KOSMOS. irrigatoren MISCH1PPEK, ROLPENS MOTOREN en RIJWIELEN. i i Formulier ter verkrijging van een polis voor onze Gratis-Ongevallenverzekering, DE SPAARNE-BANIt iF Van Overal. Te Beverwijk Nieuwe Gracht 98. HAARLEM. DEPOSITO-RENTE i VERZEKERINGSBANK LEVENSVERZEKERING eb LIJFRENTE, A. J. WIWEL, Ripperdapark 10 (hk, Ripperdailraat) Haarlem. Breukbanden, icer sterk Kiiiai Hautstraat 115. P. H. HARTEL, Vleeschhouwer, Simples-Huis BOUCKAüRT STEVENS. Uit onze Oost worden Adverten- tiën voor ae „NIEUWE HAARLEMSCHE C0U- RANV'aangenomen ooor den Boekhandel i. VINK Pz. METAALDRAAD LAMPEN OPGERICHT 1862. -> -> GEVESTIGD TE ZEIST- lELEfi QN 851. Zijlstraat 62 - Haarlem, Voor den inhoud dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de eopie met ternggegezen» HOOG SPELI Mijnheer de Hoofdredacteur 1 Hoe popelde mij het hart van vreugde, toen ik in uw blad van 10 Januari j.l. onder „Po litieke Actie" hoorde verdedigen het goed recht .der kiezers, om langs reglementaaren weg uit te komen voor hun persoonlijke over tuiging, en waar u weest op het groote gevaar dat er in gelegen is, als men „van bovenaf" dat goed recht tracht te knechten! Ziet, mijn heer de Hoofdredacteur, dat deed mij goed. Want als lid eener R. K. Kiesvereeniging, aangesloten biji de Centrale „Haarlemmer meer" zag ik en zeer vele kiezers, verspreid in genoemd district, verlangend uit naar de herziening van het „Centrale-reglement", waarin onze rechten en plichten als R. K. organisatie op de juiste plaats zullen worden gebracht. Ik had in ons blad, (aldus noem ik deze courant) gelezen dat meerdere con cepten aanwezig zouden zijn en nu hoopten wij vast, dat uw artikel: „Onze Politieke Actie", 'er het zijne toe zou bijdrageu, bij voldoende stof voor overweging, dat zij, die de leiding hebben, met dit alles zouden re kening houden. IJdele verwachting! Want op IJ Januari j.l. valt mijn oog op een schrik wekkend opschrift: „Hoog Spel!" Na lezing van het artikel moest ik he4t opschrift beamen, maar ik stond toch ook ver baasd. Als er „hoog spel" is gespeeld, is dat gedaan met onze rechten, en wel buiten ons omGeen enkele stem van hoor en wederhoor bereikt ons. Onze courant, de getrouwe ver slaggeefster van al hetgeen gebeurt op sociaal en politiek terrein, brengt ons in deze zaak gèen licht. In zoo n hoogst-gewichtige en algemeene zaak is een verslag in de courant toch drin gend noodzakelijk, en de eenigste weg! Dan komt het „vóór" en het „tegen" onder de oogen der belangstellenden, d. i. de massa kiezers! Of geldt hier soms nog de spreuk „Wat de Heeren wijzen, enz."? Nu weet ik wel, dat in onze ,,Loeale"(n) het concept vau het da0elijkscu bestuur ter goedkeuring wordt voorgelegd, maar door wie? Door hen natuur lijk, die krachtens hun functie daartoe be- vo gxf zijn, dat zijn in dit geval diegenen, die te Hixuddorp hebben besproken en goed gekeurd. Maar is daar „hoog spel" gespeeld, dan vrees ik, dat dit nog zal ontaarden in een roekeloos en onverantwoordelijk drijven. Do machtspreuk zal dan opgeld doen: „Het Cen traal Bestuur heeft het zoo go? ,e.tear.l", en de massa, zal zich met handen en voeten moeten binden aan de willekeur van enkelen, omdat zij onbekend is met dit alles, onbe kend, omdat men ons blad, dat ons moet en wil voorlichten, de gelegenheid heeft ontno men, zulks te doen. Maar uit die massa zie ik dan een groot gedeelte opstaan, dat vastberaden spreekt: „Tot zoo lang, en niet langer"! Doch als een onding wordt weggenomen, omdat het werkelijk een onding is, moet er geen even groot onding voor in de plaats komen. Als do recntvaara tgneid nfet ten voilé wttxtt uit geoefend, houdt ook de gehoorzaamheid op, maar om dit alles te voorkomen, verzoek ik u dringend, niet alleen dit als „Ingezonden" te plaatsen, maar, daar waar gij al op het aanbeeld geslagen hebt, den voorhamer bei blijven hanteeren, totdat de eenheid in een goed en rechtvaardig reglement is gewaar borgd. Ik zou hierom bij deze willen voorstellen, dat het bij de behandeling van de concepten in de „Locale(n)" indien geest werd uitgelegd en verklaard. Dan kunnen wij als kiezers een beter en juister oordeel vellen, en wat dan de tijd ook moge brengen of ontne men, de Katholieke politiek in dit district zal zijn eenheid ongerept bewaren 1 Tot steun der Christelijke regeering en handhaving on zer beginselen moge dit het einde zijn van dit „hoog spel"! Dat is de hartewensch van vele R, K. kiezers in het district Haarlem mermeer U, mijnheer de Hoofdredacteur dankzeggend uit naam van vele kiezers EEN KIEZER EN ABONNÉ. Noot van de Redactie. Ook dit stuk moest wegens gebrek aan plaatsruimte blijven liggen. Wij willen heb echter alsnog plaatsen; zooals men weet werd bereids een verslag van de vergadering ge plaatst. vervelens toe gezegd en hernaald, toch niet bang te zijn en maar eens goed te kijken. Doch toen 't gebeurde, vluchtte men de hutten in. Enkele jongelui kwamen naar ons, om door een kijker het verschijnsel beter te zien; maar de schrik verliet hen niet en toen de maan „heele- maal was omgedraaid" vo!gesis hun zeggen, moesten ze absoluut naar huis. Ze vertrouwden 't zaakje niet meer. De „omgedraaide maan" had echter alles zoowat in 't duister gezet en nu moest men fakkels hebben van dorre klapper bladeren, of men durfde de paar honderd meter over 't strand niet afleggen! Den volgenden dag was 't overal: „Mijnbeer kent het! Maar nooit meer doen, asjeblieft, en vooral niet met de zon!" Al onze beweringen van totale onkunde hielpen niets. Slechts enke len praatten ons wat na over „een schaduw, die voor het vuur kwam." Dat begrepen ze wel, maar ze geloofden het niet. De oovenaars, die graag voor alwetend door gaan, hadden, zooals gewoonlijk, hun beste krachten ingespannen, en,Zie je wel, ik ken het: de maan is weer goed geworden." De roem van toovenaar die en die steeg weer hoog! De Marindinees en de maan. Pastoor v. d. Kolk schrijft o.a. het volgende uit ükaba aan de „Java Post": Een juist begrip over de maan hebben de Marindineezen nog lang niet, zoomin als over de zon. Zij zien ze wel niet aan „voor een Edammer kaas" zooals 't spreekwoord zegt, maar wat dien maan nu eigenlijk is, blijft voor hen toch nog raadselachtig. Is het een godheid, of een geest, of een menseli, of een dier? 't Leeft in alle geval, meenen ze. Honderden ma len vraagt men ons wat de maan is, en als we 't juiste antwoord geven, gelooft men 't toch niet. 't Is ook zoo vreemd voor een wild ver stand! Hoe kan nu zoo'n bol regelmatig draaien zonder omlaag te vallen? Hoe kan hij licht af geven en soms klein worden en dan weer groot? Men filosofeert al. maar zelfs de oudste onder hun filosofen kunnen er met de pet niet bij. In de laatste dagen is de maan weer het ge wone onderwerp der wijsgeerige gesprekken geweest, wegens de prachtige maansverduiste ring in den avond van 15 Sept. 1913. Wij hadden het verschijnsel dagen te voren aangekondigd, waarbij men ons gewoonlijk toevoegde: „Niet doen, wij zijn bang!" Ze meenden al, dat wij zelf de maan verduisterden: hoe toch konden we dat anders voorspellen? Protesteeren hielp weinig: met een veelbeteekend lachje en schuine oogen beduidde men danwe weten wel beter; houd u maar niet zoo onnoozel! Gij, en niemand anders draait de maan om." Dat men bang is voor zonsverduistering (ver leden jaar beleefden we daarvan een staaltje) ia nogal begrijpelijk. Maar de schrik voor een maansverduistering zit er al bijna even diep in. Men was nu gewaarschuwd en we hadden tot Diefstal te Londen. De politie te Londen zoekt een dief, die, zooals Reuter bericht, een Antwerpschen diamanthandelaar, Max Fla- xer, voor een waarde van 520 p.st. aan kost baarheden ontstal. De heer Flaxer kwam van Aulwerpen aan het Vietoriaslatiou aan en begaf zich naar zijn hotel. Bü den ingang echter weid hem een handvol snuif in het gelaat geworpen en tegelijkertijd werd hem zijn valies, dat vele kostbaarheden bevatte, ontrukt. Er is nog geen spoor van den dief gevonden. Politieke moord. Te Calcutta in En- gelsch-Indië heeft naar Reuter meldt, weder een politieke moord plaats gehad. Midden op straat is een onder-inspecteur van de recherche door een revolverschot gedood- Honderden voorbij gangers waren getuige van de misdaad maar geen deod eenige po ging om den moordenaar te vatten. Deze werd ten slotte gearresteerd door een offi cier na een langdurige vervolging, tijdens welke de moordenaar herhaaldelijk zijn re volver afvuurde, waardoor twee menschen werden gewond. De gedoode onder-inspecteur had belang rijk aandeel in het onderzoek naar de jong ste samenzweringen in Calcutta. Be kiesreclitvrouwen. Te Edinburg heeft een kiesrecht vrouw Mc Kinnon Wood, den minister van Schotland, nadat deze een toespraak had gehouden, een pak meel naar het hoofd geworpen. Zij raakte hem niet, maar liet meel bestoof zijn kleeren. Terwijl zij weg-werd geleid riep zij aldoor: Vrouwen beul! Een passief van 42,000,000 frs.! Charles Vic tor, een der grootste speculanten op de Pa- rijsche beurs (hij was zijn „financieele car rière" begonnen als kantoorbediende) en di recteur van de „Sociéló Auxiliaire du Cre dit" is gevallen, tot groote ontstlteui» van de Parijsehe beurswrreld. Hij heeft met een passief van 42 millioen zich failliet regeren. De rechtbank bemoeit •zich mei de affaire. Volgens de „Temps" ech ter zal het zaakje met een sisser afloopen, daar do Bank met of zonder hulp nog wel aan baar verplichtingen zal kunnen vol doen. j Een grafelijke oplichter. Graaf Bartho- lome Villa, een Spanjaard, vroeg de hand van een jonge renteniereter te Brussel, ver kreeg die en de brniloft zon zoo spoedig mo gelijk worden gehouden. Hij bezocht zijn bruid meermalen, deed met haar boodschap pen en bracht ook eens met haar een bezoek aair de bank, waar hij vernam dat zij een kluis in huur had. Op zekeren dag had hij schertsenderwijze haar beur sleuteltjes ontfutseld, maar die den volgenden dag eerlijk teruggegeven, i Hij maakte toen zijn bezoek zeer kort en daarna zag men hem niet meer. i De bruid begreep er niets van, maar bleef geduldig wachten. Doch Zaterdag werd het raadsel opgelost: andermaal naar de bank moeiende, om coupons te knippen, vond zij haar kluis ledig. De graaf was haar voor geweest, om de 8000 fr's. die er in lagen, op te strijken. Vlnelit uit de gevangenis. Uit Mc Al- lister in Oklahoma, in Amerika, wordt, naar het Hbld. verneemt, bericht, dat drie gevan genen uit de strafgevangenis een poging heb ben gedaan tot ontvluchten, nadat zü erin ge slaagd waren zich revolvers te verschaffen. Toen het dagwerk was afgeloopen, vielen zij een der bewaarders aan, ontnamen hem de sleutels en snelden daarmee naar de poort, terwijl zij schoten losten op de toesnellende beambten. Om zich te beschermen tegen do wapens der bewaarders hielden zij de tele foonjuffrouw der gevangenis als schild voor zich. Een schot, door de wacÉters gelost, ver wondde het meisje. Buiten de poort gekomen, sprongen'de vluchtelingen in een rijtuig, dat- toevallig buiten wachtte, en reden weg. Eenige ge- vangerisbeambten sprongen te paard en ver volgden het rijtuig. Van weerszijden werd duchtig geschoten, toen het paard voor bet rijtuig eindelijk gewond neerstortte en de beambten dus bet rijtuig konden naderen, bleken de vluchtelingen gedood te ziin. Door de vluchtelingen waren in de gevan genis vier menschen gedood, drie der bewaar ders en de oud-afgevaardigde Thomas, die juist een bezoek aan de gevangenis bracht. j Een moedig redder. Kapitein von Grone, de vleugeladjudant van den hertog van Brunswijk, zag op een vijver bij Kiddagshau- sen een twaalfjarigen jongen door het ijs zakken. Hij sprong hem na en bracht hern met groote moeite aan land. Toen daarop een me nigte nieuwsgierigen kwamen toesnellen, zakte een twaalfjarig meisje in de diepte. Kapitein von Grone sprong ook haar na en juist zou hij haar grijpen, toen ook een be jaard heer in de diepte gleed. Met de groot ste inspanning gelukte bet toen den kapitein, eerst den ouden heer en daarna het meisje te redden, waarna hij uitgeput ineenzonk. Thans zijn redder en geredden allen weer volkomen wel. Ontploffing. Volgens een telegram uit •Canada is bij de werkzaamheden van de Canadian Northern Railway in de nabijheid van Arorprior een dynamietpatroon te vroeg ontploft. Een nevfgs ontploffing volgde,, waarbij zes arbeiders terstond werden gedood, terwijl drie arbeiders zoodanige wonden be kwamen, dat zij kort daarop overleden. t'Een schip in nood. Het stoomschip Cor-. nisham meldt langs draadloos telegrafiscbeni weg dat het midden in den Oceaan de rest, der bemanning, ten getale van vijf, van de bark Banshee aan boord nam. Genoemd schip i had door vrecselijk stormweer alles verlo ren, terwijl ook het grootst gedeelte der be manning overboord geslagen en verdronken was. Slechts 5 man konden- zich op een wrak redden, dat elf dagen op den Oceaan had rondgezwalkt, eer het door de Cornishman werd ontdekt In den trein vermoord. Bij de aankomst van den express-trein uit Peking vond men gisteren in een der afdeelingen het lijk van een man die door een dolksteek in het hart gedood was. Het onderzoek der politie bracht aan het licht, dat de vermoorde man zekere Kwi-Cbing is, die indertijd werd beschul digd den moord op den Min. v. Landb. Chiac- Yn te hebben begaan. Vermoed wordt dat een bloedverwant van den vermoorden mi nister Kwi-Ching- overvallen en gedood heeft. De gezonken onderzeeër. Volgens de laatste berichten gelooft men thans de plaats gevonden te hebben waar de A 7 is gezonken. Een torpedoboot flotille heeft deze plaats in een kring omgeven. In afwachting van d« poging om de gezonken onderzeeër te lichten. i Brand in een station. Zondagancht brak -door onbekende oorzaak een hevige brand uii aan het goederenslatlon van het Lehnter- station te Berlijn. Groote hoeveelheden lin nen- en wolstoffen stonden weldra in licht* laaie, en door den bevigen wind sloegen de vlammen op het geheele gebouw over. Ook de aangrenzende^ watertoren en een petro- leumtank werden ernstig bedreigd. De brandweer, welke oogenblikkeRjk ter plaatse was, slaagde er na meerdere uren in om het vuur meester te worden. De schade zeer aanzienlijk. Bij het blusschingswerk bekwam de hoofd man der brandweer zeer ernstige verwondin. gen, zoodat men voor zijn leven vreest. Eeni, ge andere personen werden licht gewond. Een protestbetooging. De Katholieke Volksbond in Frankrijk heeft in het ge heele land vergaderingen georganiseerd om te protesteeren tegen het wetsontwerp, dal het sluiten van het burgerlijk huwelijk voor het kerkelijk verplichtend stelt, zooals bij ons ook nog steeds het geval is, naar men weet. De prins von Wied heeft een medicus naar Durazzo gezonden om bet voor hem bestemde paleis, waaraan de herstellingen de volgende week voltooid zullen ziin, te be zichtigen en uit hygiënisch oogpunt te keu. ren. Dr. Bergbauser heeft bij ziin terugkomst te Triest zich nogal gunstig over de toekom stige residentie uitgelaten. Hij bad een brief van Essad-pasja, die den prins trouw en steun belooft, bij zich. Het Giornale d'Jtalia, den verwarden too. stand van Albanië besprekend, zegt dat de prins von Wied nog niet weet of hij in Al banië met eerebogen dan wel met geweer, sclioleu zal worden ontvangen. Europa is on. gelukkigerwijze niet in staat zijn veiligheid te waarborgen, als hii ten minste zich niet in zijn paleis te Durazzo wil opsluiten. Breesiraat Beverwijk BERGMANN »/il NIERSTRASZ. Dagelijks opeischbaar - 3 Voor een maand vast b (Bedragen vanaf f 1o00.— prolongatierenle). Voor 3 maanden vast Voor een jaar vast. 4 EENIGE NEOÉRLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WERKEND ONDER STAATSTOEZICHT, IN8PÏ CTEIH VOOR NOORD HOLLAND: geheel Complet vanaf 11,25 ?er stak. a t 1.50. Verkrijgbaar bij Haalt aaa den wmkal de extra fijne a 65 cent de 5 ons. Groote Houtstraat 19. GEttK. Luul S, Pieierstr. la-ül TELEFOON 721. j OUDE BELEGEN BORDEAUX EN BOUKGUGNü. WIJ&Efg. I Betrouwbaar en niet duur, in kwaliteit en »rijs de beate staan ter beproeving gereed. NAAK VOORNAMEN (alle voluit) GEBOREN DEN 18 (Datum en jaar.) BEROEP (Wie geen beroep ot vak uitoefent, schrijft hierboven het woord: zonder.) WOONPLAATS (Gemeen ie, straat, gracht ot plein en huisnummer). NAAM VAN DEN BEZORGER 0£R CCURANT Dit alles duidelijk en nauwkeurig met inkt in ie vullen, uitknippen, opzenden aan de Administratie van ue Nieuwe Haariemsche Lourani, K inderhuisvest 29 -31 33, Haarlem. Men kan het ook aan ae Louramenbezorgers en buuen Haarlem aan de ademen a/geven, die dan voor ioe zending aan ons adns zorg dragen. De toezending der poassen voigt binnen eenige dagen Zij die een oude polis van de vorige verzekering Mij, hebben ingeleverd en nog geen nieuwe ontvingen .worden verzocht eveneens bovenstaand formulier >n te vullen en op ie zenden, waarna binnen enkele dagen tjozendi ia der eoiis zal voioen' DE ADMINISTRATIE. BAK ZiepX°„nze Groote Houtstraat 72-74. net getrokkendraad. Uitmuntende Kwa liteit. Billijke Prij zen. Vraagt Prijzen =n Inlichtingen bij Technisch Bureau Ingenieurs. AMSTERDAM. I I 1 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 8