BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN UITREI NIEUWS UIT LISSE e. 9. Kerknieuws. Sport en wedstrijden Verkoopingen, Boel huizen enz, STADSNIEUWS ONDERWIJ S. afscheiding van liet overige Ierland, waar het de kwestie Tan home-rulë betreft. Men heeft zich al sincle lang het hoofd ge broken met de vraag hoe de beste oplossing in deze te vinden zal zijn, want toegeven aan de bedreigingen van Ulster wil de regeering natuurlijk niet en tegelijk moet men toch rekening houden met het feit van het verzet. Men zal zich herinneren hoe hoog in den beginnè is opgegeven van het gewapende ver zet van Carson: daarvan hoort men en 't is maar goed ook niets meer. Doch nu is blijkbaar, naar de bladen mel den, in Ierland zelf een beweging begonnen tegen het denkbeeld tot afscheiding van Ul ster bij invoering van home-rule. Er wordt nu ter onderteekening een manifest verspreid, waarin dit denkbeeld wordt afgewezen, om dat het de kiem in zich draagt van talloozc nieuwe moeilijkheden en waarin als oompro- mis in de bestaande moeilijkheden wordt voorgesteld aan de minderheid (Ulster) een groote vertegenwoordiging te geven in het komende Iersche parlement (bijv. 70 van de 164 leden) althans voor de eerste twintig ja ren, dan in de home-rule wet wordt voor zien. Zoo zon de minderheid sterk genoeg zijn, cm onderdrukking door de meerderheid te voorkomen, en zou toch aan den wensch van de meerderheid in Ierland naar een eigen parlement worden voldaan. Dit bericht klinkt wel wat onwaarschijn lijk en 'tzal niemand verwonderen, wanneer er spoedig.een tegenspraak van komt. 't Heeft intnsschen nog heel wat voeten ln de aarde voor de zoo lang verwachte en ge vraagde Home-rule tot stand is gekomen. ZUIDkAFRIK J De staking. Men mag het zich niet ontveinzen, dat de toestand in Zuid-Afrika reden geeft- tot ern stige ongerustheid en dat ondanks de en kele eenigszins gunstig luidende berichten, zich daar in het Zuiden van Afrika gebeur tenissen afspelen, die meer zij» dan een ge wone spoorwegstaking. De regeering ziet dit ook heel goed in.- [Waarom anders die doortastende maatrege len voor de rust en veiligheid. Zij beschikt ongeveer over een 100.000 man, waarvan te Johannesburg 10.000 zijn saamgetrokken. Tijdens de vergadering van Zendag was geen gewapende macht te zien, doch de zeker heid dat zij gereed stond om op het eerstel sein te grijpen hield de stad rustig. De trams rijden niet meer en de banken zijn gesloten. Ër heeft zich een commissie uit de burgerij gevormd om de openbare dien sten gaande te houden. De directies der goudmijnen van den Rand hebben besloten de exploitatie zoo lang mo gelijk vol te houden en de inlandsche werk lieden, die zich rustig houden, niet dan op het laatste oogenblik naar huis te sturen. Langer dan een week zal men de mijnen echter niet in bedrijf kunnen houden omdat de voorraad kolen uiterst klein is. Het aantal gevangen gezette werklieden leiders bedraagt twaalf. Gisternacht heeft men getracht de spoor wegbrug bjj Veertienstroomen op te blazen. Deze belangrijke brug ligt over de Vaal, in de hoofdlijn, die Kimberley met Johannes burg en met Mafeking verbindt, en die zich over de brug splitst De. aanslag mislukte, ïnaar de rails werden vernield. Er zijn nu sterke wachten op post gezet. werd aan den weg gevonden het lijk van I zekeren Jan Willemsen, bijgenaamd Klok- kejan, horlogemaker. Hij maakte veel misbruik van sterken drank en men vermoedt, dat hii dronken op den weg is gaan liggen en 7,00 doodgevroren. De staking der Taxi-chauffeurs. De di rectie der Tax-Anto-onderneming te Am sterdam wenscht niet te onderhandelen met het bestuur der Ned. Chauffeursvereeniging „Ons Belang." j Gistermorgen hebben zich eenige chauf feurs aangemeld, die het niet eens waren met het besluit, door hun collega's genomen. Zij durfden echter niet te gaan rijden. Heden zouden eenige chauffeurs den arbeid hervatten. Een vriendelijke gast. Een familie te Leiden kreeg bezoek, 't Was een oude kennis en zij zou blijven overnachten. Den anderen morgen vroeg was de goede kennis verdwenen en met haar een horloge en eenige kleeding- stukken. j De politie heeft haar nu vriendelijk onder dak gegeven in het hnis van bewaring te -'s-Gravenliage. I Brand. Gisteren werd te Heerenveen alarm gemaakt voor een brand in de villa Oranjewoud, van graaf van Limburg Stirum. i Nader meldt men: Het echtpaar Van Sti rum is op reis. Oorzaak van den brand on bekend. Waarschijnlijk gaat het gebeele slot I in vlammen op. Inboedel en kostbaarheden zijn gered, j De oostelijke vleugel is geheel verbrand, men slaagde er in deu Westelijken te behon- den. Waarschijnlijk is de brand ontstaan in i de rookgeleiding van den keuken. OVERTREDING DER LOTERIJWET. Naar het Hbld. verneemt is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding der loterywet, tegen de houders der te Amsterdam gevestigde kantoren van „Loti- sieo" en andere gelijksoortige ondernemin gen, welker bedrijf gegrond is op trekkin gen der Staatsloterij. Ook in andere gemeenten moet, gelijktijdig, op dezelfde wijze zijn opgetreden. Het schijnt dat gehandeld wordt op last van hoogerhand. Ook te 's-Gravenhage en op andere plaatsen door het geheele land zijn op last van hoo- ger hand door de politie in beslag genomen, op verschillende kantoren van loterij onderne mingen, als „Lotisico", „Tijdgeest", „Witte Kruis", „Beider Belang", „Noord-Hollandsch Witte Kruis" enz., .alle mogelijke boeken en bescheiden, zelfs reclameborden en dergelijke, op de bedoelde loterijondernemingen betrek king hebbende. Alleen te Amsterdam worden de processen verbaal op eenige honderden geschat De inbeslagnemingen van boeken enz. op de kantoren van hoofdagentschappen en agent schappen, wederverkoopers van op de Staats loterij trekkende briefjes, hebben zich tot deze* kantoren bepaald, omdat het doel was, slechts daar de inbeslagneming te doen, waar die briefjes ten verkoop aan het publiek in voor raad waren. De maatregel, om op hetzelfde uur over het jgeheele land de inbeslagnemingen te doen, was al geruimen tijd te voren voorbereid, doch stipt geheim gehouden. HET PALEIS TE AMSTERDAM. B. en W. te Amsterdam zullen zich tot de minister van Binnenlandsche Zaken wenden met de vraag in hoeverre de regeering be reid is, betreffende het Paleis-Raadhuis Am sterdam tegemoet te komen, opdat de kwestie wordt afgebracht van het doode punt waarop ze, door de jongste beslissing in geheime raadszitting gekomen is. Wanneer B. en W. bekend zal zijn, waartoe de landsregeering is bereid, zal dit den Raad worden medegedeeld met het advies, dat het ïagelijksch bestuur meent te moeten geven. Verdere pogingen in die richting zijn nu voorloop ig gestaakt. NEDERL. OFFICIEREN NAAR ALBANIA Naar de Avp. méldt, zullen voor indeeling bij het gendarmeriekorps in ^.Ibanië 22 offi cieren in aanmerking komen en wel 14 vari het leger h. t. 1. en 8 van het leger in O.-L Zij zullen voor twee jaren aldaar worden geplaatst en na dien termijn weder in de ranglijst van het wapen alhier, waartoe zij behooren t® worden opgenomen. Prinses Juliana en wintervermaak. Het Prinsesje maakte gisterenmiddag in een grondslede een tochtje over de met sneeuw bedekte laan van Voorhout en Bosch. De slede werd voortgeduwd door juffrouw Marting. B. M. de Koningin liep een eindweegs mede. Doodgevroren Rii Heiien in Limburg VELSEN. In- en Doorvoerhandel in Ned.-Indië. De Staatscourant bevat de statuten van oprich ting van de N. V. In- en Doorvoerhandel in Ned.-Indië" alhier. Het kapitaal bedtraegt 25,000 in aandeelen van 1000, waarvan 5 geplaatst en volgestort. Onderwijs. De heer Fr. Netscber heeft bij den Raad ingediend een motie, waarin gewe zen wordt op het gemis van een gelegenheid om tussehen Haarlem en Alkmaar middel baar onderwijs te ontvangen aan een Hoogere Burgerschool. Verder wordt er op gewezen dat de gemeente Velsen de grootste en be langrijkste gemeente in die streek is, en als zijnde een kruispunt van land- en waterwe gen, van trein-, tram- en bootverbindingen, de aangewezen plaats is om een Hoogere Burgerschool te vestigen. I De heer Netscher stelt voor bet verzoek van 22 April 1908 te herhalen, en zich tot H. M. de Koningin te wenden met het drin gend verzoek om maatregelen te willen ne men, die tot de oprichting eener Riiks Hoo gere Burgerschool in de gemeente Velsen zul len leiden en zich bereid te verklaren om den voor den bouw eener dergelijke H. B. S. benoodigden grond gratis ter beschikking van het Rijk te stellen. TJMT'TDIW. DE STAKING DER TRAWLER- VISSCHERS. De Hbld.-berichtgever te IJmuiden schrijft ;i zijn blad: De beslissing is eindelijk gekomen. De sta king in het visschersbedrijf, welke den 28en October werd geproclameerd, is gisteren weer opgeheven met een verlies aan de zijde der l stakers. De afdeeling IJmuiden van den Algemee- nen Nederlandschen Zeemansbond eischte bii den aanvang geheel vrije voeding aan boord der trawlers en ging er hij weigering door de reeders toe over de staking uit te roepen. De Zeemansvereeniging „Volharding", die verhooging van de voedingsgelden in plaats van vrije voeding vorderde, sloot zich hierbij aan. Door de reeders, die zich nauw aaneenslo ten, werd eerst eeu nieuwe loonregeling ont worpen, doch later werd besloten de oude loonregeling te handhaven met de bepaling dat gedurende 6 maanden de 5 voedings- geld als z.g. staangeld zou worden ingehou den en het medenemen van een zoodje visch zon worden verboden. De zaak kwam hiermede op het doode punt te staan, totdat de Alg. Nederlandsche Zee mansbond der eommissie uit de reeders eene nieuwe conferentie een vorige conferen tie was nameliik op niets nitgeloopen aan vroeg, waar den reeders werd voorgesteld liet staangeld tot 6 maal 2.50 te verlagen en het medenemen van een zoodje visch weer toe te staan. In hunne vergadering van gisteren beslo ten de reeders aan dit nieuwe verzoek te vol doen en werd de staking daarna onmiddellijk opgeheven. Bij vergelijking met den vroczeren toe stand liehhen de zeelieden dus niet alleen niets gewonnen, doch ook moeten toegeven dat de reederiien een staangeld inhouden. I Voor onze plaats is het echter een opluch ting dat de strijd tot het verledene behoort. Voor de hij de visschevii betrokkenen en de neringdoenden is deze staking een ramp ge weest, die zieb nog lang zal laten navoelen. HEEMSTEDE Het Kruis verbond St. Jozef, zal Maandag 19 Januari a.s. des avonds 8 uur eene huis houdelijke vergadering honden in het P.. K. Vereenigitigsgebouw, warrbij alle leden drin gend verzocht worden tegenwoordig te zijn. De agenda luidt als volgt: 1 1. Opening en Notulen; 2. Installatie nieu- we leden; 3. Lied zingen; 4. Jaarverslag Secretaris en Penningmeester; 5. Bestuurs- verkiezing, (vacature de Heer T. Meijer en I periodiek aftr. van Penningmeester, Comm. en Bibliothecaris. De laatste stelde zich niet i meer herkiesbaar.) I De leden worden er aan herinnerd 'dat voor aanbeveling van Candidaten zij een schrijven in kunnen dienen onderteek end door 5 leden. 6. Mededeelingen van het Bestuur. 7. Rondvraag en sluiting. Opzichter. Voor de betrekking van assis tent gemeente-opzichter hebben zich 27 sol licitanten aangemeld. Woningbouwvereniging berkenrode". Gis teren werd door den architect Etmans aanbe steed het bouwen van 32 woningen met bijko mende werken op een terrein nabij den Binnen weg tegenover de Lindelaan te Heemstede, voor üe Woningbouwvereniging „Berkenrode". Ingeschreven werd als volgt: S. P. Adriaan- se, f 60,500 en f 60,625; L. Zieren, f 62,784; P. Smit, f 57,990 en f 58,570; Th. Smit, f 59,775 en f 60,375; P. Rosenhart, f 58,450 en f 58,800; Wed. J. G. v. d. Putten, f 62 255 en f 62,400; W. A. van Amstel, f 63,000 en f 63,000, allen te Heemstede; Metselaar en de Paus, f 59,734 en f 59,999; W. Saeijs, f 59,627 en f 59,927B. Groenewegen, f 64,700 en f 66,000; Fa. Groenenberg Kruit hof en Sloet f 59,995, allen te Haarlem. Het eerste bedrag is dat volgens een door den Raad gewijzigd bestek; het tweede, met alle opgaande buitenmuren van miskleurig hardgrauw. Het werk is gegund aan den heer P. Smit, te Heemstede. VOORHOUT. Vergaderingen. Dat: men ook hier in 't vergaderseizoen leeft, kon men gister avond bemerken I In café „Boerhaave" toch, waren wel twee organisaties gelijktijdig te genwoordig, om aldaar hunne belangen to bespreken. In de voorzaal was het „De Kwee- kersbond" die eene agenda, van bijna uit sluitend huishoudelijke zaken behandelde-, Eene herkiezing had plaats van voorzitter en penningmeester, rasp. de heeren W. v. d. Laan en J. v. Steijn Dzn., beide heeren pe riodiek aftredend. Enkele verslagen werden uitgebracht, nog wat kweekersbelangen, in een gezellig „on deronsje" besproken en daarmee was zoo on geveer de inhoud van den hoofdschotel op-, gepeuzeld. In de achterzaal waren het de R. K. Land en Tuinbouw-arbeiders, leden en niet-leden van St. Urbanus, die daar bijeen waren ter vergadering. St. Urbanus hield daar eene pro- pagande-vergadering en zeker met succes:. Op zulk eene vergadering behoort eene le zing te worden gehouden, zoo oordeelde al thans 't bestuur! en het heeft zeker goed gezien, daarvoor den Geestel. Adviseur van den R, K. Volksbond afd. Voorhout uit te 1100- digen; die kent zijn paippenheimers en hun ne kwalen! Een schoone, interessante lezing heeft Z.E. gehouden, 't wa.s hem aan te zien dat hij mett zijn volksbond meeleeft. Allereerst gaf de Eei'w. spreker een dui delijk overzicht van de zegenrijke werking, die uitgaat van de afd. en hare onderafd., waarbij hij al de onderafd. apart behandelde; hij stelde 't nuttige van deze duidelijk voor oogen, gaf nuttige en practische wenken, en spoorde steeds aan, die verschillende vereeni- gingen moreel tc steunen. Na een korte pauze behandelde Z.Èerw. in breede trekken de vak organisatie en St. Urbanus-zelf. Hij aarzelde ook bij deze niet, het mes diep in de wonde te steken, maar toonde gelijkertijd de genees middelen aan. Op sterke wijze hekelde do Eerw. spreker, het afkeurenswaardig gedoe van die leden der organisatie, die zich. voor een paar gulden soms lieten overhalen, niet meer aan de actie deel te nemen, zich er niet meer mede te be moeien. Zulke leden (zieke leden) moeten er dit, de heele vereeniging lijdt daar onder. Eene goede vakvereeniging heeft te zorgen, dat zij een kern degelijke vakmannen als hare leden telt, daarvoor is noodig vakkennis, vak liefde en vukbekwaam.ieïd. Voor zulk een vereeniging hebben de pa troons respect, eerbied, en daarmee willen zij zeker onderhandelen. Met een krachtige aansporing aan alle niet- leden om zich aan te sluiten, en aan allen om van St. Urbanus een zoodanige vereeni ging te maken, sloot Z.Eerw. zijn schoone lezing, 't Bestuur zal zeker met trots op de zen avond terugzien. Natuurlijk werden tijdens de vergadering verschillende liederen uit volle borst gezongen. Sint Barbara. Vrijdagavond 9 Januari ver gaderde de vereeniging St. Barbara, onderaf- deeling van den Ned. R. K. Volksbond, in café Flora. Bijna alle leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer Huijts, opende de ver gadering met gebed, wenschte vervolgens ook nog aan alle leden een Zalig Nieuwjaar en verzocht den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke ook onveran derd werden goedgekeurd. Hierna werd het jaarverslag van den secre taris en tevens ook dat van den penningmees ter uitgebracht. Uit 't verslag van den penning meester bleek, dat nog een batig saldo van f 15.62 in kas aanwezig was. Een kort woord van dank volgde hierop door den voorzitter aan secretaris en penningmeester voor hun zorg en moeite, hieraan besteed. Vervolgens stelde de voorzitter bij de rond vraag voor, eene wekelijksche contributie ten bedrage van 1 cent van elk lid te heffen om aïzoo van dat bedrag bij elke jaarvergadering aan alle leden een kleine verrassing aan te bie den. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadereing. noordwijkerhout. St, Elisabeth vereeniging.Onder voorzit terschap van den Zeereerw. heer Pastoor kwamen de dames der St. Elisabethveree- niging in de pastorie in vergadering bijeen. De penningmeesteresse deed rekening en verantwoording. Gedurende het jaar 1913 waren uitgekeerd 3403 L. melk, 293 eieren en 23 pond vleesch, -welke middelen een bedrag vertegenwoordigen van f 449.39. Evenwel bleef er nog een aardig saldo over dit jaar. De rekening en hare bescheiden worden in orde bevonden. Besloten wordt de levering der melk aan alle slijters in het dorp op te dragen en ze niet meer aan te besteden. Medegedeeld wordt dat de vereeniging op G Augustus van dit jaar haar 121/2-jarig be staan hoopt te herdenken. De Zeereerw. heer Pastoor dankte met een hartelijk woord de leden voor den ijver, waarmede in het afgeloopen jaar was gewerkt. M. van Noort f In den ouderdom van 74 jaren overleed alhier Zaterdag de heer M. van Noort. De heer vaii Noort was geduren de 43 jaren veldwachter dezer gemeente en diende de gemeente onder de Burgemees ters Hoog, van 't Haaff, van Limburg Sti rum, van Eijsinga, Gevers, Dommer vanPol- dersveldt en Sweens. Toen de heer van Noort voor een achttal jaren zijn diensten niet meer kon vervullen werd hem door den Raad een pensioen toegekend. Hiervan heeft de man niet veel kunnen profiteeren, aan gezien hij reeds spoedig hulpbehoevend en gebrekkig werd. Moge God hem loonen voor het vele door hem verricht. H A AKLEMMERM EER. Waaghalzerij. Te Nieuw-Vennep waren giste ren reeds verscheidene jeugdige waaghalzen op het ijs, in de Hoofdvaart en de tochten. Eén ervan zakte erdoor en ging kopje onder. Ge lukkig werd hij door anderen uit de vrij diepe tocht gered en op het droge gebracht, "zoodat bij er met een koud bad afkwam. Toch kan het als waarschuwing dienen voor anderen. Qeitenfökvereeniging. De geitenfokvereeniging te Nieuw-Vennep hield in café Duivenvoorde haar jaarvergadering onder voorzitterschap van H. Verkuijl. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental gestegen was van 134 tot 200. Het finantiëel verslag sloot met een nadeelig saldo van 271/0 cent. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Dekker en A. de Rooij. Tot leden der fok- commissie J. Schreuders, A. v. Krimpen en P. H. Duwel. Voor het aankoopen van nieuw fok- materiëel werd f 100 uitgetrokken op de be grooting. Wegens het vergevorderde uur moes ten enkele punten der agenda tot een volgende vergadering worden aangehouden. BURGERLIJKE STAND. HALFWEG. Geboren: d. van J. Th. Kraak en H. Vossen. Ondertrouwd: P. van Wonderen en E. M. Groot. P. Hulsebosch en M. Kaptein. Th. M. Bottelier en M. M. Boes. BEVERWIJK, Geboren: d. van J. M. H. Dibbets—Ammerman. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Ondertrouwd: J. Oostewaal en G. Kos. P. Melchers en A. de Boer. Geboren: d. v. G. GrapendaalWagenaar. d. v. G. LubbersSmit. z. v. E. H. de Boer-Meells. OverledenE; Tromp, 4 jaar. SASSENHEIM. Getrouwd: A. Vonk 30 j. en M. Keijzer 39 j. Overleden: P. O. A. 6 w. z. van Joh. C. v. Reisen en M. G. Vreeburg. K. 2 m., d. van K. K. Bonders en A. v. Duij venbode. Geboren: d. van P. Warmerdam en Th. v. Eede. z. van J. Bergman en A. Goudkade. WARMOND. Geboren: z. van D. Breedijk en A. Rietkerk. Overleden: Ch. C. Welsink 75 jaar. In 't donker. Wij zaten Zaterdagavond een paar uui' in 't schemerdonker wegens storing in 't Gasbedrijf. Er bleek een lekkage in de hoofdbuis te zijn. Na herstelling was het licht weer in orde. CORRESPONDENTIE. Wij verzoeken onze correspondenten nog maals beleefd hunne nota's over het laatste kwartaal 1913 ten spoedigste in te zenden. Redactie N. Haarl. Crt. Retraitehuis „De Tliabor". De eerste retraite, onder leiding van den Zeereerw. Pater J. Zeij S. J„ den uitmunten den predikant van het Rëtraitenhuis „Ma- mesa" te Venlo zal plaats hebben van Maan dagnamiddag 26 Januari tot Donderdagna middag 29 Januari. Deze is bestemd voor de damesleden der Vereeniging van de Eenwig- durende Aanbidding en tot Ondersteuning van behoeftige Kerken. Benevens de dames bestuurs- en werkende leden kunnen ook de dames der le afdeeling aan deze retraite deel nemen. De kosten der retraite bedragen ƒ10. Men gelieve zich vóór 20 Januari aan te geven bij den Directeur der Vereeniging, den HoogEerw. Heer Plebaan H. Rikmenspeel. VOETBAL. DE DORDTSCHE AMATEURS. De afgescheiden D. F. C.'ers hebben een. nieuwe voetbalclub opgericht, onder den ti tel: „De Dordtsche Amateurs". De nieuwe vereeniging wil het volgend seizoen in de tweede klasse van den N. V. B. spelen, en heeft nu een elftal samengesteld. Daarin ko men uit: de drie gebroeders Koopman, de gebrs. Kleijh en Bouvy, de ex-internationaal Breda Kolff; verder de heeren: H. van der Kloet, doelman; Vriesendorp, achterspeler, en Lips, middenspeler. HET AMSTERBAMSOHE STADION NIET TIJDIG GEREED? Daar het stadion te Amsterdam nog niet ge reed schijnt te zullen zijn vóór de tegen Duitschland en België in April te houden in ternationale wedstrijden, ziet het bestuur van den N. V. B. om naar terreinen, die voor die wedstrijden in aanmerking zouden kunnen komen. Dezer dagen waren een drietal leden van den N. V. B. te Utrecht en bezochten de velden van ,U. V. V. en Hercules. In verband met deze aangelegenheid heeft het be stuur van Hercules zich tot den gemeenteraad van Utrecht gewend met het verzoek f 1000 subsidie te willen toestaan voor de kosten van het eventueel in gereedheid brengen voor internationale wedstrijden van het Hercules- vcld, dat zich daartoe bijzonder leent, ook al omdat het gelegen is in het centrum des lands. „Msb." Voor den inbond dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet «ansprrkelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de eopie mei teruggegeven. Haarlem, 13 Jan. 1914. DE OUDE COMMISSIE VOOR BROOD EN KOFFIE. Mocht de Commissie van af 27 December tot 10 Januari reeds aan 4535 kinderen en 1329 mannen en vrouwen brood en koffie verstrekt hebben, thans nu de strenge koude z.jn in trede doet verdubbelt het getal. Veel is er echter noodig on: dit werk te kunnen doorzetten gedurende den ergs ten, wintertijd, daarom roepen wij als Commissi© den steun van alle nienschenvrionden in. Zendt dan uwe gaven aan de ondergeteekenden. Wij hopen dat tevens de hulp weer gegeven wordt van verschillende personen der hier tor stede bestaande fabrieken en werkplaat sen die ons meer zoo prachtig gesteund heb ben, en tevens hier mede bewezen hebben, dat vele kleintjes een groote maken, waarbij voor hen zelf' de voldoening bestaat, oolc iets voor hun minderbedeelde broeders te heb ben bijgedragen. Veel wordt er gegeven, en veel wordt er, gedaan, maar onze ©ogenblikkelijke hulp in den vroegen morgen heeft menig kind en'ook volwassene den dag met minder zorg tege moet doen gaan, daar zij door liet eenvoudige, maar voor een hongerige maag heerlijk ont bijt, ruim verzadigd waren. Edele gevers helpt de •Commissie- door um gaven, en gij doet een goed werk. De Commissie Voorz.: H. London. Kampei singel 50. Vice-voorz.A. F. H. v. d. Vaart, Jansstr. 73, Penningm.: W. B. Guskens, Parklaan 58, J. A. Hcins, Lang© Margaretha3traat 38, SECRETARIS. 10 TE VERKOOPEN. Woensdag, 14 Januari, HAARLEM. Bank vari Leening uur. Verkooping. Verkoopiokaai Nassaulaan 10 uur Not. J. C. Burlcens. Mak. J. J. C. Sar- let. Verkooping. SASSENHEIM. Hotel „Flet, Bruine Paard" 10 uur Not. H. J. Besier en. G. ten Bruggencate Verkooping van vijf Hofsteden. HAARLEMMERMEER. Vijfhuizerweg bij café Vink half 11 deurw. De Groot en Vincent. Houtveiiing. HEEMSKERKERDUIN. Boerderij van den heer Jhr. M. H. Gevers 10 uur Verkooping. VRIJE- EN ORDE-OEFENINGEN DER. GYMNASTIEK. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt voorloopig ter kennis van belang hebbenden: lo. dat in 1914 éénmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen jjan het examen ter verkrijging van de akte van be kwaamheid, bedoeld in art. 77, onder a. der, wet tot regeling van het lager onderwijs, en dat dit examen zal aanvangen op 1 April; 2o. dat in 1914 éénmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ter verkrijging van de akte'van be kwaamheid, bedoeld in art. 87 der voor schreven wet voor huis- en schoolonderwijs in liet vak, vermeld onder j in art. 2 dei, wet (de vrije- en orde-oefeningen der gym* nastiek), en dat dit examen zal aanvangen op een nader to bepalen dag in October, R. K. KRING. Maandagavond 12 Januari hield de R. lii Kring eene feestvergadering ter herdenking van zijn twee-jarig bestaan. Muziek, zang en voordrachten wisselden elkaar af, zoodaf de aanwezig zijnde leden, donateurs 011 bui tengewone leden ten recht genoeglijken avond doorbrachten. Ook een kienwedstrijd om wild had veel succes! „PLAATSELIJKE KEUZE". In het Brongebouw hielden gisterenavond de voorstanders van een volkspetitionnement voor Plaatselijke keuze inzake drankbestrij ding een vergadering die tamelijk goed be zocht was en waarbij het geheelonthouder» zangkoor „Kunst Adelt" enkele nummers zong. De Katholieken doen dat weet. men aan deze beweging niet mede. Deze ver gadering heeft weer bewezen dat dit met volle recht en reden zoo is! Door een der sprekers werd b.v. gezegd, dat „geheelonthouder-zij11 noodzakelijk ist voor ieder een individueel® en maatschappe lijke plicht," (sic) Het alcoholisme werd door een anderen spreker genoemd een zonde; een schandvlek der natie; vermindering of liever nog ophef fing van den drankhandel werd even noodza kelijk geacht als en pp een lijn gesteld mei de afschaffing der slavernij of met de ge woonte om menschen vlcesch te eten! Meer zulke sententies werden verkondigd die bij het, op 't oog grootendeels sociaal democratisch publiek, gretig werden aange nomen. Neen': het is toch wel, dunkt ons, vooi iedereen duidelijk: zulke drankbestrijding is niet de Katholieke, die op geheel andere grondslagen rust! STEENMAN-SÉANCE. Dinsdagavond 20 Januari, geeft de heer Job. Steenman de vierde séance voor kamermu ziek met medewerking van den heer Percy Grainger, piano. Het programma vermeldt so nate no. 3 D. min. op 103 van J0I1. Brahms, verder stukken van R. Schumann, Joh. S- Bach, Liszt, C. Saint Saëns, Grieg, Liszt en Colonial Song van den pianist zelf. „na ARBEID KUNST". De muziekveroeniging „Na Arbeid Kunst" geeft Zaterdag in het „Brongebouw" een uit voering. Medewerking verleenen de tooneel- vereeniging „Uit Vriendschap Saamgebracht" en het dubbel Mannenkwartet „Heinze", di recteur de heer Henri Berghuis. LOTERIJWET-OVERTREDING. Gisterenmiddag om twee uur is hier ter stede en .zooals achteraf blijkt door het ge heele land door de politie eeu inval ge daan, als men het zoo noemen wil, op ver schillende kantoren en in winkels van agen ten van loterij-ondernemingen als „Lotisico" Tijdgeest, Witte Kruis, Noord-Hollandsch# Witte Kruis, enz., en daar in beslag genomen alle mogelijke boeken en bescheiden, zelf» reclameborden en dergelijke, op de bedoeld® loterij-ondernemingen betrekking hebbende. Alle loten voor de vijfde klas der than* Wij hebben reeds medegedeeld, dat de plech tige inzegening vari het nieuw Retraitënhnis „De Thabor" te Rotterdam door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem zal plaats hebben op Maandag 19 dezer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2