iapkomen Berichte". HiEyWsIï dei öitrëT"" S UIT IISSE e. s. BINNENLAND. STADSNIEUWS Ingezonden Mededeeiing DE SPAARKEBANK Wanneer uw gezondheid Uns Weerbericht, J> tSTERDAMSÜHE BEURS. baSast zich met de uitvoerin van eftectenorders. MUZI£X. afloop bleven de veie aanwezigen nog ©enigen tijd gezellig bijeen. K 1ERSEN VAR HEDEN, 14 JAN. 2-w/w z5*/8 ie UtEUWE Gf^HCHT 98, HAAHLEI* juezieht waarin hij opmerkzaam wera ge maakt, op de ernstige gevaren van zijn hou ding. .Daardoor toch zullen de mogendheden genoodzaakt zijn krachtige maatregelen te nemen, om de orde te handhavin. Essad antwoordde daarop, dat hij met de onlusten niets heeft uit te staan. Maar on danks dit antwoord, zegt de „Popoio Roma no", blijven bezorgdheid en twijfel gerecht vaardigd, temeer daar de gendarmerie meldt, met de troepen van Essad-pasja in botsing 1 te zijn. Hoe kan de gendarmerie, die op dit oogenb'.ik nog slechts een honderd man bedraagt, en die niet eens voldoende is voor den politiedienst, een georganiseerde oproe rige beweging onderdrukken, waar EÓsad- pasja over ongeveer 30.030 man beschikt. Een krijgsraad, onder leiding van een der Nederlandsche officieren, heeft gepoogd een onderzoek naar cien „coup d'éiat" in te stel len. Maar dit heeft niet veel opgeleverd. Het Jong-ïurksche blad „Tanin'' poogt in middels de geheele beweging voor te stel len als een door Ismaöt Kemal op touw ge zette comeö.ie, om zijn ijver en trouw te doen blijken aan Oostenrijk en Italië. „Ta nin" verzekert, dat do Jong-Turken niets met de gebeurtenissen in Albanië hebben j lit te staan. De „Frankf. Ztg." acht deze klaarblij kelijk geïnspireerde verklaring van „Tanin" el even onjuist, als de mededeeiing, dat Izzet pasja met de geheele beweging niets te ma ken heeft. De minister met den bezem. Enver pa..a, de nieuwe Turksche minister van oorlog heeft 510 subalterne officieren en 2üO burger-ambtenaren van het departe ment van oorlog ontslagen. Aardbevingen in Japan. Talrijke aard schokken die sedert Zaterdag plaats had den, eindigden, aldus een Reuterbericht, in ecu ont.zeu.ende uitbarsting van de Sakura- shima, waardoor het dorp van dien naam en eenige andere dorpen werden verwoest. De verbinding is verbroken. Volgens een telegram uit Moji is de toe stand ernstig. Twee eskaders vertrekken in alle haast naar de plaats des onheils. UIT DE STAATSCOURANT. Bü Kon. besluit is benoemd tot lid van den voogdijraad Rotterdam 11 F. F. Bergman, kapelaan aldaar, en tot lid van den voogdij raad te Alkmaar, C. L Postel, inspecteur der directe belastingen te Hoorn. Door het ijs. Te Ommeianderwijk is Maandagmiddag ue 13-jarige D. P. door het ijs gezakt en verdronken. Tnsschën de buffers. Te Baarle Nassau geraakte een werkman tusschen de buffers van een rangeerenden trein. Voorzien van de laatste H.I1. Sacramenten, overleed hij spoe dig. Hij was inwendig zwaar gekneusd. Zonderling ongeluk. Het tweejarig zoontje van J. Hup te Hoogeveen viel in een pot met kokende boerenkool, welke door de moeder van het vuur op den grond gezet was. De kleine is aan de bekomen brandwonden over leden. Brand in een postwagen. In een postrij- tnig van den trein Rotterdam—Vlissingen werd Maandagavond brand ontdekt. De post werd overgeladen en het rijtuig te Vlaardin- gen achtergelaten. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door te hard stoken van de kachel. PERSONALIA. Met ingang van 1 Januari zijn tot leden van het Historisch Genootschap te Utrecht o.m. be noemd de heer Dr. M. Bruijel en Mej. dr. E. M. A. Timmer, beiden van hier: VTERDE BACHCONCERT. Beethoven's Zevende Symphonie.... „ist die Apotheose des Tanzes selbst: „sie ist der Tanz naeli seïnem höehsten Wesen, die se- ligste That der in Tonen gleichsam idealisch verkörperten Leibeshewegung". Is er fijner en juister karakteristiek van deze Symphonic denkbaar dan deze nitspraak van Richard Wagner? Die Apotheose des Tanzes! Voor iedereen moet deze Sym phonic een feest zqn, want dit is geen mys tiek, dit is alleen menschelijkheid: deze mu ziek i« de heerlijkste verwezenlijking van hartstochtelijke vreugde, het is levenskrach tig. sensualisme, niet realistisch, maar exta tisch. er is niets van werkelijkheid meer in deze Symphonie, alles leeft op uit bet oer sterke, juichende rythme. Spreek niet van een vernuftige melodie behandeling, van een merkw aardig knappe doorwerking, van ty pisch gevonden ereseendi. dit alles is ook te zeggen van Berlioz' ..Romeo et Jnliette"- symphonie, maar wat uit dit en zooveel sym- phonische werken niet Ie hooren is, dat is de wonderbare, diep inwerkende en blijvende inspiratie! N'iet rep paar vlnehfige mooie in gevingen, die dan voorzichtig zonden zijn vastgebonden en bewerkt, neen. deze sympho nic is een volkomen uiting van levende schoonheid. Zy is de apotheose van den dans. daardoor de heroïsche verheerlijking van de natuur der muziek en aldns de meest-ideale "en evenredige niting van absolute muziek om haar zelfs wil'e. Wie dan de vreugde lief heeft, luistere naar deze Symphonie niet al leen met twee ooren en kükoogen, maar met zijn hart en zijn fantasie, en dan zal er van den heldhaftigen rythmns een wondere,tril ling komen in zijn binnenste. Dit is de vreugdekraeht der natnnrmuziek. Berlioz was geen Romeo en deze „Scène d'Amonr" uit de dramatische symphonie „Romeo et Jnliette" is meer algemeen-zeer- •verstandelijke en zeer smaakvolle instrnmen- tatiekunst van expressieve inspiratie-uiting. Het is merkwaardig hoe er ook in dit frag ment melodie bemerkingen zün, die en door rythmisehe behandeling èn door orkestrale kleur als voorbereidingen klinken der geraf fineerde orkestrale schoonheid van Richard Strauss' schitterende instrumentation. Maar dit stuk van den in zijn satanisme zoo genia- len Berlioz leeft toch niet, wijl de mrlodiek noch de harmonische compositie intensief zyn. Het was eigenaardig, hoe Mengelberg ook véél meer opleefde in Beethoven's Sym phonie, en deze blijkbaar véél geïnspireerder dirigeerde. Zijn Beethoven-dirigeeren was weer koninklijk-muzikaal, absoluqt een daad van genialiteit! Wat kwamen n& Berlioz* werk de „Varia tions Symphoniques" (voor piano en orkest) van César Franek met hnn liefderijke rein heid als een verkwikking. Schooner dan alle werkelijkheid is Franck's fantasie en meer dan alle sensueele gevoelsuiting is zijn bo- venaardsche verrukking ontroerend en in drukwekkend. Voor mü was deze Franck-uit- voering, vooral ook door de schitterende voordracht van den pianist Alfred Cortot die solist was gisterenavond naast de Beet hoven-vertolking het belangriikste moment van den avond. Cortot is een zéér fiin Franek- speler! Htf heeft den waren aard van Franek gevoeld: zün wonderbare poëzie, zün kinder- ykheid, zün Jbyzondere fantastiek en vooral zijn Liefde, de zuivere ziel van dit alles. Niet interessanter, maar even schitterend was de uitvoering van het Vierde Concert (C. kl. t.) voor klavier en orkest van Saint Sacns. Een voornaam, klenrrük, ecbt-mnzikanl werk en daarom een kostelük element voor een zóó hoogbegaafd en intelligent artist ais Cortot. Het orkest heeft ook dit werk uitstekend gespeeld en herbaaldelyk was de zuiverheid van kleureenheid treffend. H. F. A. HET IJS. Gisterenmiddag is het verbazend druk ge weest op de ysbaan aan de Kleverlaan, vooral doordat verschillende byzondere en openbare scholen vrijaf hadden. Ook hedenmorgen was de drukte Aeel wat grooter dan gisterenochtend. Het ijs is heel goed en mooi glad. Hedenmiddag gaf de muziek van het 10e Regiment wederom een matinée, wat natnur- lük een opgewekte stemming bracht onder de talrijke liefhebbers van het ijsvermaak, die de ijsbaan bevolkten. Op de iishaan aan de Zomervaart wordt ook zeer druk schaatsen gereden. Het ijs in de Haarlemmermeer is levens- gevaarlük, daar de stoomgemalen de Lünden en Cmqnius in werking gesteld zün. BROOD EN KOFFIE. Hedenmorgen maakten 483 kinderen e.n 215 volwassenen van de gratis brood- en kof- fieuitöeeling gebruik. LOOP DER BEVOLKING. In onze gemeente werden in het jaar "1913 geboren 720 mannen en 727 vrouwen. Elders geboren, doch tot de bevolking be- hoorende: 9 m„ 7 v.; hier geboren, doch niet tot de bevolking behoorende: 16 m., 20 v. Totaal 713 m., 714 v. In de gemeente overleden: 454 m. en 480 v. Elders overleden doch tot de bevolking be hoorende 11 m., 9 v.; hier overleden niet tot de bevolking behoorden: 76 m„ 78 v. Totaal 389 m„ 411 v. Hpt totaal aantal geboorten is alzoo 713 m. en 714 v.; idem overledenen 389 m. en 411 v. Vermeerdering dus 324 m. en 303 v. Er vestigden zich in de gemeente 2895 m. en 3234 v.; er vertrokken 3001 m. en 3071 v. Vermindering mannen 106. Vermeerdering vroowen 163. Zoodat de gemeente een totale vermeerde ring had van 218 m. en 466 v. Totaal 684 per sonen. Op 31 December 1913 telde de gemeente 33,529 m. en 37,646 v. Totaal alzoo 71,175 in woners. SLECHTE TIJDING. Aan de werkplaats der E. S. M. is aan een 15-tal arbeiders aangezegd dat zij tegen Fe bruari naar ander werk moeten uitzien. Het zijn schilders, wagenmakers, smeden en werk lieden voor de bovengeleiding. „MIJLPALEN." In den schouwburg aan den Jansweg alhier zal Dinsdag a.s. den 20e Januari de zesde op voering plaats hebben van „Mijlpalen" door de N. V. Het Tooneel van W. Royaards. BRIEF MET GELDSWAARDE VERMIST. Men ineldt uit Tiel aan de „Tel.": Terwijl liet onderzoek in een postdiefstal te Tiel nog loopende is, wordt weder een brief met geldswaarde vermist. Deze is 2 Januari j.l. aan het station H. S. M. gepost. Hij be vatte een bankbiljet van 100. en t-eeft den geadresseerde te Haarlem niet bereikt. GARNIZOENSBERICHTEN. Vrijdag a.s. worden bij het Tiende Regiment Infanterie alhier ingedeeld bij het le en 2e batajon ieder 253 miliciens van de voorjaars- ploeg 1914, en 29 man administratietroepen. GEVAARLIJK. GLt:rmiddsg half vijf is de 12K-jarige Joritsma, die zich op* het ijs van een broeden sloot begaf, van een land achter de kathedraal aan de Leidsehe Vaart tot zijn hals in het water gezakt. Door eenige kameraadjes geholpen was hij weer spoedig op het droge. DE LOTEVIJWET-OVERTREDING. In aansluiting op hetgeen wij gisteren over de loterijkwestie reeds meiedeelden kunnen wij nog het volgende berichten. Bij de op last der justitie gedane beslag nemingen op de administratieve bescheiden van verboden loterij-onderremingen hebben ie poii io-bcambtea de aanwezige geldswaar den onaangeroerd 'ge'alen. Het geld is dus, meent de „Msb." in het bezit van den kantoorhouder gebleven, ver moedelijk om hem in de gelegenheid te stel len aan de houders van premiebewijzen, waar onder mee.eiideels kleine luyden, het hun in vrije trekkingsklassen der Staatsloterij te beurt gevallen prijsje uit te betalen. Vandaar ook, dat de premiebewijzen van de afgeloopen 4e trekkingsklasse niet in het beslag begrepen zijn, wel daarentegen in het geval dat het 4e klasse bewijs nog samen gevoegd was met het premiebewijs voor de 5e klasse, waarvan de trekking nog moet plaats hebben. Verder zijn alle zoogenaamde doorgefour neerde loten ,n.l. die, geldig voor alle klas sen, meegenomen. Dat dezelfde justiliccle hande'ing zich niet uitstrekte tot het koopkantoor van Loti'sico, gevestigd aan de Juliana van Stolberglaan te Den Haag, is omdat hot Centraal bureau der Maatschaopii zicb niet belast met den verkoop en liet deolet der certificaten, waar van de omzet uitsluitend is opgedragen aan hare agentschappen. Tegen vele vertegenwoordigers in wier kantoor, of winkel of woning beslag gelegd is op loterij-papieren, werd tevens proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de loterij wet. Naar verluidt, is de actie hoofdzakelijk op touw gezet op aandrang van een aantal collecteurs der Staatsloterij, die tengevolge van de hun aangedane concurrentie, voorna melijk tegen dat de trekking van de öe klassef begint, met hunne loten bleven zitten. De inval der politie is strikt geheim ge houden. Zaterdag moeten de officieren van Justitie pas uit den Haag de order ont vangen hebben hun maatregelen te nemen. Zondagmiddag had alhier b.v. een onderhoud plaats tusschen de officieren van Justitie en de politic-commissaris. Maandagmorgen werd pas bekend wat er aan de hand was. Ofschoon, voor zoover den Minister be kend, ten aanzien der maatschappij „Prin ses Juliana" nog geen veroordeeling was ge volgd, meende de minister ook deze maat schappij in de actie te moeten betrekken. In het geheel zijn er 12 maatschappijen. De cassatieberoepen (aldus wordt in een circulaire aan de betrokken justitie-autori- teiten gezegd), ingesteld tegen veroordee lingen van dergelijke ondernemingen, heb ben nimmer geleid tot ontslag van rechts vervolging of vrijspraak. Zoo werden in Oc tober en November 1913 verschillende cas satieberoepen verworpen. Nu niettemin de ondernemingen toch doorgaan met haar be drijf, meent de minister dat daaraan paal en perk moet worden gesteld. Wij deelden gisteren reeds mede wat b.v. „Lotisico" en „Tijdgeest" dachten te doen. Laatstgenoemde maatschappij zal haar ver tegenwoordigers spoedig van duplicaten voor zien, naar wij vernemen. Wat de voortgang van het loterijbedrijf van „Lotisico" betreft, daarin zal op het oogenblik absoluut geen verandering worden gebracht. Men verzekerde aan het „Hbld." dat houders van polissen door het gebeurde niets te vreezen hebben. De directie van „Fortuna", de uitgeefster van 3 pOt. obligaties, deelde mee, dat zij eigenlijk in December 1911 had verwacht, wat thans gebeurd is. Vroeger werd alleen nu en dan beslag gelegd bij een agent dei- maatschappij. Het eenige wat men dan te doen had, was den man van nieuwe briefjes te voorzien. Doch nu heeft men het beter aangepakt. Thans is overal gelijktijdig beslag gelegd. Men k<jn elkaar <Jus niet waarschuwen en werd overal gelijktijdig van de obligaties be roofd. Bij „Fortuna" doet zich, evenals bij „Tijd geest," en Witte Kruis" het bijzondere ge val voor, dat vele cliënten voor deze loterij reeds 4/5 lot hebben betaald. Alleen de elas- sicale coupon voor de 5e klasse moet nog be taald worden. De houder van het lot heeft er recht op, thans de coupon der 5e klasse te koopen. Vóór alles willen de maatschappijen de rech ten der koopers van loten eerbiedigen. Die coupons zijn echter alle in beslag ge nomen. Wat dus te doen? „Fortuna" (evenals andere maatschappijen) heeft er dit op ge vonden, dat men tijdelijk duplicaat-coupons voor de 5e klasse uitgeeft. Bij (innonce in de dagbladen zal dan worden bekend gemaakt, dat do prijzen op het nummer der duplicaat coupon gevallen, 3 dagen later ingewisseld kunnen worden. De afwikkeling der zaken met de agenten vindt, door de inbeslagname der boeken vee! stagnatie. Jegens de cliënteele zal men al zijne verplichtingen zoo spoedig en coulant mogelijk nakomen. Een onmiddellijk gevolg van de in beslag name is dat het nu zeer druk is om loten te koopen bij de collecteurs der Staatsloterij. Niet bij alle verkoopers van loten is gis teren een bezoek .gebracht, daar het aantal beschikbare politie-agenten onvoldoende was, hoewel zelfs onbezoldigde rijksveldwachters voor het karwei gerequireerd waren. EEN MAN IN BRAND. Maandagavond laat ging een knecht van de firma Planije en Blansert naar beneden in een der schuiten die ligplaats liad aan het Spaarne. In de roef stond een brandende kachel, waar mede het voorschoot van den man door tot nog toe 'kende oorzaak in aanraking is gekomen en in brand geraakt. Het vuur vond gretig voedsel in de olie en bet vet, waarmede dit voor schoot doortrokken was en zoo kwam de man geheel in vlammen gehuld naar hoven vliegen. Een knecht der firma Bus zag het en trachtte de vlammen to blusschen. Bij de pogingen daartoe geraakten beiden te water, wat in zooverre gelukkig was, dat de vlammen nu spoedig gebluscht waren. De beide mannen waren spoedig weer op het droge gebracht, waar bieck, dat no knecht van Blansert verschillende brandwonden had opge- loopen aan onderlijf en pols, die wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk bleken te zijn. Do man werd in het St. Elizabeihsgastlmis opg. romen. wa-rin hij waarschijnlijk geduren de langen tijd verpleegd zal moeten wor- zyn. Zooals wjj reeds opmerkten is nog niet be kend door welke oorzaak het ongeluk ontstaan is: misschien heeft de man bij de kachel zitten slapen of heeft hij voor de kachel staande zich willen warmen, en is op die wy'ze zün voor schoot ermede in aanraking gcj<omen. Nader vernemen wij dat de man heet P. Plas, 34 jaar oud en gehuwd is. Zün toe stand is op het oogenblik redelijk. NOG GROOTER SUCCES. Door een nagekomen gift van f 75.is het totaal bedrag der opbrengst van de liefdadig- iieidsprcdicatie, Zondag j.l., in de Kerk van O. L. Vrouw aan het Spaarne gehouden, ge- tegen tot f 958. BURGERLIJKE STAND. 'Ondertrouwd: 14 Januafi. G. Kopjes Nie mann en J. M. v. d. Sluis. H. Kocvcmeijer en M. C. v. Leeuwen. G. Calandt en M. de Bruin. J. II. Wijt3 en J. J. Junge. A. A. Zandvoort en M. E. v. d. Meij. VV. T. Hij koop en D. M. Kuijt. Getrouwd: T. Robijn en W. C. Muijs. A. v. Duijvenbode en C. Smit.'J. \V. Termets en J. M. A. v. Leeuwen. J. Bank en H. v. d. Pol. Geboren: 12 Januari a. van T. BezemJmeer vernomen; vermoedelijk kunnen deze Kanis ma. 13 Januari, z. van B. Prins I niet opgenomen worden als gevolg van het Hirsch. Overleden: 13 Januari. A. de Bruijn, 67 j Kenaupark. BEGINT AF TE NEMEN.... Van de geboorte tot deu dood stroomt het bloed .onophoudelijk door de' nieren om ge filtreerd te worden. Indien de nieren echter zwak of ziek worden, kunnen zij het bloed niet behoorlijk filtreeren en de onzuiverhe den in het bloed verspreiden dan ziekte door uw geheele gestel. De patiënt begint zich onnatuurlijk ver moeid, zwaar en dof te gevoelen, hij wordt prikkelbaar en ellendig. Hij voeii zich zwak in den rug, terwijl de onzuiverheden zich ook nestelen kunnen in de sjneren en ge wrichten en rheumatische pijnen veroorza ken. Waterzuchtige zwellingen en water stoornissen vertoonen zich 'dikwijls. Het hart schijnt niet goed te werken, do handen en voeten zijn dikwijls koud en de patiënt kan aanvallen van duizeligheid hebben. Nierziekten zijn dikwijls lastig te genezen, omdat zij zoo vaak ongestoord zich verder kunnen ontwikkeien. En noodlottige ziekten zullen ongetwijfeld volgen, indien zij nog verder verwaarloosd worden. Begint daarom reeds bij het eerste optreden van de boven genoemde verschijnselen met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die, door dat zij de nieren wederom tot werking bren gen, uw kwalen doen verdwijnen. Te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a. Toezending geschiedt franco na ontv. v.« postwissel a 1.75 voor ééu, of 10.— voor zes doozen. Eischt de eebte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk BINNENLAND. TWEEDE KAMER. (Zitting van beden). Oorlogsbegvcaliïig. Men seint ons uit Den Haag: De MINISTER VAN OORLOG kon niet toezeggen dat de motie Ter Laan, dat de of ficieren voor hun eigen pensioen moeten bydragen, nog dit jaar in behandeling kan komen en beloofde inlichtingen te verstrek ken betreffende de financieele gevolgen van de motie. De beer SMEENGE drong aan op positie verbetering der maréchaussée. De heer SASSE VAN IJSSELT sluit zich hierbü aan. De MINISTER belooft ondei'zoek. De heer VAN WIGHEN verzoeht den mi nister den post voor liet bouwen van een g-raansilo aan de Hembrug terug te nemen. De heer MARCH ANT voelt in beginsel veel voor het regeeringsvoorstel, doch weuscht toelichting. De MINISTER neemt in eersten termün den post terug, doch behoudt zich het recht voor de zaak later weer in onderzoek te ne men. Men seint ons nader: Hedenmiddag werd de oorlogsbegrooting aangenomen met 55 tegen 12 6temmen. Tegen stemden de aanwezige soc.-dera. Vooraf ging een verklaring van den heer MARCHANT namens zün politieke vrien den, dat men deze begrooting beschouwde als zünde van 's Ministers voorganger, en dat spr. en zün vrienden de begrooting zou af wachten, waarin de denkbeelden van dezen Minister zouden uitkomen. (De vergadering duurt voort). KOOLZUUR-ONTPLOFFING. Men seint ons uit Rotterdam: Hedenmorgen zyn vier koolzunrcylinders liggende op de Oost-Maaskade bü de firma Van Schaik, gesprongen. Een man, C. M. van Breede genaamd, werd gedood; acht anderen werden gewond, onder wie enkelen zeer ern stig. De materieele schade is zeer groot. Ver schillende ruiten in den omtrek zün gespron gen. Nader seint men ons nit Rotterdam: De kracht der ontploffing was zóó hevig, dat in den omtrek tot op ongeveer 5 minuten afstand gaans gpen ruit lieel bleef en boven dien verschillende paneelen werden vernield. Zelfs aan den overkant der Maas zün ruiten gesprongen, o.a. van het Witte Huis. Een nader telegram dat wy ontvingen om trent deze ontploffing meldt, dat deze plaats had by het overbrengen van een koolznurcy- linder van een lichter op den wal. Door een vakman werd een stuk van de cylinder gevonden. Ily constateerde daarin een oude breuk, zoodat hoogstwaarschijnlijk daaraan de oorzaak van het ongeluk te wy- ten is. Men seint ons nog: De vier getroffenen zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Zoo ais reeds gemeld, was één op slag dood. De toestand van twee anderen is vrü bedenke- Uik. Het zyn een zekere Vogel, die inwendige kneuzingen heeft bekomen en de los werk man van Dam, die in bewustcloozcn toestand werd binnengebracht, terwyl de schipper Vlietstra, die in de nabyheid met zyn schip lag, een arm gebroken beeft. EEN SCHIP GESTRAND. HALIFAX, 14 Jan. Het stoomschip Cobe- quid, van Bermuda op reis naar St. John, is gisterenmorgen op een der klippen van Friar in den Golf van Fundy gestrand. De toestand van het schip, waarvan het voor- ruim vol water is, is gevaarlük. Door de he vige sneeuwstormen is de toestand verer gerd. Aan boord bevinden zich 150 passagiei's en koppen. Het schip zond draadlooze tele grammen af, welke pp het Vogeleiland wer den ontvangen. Het Warconistation aldaar zond de noodsignalen verder door. Als gevolg daarvan zün thans 8 schepen onderweg om het gestrande schip hulp te bieden. Van het schip zelf zyn geen draadlooze telegrammen slechte weer. Uit Brussel wordt geseind, dat het een Belgisch schip is. Omtrent het lot der opvarenden is niets bekend. BUITENLAND. ADMIRAAL ITO.f TOKIO, 14 Jan. De bekende admiraal Graal Ito is overleden. DE VULCANISCHE RAMPEN. TOKIO, 14 Jan. By de laatste vulcanisch* rampen zijn meer dan houd en! ui ze ml mem schen omgekomen. Schepen met levensmiddelen zyn onder weg, zoomede geneeshccren en verplegend personeel. DE TOESTAND IN ALBANIë. WEENEN, 18 Jan. Volgens een Kroatisch dagblad is Skoetari thans geheel in de macht van de Malissoren, die tot de tanden gewa pend door de straten loopen en zieh in ben den op weg begeven naar Durazzo, om er Essad-pasja als hun chef te erkennen. Dc Malissoren aldus verklaart het blad achten Essad-pasja alleen in staat oin Al banië tot een autonomen staat te maken, w7aarom zy en de Myrdieten hem hun hulp hebben toegezegd. EEN LEELI.JKE FLATER! PARIJS, 14 Jan. De Figaro van vanmor gen ziet zich genoodzaakt liaro beschuldigin gen tegen Caillaux volkomen terug te nemen. De directie van bet Comptoir d'Eseompte heeft aan den uitgever van bet blad een brief gericht-, waarin nogmaals wordt verzekerd, dat van de mededeeiing van de Figaro, dat genoemde bankinstelling een som van 400,006 frs. aan Caillaux beeft geschouken, geen woord waar is. De Figaro geeft dan ook he denmorgen noodgedwongen toe, dat zy mis leid is en laat doorschemeren dat ook de ove rige aantygingeu tegen Caillaux op een ver gissing kunnen berusten. SCHOTEN. R. K. Volksbond. In de hedenavond te hou* den vergadering van de afdeeling SchoteD (dorp) van den Ned. R. K. Volksbond zal o.a. besproken worden de oprichting van een Woni ngbouw vereenigi ng. BEVERWIJK. Boekhoudcursus. Gisterenavond werd de boekhoudcursus, beiegd door de R. IC Middenstandsveroeniging en gegeven door don heer Lucas van Haarlem beëindigd. Het ver loop van dezen cursus mag zeer bevredigend, de resultaten gunstig genoemd worden. Voor de goede leiding bracht de Geest. Adviseur van „De Hanze" een woord van dank aam den lieer Luc-as, terwijl hij eveneens namens het bestuur de deelnemers dankte voor hun, medewerking, om dezen cursus te doen slagen. J5ANSJ VOORT. Arti et Religion i. Gisterenavond werd door de zangvereeniging „Arti et Reli- gioni" een zeer goed geslaagde uitvoering go- geven in de concertzaal van café Zonierlust, Door den heer E. J. Hoefman (bariton) uit Haarlem werden eenige zeer aardige liederej gezongen, dio voel applaus verwierven. Na .(Een uitvoerig verslag geven wij in ons blad van morgen.) Wegens inkrimping van het be drijf is aan acht werklieden van de firma Gebr. Blokhuis, bloemisten alhier, tegen Fes bruari a.s. entslag aangezegd. Onder deze zijner van 10 tot 20 dienstjaren, Voor dezen voorzeker minder aangenaam. Officieele telegrafische opgave van het Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand, Stornoway 778.5, Laagste barometerstand, Nice 753.0. Krachtige tot matige meest Noord-Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geep1 sneeuw, lichte tot matige vorst. (Opgegeven door „DE SPAARNEBANK", Nieuwe Gracht 98 (Telefoon 2088). Alhier). Koersen van latere ongeveer 2 uur. koersen Amalgamated Smelting en Ref, Comm. Car eu Toundry Common Erie Common Kansas City Common Marine Pref. Marine 2e Pref. Mexican Common Missouri Common Pittsb.Coa Common South. R. t Common Denver Common Rock island Common Steel Common "I opeka Common Union .mi Common Wabash m a Pref. Wabash Kon. Petroleum Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 2>/a pCL N. W. S. 3 pCL Cert N. W. S. Common Peru Pref. Peru bmuley Amsterdam Rubber NederL Rubber Gecoas. Petroleum Orion Gew. Dordtsche t a intern. Rum. Petr. United Cigar Proiougaae 7-3/4 64i;, 43 28 l9 25 S1/2 14 1U'/S IT1" eui/a 9ol 2 1574/4 09 10 598 loal/2 152 e//, 771/, ■45 1091/j 12 o 86 218 ^,/a lbu 121 49 7 a/, 645's 4o3/4 14'/, 11 Mil 8 1VIH 24 t?a 15 15 6Ü1% 9 i'/a .157 3Ï/, 91/, 699' lt 109 125 219 073/4 491/, 41/aj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2