iP.W.U~weeftuiiserr. fBarreiiorissr Slobkousen. Winterpanioffels. BINNENLAND. Sociale Berichten. VerkooDinnen, Boel huizen enz, 8 T A o S i t' UW S 5 5 5 COMMISSIE VOOR HET EXAMEN B VOOR surnumerair der belastingen. Bij resolutie van den Minister van Finan- fciën zijn benoemd in de commissie voor het examen B voor surnumera'r der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen: tot lid en voorz.: de heer mr. dr. A. A. H. Struycken, hoogL Gem. Universiteit te Amsterdam, wonende te Zeist; tot leden, de heeren: mr. dr. J. H. R. Sinninghe Damsté, referend. Dep. v. Fin.; mr. A. S. Oppenheim, lector aan de Rijks- univer. te Leiden en W. C. Gelt-on, oud- leeraar in handels- en staatswetenschappen, allen wonende te 's Gravenhage. DE STAATSCOMMISSIE VOOR DE ONDERWIJSKWESTIE. Baron van Wijnbergen maakt in een in gezonden stuk aan „Het Kath. Schoolblad" (dat ons artikeltje over de Staatscommissie overnam) er ons opmerkzaam op, dat niet van „alle" andere partijen een beroeps- onderwijs-man naast den politieken man ia benoemd. Dat is inderdaad juist, en wij danken voor de terechtwijzing. Do heer van Wijnbergen zegt vervolgens: „Of het tot heden eene leemte is geble ken te zijn, dat de Katholieke Kamerfractie geen gewezen onderwijzer bij het Lager Ou derwijs telde, waag ik niet te beslissen. „Maar wel meen ik te mogen vragen of het juist is te schrijven dat er geen onderwijs man onder de Katholieke Kamerleden is, ter- vrij 1 die fractie het voorrecht heeft onder hare leden te tellen Dr. Nolens, thans hoog leeraar te Amsterdam en jarenlang leeraar te Rolduc bijzonder te waardeeren, nu in de naaste toekomst het middelbaar onderwijs wel licht nog meer de aandacht zal vragen dan het lager. „Geluk U trouwens uit de Installatierede is gebleken, zak de Staatscommissie ook aan Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onder wijs haar aandacht nebben te schenken." Hierop antwoordt „Het Kath. Schoolblad" en ontheft ons aldus van de moeite, om het zelf te doen: wij konden het niet beter zeg gen! het volgende: „De geachte inzender zal het wel met ons eens zijn, dat bij de samenstelling der Staats commissie de bedoeling heeft voorgezeten van elke partij te benoemen den erkenden leider met naast hem een geestverwant bij voorkeur onderwijs-speciailteit „En dan wil het ons voorkomen, dat Mgr. Dr. Nolens benoemd is als zijnde de leider der Katholieke partij, terwijl zoo er in de Katholieke Kamerfractie, een onderwijzer wa re geweest, deze naast den Katholieken lei der zou zijn benoemd. „De Staatscommissie zal óók haar aandacht aan het Middelbaar- en Voorbereidend Hoóger (niet aan het Hooger) onderwijs hebben te schenken. Zeker, maar op de allereerste plaats toch aan het lager, meenen wel „O.i. zou het nu zijn zeer goede zijde heb ben gehad, wanneer naast de lager-onderwijs- specialiteiten Ketelaar, Ter Laan en van der Molen, ook de Katholieke Kamerfractie de hare in haar midden had gehad, om deze in de Staatscommissie ta doen opnemen. „Iets anders heeft, denken we, ook de „N. H. Ct." niet willen zeggen. En het zou ons tegenvallen, zoo blijken zou, dat ook de heer Van Wijnbergen het hiermee niet eens is." H. M. ae Koningin op school. Gisteren bracht H. M. de Koningin onverwacht en incognito een bezoek aan een der gemeente scholen te 's Gravenhage. H. M. woonde de lessen bij in alle klassen. Op het einde deel de het hoofd mede, wie de lessen had bij gewoond en voor wie de kinderen Liede ren hadden gezongen. Te voet keerde H. M. naar het paleis terug. IJs. De Zuiderzee is dichtgevroren. Geen visscher kan de haven van Volendam ver laten. Brand. Gisteren is in een der vertrek ken van het departement van Koloniën te 's Gravenhage de vloer in brand geraakt. De brandweer rukte met veel materiaal uit, doch bluschte het vuur met een slang op de binnenleiding. De schade is zeer gering. De fabriek van rieten meubels, man den enz. der firma Schuitenmaker te De venter is gisteren geheel afgebrand. De brandweer kon niets redden. De schade wordt grootendeeis door ver zekering gedekt. De oorzaak is onbekend. Een truc. Een distillateur had er zich meermalen aan geërgerd, dat men in het buitenland de flesschen, die zijn produet had den bevat, vulde met minderwaardigen drank eh deze dan voor „echte Hollandsche" door liet gaan. Ten einde dit te voorkomen, bedacht hij het volgende: Stel, hij moet 10.000 flesschen naar Montreal leveren. Dan worden uit die 10.000 flesschen willekeurig 50 flesschen uit gezocht in elk waarvan een Engelsch gou den pondje wordt ingesmolten. Er blijven dan over 9950 flesschen waarvan elke fleseh voorzien wordt van een rond stukje metaal in vorm, grootte en kleur bedriegelijk op een Engelsch pondje gelijkende. Nu wordt de hee'.e bezending verzonden en vindt daar ginds haar weg. Wie de flesch ledigt, merkt natuurlijk, dat er een geldstukje inzit en hij rust niet, vóór hij het heeft, waartoe hij de flesch kanot slaat. Daarmee is het doel van den distillateur be reikt, want niemand kan dan meer uit die flesch met zijn merk namaak verkoopen. Het spreekt vanzelf, dat de echte en nage maakte geldstukken in de flesch worden ge bracht, terwijl zij gefabriceerd wordt, want kon dit geschieden terwijl de flesch kant en klaar is, dan was het ook geen kunst het geldstuk er u't te halen zonder de flesch kaoot te slaan. Het middel moet probaat werken en niet duur zijn, gelijk uit de reke ning valt op te maken, 50 pondjes vertegen woordigen een waarde van f 600. Er komt geen enkele flesch terug, zoodat vervalt de uitbetaling van 5 cents per flesch. die dc firma restitueert, zijnde f 500, terwijl de kostprijs zoowat .een cent is, of per 10.000 flesschen f 100 zoodat de firma aan de ka potte flesschen f 400 verdient, wat afge trokken van de f 600 (50 pondjes) een na- deeiig verschil geeft van f 200, waarvoor dc firma dubbel en dwars wordt schadeloos ge steld, doordat men met haar vlag niet meer een valsche lading dekken kan. De 50 echte pondjes zorgen er wel voor, dat de breekproef onverdroten wordt voort gezet. Een ontvluchte aangebonden. Een der drie personen, die dezer dagen uit cle rijks werkinrichting te Hoorn ontvlucht zijn, is op aanwijzing van een vrouw te Rotterdam aangehouden en ter beschikking van de jus titie gesteld. De ontploffing te Rotterdam. H. M. de Koningin heeft telegrafisch aan den bur gemeester van Rotterdam verzocht omtrent den toestand der bij het ongeval aan de Maaskade gewonden te worden ingelicht en daarbij tevens den wensch te kennen ge geven, dat Harer Majesteits deelneming aan hen en aan de nagelaten betrekkingen der overledenen zou worden overgebracht. De lijken van de beide slachtoffers van het ongeluk van Woensdag, Be lee en Vogel, zijn in het ziekenhuis te Rotterdam gerech telijk geschouwd. De toestand van de ove rige gekwetsten is bevredigend. INTERNATIONALE ARBEIDSWET GEVING. De 10e aflevering van den loopenden jaar gang van het „Bulletin" van het te Basel gevestigde „Internationale Arbeidsbureau" is verschenen en zal weldra aan de leden der Hollandsche afdeeling (de Nederlandsche Ver- eeniging voon Wettelijke Bescherming der Arbeiders) worden toegezonden. Deze afle vering bevat de kennisgeving van den Zwit- serschen Bondsraad aan de verschillende Re- goeringen, nopens den afloop der internatio nale Conferentie voor arbeids- escherming, die van 15 tot 25 September 1913 te Bern heeft plaats gevonden. Het als eind-resultaat dier conferentie, door de vertegenwoordigers der schillen-de Rijken onderteekende grondplan voor internationale overeenkomsten, inzaket het verbod van industrieelen nachtarbeid voor jeugdige personen en den maximumarbeids- duur van vrouwen en jeugdige personen in de industrie wordt in zijn geheel medegedeeld. De verdere inhoud der aflevering wordt inge nomen door verschillende nieuwe maatrege len die in onderscheiden landen in het be lang der arbeidersbescherming zijn ingevoerd. De aandacht wordt gevestigd op een Fransch decreet van 1 October jl., waarin maatregelen worden voorgeschreven ten behoeve van per sonen, die in de industrie aan loodvergifti- ging blootstaan en op een ree les dergelijke bepalingen, die door de Russische Regeering zijn uitgevaardigdvoorts op de zeer uitvoe rige Engelsche verordening van 2 Januari 1913, bevattende veiligheidsmaatregelen in acht te nerrwn bij den arbeid in aardewerkin dustrie en waarbij de op dit punt bestaande be palingen aanmerkelijk worden uitgebreid en verscherpt. Verder is opgenomen de wet van den Australischen Statenbond, inzake de Moe derschapspremie. Krachtens deze wet wordt) aan elke vrouw, die, hetzij in Australië, hetzij aan boord van een schip dat van een haven van den Statenbond of een territorium van den Statenbond naar een andere haven of territorium van dien Bond onderweg is, een kind ter wereld brengt, uit de Staatskas een moederschapspremi© van 5 Pond Sterling toe gekend. Telkenmale wanneer een geboorte plaats vindt wordt de premie uitgekeerd. Wordt meer dan één kind tegelijk geboren, dan wordt echter slechts één premie toege kend. De moederschapspremie wordt evenwel alleen uitbetaald aan vrouwen, welke bewo ners van den Statenbond zijn of het voornemen bezitten, zich daar te vestigen. Vrouwen van Asiatische afstamming of vrouwen, die tot de oer-bewoners vaw Australië, tot Papua, of de eilanden van den stillen Oceaan behooren, ontvamgen de moederschapspremie echter niet. De wet bevat verder verschillende bepalingen omtrent de uitbetaling, regels bij overlijden van do jonggeborenen of van de moeder enz. Een andere Australische wet is voorzeker niet minder merkwaardig, n.l. de Fabrieks- wet van Tasmania van 1910, aooals die in 1912 is herzien. Deze wet bevat zoowel de bepalingen in het belang der bescherming tegen gevaar voor leven of gezondheid van volwassenen en jeugdige- personen, als re gelingen op den arbeidsduur en bepalingen op de minimumloonen van fabrieksarbeiders, ten aanzien van de veiligheidsmaatregelen houdt de wet slechts algemeene aanwijzingen in. Een buitengewoon groobe macht wordt ten aanzien van de uitwerking dier algemeene principes aan de arbeidsinspectie toegekend, Het betrekking tot den werkduur wdrdt deze voor het gros der bedrijven bepaald op 48 uren per week met een maximum van 10 uur per dag, zoowel voor mannen als vrouwen en jeugdige personen, terwijl op één dag per week de arbeid ten 1 uur n.m. dient te ein digen. Er mag langer worden gewerkt dan 48 uur per week, mits gedurende niet langer i dan in totaal 200 uren 's jaars en wijders onder i voorwaarde dat een vergoeding wordt gegeven van tenminste het li4-voudige van het gewone loon. De werklieden, die na 's avonds 6 uur arbeiden en minder dan-15 shillings weekloou ontvangen, moet 6 stuivers theegeld worden uitbetaald. De wet bevat eveneens bepalin gen op den arbeidsduur van winkelpersoneel. Voor jeugdige personen en vrouwen, die tegen loon werkzaam zijn wordt deze bepaald op hoogstens 52 uur per weck en op hoogstens 9 uur per dag, buiten de rusturen. De wet stelt voorts algemeene bepalingen vast om trent de minimumloonen, die aan de in fa brieken werkzame personen beboeren te wor den toegekend. Deze minima bedragen 4 shil lings per week in het eerste jaar der werk zaamheid, 7 shillings in het tweede jaar, 10 shillings in het derde, 13 shillings in het vier- vierde, 16 shillings in het vijfde, 19 shillings in het zesde en na dien tijd tenminste 20 j shhiJlings 's weeks, terwijl den arbeiders ver-1 boden wordt tegen een geringei loon werk zaam te zijn. Deze minima gelden voor den gewonen normalen werktijd zonder bijbere kening der overuren.. Op overtredingen der wet zijn strenge straffen gesteld. Het is voor- 1 zeker hoogst opmerkelijk dat ook de ouders wanneer hun kinderen jonger dan 18 jaar in oen fabriek werkzaam zijn en te hunnen aan zien de bepalingen der wet niet worden nage lend, strafbaar zijn cn bedreigd worden met een boete van 20 shillings voor ellie overtre ding. De bovengenoemde aflevering bevat verder o.m. de wet van Tasnfhma op het sluitings uur van winkels. den gevangenisstraf. .VERDUISTERING VAN EEN NAAI- MACHINE. Bekl. heeft het gedaan om op te komen voor zijn zaak en zijn gezin. Spr. vraagt dus een lichtere straf. W&n ot?2R Eerst werden gisteren door de Recht-j Eerst werden hedenmorgen door de Recht bank eenige kinderzaken behandeld met ge sloten deuren. Daarna- verscheen in het bankje een man, die verdacht werd van VERSCHILLENDE DIEFSTALLEN. Hij werd beschuldigd op 16 December 1913 te hebben weggenomen een paardedeken; op 17 December een irijtuig lantaarn en op 19 December daarna een paar schoenklompen. De man bekende. Hij was onder den invloed van sterken drank noen hij de misdrijven pleegde: hij maakt daar veel misbruik van. Hij heeft de diefstalletjes gedaan om in de gevangenis te komen. Het O. M. vroeg zes maanden gevangenis straf met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger Mr. Baas wees op de ellende, die de man had doorstaan jarenlang: hij is geen beroepsmisdadiger en heeft zich voor- j genomen niet meer te drinken. I Spr. riep dus de clementie der rechtbank in. Twee gebroeders v. K. uit- Beverwijk ston den terecht; dc een wegens diefstal van aard- appelen van een land onder Velsen de andere wegens hulp aan zijn broeder daarbij verleend, door op den uitkijk te gaan staan. Beide bekl. die volgens getuigenis van den veldwachter niet gunstig bekend staan* takelde de vrouw toe met een vijl Zij had ontkenden ten stelligste. Zij visten vajn een gebroken arm en eenige wonden di« do heele zaak niets af. hevig bloedden aan het hoofd. Het O. M. vroeg tegen J. v. K. wegens! Een bekende van den rijwielhandelaar diefstal 6 maanden gevangenisstraf, tegen zijn hielp hem door den echtgenoot en denzoon broer P. wegenis medeplichtigheid 5 maan-1 der vrouw terug te duwen. Het O. M. achtte de mishandeling wettig en overtuigend bewezen en wees op de ern- stige mishandeling en de willekeurigheid, !W. S. had verleden jaar van de Singer j ^aarrnode de rijwielhandelaar is opgetreden Maatschappij een naaimachine gekocht op af- 1 n'oemi'c zijn gedrag schandelijk en be- betaling. Een op die wijze gekochte machine nejJ,en cr',, wordt eerst eigendom, wanneer het geheels Pr daarom een flinke straf vragen bedrag is aïbetaald. Nadat ongeveer f 7 was eisc, een £evanoertlsstraf van vier afbetaald heeft de bekl. die niet versche-T,j*n,. C,n',m. nen wasde naaimachine verduisterd, door rdediger Mr. Tjeenk Willink ze te beleenen in een bank van leening te 6 er fen. n uk bp, dat er geen sprake Amsterdam en het beleen briefje te verkoo- peweast va"een ]t00b en dat de rijwiel- handelaar recht had op de fiets, die hij Het O. M. vroeg een gevangenisstraf voor vei humd had. den tijd van vijf maanden. BELEEDIGING. De volgende bekl. ook niet verschenen had te Zandvoort een veldwachter, die hem gevraagd had of hij vergunning had op een j afgesloten jachtveld te loopen beleedigendei scheldwoorden toegevoegd. Tegen hem werd een week gevangenisstraf j gevraagd. j VERKOCHT. DIERENMISHANDELING. j (ïroo(e verbooping van vijf Boerenhofsteden, Tegen H. L. die verstek had laten gaan ^oeD®dag werden te Sassenheim de per- werd wegens dierenmishandeling hij had e"' e vori®e week in bod gezet, afgesla een paard zonder noodzaak met het dikke einde van de zweep geslagen geëischt,1 een gevangenisstraf van 14 dagen EEN DIEVEGGE. Een herbergier in de Nieuwe Meer miste b.eddelakens, ondergoed, kousen en geld. Hij verdacht daarvan een 33-jarige vrouw uit Haarlemmermeer, die bij hem werkte. Om haar te betrappen had hij gemerkt geld in zijn, Zoniagsche broek gestoken en liet haar die afschuieren. Later miste hij het geld en zoo kwam het uit, dat zij meer diefstallen had gep'eegd. Hoewel gewaarschuwd ging zij steeds door met hare diefstallen. De vrouw huilde voortdurend en zeide op de vraag, of zij nog iets te zeggen had, ir'ets anders dan: „Straft u me maar, ik heb om die diefstallen al zooveel ge'e.len." De vrouw zeide, dat zij het zeer arm had en daardoor tot de diefstallen gekomen was. Het O. M. vroeg een gevangenisstraf van 3 weken. BURENRUZIE: Te Aalsmeer had een man ruzie met zijn buren. Op zekeren avond, dat hij met zijn kinderen aan de tafel zat, werden plotse ling de ruiten ingeworoen met steenen. Toen de man naar buiten ging, zag hij een troepje mannen, die met steenen wier pen. Twee ervan hadden zich daarvoor gister middag te verantwoorden, doch zij fmtken- den schuldig te zijn. De man, bij wie de ruiten waren ingegooid er was geen ruit heel gebleven zeide nooit iets met de bekl. gehad te hebben, doch hij had dikwijls last van baldadighe den De bekl. gaven een geheel ander verhaal van het gebeurde en bleven hun onschuld betuigen. Tegen v. B. werd een gevangenisstraf ge- eischt van drie weken; tegen W. E. van twee maanden. VERZET TEGEN DE POLITIE. J. Z. heeft den veldwachter van Ilpen- dam, toen deze hem wilde inrekenen gesla gen en getracht zich los te rukken. Bekl. zeide, dat de veldwachter hem steeds zocht en nu eindelijk er in geslaagd is hem te pakken te nemen. Meermalen moest de pr&sident den bekl. waarschuwen zijn mond te houden, anders zou hij uit de zaal gezeT woruen. Hij viel zelfs het O. M. in de rede. Het O. M. vroeg een gevangenisstraf van 45 dagen. VISSCIIEN IN VERBODEN WATER. Een Vojendammer had gevischt in verbo den water op de Zuiderzee. De getuige was niet van Urk kunnen ko men en dus werd de zaak aangehouden tot den 5en Februari. EEN OPVLIEGEND RIJWIEL HANDELAAR. Een rijwielhande'aar ha 1 aan een juffrouw een rijwiel verkocht op afbetaling. Zij zou naar Rotterdam verhulzen en toen kwam de rijwielhandelaar het rijwiel terug vragen. De vrouw wilde het echter niet ge- De navolgende combinatiën werden afge mijnd: Perceel 9 en 10, staande op 25,325 oj 5. door Hoogeveen te Haarlem. Perceel 18, 19, 20 op 33,800, op 25 dooï Rnigrok, Wassenaar. Perceel 22 en 23 op 18,100 op 600 door G. Lubbe, Oegstgeest. Perceel 26 en 27 op 10,000 op 650 door D. Hoogstraten, Sassenheim. Perceel 26, 27 en 30 op 18,700 op 5 dooi H. Bader, Sassenheim. Perceel 34 en 35 op 14,625 op 650 dooi De Koning, Sassenheim. Perceel 42 en 44 op 19,925 op 1500 door D. Nieuwerhuis en Zoon te Lisse. Perceel 45 en 46 op 36,700 op 1500 door De Koning, Sassenheim. Perceel 45 tot en met 50 op 64.600 op 20(1 door J. Oostdam. Noordwijkerhont. De woning „Schoonewegen" zal gedeeltelijk en „Nieuw Alkemade" onder Warmond ver» o__. moedelijk geheel voor het boerenbedrijf in ven ze zou het geld verder geregeld be- gebruik blijven. talen. De rijwielhande'aar wilde toen met Het overige ging in verschillende hander geweld dat rijwiel terugnemen en gaf den over. oudsten zoon een stomp voor den neus en zeide hij. „Gij znlt uzelf met een ietwat karig rantsoen moeten tevreden stellen, Bessie. Ik ben geen onedelmoedige man, maar Je zult begrijpen, dat het heel lastig gaat, om je van voedsel te voorzien, zonder bemerkt te worden. Gedurende een poosje zal ik je geen verdere visite kunnen brengen." Deze op konden toon gesproken woorden, waaruit haar bleek, dat hare gevangenschap nog langer zon duren, verdreven den eetlust by het meisje. Ze luisterde hulpeloos naar het onheilspellend geluid van den man, van wien haar lot afhing. „Maar ik behoef hier toch niet te blijven!" sprak ze bijna klagend. „Indien u mij laat gaan, beloof ik u, nooit aan iemand te zul len zeggen, waar ik geweest ben of wat ik gezien heb." Mapleton schudde zijn hoofd met geveinsd leedwezen. „M'n goede Bessie, dat hangt niet van mij af," antwoordde hij, met een mis lukte poging, om aan zijn hatelijke stem een accent van vriendelijke oprechtheid te geven. „Ik heb met den Lord gesproken, ik was ver plicht znlks te doen, als zijn deelgenoot in de onderneming, die door uw dwaas gedrag met mislukking is bedreigd. Hoe zeer ik persoonlijk ook geneigd zou zijn, om je be- belofte te aanvaarden, Lord Purbeck zal geen medelijden kennen. Je hebt je neus gestoken in een groot regeeringsgelieim en hü is niet van plan, zijn doel te missen door het gedoe van lieden als jij. Zal ik je vertellen, hoe zij ne instructies ten uwen opzichte luidden!" „Jn." -"rolde Bessie zachties. „Gij kent den Lord, enkel als den vriende lijker edelman en edelmoediger heerscher," ging Mapleton voort. „Maar daar is nog een andere zijde aan zijn karakter. Wanneer hij zich iets heeft voorgesteld te bereiken, dan is hij niet tevreden vóór hij alle hinderpalen meedoogeloos uit dcu weg heeft geruimd. Jij hebt Lord Purbeck's weg gekruisd, arme Bessie, en hij ziet zich nu verplicht, tegen je op te treden. De instructies, die hij mij gaf, behelsden, dat je dit x,erblijf niet levend zult verlaten. En," hier ging Mapleton's stem in een beieekenisvol fluisteren over „je zult wel begrijpen, dat het onmogelijk zou zijn, je altijd hier te hoitden." „Je meent, dat zijn l ordschap zou verlan gen, dat ik gedood werd! Ik geloof er geen woord van," gaf Bessie moedig ten bescheid. „Ik kon ook nauwelijks denken, dat je het zoudt gelooven in 't eerst,'" ging hij lijzig voort. „Maar het is niet te minder waar. Ik wil daarmee niet zeggen, dat je gewelddadig om het leven zult gebracht worden. Ik zou dat met over mij kunnen verkrijgen, en nie mand anders komt er ooit in deze afdeeling van de groeve. Niettemin, je lot zou toch be slist zijn, en een niet minder vreeselijk karak ter dragen. Bessie, weinige dagen, wanneer ik eenige zaken met Lord Purbeck zal af gehandeld hebben, zal ik heengaan niet alleen van Devil's Gap, maar heelemaal uit Engeland om nooit weer terug te keeren. De toegang tot de tunnel zal weer dichtge- maakt worden en niemand zal hier nog van uit de buitenwereld kunnen biunend'-ino-esi. Je "begrijpt, wat er onder die omstandigheden met je zal gebeuren! Begrijp je» dat je dan langzaam znlt uitgehongerd worden alleen en in 't donker!" „Zelfs indien hetgeen u zeide waar was, stamelde Bessie, dan zou zijn Lordschap toch wel zachter gestemd worden, nadat gij waart heengegaan." Zij was half overtuigd door het vreeselijke realisme van bet tafereel, dat hij haar voor cogen bad gesteld. „Hij zou Mr. Budge zenden, om mij te bevrijden." „Koester daaromtrent» geene illusies," ging Mr. Smyly voort. „In het zeer onwaarschijn lijke geval, dat de Lord berouw over zijn handelwijze zou hebben, zou hij toch nog niet Budge of iemand anders zenden, om de ze afdeeling van de groeve te ontsluiten. En om deze reden hij gelooft n.l. dat ik u dezen rsebt zal dooden. In mijn eigen belang durf ik hem niet misleiden. Niet tegenstaande dat is er toch nog een weg tot redding open, en ik hen bereid, je te helpen, op een voorwaar de." „O, welke is die!" kreet het meisje, terwijl ze smcekend haar banden vouwde. De n-orsohe loon nochtans van Mapleton's stem gaf haar niet veel hoop. Voor Mapleton was nu de tiid gekomen, om zijn ultimatum te stellen. „Zooals ik je zeide, zal ik binnenkort Engeland verlaten," zeide hij. „Indien gij door het huwelijk uw lot aan het mijne wilt verbinden ziedaar uw eenige kans. Gij zult evenwel niet eerst nog uw moeder kunnen zien. Gedurende den nacht zal ik je hieruit bevrijden. Maar wan neer ge eenmaal buiten bet land ziit, in Ame rika of Australië, dan zult ge een zeldzaam gelukkig leven hebben. Ik zal schatten gelds bezitten. Ge zult leven in een groot huis, met bedienden en paarden en automobielen kortom, al wat kan dienen om je gelukkig te maken. Dan zult ge spoedig vergeten, dat ge ec maal gewoond hebt te midden van cle armzalige rotsen dezer verlaten kust. Dat vooruitzicht is toch wel schitterender dan de hongerdood. Wat zegt ge daarop, kleine Bes sie?" Het zou niet hebben kunnen bevreemden, indien Bessie Calloway, verlegen boeren meisje als ze was en in twijfel of ze Maple ton wèl of niet moest gelooven, z,ieh aanvan kelijk niet verontwaardigd bad betoond. Maar toch is dit het eenige woord, om de houding weer te geven, die zij aannam, vóór zij haar antwoord uitsprak. „Ik zou liever hier in het donker sterven en nooit weer bet daglicht zien," luidde het flinke antwoord. Mapleton's wreede oogen fonkelde toornig. „Dan kan ik alleen maar hopen, dat ik je den volgenden keer, als ik je kom bezoeken, in eên minder koppige gezindheid zal vin den," gromde Mapleton. „Biscuits zijn geen bijzonder krachtig voedsel, maar ik zou je toch maar aanraden, matig te zijn in het ge bruiken ervan, daar het twijfelachtig is, wan neer ik zal terugkomen." Hij ging heen, het meisje overlatend aan een schrikwekkende verlatenheid, die toch nog niet zoo schrikwekkend was als het ge sprek, dat zij daar juist had moeten voeren Dat aleen-zijn zou vier lange dagen en nach. ten dure" HOOFDSTUK XXIV. DE PASSAGIER UIT LONDEN. Toen Heetor afscheid had genomen vail Miss Campion bij den dorpswinkel, die tevens postkantoor was, fietste hij naar het spoor wegstation en legde de vier mijlen daarheen zoo ving mogelijk af. Maar terwiil hy voort- stoof langs de ruwe landwegen, vond hij ge legenheid, te overwegen hetgeen de slimme oude dame hem had medegedeeld, en hij kon het met hare conclusie volmaakt eens zijn. Het feit, dat Mapleton een zevenponds bus biscuits had gekocht, en dat hii er voor ge waakt had, dat ze uiet naar het huis van Martha werden gebracht, dat alles wees erop, dat Bessie Calloway op eenige mijlen afstand in den omtrek ergens door hem werd opge sloten gehouden. Hector kwam tot het be>- sluit, dat het noodig was zijn plan de cam pagne te herzien en hij herzog het aanstonds. (Wordt vervolgd)". gort, waarvan de uitslag was als hierondt volgt: Pare— Hn hftd O"z t Ver r preset £feemijrd r 'b 1 12 000 2000 14.000 2 - 8.600 - 2100 - 10,700 3 - 6,900 - 1100 - 8.000 4 - 8.000 - 1000 - 9000 5 - 35000 50 - 15.050 6 - 12-800 - 200 - 5 - 13 005 7 - 7.900 - 7.900 8 - 7 600 - 7.600 9 - 15.200 - 800 25 - 16 025 10 - 8 500 - 500 - 9.000 11 - 8.700 - 8.700 12 - 10 600 - 200 - 10.800 13 - 9.600 - 9,600 14 - 9.100 - 500 - 9.600 15 - 6,600 - 6.600 16 - 6.000 - 6 000 17 - 6.900 - 100 - 7 000 18 - 20,200 - 500 - 20.700 19 - 6.200 - 6.200 20 - 6 800 - 100 - 6.900 21 - 9.500 - - 9500 22 - 7.600 - 1300 - 8900 23 - 8.000 - 1200 - 9.200 24 - 10,400 - 600 10 - 11.010 25 - 4,300 - 4.305 26 (- 4.500 200 4.700 27 - 5.000 - 9"0 - 5.300 28 - 7.400 - 100 - 7.500 29 - 12.100 - 12.100 30 - 7.500 - 500 50 - 8 050 31 - 7.300 - 200 - -7.500 32 - 4.800 - 200 - 5.005 33 - 4.600 - 200 - 4.800 34 - 7.400 - 800 ƒ125 - 8.325 35 - 6,100 - 200 - 6.300 36 - 13 000 - 1000 - 14.000 37 - 5.700 - - 5.700 38 - 6.400 - 400 ƒ100 - 6,900 39 - 12.800 - 12.800 40 - 8.400 - 600 - 9.000 41 - 8.300 - 100 - 8.405 42 - 10 0(10 - 1300 ƒ700 - 12.000 43 - 7.000 - 100 50 - 7150 44 7,000 - 800 ƒ125 - 7.925 45 - 15.300 - 2500 - 17.800 46 - 18 900 - 18.900 47 - 10.700 - 500 - 11,200 48 - 6.700 - 500 1 7.200 49 - 5.800 - 200 - 6.000 50 - 2,700 - 300 - 3,000 i MtFAcnnnmni

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6