Sociale Berichten, NIEUWS BIT BEN OM. BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Rechtbank, Gemenode Berichten BENNEBKOEK. btaameemmermwer. niseh welslagen ais naar gewoonte een groot financieel succes aan te treffen. Dezer dagen worden de lijsten aan de hui zen der ingezetenen aangeboden. De jonge lui. meisjes- en jongensleerlingen, loopen er zelf mee. Wie zal hun vlijt niet beloonen, hun ijver voor de goede zaak, waarvan ieder Yrkiireefc profiteert., niet aanwakkeren, al ia het met een gift; ook deze kleintjes kunnen één groote worden. Onze Vereeniging tot be strijding der Tuberculose heeft geldgebrek; wie er aan twijfelt, hij zie het Jaarverslag maar eens in, het finantieel overzicht, en dat is gekometn, omdat honderden gezinnen om ons heen haar hulp hebben ingeroepen te gen de verraderlijke ziekte, waartegen ieder een op zijn hoede moet zijn, en zij al die ge zinnen heeft geholpen tot heil der zieken en tot bescherming der gezonden. (Wegens plaatsgebrek gisteren blijven lig gen.) GROOTE HOUTSTRA ATVEREENIGING. Gisteravond vergaderde in de bovenzaal van cafó „Neut" de Groote Houtstraatver- eeniging. Bij ontstentenis van een voorzitter werd de vergadering geleid door den heer M. Scheer, secretaris. De voorzitter wensehte den leden allen voor spoed in het nieuwbegonnen jaar en herin nerde aan het at'geloopen jaar 1913, dat een belangrijk jaar was met het oog óp de on afhankelijkheidsfeesten. Dit laatste zal blij ken uit den toestand der kas. Maar ook het jaar 1914 zal belangrijk zijn voor de Groote Houtstraat, wanneer men aan het einde van 't jaar asfalt zal bezitten. Wel staat nog heel wat last in verband met de' isfalteering te wachten, doch spr. hoopt dat ian het koopkrachtig publiek zich met des te meer genoegen door de Groote Houtstraat kal bewegen. De notulen werden gelezen en goedge keurd, onder dankzegging aan den lieer Scheer. Ingekomen was een schrijven van den heer A. Meijer dat hij bedankt als voorzitter als reden opgevende dat hem gebleken is, dat meerdere bestuursleden niet medewerken om een behoorlijke leiding der vergadering te verzekeren. De heer Langeveld, penningmeester, deed het finantieel verstag, in het bijzonder over de feestviering. Deze is welgeslaagd en dit is te meer verheugend, omdat de Gr. Hout straat, in verband met vorige feesten, iets goed te maken had. Over het algemeen was men zeer ingenomen met de plannen. De medewerking was ook algemeen. Voor de verlichting was toegestaan f 1099. De fees ten hebben gekost f 1573.51 zoodat de be grooting is overschreden met f 477.51. Aan vrijwillige bijdragen kwam in f 550, verder werden 38 nieuwe leden aangenomen, die ook een bedrag van f 100 inbrachten, zoo idat uit de kas een offer van f 978.11 ge- yraagd werd. Hulde werd gebracht aau de aannemers en versierders van de Groote Houtstraat. In kas is nog een bedrag van f 550, zoo dat het komend jaar zonder vrees tegemoet kan worden gezien. Den penningmeester werd dank gebracht voor het accuraat be heer. De heer Scheer bracht dank aan at de genen, die medegewerkt hebben tot het wel lingen van het feest in de Groote Hout- itraat en ontsloeg de commissie. (Applaus). Aan de orde was de verkiezing van een Hieuwen voorzitter, wegens het bedanken van den heer A. Meijer. De heer Langeveld bracht hulde aan den heer Scheer, voor de uitstekende wijze, waar op hij het voorzitterschap had waargenomen, tijdens de vacature daarvan. Hij stelde voor id en heer Scheer tot voorzitter te benoemen. De heer Henning sprak in denzelfden geest. De heer Holzhaus wilde den heer Scheer als secretaris behouden, omdat deze in die functie zoo uitstekend voldoet. Hij stelde yoor den heer Henning tot voorzitter te be noemen. Men stuitte nu op 'n moeilijkheid. In het reglement staat dat, om geldige besluiten te nemen, twintig leden moeten aanwezig zijn. Er waren er maar achttien. Enkele le den gingen nu op zoek om nog andere le den op te duiken ten einde de vergader ing geldig te maken. Na een drie kwartier lukte het ten slotte het vereischte twintigtal bij elkaar te krij- Gn. Ondeugende tongen vertelden dat zelfs len uit hun bed moesten gehaald worden. (Het was over half elf.) Wat er van zij, zij kwamen en de ver gadering kon voortgang hebben. De uitslag der stemming was dat op den heer Scheer werden uitgebracht 14 stemmen; op den heer Henning 4 st.; op den heer Langeveld 1 en op den heer Kehlenbrink 1. De heer Scheer nam de benoeming aan. Hem werd hulde gebracht door den heer Henning. Tot bestuurslid werd na herstemming ge kozen de heer Kehlenbrink met 12 stemmen; op den heer Holzhaus werden 9 stemmen uitgebracht. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten den heer E. Hullebroeck te engageeren voor een voordrachtavond, waartoe de leden met hun dames toegang zullen hebben en ook introducé'e. Deze avond zal waarscliijn- yjk in Februari vallen. Bij de rondvraag merkte een der aanwe zigen op dat de Nieuwstraat na den aanleg van de tram drukker beloopen wordt dan ooit te voren, doch deze straat op afschu welijke wijze verontreinigd wordt. Gevraagd Werd of daaraan geen einde kan worden gemaakt. De voorzitter onderschreef deze opmer- king, maar voegde er aan toe dat reeds Bik wij Is aan den commissaris van politie jdaarover beklag is gedaan, maar tevergeefs. ,Ook is daar een kroeg, die zeer hinderlijk Js. De vergadering keurde goed dat des noods een adres aan B. en W. zal gericht (worden over deze kwestie en als dat niet feelpt aan den Raad. De heer Holzhaus bepleitte de negenuur- llulting voor de magazijnen. De heer de Jong, hoewel principieel voor stander van vervroegde sluiting, meende dat Beze actie niet op den weg ligt der Groote- Houtstraat-vereeniging en vreest een exodus van leden, die er tegen zijn. Beter acht dö heer de Jong individueel daarvoor te ijve ren. De heer Holzhaus zegt dat het zijn be doeling is dat de vereeniging onderzoekt in feoever de winkeliers in dc Groote Hout straat voor vervroegde sluiting zijn en dat zij misschien samenwerking zoekt met an dere straatvereenigingen. De heer Henning meent dat de vereeniging met zulk een enquete fiasco zal maken. De heer Henning, die zelf tracht altijd zooveel mogelijk om negen uur te sluiten", meent dat de winkeliers daar vrij in moeten zijn, want bij dwang komen zeer velen In moeie- lijkheid. De voorzitter meent dat de zaak" wel be sproken kan worden in de vergadering en dat kan gebeuren in een volgende, maar pressie van de vereeniging acht spr. niet gewenscht. Verschillende leden Voerden nog het woord, waarbij o.m. werd opgemerkt dat de zaak reeds aanhangig is bij den Raad. Be sloten werd het punt op de convocatie voor de volgende vergadering te zetten. Op een vraag over de trottoirs aan de oostzijde van de Groote Houtstraat werd ge antwoord dat deze 60 c.M. zullen verbreed worden. Hierna werd de vergadering gesloten. F. LIEFTTNCK. De heer F. Lieftinck, alhier, steeds lid van dc Tweede Kamer en van het geheele par lement, zal den 18 Februari a.s. 35 jaar achtereen afgevaardigde zijn. EEN TREIN GEDERAILLEERD. Hedennacht half één ongeveer is de laatste personentrein, komende uit Leiden, hij de spoorbrug over het Spaarne hij het rangee ren ontspoord. De beschadiging is nogal aan merkelijk. De reizigers waren allen, omdat de trein niet doorgaat, te Haarlem uitgestapt. De laatste treinen van en naar Amsterdam ondervonden eenige vertraging. De bescha digde wagens staan nog op doodspoor. Per soonlijke ongelukken baden niet plaats. De stationschef en inspecteur van dienst waren op liet terrein aanwezig. OP DE TRAMLIJN AMSTERDAM— ZANDVOORT. De E. S. M. heeft een dienstorder uitge vaardigd, dat op de trams naar Amsterdam Zand voort de voordeuren bij den wagon voort aan gesloten! moeten blijven, en dat nie mand meer daar mag staan bij den bestuur der. Voorts moeten de conducteurs van de bij wagons op het voorbalkon van den bij wagon staan en niet meer achter; de achter deuren blijven óók gesloten, zoodat nu op den motorwagen niemand vóór mag in- of uitstappen, eu top den bijwagon iedereen op het voorbaken, en niet achter mag in- of uitgaan. DE R. K. SCHOOL VOOR M. L. O. VOOR MEISJES. Ter aanvulling en verbetering van oais be richt betreffende, det uitbreiding der z. g, Fransche school der Eerw. Zusters van helt St. Verouicagesticht, moeten wij mededeedee- len, dat genoemde eieliool reeds sedert Mei van dit jaar een school voor M. U. L. O. is. "Uit het Raadsverslag! heeft men kunnen zien, dat het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe rooilijn aan den Kleinen Hout weg samenhangt met de plannen der Eerw. Zusters aldaar een school in te richten. ONZE WINKELSTAND. Morgenavond heropend de heer F. J. Teeven zjjn bekend sigarenmagazijn „Frans Hals," Ruysdaelstraat 14. Men zie de advertentie in het nummer van heden.. BEKROOND. - De heer W. C. P. de Vries, onderkapelmees- ter bij bet. 10e Reg. Inf. behaalde den 7en prijs in den prijskamp voor militaire marsch. muziek en de heer M. Bolderdijk, muzikant 10e Reg. Inf. den Sen prijs, beide bestaai uit een diploma. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij O. Uylenbroek, Kamperstraat 25, een dames kraag met speld; J. v. d. Henne. Frank est raat 11, een armband; J. Blokker, Gen. de Wet straat 61, Schoten, een handschoen; L. v. d. Have, Gaelstraat 31, een paar dameskousen; J. Hénneveld, Glasblazerstraat 7, een dames- taschje met inhoud; J. Boterbloem, Lange Wijngaardstraat 27, een geelharig hondje; -N. Heybfok, Kamperlaan 16, een pakje dames kraagjes; O. Breek, lvleine Houtweg 10, een waaier; A. Brandt, Amsterdamscke Vaart 66 een gedeelte van een armband; M. Verdel, Schalkwijkerweg' 65C., 'een schaap; P. Dorks, Rozenprieelstaaat 36 C., een zilveren broche. MISHANDELING. Tegen zekeren G., die te Zaandam den eigenaar van „Ons Huis" mishandelde, werd f 10 boete geëischt, subs. 5 d. hechtenis. Tegen J. S., eveneens een Zaandam mer, werd 45d agen gev.straf geëischt. S. was niet verschenen. Hij heeft zich schul dig gemaakt aan mishandeling van zijn werk baas D. D., toen hij kwam om werk. D. D. kon het hem niet geven. Bekl. moet toen dronken geweest zijn, tevens dreigde hij den werkbaas het mes in zijn lichaam te steken. DUITSCHLAND. Het Zabern-proces. Gisteren is door het openbaar Ministerie te Straatsburg requisitoir genomen in de zaak tegen den kolonel von Reuter. Het vroeg vrijspraak, wat betreft de aan klacht, dat von Reutter zich van het uitvoe rend gezag te Zabern zou hebben meester ge maakt, daar hij niet de overtuiging had, dat hij in strijd met de wet handelde, en zeven dagen gevangenisstraf wegens vrijheidsberoo- ving (opsluiting van verschillende personen in den Pandoerenkelder.) Tegen luitenant Schadt eischte het O. M. drie dagen gevangenisstraf, daar hij den ge tuige Kornmann in het gezicht geslagen had, en vrijspraak van de aanklacht betreffende vrjjheidsberooving en huisvredebreuk. Het vonnis zal Zaterdagochtend om tien uur geveld worden. ENGELAND. Chamberlain en Ulster. Niet omdat zij met elkander ia verband •taan noemen w|J deze tween namen een adem, doch omdat deze namen op het oogen- blik «tof tot bespreking geven. Het onderwerp van den dag ia zoo schrijft de Londensohe briefschrijver van het „Hbld." de mededeeling door den heer Chamberlain, de „groote Chamberlain" wel te verstaan, geu rieht tot de Unlonsten in het kiesdistrict West-Birmingham, dat hij zich bij de eerst volgende algemeene verkiezingen voor het La gerhuis, gedwongen door den staat zijner ge zondheid, niet weer voor een herkiezing be schikbaar zal kunnen stellen. Met die mede deeling eindigt, dus, eindelijk mag men wel zeggen, de lange politieke loopbaan van een man, die in de geschiedenis van hét Engeland van onzen tijd zulk een beteekenisvolle rol heeft gespeeld en wiens invloed zich nog altijd doet gelden. Immers, niet minder dan zeven-en-dertig jaren heeft Joe Chamherlain voor Birming ham zitting gehad in 'a lands vergaderzaal. In Juli 1876 vaardigde de stad, die toen nog maar drie afgevaardigden naar Westminster zond, hem daarheen af als een der liberale le den, en later toen Birmingham, gegroeid in omvang en beteekenis, zeven vertegenwoordi gers zond, werd Joe Chamberlain de afgevaar digde van West-Birmingham in 1885 en bleef zulks tot dezen dag. De tweede belangrijke mededeeling van dezen dag, is die van de „Morning Post" dat de besprekingen, die tusschen den Eersten Mi nister en den leider der Oppositie, Bonar Law, hebben plaats gevonden, tot geen practisch resultaat hebben geleid, en dat alle hoop, die moeht hebben bestaan, dat ten aanzien der Ulster-quaestïe tot een eompTomis zou worden gekomen, vervlogen is. Het was niet bekend, dat er een conferentie als waarop in dit bericht wordt gezinspeeld zou plaats hebben en dus is het te begrijpen, dat ieder vreemd opziet van deze mededee ling. Intusschen zal de naaste toekomst wel lee- ren of er waarheid is in betgeen door genoemd blad gemeld wordt, ja dan wel neen. De „Westm. Gaz." schrijft, dat het reden heeft te gelooven, dat er geen waarheid is in het bericht van de mislukking der onderhan delingen, integendeel, zegt het, er is alle reden om aan te nemen, dat de „onderhandelingen" of „besprekingen worden voortgezet. En een „Exchange"-bericht zegt, dat in officieele Unionistische kringen het bericht ook niet wordt bevestigd. De heer Bonar Law zal op 15 dezer te Bristol een rede houden. Wellicht, dat deze ons licht zal brengen in deze belangrijke kwestie. ZWEDEN. De begrafenis van Z. M. Koningin Sofie. H. M, de Koningin-weduwe Sofie is giste, ren bijgezet in de slotkapel, in tegenwoordig, heid van een schitterend gezelschap; behalve de Zweedsehe koninklijke familie, de Deensehe koninklijke familie waren nog vertegenwoor digers van den Duitscben keizer, den kon ine van Engeland, de koningin van Nederland, den koning en de koningin van Noorwegen, de groothertogin van Baden, de groothertogin van Luxemburg en de hertogin van Albany aanwezig. Onmiddellijk achter den lijkwagen liepen de koningen van Zweden en Denemarken, de krocinprins van Zweden, prins Bérnadotte, be nevens de buitenlandsehe vorsten. In de Riddarholmskerk werd de kist in de kapel van Bernadotte bijgezet. TURKIJE. De nieuwe minister van oorlog. Enver pasja, de nieuwe Turkscbe minister van oorlog gebruikt den bezem. Een zijner eerste daden is geweest het aan den dijk zetten van meei" dan 200 generaals, majoors en luitenants-kolonel, onder wie de chef van den generalen staf en de ex-minister van marine Hurschid Pasja. Nadere berichten melden, dat een Duitsch officier, tot tweeden chef van de generalen staf is benoemd. Enver Pasja ontwikkelt een koortsachtige bedrijvigheid. Voor militaire uitgaven tot aan het einde van het begroo- tingsjaar (13 Maart) is een aanvullingscrediet van 3,210,000 Turksche ponden goedgekeurd» Vele uiterlijke kenteekenen wijzen er verder op, dat ook het terugroepen van den Turk- schen gezant te Berlijn, generaal Mahmoed Moekthar pasja, te wijten is aan persoonlijke motieven. Men heeft hem thans een leger- inspectie in Armenië aangeboden. De Turksche ambassadeur te Weenën heeft gewezen op de beteekenis van het aanvaarden de portefeuille van oorlog door Enver Bey en daarbij gezegd, dat bet niet juist is, dat de nieuwe minister van oorlog per se een oorlog met Griekenland wenscht, doch bij de rol, die hij in het tweede stadium van den Balkanoor log gespeeld heeft, is het niet aan twijfel onderhevig, of de aan Turkije gestelde eischen, die door het geheele volk als onwaardig be schouwd worden, zullen hij hem op tegenstand stuiten. En achter Enver Pasja staat het ge heele leger." ZUID—AFRIKA. De spoorwegstaking. Algemeen is de staking allesbehalve en zoo- Sis uit de telegrammen uit verschillende plaat sen blijkt is bijna overal de met veel rumoer aangekondigde groote, algemeene staking mislukt. Het spoorwegbestuur heeft telegrammen ontvangen van de vakvereenigingen, waarbij het spoorwegpersoneel over de geheele Kaap kolonie is aangesloten en waarin wordt ver klaard, dat het niet tot staking zal komen. Ook in Natal en de Oranje-Kolonië werken alle arbeiders, terwijl een gedeelte in Trans vaal staakt of zich op staking voorbereidt. Keizer Menelik van Abessinië. De „Éclair" verneemt uit Rome: Een Hon- gaarsch reiziger ontging een tel ««ram waarin beslist wordt ontkend, dat keizer Menelik dood is. Draadlooze telegrafie voor visschers. De „Westminster Gazette" deelt mede, dat onlangs een contract is geteekend door de „Marconi Company" en den eigenaar van een tamelijk groote visschersvloot te Lowestoff. Op het voornaamste schip van genoemde vloot zal n.l. door de Marconi Company een toestel voor draadlooze telegraphie worden geplaatst, dat bediend zal worden door een telegraphist, tegen een jaarljjksche vergoeding van 200 p.st. Hierdoor kan men in contact blijven met den vasten wal en kunnen de verschillende schepen van de vloot met elkaar voeling hou den, als zij ter vischvaart zijn. Het gebeurt n.l. dikwijls dat schepen die een goede vangst hebben gehad, zich allen naar dezelfde haven begeven, zoodat in die plaats overvloed van viach is, terwijl men in andere havens, waar slechts enkele schepen met slechte vangst bin nenkomen, gebrek aan visch heeft. Door de draadlooze telepraphie echter kan men de schepen met goede vangst naar verschillende havens sturen, zoodat de hoeveelheid visch beter over de verschillende plaatsen verdeeld wordt. Dit is een zeer practisch resultaat, dat van de toepassing der draadlooze telegraphie op visschersvaartuigen kan worden verkregen. En men mag verwachten, dat het voorbeeld van den reeder van Lowestoft navolging zal vinden, ook buiten Engeland. „A. H." ONDERSCHEIDING. H. M. de Koningin heeft benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau den heer Disière, oud-consul-generaal van België in China. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 30 December is, met ingang van 1 dezer, benoemd tot hoofd van den administratieven dienst bij de visscberij- inspectie, J. A. Th. A. van Erp, commies bij het departement van landbouw, nijverheid en handel, onder verleening van eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking; bjj Kon. be. sluit van 3 dezer is aan den benoemde de per- soonijke titel van inspecteur der visscherijen verleend. DE OUDERDOMSRENTE» Naar het „N. v. d. D." verneemt, is het aan tal aanvragen van 70-jarigen bij de Rijksver zekeringsbank thans reeds gestegen tot 111.000. Ambtenaren van het stadhuis te Am sterdam asslsteeren nog eiken avond om het vele werk onder knie te krijgen. Mishandeling. Te Oss heeft een hevige vechtpartij plaats gehad: eenige jongelui gin gen een «af éhouder te lijf en brachten hem een aantal messteken toe. De daders zijn ingerekend. De visschers te Vlaardingen. Weer is er nieuwe stagnatie gekomen in het zeevisschers- bedrijf te Vlaardingen. Thans verklaren de leden van de machinisten- en stokershond, dat zij slechts wenschen te monsteren voor den tijd tot 1 September 1914. De reeders echter wil len gemonsterd zien voor een geheel jaar. Zij hebben de gelegenheid daartoe opengesteld tot Woensdagavond 7 uur, zonder dat zich echter iemand heeft aangemeld. Het spoorwegongeluk te Beilen. Naar de „N. Groninger Courant' verneemt, heeft er dezer dagen te Halerbrug een conferentie plaats gehad van staatsambtenaren, spoorweg autoriteiten uit Utrecht en Groningen, inge nieurs en inspecteurs van de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen, leden van den Raad van Beheer op de Staatsspoorwegen. Ter plaatse werd na afloop van die conferentie een nader, uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij nog verschillende beambten, die met den verongelukten trein hebben gereden, zijn gehoord. Ook werd de machinist, die den trein heeft gereden, door genoemde autoriteiten in verhoor genomen. Men verwacht, dat nog op het einde van deze of begin van de volgende week reeds de betrekkelijke rapporten in de „Staatscourant zullen verschijnen. Thans reeds is men met het vaststellen daarvan bezig. Door de Maatschappij wordt een zeer uit gebreid onderzoek ingesteld naar de in de laatste dagen plaats gehad hebbende kleinere spoorwegongelukken. In kokend water gevallen. Een driejarig jongetje te Hellevoetsluis viel in een emmer kokend water. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis te Rotterdam overleed de kleine. Overreden. Een oude, doove dame, die haar parapluie voor 't gezicht hield ter be schutting tegen deu regen zag de tram niet, toen zij op den Brediusweg te Bussum liep. Zij werd erdoor gegrepen en was terstond dood. Door een ante overreden. Te Rotterdam is gisteren een 11-jarige jongen door een auto overreden en gedood. In een mijnschacht gevallen. Een jeugdig mijnwerker viel in de schacht van de mijn „Laura en Vereeniging." Zijn verpletterd lij;- werd later opgehaald. Verpletterd. De 16-jarige zoon van een klompenmaker te Weert, die zijn vader behulp zaam was met het laden van boomen op een wagen werd onder een boom, die van de kar viel verpieterd. Hij was onmiddellijk een lijk. Brand. Woensdagavond brak een ernstige brand uit in het graanpakhuis van Van Wor- kom te Velp. In het pakhuis was veel vee, dat grootendeels kon worden gered. 80.000 kilo gram hooi verbrandde, evenals een groot ge deelte van het gebouw. Verzekering dekt de schade. Brand. Woensdag is te Emmer-Compas- cuum door onbekende oorzaak het huis van K. G. geheel afgebrand. Alles ging verloren, doch was verzekerd. TIENJARIG BESTAAN VAN DE K. A Te laat, om in de feeslvergadering te wor den voorgelezen, werd nog het navolgende telegram ontvangen: Aan Z. D. H. Mgr. H. van di Wetering, Aartsbisschop var Utrecht. De Heilige Vader heeft dankbaar aanvaart de gevoelens der onderdanige en licfdevollt gezindheid van de Katholieken, die te Utrecht in Tivoli ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Katholieke Sociale Actie in Uw« tegenwoordigheid biieen zijn. Hij bidt hun toe de rijkste hemelsche gunsten eu verleent hun gaarne den gevraagden apostoliseher zegen. Kardinaal MERRY DEL VAL. FEESTGAVE K. S. A. Van Mgr. W. van de Ven, Rispehop var. 's Bosch, werd door den Directeur van het Centraal Bureau een uitvoerig eigenhandig schrijven ontvangen, waarin Z. D. H. zijne hartelijke, sympathie voor het werk der K. S A. betuigt, als bewijs waarvan tevens eet bankbiljet groot 100 hij den brief was ge voegd. HALFWEG. Inbraak. Woensdagavond tusschen 6 en 7 uur is ten huize van W. in de Nico laas Béete- straat ingebroken. De dieven zijn door inklim ming binnengekomen en hebben ontvreemd een portemonnaie, inhoudende 5.60, verder hebben zij de muntgasmeter opengebroken, maar vonden daarin slechts 2'A cent, daar de meter even te voren geledigd was. Verdacht, worden zekere H. W. en K. H. W., door den veldwachter Krohn ge hoord, legde een volledige bekentenis af. Ongeval. Woensdagavond 7 uur werd d» zoon van den heer Verhoog, alhier, nabij hei Raadhuis door een motorrijwiel aangereden. De jongen werd ernstig verwond. De bestuur der reed verder, alsof er niets gebeurd wan. SCHOTEN. R. K. Propaganda club „St. Petrus". De R.K. Propaganda club „Sint Petrus" alhier (stads, gedeelte) noodigt haar leden uit om Zondag Tl Januari des morgens kwart over zeven de. H. Mis bij te wonen, die voor de club opge dragen wordt. Zij verzoekt tevens zooveel mo gelijk tot de H. Tafel te naderen. Voor wielrijders gesloten. - Mei meldt ons: In den vervolge zal do Kerklaa-p (Eigenweg), welk© ligt tusschen Oud-Schor ten en Jan Gij zenvaart des Zondags zijn ge sloten voor wielrijders. Deze noodmaatregel is het gevolg van de overlast welke het wan delend publiek des Zondags van de fietsers ondervindt na afloop (der voetbalspelen. VELSEN. Gemeenteraad. Woensdag, kwart over éét vergadert de gemeenteraad van Yclsen. Aam; de orde komt o.m. de vaststelling der voorloo- ,,'pige pensioengrondslagen der ambtenaren; het voorstel der 12 raadsleden betreffende do' samenstelling en bezoldiging der gemeente politie; het tarief voor het ledigen van beer-- putten, ophalen van vuilnis enz. en credie* \oor plannen voor de visscherijschool. IJMUIDEN. De staking. Gisteren zijn weer drie stoom trawlers van IJmuiden naar de visscherij ver trokken. ZANDVOORT. Ongegrond. Bij Kon. Besluit is ongegrond verklaard het beroep van A. en W. Groen alhier tegen het besluit van B, en W. dier gemeente, waarbij hun voorwaardelijk vergum ning is verleend tot plaatsing van twee ©lec» tromotoren, van resp. 7H en 2 P.K., in hunnt timmerwerkplaats achter bet perceel aan den Hoogweg no. 62 aldaar. De bestreden voor waarden werden door de Kroon noodig geacht ter tegemoetkoming aan de bezwaren van om wonenden. HEEMSTEDE. Houtveiling. De vanwege de gemeente ge houden houtveiling heeft opgebracht 800. Ned. R. K. Volksbond. Gisterenavond werd door deze afdeeling van den Ned. R. K. Volk®, bond een zeer goed bezochte huishoudelijke vergadering gehouden, waarin de voorzitter, de heer Joh. Huysmans, de beste wenschen uitsprak voor den groei der afdeeling en hel welzijn der leden in het nienwe jaar. Wederom werden door den voorzitter eer 11-tal nieuwe leden geïnstalleerd. De aftredende secr.-penningm. van 'tcomitt „Hulp in Nood", de heer W. Lamboo, were bij acclamatie herkozen verklaard, zoo ook de periodiek aftredende hoofdbestuursleden, die zich herkiesbaar hadden gesteld, terwijl als 2e voorzitter en 3e commissaris van toe zicht werden gekozen de heeren P. Carstien en M. Otte, in plaats van de heeren A. G. var Leeuwen en J. Meijer, die voor een bestuur® functie niet meer in aanmerking wenscliten te komen. Als afgevaardigde ter Centrale Vergade ring werd benoemd de heer W. Lamboo. NOGRDWIJKERHOUT. Merkwaardig. Voor ongeveer 5 maanden ontstond in een hooi6chelft staande achter de gemeenteschool en toebehoorenue aan den landbouwer *P. van Eeden, brand. Toen werd de schelft omgezet. Gistermorgen wilde de man de schelft weg nemen, maar hij bleek van binnen nog zoo. veel vuur te bevatten, dat men besloot haar te laten staan, wijl het niet onmogelijk was, dat zij bij het uithalen vlam zon vatten. Wel eigenaardig 611 dat m Jannan. Vliegen. De heer Beers, alhier, is voorna mens in 'deze gemeente vliegdemonstratieA te houden met een door hem aangekochte vliegmachine. Zoo spoedig hij de lessen als- aviateur met succes heeft volbracht, zal hij in deze gemeente zijn eerste vlucht©11 doen. BURGERLIJKE STAND. BLOEMENDAAL. Geboren: z. van A. Bleijen,daal—Rijke. z. van J.' Vermeer—de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2