Het geheim der oude Abdij Een R. K. vereeniging van bloemistpatroons opgericht. BUITENLAND. BINNENLAND. Gisterenmiddag is in het gebouw St. Bavo een bijeenkomst gehouden van R. K. patroons ait de bloembollenstreek, met het doel een R. K. vereeniging op te richten. De opkomst vas buitengewoon groot. Van Alkmaar tot Leiden waren zij naar Haarlem gekomen. Wij schatten het aantal aanwezigen allicht ïp meer dan twee honderd vijftig. Mede waren tegenwoordig vele Eerw. heeren pastoors van do v tonus en Eerw. heeren geestelijken. Om ruim half drie werd de vergadering geopend door den Zeereerw. heer Pastoor H. A. V. IJzermans, van Heemstede, bij ont stentenis van den Zeereerw. Heer B. J Kle- kamp uit Li?6e, die verhinderd was de ver gadering te leiden. Z.Eerw. riep allen het welkom toe. Spreker verheugde zich over de groote opkomst en over de belangstelling in het groote werk, dat ondernomen wordt. De vergadering is een uitvloeisel van de poging der pastoors uit de bloembollenstreek van Alkmaar tot Leiden. Men meende meer succes te hebben met pogingen om een R. K. bloeniistpatroonsvereeniging op te richten, door alleu gezamenlijk bier bijeen te komen, dan met elk afzonderlijk te ijveren. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft dit streven der pastoors allerkrachtigst aan bevolen, zeide spr. De circulaire waarin de pastoors bun stre ven kenbaar maakten, onderschreef Z. D. H. met de volgende woorden: „Wij bevelen oit verzoek der pastoors ten sterkste aan, om dat bet inderdaad allernoodzakelijkst is, tot «en dergelijke aaneensluiting der katholieke patroons te komen." Dat bisschoppelijk woord zeide spr., is als een Driekoningenster, die >ns zal leiden langs veilige wegen. Met ver trouwen ziet spr. bet verder verloop der ver gadering tegemoet, gezien ook de groote be langstelling. Dan heette spr., onder applaus der verga dering, baron van W ijnbergen welkom en gaf hem bet woord. De lieer van Wijnbergen herinnerde in bet begin van zijn rede aan de woorden van Dr. Sehaepman in 1902 gesnroken bij de onthul ling van bet monument van Mgr. Hamer. Het bekerde woord, waarin hij zeide: man oen, hebben wij noodig; helden! Reeds meer dan 10 jaar is over dat woord heengegaan. En meer dan ooit is bet noodig, dat wij helden hebben, getuigt spr. Helden, rra zich schrap te zetten tegen de pogingen im bet volk 't geloof te ontnemen; en om zich openlijk daartegen schrap te zetten, is hel denmoed noodig. Hulde bracht spr. aan de aanwezigen, die door hun tegenwoordigheid bewijzen dat zij den moed bezitten om den strijd in R. K. organisatie aan te binden. Gij, zegt spr., bewoont niet het minst be voordeelde oord van onzen aardbodem, van ons vaderland zelfs. Maar daarom mag ook verwacht worden van u, dat gij meer zult ijveren voor Gods meerdere eer en glorie. Vooral in onze dagen, waar God zoo dikwijls miskend wordt, waar ongeloof welig tiert en tracht voort te woekeren, is dit noodig. Gij hebt, getuige uwe tegenwoordigheid,het voornemen deel te gaan nemen aan den strijd onzer dagen, zegt spr. Gij wilt 6tichten een R. K. palroonsvereeniging, voor God. voor uw huisgezin, voor uw werklieden, voor iw vaderland. Spr. wees daarbij op het bisschoppelijk woord tot aanmoediging van dit streven. Maar ook herinerde spr. nog bovendien aan bet Pauselijk woord, onlangs tot Prof. van Aken gesproken, waarbij Z. H. de R: K. Pa- troonsvereeniging nuttig en noodig oordeelde. Een woord van den Paus, ten bate van een ft K. pntroonsvereeniging, en wel speciaal pan een R. K. vereeniginng in ons vaderland, zeide spr. Zeker, vervolgde spr., zal de vereeniging aw stoffelijke belangen behartigen. Wij allen zijn tot dit laatste verplicht maar daarover wil spr. het niet hebben, want terecht zou men opmerken, dat spr. daarvan geen ver stand beeft, Spr. herinnerde er echter aan, dat voor tal van punten van stoffel liken aard vereeni ging nuttig is en daarvoor samenwerking kan gezocht worden met andere vereenigin- gen. Mnnr vraagt men dan of er R. K. orga nisatie nog noodig is, 6pr, antwoordt vol mondig: ja. In onzen tijd zlin R. K. organi saties noodig. Spr. haalt daarvoor tal van bewijzen aan: vooreerst is zij noodig, om dat daardoor steeds bewaard kan worden de zelf standigheid. Of is het niet vaak gebleken, vraagt spr., nat in neutrale vereenigiugen plotseling, wan neer men er niet aan denkt, de politiek naar voren komt? Om daarvoor te waken is de R. K. organisatie uitstekend. Om ons H. Ge loof te bewaren, zijn R. K. patroonsorgani saties noodig, evengoed als R. K. werkieden- véreenigingen, ging spr. verder. Maar is bet dan niet een op do spits drij ven, dat steeds maar pogen naar R. K. or- ganisaties in en voor alles en allen, vraagt spr., e i hij antwoordt daarop met den wensch uit te spreken, dat zulke liberale redenaties niet in deze kringen zullen lieerschen. Wij hebben meer en meer noodig R. K. or ganisaties, om ons H. Geloof te bewaren in het vaderland. Nog gisterenavond, zegt spr., heeft men het in de Maasbode, in een voortreffelijk artikel kunnen lezen, hoe zelfs in de kunst het Ge loof er buiten gehouden wordt. Zoo gaat bet in onze hedendaagsche samenleving op alle gebied. Om te toonen dat wij ons H. Geloof willen bewaren, is nuttig en noodig een R. K. pa troonsorganisatie, ook op maatschappelijk ter rein. Met enkele voorbeelden stelde spr. in het licht het nut van de R. K. organisatie. Een R. K. vereenigingsnian zal nooit vragen of hij een gemengd huwelijk zal aangaan, of hij zijn kinderen R. K. onderwijs zal doen geven, of zijn zoon lid moet zijn van R. K. Patro naten, of in zijn huis, (tenzij met besliste noodzakelijkheid en dan voor hem alleen) een neutrale krant mag komen. Spr. wijst op de voortreffelijkheid van een echt roomsche op voeding voor de meisjes, die later de echt- roomsche moeders der buisgezinnen zullen zlin; de grondlegsters van een hechte gods dienstige maatschappij. Aangesloten bfi R. K. organisaties valt het zooveel gemakkelijker, in moeilijke, weifelen de oogenblikken, staande te blijven, het men- schelyk opzicht te overwinnen. Door de R. K. organisatie wordt behartigd 't belang der leden zelf en dat van hun gezin, maar ook is zij in het belang van de arbei ders. Men hoort zoo dikwijls zeggen dat R. K. vereenigingen noodig kunnen zijn voor arbei ders, die zoo licht afzakken naar de sociaal democraten. Maar spr. betoogt dat R. K. or ganisatie evenzeer noodig is voor R. K, pa troons, en het is de vraag, zegt spr., of het zelfs niet nog meer noodig is voor de hoogere standen om zich nog meer godsdienstig te ontwikkelen: om waarlijk Roomsche patroons te worden.'En zlin dan èn patroons èn werk lieden Roomseh georganiseerd- dan zullen zij niet scherp staan tegenover elkander, maar verhonden door onderlinge liefde. Indien de R. K. vereenigingen eens R. K. waren niet alleen in naam, maar ook in daad, de wereld zou aanschouwen de kracht van de R. K. beginselen op maatschappelijk terrein. Dat zou ook onzen tegenstanders bewonde ring afdwingen. _De oprichting van een R. K. patroonsorga nisatie zal ook met vreugde Begroet worden door de arbeiders, omdat zij daarin den waarborg zien, beschouwd te worden als menseh, ovenals de patroons, vrijgekochten. door Christus' Bloed. Een R. K. organisatie is voorts noodig voor onze Moeder de H. Kerk. in ons vaderland. Wij behoeven niet te wachten totdat het zoo ver is als in Frankrijk of in Portugal. Nu is bet nog tijd. Nu moeten en kunnen wij nog werken met succes. Onze voorouders heb ben veel gewerkt, hebben weten te bewaren, niettegenstaande alle vervolging, allen druk, tegen het H. Geloof. En toen eindelijk de vrij heid kwam, was het niet noodig, dat een nieuwe Willibrord hier weder zou brengen bet H. Geloof. Dat was nog bewaard. Wij kunnen dat nu gemakkelijker! Wat het voorgeslacht echter heeft gedaan, moeten ook wü doen, nu zulk een krachtigen aanval wordt gedaan op ons H. Geloof. Wij moeten dat, opdat wij ons geloof ongerept aan het nage slacht knnnen overgeven. En waar een der middelen daartoe is de R. K. organisatie, daar moet dit middel wor den aangegrepen. De mannen worden in R.K. vereenigingen beter en het moet allen een eer zijn, om naar krachten mede te werken tot uitvoering van het devies van Z. H. den Paus: Omnia restaurare in Christo: Alles herstel len in Christus. Maar in R. K. organisaties ook alleen goe de, practische, werkzame waarlijk katho- lieke mannen, zegt spr. andere wordt een i valseh beeld gegeven. Het openbaar katho- j Hek leven moet gedekt zijn door een echt- katholiek privaat leven der leden, vooral der bestuursleden. Ban za] de R. K. organisatie een waarborg zijn voor den opbloei van het katholieke leven in ons vaderland. En eindelijk is de R. K. organisatie in het belang van ons vaderland. Men hoort zoo dikwijls betoogen, bij welk streven ook: denk er toch om. de R. K. zijn in ons land in de minderheid. Maar zegt spr. niemand in ons land is in de meerderheid: liberalen niet, socialisten niet, niemand. Wij behoeven ons dien raad van voorzichtigheid even weinig aan te trekken, als wij bet de liberalen of soeialisten zien doen. Men verwijt ons het volk te splitsen, doch dat verwijt is volkomen ongegrond, wij wilen alleen ons recht. Wij eiscben niet van de neutralen, gaat spr. voort, dat zij zich verrenigen op onzen grondslag, maar wij eisehen wel dat zij ons de vrijheid laten ons op onze wijze te veree nigen. Wü dulden niet dat zij haat tegen de katholieken trachten te verbergen achter lief de voor het vaderland en bezorgdheid voor de eenheid der natie. Wij trekken op onder eigen vaandel. En met feiten constateert spr., dat wij R. K. on der de beste onderdanen hehooren van H. M. de Koningin, en wii kunnen liet ook best vin den met onze niet-R. K. landgenooten, be halve met de anti-papisten, die het echter dan ook alleen aan zichzelf te wiiten hebben. Wat wü allen willen, is onze beginselen ongerept bewaren, ook in het belang van ons vaderland, want wie de oogen open dóet, ziet dat stelselmatig in alle kringen het gezag wordt ondermiind. Wii, in de R.K. organisatie, zullen echter er voor zorgen, dat rust en orde blijven gehand haafd in ons vaderland, niet alleen om de hoo- ge Vrouwe, die nu op deri troon zetelt, maar omdat wij weten gehoorzaamheid schuldig te ziin aan het gezag, die God heeft gesteld. Spr. wekte op leden te worden van de op te richten vereeniging, en goede leden, en hij wekte ten slotte op ook anderen daartoe te bréngen. (Applaus). De ZeerEerw^ Pastoor IJzermans dankte den heer van Wijnbergen voor zijn leerriike, duidelijke rede, namens de geheele clergé, namens Z. D. H. den bisschop, en namens alle aanwezigen. De Zeereerw. heer pastoor meerde dat hiermede de taak der geestelijk heid was afgeloopen, daar zij alleen bedoelde het initiatief te nemen tot de R. K. organi satie. Spr. verheugde zich er over dat een voor loopig comité is kunnen samengesteld wor den uit heeren, die zich daartoe bereid ver klaard hebben. De ZeerEerw. pastoor gaf daarna het voorloopig presidium in handen van den heer C. J. L. v. d. Meer uit Noord- wijk. De heer van der Meer zette het doel, dat nader in de statuten zal worden omschreven, uiteen. Het voorloopig comité bestaat uit de hee ren C. J. L. van der Meer, uit Noordwi.ik, J. A. Preyde, nit Heemsterde, G. van der Veld nit Lisse, J. M. Goes uit Castricum en A. Jonkheer uit Hülegom. Leden, der vereeniging knnnen worden R. K. patroons in het bloemistenvak, die min stens één werkman in dierst hebben. Geen der aanwezigen verlangde het woord. Gevraagd of de aanwezigen in beginsel kon den hesluiten tot oprichting der R. K. Pa- troonsvereeniging, werd hierop door dave rend applaus instemming betuigd. De vergadering vereenigde zieh met de volgende order van werkzaamheden: Aan het voorloopig comité werd opgedra gen statuten en huishoudelijk reglement te ontwerpen. Van deze statuten en dit regle ment zal een afschrift gezonden worden aan de Zeereerw. heeren pastoors. Deze zullen dan besproken worden in (de voorloopig op te T.iehten) plaatselijke afdee- lingen. Elke afdeeling zal een patroon (liefst dengene, die als voorzitter der afdeeling zal fnngeeren) aanwijzen, om zitting te nemen in het Centraal bestuur, zoodat alle afdee- lingen vertegenwoordigd ziin. Na behandeling der statuten enz. in de af deel ingen, wordt wederom een algemeen© ver gadering uitgeschreven, waarop de statuten en hnishondelük reglement zullen worden be handeld en tevens verzocht om daarop de Ko ninklijke en bisschoppelijke bewilliging te erlangen. In die vergadering zal de veree niging ook definitief worden opgericht. Geen der leden het woord meer verlangen de. sloot de voorzitter de vergadering. Een groot aantal leden gaf zich op, terwijl reeds zeer velen, naar wij vernamen, zieh bereids als lid opgaven bü den Zeereerw. heer Pastoor hunner parochie. ALBANIë. De Weensche correspondent vnn de N. R. Ct. schrijft: De Albanisebe Correspondenz deelt bijzon derheden mede over het gevangennemen van de Turksche vrijbuiters aan boord van het stoomschip Meran. Men wist, dat onder de 368 passagiers der 3de klas, die in Konstanti- nopel waren ingescheept, Albaneesehe solda ten waren, die uit Turkscben krügsdienst waren ontslagen en naar linis gingen. De overvaart was zeer stormachtig, en den 6den kwam men te Walona aan. Daarop liet de commandant van het Oostenrijkséhe wacht schip Panter zich naar Meran brengen, om aan haar kapitein te zeggen, dat de officie ren der gendarmerie met gewapenden aan boord zouden komen om een onderzoek naar de passagiers in te stellen, daar de 368 Tur ken verdacht werden basjtboezoeks te zün. die de Turksche regeering gezonden had om een revolutionaire beweging in Albanië te beginnen. Kort daarop kwomen Nederland- sehe officieren met gendarmes aan'boord, die de passagiers aan een 6treng onderzoek on derwierpen. Er werden talrijke revolvers, mu nitie en handgranaten gevonden. Vele opva renden lieten het echter niet zoover komen, en wierp ende wapeii6 overboord. Tegelijkertyd werden allerlei compromit terende papieren in beslag genomen, waar uit bleek dat de aanslag door Bekir-bei en Izzet pasja was ontworpen. Die het ergst ge compromitteerd waren, werden aan land ge bracht en te Walona geïnterneerd. De rest mocht onder bewaking van Oostenrükscke soldaten aan boord hlüven en naar Triest va ren, om van daar weer naar Konstantinopel te worden teruggezonden. Volgens de Oostenriiksche veldmaarschalk von Gerstner, die Albanië goed kent en nog onlangs met Essad-paja gesproken heeft, is het verlangen naar den prins von Wied alge meen. Essad-pasja zei in gebroken Franscb „Wied-vite". Hoe spoediger hü kome, des te beter. Maar zün komst ondervindt vertra ging, doordien de mogendheden nog moei- lü'kbeden maken over een leening van 75 mil- lioen francs voor Albanië, zonder welk geld de prins zijn beschavingswerk niet kan be ginnen. Het volk verwacht van hem hulp uit de algemeene ellende, het ziet naar hem uit als een redder. Groote wanhoop en moedeloos heid heeft zich van de menschen meester ge maakt, die veel kou en honger te Inden heb ben. Naar aanleiding van wat ik hoor, wil ik binnenkort een overzicht geven van het lü- den in Albanië, in de hoop dat in ons land zich velen bewogen zullen voelen, om met geld en goed te helpen. Vooral dekens, war me kleeren en levensbehoeften zün noodig. Nn de Nederlandsche officieren meewerken aan de opbeuring van dit volk. kan men hen niet beter helpen dan met het zenden van zaken tot leniging van den nood. yeas, apostolisch prefect der Missie van Ned< N.-Guinea, in het nummer van 21 November' van het „Soer. Gbld." beslist de meening van hen, die de relletjes aan het optreden der Katholieken toeschrijven, bestrijdt en daartoe uitvoerig materiaal bijbrengt, waar-' uit ten duidelijkste blijkt dat den Katholie ken Missionarissen en hun parochianen niet het minste kan worden verweten, brengt de „N. R. Ct." niet dat artikel onder de oo gen van haar lezers, maar vernoemt het slechts met de bijvoeging: „waaruit wel weer schijnt te volgen, dat waar twee kijven, ook twee schuld hebben." Zoo moeten de lezers van het blad in den waan blijven, dat toch ook de Missio narissen niet vrij uitgaan. Zoo moet stem ming worden gemaakt tegen de Katholieke Missie." VRIJSTELLING VOOUIi. NOTARIEEL EXAMEN. De Min. v. Binnenl. Zaken heeft, met wij ziging van een vroegere beschikking, als de scholen bedoeld bij K. B. van' 24 Febr. 1910 (St..bl. No. 75) aangewezen de openbare har delsscholen met tweejarigen cursus te A? sterdam, Enschedé (aid. der Ned. school nijverheid en handel aldaar), Gronin i, Haarlem, Hailingen, Rotterdam, Utroch. en y lissingen en de handelsscholen met twee- jarigen cursus, uitgaande van het Canisius- coüege te Nijmegen en van het college St. Willebrord te Katwijk aan Zee. EEN BETEEKENLSVOL AFTREDEN. De heer K. Lindner, referendaris aan dè Rijksverzekeringsbank, is op zijn verzoek eervol ontheven als chef van de afdeeling, belast met do uitvoering der Invaliditeits wet. In zijn plaats is de hoofdcommies, de heet Merens, tot chef van die afdeeling benoemd, STEMMING MAKEN. Indertijd is melding gemaakt van de rel letjes, die op de katholieke Missie van de Kei-eilanden zijn voorgevallen, waarbij Pa ter de Raadt door eenige Slavische Kei- eezen werd aangevallen en verwond. Thans lezen we daarover in do „Gelderlander": „Zonder dat hij ook maar eenige nauw keurige mededeelingen over het gebeurde had, zooals hij zelf berichtte, seinde de cor respondent van het „Soerab. Hbld." te Am- bon aan zijn blad, dat de provoceerende werkwijze van de Katholieke Missieonaris- sen wel de oorzaak van de opstootjes zou zijn. Natuurlijk waren de liberale bladen te onzent, de „N. R. Ct." voorop, er als dè kippen bij, om die door niets gestaaf de insinuatie over te nemen. Toen nu in het nummer van 1 December der Annalen van de Missionarissen van het liet H. Hart de Overste der Missie, de Zeer Eerw. Pater Nollen, de ware toedracht der zaken vermeldde, om de totale onjuiste voor stelling van de correspondent van het „Soer. HbL." recht te zetten, toonde onze liberale pers voor die opstootjes niet meer de min ste belangstelling. Het artikel werd eenvou dig doodgezwegen. En nu de HoogEerw. Pater dr. M. Ne- Ook een staking. In het vreedzame Noord- Brabanlscbe dorpje Haps is een staking uit gebroken, 't is voorwaar geen kleinigheid! ..De zaak droeg zieh toe als volgt, zegt de Tel.: Tot nu was men voor het biljarten geen betaling verschuldigd, doc-h werd om consumptie gespeeld, de verliezer betaalde voor beide spelers. Er werden echter meestal meer gewonnen glaasjes uitgedronken dan verloreu pottekes betaald, wat den herher. giers verdroot. Zü verbonden zieh derhalve voortaan zes cents per party te heffen, op strafte van 10 gulden boete bü elke niet na leving dezer overeenkomst. De biljartende Hapsenaars wenschten zieh echter niet te la ten ringelooren en sloten wederkeerig een eontract bchoorlük en naar de eisehen des tüds op gezegeld papier omschreven en on derteekend op straffe van een gulden, niet meer te biljarten, zoolaDg partügeld wordt geheven. De café's met biljart worden nu, door hen gemeden en alleen aan de andere herbergiers de klandizie gegund. Het grappigste van het geval is wel, dat zelfs een zoon van een biljarthouder zich bij de stakers heeft aangesloten. Men is zeer nieuwsgierig wie dezen 6pan, nenden doeh v reed za men strüd zal winnen! Goed afgeloopen. Een zonderlinge ver gissing is dezer dagen op de lün Groningen— Zwolle voorgekomen. De volgtrein van den sneltrein 146 op den 2en Januari j.l. moest, volgens de dienstregeling, te Dedems\aarl stoppen. De machinist een Centraal-loeo- motief reed den trein sehiint zieh vergist te hebben, althans bü reed met gewone snel heid bet station voorbü en de trein bleef staan ongeveer K.M. voorbü de spoorbrug over de Dedemsvaart (deze ligt een paar hon derd metere van het station). De trein werd daarna teruggezet en de reizigers konden uitstappen, waarna hy niet een vertraging van enkele minuten de re:s kon vervolgen. Gelukkig heeft dit voorval, hoewel het de veiligheid in gevaar had kun nen brengen, geen nadeelige gevolgen gehad. Door de spoorwegautoriteiten wordt een ernstig onderzoek ingesteld en de schuldige zal zeer zeker zün straf niet ontgaan. Zw. Ct. Bering .Jtotura'. Door de rij ksop-po ring van delfstoffen is op eene diepte van 1169.70 M. een steenkolenlaag aangeboord, die een dikte heeft van 1.08 M. De stoking der Amsterdamsche Taxi chauffeurs. Gisteren hebben zich een 16-tal stakende chauffeurs bij de directie aange meld. Slechts twee durfden uitrijden. Zij konden ongehinderd hun tocht door de stad maken. De vaste abonné's der maatschappij, zoo- aLs banken, handelsfirma's enz., die belang rijke geldsommen per taxi vervoeren, heb- FESJILLETO Ervaringen van een journalist uit de 20e eeuw door HEADON HILL. (Oorspronkelyke 'vertaling uit het Engelsch). 19) De mogelyke redenen van Manleton's on- rerwachte reis naar Londen hadden zün le vendigste belangstelling opgewekt, en hü had het eten nog nauwelyks aangeroerd, of hü legde mes en vork neer en staarde in gedach ten verzonken uit het venster. Het vertrek van den fossielenjager kouzün reden niet vin den in een of anderen brief, dien hij met de morgenpost zou ontvangen hebben, want de postbode was op het uur, dat hii zün plan aan Martha aankondigde en om het ontbyt vroeg, nog niet geweest. De waarschynlüke verklaring, zoo zeide Hec-tor bij zichzelf, was deze: dat Marplelon in weerwil van zün on beschaamde houding den avond te voren,on gerust was geworden door de ontdekking, dat er een verdenking op hem rustte, en dat hij naar de stad was, om eenige vergissing of eenig verzuim in zijn plannen te herstellen wellicht ook om Bessie op te zoeken en nog meer volledige inlichtingen van baar te kry- gen. In hot laatste geval was het meisje reeds foo goed als gevonden. Binnen het uur zou de „Lynx" het telegram hebben, inhoudende, dat Mapleton moest nagegaan worden van het oogenblik van zy'n aankomst op 't Water loo-station, in den vroegen namiddag, af. Zoo geheel en al ging Hector op in de over denking van deze nieuwe ontwikkeling der zaak, dat hii ziin" opmerkzaamheid niet aan Bob kon schenken. De dikke kater slurpte zy'n melk waardig in zün eentje op, en toen eensklaps, na een langgerekt miauw, ging hy op zün rug liggen, en sloeg zwakjes met de pooten in de lucht. Een kreet van ontstelte nis onderdrukkend want hij begreep aan stonds, wat er aan de hand was boog Hec tor zich over het gekwelde dier, maar terwyl hy dit deed, ging Bob al op zün züde liggen, zoo dood als een pier. Nog maar de helft van het schoteltje melk was verbruikt, en met een huivering keek Hector naar ziin eigen theekopje, waarin hü een paar mimiten ge leden melk en suiker had gedaan. Hü dankte God, dat by, geheel met ziin gedachten bezig, had vergeten ervan te drinken. ,.Mr. Smyly Mapleton heeft zy'n eigen rui ten ingeslagen, doör my zooveel voedsel tot nadenken te geven, dat ik zijn vergif heb laten staan," mompelde hü. „En de arme ouwe Bob heeft hem in waarheid geheel en al ver raden." Er was geen twijfel mogelyk, dat ten ge volge van hun gesprek van den vorigen avond, Mapleton door Hector's bemoeienis sen zóó ongerust was geworden, dat hij een of ander vergif in de melk had gestort. Hij zou alle kans hebben gehad, zulks te doen, daar de tafel, met uitzondering van den trek pot en den warmen schotel, altijd geheel ge dekt werd «mieren tijd vóór de hnurders naar beneden kwamen. Mapleton was waarschijn- lyk al eenige uren op geweest en hü kon ge makkelijk ongemerkt in de kamer zün geslo pen, terwyl Martha in de keuken bezig was. Dit incident maakte het overhaast vertrek naar Londen nog meer verklaarbaar. Het zou zaak voor hem wezen, om, terwül het ver gif zijn werk deed, niet ter plaatse aanwezig te zün. Men zou moeily'k verdenking kunnen opvatten tegen een bewoner van het huis. te verbergen. Na voorloopig het doode beest in een kast te hebben gesloten in een hoek van de kamer, zocht hü een leege flesch, 6poelde die om, en vulde ze met de overblij vende melk, om deze naderhand te kunnen onderzoeken. Hy wierp daarna den inhoud van zün kopje door het venster naar buiten en hernam zyn maaltüd, zün thee alleen met suiker drinkend. Er was behalve de melk niets op die op dat oogenblik mülen ver verwüderd tafel geweest, waarin het vergif had kunnen was, ofschoon er ook kans bestond, dat er een gemengd worden, daar de thee pas door juf vergif wos gebruikt, hetwelk, wanneer een menseh bet had ingenomen, zou doen ver moeden, dat de dood een of andere natuur- lyke oorzaak had. Deze gevolgtrekkingen had Hector spoe dig gemaakt, nadat hü zich overtuigd bad, frouw Calloway was gebracht, nadat hij de kamer was binnengetreden. Tien minuten later bracht hü zün motor fiets langs de zandige helling van de rots laan omhoog en reed full speed langs de poor ten der Abdü in de richting van bet dorp. dat de kat geheel en al dood was. Een oogen-1 Zyn onmiddellijk doel was het postkantoor, blik nadenken wa6 voldoende, om hem teToen hy de kleine winkel met lage zoldering doen beseffen, dat deze poging tot moord binnentrad, waar een lucht hing van ham en een sterker wapen in zün handen zou zün,kaarsen, en zün schreden richtte naar het indien liü er niet over sprak. Hii hechtte er I kantoortje waar de dochter van de postmees- grooter gewicht aan te ontdekken, wat er van teres zetelde, werd hü vanuit de halve dnis- Bessie Calloway was geworden, en den brie- J ternis verrast, door een diepe stem- Hy was venschrüver te ontmaskeren, dan de tegen eerst benieuwd wat voor iemand het zyn zou hem zelf gepleegde misdaad te wreken. De die zün naam zoo goed wist, en bevond, dat straf voor dit laatste misdryf zou vanzelf vol- j de stem niet aan een man toebehoorde, maar gen, indien hii bewiizen kon dat Mapleton de aan Miss Campion van de Abdü, die hem moordenaar van Cassidy was; zyn kansen om dit doel te bereiken, zouden niet verbeterd worden, wanneer hy hem nu van een poging tot vergiftiging beschuldigde, die niet ge makkei yk te bewyzen zon zyn. Om de kwestie geheim te honden, en las tige vragen van den kant van Martha Cal loway te voorkomen, was het voor het oogen ui tl egde, dat zy in eigen persoon naar het postkantoor gekomen was, om een telegram te zenden naar haar zaakgelastigde. „Ik heb rubber-aandeelen, en ik moet hem seinen, een stuk te koopen," zeide zij. „Ik zou eens een woordje met n willen spreken, Mr Yeldham. Hier is het zoo stoffig, ik wil liever een tydje bniten wachten. Ik wensch blik noodig. den dood van de kat voor haar ie meer geluk toe dan ik self had. en dat h«t meisje niet zooveel tijd noodig zal hebben om uw als om mijn schrift te lezen." Na nog een quasi-norscben blik op bet meisje in het kantoor geworpen te hebben, verdween tante Drusilla naar buiten en liet Hector alleen om zün zaken af te doen. Hii kende zün code goed van buiten, en nadat hü haastig een formulier had ingevuld en zieh verzekerd had, dat het telegram onver- wyld zon verzonden worden, ging hy zich voegen bü Miss Campion op den weg, in do zekerheid, dat indien Mr. Smyly Mapleton'a plaats van bestemming 't Waterloo-station' was, hy vanaf het eerste oogenblik züner aan^ komst een van de mannen der „Lynx" op' ziin hielen zon hebben. Zoodra de oude dame den mond tot spreken opende, was hü verwonderd, den naam te boo-j ren van den man, die zoo geheel zün gedacht ten bezighield. 't Is betreffende dienn schurk Mapleton.3 begon zü, een gedeeltelyk lukkende poging doende om de zwaarte van haar stemgeluid wat te temperen. „Hy was fcier binnen m het postkantoor, toen ik hier aankwam." „Om een telegram te verzenden?" vroeg Hector nieuwsgierig. Het was mogelyk, dacfr^ hy, dat, indien Bessie Calloway in Lenders was en op vriie voeten, hetgeen hü betwiifel- de, dat dan Mapleton haar had geseind.1 om haar te vragen, hem te ontmoeten op de plaats züner bestemming. Maar tante Drnsilla wierp die hypothese aanstonds omver. „Geen kwestie van." ant-' wordde zü. „'t Wa6 iets van meer beteekeni? Hü kocht een groote bus gemengde biscuits" (Wordt vervoled) NIEUWE HAfiRLEMSCHE COURANT ■™SÏ?J±& SiiSySiKwiewiiBKsete'wi'rMeHei^jMir

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5