W. Fv/zenuys en. m art&i[or)ssrraat FeJef.J77P. Slobkousen. Winierpanftotfels STADSNIEUWS Letteren en Kunst. Leger en Vfoot. De 2i'veran Jnbelfeestsn van den Haar!. K. Volksbond. EEN DUUR REISJE. Een onzer kennissen, enthousiast liefhebber fan de vliegsport, schrijft de „N. Ct." (Haag,) zou graag Zaterdag of Zondag a.s. met Chevil- iard vliegen op Duindigt en natuurlijk dan ook de „looping" maken. Onze stadgenoot ging op onderzoek uit, kreeg een onderhoud met den persoon die de zaak exploiteert, zette hem zijn wenseh uit een, maar was op eens al meer dan voldaan, toen hij hoorde dat voor de eerste vlucht, waarin Ghevillard nog niet eens alles te zien geeft, een bedrag, vanf 1250 moet worden betaald om als passagier mee te mogen. Dit vond onze vriend wel wat ai te veel aangepakt, en hij zal nu dan ook alleen maar gaan „kijken". Dat zou een dure duikeling worden. EEN STABILISATOR VOOR VLIEG MACHINES. Orville Wright, de man die liet eerst vloog, ileeft te Daylon voor een speciale commissie van de Amerikaansche Lucht vaart vereeni- ging demonstraties gegeven met zijn nieuwe stabilisator. Hij deed 17 vluchten en liet daar bij duidelijk de groote waarde van zijn vin ding zien. He commissie was over de schit terend geslaagde proefnemingen zoozeer in le wolken, dat zij aan den vlieger den Collier- prijs voor den meest belangrijken vooruit gang op het gebied van de vliegerij toekende. W right deed 7 vluchten, waarbij hij zich ge heel op het evenwichtstoestel verliet en alle slaagden naar wenscb. •Na afloop der vluchten verklaarde de uit vinder: Wij hebben verscheidene maanden aan deze nieuwe vinding gewerkt, maar eerst thans hebben wij een bevredigend resultaat bereikt. De stabilisator is een toestel ter vervolma king dat aan de vliegmachine meer even wicht geeft, en het besturen gemakkelijker maakt, en het gevaar kleiner. Met onze nieu we uitvinding toegerust en een les van twin tig minuutjes kan iedereen veilig een vlieg machine besturen Dc stabilisator bestuurt de machine geheel cn al en de vlieger heeft niets anders te doen dan hét stuurrad te bedienen, wat in zeer korten tijd te leeren is. Een Amerikaansche vlieger, die verschei dene proefnemingen met de nieuwe vinding heeft bijgewoond, verklaarde: „de stabilisator zal het vliegen in 1914 zoo populair en goed koop maken als motorrijden." De Amerikaansche vlieger Glenn Curtiss, en de ingenieur Sperry beweren eveneens een uitmuntend evenwichtstoestel voor vliegma chines gevonden te hebben. Zij zijn naar Nice vertrokken om daar te demonstreeren. Amsterdam in 't algemeen was nagevolgd, dan zou er een zeer bloeiende afdeeling zijn tot stand gekomen. Er is echter nog een ander factor, welke in een stad als Amsterdam ijiet uit het oog mag worden verloren. Het publiek te Am sterdam is voor een groot deel verwend, zoo dat een jonge organisatie, zooals hier od het gebied van Volkszang voor Katholieken, niet kan volstaan met een actie op kleine schaal. Onder een actie op kleine schaal mag hier nochtans niet worden begrepen een beweging, welke op de katholieke scholen door het on- 1 derwijzend personeel, op initiatief van het bestunr, zoo uitmuntend werd geleid. De al- gemeene opvatting is daarbij evenwel, dat, om algemeen samengaan te krijgen, in een stad als Amsterdam niet met eenige kleine concerten mag worden genoegen genomen. Van den eenen kant, omdat, zooals we zei den, het Amsterdamsche publiek verwend is, en van den anderen kant, omdat de neutrale vereeniging voor Volkszang, met enormen fi- naneieelen steun, zoo krijgt men daar ge woonlijk het dure Concertgebouw-orkest van een milden gever de Volkszangconcerten zeer grootscheeps weet op te zetten. Ook de Roomsche vereeniging heeft een groot concert georganiseerd. Onder leiding van Hub. Cnypers kwam, dank zij de bewe ging op de scholen, de Volkszang en de uit voering der kinderen zeer goed tot hun recht. Het resultaat dezer „propaganda" was even wel miniem te noemen. Het ledental, waar het grootendeels op aankomt om met werken te kunnen voortgaan, steeg niet noemens waard. De leiding is thans weer aan het Haarlem- scbe hoofdbestuur opgedragen en einde Ja nuari zal een propnganda-uitvoering worden gegeven. Wellicht z.al men nieuwe banen in slaan om den geest voor den Volkszang ook te Amsterdam onder de katholieken meer wakker te maken.. Een prüzerswaardig stre ven, en we hopen van harte, dat nu de on misbare samenwerking der katholieken en de noodzakelijkste steun zal kunnen worden verkregen Een museum-De Stners. De „De Limburger Koerier" schrijft: Wisten we dezer dagen, na bij verschillen den geinformeerd te hebben, niet beter dan dat het looze geruchten waren, die omtrent het in te richten museum aau het V rijthof de ronde deden, thans komt er wat meer licht in deze zaak. We wendden ons tot jkr. De Stuers om ver dere inlichtingen, die hjj ons zeer bereidwil lig verschafte. Gaarne wil ik u, zoo schreef hij ons, inlich ten aangaande liet door u bedoelde museum in het door mij gekochte huis genaamd het „Brabantsclie Gouvernement", waarin Karei V, Philips II, Alva en zooveel andere groote meuschen vertoefden. Daar zal een zeer merk waardig museum komen, bestaande uit tal van curiositeiten en zeldzaamheden, met de verza meling waarvan reeds mijn vader, die onder Napoleon diende, een aanvang maakte. VOLKSZANG TE AMSTERDAM. Men schrijft aan het Hgzn.: Met I Januari h,eft het bestuur der afd. Amsterdam van de R. K. Vereeniging voor Volkszang ziju werkzaamheden overgedragen aan het Haarlemsche hoofdbestuur, dat nu trachten zal den Volkszang onder de katho lieken van de hoofdstad meer te doen inbur geren. He afdeeling Amsterdam zelf heeft niet voldoende medewerking kunnen vinden om haar pogen met het voor een stad als Am sterdam noodige succes te zien bekroond. Dit is voor een deel te wijten aan de in Amster dam sterk naar voren komende omstandig heid, dat voor Roomsche actie op eenigszins groote schaal slechts zelden de onmisbare eenheid van samenwerking kan worden ver kregen. Aan het bestuur beeft het nochtans niet gelegen, en als de arbeid en ook de finnn- cieele steun, welke daarin aan den (lag kwam, sleehls voor een gering deel door katholiek Met 1914 dan wie zou het nu nog niet weten? is de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond haar zilveren jubel jaar ingegaan. Een jaar van oprechte feest viering, zonder wederga in de geschiedenis der afdeeling en eenig in de annalen van Haarlem's geschiedboeken. Thans staat de viering van het eerste deel der grootsche feesten voor de deur. Zij zullen plaats hebben van Woensdag 21 tot en met Zondag 25 Januari. De organisatoren die tusschen haakjes volkomen voor hun taak berekend zullen blij ken, dat durven wij nu al wel voorspellen: hebben goed gezien dat jubelfeesten in katholieken kring allereerst een kerkelijk, godsdienstig karakter moeten hebben; een opwekking belmoren te zün van het innig, godsdienstig leven. En ziedaar nu voor ons, kant cn klaar, het schitterende, rijk-voorziene feestprogramma, dat reeds dadelijk den indruk geeft van den omvang, dien de feestviering aanneemt. Het programma zal in zijn geheel in den Jubileumgids dien wij aanraden zoodra de ze verschijnt, èn om den inhoud èn om de af werking aan te schaffen versehjinen, maar wij zjin in staat er reeds nu een en ander over te zeggen Voorop staat in de feestviering: liet hou den van de Geestelijke Ooefeningsweek. De afdeeling, die nu reeds over de 1200 le den telt, zal een machtigen, imposanten in druk maker, wanneer zji in vereeniging met de 100 pomitéleder van uitvoering haar feest viering begint in de kerk van den H. Joseph, waar dankgebeden aan God voor de vele ge naden, in de afgeloopen 25 jaar ontvangen van Ziïne Goedheid, znllen opstijgen cn le vers Gods beste zegen zal worden afge- smeekt over het welslagen der verdere feest- viering. Geven wij hier in het kort nu even het pro gramma op van de Geestelijke Oefenings- week. Men zal er uit kunnen zien dat wij niet overdeven met do bewering, dat de opzet der feesten grootseh is. Woensdagavond 21 Januari half ne gen, vangt de Kerkelijke viering der zilve ren feesten aan met een plechtig Lof in de kerk van den H. Jozef aan de Jansstraat. De eonferenfies en de Geestelijke Oefe- ningsweek zullen geleid worden door den ZeerEerw. Pater Redemptorist J. Marijnissen C.SS.R. uit Amsterdam, wiens buitengewoon redenaarstalent algemeen hekend is. Wij vertrouwen en verwachten stellig dat de Volkshonders dit op prijs zullen stellen; dat zij in breede 6eharen het kathedrale kerk gebouw aan de Jansstraat zullen vullen. Die viering moet een uiting zjjn van het jeugdig vuur dat in onze katholieke kringen gloeit; een uiting, dat wij hij alle feestelijkheden op de eerste plaats behartigen het doel van den Bond: het godsdienstig leven der leden aan te wakkeren en te voeden. Op dien Woensdagavond zal de gevierde conferencier als eerste onderwerp behande len: Dc scliat des Geloofs. Donderdag 22 Januari, 'smorgens half zes tot 10 minuten vóór zes, wordt een eonferen- j tie gegeven over: „De waarde der ziel." Daarna Rozenhoedje voor den bloei der af deeling Haarlem van den Ned. R. K. Volks bond; om 6 uur H. Mis tot dezelfde intentie; des avonds half 9 is er plechtig Lof met Benedictie en conferentie over „De slavernij der zonde." Des Vrijdagsmorgens van half zes tot 10 minuten vóór zes wederom een conferentie, over „Christns ons Leven!" Daarna Rozen hoed voor de overleden leden der afdeeling en om 6 uur H. Mis terzelfder intentie. Om half negen 's avonds plechtig Lof met den zegen van het Allerheiligste en geeft Pa ter Marijnissen een conferentie over: De Kerk onze Moeder. *8 Zaterdagsmorgens wederom van half zes tot 10 minuten vóór zes conferentie, over: De goddelijkheid der Biecht. Rozenhoedje voor de bekeering van ons Vaderland en om 6 nnr H. Mis voor dezelfde intentie. Des avonds wordt, met het oog op biechthooren, geen conferentie gegeven. Zondag 25 Januari geeft Pater Marijnissen om half zeven 's morgens een conferentie naar aanleiding van St. Paulus' woord: Weest sterk in 't Geloof! Om 7 uur wordt de H. Mis opgedragen voor de levende leden en weldoeners der Haar lemsche afdeeling. Onder deze H. Mis heeft de generale H. Communie plaats. Het feestcomité hoopt, dat alle hondsleden die heerlijke geestelijke oefening hebben ge vólgd; dat allen ook, geestelük gesterkt, hunne ziel znllen voeden met de Kracht des Geloofs. Het zangkoor, onder leiding van den Wel- Eerw. heer kapelaan Th. J. Gielen, hij afwis seling bestaande uit mannen- en jongensko ren, zal zijn medewerking verleenen tot op luistering van het feest. De leden van het comité voor de Geestelijke Oefeningsweek, geassisteerd door de leden der onderafdeeling: Eerbied in Gods Huis, zullen fungeeren als orde-commissa rissen. De leden van het comité voor de Geestelijke Oefeningsweek dragen witte boutons. Overi gens dragen alle comité-leden hij deze eerste viering van het feest in de houtons in de kleu ren, welke door het comité bepaald zijn en in de Juhileningids zijn aangegeven. Na de kerkelijke plechtigheden hegeven de feestgangers zich naar Sint Bavo, waar de vaderiandséhe driekTrirr' dén blijden feestdag reeds zal verkondigen en waar iedereen, hij het binnentreden der groote zaal, gewis in nog grootere feeststemming zal moeten ver hoeren. De groote zaal zal in een feesthal zijn ge- metamorplioseerd, door de zorgen der onder- afdeelingen timmerlieden, bloemisten en schilders en door de medewerking der pa troons Harren en Preyde. Aan den ingang prijkt een eerepoort, waar in liet, hondswapen met welkom. De zaal zal een keurigen aanblik leveren met de schier onafzienbare rijen keurig gedekte tafels, met boeketten, planten en bloemen gesierd, overal waar slechts plaats is. In de kap rijen zich achtereen de vaandels van de onderscheide ne onderafdeelingen, terwijl rechts een ver keersweg behouden is, die bestaat in een allée van groene boompjes, welke een alleraardigst gezicht zal opleveren. Het geheel zal een al- lerfeesteliikst gezicht geven. Het podium zal ook in pei1 bloementuin herschapen worden en door de zorgen der Re der kers en bloemisten mooi worden ver sierd. Dit podium wordt gereserveerd voor de 100 comité-leden, zoodat in de zaal zooveel bondsleden als maar mogelijk is, znllen kun nen plaats nemen en deze geheel voor hen gereserveerd zal zijn. Echt genoot en en dochters van de honds leden zorgen voor de bediening. Ziehier nog het verkort programma voor dit gemeenschappelijk ontbijt: Om 8 uur: lo. Welkomstwoord door den voorzitter van het Comité voor de Geestelijke Oefeningsweek, den heer N. H. Lambert. 2. Het Bondslied, door allen gezongen. 3. Toespraak door den voorzitter van de afdeeling Haarlem van den Volkshond, den heer W. B. Guskens. 4. Gemeenschappelijk ontbijt. Hieraan zijn veel zorgen besteed, opdat het zoo kameraadschappelijk en zoo opgewekt mogelijk zal slagen. Niemand verzuime aan dezen vriendschappelijk en disch deel te ne men: het moet een broedermaaltijd zijn, voor &31e Bondsleden. Wij hebben het menu gezien, dochzul len dat niet verklappen. Het belooft schitterend te zullen worden, het zilveren feest waardig. De kaarten voor dit ontbijt en den feest avond zijn slechts a 10 cent verkrijgbaar bij den concierge van het gebouw St. Bavo. Waarom die kaarten 10 cent kosten? Wij willen het even vertellen. Het is voor de ser- vieskosten, en, wij meen en, dat de organ isa tors dezen maatregel ook genomen hebben om ongeveer te weten hoe groot de deelname is, opdat er geen tekort zij, maar ook geen brok ken. Laten wij er dadelijk bijvoegen dat men een groote deelname wenecht. De zaal moet geheel gevuld zijn, maar ook zullen slechts zooveel kaarten beschikbaar gesteld worden als er mensehen in de zaal en zoo noodig in de vestibule en nevenzalen kunnen, en niet meer. Dit is voor de goede orde. Wij raden dus wel aan zich tijdig bii den concierge van kaarten te voorzien. Reeds vele zijn er genomen en men loopt kans dat, met te wachten tot den laatsten dag echt Hollandsch! men het deksel op den neus krijgt. Na het ontbijt worrlt als no. 5 van het pro gramma het: Aan U, o Koning der Eeuwen gezongen door allen. 6. Sluiting. Deze sluiting zal om ongeveer half tien plaats hebben. Dit wordt gedaan met het oog op de overige buisgenooten, die wellicht nog ter H. Mis moeten, zoodat zij zich naar de H. Mis van half elf kunnen hegeven. Voor de Volkshonders wordt dit ook ten zeerste aan bevolen. Dit wat betreft het Ochtcndfeest Maar daarmede is de eerste jubeldag niet ten einde. Dan wacht nog een mooie avond op dien Zondag, 25 Januari. De feestavond begint om 8 uur en heeft plaats wederom in de groote zaal van Sint Bavo doch héél verschillend in aankleeding van die des morgens. De lange rijen tafels zijn dan weggenomen en hebben plaats gemaakt voor lange rijen stoelen alleen. De allée van de rechterzijde is verplaatst naar het midden. Daar gaat dan een breede dreef van mooie hoornen van ho ven verhonden met hogen en sierlijk neerende met de vaandels hoog in de bekapping. De heer W. B. Guskens opent dezen feest avond met een welkomstwoord. Daarna wordt liet bondslied gezongen. Dan volgt een toespraak van den heer N. H. Lam bert, voorzitter van het comité van de Gees telijke Oefeningsweek, waarna het „Wilhel mus en „Wij leven vrij" gezongen wordt, waarop de Zeereervv. Pater J. Marijnissen het slotwoord spreekt. Voor de pauze wordt dan nog gezongen „Houdt arbeid hoog" en „Hou zeel" Na de pauze wordt gezongen: Vaandellied, De vroolijke jongen, Prinsesselied. Hierna houdt de heer Mr. J. B. Bomans, rechtskundig adviseur der afdeeling en lid van het Eere-comité der Jubelfeesten, de feestrede. Dan wordt nog gezongen: Aan U, o Ko ning der Eeuwen, waarna de sluiting plaats heeft. De vereeniging voor Volkszang, onder de beproefde leiding van den heer Jac. de Jong, zal met reine meisjes- en jongensstemmen de eerste strofen der liederen inktten, waarop alle aanwezigen zullen medezingen. Dat zulks ook gebeurt, waar de heer de Jong de leiding heeft, is bekend 1 Hiermede zal het eerste gedeelte der feestviering en wel de kerkelijke, godsdien stige viering ten einde zijn. Is zij werkelijk niet stevig opgezet en be looft zij niet een schitterende verdere feest viering? Op dien Zondagavond zal men met ver trouwen en verwachting zeggen: Tot Pa- scheu, wanneer de tentoonstellingen onver dere feesten in het gebouw „Sint Bavo" zullen gehouden worden. - Tot slot brengen wij nog eens in herin nering, wat wij reeds hierboven meldden, dat de kaarten, die toegang geven tot ge meenschappelijk ontbijt en feestavond a 10 cents te verkrijgen zijn bij den concierge van het gebouw en dat allen wordt aange raden niet te wachten tot den laatsten dag. Het programma voor de Jubelfeesten ver schijnt op 21 Jan. en bevat verder alle bijzon derheden tot in de nauwkeurigste details. Indische officieren voor Albanië. Thans is ook voor officieren van Let Neder-» 1 andsch-Indiscli leger tot een aantal van hoog stens acht aan het departement van koloniër de gelegenheid opengesteld om mede te dingen naar eene plaatsing bp het korps gendurmerir in Albanië. Trekhonden. Naar aanleiding van de verklaring van den Minister van Oorlog in de Tweede Kamer om hier te lande de konden trekkracht bij hei leger in te voeren, ivordt door het „A. H." liet volgende medegedeeld omtrent trekhonden voor mitrailleurs. vc België is begonnen met de hondentrekkrach' voor de infanterie-mitrailleurs te organiseeren. j Bij ministerieele beschikking van 22 Decern ber 1.1. is bepaald, dat de infanterie-regimen ten allen onmiddellijk zullen worden voorzien van 12 honden, waarvoor kennels in de kazer nen worden gebouwd. Ook zal een central- kennel worden opgericht, van waar uit de aan- vulling van jonge honden zal plaats hebben. De le luitenant Van de Putte is bestemc tot directeur van deze centrale kennel en is tevens lid van de commissie van aankoop de. bcnoodigde honden. Men maakt zich in België ongerust over hel gioot aantal honden, dat op dit oogenblik voor buiteuland8che rekening wordt aangekocht en vreest, dat indien de regeering niet tijdig maatregelen neemt, het beste hondenmateriaal naar het buitenland zal verdwijnen MILICIEN-SERGEANTEN. Ten einde in de kadernood, die zich voorai zal doen gelden na 15 Januari a.s., te voor zien, heeft de M:uister van Oorlog bepaald dat milicien-sergeanten, die genegen zijn to' 15 Juni a.s. vrijwillig onder de wapenen te blijven, een premie zullen ontvangen vai 160 of 200, naar mate die sergeanten ge schikt worden geoordeeld voor het vervullen van een emplooi of we] voor het geven var instrnetie. VERGOEDING AAN MILICIENS. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat. waarneer een milicien vergoeding is toege staan en hij voor langer dan een maand uit stel van opkomst onder de wapenen krijgt, de beslissing omtrent het toekennen van vergoe ding vervallen is en zoonoodig opnieuw moei worden aangevraagd. Voor adminisLratietroe pen en voor hen, die opgeleid worden tot of ficier of onderofficier, wordt geacht dat een bij opkomst genomen beslissing geldig is voor den geheelen duur van het verblijf in werkelijken dienst. GELDEN VOOR MITRAILLEURS. Ten einde te komen tot een volledige bewa pening met mitrailleurs van alle daarvoor aangewezen korpsen wordt noodig geacht de som van 400,000. Avp. RESERVE-OFFICIEREN BIJ DE LANDWEER. De Minister van Oorlog heeft bepaald, da geen onderofficieren nit het leger hier tfc lande zelfs niet na afgelegd examen zullei benoemd worden tot reserve-officieren bij de Landweer; voor Wat betreft de onderofficie ren uit het leger in Ned.-Iudië kunnen alleen nog in aanmerking komen gewezen onder luitenants en adjudant-onderofficieren na een voorafgaande opleiding te hebben gevolgd. STRAFLIJSTEN. De Minister van Oorlog heeft de voor schriften betreffende het aanhouden van straflijsten aangevuld in dier voege dat wan neer eene opgelegde straf door den militai ren rechter of door de hoogere militaire autoriteit dan de strafoplegger is opgeheven, deze geacht moet worden nooit te zijn opge legd en mag die straf dus niet, op welke wijze ook, op de straflijsten blijven voor komen. WATERSTANDEN. 10 Januari. Hoogwater. IJHUIDEN a.m. 1 uur 84 min; n.m. 2 uut. KATWIJK v.m. 1 urn- 9 min.; n.m. 1 uur 35 miu. Laagwater- IJMUIDEN v.m. 9 uur 34 min.; n.m 10 uur. KATWIJK v.m. 9 uur 14 min.; n.m. 9 uu: 40 min. sch'eteu, Jem? Of behoort dat tot je liefheb berijtjes?" „Waarom sluiten ze me niet op en geven me de doodstraf? Dan zult n gauw genoeg we ten, waarom ik op u geschoten heb," was het onverschillige antwoord. „Och, je hebt eigenlijk alleen geprobeerd, om op me te schieten," zei Hector lachend tot den mistroostigen jongen. „iZie eens hier, meneer James Carter," ging hij voort en gaf zijn 6tem 'n erustigen klank. „Je maakte dien nacht op onverantwoordelijke wijze misbruik van lady Madge St. Aldhelm's naam. Zü heeft je niet aangeraden, om op mü te schieten, maar heel in het algemeen zeide zij, dat de man, die Bessie Calloway had doen verdwij nen, verdiende neergeschoten te worden. Zoo was het, nietwaar?" „'k Geloof van wel," luidde het brommerige antwoord. „En je schoot op mij, omdat je dacht, dat ik die man was. Waarom dacht je dat?" „Omdat u haar het hof maakt." ...Tuist. Welnu, hoe wist je, dat ik het hof had gemaakt aan de dochter van mijn oude vriendin Martha Calloway?" „Iemand had mij dat verteld. Iemand, die hot weten kan." „.Tuist. Indien ik het niet heel erg mis heb, 'riond Jem, dan was het Mr. Mapleton, die je inlichtte, de heer, die ook in het huis lo geert, is 't niet zoo?" „Dat heb ik niet gezegd, en al was het waar, dan zou ik het nog niet verraden." Hector hoog zich ietwat voorover, en zasr den onhandelbaren jongeman met een ge- streng'eren blik aan. „Geloof je niet, Carter, dat je heel dwaas doet, met tegenover mij dien toon aan te slaan?" zeide hij met nadruk. „Indien ik er werk van zou willen maken, dan zou je niet alleen straf oploopen wegens poging tot moord, maar je zoudt de kans loo- pen, eveneens van moord op Bessie Calloway verdacht te worden." „Ik Bessie vermoorden!" riep Jem met he-1 vige ontsteltenis uit. „Dat zou men kunnen denken. Je hebt ge- toont, dat je in staat zijt, een moord te be gaan. Wat spreekt meer van zelf dan dat de menschen znllen denken, dat je, wegens die ongeronde jaloersehheid, dien leelijken karak tertrek van je weer de baas hebt laten spe len, en dat je het meisje gedood hebt? Dat zal ontwijfelbaar gebeuren, indien je me niet zegt, aan wien ik die dwaasheid, dien nacht op de rots ten uitvoer gebracht, te danken heb. Komaan, je doet het beste het me maar te vertellen. Daarom behoeft de persoon, die je het plan ingaf, nog niet te weten, dat je het mij gezegd hebt. Maar lord Pnrheck heeft mij opgedragen, te ontdekken, wat er van je be- minde geworden is en het is absoluut noodza kelijk, dat ik op de hoogte her, van elke om- j standigheid, hoe gering ook, die met hare verdwijning verhand houdt." Carter staarde hulpeloos naar zijn hardnek- kigen ondervrager, ,,'t Was Mr. Mapleton," stemde hij ten 6lotte toe, en liet het hoofd hangen, geheel van de wils. „Meen je, dat hij je aanspoorde om op mij te schieten?" „Neen. Sinds Bessie's verdwijning heb ik hem niet gezien. Maar hij heeft me gewaar schuwd dat u Bessie het hof maakte." „Juist," zei Hector. »'t Was voorzichtig Mapleton, niet uitdrukkelijk in zijn verlangens te zijn, maar ik geloof dat .hij er niet om bedroefd zou zijn geweest, indien je wat heter hadt gemikt. Hij en ik hadden een kleine oneenigheid op den dag, dat ik hier aankwam, en daar hij den moed miste mij met eigen hand aan te grijpen, zoo veronderstelde ik, dat hij maar een reden uitdacht, om jou er toe te brengen, een wrok jegens mij te koesteren. Daar hij alleen maar een leugen tegen je heeft gezegd, en je niet uitdrukkelijk heeft aange raden, om op mij te schieten, zal ik niets te gen hem zeggen, maar hoe minder jij je voortaan met hem bemoeit, hoe heter. Wel, James Carter, nu vraag ik je nog eens op den man af: geloof je nog, dat ik een hooswicht hen, dat ik de oorzaak ben van je verdriet? Zie mij eens goed aan, en zeg het mij dan." Jem zette zijn verlegen oogen open en ge hoorzaamde, en t-oen hij den vasten maar niet onvriendelijken blik van zijn ondervrager ontmoette, werd liij zichtbaar zachter ge stemd. „Neen, mijnheer," antwoordde hii en wisch- te een opwellenden traan weg. „Het spijt mij, dat ik me heb laten misleiden." En toen gin gen de sluizen zijner droefheid open en hij brak in een hevig geween uit. „O, Mr. Yelrl- ham," snikte hij, „zou haar eenig leed zijn overkomen? Indien het zoo is, dat zijn Lord- schap u heeft opgedragen baar te vinden, ge- looft n, dat er eenige kans bestaat?" i „Een kans bestaat er zeker, Jem, maar ik zie nog niet goed, welken weg ik heb in te slaan. In elk geval, jij hebt je best gedaan, mij te helpen en ik hen blij, dat het kleine misverstand, dat ex tusschen ons bestond, uit den weg is geruimd. Meer verlang ik niet van je. Je deedt nu het best, met naar je werk te gaan, en vraag Mr. Budge s.v.p. of hij bij mij wil komen." Toen hij alleen was in de rotskamer, leunde Hector achterover, in Lord Purheek's rolstoel en speelde in gedachten verzonken met de geelzijden franjes der kwasten. „Mapleton moet in heel deze historie de hand hebben," mompelde hij. 31 aar voor het oogenblik is er hier nog geen schijn of scha duw van bewijs tegen hem. Hii moet het meisje naar den een of ander zijner trawan ten in Londen gezonden hebben, en daar zal men haar dan het geheim hébben zien te ont lokken. Indien de mannen van de „Lynx" haar spoor niet kunnen achterhalen, zijn we uitgepraat. Hier aan de DorseLkust valt niets meer te ontdekken." En daar hij allerminst een egoïstisch man was, gevoelde hij nu zelfverwijt. Hii was zich bewust dat hij de zaak-Bessie Calloway als een zaak van ondergeschikten rang had be schouwd slechts als een stuk in het schaak spel, dat hij zich voorgenomen had te win nen, en waarhij haar spoedige ontdekking noodig was. Maar in werkelijkheid was dit heel wat belangrijker, dan het onthullen van Lord Purbéck's excentriek smokkelhandel systeem en het voor den rechter brengen van den schurk, die hem met afpersing bedreig de. Wie weet of niet de dood het meisje ge troffen had, of haar wellicht spoedig te wach. ten stond! Of het Mapleton was of niet, de ellende, ling, die zulk een brief kon schrijven, a|s die door den Lord ontvangen was, zon ook geeri genade hebben voor het meisje, dat bem had moeten dienen, om achter het geheim der Abdij te komen. HOOFDSTUK XIX. HET HOL VAN DEN BOOSWICHT. Men zal zich herinneren, dat op den avond) nadat Hector naar Londen vertrokken was Bessie Calloway zich even na tien uur naai haar slaapkamer begaf en aan de deur vaj haar kamer haar moeder goeden nacht zeij Er moest wel een soort epidemische waak, zaamheid heerschen, want zij deed preciei wat Mr. Smyly Mapleton een paar minute^ te voren in zijn kamer naar de voorzijde ha< gedaan. Ze blies spoedig haar kaars uit ei ging geheel gekleed op haar bed zitten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6