Romeinsche Kroniek. Het geheim der oude Abdij BUITENLAND. BINNENLAND. Als een klein staaltje hoe onoordeelkun dig te werk gegaan werd, diene het volgen de. mij van nabii hekend. Het generaals-huis der Carmelieten (waar Ik een étage in bewoon) heeft een ommuur den tuin met hoornen beplant, die in hun huurcontract genoemd wordt: huis met tuin; die tuin heet nu bouwgrond. Ik huur de de woning met het oog op de friösehe lucht en het ruim uitzicht Ik heb dus recht op die onbebouwde ruimte, De eigenaar zou liefst de kleinigheid van 30,000 frs. moeten betalen! Maar er nog iets zotter. Dit huis is links van een ander perceel door een ruimte van pl m. 20 meter geseheiden, waarop bei derzijds vensters uitkomen, bestemd om straat te worden tot nu toe private weg daar het stadsbestuur ze nog niet heeft willen overnemen. Deze weg is eveneens als bouw terrein belast. Gesteld, men ging daar bou wen. Zouden alle kamers in die beide huizen van licht verstoken worden en het terrein er ichter zou niet andere dan per aëroplaan te bereiken zijn. Achter de kerk is een stukje grond van 50 vierk. meter. Bouwgrond en als zoodon;g belast! Men kan een flink honden hok bouwen, meer zeker niet. Men begrijpt hoe het protesten regent en welk een gouden tijd voor de advocaten aanstaande is! Terwijl men toch reeds niet weet waar men met de arme Zusters heen moet, en wegens plaatsgebrek allerlei moieliikheden gemaakt worden voor opnrme, bijv. dat niemand mag opgenomen te worden, die geen koorts heeft, en dan zoodra de koorts voorbij is op straat gezet wordt, gaat men nu twee hospitalen sluilen. en bet vorig jaar werd er reeds een gesloten quasi omdat licht en lucht niet aan de moderne eischen voldoen. Een nuch ter merscherverstand zou zeggen: heter nog in een ho«nitaal waar niet alles in de puntjes js. dan ziek zön in een kleine, overbevolkte kamer. De ware reden is natuurlijk dat de groote kapitalen van vroeger verbruikt ziju, niemand meer legaten maakt aan zulk eene onbetrouwbare administratie en er geld is voor de vriendjes, maar niet voor de armen. Zeer teekerend is wat onlangs in hospitaal voor tuberculosen voorv:el. Eenigo patiënten stierven door vergiftiging en velen waren ziek. Do oorzaak was le zoeken in het gebruik van een zekeren drank, die tengevolge van het ontbreken van personeel in de apotheek, door de loopknechts werd klaargemaakt. Uit het ing-stelde onderzoek bleek tevens, dat allerlei r meesmiddelen en injpoties niet werden gegeven, wijl zij on danks het voorschrift sinds lang ontbraken. Ts het te verwonderen, dat de Paus, die men in goeder zin opportunistisch zou kun nen noemen, daar Hij van de omstandighe den gehru'k maakt en zich door de omstan digheden laat leiden ook op hospitaalge- bied iets tot stand brengt? Deeds sinds eenige jaren is in het Prati Kwartier een ambulatorium in werking, waar dames, burgermeisjes en religieusen, een cur sus volgen in verpleging en verbinden, prac- tiseh toegepast op loopende zieken, en aan hot eind voor do'staatscommissie examen af leggen. Dit- bleef echter meer geliefhebber dan wel een degelijke opleiding. Nu werd op bevel des Pausen, in de bunrt van hot Vaticaan, een kliniek gebouwd net opleidingsschool voor verpleegsters, leeken zoowel ais rel'girusen. Dubbel is bet dool: Nu overal de Zusters geweerd worden uit de hospitalen, werseht de Paos voor de arme zieken verpleegsters te vormen, die behalve bekwaam in han" vak, van godsdienstige prin cipes zön, en van de religieusen voor haar tank berekende, met alle moderne eischen der hyg:ëne vertrouwde verpleegsters te maken, opdat, mocht ook hier een uitdrijving plaats in vele kleine, door religieusen bestuurde ge zordheidsoorden deze zich slechts vormen naar de traditie der resp. huizen. En verder opdat mouht ook hier eer uitdrijving plaats grijpen, kloosterzusters 5n de wereld een werkkring kunnen vinden, die meer met haar Karakter en gemoedsaard strookt dan welke andere ook, en waarbij zii op hehoorlüke wiize den kost kunnen verdienen. Hoevelen ziin in Frankrijk en elders niet ten gronde ge gaan, daar het haar èn aan middel van be- jtaan èn aan wereldwijsheid ontbrak. Kardinaal van Rossum werd door den Paus benoemd tot opvolger van Kardinaal Ram- polla, als Pres:dent der Bijbelcommissie, en Z. Em. T.orerzelli aan die commissie toege voegd. De staatssecretaris Merry del Val werd tot Aartspriester van Sint Pieter be noemd. De ontzegeling van de woning van den overleden Kerkvorst Kardinaal Rampolla heeft nu plaats gehad, eu nauwkeurig is door mannen van het gerecht, tot tweemaal toe, alles nagezocht, doch het verdwenen testa ment is niet gevonden zooals trouwens tc verwachten was. Het olijvenhouten horloge- doosje, waar de kamerdienaar Ginseppe van sprak, en dat ten onrechte door de zusters van San Carlo voor de doos met het testa ment werd aangezien, is voor den dag geko men. Het bevatte een eenvoudig gouden hor loge ter waarde van 150 francs. De reporter van de Corriere d'Italia geeft een beschrij ving van de slaapkamer van den overleden Kardinaal, die een nieuw treffend getuige nis van zijn eenvoud aflegt en van zijne wei nige persoonlijke behoeften. De kamer is ruim en heeft drie vensters, maar is door een twee meter hoog schot in tweeën geschei den. Als meubels bevatte deze een smal ledi kant, spiegelkast, commode en twee nacht tafels van zwart geverfd hout. Verder staan er twee kleine onaanzienlijke tafels door een touw aan elkaar gehouden, die vol gestapeld lagen met hoeken, sommige in roode zijde ge- honden. Ook de nachttafels lagen vol boeken en zelfs eenige stoelen. Men vond een doosje met 3500 frs. en een lijst van armen, voor wie deze bestemd zijn. Ook de Kardinaal-vicaris heeft evenals verscheiden andere bisschoppen, aan de pas toors een schrijven gericht tegen de zedelooze kleedingmode en tegen den 1ango. Tot mijn niet geringe verbazing wordt deze wals in de fijnste salons gedanst, o.a. in die van-den Engelschen gezant: zooals ik uit den mond van onzen nieuwen gezant vernam, die de dans vervelend vond om te zien en ver moedelijk vervelend om te dansen. Men zon zoo zeggen, dat wij op een cata clysme toelooper. Zóó kan het'zeker niet lang meer duren. Ook het futurisme is een uit vloeisel van dien on gezond en, abnormalen toestanb. Ik zag hier een kleine tentoonstelling, die den indruk maakte van werk van een dron ken krankzinnige. Trouwens in Holland schijnt men nog verder te ziin dan hier, sprak men mij niet van een tentoonstelling in Keu len, waar Holland door twee zalen vol ver tegenwoordigd werd?.Toch schonen, naar men mij zegt, er veel geriale jongelui onder te zijn en hun orgaan Lacerba, moet fonke len van gpest. Maar 'tis artificieel, geen zon licht dat, die fonkeling geeft. Amiel had reeds gezegd: „Un paysage est la nature vue A travers un temperament". Of misschien nog korter: „Un paysage est un état d'ame." Van hun werk kan men zeggen dat het is een uit do voegen geliehtte état d'ame; dat zij de wereld zien A travers un tempérament vieie. In Florence is aan de redactie van Uacerba een proces aangedaan wegens misdrijf tegen do goede zeden, wijl het een artikel heeft ge bracht, dat het goed recht der prostitutie be pleitte. De zaak werd met gesloten deuren behandeld, doch ten slotte zijn redactie en schrijver vrijgesproken. Degenen die zich vleien om na elders voor korten tijd zich gevestigd te hebben nAAr zich te doen scheiden en dan in Italië terug- gekeeerd hun burgerrecht te herkrijgen, wor den voorloopig althans in die hoop be schaamd. Onlangs is in twee plaatsen aan een elders gpscheiden paar het hei-krijgen van het burgerrecht ontzegd. Gebruikmakend van het recht Parsifal thans overal op te voeren, geschiedde dit in Rome, alsmede in Bologne en Milaanmet gmot succes: voor zoover dit in een Italiaan- sche overzetting, met ïtaliaans"he zangers en een zichtbaar orkest mogelük is. Men is er over in de wolken, maar ik vraag mij I af: is het enthousiasme van echte keur. of wel namaak? hyoux fix, Romeinsche paarlen. valsehe brillanten. Hoe is het mo gelijk dat bet moderne mondaine opera-pu bliek zulk een mystiek-drama van Wagner navoelt? Toeb is het aardig om op te merken, hoe de Capcilia-concerten, vooral sinds de ontwik keling tot Augustus eoncprten, den smaak van het publiek ontwikkeld hebben en hen hebben leeren voelen de schoonheid van an dere geheel ander genre dan Italiaan- sche muziek. En van jaar tot jaar neemt het begrijpen toe. Sfrausz büv. eerst uitgefloten, wordt nu met plechtige stilte aangehoord en toegejuicht. Maar De Bussy bijv. wil er nog niet in. De bladen staan vol met weerberichten. Van overal komen de meest ongunstige tij dingen, sterke voret, hevige sneeuw. 6tormen, overstroomingen. Zelfs Algiers zit in de sneeuw. Ik mag dus wel eens de loftrompet steken over Rome's klimaat. Terwijl het overal sneeuwde en stormde, hadden wij mooien zonneschijn, met 's nachts een 4 A b gr. C. vorst. Nu sinds een dag of wat regen, maar toch nog afgewisseld door een drogen, en halfzonnigen dag. Maar wanneer 't regent, komt eerst goed uit in hoe afschuwelijken toestand de straten zijn. Zelfs hoofdstraten zijn dan ware modderpoelen. Het Corso d'Ita lia (waar ik woon), een moeras. Op dat punt ware het zeker gewenscht dat de Kon, Com missaris orde stelt op al wat het Blok ver waarloosde. 17 Januari 1914. B. T. P. WASZKLEWICSZ VAN SCHILFGAARDE. DE STRIJD TEGEN DE ZEDENONTAAR- DING. Men schrijft uit Brussel aan de Tijd: Het schrijven van het Belgische Episco paat tegen de zedenontaarding heeft een ontzaglijken indruk in het land gemaakt. De katholieke huisgezinnen, ook zoover zij tot dusver in het mondaine leven meegingen, zijn attent gemaakt op het gevaar, dat hun onder onschuldig schijnende grillen der mode besloop, en waaraan zij zich minder met zondige bedoelingen dan onergdenkend over gaven. Zij schrikken nu een beetje van de schaamtelooze verschijnselen, waarmee zij zoo innig hebben verkeerd; en in het ern stige licht, dat het schrijven der Bisschop pen voor hun oogen deed opgaan, erken nen zij thans de plichten, die zij tot dus ver lichtzinnig hadden verwaarloosd. Een gelukkig gevolg is ook, dat de strijd tegen de openbare reclame der onzedelijkheid en de bestrijding van den zoogenaamden vuil- handel met nieuwe kracht wordt ter liand genomen. Er bestaat hier ter stede een „Bond tegen de aanstootgevende winkel uitstallingen en tegen zedeloosheid in 't al gemeen." Deze bond vergaderde heden in de Eavensteinzaal onder presidium van het eere-lid bij den Hoogen Raad De Bavay. Daar wij thans leven in een periode van verfrischten strijd tegen de zedenontaar- ding, die ook in Brussel, waar de „schui- feldans uit het Negerland" in kameleontische verscheidenheid zooals Mexicaansche of ca baret j es-tango, diner-tango, salon- en patis- serie-tango etc. voorkomt, waarlijk niet over bodig is, ben ik er eens met opoffering van mijn een-in-de-weelcsche rustdag, naar toe gewandeld. En van wat ik daar bij woonde, was veel de moeite van het ver melden waard; misschien kan men er ook nog in Holland zijn voordeel mee doen: Ten eerste heeft men in den strijd tegen de onbetamelijke, vaak meer dan onbetame lijke dameskleeding, bij de overheid weten te bewerken, dat op de hofbals de dames toiletten, die, om aan de vereischten der étiquette te voldoen een zoover mogelijk doorgevoerde indecentie moesten vertoonen, meer een behoorlijke kleeding moeten gelij ken. De koning en de koningin, die goede christenmensclien zij'1, hebben zelf ingegre pen en op de laatst gehouden hofbals heeft men reeds kunnen waarnemen, dat met hun wenschen rekening is gehouden. En nu men van hoogerhand het voorbeeld heeft gege ven, zal men in de lagere kringen volgen. De voornoemde heer De Bavay heeft er in zijn qualiteit ook bij de Regeering op aangedrongen, om het verbod tegen invoer van Fransche onzedelijke bladen met meer gestrengheid te handhaven. Doch dit is niet alles. De Bond heeft bovendien van den Mi nister van Justitie de toezegging weten te verkrijgen, dat hij spoedig maatregelen zal nemen tegen het Neo-Malthusianisme. Dit is natuurlijk van zeer groot belang, want in navolging van Frankrijk heeft Malthus' leer toegang gevonden tot alle beschaafde landen, ook tot het onze. Wat de bioscopen-kwestie betreft, hierin zijn de conservatieve Hollanders de Belgen te vlug af geweest, want terwijl men in het zuidelijk deel van Groot-Nederland nog moet beginnen met een onderzoek op de scholen, heeft het noordelijk deel dit reeds gedaan en een correct, gespecifeeri rap port wijst den enorm en omvang van de bios coop-ellende aan. Welke de maatregelen zul len zijn, die men betrekkelijk het cinema bezoek zal nemen, is nog niet bepaald. Men wil een toegangsverbod voor kinderen van 14, andere voor kinderen van 10 jaar, ter wijl een derde alleen kinderen zonder ge leide wil weren. Doch omtrent de hoofdzaak, den demoraliseerenden invloed van het bios coopbezoek voor de jeugd, en de noodzake lijkheid der overheid, om in te grijpen, is men het eens. Wat betreft de winkeluitstallingen, kan men ook op goede resultaten wijzen. Im mers, de uitvoerende macht Reeft zich deze zaak reeds aangetrokken en oefent het toe zicht uit over de mannequins-étalages, de kunst-magazijnen, de uitstallingen van pho- tografische ateliers, den prentbriefkaarten- handel en de grootsteedsche beeldjeskoopen. Evenwel wordt op de medewerking van het publiek gerekend in dien zin, dat men, aan stoot-gevende gipspoppen of dergelijke kunstwerken bemerkend, ze noteert, en aan het commissariaat van politie aanwijst daar zal de zaak wel verder gebracht wor den. Op de Gentsche tentoonstelling heb ben dergelijke maatregelen, helaas, niet het minste gevolg gehad. Misschien gaat het thans te Brussel beter. PRIESTERS EN BEROEPEN. Uit Rome wordt aan de „Köln. Volkszeit." gemeld: Tengevolge van de wet op de schei ding van kerk en staat in Frankrijk, waar door vele priesters zonder inkomsten zijn, hebben, zooals men weet, talrijke geestelij ken een beroep gekozen om in hun onder houd te voorzien. Zoo zijn er velen, die als fotograaf hun brood trachten te verdienen. Sinds eenigen tijd werd twijfel geopperd of een priester, zonder zijn plichten of waar digheid te schaden, het beroep van fotograaf mag uitoefenen. Op een desbetreffende vraag aan de kerkelijke autoriteiten te Rome, kwam het antwoord, dat een priester van de fotographie wel zijn broodwinning mag ma ken, maar natuurlijk mag zulks niet geschie den in winkels of ateliers en ook niet in omstandigheden, welke de priesterplichten kunnen schaden. In het antwoord wordt dan verder nog meegedeeld, welke beroepen voor een priester niet passend zijn. HET KATHOLICISME IN ENGELAND. De „Tablet" geeft in haar jongste nummer eenige cijfers, waaruit blijkt hoezeer het Ka tholicisme in sommige steden van Engeland in de laatste eeuw is toegenomen, en op welk een machtige ontwikkeling de Katho lieke kerk kan bogen. Zoo bijv. in de stad Manchester. In 1690 leefden in deze stad twee Katholieken, zoo zegt bovengenoemd blad, in 1700 woonden er 13 Katholieke families; in 1778 500 en thans telt de groote industriestad van En geland 32 Katholieke kerken, die ternau wernood plaats bieden voor de 80.000 geloo- vigen. DE VEILIGHEID TER ZEE. De internationale con'erentie voor de vei ligheid ter zee te Londen heeft zeer scher pe bepalingen vastgesteld betreffende de maatregelen te nemen tegen de gevaren van nog drijvende wrakken en gevaarlijke ijs bergen in de Oceanen. Op voorstel van de Vereenigde Staten werden voorts zeer stren ge bepalingen vastgesteld voor de invoering van toestellen voor draadlooze telegrafie op stoom- en zeilschepen met meer dan 50 per sonen, ongeacht of deze de bemanning of passagiers vormen. Voorts werd bepaald dat alle schepen van het internationaal handels verkeer welke overzeesche reizen hebben te maken, dag en nacht voorzien moeten zijn van een in werking zijnd toestel voor draadlooze telegrafie. Voorts drong de con ferentie er op aan, dat alle schepen moeten worden voorzien van voldoende reddingsboo ten en vlotten. Het verdrag werd geteekend door de ge volmachtigden van de volgende staten: Het Britsche Rijk (inbegrepen Canada, Austra lië en Nieuw-Zceland, die afzonderlijk ver tegenwoordigd waven), Duitschland, Frank rijk, de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika, Oostenrijk-Hongarije, Italië, Spanje, Zweden, Noorwegen, Nederland, België en Denemarken. Het bedrag bevat niet minder dan vier en zeventig artikelen; het zal officieel eerst op 15 Februari worden gepubliceerd, om den afgevaardigden der verschillende landen tijd te geven het aan hun regeeringen mede te deelen. H. K. H. DE GROOTHERTOGIN VAN LUXEMBURG. Nu H. K. H. de Katholieke Grootherto gin Maria Adelheid van Luxemburg in on, land vertoeft, zal het onze lezers misschiei interesseeren iets over deze jeugdige sou vereine te vernemen. Wij ontleenen het volgende aan een par ticuliere correspondentie uit Luxemburg aan „De Tijd." „Het bezoek van Maria Adelheid, groot hertogin van Luxemburg, aan het Neder- landsche Hof is te meer belangrijk, wijldezs vorstin een spruit is van den al-ouden O- ranjestam. Toen hertog Adolf in 1889 uit de handen van Willem III, Koning der Neder landen, het regentschap over het groother togdom Luxemburg aannam, volgde hem zijn zoon, hertog Wilhelm, naar dit land, om, in 1902 zelf regent in Luxemburg, de teu gels van het bewind te voeren, totdat een ongeneeslijke ziekte hem deze zware taak1 onmogelijk maakte en de groothertogin Ma ria het bestuur over het land aanvaardde. Groothertog Wilhelm stierf in 1912, sinds welken tijd de oudste dochter, Maria Adel heid, de regeering over het land voert. Dit is in het kort de geschiedenis der troonwissoling gedurende den tijd, dat Luxemburg geregeerd werd door het huis Luxemburg-Nassau. Groothertogin Maria Adelheid is de eerste regeerende spruit der dynastie Luxemburg- Nassau. Gratieus ia hare verschijning,slank van gestalte bezit zij de kenmerkende ei genschappen der Nassauers; intelligentie en energie. Den llden Juni 1894 in Oolmar Berg (Luxemburg) geboren uit het huwelijk van hertog Wilhelm en Maria van Braganza, werd zij met de meest mogelijke zorgen, onder de vrome leiding barer moeder, opge voed in alles, wat haar later noodig zijn zou voor de wijze regearing van haar land. Sinds haar troonsbestijging in 1912, is zij bij haar volk zeer sympathiek. Deze sympathie van haar volk verdient groothertogin Marie Adelheid ten volle, om hare ernstige toewijding, waar het geldt de belangen der bevolking te behartigen, ook en niet in het minst om haren diepen reli gieuzen zin. De merkwaardige woorden, wel ke zij nu ruim een jaar geleden bij haro troonsbestijging zoo eerlijk uitsprak in de belofte, het welzijn van haar volk te willen behartigen en overal te zullen helpen in vriendelijkheid en liefde, deze woorden is zij trouw gebleven, en zij hebben zich in haar eerste regeeringsjaar bewaarheid in eene ernstige toewijding aan het heil van Luxemburg. Het Luxemburgsche volk heeft zijn heersclieresse gadegeslagen in haar lief de voor haar land en heeft de stellige over tuiging, dat zijn vorstin hare hooge ver plichtingen ernstig opneemt. Hoe ijverig be moeide zij zich dit jaar overal met het wel zijn der bevolking door haar bezoek aan openbare en private instellingen, om de be langen haars volks beter te leeren kennen; hoe schitterend kwam dit jaar haar liefda digheid aan het licht. Deze nobele trek in haar karakter, welke zij in haar prille jeugd onder de leiding van haar moeder cultiveer de als prinses is van haar bekend, dat zij de zieken bezocht en alles uitdeelde om het lijden der ongelukkigen te verzachten kwam in haar eerste regeeringsjaar schit terend tot openbaring. Ook om hare diepe religieuze gevoelens heeft zij in stad en land bij hare katho lieke onderdanen de volle sympathie. Een fijn trekje mogen we hier releveeren. Toen verleden jaar op Heiligen Sacramentsdag de processie met het Allerhei'igste de straten der sta'd doortrok, zagen wij eensklaps, toen de stoet het groothertogelijk palcis naderde, de groothertogin Maria Adelheid op het bal kon verschijnen. Zij kn:e!de en hield haar hoofd gebogen, totdat het Allerheiligste voorbij was. Het valt lichtelijk te begrijpen, dat zij daardoor, wijl zij met haar volk zoo innig samenleeft ook door hare religieu ze gevoe'ens, stormenderhand alle harten voor zich innam. In verband met het bovenstaande geven wij de volgende bijzonderheden over de Lu xemburgsche dynastie, die wij eveneens aan de Tijd ontleenen. Zooals men weet had prins Willem inder tijd de Nassauselie erflanden verloren. En als vergoeding daarvoor schonken de mo gendheden bij tractaat Van 31 Mei 1815 overeenkomstig de besluiten van het Ween- sche Congres aan kon'ng Wil'em I het groot hertogdom Luxemburg, dat een van de Duit- sche Bondsstaten was. De stad Luxemburg werd een Duitsche bondsvesting. De Nas sauselie erflanden waren namelijk in bezit gekomen van den Walramsclien katholieken tak der Nassau's en werden in 1866 door FEIIILLETO» Ervaringen van een journalist uit de 20e eeuw door HEADON -HILL. lOorspronkelijke vertaling uit het Engelsch). 35) HOOFDSTUK XXVII EEN SPEL MET DEN DOOD. Hector's brein werkte vlug, en hü zag iu, dat bij voor 't oogenblik niet anders ken doen dan zijn revolver op Mapleton's liart gericht te houden. Hij hield het blinkende met aai recht tegenover dat ontaarde orguan; zijn vinger popelde om de treker te laten wer ken. toen er een zacht gesmoorde kreet weer klonk van i,chtcr de verder gelegen deur. Hoe z.nu hij het meisje uit dat hol verlosser, en tegrjëk den duivelaehtigen s'.-liurk ver slaan in den doodelijken tweestriid? Hij meest het op ecu of nndere manier doen. i)e mach- tige tradities der „Lynx" eiscliten het gebie dend. Maar line? Hij koesterde omtrent Mapleton's voorne mens jegens hem geen illusies. De man zou aem dooden, indien hij kon. De ellendeling gehoorzaamde tian geen wet dan aan die van Ka zelfbeveiliging. en die gebood, dat zijn on- l vermoeide tegenstander, die hem in zijn ge heime schuilplaats had achterhaalt, die uiet levend zou verlaten. Indien Hector Yeldham het gewelf zou verlaten, dan zou er voor Smyly Mapleton of Uempster Legrand geen j veilige plaats meer op aarde zijn. Arrestatie zou dan slechts een kwestie van eenige uren I of ten hoogste van eenige dagen zijn. Boven dien, de moordlust, die er flikkerde in de misdadige oogen, was niet te miskennen bij den man, die daar, met opgeheven armen, tegenover hem stond in het door het lamp licht verlichte hol. Daar bet reeht aan Hector's zijde was, ge voelde deze, dat dezelfde wet van zelfverde diging hem zou machtigen, zonder vrees voor gevolgen, de kerel neer te schieten met even weinig medelijden als hij zou getoond heb ben tegenover een wild beest uit de hns- seben. Maar weer bevond hü zich tegenover een blinde muur. die alleen zijn vraag weer kaatste hoe? Hem nrer te schieten, terwijl hü den dynamietpatroon in de hand hield, zou een vreeselüke ontpoff'ng veroorzaken, die nirt alleen voor hem zelf noodlottig zou zjjn, maar ook voor het arme misje, dat daar van angst ineenkrmp achter de verder gele gen deur „Wel?" zei Mapleton smalend. ,.We bevin den ons in een lastig parkpt, nietwaar. Wat denkt gij ervan, Mr. Yeldham? Zooals u weet, heb ik niet, zooals gü, vaesntie. Mijn tijd is kostbaar. Ik kan liirr niet heel den nacht blijven staan in deze houding. Neem een be sluit, asjeblieft." Ileetor zou zijn lippen hebben kunnen stuk gebeten hebben uit woede over zijn onmacht. Toen 6choot bet plotseling floor ziin brsra. dat de ander, ondanks al zün brutaliteit, zich voor ecu even groot dilemma bevond als hij zelf. Hoewel Mapleton hem zeker aanstonds zou dooden, zoodpa hij de kans zag, bestond toch zjin eenig redmiddel, zoolang hü met het pistool bedreigd werd, in den dynamiet- F"troon, die echter, als hij ontplofte, ook zün e'gen ondergang zou zün. De beruchte ver- valseher had allerminst een heldenaard. Map leton zou zün eigen leven niet wegwerpen om het pleizier alleen zün tegenstander te dooden, indien hij het kon verheipen. „Om te beginnen," zei Hector, „moet gü u omkeeren en met nw vrije hand de deur van die verdere ruimte openen. Ik weet, dat ge uw revolver in uw broekzak hebt. Bij de min ste beweging, die ge in die richting maakt, zal ik mün wapen afvuren zonder een woord van waarsehuwing." Het wreede gezicht van den man met de opgeheven armen nam een spottende uitdruk king aan. „Een goed idee, Mr. Yeldham," «maalde hij. „Het zal mij uitstekend te pas komen. Zie, ik toon mün vertrouwen in nw gezond verstand door mün rug om te draaien ter gehoorzaming aan uw bevel. Ver geef niet de kracht van de ontplofbare waar, welke ik houd in de hand, die niet noodig is om aan uw verzoek te voldoen." Zooals mem weet, hield hij den dynamiet patroon in ziin linkerhand, die nog steeds was opgeheven. Met zün rechterhand nam hij een sleutel uit zyn vestzak en ontsloot de deur van Bessie's gevangenis Bleek en verma gerd zag het meisje er in bet lamplicht uit, eu vreugdesnikken ontsnapte haar, hij hot zien van haar redder, die zün brein martelde, obx te bedenken, op welke wijze hare redding - te bewerken. „Mr. Yeldham, neem my mee! Breng mij by moeder!" smeekte zü. „Daar kom ik ook voor hier." zeide Hec tor en knikte haar bemoedigend toe. Dnar het gebiedend noodzakelük was, Map leton geen oogenblik uit het oog te verlie zen, had hy' slechts 'n vluchtigen blik op baar geworpen, en hü wy'dde nu al zün aandacht aan zijn tegenstander, die weer tegenover hem stond. 1 „De rechterhand omhoog!" weerklonk scherp zün bevel. „Zooals u wilt," antwoordde Mapleton op den balfspottenden toon, dien hü voortdurend gebruikte. 1 Met zün linkerhand nam Hector een van de olielampen, die in den muuT stonden, terwjil hü met de rechterhand voortdurend de revol ver gericht hield op Manleton's hart. „Nu," zeide bij. „nu zul je voor m'ü nitloopen door den tunnel, en ik wil n deze ééne con cessie doer. dat ik je, wanneer we een maal in de open lucht zijn, een korte 6panne tüds zal geven, waarin je kunt ontsnappen, alvorens ik my in verbinding met de politie stel." Een hoosaardig lachen was bet antwoord. „Neen, Mr. Yeldham; met klem zeg ik u; heen," luidde bet antwoord, dat den dood steek gaf aan Hector's hoop om de positie door „bluf" te redden. En Mapleton ging voort: „Nu gaat de muziek beginnen, en ik zal de wüs aangeven niet gü. Züt gü zoo zeer door ydellieid verdwaasd om te deuken dat ik de vruchten van mün arbeid zal op offeren om u in staat te stellen een triomf te behalen voor nw roemzuchtig blad? Ik offer liever mün leven op en het uwe. Je zult mij ofwel alleeu laten gaan, ofwel je kunt mij op dit oogenblik neerschieten met de ge volgen voor u zelf en het meisje, die u be kend zün. Inderdaad, indien gü er niet in toestemt, dat ik vertrek, dan gevoel ik veel lust, de ontknooping te verhaasten door de dynamietpatroon op den grond te smijten." „Wat verschil zal het maken? Denk je, dat ik hier lang zal blü'ven, wanneer jy zoudt zün heengegaan?" vroeg Hector, en wist onge veer wel, wat het antwoord zou zün. „Je zoudt hier zoolang blijven als ik dat verkies," antwoordde Mapleton. „Om de een voudige reden, dat ifa*u zou vragen, u terug te trekken in een der vertrekken en ik dan de deur zou op slot doen. Ik kan u zoowaar niet in mün laboratorium met al zün fiine werk tuigen lalen om nog niet te spreken van al die papieren die meer waarde hebben, dan men zoo opervlakkig wel zou zeggen." „Ik van myn kant zon bet kunnen overwe. gen, of ik niet 'n oogenblikkclijken dood ver- kies boven de voorwaarden, die ge stelt," zei Hector. „Welken waarborg heb ik. dat ge hiei nog ooit zoudt terugkomen? Je kondt me hier wel een langzamen hongerdood laten ster ven." „Ik ben niet zoo dwaas om u een absolunt h.opelooze kans aan te bieden." gaf Mapleton ten antwoord, met een glimp van gretigheid, die aan zijn tegenstander niet ontging. „Ik wil open kaart met u spelen. Ik heb een ze kere zaak met Lord Purlieck aan de hand, waarvan ge wel op de hoogte zult -«ijn. Uw leven en dat van bet meisje hangen hiervan af, of de uitslag dien zaak voor mü bevredi- trend zal züu. Zoo spoedig ik kan zal ik in NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5