Stabkcuse». wüweeiïuyserf. xaarteiforjssrraat 27. ffèJef./770. WJnterpantoffei». i a SMI UIT TMeTö Kerknieuws. „Si e i o" Balkan Letteren en Kunst, fcport en wedstrijden ingezonden Metietieeiing. is het een nierziekte? Scheeptvaarberich ent ie uw Kerk IÜupk mondstuk a ■BBBE.ii ct. "^assssel iKyEZOWU&M- bet ongeval. Fluks ging hy languit liggen en iroop naar het wak en smaakte het genoegen de kleine te redden. Moeder had al hare krach ten ingspannen om uit hare benarde positie te komen, doch dit. mocht baar niet gelukken, daar het ijs geregeld afbrokkelde. De wakkere knaap had inmiddels 'n paar planken gevonden van een nabij zijnd hek, en op het ijs gelegen tot aan het wak. Andermaal begaf zij zich hierop en had het geluk de moeder zoolang boven weter te houden, dat er door hun ge roep meerdere hulp kwam opdagen. Na veel inspanning gelukte het hun de moeder uit hare benauwde toestand te verlossen. Hare handen waren geheel ontveld. Postdiefstal. Men meldt uit Amsterdam: Wegens het onophoudelijk vermissen van brie ven bestemd voor plaatsen in het buitenland is naar wy vernemen voorloopig in hechtenis genomen de commies J. W. S. te Amsterdam dienstdoende op de spoorwegiyn Amsterdam Antwerpen. WONDERBARE GENEZING VAN EEN KANKERACHTIG GEZWEL OP MARIA'S VOORSPRAAK. Men schrijft van geachte zijde aan de „Resb.": Den Sen Juni 1912 bracht de „Nouvel- liste de Bordeaux" het verhaal eener gene zing, getiteld: „Het water van Lourdes" en omterteekend door Maurice Trubert» Omangs verhaalde mij Br. Moynae, die in de geheele streek vermaard is als een bekwa me chirurg, dat in de oaistreken van Biarritz, te Anglet een man geiiezen was door aan wending van water van Lourdes. Deze man was vroeger reeds door hem geopereerd, daar hij lijdende was aan een kankerachtig ge zwel. Dit gezwel nu was teruggekomen en wel veel erger dan vroeger, doch in twee dagen genezen, nadat men er eompressen van water van Lourdes op had gelegd. Daar ik verlangde tie weten, of de genezing had aan gehouden, schreef ik aan Br. G.... van Anglet, den gewonen geneesheer van den zieke, én ziehier, hoe volgens zijn antwoord de feiten hebben plaats gehad. „M. Cl...., 79 jaar, die leed aan een epithe lioma aan den rechterkant van het gezicht, werd eenige jaren geleden door Br. Moynae geopereerd. Twee jaren later begon het ge zwel zich weer te vertoonen en nad weldra zulk een omvang gekregen, dat Br. G.... zijn patiënt een nieuwe operatie aanraadde, waar toe deze eerst niet wilde besluiten. Later, daar het gezwel een der neusgaten verstop te en het rechteroog aantastte, besloot M. Cl.... opnieuw zijn toevlucht te nemen tot Br. Moynae, die meende geen andere poging te moeten doen, daar het gezwel zoo groot was, |dat eene operatie nutteloos, ja zelfs gevaar lijk moest heeten. Be dochter van Clraadde hem aan, zich naar Lourdes te begeven. Hij kon er niet toe besluiten, maai- vond goed, dat ze water van do grot liet komen. Twee dagen nadat men er het eerste compres had opgelegd, was het gezwel geheel verdwenenniets blééf er van achter dan het litteeken der eerste operatie. Da genezing was geschied gedu rende den slaap, zonder dat de zieke eeni- |ge pijn gevoelde, en sedert dat oogenblik, zoo schrijft me Br. G.... is de huid even gezand, even zacht aan de rechter- als aan jde linkerzijde van het gezicht. Bergelijke voorbeelden zijn den pelgrims van Lourdes zeer wel bekend, maar dit ge val is omgeven door garanties, welker waar- jde ik niet behoef .aan te toonen. Nadat Br. Boissarie kennis genomen had van dit artikel, ha-astte hij zich te schrijven aan de geneesheeren, die met de ^aak bekénd .waren, en vernam spoedig, dat de genezene, waarvan de „Nouvelliste" sprak, een grijs aard van 79 jaar was, de heer René Clé ment, gepensioneerd gendarme, wonende ta Anglet (Basses Pyrénées). Bij deze mededee- ling was de volgende verklaring gevoegd: „Deze zieke leed, vóór 9 jaren, aan een epithelioma van het gezicht aan den rech terkant; 7 jaren geleden werd hij door Br. Moynae van Bayonne geopereerd. Twee jaar later vertoonde zich het gezwel opnieuw en nam steeds toe in omvang. Verleden jaar in 'de maand October, zag ik den zieke; het ge zwel is zoo groot geworden, dat ik een nieuwe operatie aanraadde; de zieke weigert, omdat hij, naar hij zegt, den eersten keer te veel pijn heeft moeten lijden. Maar ziende, dat zijn rechter neusgat verstopt raakte en het zien hem lastig viel door de toeneming van het gezwel, besloot Clément naar Doctor Moynae te gaan, die dezen keer weigert tot een operatie over te gaan, wijl de ziekte te ver gevorderd is. Diep bedroefd wendden Clément en zijn doch- ffr zich tot O. L. Vrouw van Lourdes en, hoe groot is hunne verwondering, als zij na twee dagen bemerkten, dat het gezwel ge heel is verdwenen, zonder iets anders ach ter te lalten dan het litteekén der eerste operatie. Ik heb den zieke gezien daags na de genezing, die gedurende den slaap geschied is. De zieke had er niets van bemerkt. Sedert dien tijd heb ik Clément verschei dene malen weergezien; het gezwel is niet meer teruggekomen; de huid is even gezond, even zacht aan de zieke zijde als aan de ge zonde; 't is inderdaad een buitengewoon mi raculeuze genezing. Slechts één ding spijt; me: dat ik geen ph'otografie heb van den zieke vóór zijn genezing. Binnen eenige dagen zal Clément met zijn dochter naar Lourdes gaan." (get.) Dr. GENTÏLHE. De heer Clément kon het vorige jaar niet naar Lourdes gaan, zooals Br. Gentilhe had geschreven. B'r. Boissarie besloot dan ook, zelf naar Anglet te gaan, teneinde eeu on derzoek in te stellen naar dat zoo merkwaar dig geval. Bit onderzoek had plaats Maandag 5 Aug. 1912. Eenige weken geleden is de heer Clément die thans 80 jaar telt en wiens genezing in het Bureau der geneesheeren onder No. 35 van het jaar 1912 is ingeschreven, met zijn dochter naai' Lonrdes gekomen, om de al lerheiligste Maagd te bedanken voor de hem verleende groote gunst. Vol geloof en dankbaarheid zijn de vader en de dochter zich den 6en Mei van het jaar l'jio in het Bureau der geneesheeren komen voorstellen. Be vroegere zieke is er met de meeste zorgvuldigheid onderzocht- door verscheidene Belgische en Italiaansche geneesheeren, die allen hebben geconstateerd, dat er geen enkel spoor meer bestaat van de epithelioma in het gezicht, die den lien October 1911 genezen is. Be ziekte duurde negen jaren en had alle behandeling weerstand geboden: alles is in één nacht verdwenen. Thans vindt men slechts een oud littee ken, het gevolg van een voor eenige jaren gedane operatie. Be heer Clément schijnt een goede gezondheid te genieten en is voor zijn 80 jaren nog een krasse man. BE NIEUWE AUTEURSWET EN BE NEDERLANDSCHE CONCERTINSTELLIN GEN EN MUZIEKVEREENIGINGEN. Op initiatief van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst zijn laatstleden Zaterdag afgevaardigden van de besturen van de voornaamste Nederland- sche concertinstellingen en muziek vereenigin- gen te Amsterdam bij elkaar gekomen om ge zamenlijk overlev te plegen in zake de nieuwe auteurswet en zoo mogelijk te geraken tot een gezamenlijk optreden, waar dit noodig> wordt geoordeeld. Op deze. vergadering, be zocht door ongeveer 60 personen en geleid door den heer Ch. E. H. Bolssevain, algemeen voorzitter der maatschappij, heelt Mr. li. L. de Beaufort, daartoe uitgenoodigd, een exposé van de zaak gegeven, en is een Commissie van Advies benoemd in zake de nieuwe Auteurs wet, waarin o.a. zitting hebben de afgevaardig den van de navolgende corporaties: Het Con certgebouw ta Amsterdam. Het Utrechtsch Stedelijk Orkest, Be Arnhemsche Orkestver- eeniging, Be Sociëteit Be Harmonie te Gronin gen, Eruditio Musica te Rotterdam, Kon. Ora torium Vereeniging, Koninklijke Liedertafel Apollo te Amsterdam de Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Nederland, enz., ter wijl de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst vertegenwoordigd zal zijn door ha ren Algemeenen voorzitter, den heer Ch. E. H. Boissevain, die op verzoek van de vergade ring het praesidium van deze commissie op zich heeft genomen. Reeds thans wordt dringend aan alle belang hebbenden verzocht met de verschillende com ponisten-organisaties, zooals de Genossen- schaft Deutscher Tonsetzer (verbonden met het Genootschap vafl Nederlandsehe Compo nisten) en de Société des Auteurs, Composi teurs et Editeurs de Musique, niet voor lan gen tijd overeenkomsten te sluiten. Do benoemde Commissie van Advies zal binnenkort nadere mededeelingen doen aan belanghebbenden. DE KONING TE DA VOS. Een lezer van het „Hbld." schrijft het vol gende: groote motorwagens. Toen het tien uur was, hadden de laatste reeds alles naar het depot te Salisbury gebracht eu er- bleef geen spoor meer van de „industrie" in de groeve over. De werklieden werden allen betaald en afge dankt, de plaatselijke politie werd in kennis gesteld *van de ontdekking van des verval- sehers hol en de vreeselijke gevolgen daar van, en de Lord, Lady Madge en Hector ver trokken naar Londen, waar in den loop van den namiddag aan het Ministerie van Fi nanciën een ehèque van drie millioen pond werd bezorgd, vergezeld van een kort ver klarend briefje van Lord Purbeck. De volledige verklaring bereikte de bui- 1 tenwereld door middel van de kolommen der Daily Lynx den volgenden morgen, en (vormde een even grooten persoonlijken triomf j voor Hector als voor zijn blad inderdaad was het een dubbele triomf voor beiden, in zooverre hij den beruchten Dempster Legrand had achterhaald, „terwijl hij bezig was de gToeve te onderzoeken met het oog op dit artikel, op Lord Purbeck's verzoek". Dit laatste zinnetje zou behendig die politieke tegenstanders tot zwijgen brengen, die zou den hebben betoogd, dat er alleen restitutie was gedaan wegens de ontdekkingen der Lynx. Zóó goed ging alles in zijn werk, dat de regeering het voorwerp van den spotlust werd, eerder dan de excentrieke lord, die zich ichrap had gezet tegen wat hij als onver antwoordelijke zuinigheid beschouwde. Het was voor tante Drusiila weggelegd, drie weken later, toen de voornaamste mede spelers in het drama weer verzameld waren op de Abdij, het laatste woord te spreken nopens het mysterie van Devil's Gap. Miss Campion, Madge, de Lord en Hector toefden op liet terras na het diner. „Het schijnt mij toe, waarde zwager," zei het oude dametje, op haar gewonen sombe ren roerdomp-toon, „dat ge nog meer sueces als huwelijksagent dan als smokkelaar hebt". We weten allen dat Hector en Madge in on dertrouw zijn opgenomen, maar ik hoorde vandaag bovendien, dat John Budge in het schuitje gdat stappen met Martha Calloway en dat Bessie en Jem Carter aanstaanden Zondag den eersten roep zullen krijgen." Lord Purbeck nam z'n sigq^r van tnssehen z'n lippen uit en keek de zuster van zijn overleden echtgenoote met een guitig lachje aan. „Ah, Drusiila," zeide hij, „indien er iemand in nw jonge dagen in de huurt was geweest, dwaas genoeg om een kleinen roman in het leven te roepen, dan weet ik zeker, dat ge nu niet zoudt zijn een,..." „Een heel gelukkige oude juffrouw," 'viel tante Drusiila hem 'vinnigjes in de rede. EINDE. „Met belangstelling las ik het relaas van uwen briefschrijver te Zurich over de te Da- vos gehouden internationale amateur-wedstrij- den op de lange baan om het wereldkampioen schap. „Het trof mij echter, dat uw briefschrijver steeds spreekt van den jongen De Koning. Het was toch de oude De Koning (C. C. J.), de groote Coen, de wereldkampioen van 1905 (welke kampioenschappen te Groningen zijn verreden), de houder van het uurrecord, de winner van den elfstedentocht en het kam pioenschap van Nederland in 1912? De jongeie broer, J. P, de Koning, is toch hier te lande j gebleven, reed o. a. te Groningen, waar hij door Wilkens werd geslagen, en te Zwolle, waar hij dezer dagen, hoewel zonder concur rentie, met zeer goede tijden het kampioen schap van Nederland won? „De Koning, die te Da vos heeft gereden, is geen jonge man meer, zooals uw brief schrijver het uitdrukt, doch telt reeds 34 of 35 winters en is dus niet iemand meer waar nog meer van te maken is. Hulde moet hem echter worden gebracht voor zijn taai volhar den. Hij is op weg den bekenden Schilling uit Weenen na te volgen, die als een goede veertiger nog steeds een uitstekende plaats in de groote internationale wedstrijden wist te veroveren. „Officieele gegevens voor mijne bovenstaan de beweringen heb ik echter niet, doch ik ga af op de voornamen van de beide De Ko- nings en op de kiek in „De Revue der Spor ten" van de vorige week. Als amateur-hardrij der heb ik vroeger dikwijls teren beiden ge reden, zoodat ik ze zeer goed ken en eene vergissing zoo goed als buitengesloten is, tenzij er plotseling eene jongere editie Do Koning is opgestaan, doch dit acht ik bui tengesloten." Ja, indien gij waterzuchtige zwellingen on der de oogen, in de enkels of polsen, of wa terstoornissen hebt, indien gjj iederen mor- geu vermoeid opstaat en uw slaap verstoord is; indien gij stekende pijn in den rug en de lendenen hebt of rheumatische pijnen in de ledematen; ischias, rbeumatiek, jicht, steen, uremie kunnen de gevolgen er van zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen nierkwalen, doordat zij de zwakke of zieke nieren versterken en genezen, en haar zoo doende in staat stellen om haar gewichtig werk, het filtreeren van het bloed, behoorlijk j te Verrichten. Uw leven hangt van uw nieren i af, want iedere drie minuten, dag en nacht, j wordt het bloed door de nieren gevoerd. Haar te vcrwaarloozen is gevaarlijk, doch indien gij haar gezond houdt, houden zij u gezond, Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen dit voor u doen eu haar genezen, indien zij ziek zijn. Te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J Göppinger, Groote Houtstr. 147a. Toezending geschiedt franco na ontv, v. postwissel f 1.75 voor één, of 10 voor zes doozen, Eiseht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. Voor den inhoud dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden slakken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie met teruggegeven, Geachte Redactie! Beleefd verzoeken wij u voor onderstaande regelen eene plaats in uw veel gelezen courant. ALLES WORDT DUUR. Dit is een uitroep welke men in den laatsten tijd steeds rneer en meer boort. Deze uiting wordt dezer dagen ook in vele kringen verno men, naar aanleiding van voorkomende berich ten in de dagbladen omtrent de a.s. tarieven- verbooging in het barbiers- en kappersbedrijf, zoowel te Haarlem als in de omliggende ge meenten. Zelfs de barbiers en de kappersI was de ver baasde uitroep. Ja, zelfs de barbiers en de kap pers ook en 't is voor dit bedrijf dan ook boog noodig dat er nu pogingen in t werk worden gesteld om 't tarief te verhoqgen. Alles is duur en daarom probeeren duizenden arbeiders en ambtenaren verbooging van loon to krijgen, waarin ze gelijk hebben en wat in veel gevallen noodzakelijk is, ook. Maar dat heel 't leger van mannen er nooit bij dacht, dat sedert VEERTIG JAAR de barbier rooral maar steeds voor vrijwel hetzelfde prijsje bleef werken, is wel merkwaardig, j Maar wie denkt er nu ook aan den barbier j of den kapper? En toch, ook aan deze men sebeu moet eens worden gedacht. Wanneer we toch eens veertigjaar in de uit oefening van 't vak terugkijken, dan valt 't toch niet moeilijk te eonstateeren, dat de be- drijfsonkosten veel g rooter zijn geworden, dat de buren liooger zijn, de belastingen niet minder, dat de loonen voor 't personeel (al zijn dezen nog wel niet geregeld zooals 't behoort), ook liooger zijn geworden en de algemeene be staars en levensvoorwaarden dito. Al 't ge- klaag en gerechtvaardig geklaag over dure tijden over dure levensmiddelen etc., geldt evgoed voor den barbier en den kapper, als voor i ieder ander burger der maatschappij, j Maar de kapper .en do barbier wordt verge- i ten. De concurrentie nam enorm toe, de strijd ('om 't bestaan wordt hoe langer hoe moeielij- ker. De barbier of kapper is een „zelfs t.a n- d i g" werker, beeft geen patroon in den ge wonen zin, is zelf patroon. Aan wie moet bij loontoeslag of verbooging vragen Aan zijn klanten dat zijn zijn werkgevers. Tot nu toe deed hij dat niet, durfde dat veelal niet, want by vreesde z'n concurrent en die concurrent deed 't niet om dezelfde reden. De zelfstandige pa troon die z.g. „baas is in ei^ea huis'" komt voor de zooveelste maal tot de ontdekking dat zijn baasschap een paskwil is. Wie bier de helpende hand kan bieden is de organisatie, de organisatie die allen omvat, die de actie voert en regelt in 't belang van allen. En nu 't gebeurt dat de organisatie optreedt om een behoorlijke verbetering te bereiken, welke zeer dringend noodzakelijk is en men grootendeels bet verkeerd begrepen eigenbe lang van de vakgenooten in dit bedrijf beeft overwonnen, daar komt er zoo waarlijk verzet van een gedeelte van bet publiek, van de eigen lijke werkgevers van diverse pluimage. Dan boort men na"de gedane mededeelingen in de couranten over de voorgenomen prijsverlioo- ging de uitroep „zelfs de barbiers!" Als of die in dure tijden geen verbooging moeten betalen op alles en nog wat. Het verzet tegen die paaT centen verbooging is dan ook grievend onbil lijk. Een dergelijk verzet, (van gelukkig maar een gedeelte vau het publiek) teekent hiermede z.oo duidelijk den geest van buiten 't barbiers- en kappersbedrijf staanden, die vergeten welke verhoogingen zij in veertig jaar verkre gen. Ons bedrijf is in veel dingen achterlijk en de tijd is nu dan ook meer dan rijp, om ook eens een ernstige poging te doen, om een beteren prijs voor ons werk te eisclien. Vooral waar-nu ook alle bijverdiensten voor de barbiers en kappers, door allerlei omstandigheden steeds minder worden en voor ben de strijd om liet be staan steeds moeielijker en bezwaarlijker ma ken. Eu dat, terwijl in het barbiers- en kappersbe drijf juist het tekort, door de onvoldoende betaling onzer arbeid door bijver diensten moet worden aanvuld. Staat, gemeen te, leveranciers, etc. eet., allen eischen van ons ook meer geld. Welnu 't is logisch, dat wij onzen werkgevers ook eens een me.er dan bil lijken eiseh stellen en waar we dit doen, dan is bet voor ons ook met bet motief„A lies wordt duur!" Ook de barbiers en kappers gevoelen dat, zelfs meeneu zij ook, dat loonsverbooging in veertig jaar tijds wel billijk en gerechtvaar digd is. Vandaar de noodzakelijkheid dat eene grondige tariefs-lierziening werd ter band ge nomen, om daardoor tevens ook in de gelegen heid te zijn om het loon van ons personeel wat beter te regelen. Geachte Redactie, dit schrijven is mogelijk wat lang, in verhouding tot de plaatsruimte in uwe courant. Toch meenen wij te mogen ver wachten, dat u ons met de plaatsing in zijn ge heel terwille zult zijn. Het is onze motiveering aan bet publiek in het algemeen, voor de door onze organisatie te voeren actie tot herziening der tarieven in ons bedrijf, zoowel voor bar biers als kappers, zoowel voor arbeiders, als middenstands en 1ste klasse zaken; zoowel te Haarlem als in de omliggende gemeenten. Met de plaatsing van dit schrijven steunt u de belangen van een groep van menschen, welke in hunne bestaansvoorwaarden zeer zeker eene dringende verbetering behoeven. U, geachte Redactie, beleefd dank zeggende voor de plaat sing van bovenstaande regelen, verblijven wij met achting namens de kappers en barbiers te Haarlem en omstreken: Het bestuur der Afd. Haar lem v. d. Ned. Barb- en Kappers- bond. Haarlem 22 Januari 1914 Mijn bezit Van 850.brengt dus per jaar op: 60.of 7 Nu resten "mij nog deze vragen: Is dat nu zoo'n slechte geldbelegging. Is voor leegstaan te weinig berekend? Tegenwoordig staat er niet veel leeg. Het percentage van 5 is toch zeker ook niet te laag en het pnderhoud, zooals door mij op gezet, is dat niet goed? Een huisheer beeft mi wel eens gezegd, dat hij van zijn geld minstens 8 moest hebben. Zoo doorredeneerende kan men wel 10 vergen, niet waar. Aflossing heb ik alsnog buiten beschouwing gelaten alsmedt het verburen van onder- en bovenhuizen, zoo als b.v. -in de Cronjéstraat geschiedt. Kortom, ik heb hiermede mijn opinie gezegd, mocht ik gedwaald hebben, het is geheel te goeder trouw geweest, maar dan zal het comité wel zoo goed zijn, in nadere beschouwing te tre den en mij op mijn fouten tc wijzen. Vertrou wende, dat dit niet onbesproken zal blijven en U, M. de E., vriendelijk dankzeggende voor de plaatsing, verblijf ik, Hoogachtend, Een huurder. Wcdsti(;d. Donderdag werd te Lisserbrock ir. het café „Het Wapen van Lisse" vogel ge schoten. Er werden 2 vogels geschoten. Voor de le vogel waren 20 deelnemers. Hiervan war de. uitslag als volgt: Romp, L. Meijer te Noord- wijkerhout. Kop, P. Koster te. Zilk. Staart, L. Meijer te Noordwijkerhout, le vdeugel P. Meije: te dito, 2e vleugel, C. de Jood te dito, vlag, E. Bakker te Noordwijk. Voor de 2e vogel waren 21 deelnemers er de uitslag was als volgt: Romp. A. van der Geest te Warmond, Kop, W. Du i venoord en te Noordwijkerhout, Staart, U. Slootbeek te Lisse. le Vleugel, G. van Dam te Noordwijker hout, 2e vleugel P. Meyer to Noordwijkerhout, Vlag, A. van der Geest te Warmond. Kruis verbond. In de „Kleine vereeniging" hield het Kruisverbond „St. Jan de Dooper" eene vergadering. De voorzitter sprak den wensch uit dat 1914 een voorspoedig jaar mogt zijn. De voorzitter deelden mee dat wij niet meedoen aan 't petitionnement voor plaatselijke keuze. Vijf nieuwe leden werden geinstalleerd Na behandeling van enkele ingekomen stuk ken werd verslag gedaan van de laatste jaar vergadering. Na enkele zaken van huishoude- I lijken aard werd de vergadering na rondvraag gesloten. OVER HUISEIGENAREN. Mijnheer de Hoofdredacteur. In uw geëerd blad van 17 dezer komt een ingezonden stuk voor van het- comité gevormd uit de verschillende groepen van huiseigena ren, waarin het zegt, dat er binnenkort zal worden overgegaan tot verhooging der huur prijzen, omdat er lo. een enorme stijging was van prijzen in alle takken van handel en industrie. 2o. Verhoogde rentestandaard pl.m. 12-18 3o. Verhoogde loonstandaard sedert 1900 pl.m. 50 4o. Prijzen der bouwmaterialen met pl.m. 25 Nu moet mij deze bemerking uit de pen: Die diverse verhoögingen zijn toch zeker geleidelijk tot stand gekomen, waarom dan niet geregeld de huur een weinig verhoogd. Ik krijg zoo den indruk, dat de verhuur- d e r s er een reeks van jaren slecht aan toe zijn geweest en die verhooging van huur, geldt dat ook voor reeds eenige jaren bestaande per- ceelen! Die hebben toch m.i. van die verlioo- ging van prijzen der grondstoffen en arbeids loon niet erg te lijden gehad. Alleen bjj het aangaan toch eener nieuwe hypotheek maakt, men kosten en beloopt men de kans, dat de rente verhoogd wordt, maar nu zegt het comité de huren Worden 10 pet. of 12 pet. verhoogd Stel u voor, iemand huurde een huis van 170 per jaar, dat zou dan nu worden 187, of per- week 34 cent. Dus ook persóneele belasting meer, want dat houdt toch nauw verhand met elkander. Ik wil dit vooralsnog niet berekenen, maar het wordt in elk geval ook meer. Het zij mij echter vergund eens een voor beeld te nemen en wel het volgende: Ik koop een huis, laat ons nemen op Schoten voor den prijs van 2200. Ik krijg daarop een hypotheek van 1500, Ik heb dus zelf 700.— Voor de kosten betaal ik 150. Ik heb dus zelf 850. Het huis brengt my op 52 X ƒ3.50 ƒ182. Ik trek af voor leegstaan 3 weken 10.50 Ik ontvang dus 171.50 Ik moet betalen 1500.hypotheek a 5 75. Grondlasten 12. Assurantie 3. Onderhoud 20. Straatbleasting 1.50 111.50 IJ MUIDEN, 23 Jan. Gearriveerd 22 Jan. Zaanstroom, s., Londen. Scliieland, s., Grangem. Amstelstroom, s., Huil. Hanau, s., Java. 23 Januari. Gearriveerd: Ek, s. Rotterdam Apollo, s., Dantzig. Scheldestroom, s.. Fowey. Swift, s., Londen. Vertrokken. 22 Januari. Waalstroom, s., Plymouth. Julius Rutgers, s., Leer. Juno, s., Bristol. Batoum, s., Savanah. Gamma, 8., Newport. Oberon, s., Cadix. Vertrokken 23 Januari: Alcinous, s. Lor.dcn. Carpathian, e. Hamburg, Nederlandsehe Stoomvaartlijnen. Prinses Juliana, van Batavia naar Amster dam, arriveerde 22 Jan. te Lissabon. Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 22 Jan. Kaap St. Vincent. Java vertroken 21 Januari van Ivohsichang naar Amsterdam. Glaucus, van Amsterdam naar Java, pass. 22 Jan, te Gibraltar. Sindoro, van Batavia naar Rotterdam, ver trok 22 Jan. van Colombo. Djebres, van Rotterdam naar Batavia, ver trok 22 Jan. van Aden. Andijk, van Rotterdam naar Cuba, Mexico en New-Orleans, arriveerde 22 Jan. v.tn. te Ha vana. .Zijldy'k van Boston naar Philadelpa naar Rot- texdam, pass. 22 Jan. 8 u. n.m. W ight Themis vertrek 22 Jan. van Pillau naar Am sterdam. Batavier I. De gistermorgen vertrokken stoomtrawler Batavier I is bij bet Haaksvuur- I scliip door den stoomtrawler W'ilhelmina aange- varen. Beide sclxepen zijn met zware schade al- hier uit zee teruggekeerd meldt men uit IJmui- den. Vondel, v. Amsterdam n. Bat,, arriv. 22 Jan. te Sabang. Oranje, v. Rat. n. Amsterdam, pass. 22 Jan. Perim. Prometheus, v. Bat. n. Amsterdam, arriv 22 Jam te Singapore. Sarpedon, v. Java n. Amsterdam, pass. 22 Jan. 7 uur n.m. Wight. Djocja, v. Bat. n. Rotterdam, vertr. 22 Jan. v. Tellicherry. Djebres, v. Rotterdam n. Bat., vertrok 22 Jan. van Aden. Goentoer, v. Rotterdam n. Bat. vertrok 22 Jan. van Marseille. Oosterdijk, v. Newport News n. Rotter dam, pass. 23 Jan. v.m. Dungeness. Potsdam, v. de Holland-Amerika Lijn, zal 24 Jan. 12 uur m. v. Rotterdam n. Newyork vertrekken. Fauna, vertrok 22 Jan. v. Alicante naai! Barcelona. Fortuna, arriv. 22 Jan. te Malta v. Smirna. (Zeepost.) Blijft dus over 60.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 10