6 BINNENLAND. VAN HOUTEN 'S NIEUWS UIT DEN OMTREK NOG 5 MINUTEN DAN KRIJG IK MIJN KOP 'Amnteurs-fotografen. i In hotel Welgelegen" vergaderde .Dinsdagavond del Bloemendaalsche Amateur Fotografen vereeni ging, onder het voorzitterschap van den heer de Kruijff. De correspondent van het A. H. te Was hington schryft over den toestand in Mexico aan zijn blad, en daaraan ontleenen wij het een en ander. In het noorden van het land zijn geen ge regelde troepen meer. Villa is daar de baas. Villa is een verloopen boef, een paardendief, drie of vier keer verrader geweest, kan noch lezen noch schrijven, een soort schooier, zoo als wel eens bij middeleeuwsche boerenopstan den te voorschijn kwam. Wie van zijn vijanden onder zijn handen komt, wordt afgemaakt. Ste den worden uitgeplunderd. Plantages platge brand. En daarbij een dolle dapperheid waar mede hij zich telkens weer uit moeilijke om standigheden losgeslagen heeft. Indien het gevolg van Wilson's interven tie (want wat anders kan men het noemen als de President van de Vereenigde Staten openlijk partij trekt tegen den voorloopigen president vah Mexico?), indien werkelijk het gevolg van deze politiek zal zijn dat Francisco Villa zich tot president kan opwerpen, dan zal men nog veel fraais kunnen beleven. Hoewel alles zeer geheimzinnig in zijn werk gaat, weet men toch als vrij zeker, dat Pre sident Wilson van" de Vereenigde Staten in het zuiden met Mexicaansche afgevaardigden on derhandeld heeft. Wilson was in een plaatsje aan de Golf van Mexico. Daar kwam Lind, de buitengewone afgezant, die nog steeds in Vera Cruz verblijft, hem opzoeken. Men paste de stukken en brokken informa tie, die uitlekten, bij elkander en ontdekte, dat er met den heer Lind twee afgevaardigden uit de stad Mexico meegekomen waren en dat op deze min gebruikelijke manier de President direct met de Mexicanen onderhandeld had. De heer Wilson echter heeft zich over dit bezoek niet uitgelaten. De hoofdzaak is: wat zal er van dat onge lukkige land terecht komen, waar niet slechts iurgeroorlog is, maar waar men moordt en brandt zooals men dat in den Zoeloe-oorlog xan verwachten, waar het beetje beschaving ireigt geheel te zullen verdwijnen I Een proces tegen Kardinaal Amette. Het Parijsclje Journal meldt, dat een dans- on der wijzer te Parijs een aanklacht tegen kardinaal Amette heeft ingediend, wijl hij rich ernstig benadeeld acht door diens pro test tegen de tango. De man eischt een scha devergoeding van 100,000 francs. Lord Strathcona. f Lord Strathcona, de Grand man van Canada, fs gisteren te Londen overleden, naar de „Tel." mededeelt. Hij werd in 1820 in Schotland als de zoon van arme ouders geboren, trok in 1838 naar Canada, waar hij den boer op ging als reizend handelaar in bont. Strathcona kwam later in dienst van de Hudson Bay Company, en slaagde er in, ver af gelegen plaatsen tot ontwikkeling en bloei te brengen. Nog later ontwierp hij het grootsche plan van den Pacific Railway, dwars door Ame rika, dat destijds door velen als iets onmogelijks werd beschouwt!. In Canada werd Lord Strathcona, die eigen lijk Donald Smith heette, ontzaglijk rijk, maar hij gaf van dien rijkdom millioenen weg aan Instellingen van liefdadigheid e. a. In het jaar 1897 werd hij tot baron verheven. H. K. H. DE GROOTHERTOGIN VAN LUXEMBURG. H. K. H. de Groothertogin van Luxem burg woonde gisterochtend een Vroegmis hij in de R. K. kerk in de Parkstraat te 'sGra- venhage en ontving tegen elf nur een tegen bezoek van H. M. de Koningin-Moeder, die daarna met de Groothertogin een bezoek bracht aan het Mauritehuis, gevolgd door een rijtoer in de stad. Om half twee maakten H. M. de Koningin en Haar gast een rijtoer in auto's door de omstreken van Den Haag, met het plan het ijsvermaak te gaan zien, en brachten een bezoek aan het iisfeest te Leiden. De Groothertogin verleende een reeks van ridderorden van Adolph van Nassau aan de hofdignitarissen en van de Eiken Kroon, o.a. die van grootkruis aan baron Sweerts, Com missaris der Koningin, generaal-majoor Klerk de Reus; die van groot-officier aan burgemeester Van Karnebeek; die van com mandeur a&n prof. Kramer, mr. Viotta, di recteur van het Residentie-orkest, Versteeg, hoofdcommissaris van politie, De Waal, ad ministrateur, De Beaufort, hoofdcommies van buiteniandsche zaken; die van officier aan mr. Ter Valkwijk, referendaris ter .gemeente secretarie, en Van Gheel Gildemeester, direc teur Gebouw voor kunsten en wetenschap pen, allen te 's Gravenhage. Het gemeentebestuur van 's Gravenhage heeft gisteravond een eerêavond aangeboden aan de beide Vorstinnen H. M. de Ko ningin en H. K. H. de Groothertogin van Luxemburg in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar, dat in een feest zaal was herschapen. Het gemeentebestuur had tot bijwoning van het concert uitgenoodigdde leden van het Huis van H. M. de Koningin, van H. M. de Koningin-Moeder en van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, het corps diplomati que, de voorzitters van de Eerste en van de ïweede Kamer der Staten-Generaal, de Mi nisters en de Hoofden van Hooge colleges van staat, de chefs van de verschillende wapenen van de landmacht en de vlagoffi cieren van de zeemacht aldaar, oud-minis ters, de leden van de Hooge colleges van Staat, hooge ambtenaren der departementen en zeer vele andere burgerlijke autoriteiten. Terwijl het Wilhelmus gespeeld werd tra den de vorstinnen binnen, waarna het Resi dentie-Orkest onder leiding van den heer mr. Henri Viotta en de solisten jonkvrouwe J. Repelaer van Driel, zangeres te 's Gra venhage, en prof. Emil Sauer, pianist te Dresden, een prachtvol programma uitvoer de. In de pauze maakten de raadsleden hun ne opwachting bij de Vorstinnen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde jan dan Ned- Leeuw, de 0.-I. rechterl. ambt. met verlof mr. H. J. Scheuer, thans werkz. bij het Dep. v. Kol. Bij K. B. is aan jhr. mr. Tj. A. M. A. Humalda van Eysinga, op verzoek, met ing. van 25 Jan. eervol ontslag verleend als kan- tonr.-plaat8v. in het kanton Zaandam. Bij K. B. is op verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. G. J. A. van Berckel, a's lid van de Staatscommissie voor de herz. van het Ind privaat- en strafrecht, onder dankbetui- ingg voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. NEDERLANDSCHE OFFICIEREN VOOR ALBANIë. Bij K. B. is lo. benoemd; bij de art. tot gene raal-majoor, kol. W. J. H. de Veer, comm. 3de reg. veld-art. met afwijking in zooverre van de bestaande organisatiën2o. aan gen.majoor De Veer, voorn., aan majoor L. W. J. K. Thomson, 12de reg. inf. en 2de luit. G. A. Mallinckrodt, 1ste reg. inf., machtiging verleend, om tijdelijk in Albaneesehen krijgsdienst te treden, met dien verstande, dat zij binnen den tijd van drie jaren tot den dienst bij de landmacht terugkeeren; 3o. aan de onder 2o. genoemde officieren tijdelijk een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Dit besluit wordt geacht te zijn in werking getreden, voor zooveel betreft de beide hoofd- off. op 20 Dec. 1913, en voor zooveel den 2de luit. Mallinckrodt aangaat op 2 Jan. 1914. DE BOUW VAN NEDERLANDSCHE OORLOGSSCHEPEN. De Liverpool Journal of Trade schrijft: De correspondent te Newcastle van de Press Association seint: De verwachting is dat de Nederlandsche regeering de volgende week bij leidende Britsche scheepsbouwers inlichtingen zal inwinnen omtrent den bouw van een oorlogsschip van goede grootte. De Nederlandsche maritieme autoriteiten zijn voornemens drie schepen van groote strijd kracht te doen op stapel zietten, doch slechts één daarvan zal binnen korten'tijd gebouwd worden. De scheepsbouwers van de Tyne zul len mede inschrijven. R. K. VROUWENBOND. De afdeeling Amsterdam van den Katholie ken Vrouwenbond hield gisteren op feestelijke wijze de eerste jaarvergadering. De dag van het Patroonsfeest, Onze Lieze Vrouw Onbevlekt Ontvangen, was wegens den Advent op 8 December alleen kerkelijk gevierd. Meegedeeld werd, dat mevr. Ter Horst Outshoorn presidente en Mej. M. Sloot, vice- presidente dit jaar aan de beurt van aftreding zijn. In April wordt hiervoor een ledenvergade ring gehouden. Den 11 Maart zal kapelaan Lamb. Poell uit Tilburg een lezing houden over „Het nut der Sociole Ontwikkeling van de Vrouw," in April zal Dr. C. A. E. Rademaker een lezing, houden over hygiene. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat de afdeeling Amsterdam van den Ned. R. K. Vrouwenbond een werkzaam en succesvol jaar achter zich heeft. Wel wordt gememoreerd, dat vele moeilijkheden- moesten worden over wonnen en vele bezwaren moesten worden uit den weg geruimd. Veleu stelden zich bij de eerste vergadering vijandig tegenover de nieuwe beweging. Vereenigingen waren be vreesd hare zelfstandigheid te zullen verliezen en de richting werd te Ultramontaansch gevon den. Al deze vooroordeelen werden door de daad glansrijk overwonnen. Na verschillende wijzigingen werd het be stuur als volgt samengesteld: Mevr. Ter Horst- Outshoorn, presidente, mej. H. Slaat vice-presi- dente, mej. M. Bonnike, le secretaresse, mevr. S. Blaisse-Smithuysen, 2e secretaresse, mevr. Joh. KallerWigman, mevr. Rademakervan Rooyen, mevr. SmitReiland, Mevr.Geels Damen en mevr. LissoneWierdels. De afdeeling. Amsterdam telt thans 500 leden en 12 aangesloten vereenigingen. Ver schillende lezingen werden gehouden en plan nen gemaakt en reeds met succes uitgewerkt. Kookcursussen werden opgericht. Het initia tief werd genomen, tot stichting van een R. K. Tehuis voor onderwijzeressen, winkeljuf frouwen enz. De betreffende vereeniging is 12 Januari geconstitueerd. In het begin van het vereenigingsjaar werd reeds een commissie be noemd tot verbetering der huisindustrie. Aan een Liturgischen cursus, onder leiding van Rector P. Stroomer, den geestelijken advi seur, namen 48 dames deel en voor een apolo- getischen cursus zijn 70 dames ingeschreven. Door 't bestuur der Vereeniging Geloof en Wetenschap zijn onderhandelingen aange knoopt ten einde leeszaal en bibliotheek tegen billijke voorwaarden voor leden van den Vrouwenbond open te stellen. De Propaganda Commissie zal spoedig hare werkzaamheden parochieel beginnen om alle katholieke vrouwen in één bond te vereeni gen. Getracht zal worden meisjespatronaten op te richten en voor het najaar wordt een so ciale cursus geopend. LTit bet verslag van de peuningmeesteresse bleek, dat de kas sluitend in inkomsten en uit gaven met 632.84 een batig saldo heeft van 84.73. De kookcursussen, die uitstekend gaan en voor September reeds weêr volteekend zijn, hebben een tekort van 116. Rector Stroomer hield daarop een toe spraak, waarin hulde werd gejbracht aan het .bestuur. De Geestelijke Adviseur hie^l vervol gens een toespraak, waarin hjj er op wees, dat de afdeeling zoowel in getal als in gehalte het komende jaar moet toenemen. Spr. wekte de leden van den V rouwenbond op om propagan disten te zijn, ook om de katholieke zaak in en buiten de vereeniging te bevorderen. In haar dankwoord wees de voorzitster onder applaus der vergadering op wat de afdeeling Amster dam aan het advies en het inzicht van rector Stroomer te danken beeft. IN a de panze werd de bijeenkomst door mu ziek opgeluisterd door de goed verzorgde mede werking der dame». Tholens, M. Verheijen en Ides. Bergen,-op-Zoom, voorzitter van den Bond van Boekdrukkerijen, als bemiddelaar voor beide partijen. Op die conferentie is, naar wij in het Hbld. lezen, door den heer Ver linden namens de hoofdbesturen der werk lieden-organisaties aan de patroons medege deeld, dat indien zij den strijd nog langei rekten, door de werkliedenorganisaties de klasse zou worden gehandhaafd, waarin Bre da feitelijk behoort, zijnde de zesde. Aan de patroons is tijd voor beslissing gegeven tot -hedenmiddag twaalf uur. Om van den dienst af te komen. Te Ond- woude ging het verhaal, dat twee fietsen tegen elkaar zouden zijn aangereden en daardoor een worsteling zou ontstaan zijn. Men bericht nu aan de Leeuw. Ct., dat dit onwaar i6. Het verhaal moest dienst doen om een poging te verbloemen, van militai ren dienst vrijgesteld te worden. Do zaak blijkt aldus te staan: K., van Zwagerveen, die Dinsdag bij de militie moest worden in gelijfd, ziet vreeselijk tegen den dienst op. Vandaar dat hij op het denkbeeld is geko men, den voorsten vinger der rechterhand af te kappen. Dit denkbeeld deelde hij, op weg naar Kolham, zijn vriend G. H. mede, waarhij hij dezen vroeg, het denkbeeld uit te voeren. Hoewel aarzelend, gaf H. daar ge volg aan. Op een hek legde K. deii vinger. Het mes verscheen, de hamer viel, en de ge- kweetste wierp het lichaamsdeel weg. Om een andéren schijn op de zaak te doen vallen, sneed H. in de jas van K. en K. in die van H. Nu leek het, alsof zij aangevallen waren. Een kind te water. Op de Keizersgracht te Amsterdam beging gisterenmiddag eene moeder de onvoorzichtigheid met een kin derwagentje, waarin haar anderhalf jarig- kind was gezeten, zóó dicht langs het water te rijden, dat het. kleine voertuig in de gracht viel. Door een man werd het kind bewuste loos op het droge gebracht. Een kind verbrand. Te Amsterdam is een 2ya-jarigi kindje, dat met lucifers speel de in brancl geraakt. Het werd na voorloo- pig verbonden te zijn naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht, waar het aan de be komen brandwonden overleed. Een vrouw overreden. Een veertigjarige vronw stak gisteren op de Rozengracht te Amsterdam de straat over achter een tram om en zag daardoor den wagen niet, die van de tegenovergestelde zijde aankwam. Zij werd door den wagen gegrepen en verpletterd. De wagen moest hoog opgevijzeld worden om de zieltogende vrouw te verlossen. Toen de ongelukkige vrouw na een kwartier in de nabijgelegen apotheek „Het Witte Kruis" binnen werd gedragen, gaf zij na enkele oogenblikken den geest. Het kindje kwam er zonder ernstige kwet suren af; door den val had het slechts een onbeteekenende wonde aan het hoofd. Men weet niet wie de vrouw was en dus werd het kind door een der omstanders mede naar huis genomen. pmtoAc VrUTXV'23 -LO' 22D.SSE: stoere West-Friezen, die in verkiezingsdagen Do typografenstaking te Breda. Dinsdag middag is geconfereerd tussehen de patroons te Breda an das kaar Henri Ver linden uit BOND VAN R. K. RAADSLEDEN IN NEDERLAND. Ma» mlagmidrtag werd te "Westwoud een. ver gadering gehouden van R. E. Gemeenteraads leden uit onze omgeving. De voorzitter, de bleer Vlaming Medemblik. opende de vergadering met den Ghr. groet en een woord van welkom en sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst. De spreker, de heer Mr. J- N. J. E Heer- kens Thijssen, acht de groote opkomst reeds een waarborg voor het welslagen. Uit den aard der zaak wil men wat nader ingelicht worden omtrent het doel dat ona samen brengt, al weet men dan ook dat het doel goed is en ons Doorluchtig Episcopaat het aanbeveelt. Als secretaris van den Bond heeft spr. op zich genomen de R. K. Raadsleden van N.- Holland samen te brengen en in te lichten. Reeds dikwijls was het voorgekomen, dat R.K. Raadsleden het gemis voelden aan vol doende voorlichting bij voorkomende vraag- g 1^0 JJ Wel gaf het Centraal Bureau der K.S.A. menigmaal inlichtingen, maar geheel daar pp ingericht was het niet. Andere partijen hadden haar bonden en organen sinds lang. Wel bestaan Ier een tweetal bladen „de Gemeentestem" en het Weekblad voor Bur- gelijke Administratie maar beiden worden doof liberalen geredigeerd. Voorlichting ia begin sel vindt de Katholiek dus niet. De gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven, vooral in Katholieke streken, waar men niet opmerkzaam wordt gemaakt door uitlatingen! van tegenstanders. Vooral als men dan als argument gaat aan voeren: wij zijn te goeder trouw. Die goede trouw geeft niets als men zijn gezond verstand niet gebruikt. Zoo is er een liberale geest doorgedrongen look in onze Katholieke gemeenteraden. Meer en meer doen zich de beginsel vragen ook ongezocht voor, vooral wanneer er socia listen in den Raad zitten, die immer en altijd de verschilpunten opwerpen. Wat komen er in onze eenvoudige platte landsgemeenten dan toch voor beginaelvra-, gen voor Om er slechts een paai' te noe men: kermis viering, Zondagsheiliging, ver houding tussehen openbaar en bijzonder onder wijs, regeling rechtspositie ambtenaren, drank wet (local option), uitvoering Armenzorg., In groo tere'gemeenten komen er nog meet voor als de kwestie der openbare leeszalen. Het gemis iaa,n voorlichting illustreert spr. met ©enige voorbeelden uit eigen ervaring. Zoo bleef de toestand, tot voor enkele ja ren 11 Jan. 1911 een bond voor R. K. Raadsleden werd opgericht. Spr. schetst de totstandkoming van den Bond en de eerste moeilijkheden', die to overwin nen waren. Uit die eerste pogingen Week, dat er 5000 R. K. Raadsleden waren, doch dezen gevoelen blijkbaar niet veel voor den bond. Toen de zaak bij H.H. D.D. H.H. de Bis- Schoppen was aanhangig gemaakt werd een eigenhandig schrijven ontvangen van Z. B, H. den Aartsbisschop, waarin H.H. D.D. H.H. de bisschoppen het betreurden dat zoo wei nigen waren toegetreden en de hoop uitspra ken, dat nieuwe pogingen roet meer succes zouden worden bekroond. Toen is de zaak opnieuw aangevat en nu gelukkig met veel succes. Dat succes komt »j>r. ook zoeken by de toonen, zulke flinke katholieken te zijd. Wat bedoelt nu de Bond? Niets clan voorlichting I Geenszin is de bedoeling controle uit te oefenen of aanmerkingen te maken. Ieder be houdt zijne vrijheid. Waarin zal de bond nu voorlichten? Alleen over Katholieke zaken? Neen! Alle zaken die in den Raad kunnen worden behandeld, zullen worden besproken. Welke middelen gebruikt de Bond? Allereerst het Orgaan. Dit orgaan zal aan alle leden gratis wor den toegezonden. Dit orgaan, onder redactie van een bekwaam jurist, zal worden beheerd door vijf heeren: een jurist, een ingenieur, een geneesheer, een socioloog en een financier. Een ander middel is: het informatiebureau. Wil eeu raadslid nu van deze zaken pro- fiteeren, dan moet hij lid worden van den Bond ©n dat kost slechts f 2.50 contributie per jaar. Ziedaar onze plannen. Nu zullen ze ons wel weer separatisme, afscheiding, verwijten, miaar wat geeft dat; anderen zijn ons in deze reeds lang voorge gaan. Hoewel vergaderingen niet het doel zijn van den ,Bond, zullen gewestelijke vergade ringen als deze steeds groot nut hebben. Als zoo de Bond werkt zal het niet alleen ten goed© komen aan ons Eath. vólk, maar aan geheel ons vaderland. Dan zal ook het Katholieke gevoel bij ons oplevein en wij zullen gevoelen dat wij niet| alleen een! mandaat hebben van de kiezers maar ook een mandaat van God. (Applaus). De voOrz. den spreker dankzeggend herin nert (met vreugd© aan het schitterend figuur, dat het district Enkhuizen den voirigen zomer gemaakt had, ondanks de vele slechte mid delen die links aanwendde. Daarom moot de zaak Reden hier behan deld, onze belangstelling gaande maken. Daarom moeten wij als 'goede Katholieken ook hierin onzen plicht doen en bloe toe treden fat den bond. D© spreker een vraag beantwoordend brengt tevens dank aan den heer Vlaming voor de voorbereiding van deze vergadering. Spr. dringt er bovendien op aan dat de af wezigen doOr de aanwezigen bewerkt zullen worden om ook toe te treden. Hierna sloot jd© voorzitter de vergadering met Iden Christelijkfen groet. De vergadering werd bijgewoond door de Zeereerw. hoeren pastoors van Zwaag en Westwoud en den kapelaan van Westwoud. O. O. BLOEMENDAAL. De heer D. Laan werd als lid aangenomen. Vervolgons bracht de heer Cool het jaarver slag en financieel verslag over 1913 uit, voor een en ander mocht hij den oprechten dank] inoogsten van de vergadering. De jury blnackt daarop haar verslag uit ovler den bnderlingen foto-wedstrijd, waar voor ook zij door den voorzitter* zeer werd gieprezen. D© uitslag Is: Seniores -afdoel ingle prijs Joh. Huyser te Bloemendaal, 2e prijs A. P. H. Gooi te Haar lem, 2e prijs B: v. id. Enden te Bloemendaal. Juniores-afdeeling: le pi', v. Hooft te Bloe mendaal; 2e pr. v. Sluys, te Haarlem. Het bestuur werd met bijna algemeene stemmen herkozen, en nam die keuze aan, Vervolgens lind Or een lantaarnwedstrijd plaats, verbonden met het uitkiezen van de twaalf mooiste plaatsjes, waarmede de .Ver eeniging zal deelnemen aan den wedstrijd uit geschreven doer N. A. F. V. te Amsterdam'. De hqeren v. d. Enden, Huijser, Cool, Zwarteer en Nico laas mochten hun plaatjes uitverkoren zien om aan den wedstrijd deel te nemen. HEEMSTEDE. Het Kruis verbo nd „St. J ozef' hield Maandagavond 19 Jan. een huishoude lijk© vergadering, (welke zeer druk lie zocht' was en waarmede de voorzitter na opening met ggebed, zijne hartelijke djank bracht De Voorzitter iWees in zijne Nieuwj,a|ars- wensch er op, dat alle leden toch vooral goecle leden moeten' zijn, tjröuw Wan hun belofte (welke Ook nu weeir vernieuwd werd) en zij fat voorbeeld stellen! van ónderen, daarna voorlezing vtan de notulen welke onder dank werd goedgekeurd. Drie nieuwe leden werden geïnstalleerd en een van afsch. geheelonthouder, de voorzitter bracht njojg eens in 't midden dat zij toch vooral trouw© leden moeten zijn en blijven. Door vijf leden van het bestuur onderteekend, wa|s ©en candidaat aanbevolen in de vac. Meijer waarvoor de heer Th. Mattaar gekozen werd en deze benoeming aannam en als 1ste secretaris zal optreden, voor de overige af tredende leden waren geen aanbevelingen in gekomen, zoodat bij stemming gekozen wer den, de heeren W. W. v. Looy, D. Gielen en G. P. Hageman, resp. als 1st© penningm., comm. en bibliothecaris. Uit het jaarverslag 1913 bleek dat thans de afdeeling telt 27 geheelonthouders, 26 af schaffers en 4 paulisteu. De rekening en ver antwoording van den penningmeester sloot met een batig saldo. Beiden werd met ie stern|ming van de vergadering door den voorz. hartelijk dank gebracht, voor hun nauwkeu rig verslag. Den heer G. II. ILageman werd dank ge bracht voor het belangloos planten van de bloembollen, ten gunste v.an het Kruisverbond, Tot bode werd benoemd den heer G. P. Hageman inplaats van den heer M. N. v. Looy. De aanvraag voor subsidie is geschied aan de gemeente. De voorz. brengt ter kennis dat op 28 Dec. van dit jaar de afdeeling het 10-jarig be staan zal. herdenken en wel op luisterijke wijze wat roet instemming begroet werd. De Geestelijke Adviseur gevoelt zich verplicht ook een woord .van dank te brengen, aan het bestuur voor het gezellig samenwerken en spreekt tevens de afdeeling toe dat het Kruisverbond veel voor heeft bij anderen vereenigingen, daar wij niet alleen het maatschappelijke maar vooral het Gees telijk doel vooi( oogen moet hebben. Hij spoort de leden aan vooral hun Godsdienst plichten goed waai* te nemen. De voorz. brengt den Adviseur dank voor hel gesprokene. De heer A. Wassenaar deeld mede dat hij van het Kruisverbond te Hillegom, 5000 feestnummers gekregen heeft, welke door dt propagandaclub zullen verspreid worden. De rondvraag leverde niets* op waai* na de voorzitter dank bracht aan de leden vooi hun opkomst en belangstelling en met gebed 'deze zeer geannimeerde vergadering sloot. Ter aardebestellingen in 1913. In 1913 zijn alhier ter aarde besteld 74 lijken en wel 43 op de Algemeene en 31 op dc R. K. bij z. begraafplaats. Opzichter. Door B. en W. is benoemd tot .assistent gemeente-opzichter voor een proeftijd van ten hoogst© een jaar, de heer P. Eiffers te Haarlem. NOORDWIJKERHOUT. Hardrijderij. Onder grooten toeloop van nieuwsgierigen, werd gistermiddag op de vaars loot van de firma Guldemond de twee de hardrijderij gehouden, uitgeschreven door de Noordwijkerlioutsche IJsclub. Niet minder dan 75 liefhebbers waren er, die ver scheidene ritten te zien gaven. Die het eerst uitvielen kregen een bon voor brood, de volgende voor steenkool en spek. De laat st© 10 prijswinners kregen een wollen de ken. Deze waren G. Timmers, G. Bakker, J. Kers, J. Slingerland, D. v. d. Berg, J. van der Star, iW. de Jong, B. Verschoor, P. Meijer Pzn. en G. Wanninkhof. Ieder vermaakte zich gedurende den wedstrijd, zoowel rijders als kijkers en geen wanklank werd vernomen. ,We mogen het Bestuur der club dan ook wel complimenteeren met het weder behaalde succes. HILLEGOM. Fêestvergadering Kruisverbond. Honderden dames en heeren hadden zich, zoowel van hier. als elders, gisterenavond naar de zaal van café „Flora" gespoed om de feestvergadering „Sint Bernardus" bij te wonen. Velen haddenl slechts een staanplaatsje. De heer J. H. M. Balvers heette de aanwe zigen hartelijk welkom en bracht hulde aan Pater Ermans, den eminenten stichter, aan de 12 wakkere mannen, die alhier de eerste drank bestrijders waren en aan de niet-katholieken dio direct voor 10 jaar tot de oprichting van': het Hill. Kruisverbond den stoot gaven. Hierna werden een negental mooie bioscoopnummers gegeven, waarna de heer G. Bulten eene feest rede hield. Hij koos tot onderwerp: „Van strijd en Liefde". Hij zette in eenvoudige, krach tige taal uiteen de schijnbare tegenstrijdigheid tussehen strijd en liefde, zich beroepend op den grooten socioloog Pater De Groot, profes sor te Amsterdam. Als aanschouwelijk schetste spr. de drankellende, die den godsdienst ver mindert, de welvaart soliaadt, het gezin tot den bedelstaf brengt. Spr. ging na hoe een offer gebracht wordt door de Kath. drankbestrijders voor den evenmensch. Ten slotte wijst hij op het Vredespaleis te Den Haag en op de woor den onzer geliefde Koningin „Christ avant tout." Deze moesten ook de onze zijn en dai zal ook alles in Christus worden hersteld. Ee* luid applaus beloonde den redenaar. Na eei korte pauze werden rtog eenige bioscoopvoor stellingen gegeven. Mej. Cato Balvers en de heer P. Boon maak ten zich verdienstelijk door belangeloos afwis seling in den avond te brengen door m«e piano-spel, dat luiden bijval mocht inoogsten Te ongeveer half elf spoedde ieder zich uiters voldaan huiswaarts.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2