwijls slecht, en de gemiddelde leeftijd van een rijtuig of een machine is wellicht gmoter dan den gemiddelden men,sehenleeftijd. Doch onze spoorwegmaatschappijen doen alles, om den weg zoo goed mogelijk te houden, en in geen enkel land worden «1e wagens zoo dik wijls van' nieuwe assen voorzien als in ons land. Maar één zaak vergeten onze spoorweg maatschappijen en vergeet ook de Staatscom missie van toezicht op de spoorwegen, 'n.l. 'dat er in de laatste jaren een nieuwe weten schap is ontstaan, die men het best veilig heidsfeer zou kunnen noemen. Die veiligheids- leer wordt in het buitenland druk beoefend. Er worden dikke boeken over geschreven, en een spoorweg-ingenieur, die niet aan vei ligheidsfeer gedaan heeft, krijgt in het bui tenland geen betrekking. Hier wordt de vei ligheidsfeer wij zullen de wetenschap zoo nu maar blijven noemen absoluut gene geerd. Men redeneert ook de autoriteiten redeneeren helaas zoo. Als ieder zijn plicht doet, behoeven ter geen ongelukken te gebeuren, en als er dan -toch een ongeluk gebeurt, hoewel niemand z'n plicht vergeten heeft, dan is dit de schuld van het materieel, het noodlot, enz.; dan heeft niemand schuld. Door veiligheidsfeer was het ongeluk ook niet voorkomen! Z'n plicht te weten, dat is de clou van de veiligheidsfeer. Onzin I Frase Als een machinist, door een duizeling getroffen, door een sein rijdt, en er ontstaat een bot sing, heeft de machinist dan niet zijn plicht gedaan? En vo^geet de baanwachter zijn plicht, als zijn wissel weigert, en hij, tijdelijk versuft, den trein top het verkeerde spoor laat rijden?" Evenals do gezondheidsleer, de psycholo gie, de weerkunde of de economie is de vet- ligheidsleer ©en jonge wetenschap, die be oefend moet worden, die aan de universiteiten dient te worden gedoceerd. De veiligheids- technici zullen de maatschappij groote diens ten kunnen bewijzen. Door hun vindingen kan het gevaren-percentage tot op een dui zendste worden gereduceerd. Laten wij ho pen, dat de veiligheidsfeer ook in ons land spoedig beoefend wordt. BESTRIJDING VAN HET BIOSCOOP KWAAD. Een comité, to Amsterdam uit verschil- lenda onderwijzers-vereenigingen gevormd tor bestrijding van het bioscoopkwaad, heeft ver slag uitgebracht over een bezoek der Am-, sterdamsoho schoolkinderen aan bios coop-the aters gedurende de maand Mei j.jl. Van de 29.647 ondervraagden hebben 9483 zijnde 32 pCt., nooit een bioscoop bezocht, zoodat 20.164 kinderen, dus 68 pet. als be zoekers kunnen worden aangemerkt. Van deze gaan 2536 geregeld is 12Vj pet., en 17.628 occasioneel is 871/2 pet. Van deze 20.164 bezoekers werd aan 12.139 gevraagd, of zij ook des avonds de bioscoop bezochten. Van deze 12.132 kinderen bleken, er 2767, dus 23 pcb., uitsluitend dea avondJ naar bios <300 p - tl icaters te gaan. Ondervraagd werden 3940 kleinen van, 5 tot 7 a 8 jaar. Hiervan hadden 1655 is 42 pet. nooit een bioscoop bezocht, zoodat 2285 is 58 pet. tot de bezoekers behooron. Van deze 2285 bezoekers gaan 1967 is 86 pet. occasioneel en 318 is 14 pet, geregeldi naar een bioscoop. Van 1154 kinderen onder den achtjarigen leeftijd bleken 220, dus 19 pet., uitsluitend hun bezoek des avonds af te leggen. Het blijkt, dat duet bioscoopbezoek der kinderen uit do gegoede kringen in den laato- sten tijd op ouderlijk en medisch lievel wordt beperkt. Het avondbezoek van rijke zoowel als arme kinderen is grooter dan men bij oppervlak kige beschouwing geneigd is to ver-onderstel len. Als belooning, doch in hoofdzaak omdat zoowel rijke als armere oudera bij «len avond- uitgang hun kroost niet altijd thuis kunnenj laten, dus niet Iton behoeve van het kind, «toch ten gerieve van hun eigen zelfzucht, worden de kinderen des avonds mede naar den bioscoop genomen. Het rapport bepleit ten slotte, «Lal; de Am- sterdamsche gemeenteraad ertoe zal over gaan, naai' het voorbeeld van Rotterdam, het vraagstuk „de bioscoop als onderwijsmiddel" te doen onderzoskon door een daartoe be voegde gemeentelijke commissie. Indien de kino's werkelijke' kindervoorstel lingen geven, d.w.z. als men uitsluitend on schuldige tooneelspelen en daarnaast voel goe de natuurbeelden op de kinderprogramma's wil brengen dan zal men zich bij het kin- derbezoek kunnen neerleggen. Dit weigeren do eigenaars dezer inrichtingen uit eigen be woging te doen. Daarom moet men deze ex ploitanten ertoe dwingen. De commissie heeft voor het kinderbezoek aan B. on W. «jen leeftijdsgrens van 16 jaren aanbevolen. DE NIEUWE MANIER OM GEEN AAN SLUITING TE MISSEN. In de „U. K. Handelsreiziger" vinden we het volgende: Herhaalde malen komt het voor, dat men des morgens met irein C.28 van Zwolle, rich ting Oldenzaal, de aansluiting mist in Al melo met «1e H. IJ. S. M. Twee Donderdagen achtereen passeerde het mij, dat de trein juist weg was, tengevolge van het lange opent- hond te Kaalte, zoodat men dan in plaats van om 8.21, pas om 10.45 te Oldeuzaal aankomt. De vorige week weer met dien trein gaande, hadden we weer een belangrijk oponthoud te Kaalte, zoodat we eeu veirig bal. or:g aan den chef aldaar vroegen, of liet niet moge lijk was een beetje meer spoed te maken, «laar we andens een paar uur tijd verloren. Deze merkte toen op, dat er bijzonder veel bagage te laden was, en hij te weinig perso neel had, waarna hij schertsende zcide: „als de heeren eoms helpen willen, er staan nog 16 kisten met kippen dan zijn wc gauw klaar. Van den nood een deugd makende, hebben we toen gauw met zijn tweeën de kippen in den bagagewagen gegooid, waarna we direct konden vertrekken. Wie «lus in 't. vervolg zijn aansluiting niet wil misken, raden we ernstig aan: zie in 't vervolg uit of er ook kippen ingeladen moeten worden, en in dit geval, wees er dan als de kippen bij. DE A.S. AMSTERWAWSCHE RAADS LEDEN! Uit den „Nieuwjaarewensch" van Thomas- vaer te Amsterdam: Thomas. Wat zie je in don vroeden Raad Geschieden Acmstelland ten baat?. Piet. Maar steeds meer zetels ingenomen Door roode lui met eehoone droomen? Thomas. Hun namen?Van rle Poll.... Roael, Van Eeghen, Hooft?Noem ze allemaal. Piet. Wel neen-ik. Walvisch, Kokernoot, Augurkie, Ivnnl en Rozenrood, Komkommer, Lelie en Granaat, Die worden lid van Aemstel's Raad. De brandweer, de politie klagen, De onderwijzers blijven zagen, De hoofdambtenaren overvragen, En de Amsterdammers blijven 't dragon! Wat krijgt de burger? Die krijgt weer Een half percent belasting meer. EEN WAARSCHUWING. De correspondent van het „Hbld." te Was hington aehrijft: Dit is geen brief, dezen keer. Het is slechts een waarschuwing. De winter staat voor de deur en wij kunnen thans aan de hand van fei ten en statistieken voorspellen wat voor een winter dit worden zal. En dan vraag ik den zetter de dikste letters uit do kast te halen, en den redacteuren dozen "brief op een duidelijk zichtbare plaats in de krant te drukken en aan alle andere kranten om dit eene zinnetje over te willen nemen en ik schrijf met alle nadruk ter informatie van diegenen, die er mogelijker wijze over denken het volgende jaar naar hel beloofde land te emigreeren„DOET IIET NIET." Wacht minstens een half jaar. Wacht, indien mogelijk, een geheel jaar; Want wij gaan liier slechte tijden tegemoet. Inderdaad, wij zijn al midden in de slechtste tyden. Overal is stilstand in het bedrijf. Het getal werkloozen zal dezen winter wel weer naar de vijf millioen loopen. Fabrieken danken volk af. leder be krimpt zich. In do banken kunnen do industrieelen geen. duit loskrijgen, liet bouwbedrijf begint stil te staan. Er wordt geen grond gekocht of ver kocht. Groote maatschappijen betalen dezen winter geen dividenden. Op elk gebied van den socialen barometer, komedies, opera's, restau rants merkt men «lat het- oen koude, gure win ter zal worden wat betreft den algemeenen voorspoed. En wat voor Amerika geldt geldt ook voor Canada, want de twee landen zijn zoo nauw met elkaar verbonden,, dat do stilstand in de Ver- ceuigde Staten onmiddellijk zijn terugslag doet gevoelen 111 Canada. Daarom, waarde medeburgers, die er aan denkt een van de fraaio advertenties to volgen en naar Amerika tc verhuizen en rijk te wor den stelt deze reis ten minste een half jaar uit. YY ant voordat er minstens zes maanden voorbij zullen zijn, zal men van geen beterschap kun nen- spreken en den slappen tijd kan men het beter in het vaderland uithouden dan in deze maatschappij, waar, als er honger geledes wordt, het dadelijk in de millioeüen loopt SOLLICITANTEN." Wij lezen in het „Vaderland": Het couranten-lezend publiek stelt, en te recht, hooge eischen aan actualiteit, juistheid en spoed, wal betreft het in de dagbladen me degedeelde nieuws. Men wenscht, zoowel wat ])3ïïDcii-' als buitenland betreft» zoo spoedig mogelijk en naar waarheid te weten welke belangrijke voorvallen hebben plaats gchead, onder welke omstandigheden en zoo moge lijk ook welke de motieven zijn geweest. Ij et behoolt geen beloog dat, om aan*«leze eischen te kunnen voldoen, directies en hoofd rodaciies moeten kunnen beschikken over zaakkundig, ontwikkeld en vooral over ge schoold personeel. Eigenaardig is het dat by velen deze overtuiging niet schijnt kunnen doordringen; althans bij tal van personen blijkt de meening te heerschen dat het werk aan een courant niet behoort tot de soort ar beid waarvan geldt de spreuk „pour 6avoir une chose, il faut l'avoir apprise." Onlangs kwam aan ons blad een vacature als redacteur-buitenland. Tal van bekwame geroutineerde journalisten solliciteerden maur-evenveel, wellicht nog meer, die blijk baar niet het minste begrip hadden van dezeo werkkring. De zonderlingste aanbevelingen weiden daarbij aangevoerd: A had veel gereisd, B bad wel eens feuilleton geplaatst gekregen, C. las voel buitenlandschc couranten. D. was met de leiding van eeu uitgeverszaak belast ge- wees I, E. meende zelfs aanspraken te kun- neri doen gelden omdat zijn karakter ongo schikt was voor eentonigen slcurarbeid. En dan de l>croepen die dat genre sollicitan ten uitoefenden of uitgeoefend hadden. Een ex-koffieplanter zal er niet aan denken om directeur van een electro-toclinisch bureau te willen wortfeu, noch een ex-predikant om aan het hoofd van een bnskmitfabriek te willen komen, maar personen, die zeer eer volle beroepen of bedrijven uitoefenden waar van het eenige bezwaar was dat zij met jour nalistiek absoluut niets te maken hadden, voelden zich geroepen om, zonder eenige voor bereiding buitenlandsehe politiek te behan delen, vlot en goed Rcuter-telegraminen le verlaten, en dit alles op de vlugge, tevens goede manier zooals dit aan een dagblad ver- eischt wordt. Een F ran scli hofnar heeft eens gezegd «lat. Li 1 aringen van een journalist uit de 20e eeuw d°or HEADON HILL. (Oorsp' on olijke vertaling uit het Engclseh). 22) Lord Purbeek wees met zijn hand naar het gapende gat boven de kust, cu de aaalc-Qas- «idy ter zijde zettend, nam hy piaats op de rots, die Hector bij zijn nadering had ver laten, -y „En toen kwam jij op het tooncel, Yeld- ham," ging hij voort en lachte eens even. „Om •ie de waarheid te zeggen, van 'tbegin af reeds had ik liet niet erg op je. Wij letten goed op de weinige vreemdelingen, die in deze streek wonen de aard van onze onderneming dwingt ons daartoe en een knap journalist, behoorend tot den staf van een blad als «le Daily Lynx, en tijdelijk verblijf houdend in net. huis van Martha Calloway, dat was een uidelijk dreigement voor onze plannen. Je eet, dat ik daarmee niets persoonlijks be- en 'i. f 1011 dochter een dienst bewezen ik kan wel zien dat, afgezien nu van jo croep, je een respectabel gentleman waart.1 Maar, hoewel Madge het eerst niet wilde toe geven, zoo merkte ik toch «len avond toen je op de Abdij dineex-de, dat je een tc levendige belangstelling in de marmergroeve hadt, en ik werd verder gewaarschuwd door tante Drusilla Miss Campion, bedoel ik, een heel slimme oude dame, «lie onze onderneming afkeurt dat je een stormvogel waart, die onliP'l aankondigde. ,,'t Gevolg was, dat, toen je zoo plotseling naar Londen vertrok, waar ik op dat moment vertoefde, ik een oogenblikkelijke openbaar making vreesde en om die af te wenden, dat late bezoek op jo kamer bracht. Ik werd daar voorgoed overtuigd van liet gevaar, waarmee je persoon mijn onderneming bedreigde. Je tot mijn onvrijwillige, maar ik vertrouw dat dit zou gebleken zijn zich op zijn ge mak bevindende gast, te maken, «lit scheen do eenige uitweg. Ja, mi*. Yeldhain, jc kunt je zelf gelukwenschpn met je scherpzinnigheid in het raden en het verijdelen van mijn plan. „Zoo kwam ik dan nagenoeg in uw onder- aar dsch verblijf terecht?" zei Hector lachend. "Dit ondcraardsch verblijf zou u nogal mee gevallen zijn", ging de graaf voort. Dat is van alle gemakken voorzien, en je zoudt er niet lang in hebben behoeven te blijven. En Jc vrijlating, zou je geheel en al schadeloos gesteld zyu door de opzienbarende onthul lingen, waarmee jo de wereld zoudt hebben kunnen verbazen." „Het klinkt als een sprookje," zei Hector. -Maar ik kan n zer-r beslist verzekeren. dat het diepe ernst is, met het tloeL de hui dige regeering tenlege eens te overtuigen van hare misdadige dwaasheid om de kustbewa king af te schaffen," vervolgde de graaf met groote warmte. „I)at is het eenige doel van mijn smokkelhandel bij Devil's Gap geweest om bun eens een fes te geven en bun aan te toonen, dat het nu mogelijk was met zorg vuldig overleg «len smokkelhandel van voor heen op gezonden conuuercieelen basis te doen herleven, en zoo de schatkist voor millioenen te benadeelen." „Maar toch zijn wc niet oneerlijk, Mr. Yeld- ham,kwam hier Lady Madge tusschenhei- de, die nauwlettend Hector's gelaatstrekkeb had bespied om te zien, welken indruk haar vader's bekentenis op hem maakte. ..Het geluk heeft ons begunstigd, dat we dat niet behoeven In zijn," zei Lord Purbeek iet wat cynisch. „Neen, Yeldham, ik was niet van plan om dat geld, verdiend met wijn, li keuren en tabak, voor mezelf le houden. Ik nam me voor de schatkist voor drie millioen pond tc benadeelen, en dan ze een cheque voor dat bedrag aan te bieden, niet een vol ledige beschrijving, boe, dit was klaarge speeld. Ik denk dat ze nog al groote oogen zouden opgezet hebben. Ik was bijna zeker van mijn welslagen toen jij verscheen en dreig de, lieel liet plan in duigen te werpen. Om al les vlugger te laten mareheeren, nam ik mo torwagens. Nog maar één lauding is er noo dig om de som compleet te maken en het st oom scli io. d.mrvoor bestemd heeft gister avond Bordeaux verlaten. Ik had gedacht je gevangen te houden totdat wo met die lading op de gewone wijze gehandeld hadden, en je dan te laten gaan, zoo volledig mogelijk toe gerust met alle inlichtingen, om die intijds te publiceerèn, vóór er iets kou zijn (uitgelekt. Ik bad gehoopt, dat dit wel een passende ver goeding zou zijn voor bet ongemak, «lat ge wellicht had ondervonden." Wanneer komt het stoomschip hier aan, mylord?" vroeg Hector kalm. f „Binnen vijf dagen, hoogstens zes. Er zul len dan nog twee dagen noodig zijn om de la ding naar het depot tc Salisbury te transpor teeren en ze te doen verspreiden." „Welnu, indien u dan bij uw oorspronkelijk j voornemen blijft en mij een voorsprong geeft voor onze collega's met bet nieuws, dan hebt u niets voor mij te vreezen," zei Hector. „Er ligt niets deloyaals in tegenover de Lynx, om de zaak geheim te houden, totdat de heele ge schiedenis kan worden medegedeeld. En ook dan nog zullen ze haar veel vroeger hooren dan ze ha«lden kunnen verwachten op het einde mijner vaeanti©. Een bedrog om per- soonlijke winst had ik niet mogen helpen en verbergen, maar er ligt niets oneervols in, om een politiek stelsel te bevorderen, dat in do lijn ligt van de beginselen van het blad, i dat ik de eer heb te dienen." Lord Purbeek strekte zijn hand, uit, nadat bij van de rots was opgestaan. „Het is een buitenkansje," zeide hij en ondeugend voeg- '<fe hij er bij: „Niet echter voor u. want je zoudt het in mijn ondcraardsch verblijf meer comfortabel gehad hebben dan je hel waar schijnlijk zult hebben bij Martha Calloway, die wanhopig is over het lot van haar doch ter." I „Ik houd toch meer van de vrijheid", her nam Hecior, en groep de groote verbruinde vuist van zijn vroegeren tegenstander', ter. wij' Lady Madge stralend naar hen krek. Eensklaps liet zij ©en gesmoord gilletje van afkeer, hooren. „Woest niet te druk," fluister de zij. „Daar is dat akelig sujet Mapleton, bezig quasi met haar fossielen te zoeken." j De twee mannen, zagen om, en werkelijk j vertoonde zich Mr. Smyly Mapleton. eeu eindje daar vandaan aan den voet van de rots, rondsnuffeieiid eu speurend tnsschen de rot sige oppervlakte. Eeu ©ogenblik later konden ze duidelijk den slag van zijn banier hooren. Het scheen dat hij niet liemcrkt bad, dat hij niet alleen bij de kreek was, of zoo hij dat al Ixunerkt had, er geen acht op te slaan, j „Och! 'tls tante Drusilla's schrikbcM maar," zei Lorei Purbeek. „Die kale meneer telt niet mee. We hebben liem al lang geleden op de 75roef. gesteld. Laten wij hem aan zijn arbeid laten, en naar de Abdij terugkeercu. Speel je biljart, Yeldham?" „Een weinig, mylord," zei Hector bcschei den. „Kom dan mee, lunch bij ons en probeer of je een ouden biljartspeler als ik ben, kunt I verelaan. 'k Ben blij, dat de kwestie tusscben ons is opgelost."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5