Het geheim der oude Abdij Hilleqomsch Allerlei, BUITENLA ND. BINNENLAND. Staten-Generaal. Sport en wedslrifden. XL. Het zon inderdaad onwel voeg el ijk zijn, in dien ik niet begon met aan onz© lezers een Zalig Nieuwjaar te wenschen, dat dus nummer één. Ik schrok van me zelf, toen ik, de oud© paperassen eens naziend tot do ontdekking! kwam, dat mijn laatste brief in het nummer van 20 November stond, 't Heeft alzoo den schijn, alsof er hier niets interessants te boe ken viel. Dit is evenwel niet zoo; er is hier steeds nieuws onder of aan den horizon. Daar heb je eerst b.v. op politiek terrein.. De libe- ralen zijn in dappere actie: ze hebben zelfs een afd. gesticht, van jonge lui, 'n soort jonge garde, vol ijver voor de goede zaak, wel te verstaan van hun kant beschouwd. Blijkbaar beschouwen de liberalen de Haarlemmermeer als eenmaal voor hen bereikbaar. De anti-revolutionairen vierden rond Kerst mis het zilveren Jubilé hunner vereoniging; daar zij rt do vriendschapsbanden versterkt on is men met vernieuwden moed huiswaarts gegaan. De A. R. hebben ook een debating club, tevens propaganda-club. En bij ons. Katholieken? Zelfs de reglementaire Novem- ber-vergadering der E. K. Kiesvereeniging bleef tot nog toe achterwege en we schrijven al Januari. Is er dan geen gevaar to duchten, dat men ten onzent sluimert in rustige rust? Wij hopen het Toch is er ook wel leven I Zoo geeft do Eerw. heer Kapelaan Brouwers een sociaal- Apologetischen cursus in vijf of zes voor drachten. De Eerw. inleider gaf 22 Dec. reeds oen voorbereidingsavond. Do stoot tot dezei leerrijke avonden ging uit van do E. K. Bloe- mistwerkl. ver. „Eensgezindheid", 't Bestuur heeft zijn loden opgewekt in grooten- getale lie voordrachten te gaan bijwonen en dezen, hebben zich den gang naar de zaal van „Flo ra" niet beklaagd. Doch ook anderen zijn wel kom en laten wij niet vergeten, dat ieder zijn nut heeft van 't bijwonen dezer ontwikkelings avonden. i, Actief zijn zo bier, dat dient gezegd I Zoo werd Oudejaarsavond een bulletin verspreid, waarin men werd uitgenoodigd zijn haardasch op do Beekkade te brengen; de gemeente- opzichter gfng voor! Ook gewaagde het bil jet van den wethouder van publieke werken, waarbij do W door een M was vervangen. Toen wo dat zaakje zoo hoorden togen wo eens op onderzoek uit en ons vermoeden kwam lit: een storm in een glas watert Wat is 't geval? Op de Beekkade is komen wonen een „homo novum" uit do hoofdstad, die in een spanne tijds trachten wil Hillegom om te zet ten in een wereldstad, 't Idee verdient lof, maar of 't lukken zal is een andere vraag 1 Zeer vermoedelijk is deze nieuweling de va der van 't bulletin voornoemd. Dat men ia zoo'n geval toch ook wel eens de plank mis slaat, blijkt ook thans. De Beekkade is niet> veel meer dan een voetpad. Dat hior 't on derhoud niet zoo is als op de grintwegen, ligt voor da hand. Nu lagen er kuilen of gaten in dat voetpad en toen de opzichter dit hoorde, stuurde hij een gemeente-arbeider met asch of gruis er heen om dat pad te verbeteren. Do voetpaden langs „Weercstein", die in 't Wilhelminaipark en andere zijn op dezelfde rijze bewerkt, ai zijn sommige later boven dien bemint. Voor 't hard worden der paden s 't een goed middel. Er is dus van over heidswege niets misdreven. We zijn wel nieuwsgierig, hoe 't zal gaan met de E. K. Patroonsvereeniging voor de patroons in 't bloembollenvak. We hopen dat «e tot stand komt en dat zo met de bloemist- werklieden- ve ree n igi n g zal samenwerken om beider belangen te behartigen. Als dit lukt, tal 't een ware zegen zijn voor heel deze streek en zullen conflicten of worden voor komen, of vreedzaam worden opgelost. Van een stellen van macht tegenover macht moet en zal geen sprake zijn; 't vak zal juist door gemeenschappelijk overleg in juiste banea worden geleid. Dat er behoefte is aan echt Eoomsch leven, wie zal 't ontkennen! Er is nog zooveel dat ontbreekt, al 'is er nu juist niet in alle opzichten „malaise" 1 Wanneer, zoo verzucht men, wanneer zal Hillegom oen nieuwe of een tweede E. K. Kerk erlangen? Wanneer tal hier eeii afd. van den E. K. Volksbond worden opgericht? Is een Patronaat niet ge- oiedend noodzakelijk? Zijn we niet jaloersch op plaatsen als Lisse, als Beverwijk, als Zie- rikzee met E. K. Middenstandsvereenigin- gen? Is er te Hillegom geen gelegenheid voor een E. K. zangvereeniging, voor een afd. van den E. K. Volkszang? Wie is er, die niet onderschrijft, dat dit alles broodnoodig is? En al geven we toe, dat ook hier geldt, dat Keulen en Aken niet op één dag zijn gebouwd, het is even waar, dat waar een ernstig willen is, de daad doorgaans volgt HILLEGOMMER. BULGARIJE EN DE KATHOLIEKE KERK Naar men weet, heeft zich onlangs in Bulgarije een comité gevormd van invloedrijke Bulgaren!, geestelijken en leek ken, die do vereeniging op godsdienstig gebied nastreven met de Katholieke Kerk. Deze beweging heeft, een contra-beweging uitgelokt, en o.a. aanleiding gegeven tot een rondschrijven van de Bulgaarsehe Synode, waarin een aanval wordt gedaan op de Ka, tholieke Kerk, die, zoo wordt gezegd, „het nationale geweten niet wakker roept, het niet heter, maakt, maar het integendeel verstikt. Men moet de unionistische propaganda, d.w.z. de vereeniging met Rome. wantrouwen, zoo heet het in dit schrijven, onverschillig van waar zij komt, dewijl zij naar den afgrond voert, te weten naar de verdwijning van Bul garije. Het streven der vijanden is het Bid gaarsehe volk in godsdienstig opzicht te ver deden en voor altijd een diepe, kloof tussehen de Bulgaren te graven. In den orthodoxen godsdienst en in het Slavisme ligt do toe komst." „De Croix" merkt naar aanleiding van dit hoos protest op, dat do Bulpx-n zich door drze grooto woorden wel niet .zullen laten misleiden. „Zij weten, dat hun orthodoxe land- genooten te Nisj, die in 1878 bij Servië wer den gevoegd, in tien jaren geheel Servisch geworden zijn. En zij weten ook, dat de ka tholieke Polen sinds 140 jaren met succes tegenstand bieden aan alle mogelijke, door Rusland aangewende pogingen om hen hun nationaal karakter te doen verliezen. Zij kun nen thans zelve een vergelijking maken, een keuze doen en een beslissing nemen." TEGEN DE KATHOLIEKEN. Hoewel reeds acht jaar geleden godsdienst vrijheid, ook aan de katholieken, in Rusland werd gewaarborgd, stoort de regeering zich daar weinig aan. De minister van Binnonl. Zaken heeft thans den Senaat voorgesteld 22 vereenigingen te ontbinden, niettegenstaande deze volgens de wet van 4 Maart 1906 waren goedgekeurd er wettelijk ingeschreven. Hot zijn volgens de Huivers: De St. Vincentiusvereeniging in Polen;het kerkelijk zangkoor der Duitsch-Evangeli- sehen te Zounska-Wola. de hond van orga nisten St. Stanislaus, do Christelijke Werk manshond. het Knth. genootschap der vrien den van de schooljeugd, de R. K. Dienstho- denvereeniging, de Kath. Werklied enveree- niging te Wilna en de onthoudersvereeniging St. Franciscns enz. Men ziet, dat de Protestanten evengoed als de Katholieken onder de bekrompenheid der schismatieke machthebbers te lijden hebben. De minister verklaart, eenvoudig, dat het doel indertijd hij vergissing, de .bewilliging op hare statuten gekregen hebben. EEUWFEEST V AN KA REL DEN GROOTEN. Met greoten kerkelijken luister zal te Aken herdacht worden de dag, waarop Karei de Groote vóór 1100 jaren is overleden. Op den herdenkingsdag. 1 Februari a.s., zul len de z.g. Karei-schrijn, benevens de hoofd en armenreliquiè van Karei den Grooten in het priesterkoor ter bezichtiging worden ge steld. De aartsbisschop van Keulen zal om half tien een pontificale Hoogmis opdragen In de Domkerk. Tn den namiddag om drie uur fecsteliike Vespers en Completen. Dé feest rede zal waarschijnlijk door een der vele bis schoppen. die verwacht worden, gehouden worden, waarna zegen met het Allerheiligste. Tot de kerkelijke feest zuilen tal van gees telijke en wereldlijke autoriteiten worden uit genoodigd. HET RIJKSBUREAU OVER HET AM- STERDAMSCHE DUINWATER. Het Rijksbureau 'vootr drinkwatervoorzie ning had B. en W. van Amsterdam beloofd, na afloop van het onderzoek van de rijksdui nen bij Behoort een nader advies omtrent do winning van (liepgrondwater in de duinen te zullen zenden. Het Rijksbureau heeft thans, naar het Hbld. meldt, een nota gezonden, naar aanleiding! waarvan het o.m. tot do volgende gevolgtrek kingen komt: In verband mét den hydrologischen toe stand, waarin do duinwaterwinplaats der ge meente Amsterdam verkeert, is het, om zich een ongestoorde winning van het bovenduin- water te verzekeren, noodig den diépwater- voorraad in stand te houden. Aangezien sedert 1903 deze hoeveelheid is overschreden, welke overschrijding elk jaar beteefcenend is toegenomen, heeft reeds één belangrijke aantasting van hot waterkapitaal plaats gehad, welke te meer bedenkelijk is, omdat het teveel ontnomene vervangen wordt door water .van dusdanige samenstelling, dat daardoor niet alleen het duurzaam voortbe staan van den watervang wordt in gevaar ge bracht, maar ook do mogelijkheid, om de prise d'eau binnen afzienbaron tijd weer in goe den toestand te brengen, zeer waarschijnlijk wordt opgeheven. Blijven afdoende maatrege len uit, dan zal door do toenemende ontttrek- king die aantasting in nog sterker mate voort schrijden. Het is daarom noodig. spoedig maatregelen te nemen, die toelaten,' dat de winplaats kan Worden geëxploiteerd, zonder dat de diop- watervoorraad duurzaam wordt aangespro ken. CRIMINEELE STATISTIEK IN HET KATHOLIEKE ZUIDEN. De N. Koerier schrijft: Hoe het komt, dat het katholieke Zuiden zoo dikwijls ten onrechte met een zwarte kool wordt ge teek ehkl, kan Let gebeurde der laat ste maanden wederom leeren. In Limburg hebben wo twee vechtpartijen te betreuren, waarbij telkens een persoon zware verwondingen opliep, en aan de gevol gen overleed. Diep-treurigo feiten, maar die toch. wat bet misdadige karakter betreft, verre achterstaan bij de twee moorden, die onlangs in Amster dam gebeurden. Want da;ïr werd -eerstens een jongetje ver moord, dat, met. onzedelijke bedoelingen door een laag individu was meegetroond gewor den; en tweedens had er een roofmoord plaats, waarbij de portier in een diamant zaak het slachtoffer werd. Maarde daders van de verwondingen met doodelijken afloop in Limburg werden onmiddellijk gearresteerd, en als op heeter- daad betrapt. In Amsterdam daarentegen zoekt men al maanden tevergeefs naar de daders dier twee vreeselijke moorden. En het gevolg? Als men de daders niet vindt. en er schijnt weinig hoop op te zijn, dan blijkt omtrent deze feiten uit de crimineele statis tiek van de veroordeelen: lo. dat er in Limburg twee voroordeelingon wegens moord (want zoo noemt, het publiek de verwondingen met doodelijken afloop; hebben plaats gehad; 2o. dat er in Amsterdam geen (of twee min der) veroordeelingen wegens moord plaats grepen. En de bewoner der noordelijke provinciën, die zich deze feiten niet meer herinnert, ziet met minachting neer op datdonkere Zuiden. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN DEVENTER. Men meldt, ons uit Deventer: Woensdagmiddag heeft, de vertrekkonde burgemeester van Wormerveer ten gemeen tehui ze in do Raadszaal een afscheidsreceptie gehouden, waarbij meer dan 100 ambtenaren en werklieden van hunne belangstelling blijk gaven. Door het hoofd der M.U.L.O.-school werd namens de onderwijzers en door den. ontvan ger, den oudsten gemeenteambtenaar, namens de ambtenaren en werkliedon het woord ge voerd. De burgemeester dankte daarop, mede na mens zijne echtgenoote, dip bij de plechtigheid aanwezig was. Namens do ambtenaren en onderwijzers werd den burgemeester een album toegezegd, houdende de photo's van de gemeente, voor namelijk van de werken, onder zijne leiding tot s'tand gekomen. Daarop bad nog een publieke receptieplaats, waarbij honderden van de gelegenheid ge bruik maakten, om te getuigen van bun toe genegenheid en verknochtheid aan den ver- trekkenden burgemeester. albums voor „reclamezegels'' cadeau: een© nieuwe verzara el-manier, die bij de jeugd te genwoordig zeer in den smaak valt. Ieder dio 0.25 in geld of postzegels en twee vierkan tjes uit de Delta-zeepdoos aan de firma zendt, krijgt zoo'n album. TWEEDE KAMER. GEWISSELDE STUKKEN. Marine-begrooting. In de Memorie van Antwoord op het Yoor- loopig Verslag betreffende de nota van wij zigingen in de marine-begrooting deelt de Minister omtrent de voorgestelde verhooging mede, dat het ontwerp, zooals hij het bij zijn optreden vond, aanvankelijk door hem met 3.65 ton verminderd werd, en dat de critieke toestand, waarin een deel van het zeegaande materieel zich op dat oogenblik bevond, na der beraad vorderde om te komen tot de meest rationeel© oplossing ter voorziening in den dienst. De overbrenging van bet bureau van den inspecteur van den marinestoomvaartdienst naar 's Graverhage is noodig om de partij te kunneh trekken van de groote ervaring, welke verscliillerde oudere bekwame officie ren-machinist hebben opgedaan. Om te voorzien in de opleiding van do zee militie en het overige personeel en den alge- meenen dienst waarbij doorloopend een schip beschikbaar zal moeten zijn voor uitzending naar West-Indië is een minimum van vijf schepen voor den dienst noodig. De minister weerspreekt als onjuist de mee ning, dat de „Zeeland" bij terugkeer uit West- Indië slechts voor de helft bemand zou ziin. De bezoldiging vau apothekers is gelijk aan die van hun ranggenooteu bij de land macht. En wat betreft de salarissen der apo thekers-assistenten, zal voor de gehuwden geen noemenswaardig verschil met de trak tementen van de landmacht bestaan, en is de regeling van do ongelmwden bij de zeemacht voordeeliger dan bij de landmacht. Tot de ontspanning van schepelingen in buitenlandsehe havens, door hen onder lei ding van hun officieren, tochten naar bijzon der merkwaardige punten te doen maken, wordt niet gerekend te behooren het bezoe ken van musea en vermakeiiikheden, als bios copen, theaters enz. Reclamezegels. Do firma Jan Dekker, zeepfabriek „In den rooden ring" te. Wormerveer geeft aardige Voetbalpraatje* H. F. C.—-Haarlem aan de Spanjaardslaan. Overmorgen do tweede plaatselijke ontmoe ting; nu gaat Haarlem bij haar blauw-witta stadgenooten op bezoek. De strijd tussehen da beide clubs, op 19 October j.l„ te Schoten, wonnen do roodbroe- ken met 62. Wie weet 't niet meer? 'tls Zondag H. F. O.'s vierde competitie- thuis-match, waarin Haarlem en de „Good Old" zullen uitvechten, wio voor een weekje of langer op de tweede plaats mag staan. Dat aan het einde van de oompetitie óf H. F. C., óf Haarlem „tweede" komt, geloof ik vrij-zeker. We nemen aan, dat de Haagsche V. V. kampioen wordt. Verder laten U. V. V., dat wel aan het opzetten is, maar d i t seizoen toch niet meer voor de hoogste plaatsen in aanmerking komt, buiten beschouwing, benevens Ajax en Quick, die uitvechten zullen, wie hekkensluiter zal zijn. Ook Sparta zal, door periodieke onvolle digheid, wat haar menige overwinning koet niet veel hooger komen dan de vijfde of zesde plaats. H. B. S. lijkt rno verder aangewezen als naaste buur van de Rotterdammers, en F. O., dat verzwakt is door gedeeltelijko verwoesting, tengevolge ran onderlinge ru zie, krijgt ongetwijfeld nog oonige nederlagen to slikken, die haai' een der lagere plaatsen zullen bezorgen; resten ons V. O. C., H. F. C. en Haarlem als candidaten voor de hoogero rangen. V. O. O. moge door een of twee over winningen voorloopig nog candidaat blijven, ik zie haar op den duur door do m. i. sterker, zijnde Haarlcmsc-he clubs verdrongen worden. Ik acht Haarlem en H. F. C. aangewezen om uit te vechten, wie de mooiste van deze twee plaatsen mag bezetten, terwijl het er bij mij niet in (wil, dat andere dan onze stedelijk© clubs „twee" en „drie" komen staan. De match van Zondag zal hiervoor dus van veel belang wezen. H. F. O. heeft een elftal, dat. bijna altijd goed, vaak heel goed, maar eigenlijk nooit buitengewoon speeltdat echter altijd fain optreedt; dat door vlug en doortastend spel menigen wedstrijd won, maar b.v. tegen H, V. V, verliest, omdat het niet bestand is tegen het forsche, soms ruwe spel van deze Hage naars. En het staat met Haarlem ongeveer netzool De rood broeken houden alleen meer van afwisseling wat de supporters niet zoo pret tig vinden! en spelen soms achtereenvol gens slecht, goed en uitnemend! Haarlem speelt even zoo steeds fair, maar kan, evenmin tegen wors tel - voet ba 1 als H. F. O.. De jongste Zondag heeft dat getoond! Ten slotte zijn do roodbroeken; naar mijne mee ning. op 't oogenblik sterker dan haar zusr tervereeniging, die onder Heemstede huist, Als altijd verwachten wo voor Zondag oen massa publiek, mooi spel, en een fairen, span- nenden wedstrijd. En als steeds vóór een Haar- lem-H. F. O. match, is voorspellen ietwat ge waagd. Wil men een voorspelling, het zoude zijn, dat Haarlem, niettegenstaande Francken on de zijnen het voordeel van eigen veld heb ben. wederom wint. Vroeg men nog meer, dan zou ik zeggen, dat Haarlem volgens mijne meoning ook dot meeste kans voor do tweed© plaats heeft! Maa» zoover zijn we nog niet! De a.s. Derby zal geleid worden door don heer W. Eymers ,Tr; Van het verdere programma in do Westel. 1© klasse kan H. V. V.U. V. V. spannend worden. De Hagenaars missen ,dan nl. te beide Kesslers. Het elftal van Jan Vos, dat zich na oen slecht begin zoo kranig herstelde, zal ooi^ in Den Haag geduchten tegenstand bieden, maar toch wel moeten wijken voorden „Leeuw van Wassenaar", V. O. C.H. B. S. in Rotterdam won V. O. O. met 2—0. H. B. S.—V. O. C. in den Haag zal een vinnigen strijd worden, maag ook nu is een kleine Eotterdamsch© over winning het meest-waarschijnlijke resultaat. Quick staat nog steeds onderaan, met tweo punten. Wel hangt er voor haar nog één in de lucht, door haar protest vau den wedstrijd QuickH. F. C., üietwelk nog niet is be handeld, maar zéér waarschijnlijk door do Hagenaars zal worden gewonnen. Ze bezoeken overmorgen Sparta, en hebban hier wel een kleine kans op één punt. Al zal Quick vermoedelijk de degradatie-matchos moeten spelen, Ajax is lang niet buiten gevaar voor de laatst© plaats. D. F. C. komt Zondag met een nieuwe, maar, enthousiast-spelende voorhoed© naar Arnster.-] dam, en Ajax zal geducht moeten oppassen^ Een punten-verdeeling kon ook hier wel ©ens' het resultaat zijn. Volstaan we voor do overig® wedstrijden! met d© vermelding van het programma; Oost. 1© klasse: P. W.—G. V. O. U. D.Go ahead. Robur ©t VelocitasQuick. V itess©Tuhantia. Zuid. 1© klasse: 't Zesde—Willem EL V. V. V.Velocitas. West. Ees. Ie klasse: Haarlem II—H. F. 0. IL v. o. o. n—h. b. s. n. D. F. O. HHercules n. i A. F. C. H—H. V. V. H. Quick IISparta H. West. 2e klasse: A. Ajax (L.)Dordrecht. D. V. V.—D. V. S. XerxesU nitas. B. Alc. VictrixBlauw Wit, S. V. V.—A. F. O. R. F. C.Spartaan. NeptunusV. U. C. O. Allen WeerbaarR. A. P. Kampong1E. D. O. V. V. A.—D. E. O. West. 3e klasse O. A. D. O.—de Sportman. U. N. I.-H. S. V. L. V. V.Bloemen daal. D. KinheimHolland. HeemstedeE. C. II. V. V. C.Schoten. E. Willi. Vooruit—Z. F. O W. F. O— Z. V. V. PurmersteijnSport. HENK. FËUILL&IQ Ervaringen van een journalist uit de 28e eeuw door HEADON HILL. \Oorspronkelijke vertaling uit het Engelsch). 25) „Volstrekt niet, Mr. Yeldham," antwoordde de trouwe dienaar van den Lord met nadruk. „Een gentleman met een spierkracht als de uwe zou nooit een laag sujet kunnen zijn. Maar ik was niet zoo zeker omtrent dien an deren commensaal van juffrouw Martlm, een ongunstige type, zooals ik er zelden een gezien heb. Toch ben ik tot de conclusie geko men, dat ook daar het geheim niet schooL Hü was al te ruste gegaan, vóór Bessie en haar moeder zich naar bed begaven en hij kwam den anderen morgen eerst naar bene den, toen Bessie's moeder al ontdekt had, dat haar dochter verdwenen was. En sindsdien is hij niet verder dan een halve mijl van het huis af geweest. lederen dag is hij telkens nu eens binnen, dan weer buiten geweest, en hij was altijd vroeg thuis. Een man kan niet op twee plaatsen tegelijk zijn. Begrijpt li me?" „Ja zeker," zei Hector, en dacht een oogen blik na. „Maar veronderstel eens, dat er eeni- k^afspraak tussehen hen had bestaan, dat zij, tegelijk, hetzij afzonderlijk, het kuis hadden verlaten, en dat wel, dat de man, was teruggekomen, maar Bessie niet. Zoo zou ook de schreeuw te verklaren zijn." „Maar waarom zouden dan haar beste klec- ren verdwenen zijn, mijnheer? Ze zou zich toch voor een afspraakje, eventjes buiten haar deur, niet zoo opschikken." gaf Budge ten bescheid. Martha Budge had hem dit zoo herhaaldelijk onder het oog gehouden, dat I hij er zelf vast aan geloofde. I „Wellicht hebt ge gelijk, gaf Hector toe hoewel hij een andere verklaring voor de ver dwijning dér Zondagsche kleêren kon veron derstellen, die hij voor 't oogenblik voor zich hield. Hij wenschte alle moeilijkheden onder do oogen te zien en zijne uasporingen niet binnen enge grenzen te beperken, waardoor hij minder voor de hand liggende, doch wel licht meer correcte verklaringen zou moeten uitsluiten. Met andere woorden, juist omdat hij het op Mr. Smyly Mapleton niet erg had, wenschte hij niet aanstonds zijn instem ming te betuigen met het vermoeden dat zijn medehuurder schuldig was aan Bessie's ver dwijning en aan het schrijven van den afper- singsbrief. Indien hij dit zou doen, zoo hij niet alleen wellicht een onrechtvaardigheid jegens Mapleton begaan, maar zou hij mis schien de juiste oplossing geheel en al mis- loopen. „Heb je gehoord, wat Jem Carter verleden nacht heeft uitgevoerd?" aldus wierp hij het gesprek over een anderen boeg. „Zijn Lordschap sprak er mij van, mijn heer. Ik heb ine moeten bedwingen om hem niet een flink pale ransel te geven. Wat er door zijn hoofd mag gespeeld hebben, dat hü meende, dat u het was, dien Lady Madge be doelde, dat mag do Hemel weten. Overigens bet heeft niet in haar bedoeling gelegen, om in ernst hem aan te raden, op iemand, wie dan ook, te schieten. U moet weten, Jem's geweer is ©en oud versleten exemplaar, waar mede twintig jaar geleden, toen ik jachtop ziener was, zijn vader in de bossehen stroopte. Jem kende den truc niet, dien vader Bcn- Carter altijd aanwendde. Om met dat ge- j weer iets te raken, moet ge n.l. vier centi meter naar rechts mikken op iedereu meter afstand. Wenseht u Jem te zien, mijnheer?" „Ja, en alleen," zei Hector. „Ik heb een idee, dat ik meer uit hem zal krijgen, indien gij ei- niet bij zijt, Mr. Budge. Gij hebt soms iets over u, dat niet geschikt is, om een jon gen man op zijn gemak te brengen, die. uit j menschelijke beweegredenen, een sl-rafwaar- dige daad heeft begaan." De zwaargebouwde opzichter verhief zich van de tafel, waarop bij zat, en lachte ietwat grimmig. „Ik ben niet zoo'n izegrim als ik er wel uitzie, mijnheer," zeide bij, maar do onderneming van zijn Lordschap kon zondet 'strenge tucht niet, gelukken. Ik zal u naar da plaats brengen, waar hij aan 't, werk is en u daar met hem alleen laten. II moet voorzich tig te werk gaan. Hij weet niet, <\t bij ver- dacht wordt op u geschoten te hebben. Hij is I gemelijk en somber, en zou wellicht tegen u i uitvaren." „Komaan," zei Hector. „Ik hen niet bang voor mijnheer Jein." Zij begaven zich nu naar den toegang, die ongeveer twintig meter achter het kantoor lag en tweemaal zoover verwüderd was van den rand der rots. Die toegang bestond slechts uit een ruw getimmerde overkapping, die den toegang beschutte tot eeu tunnel, die, terwül ze voortgingen, draaide als een kurketrekker, dan weer naar boven en dan weer naar be neden. Nu eu dan verspreidden olielampen, in de rotsige wanden geplaatst, 'u mistroostigeu schijn en bijwijlen passeerden zij donkere op holen gelijkende openingen, die, naar Bud ge uitlegde, zij waar tscjie schachteu waren, die zich diep in de bodem der duinen verlo ren. De gehcele plaats geleek een reusachtigen bijenkorf met ontelbare cellen die in elkander liepen. Eensklaps hield Budge slil bij een massieve houten deur en opende ze na een korte aarze ling. Hector, hoewel bij op vreemde gebeur lijkheden was voorbereid, stond nu toch ver steld van verbazing. Hij stond op den drem pel van een weelderig gemeubileerd vertrek, eveneens verlicht door olielampen, die in nis sen waren neergezet. Er stond een zware ta fel, omgeven door rustbanken en easy chairs. Een prachtvol Perzisch tapijt bedekte den bo dem. Dc ruwe kanten der onderaardse,he ka mer waren bedekt door draperieën van kost bare gele zijde. „Dit is de kamer van zijn Lordschap, en er is een slaapkamer aan verbonden," zei de op zichter. „Als er een stoomschip voor anker ligt en we het extra druk hebben, dan neemt Lij persoonlijk de leiding en brengt den mees- ton tijd hier door. Deze zelfde kamer, mijn heer, had hij voor n bestemd, om u logies te verschaffen tot zoolang de „Zeehond", de boot dio de laatste lading moet aanvoeren, was aangekomen. Ik dacht zoo. Mr. Yeldham, dat het geschikt voor u was. om Carter hier te interviewen. Ttot z»t bom met eerbied voor u vervullen, als hü n aantreft in zün Lord. schaps kamer. Hector gaf dat toe, en Budge ging heen, om den schuldige te halen uit de schacht, waar hü bezig was met münwerk. Als de af stammeling vau een lange reeks marmerwer. ken, was hü door lord Purbeck voor het ge- oorloofdo gedeelte züner onderneming ge- brui kt, eu zoo hieuw hü dc marmerblokken uit, die tot voorwendsel moesten dienen voor de expedities der motorwagens bet land in. j Hü verscheen in de deuropening en stond voor eeu oogenblik besluiteloos, als ware hü half geneigd, aanstonds den aftocht te bla- 1 zen. Maar John Budge gaf kom een flinken idnw in den rug, en deed de deur achter hem dicht. Verlegen en wantrouwend, wierp Bes- sie Calloway's galant schuwe blikken naar zün slachtoffer van dien bewnsten nacht, j Maar onder al do wraakzucht, die men op zijn gelaat kou waarnemen, schemerde toch een werkelijk verdriet door, dat het mede lijden wekte van wie hem zag. Hector was in Lord Purbeck's stoel gaan zitten bü de zware tafel. Hü nam den jon geman nauwkeurig op, vóór bü besloot, op welke manier het gesprek met kern te b© ginnen. Het was eeu teedere kwestie, met zulk oen karakter als dat van Jem. „Wel Jem, ik zie, dat go nog spüt hebt over hei verlies van de gaspüp, die je als ge weer gebruikte en die ik heb weggeworpen. Waar. om sluit je je niet bü een schietclub aan? Dan is het althans mogelijk, dat je, wanneer jc weer eons lust krügt, om iemand neer te schie ten, meer succes hebt Ben ik de eerste van ie nir-demenselien. dien ie hebt w'Uen neer* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5