Smakelijk Brood Electr. Luxe-Broodfabriek üederiandsciie K. Volksbond vaar Haarlen ea buitengemaealea. Mengelwerk. Een avontuur in de prairie. K. K. Tehuis voor schoolgaande kinderen „Sint Ludovica". De Sint Ludovica-vereeniging stelt zich ten doel hulp te verlrenen aan ouders, die niet in staat zijn hun kinderen huiten de school uren te verzorgen. Inlichtingen te bekomen aan het Tehuis, (led. O. Gracht 111, iederen werkdag, uitgenomen des Zaterdags, tussclien vijl uur en half acht. Geestelijk adviseur is le WelEerw. Pater A. M. Ellerbeek. Maria-Vereeniging. Secretariaat Jordensstraat 12. De vereeniging heeft ten doel het alcoholis me in katholieken geest krachtdadig te be strijden. De leden zijn geheelonthoudster of afschafster. Lidmaatschap van de Maria Ver. vanaf 16 jaar, van den Meisjesbond van 12 tot 16 jaar, van de St. Anna-Ver. voor kinde ken beueden 12 jaar. Mej. N. Kruysman, pres.; mej. M. v. d. Veen, secretaresse, Jordensstraat 12; mej. C. Uusseil, penniugmeesteresse. II. K. Kring. net doel dezer vereeniging is, eene nauwe re aaneensluiting onder de R. K. Jongelie den van Haarlem en aangrenzende gemeen ten, jongelieden, die ten minste tot den mid denstand gerekend kunnen worden en den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben, te bevor- •deren. Dit doel wil zij bereiken door het houden van eene sociëteit met leestafel, het oprichten en het instandhouden van eene bibliotheek, het doen houden van lezingen, conferenties eri voordrachten, door muziek en zang en verder door alle wettige middelen, die volgens Ka tboliek beginsel geoorloofd en aan boven genoemd doel der vereeniging bevorderlijk kunnen /.'tin. Het bestuur bestaat uit; M. J. Muylaert, voorzitter, C. H. Rosse, onder-voorzitter,^II. Th. Fibbe, secr., Jansweg 46, J. VV. Th. Fib- be, 2e secr., 1'. B- Kerkhoff, penningmeester. Geestelijk adviseur is de WelEerw. Pa ter C. H. C'aininada. R. K. Militairen-Vereeniging, Zoetestr. 14. De Vereeniging- heeft ten doel; Bevorde ring van godsdienst, zedelijkheid en trouwe plichtsbetrachting onder de R. K. Militairen, te Haarlem in garnizoen. Tot dit doel beeft zij een eigen gebouw, gelegen Zoetestraat 14, waarin zij aan hare leileu, de R. K. Militairen, gelegenheid geeft zich eiken avond onder leiding van den Eerw. Directeur en het Bestuur te vereeni- geu en zich aldaar met gepaste ontspanning, en goede lectuur te vermaken en zich door gebed te stichten. Bestuur: WelEerw. Heer J. J J. Noord- man, Pres. Dir.; W. J. B. van Liemt, War moesstraat 30, Secretaris; J. v. d. Star, Pen ningmeester. R. K. Slagersgezellen-Vereeniging „St. Joris" Afdeeling Haarlem. De Bond heeft ten doel: de zedelijke en stof felijke verheffing der slagersgezellen op den grondslag der Roomsch-Katholieke beginse- len. Ledenvergadering eiken eersten Maandag der maand, des avonds half negen, in het ge- houw St. Bavo. Het dagelijkseh bestuur bestaat uit de hee- ren E. C. SPRUIJT, voorzitter. L. VAN LENT, secretaris. W. VALKEN ET, penningm. Kruisverbond. Het Kruisverbond werd opgericht den 11 Januari 1904 en stelt zich ten doel de drank bestrijding meer in het bijzonder onder de mannen. Het bestuur bestaat uit de heeren: W. J. Speller, voorzitter; C. J. Gonnet, Paviljoens- laan 1, secretaris. Geestelijk adviseur de Wel Eerw. kapelaan C. P. vau der Salm. Katholieke Sociale Actie. Doel: De katholieke sociale actie jn den zin der Encyclieken „Rerurn Novarum" en „Gra ves de Communi re" in gehoorzaamheid aan Z. D. H. den Bisschop op de krachtigste wijze te bevorderen, met uitsluiting van alle zui ver politieke actie. Bestuur: J. H. Visser, voorzitter; J. Ch. Vintges. penningmeester. J. W. M. Pasdeloup, Spaarne 41B rood, secretaris. R. K. pol. Propagandaclub. Tot bijstand van het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Haarlem bestaat er eene politieke propnsranda-elub, welke zich ten doel stelt: de verhooging der politieke ken- nis en actie onder de Katholieken te Haar lem. Dit doel tracht zij te bereiken door: a. het verschaffen van inlichtingen ter verkrijging van het kiesrecht; b. het deelnemen aan de practisehe ver- verkieziiigswerkzaambeden; c. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Nieuwe leden kunnen ten allen tijde wor den aangenomen en melden zich daarvoor aan bij het Bestuur. Hel Bestuur: J. H. Visser, voorzitter, Nieu we Gracht 46. G. J. Braakhuis, alg. secretaris,, Hagestraat 10. Haarl. Kaffa. Esperantoclub. Het doel aangegeven door de Ned. Kat. Esp. Ver.: le. Verspreiding der wereldhulptaal Espe ranto onder de Katholieken; 2e. de behartiging der internationaal katho lieke belangen in den meest uitgebreiden zin door middel van Esperanto. Deze vereeniging, bestaande uit dames zoo wel als heeren, houdt bare vergaderingen om do twee weken op Donderdag, in St. Bavo, 6medestraat Voorzitter is de heer W. M. de Boer, Heem- ïtede; secretaris de heer J. J. Vollaerts, Am- êterdamstraat 70. R. K. Bibliotheek der Sint Vmcentius- Vereeniging. Doel; De Christelijke beginselen te ver spreiden door middel van boeken of tijdschrif ten en door het verkrijgbaar stellen van uit- epanningslectuur, welke niet in strijd is met de Kath. Geloofs- en zedeleer, tegen een uiterst billijk leesgeld. Lokalen: Nieuwe Groenmarkt, geopend eiken Woensdag bet geheele jaar, eiken Vrij dag vanaf 3 October tot April, des avonds van IA tot 9 uur. Schoterkwartier bij de kerk, geopend eiken Vrijdag vanaf 19 September tot April des avonds van 8 tot 9A uur. Arithoniestraat. Zusterschool, geopend el- ken Woensdag vanaf 10 September tot April des avonds van TA tot 9 uur. Dagelüksch Bestuur: C. H. J. de Graaff, President; P. J. v. Kessel, Plein 5. Secretaris; G. Jansen Hendriks, Penningmeester. Haarlemsoli Brokkenliuis. Zoetestraat 13. Doel: Alles wat overtollig of onbruikbaar geworden is in de huishouding aan de lief dadigheid dienstbaar te maken. leder van welken godsdienst ook kan voor luttelen prijs koopen op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Het Bestuur bestaat uit de heeren A. F. J. Nieberg, President; P. Honoré Metz. Secreta ris, Schotersingel 77a; J. Olifiers, Penning meester en A. F. H. v. d. Vaart. R. K. Politieke propaganda-elub „St. Petrus." Schoten. Zij is opgericht tot bijstand van het be stuur der R. K. Kiesvereeniging te Schoten (stadsgedeelte) en stelt zich ten doel de ver hooging der politieke kennis en actie onder Katholieken te Schoten (stadsgedeelte). Dit doel tracht zij te bereiken door: A. het verschaffen van inlichtingen ter verkrijging van het kiesrecht; B. het deelnemen aan praetiselie verkie zingswerkzaamheden; C. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Het bestuur is samengesteld als volgt: Slesker, voorzitter, Billitonstraat 22; J. D. v. Wieringen,secretaris, Gen. Cronjéstrnat 115rood; Th. van Geldorp, penningmeester, Borneostraat 15, waar zich ten alle tijde nieu we leden kunnen aanmelden. Propegandaelub Leo XIII, Hillegom en O. Doel der vereeniging is het verspreiden van het weekblad „De Christelijke Actie" en ver dere werkzaamheden van die aard. De vereeniging roep ijverige leden te hulp. Het bestuur bestaat uit de heeren M. W. Ruigrok, Itoosterweg 111, voorziter; J. v. d. Linden, Mariastraat, secretaris; Jac. v. Leeu wen, Krochtstraat, penningmeester. Vereeniging „St. Jeroen" te Hillegom. De vereeniging St. Jeroen stelt zich ten doel om eenmaal per jaar een Bedevaart^ te houden naar Noordwijk, om daar de heilige overblijfselen van St. Jeroen te vereeren. Het bestuur bestaat uit de heeren: A. Was senaar, voorz.; J. C. Kop, secretaris; W. van Putten, penningmeester. Eerbied in Gods Huis. Noordwijkerhout. Het doel is hetzelfde als de Haarlemsche vereeniging van dezen naam (zie boven). Ook bier wordt de aanmelding van nog vele leden op prijs gesteld. Dagelijkseh bestuur is: L. v. d. Linde, voor zitter; J. Turenhout, secretarft-penningm. Propagandaclub „Sint Leo", Beverwijk. De club stelt zich ten doel: het uitbreiden der Bondsafdeeling en het verspreiden van goede lectuur; het aanwerven van abonne menten op alle katholieke bladen; het doen beleggen van propagandavergaderingen en verdere werkzaamheden van socialen aard. Het dagelijkseh bestuur bestaat uit de hee ren: J. C. S. Mulder, voorzitter, Wolf en De- ken'str. 16; F. J. de Wildt, secretaris, Heems- kerkerweg 32; J. Commandeur, penningmees ter, van Harencarspelstraat 11. Bezorging op ieder gewenscht tijdstip in alle omliggende dorpen. HEHRi J. C ABELS. Afdeeling HAARLEM. Bomtegebouw Smedestraat 2a. Maandag 19 Jan. Ondersteuningsfonds. Vergadering Schoenmakers. Dinsdag 20 Jan. Verg. Kalk- en Steen bewerkers. Verg. Schilders. Verg. Typografen Aanvang der Zilveren Jubelfeesten in de SL Jozefskerk aan de Jansstraat. Woensdag 21 Jan, 'savonds 8A uur Plechtig Lof. Conferentie van den leider der Geestelijke Oefeningen, den ZeerEerw. Pater I. Marijnissen C-ss.R. over „De 6chat des ge loofs." Donderdag 22 Jan. 'smorgens 5A uur: Conferentie over „De waarde der ziel". 5.50 Rozenhoedje voor den bloei der afd. Haar lem. 6 uur H. Mis tot dezelfde intentie. Des avonds half negen plechtig Lóf. Conferentie over „De slavernij der zonde." Vrijdag 23 Jan. 'smorgens 5A uur. Con ferentie over „Christus ons leven". 5.50 uur Rozenhoedje voor de overleden leden der afdeeling. 6 uur H. Mis tot dezelfde intentie. '6 Avonds 8A uur plechtig Lof. Conferentie over „De Kerk onze Moeder." Zaterdag 24 Jan. 'smorgens 5A uur: Conferentie over „De goddelijkheid der Biecht". 5.50 uur Rozenhoedje voor de bekee ring van ons vaderland. 6 uur H. Mi6 tot de zelfde intentie, 'sAvonds geen conferentie. Zondag 25 Jan. 'smorgens 6.30 uur: Con ferentie naar aanleiding van St. Paulus' Woord: „Weest sterk in het Geloof'. 7 uur: H. Mis, waaronder Generale H. Communie. In het Gebonw Sint Bavo. Van 8 tot niterlijk half tien: Ochtendfeest met gemeenschappelijk ontbijt. 's Avonds 8 uur: Groote feestavond. Feest rede van Pater Marijnissen en Mr. J. B. Bo- mans. Attenties Met het oog op deze feestviering Sebben In 't gebouw St. Bavo geen vergaderingen plaats der onderafdeelingen van 21—25 Jan. Alle leden worden dringend verzocht de Gees telijke oefeningen in de St. Jozefskerk, zoo wel 's morgens als 's avonds, bij te wonen, alsook aan te zitten aan 't gemeenschappelijk ontbijt. Hiervoor schaffe men zich een kaart aan bij den concierge voor slechts 10 cents. Deze kaart geeft tevens recht tot den groo- ten feestavond, terwijl men haar na afloop gratis kan inruilen voor een toegangsbewijs tot het avondfeest op Zondag 27 September, den eigenlijken oprichtingsdatum. Zaterdag 24 Jan. 8 uur Hulpspaarbank Schoterkwartier. Half 9 Spaarkas St. Nico- laas (winterprovisie). Spaarbank, Steunco mité. Inschrijving coöperatieve bakkerij, Bibliotheek. Namen® het Bestuur, A. L. VOLLAERTS, Secret. Afdeeling O VERVEEN en Omstreken. Zaterdag 17 Jan. des avonds van half 8 tot half 9, zitting Spaarbank in het gewone lokaal. I Dinsdag 20 en Woensdag 21 Januari zullen de jaarfeesten alhier plaats hebben. Aanvang des avonds ten 7 uur, opening der zaal half zeven. De leden worden er aan her innerd, dat kinderen beneden de 16 jaar niet worden toegelaten en dat de contributie ge- heel moet aangezuiverd ziin. De feesten zul len plaats hebben in Hotel „Van Ouds het Raadhuis." Namens het Bestuur, W. v. d. AARDWEG, Secr. Afdeeling HEEMSTEDE. R. K. Vereenigingsgehouw. Zondag 18 Jan, van 11A tot 12 uur Bi bliotheek. Dinsdag 20 J an. Repetitie Harmonie St. Miehaël. Donderdag 22 Jan. Gymnastiekvereen. V r ij d a g 23 Jan. Repetitie Harmonie St. Miehaël. Namens het Bestuur, TH. TELLINGS, 2e Secr. Afdeeling BENNEBROEK en Omstreken. Dinsdag 20 Jan. 's avonds 7 uur, be- stuursverg. Aller opkomst gewenscht. Dinsdag 20 Jan. 's avonds 7 uur, be stuursvergadering Prop. Club Pius X. Namens het Bestuur, J. VAN BAKEL, Secr. Huishoudelijke vergadering van de Bloe mist-werklieden vereeniging St. Jeroen, op Woensdag 21 Januari 's avonds 7 uur. Namens het Bestuur, M. OTTE, 2e Secr. Afdeeling LISSE. Zaterdag 17 Jan. van 78 uur Spaarkas. Mededeeling. R. K. Esperantistenvereeniging „Sankta Augustino". La sekvanta knrso estos je Di- maneo 18 Jan. 1914 en la „Kleine Vereeni ging" de la kvara kai duonoges la kvina (4.30—5 uur). Bekendmaking. Woensdag 21 Jan. algemeene ledenver gadering, 's avonds te 7 uur, bij W. van der Reep. Punten van behandeling: Na de ope ning notulen secretaris. Rekening en verant woording penningmeester. Periodieke aftre ding 4 bestuursleden, zijnde A. H. Schrama, Jac. van der Hulst, F. Kerkvliet en M. van t der Eist, welke direct herkiesbaar ziin, maar waarvoor tevens ook andere candidatenlijs- ten ingeleverd kunnen worden tot de verga dering. Contributie werkende leden. Bekend- making door het bestuur weger,6 den brand van het vorig jaar en het aanschaffen van nieuwe kleeding. Zooveel mogelijk bezichti ging van hetgeen er aangekocht is. Wat ver der ter tafel gebracht zal worden. Mochten er ook personen zijn welke zich op wensehen te geven voor de vereeniging, dan kunnen zij dit ook op de vergadering doen. Rond vraag en sluiting. Namens het Bestuur, H. J. VAN TONGEREN, Secr. Afdeeling SASSENHEIM en Omstreken. Dinsdag 20 Jan. om 6 uur geen repeti tie, maar vergadering van de Turnclub. Woensdag 21 Jan„ 'savonds 7 uur cur sus door den Weleerw. Heer kapelaan Goos- sens met het interessante onderwerp: Staats- pensioneering. Dit is zeker wel het onder werp waar elk naar komt hooren. Wii roepen allen een hartelijk welkom toe. V r ij d a g 23 Jan. 7 nnr repetitie Tooneel. Namens het Bestuur, A. WEIJERS, Pres. der Afd. Afdeeling VOORHOUT. Zondag 18 Januari vergadering van het Ziekenfonds. Belangrijke agenda. Aller op komst dringend verzocht. Na afloop bespre king Retraitefonds. Zondag 25 Jan. verplichte vergadering der afdeeling in de Route Koe. Namens het Bestuur, A. HEERINGS, Secr. Afdeeling KROMMENIE en Omstreken. Secretariaat: Van Floogendor-pstraat 30. Zaterdag van 7 tot 8 uur Spaarkas in 't Vereenigingslokaal. Van 8—9 Bibliotheek. Zondag 25 Jan. om 4 uur jaarvergade ring der afdeeling in het lokaal. Alsdan be stuursverkiezing. Aftredend ziin de heeren; Huleelman, Palmboom, Krijgsman en Groep. Candidaten kunnen worden ingeleverd vol gens art. 14 van het huishoudelijk reglement. Namens het Bestuur, S. VROUWE, Secr. Eenigen Her handelaars ik onder hen waren de karavaan vooruitgetrokken, want wij wilden 'n paar dagen voor de anderen in San- ta-Fé aankomen om met den gouverneur alles te regelen voor hun intocht in de hoofdstad. Wij namen onzen weg langs den Cimmaron. Wij moesten ongeveer 100 mijlen door een barre woestijn trekken, zonder wild en bijna zonder water. De buffels waren verdwenen en eveneens «narden de herten sehaarsch. Wii moesten ons tevreden Btellen met gedroogd vleescü dat wij medegebracht hadden. Wij waren in de woestijn Artemisia. Nu en dan konden wij een verdwaalde antilope zien, die voor ons uitliep, maan ver buiten schot bleef; ook! schenen zij bijzonder schuw. Op den derden dag nadat wij de karavaan hadden verlaten, treden wij lang® den Cim maron, ik meende een gehoornden kop te be merken, die terstond achter een hoogte in de prairie verdween. Mijn makkers geloofden mij niet en niemand wilde met mij medegaan. Daarom verliet ik den weg. Een van de anderen droeg zorg voor mijn hond Alp, daar ik hem niet wilde medeneman, uit vrees dat hij de antilopen zou opjagen. Mijn paard was onvermoeid en gewillig, en het zij de jacht ongelukkig was of niet ik wist, dat ik hen gemakkelijk tegen den legertijd kon inhalen. Ik begaf mij terstond naar het punt, waar ik de beweging had gezien. Het scheen slechts nagenoeg een mijl van den weg verwijderd te zijn. Het bleek echter verder te wezen een zeer gewonef vergissing in de kristal heldere lucht dezer hoog gelegen vlakten. Een zonderling gevormde bergrug doorsneed de vlakte van het oosten naar het westen. Cactussen groeiden voor een gedeelte op den top. Hierheen begaf ik mij. Ik steeg af aan den voet van dit boochje en bond mijn paard aan den stam van een der cactussen. Daarna kroop Tk voorzichtig1 onder de stekelige bladeren naar de plaats waar ik meende het wild gezien te hebben. Tot mijn vreugde za,g ik niet een enkel, maar een paar van deze schoone dieren grazen, doch helaas, buiten schot. Zij waren driehon derd ellen van mij verwijderd, en stonden op een grasveld. Er waren zelfs geene hooge struiken, waarachter ik mij kon verbergen, wilde ik hen naderen. Wat moest ik doen? Ik lag eenige minuten te denken over de ver schillende jagerslisten, die aangeweud worden om de schuwe antilopen te lokken. Plotseling rustte mijn oog op een leemkleurige streep, die door de prairie liep waarachter de anti lopen graasden. Het was een verzakking in de vlakte, een buifelweg of bedding van eene arroyo, in ieder geval de schuilplaats die ik zocht, want de dieren waren er geen honderd ellen vandaan en naderden haar al grazende meer en meer. Ik kroop uit het boschje en liep langs de helling naar een punt, waar ik opgemerkt had dat de rug bijna gelijk was met de prai rie. Hier zag ik tot mijn verwondering, dat, ik aan den oever van een arroyo was, wier hel der water langzaam over zand en gips vloeide. De kanten waren laag niet meer dan drie voet boven de oppervlakte van het water behalve daar waar de bergrug over den stroom hing. Hier wa-s; een aanmerkelijke hoogte; haastig ging ik in de bedding, en doorwaadde haar. Na eene vermoeiende beweging van vele honderden ellen kwam ik aan een boschje wormhout, dat aan den oever groeide. „Het is hoog genoeg", dacht ik om mij te verber gen. Behoedzaam hief ik mijn lichaam op tot ik door de bladeren heen kon zien. Ik was op de rechte plaats legde mijn buks aan, mikte op het hart van den bok en schoot. Het dier sprong op en stortte levenloos neder. Ik was op het punt om er heen te snellen en mijn buit te halen, toen ik opmerkte dat het wijfje, in plaats van dat het. wegliep, zooals ik verwacht had, naar het mannetje ijl de en zijn lichaam besnuffelde. Het was niet meer dan twintig ellen van mij verwijderd, en ik kon duidelijk haren vragenden, verwilder den blik bemerken. Plotseling, wierp zij haar kop achter over, onder het uiten van de smartelijkste kreten, terwijl zij in een kring om het li chaam liep. Ik aarzelde en wist niet wat ik doen zou. Mijn eerste gedachte was, mijn buks weer te laden en ook haar te dooden, maan haar klagende toon trof mijn hart en ontwakende mijn vijandige voornemens. Had ik kunnen denken dat ik zulk een treurig schouwspel zou moeten bij wonen, dan had iK mijn makkers niet verlaten. Met een bevende hand legde ik weer aan en vuuide. Mijn zenuwen waren sterk genoeg om de zaak te verrichten. Ik zag het kleine dier bloedend over den grond rollen, haar kop rustte naast dat van haren vermoorden ge zel. Ik hing mijn buks om mijn schouders en was gereed om be vertrekken, toen ik tot mijn verwondering bemerkte, dat ik aan de voeten vast zat- Zij waren zoo stevig vastge klemd, alsof zijl in een schroef zaten. Ik deed een poging om mij los te maken; nog een en heviger, maar evenzeer zonder gunstigen uitslag. Wederom nieuwe pogingen om mijne bee- nen los te maken. Ik kon ze vooruit nog achteruit bewegen, en ik bemerkte, dat ik langzamerhand zakte. Toen zag ik plotseling de vreeselijke waarheid. Ik zonk in het drijf zand. Een rilling liep mij door de leden. Ik ver nieuwde mijn pogingen met wanhopige krach ten. Ik lag nu op de eene zijde, dan op de andere, mijne knieën bijna uit het lid rek kende. Mijn voeten zaten nog even vast. Ik kon ze geen duim van hun plaats brengen. Het zachte kleverige zand had mijn rijlaar zen reeds (geheel overdekt, zoo dat ik zei onmogelijk kon uittrekken; ook kon ik voelen dat ik voortdurend zonk, langzaam maar ze ker, alsof een onderaardsch monster mij zacht- kens naar beneden trok. Deze gedachte vernieuwde mijne huivering, en ik riep luidkeels om hulp. Tot wien? Er was niemand; mijlen ver rondom mij was er geen levend wezen, ja het hinniken van mijn paard beantwoordde mij van den heuvel, met mijn wanhoop spottende. De laatste hoop ontviel mij. Ik kon over geen plan om mij te redden nadenken. Een vreemde gevoelloosheid maakte zich van mij meester, mijn denkvermogen werd verlamd; ik wist dat ik krankzinnig werd. Voor een oogenblik was ik het Mijn denkvermogen keerde terug. Ik deed een poging om mijn geest uit die verlamming wakker te maken, opdat ik den dood rustig zou kunnen afwachten. Ik stond overeind, mijn oogen dwaalden over de verre prairiën heen en rustten op do bloedige slachtoffers mijner wreedheid. Met berouwvolle gedachten wendde ik mijn gelaat naar den hemel. Ik onderscheidde den vorm van een grooten valen vogel; ik wist dat het de ,verachte vogel der vlakte was, do havik. Daarop volgde een andere en eene menigte van die dieren vertoonde zich aan den wen hemel en daalde toen langzaam op d« prooi neder. In weinige oogenbïikken waren de antilopen verscheurd. Nu kwamen er magere wolven hongerig uit het. boschje sluipen en dreven na eenigen strijd de gieren op de vlucht en verslonden do rest van den buit, huilende en wraakgierig tegen elkamder brommende. Goxidank, ten minste hiervan bevrijdI Ik was spoedig van hun gezicht verlost, mijne oogen waren beneden' de oppervlakte van den oever gezonken. Ik had de scimoae groe ne aarde voor het laatst aanschouwd en kon nu slechts de leemen wallen zien, waartus- schen de rivier had gestroomd, en het water dat over mij heen vloeide. Nog eens sloeg ik mijn blik hemelwaarts, had vurig en trachtte mij iu mijn lot te •schikken. j In weerwil van mijn pogingen om kalm te blijven overvielen mij de herinneringen aan aardsche genoegens, aan vrienden, thuis en veroorzaakten dat ik in een wanhopige vertwijfeling verviel en nieuwe pogingen deed. Nog eens trof het hinniken van het paard mijn aandacht. Een gedachte kwam mij in den geest ©n gaf mij nieuwe hoop. Misschien mijn paard. Ik verloor geen oogenblik en riep hel bij zijn naam; ik riep weder en herhaalde de woorden, die het gooi kende; ik luisterde met een kloppend hart, voor een oogenblik was er 'stilte, (boen hoorde ik het haastig gestamp van zijn hoeven alsof het paard stei gerde en werkte om zich van den cactustak I loe te maken. Eindelijk hoorde ik zijn regel- matigen galop. Do geluiden kwamen nader en werden dui delijker, tot het prachtige dier o;> den oever 1 boven mij sprong; daar hield het siii en de manen schut&ienue hinnikte het lu.ue, beo was angstig. 11c sticklu de handen uit en uitte weJfer kreten. Naar beneden ziende kreeg het mij in 't o>g, strekte zich uit en sprong in de bedding. Een óogcnhiik daarna üieli ik het bij den teugel vast. Er was geen tijd I to verliezen. Ik zonk altijd dieper en dieper. Ik greep den lariat (den riem waarmede 't paard 's avonds vastgebonden wordt) s uk dien door den buikriem en hond hem daaraan ste vig vast. Aan het slepende eind maakte is een lus, die ik vast om mijn lichaam toehaalde. Ik had het touw tussschen het gebit en den buikriem lang genoeg gelaten om mij in staat te stellen het paard te sturen en op te houden zoo de strik om mijn lichaam te pijnlijk werd. Terwijl ik dit alles deed scheen het dier te begrijpen wat ik voornemens was, wamt beurtelings hiel' het de pooten op om niet in den grond te zakken. Eindelijk was ik gereed en met een aan doening van onbcsehrijfelijken angst gaf ik het teeken om voort te gaan. In plaats van met 'n ruk weg te loopeu, stapte liet. l>eest langzaam voort alsof het mijn toestand be greep. De strik werd aangehaald, ik voelde dat men lichaam bewogen werd en een oogenblik daarom ondervond ik een wild genot, eon ge voel dat ik niet kan beschrijven.... ik werd uit het, zand getrokken. Ik sprong overeind met een vreugdekreet- Gelukkig was mijn buks niet diep gezonken en spoedig vond ik haar; mijn laarzen waren blijven steken, maar ik bleet' geen oogenblik om ze te zoeken, zoozeer was itc met afgrijzen vervuld van de plaats waar ik ze gelaten had. Eenige uren daarna bereikte ik geluk kig mijn vrienden. „Hgzn. Zons- en maansverduisteringen. In 1914 zullen zich twee zons- en twee maansverduisteringen voordoen. Reeds in het begin van dit jaar, op 24 Februari zcl een ringvormige zonsverduistering plaats hebben, die begint om tien uur 45 in den avond, raid- deneuvopeesche tijd en eindigt op 2o februari 's morgens om drie uur 40 minuten. Het is be grijpelijk dat wij onder deze omstandigheden niets van de verduistering kunnen zien. De tweede verduistering vindt plaats op 12 Maart. Het betreft hier eeu gedeeltelijke maansverduistering, die ook in midden- en Noord-Europa zichtbaar is. En niet alleen bij ons, maar ook in Klein-Azië, Afrika, in den Atlantischen Oceaan, Amerika eu verschil lende deelen van den Stillen Oceaan. Deze ver duistering begint den 12en Maart om ,1 uur en 42 min. 1 sec. Middeneuropeescheu tijd, in den vroegen morgen. De verduistering is zee» van belang als men bedenkt, dat de verduiste ring, als ze op haar mooist is, over negentien de gedeelte van de doorsnede van de maan gaat Het mooist is de verduistering om 5 uur 13 min. 1 sec., terwijl zij geëindigd zal zijn 1 uur cn 31 min. later. Een totale zonsverduistering zal plaats vin den in de middaguren van 21en Augustus. De verduistering begint op dien datum des voor middags om 11 uur, 12 min. en 2 6ec. De vol ledige verduistering zal waar te nemen zijn van 12 uur 26 min. en 2 sec. tot 2 uur 43 min., terwijl het einde van de verduistering plaats vindt om 3 uur 57 min. In onze streken kuDneu wij echter de totale verduistering niet zien. Bij j ons is de verduistering slechts gedeeltelijk. Er wordt hier ongeveer zeven tiende gedeelte van den zonnecirkel verduisterd. Ten slotte zal in 1914 een maansverduistering plaats vinden, op 4 September, terwijl het ten gedeeltelijke verduistering zal zijn. Deze verduistering be gint om 1 uur 16 minuten en zij duurt zoo goed als drie uur. In onze streken kan van deze ver duistering niet gezien worden. Ook zeer van belang zal zijn het passeeren van een planneet door den zonnegang. Dit astronomische ver schijnsel vindt plaats op 7 November. Mercu- ruis, de planeet van ons zonnestelsel, die het dicht bij de zon is, zal' in de richting van het Oosten naar het Westen voorbij het Zuidelijk deel van de zonneschijf gaan. Men zal de pla* neet als een donkere stip in de lichtende zon* neschjjf kunnen waarnemen. De planeet zal op den bewusten datum om 10 uur 75 min. 15 sec. het Zuid-Oostelijk deel van de zonne. schijf (schijnbaar) raken en die weer verlaten om 3 uur 9 min. 6 sec., alles berekend volgen) Midden-Europeescben tijd. Met een verrekijker, welke echter voldoend* voor het licht moet beschut zijn, kan men in onze streken het geheele verloop van de vei/ duistering goed waarnemen. oH V O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 15