buitenland. Ingezonden Mededeeling. BINNENLAND. MS BIT GEN OMTREK E®t» «peïi®e«kmms$Sf|| Csntu'f. hillegom. Ze was zieli steeds bewust te werken in ge hoorzaamheid aan het Episcopaat van Neder land en daaraan is het toe te schrijven dat ze in het goede spoor bleef. Tpgen de bewering dat zij de uithuizigheid bevordert, kan iniegerdeel vevklaard worden, dat zy aan de belangen van het huisgezin haar seste krachten besteedt. Op de vraag: Wat deed de K. S. A.f. moet geantwoord worden: zij diende het vaderland, ;:o( ;!at ook niet-geloovigen ons werk goedkeu- re-' er waaVdeeren. Principled was zü: en ging en gaat haar eigen weg. Fn dus handelend, diende zii het rlgemeen belai g. streefde zii naar vermeer- •tering van stoffeliike welvaart, kweekte zü tevens aan liefde en eerbied voor het gezag, bevorderde zii orde en rust in onze samen leving. In een pakkende peroratie zegt spr. dat wy tot H. M. de Koningin moeten zeggen, dat wü ons werk ook gedaan hebl cn voor Haar op he: land en dat we dit zullen blüven doen, om alzoo krachtiger te bevestigen de grond slagen van den Koninklijken troon. Door Mej. Jo Mijs werd op uitstekende wyze gezongen „Kerstlied" van Th. H. H. Verhey. Aanbieding der feestgave. Hft wcord verkreeg vervolgens de heer M. Lommen, vice-voorzitter van. den Bond „Jong Limburg", die het Centraal Bureau der K S. A. ongeveer als volgt toesprak: Op dezen feestdag mochten de jongeren niet ontbreken, om hulde te brenger, aan de man nen van de K. S. A. voor het voorbeeld aan jong Nederland gegeven. Het was eèn gewaagde onderneming voor den Bond „Jong Limburg", een nieuw werk kapitaal byeen te brengen voor de K. S. A. Men wil evenwel eerst de som nog wat la ten aangroeien om dan binnen korten tyd een groot bedrag aan te bieden. De heer Mr. P. J. M. Aalberse, direc teur van het Centraal Bureau der K. S. A., dankte met eeu kort wcord voor dit woord en voor de daad. Er is in de tien jaren hard gewerkt, hoe wel men steeds te kampen had met geldelijke zorgen. Doch als de nood het hoogst was, kwam steeds de hulp. En zoo verwacht spr. dit ook nu. Het meest verheugt het spr. dat het initia tief voor deze feestgave is uitge/ian van den Bond „Jong Limburg", die representeert „Jong Nederland". Dit geeft spr. moed om met vertrouwen weer voort te gaan. Rede van Prof. de Groot O. P. Ten slotte hield de ZeerEerw. Hooggel. Heer Prof. Mag. J. V. de Groot O. P. 'twas werkelijk jammer dat Professor de Groot niet in zyn Dominicaner habyt optrad een rede over „De Katholieke Sociale Actie beschouwd uit godsdienstig en apologetisch oogpunt." Indien iemand zich heden heeft verheugd, aldus spr., dan is het zeker de man wiens apostolische voeten den bodem van Utrecht hebben betreden, dan 16 het de H. Willibror- Idus. Vader Willibrordus zon nu jubelen, wan neer hij vertolken wilde, wat hij gevoelt op den triomfdag van heden. De oude St. Maarten behoort ons niet meer, doch daar staat na den strüd een leger, dat triomfen belooft. St. Willibrordus ziet neer op deze vertegen woordigers, op allen die gewerkt hebben voor de K. S. A., doch vooral op den man, die overeenkomst heeft met dien apostel, Mr. 'A&l'oerse. die de heipalen in den grond sloeg voor de K. S A. (Applaus). Wat gij gedaan hebt, zegt spr.. is niet alleen een godsdienstige akt, doch ook een akt die tot godsdienst leidt. Er is in de K. S. A. apologie, d.i. verdedi ging, en wel van de H. Kerk. Het voordeel van de K. S. A. is, dat deze tiaar buiten treedt en getuigt met luide stem. God heeft aan al wat is, kracht tot actie medegedeeld, die zoo machtig zich toont in Gods natuur. Bijzondere actie aan den mensch: actie die zich naar buiten toont. Er is een jong Nederland in de volle man nenkracht, en nog een jonger Nederland, de kleinlinderen als 'tware van de verkleumde oneen, d: jongeren van heel Nederland, die het zwaard zullen voeren. Velen lüden aan verslapping en er zijn krachtige daden noodig om die verslapping weer te verdreven. Een actie dus die naar buiten gaat. Gii züt apologie, mannen en vrouwen van de K S. A„ zegt spr. Gaat uit in schoonheid en kracht om dwa- lenden terecht te brengen, om te toonen, dat wii leven, dat wü er zün. We moeten wensehen dat de toren van onze katholieke cultuur oprijze tot de wolken, ge kroond door het kruis. Waarom zncht de Kerk elders in boeien? Ons mag dat lot niet treffen Wy zijn kinderen van onzen tyd om te be grijpen de zuchten en verlangens, die in ons opkomen. Als men den tijdgeest maakt tot geest van een l>epaalden tijd, dan gaan wü niet mee. In dien zin zijn wij geen kinderen van den tyd, doch van Christus en Zün Eeuwigheid. Spr. wijst erop hoe ons land bedijkt en daar door vruchtbaar is gemaakt. Zoo zal het gaan, wanneer de sociale actie over ons land zal zün heengegaan. St. Maarten gebruikte zijn zwaard 0111 te etryden, doch ook om zyn mantel door te sny- den voor den arme. De K. S. A. moet evenzoo het zwaard der rechtvaardigheid vereenigen met dat dei- naastenliefde. Spr. vergelijkt op dichterlijke wijze het Kerkgebouw met de H. Kerk. Alle onderdeden moeten van dezelfde con structie zyn. anders gaat het middenschip verloren, zooals hier te Utrecht. Wanneer zullen wy spreken van de K.S.A., Omvattende alle burgers van Nederland* Wii, die staan in de heilige eenheid, laten wii die gave waardeeren. Wie we ook ziin, laten we ons gevoelen kinderen van één God, mensehen die de heer- lykheid smaken van onzen Heer Jezus Chris tus. Nadat het applaus bedaard was, werd door allen staande gezongen „Aan U. o Koning Öer Eenwen," waarna de vergadering werd Verdaagd. De feestdisch. Te half zes vereenigden honderden deelne mers aan het feest der K. S. A- aan een ge- meensehappelykea maaltijd in Tivoli. Wat herrsehte daar een opgeruimde geest als in een groot, echt-Roomseh huisgezin, waarin de vader feest viert. En evengoed als de uitstekende spyzen. smaakten de heerlijke woorden, die er gespro ken werden. De heer B o ga n r d t opende de vii met een kernachtig woord en een huldedronV op het welzijn en den voorspoed van den Aarshis- schop en de Bisschoppen van Nederland, die beantwoord werd door Mgr. Diepen van *s nertogrnhesch met een krachtige <«n prach tige toast, die bü besloot niet te drinken op het.hestuni- der K. S. A. j' Tn een echt-kat tol iek-va derland die vende toespraak bracht Prof. .T. D. J. A en- gene nt van Warmond, hulde aan H. M. onze geëerbiedigde Koningin, waarna de aan wezigen spontaan het Wilhelmus aanhieven. De heer Hagdoorn, voorz. van het Dioc. Comité van Limburg, huldigde mevrouw Aal berse en den R. K. Vrouwenbond, waarvoor Mev r. Te r h o r s t. presidente der afd. Am- sterdam van den R. K. Vrouwenbond, dankte. I De heer Ahsmann van Gouda, zong met eenige anderen „Roomsehen dat ziin wij." Intueschen was het langzamerhand tijd ge worden voor de Avondvergadering. Hierin steeg de geestdrift tot het hoogte punt, vooral toen M g r. H. v. d. W e t e r i 11 g. Aartsbisschop van Utrecht, onder luid geju bel en het zingen van „De Katholieke Sociale Actie" het met sierlijk groen rijk versierde podium betrad en op uitnoodiging van den voorzitter aan de neergeknielde menigte zijn bissehoppelyken zegen schonk. Toen kwamen er momenten van huldiging, waarby de overtalryke aanwezigen duizen den vulden de ruime zaal van Tivoli recht stonden, toen de voorzitter medcdeoling deed van het telegram van H. M. de Koningin, waarin H. M. dankt voor de betuiging van hulde en trouw. Geestdriftig klonk het „Wilhelmus", door allen gezongen. Een reeks telegrammen werden voorgele zen en medegedeeld, dat Mr. Kolkman we gens ernstige ziekte niet zou kunnen spreken. i Huldiging van Mr. Aalberse. Toen kwam de groote verrassing en erken ning-der ontzaglyke verdiensten van den man. die de leider is dezer mooie Koomeche orga nisatie. Prof. Aengenent deelde mede onder einde loos gejubel dat de heer Mr. P. J. M. Aal berse door Z. H. den Paus was benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. Na gelukwensch door den algemeenen Geestelykeu Adviseur en den voorzitter, trad de ZeerEerw. Heer Rector Beysens van Amsterdam naar voren en overhandigde „rid der Aalberse" namens den heer W. B. J. Mol- kenboer, directeur van de Rijkskweekschool voor Teekenonderwys te Amsterdam, 'tkruis van de St. Gregoriusorde, dat onder donde rend applaus door Z. D. H. den Aartsbisschop den geridderde op de horst werd gehecht. Rede van Mr. Aalberse. 1 In plaats van Mr. Kolkman, zou de heer Aalberse spreken over: „De grondgedachte van de K. S. A." 1 Aan do toejuichingen kwam schier geen einde toen de heer Aalberse naar voren trad. Moeilijk had ik kunnen denken, zegt spr., dat ik anders zon moeten beginnen, dan aan- vankelyk mijn plan was. Spr. brengt eerbiedigen dank aan den H. Vader voor de hooge onderscheiding, hem verleend, niet zoozeer om zijn persoon, dan wol om de hooge goedkeuring van een zaak. Wij zijn de daders van een werk, doch vooral de soldaten van ren gedachte. Het werk is de sociale actie, doch die ge dachte is het Katholicisme. De diepste gedachte, die ten grondslag ligt aan de K. S. A. van Nederland is de onder werping aan het Kerkelijk gezag. Spr. gaat 11a wat de soeiale kwestie niet is en zegt dat zy is een strüd tusschen Kerk en revolutie, tusschen Christendom en heiden dom. Dan wijst 6pr. op de ontwikkeling in de verschillende eeuwen, die evenwel de sociale kwestie niet veroorzaakt heeft, i De oplossing is niet mogelyk, dan door te rugkeer van ons katholieken tot het Christen dom: dat we hebben leeren huigen het trot- sehe hoofd voor het kleine Kind in den stal van Bethlehem. (Applaus). Wij voeren onze sociale actie langs dc ly'n der katholieke beginselen, die als het zont ziin in onze spijs: ze moeten alles doordrin gen. Onze sociale actie moet katholiek zün, maar juist omdat zij dat is, moeten allen medewerking verleenen. Wü katholieken vragen niet alleen recht, dóch ook en vooral liefde. De tijd kan komen, dat een georganiseerd -optreden van ons katholieken dringend noo dig zal zyn. Wy in ons land mogen ons verhengen over een groote vrijheid en stijgenden invloed. Doch de wüze waarop in ons land tegen de Roomschen is opgetreden, geeft reden tot zorg. Wij hebben in de K. S. A. een krachtige organisatie, als geen partü of geloofsover tuiging in ons land nog bezit. (Applaus) Mocht het anti-clevicale gevaar ons bedrei gen dan staan wij Roomsehen als één man vereerigd rotsvast en sterk (Applaus). De K. S. A. moet doordringen, ook op het platteland. Wij van de K. S. A., zegt spr., willen niet een leeken apostolaat in dien zin, dat de lee- ken aan Paus en bisschoppen zullen voor- schryven wat moet gedaan worden op katho liek sociaal gebied, doch wel, dat wij willen handelen zooals dit aan oprechte katholieken beaamt: in gehoorzaamheid aan Paus en bis schoppen. Niet-katholiekcu vragen of dit niet alle energie ontneemt. Het antwoord daarop is: onder den krom staf is het goed leven, zooals men in de mid deleeuwen zeide en dit is in de 20s eenw nog ten volle waar. Zoo zal de sociale actie inderdaad ziin een echt katholieke, en dat is de grondgedachte van do Katholieke Sociale Actie. Onder daverend en uitbundig applaus ver liet de sympathieke directeur van het Cen traal Bureau het spreekgestoelte. Zangnummers. Het Zangkoor „Arti et Charitati" te Utrecht zong „De G^boorfe des Heeren". onder direc tie van Pen componist den HoogEerw. Heer J. A. S. van Pihajck. De voorzitter deelde ji dat de Zeer. Eerw. Pater Mr.- Dr. Ch. Th'flUibnkcrs S -T. wegers een droevig en geval in zün familie verhinderd is te spreken. Het zangkoor v<wr»,« on mi uitstekend» Wij ze uit „Intocht" vrn P. -tos Vranke-i. Prife van P-Dér Hori-ema'-'UR de Groeve O.FÜVf. Dart verhief zich de imroypvorde gestalte in br-t bruin Fran'ci«cpuerhRbii'tde gevierde volksredenaar Patel' Borroihacus onder da verend applaus om met zij 11 e- (hnrsinsme te behandelen een opderwerp. 'Int mrinnnd be ter don hem is toevertrouwt: „Steunt dc K. H. A.!" T11 een prachtige inleiding zegt spreker-dat hij dezen dag van victorie ziende, do geest drift in zich veelt opvlammen in lichtelaaie en. gaarne reept liij als laatste woordvoerder de spoedig uiteer gaande schare "toe: ..Steunt 1111 de K. S. A.!" Die oproep is billijk en rechtvaardig. Wy Katholieken ziin beroemd' om ons en thousiasme en onze feestvreugde: het is te begrijpen, het naargeestig pessimisme m al leen voor lien, die geert hoop hebben dan hier op aarde. Eu daarom rnag nu klinken: steunt de K. S. A. Want <3it feest moet zyn de reveille voor een nieuwen wer.kdag. Waarom en hoe die steun? Met de K. S. A. is gemoeid het behoud van onzen H. Godsdienst. Het is niet waar: godsdienst is privaat- zaak, doch ook is niet waar: godsdienst is geen privaatzaak. De eer van onzen God en Heer roept ons tot sociaal werk. Hebt gü die Kerstmie van Troelstra ge lezen? Welk voedsel die leider geeft aan zijn duizenden, van wie velen eens zaten rond onze preekstoelen? De groei van godloocher.ing, dat vloekend opstaan tegen God, die brutale durf van God- loochening, dat is onrustbarend. Wy zullen dien leider niet volgen en niet alleen zingen: „Glorie aan God in den hooge", doch nok erby voegen: „Vrede op aarde den menseben van goeden wil." Noemt de actie voor de goede pers: de neu trale pers geeft schoon water, spr. wil den raad geven: kookt dat water en steunt de Roomsche pers, die geeft bouillon. Teder katholiek moet voélen voor de Ka tholieke school, waar de ziel mede gemoeid is. Op enthousiaste wijze verdedigt spr. de R K. drankbestryding, waarmede wii zielen winnen en huisgezinnen Roomseh houden. (Applaus). Waarom de goedgekeurde R. K. Vrouwen hond? Deze vertegenwoordigt een kapitaal van echt apostolaat. Wanneer we dit alles zien. dan past het toch te roepen: Steunt de K. S. A.! Hoe moet dit geschieden? Vooreerst negatief door ons niet tegen te werken. Vervolgens positief door medewerking. Allen moeten lid worden van onze R. K. organisaties. Het is alweer het einde van den victorie- dag waarlijk een historische dag voor dc K. S. A. Laten we aanbrengen de steenen voor den bouw van een christelük staatshuis. Laten we werken aan den voortdurende" groei van onze Ronmsehe krachten. Wij zyn geen geheim genootschap, doch we zullen in ons volk leggen een geheime kracht, waartegen dc kracht der Vrijmetselarij niets vermag. Ten Vlotte wekt spr. allen op tot pprsoon- lyko actie én sluit met een schitterende pero ratie, opwekkend tot hot geven van ons zelf als cadeau voor dit, jubelfeest, zijD heerliike, van geestdrift en geestigheid tintelende rede. Slotwoord van Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering. De Aartsbisschop Mgr. van de Wetering sprak een kort woord tot slot. Z. D. H. wilde de verdiensten dor K. S. A. niet huldigen: dat is bier op schitterende wijze en Mgr. wil dit hier gaarne erkennen geheel naar waarde en verdienste gedaan- Als hoofd der Kerk van Nederland dankt Mgr. voor al wat de TC. S. A. in de tien jaren van haar bestaan heeft gedaan. Moge die sympathie z ch botoonen in het moreel en financieel steunen der K. S. A., want de K. 8. A. is het vliegwiel, dat echter met zerg moot bewaard en gesmeerd worden. Nog sprak de voorzitter woorden van dank aan allen en werd het feestlied „Aan TT, o Koning der Eenwen" gezongen. De heerlijke feestdag was ten einde en waar het buiten kond en guur en vuil was, heerseli- to daar in Tivoli gisteren den geheelen dag warmte en echt-Rooin^C-he blijheid; loefde er niet slechts vreugde over 't verleden, dodfi ook vast, onwrikbaar vertrouwen in de toekomst. De jubel van het eerste decennium der K. 8, A. op den 6en Januari 1914 zal onverge telijk zijn. De vertegenwoordigers van de Heogw. Bis schoppen waren: 'sHertogenboseh de Hoog. Eerw Heer Mgr. A. F. Diepen; Breda: de Zeoreorw. Heer Dr. A. G. Couwenburgh; Haarlem: de Zeereerw. Heer H. Th. v. Dam en Roermond: de HoogEerw. Heer Prof. J. M. L. Kenller. DUITSCHLAND. De kolonel van Zahern voor 't gerecht. Maandag had zich voor den krijgsraad te Straatsburg te verantwoorden de kolonel van het 99e regiment infanterie te Zahern, wegens vrijheidsberooving en aanzetting daartoe. Tegelyk met hem stond terecht de luitenant Schadt, beschuldigd van vrijheidsberooving, mishandeling en huisvredebreuk. Er zijn 115 getuigen gedagvaard. Begrijpelijkerwijze was er zeer veel belang- stelling voor dit proces. Nadat het besluit tot opening der zaak was voorgelezen, verklaarde kolonel von Reuter by voorbaat en uitdrukkelyk, dat alles wat zyn ondergeschikten hadden gedaan, alleen op zyn bevel en zyn wensch was geschied; hy alleen aanvaardt de verantwoordelykheid. Hy zeide, dat de manschappen van zyn re giment den laatsten tyd in de stad bespot en onbehoorlijk behandeld. werden en da' hü i 0111 die redenen toen aan zijne onderofficie ren eu manschappen den raad had gegeven bij gerechtvaardigde zelfverdediging krachtig en 700 noodig met gewold van wapens op te treden. Tevens verzocht hij hij de eerste go- hr-u it ei lissen steun van den Kreisdireetor en de" hurgcmoester. Ven Reuter gaf ren breedvoerige schets van hef gebeurde. Hij verklaart verder, dat hij na 10 Novcm hor een aantal eindigende brieven kroeg nut armvollen inhoud: doch bij mini waar, dat de prdadiriinislratio stukkeu achterhield waarin de crvolg-de officieion geprezen en hun houding goedgekeurd werd, doch holoo- diccmte- kaarten wel loc/oud. Nadat de Kirisdireefor Mahl als eerste- ge tuige was gehoord, werd de zaak verdaagd. Dc kolonel hield zich op grond eener Impa ling van 1820 gerechtigd voor de orde en rust te zorgen. Hot getuigenverhoor duurde ook nog don volgenden dag. ALRANïë. De nieuwe vorst. portefeuilles te aanvaarden, de roode volge lingen van Mr. Pieter Jelles. En ieder gezond-depkend mensch zou zegv, gen, dat na het gebeurde de kans dat er nog ooit hen zulk een begeerlijk aanbod gedaan zal worden glad verkeken is. .Niet alzoo de roode heeren zelf. Naar „Het Volk" meldt is op de jongste vergadering van het partijbestuur der S. D. A. P. besloten tot instelling van een com missie ter voorbereiding van de behande ling der Portefcrti 11ekwestie op het a.s. ver kiezhijvscoiigres. Tol- icdo.11 der commissie werden benoemd: Diiijs, Dijkgraaf, Van der Goes, Jets, Men dels, Ourtegeest, De. Roode, Van den Tent pél, Troelstra. Schaper, Vliegen en Wibaut Als secretaris wer-.i Mat-thijsen aan de commissie toegevoegd. Nu kunnen ze weer aan "t. hoornen en krij gen toch lekker niets! OFFICIEREN VOOR ALBANIë. Fit verschillende garnizoenen komen be lichten dat er zeer veel Imst bestaat' by de j officieren 0111 naar Albanië te gaan. By alle wapens geven zich zeer veel officieren op Terwijl ieder ervan overtuigd ie, dut het zoodat het aantal van hen, die genegen zyn, zoo goed aks zeker is, dat de Prins von Wied reeds groot is. Dezen hebben verschillende vorst van Albanië \v#rdeu zal, komt het be-! vragen ter beantwoording' gekregen omtrent richt door ons ook reeds in het kart mede- j taalkennis, paardrijder enz., terwijl er ooi gedeeld dat de Mohammedanen, die in AL veel officieren zyn die van bun kant eisehen hauië oen groot deel der bevolking uitmaken, .gesteld hebben omtrent hun eventueel hier een andere keus gedaan hebben, die van grootI achter te laten huishouden, gewicht kan .zijn voor de toekomst van het vorstendom. De aandacht word gevestigd op Tzzet-pasja den thans afgetreden minister Turksehen mi nister van Oorlog, een Albaniër van geboorte, DE „PRINS DER NEDERLANDEN". Hii zeer stormachtig weer word gistere: door het nieuwe stoomschip der maatschappij „Nederland" de „Prins der Nederlanden", ge die tot een der voornaamste AThanoesehe fa- bouwd door de Ned. Scheepsbouw Maatschap hammedaan.pij, een proeftocht gehouden. mi lies behoort. Do leiders dor Mol seho kringen traden met hom in betrekking 011 Izzet-pasjo. verklaarde zich bereid de vor etelijke waardigheid in Albanië 1e aanvaar den, onder voorwaarde, dat bet ecu vorsten dom, geen koninkrijk worden zou. en tien jaar onder toezicht van Oostenrijk en Ttalië zon blyven. Die voorwaarde hebben de Mohammedanen van Albanë aanvaard en te, Dnrazzo .een hij- eenkomst gehouden, waarin Tzzet-pasja een stemmig tot voi-st van Albanië werd gekozen. Een deputatie ging naar Konstaritinopel om Tzzet-pasja dit beelnit inede- te deel en. Een gevolg daarvan was zijn aftreden als minis ter van oorlog, én zyn weigering om bot op perbevel óver bet Tnrksehc leger, dat hem door den Sultan word aangeboden, te aan vaarden. De Frnnkf. Ztg. verneemt zelfs, dat Tzzet- pasja reeds op weg is naar Albanië, en ver gezeld door do Albariisc.be deputatie, die hem de vorstenkroon aanbood, de volgende week te Valona zal aankomen. Ale het inderdaad zoo is, kunnen vo nog vreemde dingen beleven! Wij willen onze lezers heden eeas iil do gelegenheid stellen de meening te hoeren van een geacht en beroemd geneesheer, over VEE- EN VI,EKM-flKEEPING. A1.p1 den;Minister vanBinneulandscke Za ken eu aan de leden dor Staten-Generaa1 is een adres gezonden door het hoofdbcstuui der Maatschappij ter bevordering der Vee. artsenijkunde in Nederland, in opdracht dc. algoineeiie vergadering van den 29 Novem ber 19ld, naar aanleiding van heb ontwct van wet houdende bepalingen tot werinj van vleescli en vleesehwaren, die voor dc gezondheid schade lijk zijn. Aan de hand van een rappor'uitgebracht door de hoeren Dhont, Kruyt en Van der Vliet nam de vergadering de conclusie da, het. Ontwerp van TV et geen voldoende waar borgen geeft tot bescherming' der Volksge zondheid en dus niet beantwoordt aan hen bij de samenstelling vooropgezette doel. In het adres worden uitvoerig de groit den, die tot deze conclusie leidden, uiteer gezet. Treinontsporing. Bij Deventer reed Maandagmiddag een locaal trein door ver keerden wisselstand op een verkeerd spoor. De machinist remde zoo krachtig, dat d» machine derailleerde en dwars over de lijn kwam te staan. Van de tegenovergestelde zijde kwam een trein, waarvan de machi nist echter tijdig het ongeval bemerkte om eene aangelegenheid die voor ons allen van to kunnen stoppen. I)e reizigers stapten 11 1 doken treirt over. Men begon terstond mét hel opruiming* werk. Aan het rollend materieel is weini: belang is, Dr. Pol Deniade, die ip onderschei dene bladen do (geneeskundige Kroniek schrijft, heeft in een boeiend opstel de vraag behandeld hoe, het toch komt dat zoo vele lijders aan bloedarmoede zoo slecht geholpen worden door de gewone middelen. Hij zegt 011- der andere: Het staal is zooals de geleerde professor Rossbach uit Jena constateerde een van de weinige middelen over wier genees kracht cu geneesheeren het eens zijn. Het is noodig, het in onontbeerlijk maar op welke wijze moet het nu in 't lichaam worden ge bracht. Ik ken lijders aan arm bloedigheid die jaren lang staal geslikt hebben, met elkaar veel ki lo's staal maar ze zijn armbloedig gebleven. Welnu in de groote hoeveelheid zit het niet. Groote hoeveelheden zijn eerder schadelijk. In ons he-ele lichaam zit niet meer dan even drie gram ijzer, het juiste-getal is 3.07 gram. Neen de groote hoeveelheid doet het niet. Maar hierop komt het aan dat het staal wordt opgenomen in het bloed. Het chemische staal wordt in vele geval len niet in het bloed opgenomen en doet der halve het organisme geen goed. Het staal moet in plantaardige verbinding genomen worden. Ook. prof. Nolthage uit Weanen zegt het met zoovele woorden: „liet staal is ons van geen nut of voordeel dan wanneer het ons in organische verbinding wordt toegediend door do plant." En aan deze voorwaarde, zoo gaat Dr. Pol Dema-de voort; voldoet de SANGUI- NOSE. Zij biedt (aan het mensehelijk lichaam geen ander staal, dat wat in de kruiden en planton zelve aanwezig is, en uit die kruiden wordt afgezonderd. Daarom verdient de SAN- GUINOSE een eereplaats in de behandeling van kinderen van herstellenden, van grijsaards, alleen reeds hierom mag zij met aandrang worden aanbevolen aan alle over ver moeiden, overwerkten zenuwzwakten, kortom aan allen, bij wie de rijkdom en dus de kracht en de waarde van het bloed verminderd is. Sommigen mijner collega's behandelden de gelijke gevallen hygiënisch, of door een voe ding die vele zieken niet verdragen. Dat is jammer, Ik raad hun in gemoede; „Neemt eens een proef' met de SAlNGUINOSE" Ik zelf heb de SANGUINOSE toegepast in zeer verschil lende gevallen; „bij klierachtige kinderen, bij, belemmering in den groei bij herstellenden 11a de influenza. Ik kan niet anders dan de voor treffelijke uitwerking roemen. Zij werkte langzaam en geleidelijk, maar zij werkte grondig en had geen schadelijke bij werkingen." Dr. POL DEMADE. Verkrijgbaar bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. Van Dam en Oo, Den Haag, de Riemerstraat 2c.-4. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, F. L. Lienaerts, notaris te Merkelbeek. DE SOCIALISTEN EN DE MINISTER ZETELS. Ze schijnen over 't algemeen nog spijt te hebben van hun weigering om de minister-1 heven. schade t oegebracht, cle baan heeft echte: danig geleden. De treinenloop naar Zutplu was door het ongeval geheel gestoord. - Ook te Zwolle heeft Zaterdagavond oei» ontsporing plaats gehad. Terwijl men bezig was een trein over te zetten is het laat ste rijtuig ontspoord en omgevallen. Geluk kig bevond zieh niemand erin. De oorzaak is verkeerde wissel stand. Het ongeval was niet van veel beteekenis. Doedel ijk schot. Zondag klom de 20- jarige H. Uiterwijk. te Gieten (Dr.) met een geladen jachtgeweer over een hek. Plotsi ling ging zijn geweer af en werd U. doo- I del ijk getroffen. Spoedig daarna was hj overleden. Een vrijheidlievende! Een visscher te Katwijk, die dezer dagen door de politie I naar het huis van Bewaring in den Haag 1 vervoerd werd, sprong aldaar uit. een vaart zijnde electrisehe tram, met. het nood !ott;ig gevolg dat hij ernstig aan het hoofd verwond werd en een been brak. Een pastoor vermoord. lil den laatsten tyd werd herhaaldelijk ingebroken in Oost-Friesland, voornamelijk in de kerkgebouwen, waai1 dan de offerbus- 1 sen. geïnspecteerd werden. Tot nog toe gt lukte het niet de daders van deze kerk diefstallen op te sporen. Toen de huisgenooten van pastoor Lötz u Ribshalz in Oost-Fri&siand' dezer dagen zich ter ruste wilden begeven, vermisten ze de zen. De sleutel van de kerk was echt,ei van haar plaats genomen en in het bedt huis brandde licht. Men ging een onde.i zoek instellen en nog maar nauwelijks wa- men de kerk binnen of men vond zijn lijk Vlak voor de deur lag het, met drie schot wonden, een in het been, een in de buik en een in het hart. De dood bleek onmid dellijk te zijn ingetreden. De politie is druk in de weer oin de da ders op te sporen. Een politiehond volgde eeu spoor tot een naburig dorp, waar het dier het echter verloor. De laaghartige moord heeft in geheel Oosi- Frieslang groote opschudding verwekt. Li glia l. Door de vereeniging tot Be strijding def (Tuberculose alhier/ is defini tief besloten! toitl het bouwen eener lighaf. Deze wordt geplaatst achter het St. Joseph gesticht; de grond blijft eigendom der R. K. Kerk. Dit terrein achtten de medici om d< Zuidelijke ligging het geschiktste in heel de gemeente. Er zal gelegenheid zijn voor 10 patiënten. Voorloopig alleen zij die loopend patiënt zijn pf per as er worden gebracht en gehaald. Des avonds keere» 4e patiënten huiswaarts. De Eerw. Zusters krijgen hier door weder een nieuwe, zware taak. De sa menwerking -tusschen de verschillende ge zindten is in dit opzicht boven alle lof vei

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2