kiEüws mi hü oiMs. BUITENLAND. BINNENLAND. Scciale Berichten, UIT DE ZAANSTREEK. KORT OVERZICHT. Een telegram uit .Walona aan Temps BELGIë. De Belgische bisschoppen waar- Ichuwen tegen den wereldschen geest FRANKRIJK. Er zijn .nieuwe partijen tot Stand gekomen. ZUID-AFIJIKA. De staking gaat verloopen. ALBANIë. De troepen van Essad pasja zijn aan de winnende hand. BELGIë Tegen den modernen geest! In de Brusselsche „Patriote" vinden wij den /olledigen tekst van een schrijven, dóór het ge- eamenlyke Belgische episcopaat aan de „Chris telijke ouders" gericht, waarin ernstig gewaar schuwd wordt tegen den steeds meer voortwoe- kerenden wuften en wereldschen geest, ook in vele Katholieke families. „Tegenover de steeds meer aan den dag tre dende kleeding, en op het oogenblik, waarop ontaarde dansen in onze Christelijke kringen dreigen door te dringen, meenen de Belgische bisschoppen, dat het hun plicht is, de gewe- ens huner geloovigen te waarschuwen en u, moral u, huismoeders en huisvaders, er aan te ierinneren, dat de opvoeding en het behoud awer kinderen aan uwe waakzaamheid zijn toe vertrouwd, en dat gij voor een groot deel ver antwoordelijk zijt voor hun toekomst en de zedelijke mislukking van hun levenswandel. En tevergeefs zoudt ge u, zoo voegt het schrijven er aan toe, aan uwe verplichtingen zoeken te onttrekken door u te beroepen op de tyrannie der mode of door te trachten u te ver schuilen onder den dekmantel der publieke opinie." De bisschoppen geven dan een beschrijving van de tegenstelling tusschen de heidensche en de Christelijke zeden. De heidensche zeden, merken zij op, treden heden ten dage in een dubbelen vorm schan delijk aan den dag: in de kleeding en in som mige dansen, die alleen ten doel en als eenige uitwerking hebben, dat de zinnelijke lusten worden geprikkeld. Wat de kleeding aangaat, wijzen de bisschop pen op het te weinige en het te vele in de hedendaagsche kleeding: het ontbreken van de noodige bedekking en de buitensporigheid bij het doen uitkomen van vormen en lijnen. De gevaarlijke vermakelijkheden besprekend, vestigen de geestelijke herders vervolgens bij zonder de aandacht op zekere dansen, die ze niet met name willen noemen, hetgeen zij dit overbodig achten. De bisschoppen verbieden de.e dansen ten stelligste en veroordeelen ze. Met een krachtig beroep op ouders en oyer- heden om te waken over het heil der aan hun zorg toevertrouwde kinderen, eindigt het bis schoppelijk schrijven. FRANKRIJK. Nieuwe partij-groepoering. De partij van Briand en Barthou is thans definitief gesticht onder den naam van „Fe deration des Gauehes." Zij opent haar poorten voor alle republi keinen, wien in de eerste plaats de verdedi ging van het land, de toekomst van het volk en de uitbreiding van den Franschen Invloed in de wereld aan het hart gaan, die verder de laïceerïng van den staat voor staan en mede willen werken tot verbetering der parlementaire orde en de parlementaire gebruiken. Dat zijn de eenige politieke plich ten, die door de statuten gecischt worden. Het eenige wat uit het programma der nieu we partij duidelijk blijkt, is dat zij zich wenscht. te verzetten tegen den vorm dien Caillaux aan de inkomstenbelasting wil ge ven. Daarnaast of daartegenover zal een ande re partij tot stand komen, naar de N. R. 'Ct. uit Parijs verneemt. Een aantal afgevaardigden, behoorende tot verschillende groe;>en der linkerzijde zouden heden een vergadering houden om een par lementaire groep te vormen, bestaande uit afgevaardigden die niet tot de fédération des gauehes (Briandisten), noch tot de radicale partij behooren. De groep stelt zich ten doel werkzaam te zijn in het parlement en bij verkiezingen. Van een dertig afgevaardig den zijn reeds beloften tot toetreding ont vangen. 't Is voor ons eigenlijk van weinig belang. Ze zijn en blijven linksch en zoowel de een als de andere staat, tegenover ons. ENGELAND. De staking te Leeds geëindigd. Thans is eindelijk een schikking in het ar beidsconflict te Leeds tot stand gekomen. Op een vergadering van de nog stakende ge meentewerklieden werd een bemiddelings voorstel van het parlementslid Clynes, die met het gemeentebestuur had onderhandeld, aangenomen. Het gemeentebestuur bewilligt er in de stakers weder in dienst te- nemen, voor zoover er plaats voor hen is. de tijdelijk in dier.st genomen werklieden zullen binnen korten termijn weder door de oude werklie den worden vervangen, stakers, die ook zelfs dan nog direct geen plaatsing zullen kunnen erlangen, zullen gepladtst worden, zoodra zich een vacature voordoet, nieuwe arbeiders zullen niet worden aangenomen, zoolang de oude geen plaats hebben gevonden, behalve in enkele buitengewone gevallen. Dat zijn de voorwaarden, die bü een vrij wel mislukte staking nog zoo slecht niet zijn, merkt het A. H. op. De staking te Leeds be gon óp 10 December, 'toen 5000 man den ar beid neerlegden. Vooral de staking in de gas fabrieken en in de straatreiniging bracht overlast, maar dank zij de vrijwillige hulp uit de burgerij konden de meest ernstige na doelen van den toestand weldra worden op geheven. Langzamerhand hadden vele arbei ders het werk hervat. Het was duidelijk, dat de staking in deze omstandigheden niet kon voortduren. ZUID—AFRIKA. De staking. Het valt niet gemakkelijk in het kort een goed overzicht te geven van den toestand in «ZuidAfrika op het oogenblik, hoewel zeker wel geconstateerd mag worden, dat deze nog steeds zeer ernstig is. De regeering neemt strenge en doortastende maatregelen, die wel het vertrouwen wekken, dat zjj den toestand meester zal worden. We ontleenen het een en ander aan een brief van den Londenschen Telegraafcorrespondent.- „Ernstig zijn de woorden van generaal Botha, door den correspondent van de „Daily Telegraph" te Johannesburg aan zijn blad ge seind. Het hoofd der Zuid-Afrikaansche regee ring zou hebben verklaard, dat, als hij met deze werkstakers is klaar gekomen, er niet vóór het volgende geslacht in Zuid-Afrika weer een werkstaking van arbeiders zou voorkomen. Dat moot 'generaal Botha aan een invloedrijken mijndirecteur gegarandeerd hebben. Daardoor worden de reusachtige militaire maatregelen, in Zuid-Afrika door de regeering genomen, ten deele verklaard. Maar tevens worden daar door de vooruitzichten voor dat land niet gun stiger. Want een gewelddadige onderdrukking van werkstaking sleept ernstige gevolgen na zich." De „Daily Chronicle" bevat over dat pro bleem een zeer degelijk en zakelijk artikel van den heer R. C. Hawkins, de bekende secreta ris der liberale Tachtiger Club. In de eerste plaats wijst hij in zijn artikel op het verschil in positie van gekleurde arbei ders in de verschillende deelen der Zuid-Afri kaansche Unie. Te Kaapstad concurreeren blanke en gekleurde arbeiders in dezelfde be roepen vinnig tegen elkander. Hoewel de eer sten daar de voorkeur genieten, weten toch de gekleurde arbeiders zich te handhaven. «Zij vormden hun eigen vakvereeniging, toen de blanke arbeiders hen tot de hunne niet toelie ten. In Natal wedijveren de Indiërs en de Kaffers tegen elkander, de laatsten worden door de eersten als inferieur betracht. En de heer Haw kins herinnert er aan, dat niet de regeering, maar de leider der arbeiderspartij van Zuid- Afrika het volk van Volksrust opriep, den pel grimstocht der Indiërs in Transvaal niet toe te laten. Daar worden alle gekleurde arbeiders door de blanken als minderwaardig beschouwd, tot het zwaarste werk gedoemd en met de laagste loonen afgescheept. Een blanke arbeider zal daar in de mijnen geen zwaar werk verrichten, dat is de taak van den Kaffer, dien gene tot zijn werk niet toelaat. In verschillende districten is, zooals we reeds hebben medegedeeld, de staat van beleg afge kondigd, waardoor aldaar de krijgswet van bracht is. De bepalingen der krijgswet zijn uiterst streng vooral ten aanzien van de mogelijk heid van dynamietaanslagen, gelijk blijken mo ge uit onderstaande opsomming, aan het „A. H." verleend: Ieder die in de nabijheid van pu blieke gebouwen, spoorweginrichtingen, brug gen, telegraaflijnen, telephonen, waterleidin gen of electri8che centrales zich bevindt, moet op eerste aanmaning van een lid van de verde digingsmacht zijn handen opsteken, of loopt het gevaar op staanden voet te worden neer get schoten. De bepalingen schrijven verder voor, dat ieder, die in het bezit is van dynamiet, zelfs al is hij niet betrapt op het gebruik er van, voor een krijgsraad kan worden gedaagd; bljjkt dat hij onwettige bedoelingen had, dan kan hij ter dood worden veroordeeld. Alle po litieke vergaderingen zijn onder de krijgswet verboden, zooals ook het posten. Het onder de proclamatie der krijgswet vallende gebied wordt in districten verdeeld, die onder de macht van een officier worden geplaatst, die met absoluut gezag is bekleed. De gewone wet blijft van kracht, de burgerlijke rechtbanken blijven haar functies uitoefenen, maar zij heb ben op de bevelen en handelingen van den be velvoerenden officier in het district geen in vloed, noch op die van eenig officier, die de krijgswet toepast. Zonder bevels'chrift mogen in hechtenisnemingen plaats hebben en de bevel voerende officieren hebben even volledige macht wat het opcommandeeren der burgers en de requisitie van benoodigdheden betreft, als in tijd van oorlog. Een buitengewone macht is dus in handen gelegd van de officieren. De staking verloopt geheel en al, het is duidelijk uit de volgende Reutertetegram- men: JOHANNESBURG. Tradesha'l, de arbeiite- beurs, heeft zich onvoorwaardelijk overge geven. De secretaris der vakvereeniging Bain en tien andere leiders der stakings beweging zijn gearresteerd. JOHANNESBURG. Men gelooft dat de sta king der spoorwegambtenaren verloopt. Tweehonderd vijftig man hebben vergunning gevraagd om den arbeid te hervatten in Braamfontein. De onderhandelingen over de overgave van het gebouw der vakvereeniging werden gevoerd tusschen den leider der arbeiders Bain en den officier, die de aanvallers aan voerde. Bain protesteerde tegen de breide ontplooiing van de krijgsmacht. De officier antwoordde, dat hij ze gebruiken zou, als het gebouw niet werd overgegeven. Bain zeide daarop: „Gij hebt vandaag het leger aan uw zijde," en gaf z:ch over. KIMBERLEY. De uitslag van een stem ming onder de spoorweglieden was, dat zij besloten geen deel te nemen aan de sta king. Deze uitslag is van beteekenis, omdat Kimberley een belangrijk spoorwegcentrum is, met groote werkplaatsen. ALBANIë. Woelige tijden. Meermalen is verondersteld, dat er nog heel wat zou moeten gebeuren voor het in Albanië rustig zou zijn. Dat blijkt nu wel. Nu het scheen, dat men reeds een flink eind op weg was van dit land een georden- den staat te maken, komt er een kink in de kabeL Ismail Kemal Bei, de president der voor- loopige regeering heeft, naar gezegd wordt, zijn ontslag aangeboden. De Nederlandsche gendarmerie-organisa tors hebben een proclamatie uitgevaardigd, waarbij zij alle Albaneezen bescherming en gelijke rechten beloven, en met strenge straf fen bedreigen wie wanordelijkheden uitlok ken. meldt, dat de troepen van Essad pasja aan de winnende hand zijn. Toch weer en voortdurend Essad pasja. De ramp in Japan.! Woensdagavond begonnen de aardschokken en vulcanische uitbarstingen weer. .Zij waren even ernstig als te voren, evenals de overstroo mingen, die plaats hadden door een vloedgolf. Uit Tokio meldt men Iteuterberjcht, dat vol gens een telegram uit Kamamoto aan de oost zijde van den Sakoerasjima een nieuwe uitbar- stink plaats had. De vlammen sloegen van alle zijden uit en vormden een nieuwen krater. De vloedgolf teisterde tevens de stad Kago- sjima, met nieuwe aardbevingen, waardoor buizen en kilometers spoorwegen en straatwe gen vernield werden. Dertienduizend huizen zijn verwoest, 70,000 menschen worden ver mist. Do Belgische Nieuwjaarsgift voor dein Paus. De Katholieke bladen van België hebben voor de „Nieuwjaarsgift aan den Paus", reeds een som van 22.250 francs ontvangen. Wij Roomsehe kranten in Nederland kunnen helaas door den onwil van sommige collega's nog altijd niet beginnen met zulk een prachtige ondersteuning van den Opper herder. Men weet, dat van ons blad reedS twee jaar geleden het initiatief ertoe is uit gegaan. H. M. DE KONINGIN NAAR FRIESLAND. H. M. de Koningin begaf zich hedenmor gen met gevolg naar Leeuwarden tene'ndc aldaar de hardrijderij voor mannen en vrou wen op de Leeuwarder ijsbaan bij te wonen. H. M. gebruikte het dejeuner ten huize van den commissaris der Koningin in Fries land. DE BURGEMEESTER VAN UTRECHT. Mr. dr. A. F. Baron van Lijnden, burge meester der gemeente Utrecht, heeft tegén 16 Maart a.s. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. DE FAILLJSSLMENTSWET. Gisteren is te Amsterdam door een voor- loopig comité uit den handel inzake de fail- lissementswet de vereeniging ,-,Pro Credi- tore" opgericht, die zich ten doel stelt: ver betering van den rechtstoestand van den schuldeischer en handhaving zijner belangen in geval van onvermogen zijner schuldena ren. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. aan te dringen op toepassing van het faillissementsrecht, zooveel mogelijk in over eenstemming met de belangen van den han del; b. te trachten, waar noodig, verbetering van de faillissementswet te verkrijgen. Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren J. G. v. d. Held, Rotterdam, voorzitter; I. Th. Cohen van Straa'en, Amsterdam; K. E. Abbing, Den Haag; Nico Fros, den Haag; mr. A. H. A. Smits, Amsterdam; jhr. mr. O. A. Elias, Zaandam - C. G. Harrenstein, Amsterdam; M. Th. Omzoele, Buren; J. Slic ker, Amsterdam. Mishandeling. Te Opende is gisternacht een ernstige mishandeling gepleegd. Twee personen, komende van de markt te Marum, hadden ruzie. Daar schijnt zich een derde in gemengd te hebben, met dit gevolg, dat hij op een gegeven oogenblik ter hoogte van de long met een mes gestoken werd en ineenzakte. Hij schijnt levensgevaarlijk ge wond. De vermoedelijke dader is te Surhuister- veenscheheide, van zijn bed .gelicht en in voorloopige bewaring gehouden. Het ijs. Te Kruiningen zakte een jon gen door het ijs en verdronk. In heet water. Een kindje te Sluishil viel uit de wieg in een emmer heet water en overleed aan de bekomen brandwonden. Een kind verbrand. Een driejarig knaapje te Amsterdam was te dicht bij de kachel gekomen en in brand geraakt. In het Binnen-Gasthuis overleed het aan de be komen wonden. R. K. DIOCESANE VROUWENBOND AFD. AMSTERDAM. De afdeeling Amsterdam van den Katholie ken Vrouwenbond hield gisterenavond een© vergadering, waarin do ZccrEcrw Pater R. C. H. Bouters, de bekend© directeur der Zita-stichting te Leiden, een voordracht hield over Vrouwenbond en Meisjespatronaten. Uit een gezet werd wat meisjespatronaten zijn en waartoe zo noodig zijn, en wat de R. K. Vrou wenbond doen zal in het belang dezer zoo nuttige instelling. Door den Katholieken Vrou wenbond hoopte pater Bouters, dat velo voor oordelen tegen de meisjespatronaten uit den weg zullen worden geruimd. De voorzitster, mevr. Ter Horst-Ou tshoorn, deelde mede, dat de afdeeling op 21 Januari een fcestvergadering zal houden, waarop de jaarverslagen zullen worden uitgebracht, de Geestelijke Adviseur een trede zal houden en de dames Leonie Molkenboer en Martha Verheyen zang- en vioolnummers zullen ten beste geven. MIDDEN NOORDHOLLANDSOHE WATERLEIDING. De Commissie voor de Midden Noordholland- sche Waterleiding heeft te Purme.rend in het Heerenlogement een bijeenkomst gehouden, waarin vertegenwoordigd waren de dagelijk- scke besturen der betrokken gemeenten, de gezondheidscommissiën van Purmerend, Edam en Beverwijk en de inspecteur van de volks gezondheid, de heer jhr. De Graeff. De secretaris, de heer D. Kooiman, burge meester van Wormer, gaf eene uiteenzetting van den staat der voorbereidende werkzaam heden. Hieruit bleek, dat op 's Rijks kosten een hydro- en geologisch onderzoek wordt inge steld naar het provinciaal duingebied bij Cas- tricum, ter beoordeeling van de geschiktheid ftm te dienen «als >vaterleiding, met welke 'werkzaamheden' voor ©enigen «Ja ten oegm is gemaakt. «Verder dat de Regeering zich bereid heeft verklaard aan het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening op te dragen een uitgewerkt plan te vervaardigen, waarvan de voorloopige kasten op f 10.000 worden ge raamd, welk bedrag bij de tot standkoming der waterleiding als renteloos voorschot moet worden beschouwd en daarna in termijnen te rugbetaald moet worden. Overeenkomstig de door de Rogeering gestelde voorwaarden, werd onder het applaus der vergadering in dien geest besloten, terwijl voor het opmaken van dat plan door de gemeente Purmerend, onder nadere goedkeuring, een bureelruimte be schikbaar werd gesteld. Bij acclamatie werden 'benoemd tot leden van het dag. best. van de Commissie de hee- ren H. J. Calkoen van Edam; D. Kooiman van Wormer: B. H. Jürgiens va,n Purmerend en A. van Lith van Uitgeest, terwijl als vijfde lid van het bestuur werd benoemd de heer W. van Engelenburg van Broek in Waterland. SCHOTEN. R. K. Volksbond. De afd. Schoten van den Ned. R. K. Volksbond hield gisterenavond een goed bezochte vergadering in het Bonds- gebouw, waarbij ook aanwezig was de Zoer- Ecrw. Heer Pastoor, geestelijk adviseur. Ge ïnstalleerd werden 15 nieuwe leden. Bespro ken werd de oprichting van een Woning- bouwvereenigiDg en besloten den heer Dr. Droog van Heemstede uit te noodigen over dit onderwerp te komen spreken. Opgericht werd een onderafdeeling: de St. Barbara-vereeniging, voor het onderling be graven van leden. Medegedeeld werd, dat de Zangvereeniging „St. Caecilia" thans 25 leden telt en flink vooruitgaande is. Op 1 en 8 Februari zullen Vastenavond feesten worden gegeven. Tot lid van bet hoofdbestuur werd geko zen de heer Smit. SANTPOORT. IJ s. De ingevallen vorst heeft hier aan de jeugd reeds veel ijsvermaak bezorgd. Op de wateren van den polder „de Velserbroek" waren Woensdag velen druk en genoeglijk aan 't schaatsenrijden. IJMUIDEN. Opgericht. De Staatscourant bevat de akte van oprichting der visscherij-maatschappijen „Majestic" en „Olympic". ZAND VOORT. De ijsbaan. De ijsbaan in het duin achter de» Brederodestraat is geopend. Het ijs is goed en er wordt druk gehruik ge maakt. Ook op het uitlozings bassin der rioleering wordt gereden. HEEMSTEDE. IJsbaa n open. De ijsbaan op Groe- nendaal is geopend door de IJsclub „Heem stede". HILLEGOM. R. EL Jongensschool. Tot onder wijzeres is benoemd Mej. J. iBreukel van Alfen aan den Rijn. SASSENHEIM. 'Over 'de Afrik a. a nsche Missies. Woensdag hield in de goedgevulde zaal van den heer C. Schippers alhier de Eerw. Pater A. Seynave een voorstelling met lichtbeelden over do Afrikaansche Missiën. Zij nog in alle opzichten uitmuntend geslaagd, het was zeer interessant, stichtend;' en verheffend: eeni zoo boeiende en aantrekkelijke lezing bij te wonen. Er ging een roep over de voordracht en de lichtbeelden zijn zoodanig, dat ze zoowel voor eenvoudige als voon bet meer ontwikkelde publiek zeer belangwekkend zijn: De Pater, ofschoon Franscliman, spreekt duidelijk ver staanbaar Neclerlandseh. De Elerw. Heer Pastoor dankte den Eerw. Pater voor hetgene door hem in lichtbeelden was voorgesteld en nam over den wensch, door den Eerw. Pater geuit, dat Missionaris sen zich aanbieden voor het vele en groote werk. Over R e t r a i t e n. Dïnsdagavond hield onze Wel Eerwi Heer Kapelaan een lezing in de lalgemeene vergadering van den Ned. R. K. Volksbond over het nut der retraiten. Z.Eerw. besprak een en ander in de vol gende vijf punten. Ten eerste bezit de retraite de waarhéSd beter kennen, ten 2de de Retraite vernieuwt onze geest, 3de de gerustheid van ons ge weten, ten 4de zij wijdt ons toe aan God, ten 5de bereid ons tot den dood. Deze punten werden door den Eerw. spre ker breedvoerig behandeld en ook door twee aanwezigen die de Retraite hadden medege maakt, werd duidelijk uiteen gezet hoe men de dagen daar doorbrengt en tevens warm aanbevolen om lid te worden van het Retrai- tenfonds. Tien leden zijn reeds lid en zes trAven zich op. De wensch werd uitgesproken dat wij aanstaanden winter ook onze Zuster- afdeeling Lisse zullen navolgen en ook met 54 personen op zullen gaan naar Noordvvijker- hout. NOORD WIJK. Bloembollencultuur. In de zaal van Café „Het Fortuin" van de Erven C. Gordijn hield gisterenavond de afd. Noordwijk van de Alg. Ver. voor Bloemenbollencultuur een vergade ring onder leiding van den nieuwen voorzitter, den Heer N. M. Alkemade Wz., die in zijn openingswoord den leden een gelukkig Nieuw jaar wenschte, en de verdiensten herdacht van den heer J. de Groot Lz., die 8 jaar een werk zaam bestuurslid is geweest. Aan de orde was een bestuursvoorstel betref fende een andere regeling (dan op de jongste Alg. Verg. werd aangenomen) voor de ver hoogden contributie te heffen. De voorzitter begon met erop te wijzen, dat de thans geldende regeling velen onbevredigd laat, omdat de beffihg niet voldoende naar draagkracht is verdeeld. Iiemand, die 3 H.A. beteelt, betaalt nu evenveel als iemand, die 30 of 40 H.A. be teelt. Spr. weer erop, dat er indirecte voordee- len verbonden zijn aan het lidmaatschap van B. B. L., voordeelen, die grooter zijn, naarmate men een grooter aantal H. A. beteelt. Zoodoende was bet Bestuur gekomen tot een heffing per H.A. Het bestuur had zijn voorstel onder cijfers gebracht die op een groot school bord roor de vergadering te lezen waren, wat ais ecu practlsene maatregel moet wortfen -iS. Bebouwd. Wie van 1 tot 5 H.A. beteelt, betaalt 3 plu» 85 cent extra voor elke H.A. Het voorstel kwam hierop neer: Wie minder beteelt dan 1 H.A., betaald ge. woon 3 contributie. Van 5 tot 9 H.A.3 plus 70 cent extra voor elke H.A. Van 9 tot 13 H.A.: 3 plus 60 cent ctxra voor elke H.A. Van 13 tot 17 H.A.3 plus 55 cent extra voor elke H.A. Van 17 tot 21 H.A. 3 plus 50 cent extra voor iedere H.A. Van 21 tot 25 H.A. 3 plus 45 cent extri voor iedere H.A. Van 25 tot 30 en meer H.A. 3 plus 40 eenj voor iedere H. A. In de eerste groep (15 H.A) is dan de hoogste contributie 6.40. In de 2e groep (59 H.A.) is de hoogst» contributie-8.60. In de 3e groep (913 H.A.) is de hoogste contributie 10.20. In de 4e groep (13—17 H.A.) is de hoogst» contributie 11.80. In de 5e groep (1721 H.A.) is do hoogste contributie 13. In de 6e groep (2125 H.A) is de hoogste contributie ƒ13,80. En in de 7e en laatste groep (2530 en meer H.A.) is de hoogste contributie ƒ15. Nadat de voorzitter een en ander uitvoe rig bad toegelicht, ging de vergadering alge meen accoord met een dergelijke wijze vac contributie-beffing, die naar ieders mecnine het „betalen naar draagkracht" zoo volledig mogelijk had toegepast. Nog werd besloten, voor te stellen, dat 10 van de verhoogde contributie aan do afdee- lingskassen zal ten goede komen. Besloten werd voorts, bet ingrijpende voor stel, voorzien, van duidelijke toelichting, aan d« zusterafdeelingen te zenden, om adhaesie-be- tuigingen te verkrijgen, en zoodoende op dr Alg. Verg, meer kans te hebben, bet voorstel ook aangenomen te zien. Daarna werd de vergadering maar 't was intusschen laat geworden gesloten. NOORDWIJKERFTOUT. Zang- en Toon eel vereeniging. In het „Wapen van Noordwijkerhout" verga derden gisterenavond de leden van de Zang en do Tooneelvereeniging, om te komen tot oprichting van een Zang- en Tooneelvereeni ging. De voorzitter juicht het besluit vaa beide vereenigingen toe en verwacht daarvan meer heil. Hierna wordt de zangvereeniging ontbonden en een nieuwe vereeniging gesticht met voor- loopig 30 leden. Een reglement wordt vast gesteld. Besloten wordt de directeur der Zang ook als regiseur van de tooneelvereeniging te doen optreden. De contributie wordt vastge steld op 10 cent per week. Tot bestuursleden worden gekozen de heoren H. Brouwer, C. Broekhof, P. v. d. Klugt, N. Schouten, P. v. d. Raadt, L. v. d. Bury eg J. van. Schooien. Benige ander© zaken zuilen later worden besproken. SA A RLEM M ERMETSR. Paardenfokkerij. Het aantal leden; van de afdeeling Noord-Holland van de Natio nale Vereeniging tot bevordering der paarden fokkerij in Nederland bedroeg op 1 Januari j.l. 353, waarvan alleen in Haarlemmermeer, 118 woonachtig zijn. De centrale keuring van hengsten in Noord" Holland zal ook dit jaar weder plaats hebben te Hoofddorp op Donderdag 19 Maart. Hiervoor worden uitgeloofd: voor het tuig- paard (zwaar- era middenzwaar wagenslag) één premie van f 600; één van f 500 en éec van f 400. Voorts 7 aanhoudings-bijdragen van f 250* voor 3-jarige en oudere hengsten en 4 kleine premieën van f 100 voor hengsten van 7 jaar en ouder. iVoor het trekpaard wordt uitgeloofd één premie van f 400, voor hengsten van 3—6 jaar en voor hengsten op de eilanden f 800. Het totaal bedrag der premiën in deze ru briek bedra agt f 5150. De centrale keuring van merriën zal even eens te Hoofddorp gehouden wo;wn op ld en 11 Juni aanstaande. Bij deze gelegenheid worden prijzen uitgeK loofd tot een gezamenlijk bedrag van f 5873 (met inbegrip van de locale keuringen.) f? r Gemeenteraad. Gisteren hield de 'gemeenteraad een vergadering. De voorzit- ter opende haar met den gebruikelijken Nieuwjaarswensch. Aan d© muziek vereeniging „Crescendo" ta Slotend ijk werd f 50.subsidie verleend. Voor don nieuwen bode werd I 100 toego staan voor een rijwiel en f 25 voor onderhoud daarvan. Tot controleur der gemeentebelastingen' werd, na geheime zitting, benoemd no. 2 de» voordracht, J. H. W. Westhof te Hilver sum. No. 1 kreeg 1 stem. Tot onderwijzeres aan de O. L. school te Sloten werd benoemd mej. T. A. van der Mei, aldaar. In zake pensioenbijdrage voor onderwijzers werd besloten uit billijkheidsoogpunt hel onderwijzend personeel voortaan 3 pöt. to- laten betalen. BURGERLIJKE STAND. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. 'AL Spoor en A. II. Vernooy. J. G. Goes enj C. Gladpootjes. P. F. Konings en W. Roo^ zand. Geboren: z. van C. Edel—Van Leyen. BEVERWIJK. Geboren: z. van M. I. Voofc», hout—Böhm. z. van S. Meyer ten Boomj BLOEMENDAAL. Overleden: S. A. Glasj bergen 70 j. J. A. A. Grijpink 62 h G. de Vroom 66 jaar. Besmettelijke ziekten. Volgens opgaaf 1* de Staatscourant kwamen in de week van tot en met 13 Januari te Wormerveer 2 goj vallen van Diphtheritis voor. Te Zaandanj 2 gevallen van typhus en febris typhoïde» e,n 1 geval van Roodvonk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2