DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kinderhuis vest 29-31-33, Haarlem Hoog spel! STADSNIEUWS. BUITENLAND. E ER3TE BLUE). 'DINSDAG 13 JANUARI 1914 38ste Jaargang No. 8330 yi.35 ABONNEMENTSPRIJS» I Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem135 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 J A fzonderlijke nummers 0.03 Bureaux wan Redactie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVEIlTENTIëNt Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ot Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regeL Buiten! 20 ct Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 et. ta eontant). GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot verken. Alle betalende abonné's op dit blad, die in bel bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voorj GULDEN bif t f*f| GULDEN bij füi GULDEN bÜ |t f| GULDEN bij verlies van een I verlies van verlies van till verlies van hand of voet 11# w één oog 1 %P £aéén duim. tv U wijsvinger. GULDEN bij overlijden. GULDEN bjj verlies van één anderen vinger. De nitkeerlng dezcv bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandaehe Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam Dii twee nummer bladen. bestaat uit AGENDA. 14 Januari. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond - 814 uur R. K. Kiesvereeniging. St Vinceutius-bibliotheek N. Groen- jnnrkt 's avonds van 714—9 uur geopend. Sint Vincentiu s-Bibliolbeek Zus terschool Antboniestraat 714— 9 uur ge opend. Concertzaal DeKroon 8 uur Maria- vereeriging: Feestavond. Opvoering van de „Hemelsche Altaar wacht." Teyler Museum Tentoonstelling van leekeningen. behoorende tot de kunstverzame- ling van TeyWs museum, portretten, portret, mheteen en figuursfudips. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Tn ons hoofdartikel van verleden Zaterdag hadden wij het over de politieke actie, en >ver onze opvatting daarvan. Daar schreven we: er wordt zoo vaak on der ons teveel gecommandeerd van boven-af, te dikwijls worden wetisehen van een fractie, van een richting, van een gedeelte der kie ners, versmoord en in een boek gedrukt En we waarschuwden daarvoor: de poli tieke eerheid der katholieke actie loopt vaal: gevaar door zóó te handelen „van boven-af".... Het is waarlijk, alsof men bet erop gezet neeft, in onze omgeving, en wel in voor Ie K-oomsehe eenheid allergevaarlijkste ver pondingen die wrij kennen, eens een voorbeeld te geven, dat we toch hóóg en hóóg gelijk mdden met onze waarschuwing! Het; zon werkelijk lijken, dat wii vooruit ziende zijn geweest, toen we Zaterdag spra ken van een versmoren der opinie van ve len ten nadeelo van de goede verhoudingen ?n ook van de eenheid onzer katholieke kie zers Want gisteren, Maandag, kregen wij be richt van wéér zulk een daad, die wii niet anders, kunnen noemen dan met den naam, hierboven geplaatst: hoog spel! Wat is het geval? In het district Haarlemmermeer is 6inds langen tijd, we mógen gerust zeggen reeds /óór do voorlaatste Tweede Kamerverkie- inig, een beweging gaande onder de katho lieke (en ook andere) kiezers tegen de lei ding „van boven-af." Er is wij hebben dat al meermalen xnoe- lon berichten, en een geheim -wordt er vol strekt niet van gemaakt onder tal van kat! lieke kiezers ontevredenheid. Of deze gemotiveerd is of niet, laten wii ge heel in het midden.. Wij stellen ons géén partij, in geen enkel opzicht. Doch toen wii de overtuiging kregen (voor namelijk nadat wij de actie der bloemist- (Vorkliedeu hadden bestudeerd) dat deze be weging en deze ontevredenheid schade doet aan de Katholieke actie en de Katholieke eenheid, gevaarlijk zelfs kunnen zijn nu juist daarom vele honderden kiezers met opzet bui- 'en de katholieke kiesve'reenigingen blijven in het westelijke deel van dat district, toen hebben wij het openlijk uitgesproken, dat „versmoren" van die ontevredenheid en struisvogelpolitiek te dezen opzichte, volko- men iu het nadeel der Katholieke belangen zon Wezen. jongste Kamerverkiezing en haar ver loop .beeft bewezen wij mogen het, zon der de bijzonderheden ervan op te halen, ge rust zeggen dat wij gelijk hebben gehad en dat onze houding, hoezeer die door sommigen werd becritiseerd, toch juist is geweest.' De eenheid is bewaard, de Katholieke ac tie is goed geweest, zonder eenige scherpte, en bekroond met een schitterend, succes door de verkiezing van den katholieken candidaat Doch nu komen in den jongsten tijd we derom allerlei uitingen tot ons van nieuwe pogingen om wat er beweegt en broeit en tee ft onder die vele katholieken waarvan we hoven spraken, alsnog te versmoren. Om de feiten maar ronduit te noemen: de wijze van candidnatstelling in het district Haarlemmermeer heeft reeds lang in ver scheidene plaatselijke kiesvereenigingen on tevredenheid gewekt. Men wil méér plaatse lijk medezeggen, en wil dat bereiken op vol komen regiem en tairen weg: door ver and e-1 r'ng van de statuten der Centrale. Een voor- stel_ om dat eerigszins te bereiken, is sinds fenigen tijd bij het bestuur van de Centrale lngediend door een der leden van dit lichaam. Dat is indertijd ook in dit blad vermeld- Welnu, wat doet nu 't bestuur der Centrale! Het maakt, overtuigd dat de tegenwoordige Statuten zóó groote ontevredenheid van al ten kant wekken, óók een ontwerp van wijzi ging dier Statuten, waarin echter van de door velen gevraagde uitbreiding van de be voegdheden der plaatselijke organisaties geen sprake is. Dat recht heeft intusschen 't Bestuur, en wij zullen de laatsten zijn om het te betwisten. Doch Nu roept het Dagelijksch Bestuur de leden van het, geheele Centrale Bestuur op Zater dag a.s. ten 2 uur in „Hotel de Groot" te Hoofddorp op ter vergadering omhet voorstel van het bestuur te behandelen. Meer niet. Van het andere voorstel, dat re glementair gedaan is, is geen sprake Dat wil dus zeggen, dat het dagelijksch bestuur der R. K. Centrale in Haarlemmer meer de heerschende ontevredenheid en be weging eenvoudig-weg van boven-af wenseht te versmoren: wij kunnen er geen enkelen anderen naam aan geven. Ziedaar, dat noemen wij „boog spel". Het laat ons vrij koud, of de kiezers in de Haarlemmermeer ten slotte een reglement krijgen voor hun Centrale, zooals het dage lijksch bestuur dat wenseht, of zooals meer deren in de plaatselijke vereenigingen bet graag zouden wenschen. Wii hebben dat willen wij hier met na druk eens zeggen, omdat het valschelyk wel eens. anders is voorgesteld volstrekt geen roeping noch lust, eenige oppositie te gaan voeren tegen bet Centraal Bestuur, i Nog minder hebben wij roeping of lust, de persoonlüke zaken" die in dit district de gemoederen verdeelen, of aan den een óf aan den anderen kant in ons blad te verdedigen. Wij staan op het standpunt de kiezers hebben bij meerderheid uitspraak te doen. Wil de R. K. Centrale Kiesvereeniging bij een a.s, verkiezing op r eglementaire w ij z e, na vrijuit de meeningen te hebben laten spreken, den heer van Wiehen candi- deeren, den heer Balvers, den heer van Best, den beer zus-of-zoowij zullen den wettig- gestelden candidaat als zoodanig warm aan- bevelen, en wij denken er niet aan, om óns dan te mengen in die zaken, waarin de R. K. Centrale Kiesvereeniging souvereiniteit heeft. I Maar wij wenschen te voorkomen, dat de politieke actie in de Haarlemmermeer uit loopt op een droevige breuke in liet Katho- 1 lieke kamp, waarvan slechts de vijand voor deel zal hebben. Het is ons alléén te doen om de éénheid, de partijtueht, de samenwerking te behouden. En deze loopt wij zijn er diep van over tuigd gevaar, wanneer het Dagelijksch Be stuur der R. K. Centrale, en in het algemeen allen die in dé Meer de politieke „leiding" geven of willen geven, de slem van het volk niet willen hooren, en een struisvogelpolitiek willen voeren, zooals het bericht der verga- j dering te Hoofddorp aan een ieder die den loop van zaken kent, dadelijk doet vermoeden. Dat is geen „fair play" doch dat is de zaak van de katholieke Hanrlemmermeer- ders-zelf. Maar het is daarenboven „hoog-spel", want de eenheid der partij en in de laatste instan tie het behoud van den katholieken zetel in de Meer, loopen bij zulk een spel gevaar! Daarom waarschuwen wij in gemoede. Men smore de discussie niet, men late af wijkende meeningen, als ze reglementair worden geuit, tot hun recht komen: Mr. Yau Best zeide het gisterenavond nog, dat men vrijuit moet spreken en laten spreken: men spreke er over, men handele in goeden vrede en met het gezicht op wat het hoogst van al is: het behoud van de eenheid der partij. Als degenen, die in de Meer de Katholieke organisatie op dit oogenblik in handen heb ben, volgens deze regelen hun politieke ac tie willen voeren, dan twijfelen wij er geen J oogenblik aan, of in vrede en eendracht zal alles ujrloopen, zooals de jongste Kamer- I verkiezing het heeft bewezen. Maar wil men vrije meeningen versmoren, opleggen „van boven-af', wat ten slotte mis schien door de meerderheid niet wordt ge wild, dan kan dat niet anders heeten dan „hoog spel"! del bij zich op feestvergaderingen. Maar even natuurlijk gebeurt dat bij ons nog niet. Men denkt er eenvoudig niet aan. Men is er niet tegen, o neen, maar.'t wordt vergeten. Wanneer zal dat nu eens anders worden! Wanneer zal er. bij de vergaderingen van den R. K. Volksbond en haar onderafdee- lingen, van de Kath. Soc. Actie, van welke Roomsche vereeniging ook, op de agenda staan: „Lied no. zooveel uit De Leeuwerk"!.... Dat is de beste wijze om het goede lied te propageeren. 'tStokpaardje rijdt weer lustig.... Haarlemsche Atledarjes Wo. 1004 ROOMSCHE VOLKSZANG Ha, een stokpaardje... Om u te dienen. Het is hard noodig in Haarlem, dat zoo van tijd tot tijd te berijden, want al wordt er aan goeden Volkszang ten onzent veel gedaan. iu onze Roomsche vereenigingen is er nog héél wat op dit stuk aan te vullen! We lezen in een verslag, ons uit Voorhout toegezonden: „N a t u u r 1 ij k (wij onder st re epen het woordwerden er uit volle borst héél den avond liederen gezongen." Ja: n a t u u r-j ij k. Op een dorp gebeurt dat. Daar beeft meu den Roomsehen zangbun- „WWELDADIGHEID NAAR VERMOGEN." Van 25 December 191.36 Januari 1914 wer den de volgende extra giften ontvangen: N. N. 1000.— M. H. F. 200.—, Jkvr. L. J. Q. v. U., A. S., Mej. H. F. S. v. L, A v R, ieder 100.H. H. B., ƒ60. Mevr. Douaire Q. v. U., mevrouw wed. B. W., T. S. ieder ƒ50.B. G. te B., Damea K., ieder 40. Mevrouw Douairière Jhr. J. O. T. v. B., Mevr. wed. C. A. D. de W., Mevr. Douairière G. L. S„ Jhr. F. T. v. B., Mevr. M. A. O., Mevr. Douairière Jhr. Q. H., kaart (naam niet ingevuld), Mej. C. A. v. W. O., Mr. R. H. Bar&n V. v S„ Jhr. Mr. J. W. G. B. v. H. ieder 25; Jkvr. W. H. J. H., A. d. C., ieder ƒ20; Mr. A. A. v. d. M., ƒ12.50; O. K., ƒ12; Mevr. wed. P. O. ,A. d. 1. P., Mr. P. D., A. J. K., Mevr. wed. J, J. L., Mevr. wed. Mr. C. P. H., H. v. W„ J. C. W„ Mevr, Wed, W. G., J. V., A. D. d M. O; W. I. P., Mr, G. v. T., N. N. (postm. Bloemendaal) Mr. W. B. B., Mevr. wed. J. 0. F. B., Ds. A, 'B. Sz,, I. C. J., N. N., L. P d. S., G. S. d. O., E. A. V., Mevr. wed. Pro.. A., S. K. St, G. H, L. V., Mevr. wed. Mr. J. d. C. v. W., ieder 10; H. D. M. B., 7Mevr. wed. Mr. W. J. B. B. B., Mevr. wed. J. J. J. F. B., Ds. A. B. Sz., T. C. A. B., J. R. J. Ph. C., Mevr. wed. W. v. H., Mevr. wed. W. H., H. L. J. v. R., J. C. J., H. O. K., Mevr. wed. M. C. K. Dr, C. G. v, R, M. W. S., Mr., T. G. A. S., J. C. T., H. D. Tj. W. Jr., L. C. W., Mr. Dr. J. W., H. W., P. B. J. F., Dr. J. P. J. G., Mr. A. W. T., M. N., Mej. J. G. F., Mr J. T. B., Mevr. wed. P. G. Dz., Mevr. wed. Mr. P. d. M., Mr. J. N. J, E. H. T., N. N., P en C. J. H, W, d. B Mr. E. J. D. M., Mevr. wed. W. K. L„ Dr. W. E. M., ieder ƒ5; D. A., ƒ3.50.; Mej. A. E. B., F. C., Dames B., Ds. ,T. C. T., ieder ƒ3; Mej. O. M. A. d. 1. P., Mej. A. W. v. B., W. B. Cz., Dr. H. J. O. Mevr. wed. Mr. J. F. F. v. D., H. E., Jb. F., Dr. A. H. G., J. A. G., Mevr. wed. F. G. N. H. M., B. H., J. M. H., C. H„ O. M. J. v. d. H. R., F. v. H., L. M. J. I„ D. C. K., Mej. J. J. K., V. L., J. Th. R., A. S. v. L.. A. C. S., J. L. T., Mevr. wed. C. A. T., Mr. C. W. T., A. V. Gz., M. J. W. S., C. L. W. v. IJ., Mevr. wed. A. D. Z. M., Mevr. wed. S. S. R., Mevr. wed. H. H. v. V., G. P. d. B., Mej. D. H., R. Z., A. B„ H. J. M. B. M., C. D., Dr. A. W. v. G., Mr. A. S. M., Dr. A. R. v. d. L., Dr. A. H. V.; P. J. d. W. L., J. J. S., Mej. A. d. C. v. W., Mej. C. d. C. v. W., ieder ƒ2.50; Mevr. wed. J. M. W. v. D., C. J. J. N., Mej. v. G., A-. v. d. L., L. W., J. v. d. P. S., ieder 2; Doctors busjes 1913 1.0814; A. v. d. L., 1.50, Mevrouw weduwe A. C. A., J. H. B., J. B, J. D., Sr. G. J. van G., T. C, N„ Mevrouw A. C. van G., A. R., J. E. S„ W, B. V. Az,; Dominé J. C. B., F. P., G. J. J, G., M. E. F. K., Mej. J. B., Dr. A.' E. S. S.' ieder ƒ1. Totaal 2790.6814. .Jonge vi ou wen gilde," 67 "stuks kleeding- stukken N. N. 50 wollen de' eens; P. C. kledingstukken. "Van de 1500 Kerstmis-kaarten zijn thans L»9 terugontvangen, 1341 kaarten ontbreken nog. 1 November had W. n. V. 25 jaar gearbeid, om na grondig onderzoek de werkelijk hulp behoevenden te steunen met nieuwen moed is de vereeniging een nieuw tijdperk ingetreden; voor samenwerking en algemeene medewerking der ingezetenen van Haarlem en omstreken houdt zij zich steeds beleefd aanbevolen Zendt s.v.p. de ingevulde kaarten of giften aan den Penningmeester, den heer S. Crommelin, Sta ten Bolwerk 5. CARL FRIEDBERG. De beroemde pianist Carl Friedberg zal Vrijdag 30 Januari een klavieravond geven in de Concertzaal de Kroon. SCHOLANDER. Zaterdag 31 Januari zal de Zweedsche luit speler Sven Scholander een concert geven in de concertzaal de Kroon. DE TRAMBOTSING AAN DEN JANSWEG Bji onderzoek moet gebleken zijn dat de seininrichting niet werkte, en dit de oorzaak is van de trambotsing gisterenmorgen, waar over wij gisteren berichtten. Reeds meerma len is gewezen op de slechte werking der seininrichting en herhaaldelijk komt het voor dat tramwagens moeten terugrijden, omdat de wissel al door een van de andere zijde ko mende tram is gepasseerd. BEKROOND. Op den jJ. Zondag gehouden wedstrijd van duetten, uitgeschreven door de Kon- Erkende Muziekvereeniging „De Unie" te Breda, behaalden onze stadgenooten de heer en Mej- v. Musscher met algemeene stemmen den len prijs, bestaande uit met aille, aangebo den door H. M. de Koningin Wilhelmina. Er waren niet minder dan vijftien mededingers. AL JONG ZEER ONDEUGEND. Door de politie is proces-verhaal opge maakt tegen een veertienjarigen jongen van fatsoenlijke ouders, die zich bii het innen van postwissels aan het postkantoor, schul dig maakte aan bet vervalschen daarvan, Zoo veranderde hij op één het bedrag van 2.00 in 2.60. Het totaal aantal vervalschte wissels bedraagt 7 a 8. Van 0 of een 1 op een wissel maakte de jongen een 6 of een 7. Het bedrog kwam uit bij het controleeren der uitbetaalde bedragen. GARNIZOENSBERICHTEN. De detacheering bij de militaire gymnas- tiekscbool te Utrecht van den len luitenant J. T. van Oosten van het 10e Reg. Infanterie is verlengd tot 31 December. Bü Kon. besluit is met ingang van 15 Januari aan J. B. Schuil, kapitein van het 3e Reg. Inf., vroeger hier ter stede in gar nizoen, op aanvrage met verplichting om ter beschikking te blijven, onder toekenning van pensioen van 1385, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en met beroe ming bij liet res.-personeel der landmacht, tot reserve-kapitein bü de infanterie der land weer, met bestemming voor bet district Haarlem. RUïNE VAN BREDERODE. De ruïne» van Bi de rode werd gedurende het 4de kwartaal 1913 bezocht door 974 per sonen; gedurende het geheele jaar 1913 door 20750 personen. AANBESTEDING. Voor de levering van diverse artikelen voor de Gemeente-gasfabriek te Amsterdam, gis teren gehouden, werd o.m. het laagst inge schreven voor perc. 26 door de firma Dyse- rinck en Zn., alhier, voor de som van f 2320. VERLOF. Ingekomen is een verzoekschrift van II. J. van der Heijde om verlof, tot het ver knopen van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan de Kampervest no. 2. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Rensen, Frankestraat -36, een beursje met inhoud; F. de Graaf, Baljuwslaan 3, een medaillon met ketting; D. Koemand, Zomer- vaart 1F., een armband; E. v. Amstel, An- thoniestraat 9, ©en doosje met snaarzegels; Chr. M. v. d. Horn, Burgwal 79rood, een voet- balkaart; A. Strookloek, Rustenburgerlaan 47 zwart, een stuk van een oorbel; N. L. v. Schagen, Amsterdamsche vaart 60, een rij tuigkussen; R. Meijer, Korte Veerstreat 26 rood, een polsmofje; J. Moerkerk, Frankestr. 14rood, een paar schoenen en een paar sokken G. Huysinga, Lange Poellaan 15F, een zak met waschgosd; A. Aam, Romolenstrnat 58, een chauffeurshandschoen; J. Zuidwijk p.a. Mevr. Troll, Schouwtjeslaan 88, een sleutel; H. Schottanus, Nicolaas, Beetestraat 10, een heerenhandschoen; G. do Laat, Gasthuislaan 134, ©en goud knopje met steentje; A. Baars, Teijlerplein 33, een- horlogefou draal. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 16 timmerlieden» 1 machi nale houtbewerker, 1 meubelmaker, 8 metse laars, 11 opperlieden, 4 stueadoors, 4 witters, 6 machinebankwerkers, 1 metaaldraaier, 3 vuurwerkers, 1> ketelmaker, 3 burgersmeden, ;4 machinisten, 7 stokers, 2 electriciens, 3 in strumentmakers, 4 loodgieters, 1 schoenma ker, 52 schilders, 5 behangers, 5 stoffeerders, 4 bloemisten, 4 tuinlieden, 54 grondwerkers, 2 bakkers, 1 banketbakker, 1 slager, 1 kruide niersbediende, 1 kellner, 17 magazijnkneehts, 13 loopknechts, 3 huisknechts, 1 boekdrukker, 1 letterzetter, 56 losse werklieden, 1 dienst bode, 33 werksters, 6 naaisters, 1 kookster, 5 huishoudsters, 4 vrouwelijke kantoorbedien den, 1 steenhouwer, 6 koetsiers en voerlieden, 5 leerlingen voor verschillende ambachten, 1 kinderjuffrouw, 1 winkeljuffrouw, ENGELAND. Een onwaarsehyyliik bericht meldt, dat men aan de minderheid in Ulster een groote vertegenwoordiging wil geven in het Iersehe Parlement ZUID-AFRIKA. De staking breidt zich ui* en geeft reden tot ongerustheid. SORT OWÏRZ'OHT. DUITSCHLAND. Over bet vrijsprekend vonnis der officieren te Zabern is heel wat te doen. FRANKRIJK. Delcassé is teruggeroepen od verzoek uit St. Petersburg. DUITSCHLAND. De Zabern-kwestie. De processen betreffende bet optreden der militaire autpriteiten in Zabern zün geëin digd met de vrijspraak der betrokken perso nen in casn de kolonel von Reuter en de beide luitenants Schadt en von Forstner. Doch hiermede is de zaak, wat wel te voor zien was, natunrlük nog niet uit. Vroeger hebben we reeds gezegd, dat dit muisje waar schijnlijk nog wel een staart zou hebben, en alles wijst er op, dat liet mogelijk een lange staart zal worden. De correspondent van het Berliner Tage- blatt te Straatsburg bericht aan zijn blad, dat de Elzas-Lotbaringsche volkspartij van plan is den rijkskanselier te interpelleeren over het vrysprekende vonnis in de Zabern- affaire. Ook de sociaal-democratische party zal volgens dit blad opnieuw een interpellatie indienen, o.a. de vraag stellen, hoe de rijks kanselier zich in de toekomst de verhouding tusschen de civiele en militaire autoriteiten voorstelt. Bovendien zal zy de regeering in terpelleeren over de kwestie van de rechts geldigheid der order van het jaar 1820. De vraag doet zich dan ook bii meerderen voor: of het vrysprekend vonnis juridisch te verdedigen is. Byzondere aandacht vraagt het requisitoir van het O. M, dat een verdediging was van de houding der militaire autoriteiten, zoo ris de beste verdediger bet misschi; niet gecisun zou hebben. Slechts aan de vei klaringen tier getuigen, die ten voordeele der beklaagden spraken, werd waarde gehecht en de politie chef van Zabern, die de bevolking reeds veer tig jaar ker,t, mocht al verklaren, dat de ge zindheid van de inwoners goed is. liet mocht weinig of niets baten, de krijgsraad beeft ge heel gehandeld overeenkomstig de instructie en bet requisitoir en zoo volgde het vrijspre kend vonnis. Zabern is een zeer zwarte bladzijde in het Duitsche geschiedboek, merkt de Berlynsche correspondent van het Hbld. op en gaat dan voort: Doch wanneer Zabern mede een stoot ge geven heeft aan de actie tot verandering van Pruisen van een politiestaat, waar reactie het hoogste gebod- is en de militairen de dra gers van deze reactie zyn, tot een modernen staat met moderne rechtsbegrippen, dan heeft Zabern tenminste iets goeds gebracht" Gisteren werd officieus medegedeeld, zoo verneemt de N. R. Ot. uit Berlijn, dat een onderzoek wordt ingesteld, hoe het bekend geworden is, dat de voorzitter van den krijgsraad te Straatsburg, generaal von Pel- let-Narbonne, een telegram, meldende da vrijspraak van kolonel von Reuter, gezon den heeft zoowel aan den politiepres- lent van Berlijn, von Jagow, als aan den beken den jonker von Oldenburg. Maar nu door het ingestelde officieele on derzoek vaststaat, dat de voorzitter van den krijgsraad werkelijk deze twee telegram men heeft laten verzenden, heeft de Zabern-- sche zaak weer een nieuwen kant gekregen. Het is merkwaardig, dat generaal Pellet, vóór het vonnis uitgesproken was, reeds te legrammen afgegeven heeft om die op het oogenblik, dat het vonnis uitgesproken werd, te verzenden. Maar nog merkwaardiger is, dat hij die telegrammen zond aan de twee mannen, die nog vóór het begin van het proces, het felst partij gekozen hebben ten gunste van von Reuter. De telegrammen luidden: „Vrijspraak, bes te groeten. Pellet" en werden Zaterdagoch tend om 10.45 aan het telegraafkantoor af- Qgcgeven. "Het telegramgeheim schijnt m het Rijks- land a! heel slecht gewaarborgd te zijn. FRANKRIJK. Delcassé terug. Delcassé, de bekende Franeche diplomaat, die men in Frankryk wel gaarne kwijt wilds j wezen en naar St. Petersburg^ zond, voelt zich daar blykbaar ook niet thuis. Hij zit ze- ker tö ver van de staatkundige "woelingen in zijn land af en heeft het verlangen nitge- sproken weer naar Frankrijk terug te keeren. Op voorstel van president Poinearé, die ond-minister van Buitenlandsche Zaken is, [werd de heer Palaeologue tot gezant te St. Petersburg benoemd. De beer De Marguéne is gesteld aan het hoofd der directie van de afdeeling Politieke Zaken, welke post door het vertrek van Pa laeologue naar St Petersburg, vacant komt De beer Chevaley is benoemd tot gezant t« Christiania. ENGELAND. De home-rnle-kwestie. Het verzet van Ulster is nog niet gebroken Volhouden bliift men daar en aanbonden op 400 300 15 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1