CR W. SWeehujJs er>. m artel(or)s FeJe/J77a Slobksusen. Winterpantoffefs W;<t anderen zegqen Sport en Wedstrijden, Leger en Vloot. Letteren en Kunst Posterijen en Telegrafie. i»!GEZy»D€'w. veroorzaakt, zou nog vrjj wat grooter zijn ge weest dan de kosten der verbouwing! Een prijs gewonnen! Iemand uit een na burige gemeente had een Entos-lot gekocht schrijft O. B. ,,le kunt er altijd wel een kwartje aan wagen wa... je weet 't nooit, er kon eens een prijs «p vallen: een motorboot b.v., een auto, een (iets, 't kan toch! Eindelijk dan, nadat hij uren, dagen en maanden zijn lot had opgeborgen in de binnen- tak van zijn jas, na de cijfers in opeenvolging goed nit 't hoofd te hebben geleerd, was de iang verwachte dag aangebroken: de dag der trekking. Maar zijn geduld moest nog langer op de proef gesteld wordende trekkingslysten waren nog niet verschenen. Dus daarop gewacht! Eindelijk daar waren ze er, ze hingen bij den barbier voor het winkelraam. Nu opgelet! Het lot voor den dag gehaald uit de binnen zak, waarin het zoolang had verblijf gehouden dat de vouwen bijkans doorgelegen" waren. Maar wat is dat? Een prijs? Hij keek nog eens goed, haalde het lot, op nieuw te voorschijn, 't Klopte precies 12S42. Prijs no. 137!! Wat zou dat zijn? Het brandde hem in zijn binnenste van nieuwsgierigheid Zou hy er zelf beengaan, naar Amsterdam, om den prijs te balen En de overeenkomst met zich zeiven werd getroffen: den volgenden dag zou hij naar hoofdstad des lands gaan om „zijn geluk te overzien." nelnas, hij werd denzelfden nacht ongesteld. Och, arme, niet naar Amsterdam 1 Goede raad was nu duur! "Vooruit maar, een boodschap naar den bode op Amsterdam of dezen tegen afgifte van bet. lot den prijs in ontvangst wilde nemen. Wat duurde die dag lang! En hoeveel keer zou hij wel bij den bode aan huis hebben laten vragen, of „de bode al aan was?" Telkens en telkens was het antwoord„Nog niet!" Maar toen voor de zooveelste maal de knecht naar het bode-huis was gereden met zijn hand kar, waarin de prijs zou worden vervoerd, en dezen langer dan tevoren wegbleef, toen klopte zijn hart onrustig. Wat duurde de tijd toen lang! Tot eindelijk de knecht met zijn handwagen waarin prijs 137 arriveerde. Groot was evenwel de verwondering, toen hij ket pakje opende en hij zelf constateerde, dat hij als prijs behaald had.een tabletje choco lade. Weg alle ^Hussies, weg motorboot, weg auto, weg fiets! Stille verwijten op den koop toe: 1 kwartje voor het lot, bij vracht 0.20 totaal 0.45 waarvoor ontvangen een tablet chocolade van 0.15. Een prijs gewonnen van Entos! Een troost voor de slechthoorenden. Dezer dagen lazen wjj in de vereeniging tot behartiging der belangen van slechthooren den. De vereeniging geeft een maandblad nit „Ons Maandblad" geheeten. Zij heeft een eigen tehuis „Ons Landhuis," waar volwassen slecht hoorenden ontspanning, genezing, werk of een tehuis kunnen vinden. Als correspondent voor Ned.-Indië zal jhr. O. de Savornin Lohman optreden. Ook zal de „Toeristenbond voor Nederland" propaganda maken voor een schild voor doove wielrijders, dat ook reeds in Engeland en Duitschland ingang heeft gevonden en in Ita lië zal worden ingevoerd. Zoo ziet men, dat de belangen der slecht hoorenden in Nederland niet verwaarloosd wor den. Maar dat kan ook niet anders, als men weet, dat de slechthoorenden machtige beschermers vinden in lotgenooten in de Eerste Kamer, zegt de „Msb." Hoe tragisch het derven van dit kostbaar zintuig ook is, het kan toch ook wel eens tot een vroolijk moment aanleiding geven. Zoo hield Dr. Kuyper deze week zijn mai denspeech a!s senator. Naast hem in het bankje zat het eerste Ka merlid ITenri Polak, die ook door hardhoorig- heid geplaagd wordt. 't Was tijd voor het koffieuurtje en de voor zitter graaf Se'iimmelpenninck vroeg den spre ker of hij nog lang dacht te spreken. Dr. Kuyper, die ook hardhoorig is, vroeg aan Henri Polak: „wat zeit-ie?" j Toen schoten eenige beterhoorende senatoren toe en kwamen Dr. Kuyper te hulp. j Dr. Kuyper getuigde, dat bij nog wat tijd zou noodig hebben. j Maar als „Dritte im Bunde" vroeg nu ook de hardhoorige voorzitter: „wat zeit-ie?" i Het oogenblik vroolykheid was hier wel ver geeflijk. „PENURIA SACERDOTUM." Naar aanleiding van hetgeen door den j Hoogw. Vicaris-generaal en, Z. D. H. den Bisschop van Haarlem op Nieuwjaarslag ge sproken is over het gebrek aan priesters, heeft de N. Tilb. Crt. een artikel geschreven, dat door ons is overgenomen en waarin gewe zen werd op twee plichten voor ons: te bid den dat liet aantal roepingen moge toenemen en er zich voor te wachten van de priesters te veel arbeid buiten de zielzorg te eischen, I doeh waarin ten slotte ook werd opgemerkt, dat niet bedoeld wordt een terugdringen der priesters in kerk of sacristy, j In aansluiting hieraan schrijft de „Eind- i boversche Courant" het volgende: -Wij gaan met deze beschouwing der N. j Tilb. Cru over de taak van den priester ac- j coord", zegt dit blad. j „Daar zullen er zijn, die de taak van den priester van onzen modernen tiid, eenigszins „breeder" willen zien opgevat dan onze Til- i burgsche confrater het wensebt, maar 't Js j zeer de vraag of die vermeende „breedere" i ovatting der priesterijlke taak niet veeleer eene begrenzing der priesterlijke werkzaam heid is. Daar zullen er zijn, die nog altijd enthou siast zijn over de zoogenaamde „sociale pries ters", die „sociale priesters" zijn. omdai deze priesters begrepen hebben, dat onze mo derne tijd „sociale priesters" eischt. Ook wij zelf hebben weleer tot bet gilde van deze enthousiasten behoord, maar wij zijn. Goddank! al lang van dat waandenkbeeld be keerd. Wij zijn geworden van deze overtui ging, dat boe socialer de priester is, des te minder sociaal werk bij levert en des te min der priester hij is. Hoe meer priester de pries ter is. hoe ijveriger bijwerkt aan zijn priester lijke bediening, maar deze bediening dan ver staan in haar juiste d. j. breede opvatting des te schooner, des te rijker sociaal werk levert de priester. En boe heiliger de pries ter is, des te bester zal de toestand zijn èn in de Kerk èn daar buiten in de maat schappij. Wie de diepste kern van het sociaal vraag stuk vermocht te ach terbalen, hij zal onze be wering moeten bijstemmen. Want gelijk de min of meer gunstige toe stand der maatschappij en der maatschappe lijke verhoudingen op zijn nauwst verband houdt met de min of meer goede Roomsehe, zich in practische daden openbarende, gesteld heid der katholieken, voor zoover het op dit stuk de katholieken betreft zoo staaf diezelfde toestand der maatschappij en der maatschappelijke verhoudingen noodzakelijk in nauwe wisselwerking met de min of meer goede uitoefening der strikt gezegde pries terlijke bediening, die de vorming der ka tholieken ten doel heeft. En tot deze vorming draagt de priester lijke bediening in al baar omvang en diepte, in al haar subliemheid van werking en zen ding uiteraard alles bij. Beschouw die bedie ning in den biechtstoel, aan 't altaar, op den preekstoel en niet minste in het huisbezoek, altjid gaat er van haar nit een machtigen socialen invloed, waarvan de maatschappij op z'n rijkst profiteert. Alleen van goede raen- schen met goede beginselen, en deze doorge voerd in 't practische leven, heeft de maat schappij bate; en de priesterlijke bediening is pr alleen, om zulke goede menschen te maken. Uiteraard van zijn bediening verrricht de priester bij uitstek socialen arbeid, ongeacht, of hij tot de zoogenaamde „sociale" priesters behoort of niet. Hoe minder dus de priester uit zijne natnurlijke bediening ^ordt geroe pen, hoe beter èn voor zijn socialen arbeid èn voor hem zelf. Want hoe meer hij door de omstandigheden gedwongen wordt te zijn een kunstmatig „sociaal" priester, des te meer loopt zijn persoonlijke heiliging gevaar het ideaal der volmaaktheid niet te zullen berei ken en des te meer ook zal er zi.in natuurlijke 6oeiale arbeid onder gaan lijden. Ontruk den priester zoo weinig mogelijk aan zijn natuurlijke bediening, opdat Hij met vrucht daaraan kunne werken. Geef hem den tiid, om zich met veel zorg te kunnen voorbereiden aan ziine, vooral in on zen tiid zoo broodnoodige, dogmatisëhe pree- ken; gnn hem den tijd om veel te knnnen doen aan bet zoo bij uitstek nuttige huis bezoek en het catechiseeren der kinderen. Niet die priesters zijn noodzakelijk de bes ten, die veel naar buiten schitteren en die volgens bet oordeel der wereld mannen zijn, die zich weten te bewegen, maar de besten zijn zij, die het vruchtbaarste werken aan bet eigendommelyk werk hunner heilige be diening. Wat even goed en met even veel succes door leeken kan geschieden, moeten de lee- ken niet aan hunne priesters opdragen, want door dat dit te veel is geschied, is er tot nn toe veel echt priesterlijk leven verloren ge gaan De priesters hebben alleen dat leeken- werk goed te kenren, aan te bevelen, aan te moedigen en te eontroleeren. Ook de leeken zelf moeten elkander in dat leekenwerk steunen en als bet iets goeds 56, niet vragen naar den persoon van hem die het onderneemt. Ook de haters van den ar men Christus vroegen lioonend: „wat goeds kan er komen uit Nazareth", terwijl toch van Nazareth is nitgegaan al het goed der christelijke beschaving, waarin zich een ge- heele wereld verhengen mag! Laat den priesters den tiid, om in al lmn doen en laten zooveel mogelijk nit te beel den dat hoogepriesterlijk model van dienzelf den Christus nit Nazareth met ziin Hart vol mannelijke en goddeiike liefde tot de men schen, vol mannelijken en goddelijk en ijver voor de eere van de zaak Zijns Vaders. Want de volmaaktste uitbeelding door den priester van dat goddelijk model zal de zegenrijkste arbeid zijn voor mensch en maatschappij!" Leeuwarden opgerichte vereeniging van landweerkaderleden 1903, 1910 en 1911, dringt in een adres aan den minister van oorlog erop aan, dat deze gebruik make van artikel 11, laatste lid, van de nieuwe Landweerwet en voor de landweerlichtingen 1909, 1910, 1911 geen afzonderlijke kader- herhalingsoefeningen gelast. Aan de Kamerleden is een afdruk van dit adres gezonden en verzocht hun invloed bij den minister tot steun van liet verzoek aan te wenden. DE LEGER COM MISSIE. Naar wij vernemen heeft de Icgcrcommissie zich de vorige week bezig gehouden met het vroagstuik der kleedingfahricatie. De geheele commissie begaf zich daar toe naar Rotterdam en bracht een bezoek aar verschillende groote klcedingfabriekeu, waarvan de inrichting vergeleken werd met 's Rijks eigen klcedingfabriekeu te Delft, i Woerden en Amsterdam. Het onderzoek heeft ten deel, om na te gaan of de im'.ch- ting van Ryktlabrieken kan worden vorbe- I terd naar Y<crbeeld der particuliere fabrie ken. Honderdjarig jubileum van liet 3e Regiment Infanterie. Zaterdag is bet honderdjarig b.estaan van het 3e Regiment Infanterie te Bergen-op-Zoom door verschillende feestelijkheden herdacht: feestvoorstelling voor de militairen, parade en muziekuitvoeringen. EEN VLIEGSCHANDAAL. Chevillard zou Zaterdag te 's Gravenhage vliegen, doch de demonstratie is niet doorge gaan. Het toestel, stond op den bepaalden tijd klaar, toen, naar het Hbkl. meldt het vlieg- comité bij deurwaards-exploot Chevillard in verzuim liet stellen, als zou zijn toestel niet op tijd gereed zijn. Daartegenover stelde de deurwaarder Van Dijk namens den vlie ger en diens impressario een exploot, dat het toestel wél gereed was. Verschillende getuigen, o.a. de burgemeester van Wasse naar, Jhr. Storm van 's Gravenzande, en ver schillende verslaggevers gaven zich als ge tuigen ten gunste van den vlieger op, bewe rende dat hij in zijn recht en het toestel feitelijk gereed was. Ten bewijze hiervan maakte Chevillard te 3 uur 20 een korte rondvlucht van drie minuten, waarna de ma chine weer in deD hangar werd geborgen. Er was zoo goed als geen publiek. In verband met deze geschiedenis meldt, het blad nog, dat Chevillard's contract zoo danig luidde, dat hij twee duizend francs zou ontvangen bij bet op tijd in goeden staat constateeren van het vliegtuig, vier duizend francs na beëindiging van de eerste vlucht en vier duizend francs na de tweede vlucht: een affaire dus van 10.000 francs. En als we nu vertellen, dat het comité nog voor geen f 3Q0 ontvangen had,, wat dan? Chevillard zou zich fer zake met denPran- schen gezant, den heer Pellet, in verbin ding stellen. Na langdurige besprekingen stelde het vliegcomité voor dat Chevillard Zondag gra tis van het vliegtrerrein gebruik kon maken, om er voor eigen rekening een demonstratie te houden. Deze wilde niet en dus werd- ook Zondag niet gevlogen. Het zal een rechtzaak worden. Het was reeds bekend dat dit vliegcomité financieel niet zeer betrouwbaar was: de bor den, dat de demonstratie Zaterdag niet zou den doorgaan, waren reeds te voren gereed en werden terstond opgehangen: de deur waarder, die constateerde dat Chevillard in gebreke was. wa6 reeds op bet terrein aan wezig. LANDWEERKADER. In verband met den kadernood en dewen- schel ij kheid om het landweerkader te oefe nen door zelf handelend op te treden, heeft! de inspecteur dei- infanterie bepaald, dat ;de landweefdistrictsconijuaridanten, voor de dit jaar te houden landweeroefeningen, zoo weinig mogelijk beroepskader aanvragen. Er komen ruim 21000 man onder de wa penen. De bataljons zullen inplaats van uit 4, uit. 2 of 3 compagnieën bestaan. Het ka- dat 3 dagenvroeger dan de manschappen onder de wapenen komt, zal gedurende dien tijd bij het actieve leger geoefend worden. DE LANDWEEROEFENLNGEN IN 1914. Het uitvoerend comité, gevormd uit de te HARMONIE- EN FANFAREKORPSEN IN KOORD HOLLAND. Men meldt ons uit Amsterdam: In hotel „De Roode Leeuw" heeft Zondag dc Provinciale Bond van Harmonie- en Fan farekorpsen in Noord-Holland ziin 27e alge- meene vergadering gehouden onder voorzit terschap van den beer J. D. Tbie nit Pur- merend. Deze heette namens het hoofdbe stuur de afgevaardigden welkom. Spr. zei dat wanneer men een terugblik werpt op het af- geloopcn jaar, men ziet, dat bet jaar 1913 van groot belang is geweest voor den Bond. Steeds meer vereeuigingen, bij den bond aan gesloten, hebben aan wedstrijden deelgeno men. vaak tot een verheugende overwinning, doch ook wel eens tot teleurstelling. Doeh wanneer men zicb ook al eens teleurgesteld heeft gevoeld, dit moet geen reden zijn, om zich te laten ontmoedigen, integendeel, de Bond moet voortgaan op den ingeslagen Spr. hoopt, dat deze 27e nlgemeene vergade ring er toe moge medewerken het concours iu 1914 te doen slagen. Daarna werd het verslag der coneonrs uit gebracht door het adviseeren lid, den heer W. G. Haye te Amsterdam. Daaruit bleek, dat in het afgeloopen jaar doov 24 vereeni- ginger. niet minder dan 38 prijzen en me dailles werden behaald, waaronder 14 eerste en 11 tweede prijzen. Voorts werd daarin melding gemaakt van de wisselprijzen, ge wonnen door E. S. M. en Crescendo. I>e heer Hayc bracht eveneens het jaar verslag uit. Herinnerd werd aan het feit, dat de coneours in het afgloopen jaar hebben gestaan onder de uit het auteursrecht vol gende controle. De hond heeft in het afge loopen jaar zich aangesloten bij de Société des Auteurs. Uitgetreden zijn uit den bond 4 corpora ties, doch 4 andere traden toe. Daarna werden' de besprekingen over de ingekomen voorstellen ingeleid. zien van de bijkomende constructies) voor het' overbrengen der teekens in hoofdzaak uit een inrichting (in het Duitsch „Abfiihlvorrieh- tuuggenaamd), waardoor overeenkomstig de geponste gaatjes-groepen positieve of nega stroomen in de telegraafgeleldiug worden ge zonden. Deze stroomen doorloopen op het ont vangende kantoor de klossen van ceu gepolari seerd relais, waardoor bet ontvangtoestel is beweging wordt gebracht en de telegrammen in drukschrift op een papierstrook te voorschijn komen. Deze strook wordt, vervolgens naar den eisch afgeknipt en op de telegramformulieren geplakt, waarna het bericht voor aflevering aan het publiek gereed is. Aangezien het somtijds noodig is, dat een bericht ook weder in gelijken tekst aan eet volgend kantoor moet worden gebracht of dat z.g. „overdragen'' wordt vereischt, is hel ont vangtoestel zoodanig ingericht, dat daarmede een ponsmachine electrisch knri worden ver bonden. In dat geval verschijnen de telegram- meu dan weder in den vorm van een geponste papierstrook, geheel gelijk aan de zendstrook Dezen „ontvangstrook" wordt nu zonder meer in den zender van de bêtrokken geleiding ge stoken, waardoor het bericht met zeer geringe opoffering van tijd en arbeid weder wordt over gebracht, en het overnemen en verder zender van dergelijke berichten dus, vrijwel afhanke lijk van het personeel, nauwkeurig en snel ge schiedt." Een nieuw automatisch Telegraaftoestel. In „De Ingenieur" beschrijft. J. G. van Kuyk, ingenieur bjj den Post-, Telegraaf- en Tele foondienst in N.-I., een nieuw automatisch telegraaftoestel, door de firma Siemens en Halske te Berlijn geconstrueerd. De schrijver van het artikel maakte op voorstel van de N. 1. Telegraaf administratie een studie van dit nieuwe toestel, dat in Duitschland bij proef nemingen zeer goed voldeed. Bij het toestel van Simens en Halske worden de telegrammen met behulp van ponsmachines in schrijf machinevorm gebracht op een papier strook, waarin de teekens door het neerdruk ken van de bijbehoorende toetsen in bepaalde combinaties van gaatjes in ééns worden ge ponst. Meestal worden op die wijze aan dezelfde ponsmachine tien berichten nummersgewijze achter elkaar voorbereid, terwijl aan een tweede, een derde, naar behoefte aan meerdere machines andere groepen van 10 berichten wor den behandeld. De op deze wijze gemaakte pa- pierstrooken worden vervolgens op nummer in den „zender" gestoken. Deze bestaat (afge- Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Rpdaetie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niet teruggegeven. Haarlem, 11 Januari 1914. Geachte Hoofdredacteur. De coalitie stort ineen, wanneer het On derwijsvraagstuk wordt opgelost. Aldus de liberale woordvoerders, vooral die der socialisten. De wensch is hierbij de vader der gedachte Vooral de Christelijke arbeiders, voorna melijk de Roomsehen, moeten dat booreu eu worden bij voorbaat de hulptroepen der de mocratische partij. Deze reden vooral noopt, mj, als werk man, u te vTagen mij in nw geëerd blad .eenige plaatsruimte te willen, afstaan, waarvoor mün oprechten dank. De schoolstrijd was en is een der hechte handen, welke de coalitie bindt, maar delink- sche heeren vergeten, tegen heter weten in, dat er nog andere aangelegenbeden zijn, die der coalitie ten grondslag liggen Docli zelfs indien de schoolstrijd de eenige eoalitieband is, waarom dan die niet eerder verbroken? Is het geen koppige stommiteit van die hoogstaande mannen om, waar de coalitie, door ben zoo vcrderfelük geacht, uiteenspat als allé Nederlanders gelijk bereehtigd wor den, steeds met alle macht, de oplossing der schoolstrijd tegen te honden? Maar er is meer, waar de werkman op let. Daar is b.v. de sociale wetgeving. De ver schillende opvattingen van Rechts en Links, de S. D. A. P. incluis dmisohen vierkant te gen elkaar in. Wat minister Talma deed in zake de sociale wetgeving, werd gedaan in de lijn zooals de Christelijke arbeiders zulks wensch ten. Bij elk wetsontwerp dachten de linksche heeren precies andersom. Werd bij de behan deling der Arbeidswet het amemlement-Aal- berse, om n.l. dc gehuwde vrouw u i t de fa briek te weren, afgestemd ook door de S. D. A. P.'ers nog onlangs zagen wij hetzelfde toen een amendement van Dr. Nolens om de a f- sehaffing van nachtarbeid voor vrouwen hij de posterijen te bestendigen, aan d« orde was en de linkerzüde en bloc tegen stemde. Ook letten wij op juridische onderwerpen, b.v. de eedskwestie. Dan de zedelükheidswet- ten. Op een daartoestrekkende vraag ver klaarde de linksche minister van Raalte: „van mij is de indiening van een dergelijk wetsvoorstel niet te verwachten." De reclitsche minister Regont z.g. kwam evenwel met een wetsvoorstel om paal eu perk te stellen aan het brute optreden var souteneurs en dergclijken enlinks stem' tegen. Zoolang de linkeclio heeren nog allerle1 smoesjes en gezochte motieven doen gelde/, om de voorstellen van rechts te bemodderen en tegen te houden, do weuschen der reclit sche arbeidersevereenigingen ten eenemalo negteren, zoolang zullen de christelijke arbei ders zich wel wachten in het gnerle van rle z g. democraten te loopen. te hebben geleden, en dit was des te grieven. der, omdat bij meer dan ooit zeker was, dat de schurk op een of andere wijze Bessie Cal loway bad doeit verdwijnen en baar bet ge heim der marmergroeve ontlokt had, terwül bij de verkreggp kennis nu aanwendde tot afperserij tegenover Lord Purbeck. Hy Avas verbitterd bij de gedachte, dat hij geen stap verdev was gekomen tot het doel, ferwyl bij bovendien in de kamer aan den anderen kant van de gang min of meer was vernederd ge worden. Hy had tegenover Mapleton zün ver moedens omtrent Cassidy losgelaten, en had daarvoor minder dan niets terugontvangen. Do kerel bad hem tartend en uitdagend be handeld. En wat Bessie betreft, in Mapleton's houding had een half minachtende bekentenis gelegen, in zoover er geen verontwaardigde ontkenning was gekomen, die men zou ver wachten van een onschuldig man. Toch was er geen schaduw van bewijs, dat hij met de verdwiining van het meisje in verband moest gebracht worden. ..De schurk zette een stalen gezicht, toen hij Cassidy's portret onder de oogen kreeg, hoewel, indien hy de schrijver van den af- persingsbrief is, bet tien tegen een is, dat bij ook den Ier vermoord heeft," aldus zeide Hector hij zich zelf toen hij zich in zyn leu ningstoel zelte om zyn wansncces nog eens te overzien. Indien de verdere pogingen van de „Lynx" iu Londen om Bessie te vinden niet met succes bekroond werden, dan scheen het waarschijnlijk dat de mislukking volkomen zou zyn. De tijdsruimte werd hoe langer hoe korter. Er schoten nu nog maar twee dagen, over vóórdat Lord Purbeck ofwel zou moe ten voldoen aan den bem in den brief gestel den geldelyken eisch, ofwel het staatkundig voordeel van zyn ontzaglijk experiment zou verliezen. In het laatste geval, indien de briefeebrijver werkelijk ziin bedreiging uit voerde en een aanklacht indiende, dan zou de „Lynx" beroofd worden van de seusatio- neele copie, vóór Hector's belofte aan den Lord bem toeliet, de zaak te publiceeren. Toen hij het gevaar zoo onmiddellijk dreigend vóór zieh zag, scheen er een klein duiveltje vorm en gedaante aan te nemen tusschen de blau we rookwolkjes, die opstegen uit zün pyp, en hem in te blazen, dat hü zün belofte maar moest breken en de dreigende ontdekking vóór moest zien te zün, door onmiddellyk een volledig verslag van al wat er gebeurd was naar zyn blad te zenden. Maar het vi sioen rees voor hem op van Magde St. Ald- lielm's liefelijk gelaat, en deed de gedachte op de vlucht jagen, die nooit meer terug keerde. Hy zou een Veine geruststelling hebben ondervonden, indien hü Mr. Smyly Maple ton's bonding onmiddellyk na zün vertrek uit de kamer had kunnen gadeslaan wellicht ook zou hy zieh gewaarschuwd hebben ge voeld. Zoo spoedig de deur zich achter zyn laten bezoeker gesloten had. hernam de eige naar van de testudo ornatus de beschouwing niet van dat zeldzame fossiel. Hü staarde een heele poos onbestemd in de ruimte, en toen hy bemerkte, dat het koude zweet parelde op zijn voorhoofd, bracht hij zijn zakdoek te voorschyn en Avischte het af, tot het droog was „Een akelige geschiedenis," mompelde hy. „Inderdaad een heel akelige geschiedenis. Ik geloof niet, dat er op de wereld plaats is te gelijk voor Mr. Yeldham en voor mij, en wel, ik voel er niets \*oor, om degene te zijn, die ze moet verlaten." Uit zijn vestzak nam bii een houten pillen doosje, verwijderde bet deksel en onderzocht den inhoud een grijsachtig wit poeder van fün gestampte kristalletjes, die onheilspel lend vonkelden by het licht der lamp. HOOFDSTUK XXII. EEN DOODE KAT EN GEMENGDE BISCUITS. De morgen bracht geen verlichting In Hector's verslagenheid. Integendeel, die werd. nog grooter door de brieven van het bureau 1 der „Lynx", welke hij op de ontbijttafel in zyn zitkamer vond. Meer uitvoerig en meer in bizonderheden tredend, bevestigden zy een voudig de telegrammen van den vorigen dag dat er geen spoor van Bessie Calloway's aankomst in Londen ontdekt was door de be proefde fepeurders van (dien redaotioneelen staf, waaraan de taak was toevertrouwd. Martha Calloway kwam binnen met zyn ontbyt A'an eieren en ham, en het deed hem pün aan het hart, zyn hoofd te moeten schud den als antwoord op haar vragenden blik. Hü had haar verteld, dat by do hulp van zijn machtig blad by zyn onderzoek benutte, en zii had den naam der courant op de enve- loppe gezien. „Maar ge behoeft de hoop niet op te geven, Martha," zeide hy. „Ik doe het ook niet. Onze mannen zullen in Londen al hun krachten in het werk stellen en ik zal een lange toer ma ken op de motorfiets en een onderzoek in stellen aan al de spoorwegstations in den omtrek voor 't geval zii op een van die stations den brein heeft genomen." „U zijt meer dan goed, Hector," antwoordde de bedroefde moeder, en bracht haar schort voor de aogen. Maar haar tranen werden te gengehouden door het geluid van voetstap pen in de gang en doordat zij een oogenblik later door bet venster haar eeuwigen huurder in het gezicht kreeg, die het voorste gedeelte van den tuin doorschreed naar de poort in de richting der rots. Mr. Smyly Mapleton was gekleed in een donker eostunm; by had een j zwarten deukhoed op het hoofd en droeg in de hand een lichtbruin valiesje. „Hy gaat vandaag naar Londen." legde juf- j frouw Calloway uit. „Hy heeft vroeg oDtbe- ten, om den trein van 10.5 te Corfe te kunnen nemen.' Onverwachte dringende bezigheden, naar het schijnt. Maar hy zal vanavond terug zyn, heeft hy gezegd." „Ik dacht, dat hy gewoonlijk een rytuig nam, wanneer hy naar het station ging," zei Hector langs zyn neus weg. „Ik veronderstel, dat het plan heel onverwachts bii bem is op gekomen, en dat er geen tyd meer was, om een vervoermiddel te krygen." „Dat was het geval," gaf juffrouw Callo way ten antwoord. „Hü kwam in do keuken^ zoodat ik bencdeu was, en vroesr. of h'ij zyn ontbyt vroeg kon hebben. Hij deed dat op een heel vriendelyke manier en maakte z'n excuus voor de moeite, die bij mij aandeed. Kyk, daar is Bob, die komt om z'n melk. verwent hem, zooals u iedereen verwent, Mr. Hector." „Bob" was eeu groote glimmende kater met een zwarten staart en een leuke manier-van. doen, Hyi had zich aan Hector gehecht van 'teerste oogenblik af, en maakte het zich in zyn zitkamer gemakkelyk, vooral op de uren der maaltyden. Nadat zyn meesteres was heengegaan, bleef hy zyn lenig lichaam koes teren tegen de beenen van zyn beschermer en wachte vol vertrouwen op bet schoteltje melk* dat altyd zyn beleefdheden kwam beloonenii Maar gedurende een paar minuten werd Heo. tor te zeer bezig gehouden door het denken1, aan Mapleton's overhaast vertrek naar LoaW den, dan dat hü op de kat lette, en hij moest, aan zyn plicht herinnerd worden door eenij klagelyk miauw. HU vulde een schoteltje' met melk uit de kan, dat op tafel stond, eö begon ook zelf aan zijn ontkyt (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6