'i DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS Zaterdagavondpraatje. üiisdsrltsjlavesf 20>3!>3@, Hsaplem 裣R3TE BLAD. Gemeentelijke grondpolliiek, tATERDAG 24 JAiUARI 1914 38&ts laargang Mo. 8346 Bureaux van Bedaetie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Allo betalende abonné's op dit blad, die In het bezit eener verzekeringspolis zijn, zfln volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij f GULDEN bij f&GULDEN bij Gove1Tiïjdonby .411 IS verlies van een 1 ft|| verlies van 31811 Verlies vaa band of voet I X#«J? één oog 1 'SJÊ 'f j één duim. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. x GULDEN bij verlies van één anderen, vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsehe Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam^ Dit nummer bestaat uit uijf bla den u). o. de OfTicieIe Kerk- lijst en het (je 111 usfreerd Zon dagsblad, in 8 bladzijden. Het Leesmuseum Een interview met Mr. Heer kens Thijssen. In de raadszitting van Woensdag jl. gaf een overigens onbeduidend voorstel tot aankoop van een perceel grond aan den Schalkwijkerweg aan leiding tot een breedvoerige discussie over grondpolitiek. De kwestie leek ons belangrijk genoeg om daar over het oordeel te vragen van een der raadsle den, die zich daarvoor blijkbaar zeer interes seert. Wij vroegen den heer Mr. Heerkens Thijs sen ons daarover zijn opinie te zeggen. Welwil lend stond ons de heer Heerkens Thijssen dat interview toe. Toen wij in de ruime studeerkamer van onzen vriendelijlcen gastheer hadden plaats genomen, herinnerden wij er, ter inleiding van het gesprek aan, dat de heer Mr. Heerkens Thijssen had ge stemd tegen het voorstel van B. en W. om die anderhalf hectare grond aan den Schalk wijkerweg voor de som van f 32,000.— te koopen. Dat is zoo, antwoordde ons het geacht ge meenteraadslid. Wij moeten zorgen voor onze gemeentefinanciën en niet, in den toestand waarin deze op het moment verkeeren, doen aan gewaagde grondspeculaties. Welnu, het gemeen tebelang eischte in casu m. i. den aankoop van deze anderhalf H. A. grond niet. Maar, zoo merkten wij op, u bent toch niet principiëel tegen grondaankoop door de ge- I meente? I Neen, zeker niet! antwoordde onze zegs man. Ziehier mijn oordeel over Grondpolitiek. j Er zijn gevallen dat de Gemeente niet mag nalaten, wanneer de gelegenheid zich daarvoor aanbiedt, gronden in eigen beheer te nemen. Die plicht bestaat b.v. wanneer het geldt verbeterde toestanden in het leven te roepen, of om zich de zeggingsschap over terreinen te verzekeren voor openbare gebouwen of dergelijke. I Wanneer de gemeente b.v. aan de Kleverlaan grond koopt in 't groot, dan behoeft de bestem- I ming daarvoor niet direct vast te staan, maar j doet zij dat om in zekeren hoek van de stad I zonder onteigening de hand te kunnen leggen i op voor haar mogelijk vereischte terreinen. Dat is een eerste motief. i Een tweede motief wordt u duidelijk wanneer u denkt aan de terreinen in het Schoterkwar tier, de gronden op 't Klooster z. g., welke de Gemeente indertijd verzuimde te koopen. Had zij die gekocht 'dan had de Gemeente de bebou wing aan de Noordzijde der stad in de hand gehad. Althans had zij de beschikking gehad over die terreinen, destijds buitenplaats. Zij had die kunnen bestemmen voor wandelbosch. En zeker zouden in die streek dan andere toestan den zijn, dan nu. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat zich een dergelijk geval weer voordoet, en dan zal de Gemeente ongetwijfeld onverwijld de hand moe ten leggen op zulk een gronden-complex. Vooral wanneer die gronden zich bevinden nabij de grenzen der gemeente. Wat Woensdag in den Raad kwam was abso luut iets anders. Daar werd voorgesteld om iy2 H.A. grond te koopen, begrepen in een vastgesteld uitbreidingsplan, waarvan het be loop en de breedte van de straten is geregis treerd; een terrein, dat alleen aan den Raad werd voorgesteld om te koopen, met het doel om het weder te verkoopen, nadat daarin de noodige straten met bijbehoorende werken waren aangebracht. Dit nu schijnt niets anders te zijn dan een doodgewone'grondspeculatie en dat wel op een plaats, die tot dusver voor woningbouw al zeer weinig gezocht blijkt te zijn. Daartoe zal de onmiddellijke nabijheid van het Slachthuis al licht het hare bijdragen. Om die reden werd dan ook door den heer Rinkema de aankoop van die terreinen ontraden. Kon de Gemeente nu door den eigendom dier bouwterreinen de verzekering krijgen dat hier een fraai kwartier kon ontstaan en dus voor schriften geven voor den bouw, voorschriften in verband met den welstand, dan ware er wellicht iets voor te zeggen geweest, maar ieder kan na gaan, en het is reeds aangetoond, dat op die plaats zeker geen luxe-kwartier te wachten is. Bijzondere voorzorgen te nemen is dus niet noo- dig, te meer niet waar een goede bouw door onze voortreffelijke nieuwe bouwverordening reeds verzekerd is. De heer Slingenberg en eenige andere raadsleden, zoo merkten wij op, vonden een mo tief voor aankoop in de mogelijkheid dat daar arbeiderswoningen kunnen gebouwd worden. Goed, antwoordde de heer Mr. Heerkens Thijssen, maar dat motief voerden B. en W. voor him voorstel niet aan. Bovendien van zeer des kundige zijde en ook in den Raad is er op ge wezen is mij verzekerd dat daar geen arbei- derswoningen zullen komen. De grond is daar zeer slap en de fundeeringen zouden zeer kost- I baar moeten zijn, dus ongeschikt voor goedkoope arbeiderswoningen. En als men daar dan arbei derswoningen wil bouwen, waarom neemt men dan de gronden niet, waarmede de Gemeente in haar maag zit: rondom het Slachthuis tot de Zomervaart toe? En ten slotte zou men aan die i 1 H.A. toch ook niet veel hebben. En de gebouwen, bedoeld in de Hinderwet Met dit argument kwam de wethouder, de heer de Breuk voor den dag. Maar, m'n hemel! zeide de heer Heerkens Thijssen, als men zulke gebouwen nu daar niet mag plaatsen, waar moet men dan heen binnen de grenzen der stad? Alle inrichtingen zijn toch niet als de lakstokerij, welke de heer de Breuk bedoelde. En toch, een fabriek kan op dat terrein niet verrijzen, omdat er een straat dwars door- heen geprojecteerd is. I Wij meenden hiermede voldoende over de kwestie vernomen te hebben en dankten den heer I Mr. Heerkens Thijssen voor zijne welwillende inlichtingen. Wij vonden de denkbeelden, hier ontwikkeld, interessant genoeg om ze ter ken nis van onze lezers te brengen, niet zoozeer om den aankoop, die het hier betrof, want per slot van rekening was het voorstel de sop de kool niet waard, doch het geeft een inzicht in de gemeentelijke grondpolitiek. En dat is zeker sreen onbelangrijk vraagstuk! Haarlemsche Alledarjes No, 1111 CCCXVIII. Een profeet die tn voorspelling faliekant zag uitkomen, en die zich nu natuurlijk schaamt. Moppe raars hier, mopperaars dddr, mop peraars overalbehalve in den Volksbond. Van de belastingen die opslaan en den duren tijd, van de barbiers die er een stuiver opzet ten en de huisbazen die de huren verhoogen. Wie er het meeste te lijden hebben en het minste moppe ren, en een gemopper, dat volkomen gegrond is/ De buurman, die ma Zaterdag' van de vo- •rigte week profeteerde, dat bet met 't vrie zen wel spoedig gedaan zou wezen, loopt Straatje om aIa ik 'm dreig tegen te jkomem, nu ik z'n profetie in de courant Beb gezet 1 ,Waaruit ik opmaak, dat bij zicb teen beetje geneert over z'n voorspelling, die dan ook zóó faliekant is-uitgekomen als (ter maar één ooit te schande is gemaakt 1 Nu, wie daar blij over zijn, dat is de jeugd- Vooral. Maar menig oudere heeft, nu de win ter zoo lang duurt, de oude liefhebberij weer te machtig voelen worden en de schaatsen aangebonden: ik hoorde dezer dagen, dat op de ijsbaan een paartje dat de zilveren bruiloft al achter den rug heeft, voor het eerst het schaatsenrijden is gaan leeren en dat ze samen al heel goed voortkrukken kunnen. Waar het ijs al niet toe leidt! Toch heeft mijn bovenbedoelde buurman nu niet zoo héél ongelijk gehad met te zeggen dat 't geen echt vriesweer worden zou, want ofschoon de winter blijft, en het ijs óók, is er toch van voortdurende en strenge vorst geen sprake en de „echte" liefheb bers, die niets om „baantje"-maken op een ijsbaan geven, maar die voor verre reizen zijn op de schaats, mopperen nog altijd een beetje, zoo hoor ik. Doch, waar vindt men géén mopperaars, zoo durf ik vragen? Ja, misschien alléén niet in den Roomschen Volksbond op het oogenblik, die nu letter lijk onder algemeen enthousiasme en onver deelde instemming deze week zijn zilveren feest is begonnen te vieren in de St. Jo- zefskerk. Maar dat is dan toch een uitzon dering! Voor de rest is het mopperen wat de klok slaat, en eerlijk gezegd doe ik zélf soms wei mee. Waarom? Wel, voor het voor naamste deel omdat er zooveel te mopperen valt. Of worden de tijden soms niet schrik barend duur? Of slaat de eene belasting voor. en de andere na, soms niet schrikke lijk op? Ik las' gisteren weer een stuk in de courant, betreffende de stedelijke inkom stenbelasting, waarbij menschen met kinde ren ten allerlangen leste de hun toch zoo toekomende aftrek voor ieder kind wordt voorgespiegeld maar waarvan het eindje toch alweer is dat imGrossen undGan- zen de heele belasting geducht de hoogte in za.l moeten! Waar loopt dat heen? On ze barbiers klagen ik neem het graag aan terecht, want deze menschen voelen de al- lcrwege stijgende duurte óók! en zetten op het scheren een stuiver op, de huis- heeren klagen, en als je ze hoort is er geen ongelukkiger wezen dan een man die een stuk of wat eigen huisjes heeft 1 Daarom zijn ze van pla-n, als ik goed heb gelezen, om overal en gezamenlijk de huren maar wat op i i .üorlei vakken klagen de bioscopen zitten des ondanks altijd maar vol! en wip daar gaan de loonen aan allerlei kant de hoogte in. Wie alléén z'n inkomen niet voelt ver meerderen, dat is de Middenstander, die zoo'n duren tijd in dubbel opzicht voelt in z'n portemonnaie en in z'n winkellade, en dan ook de ambtenaren en klerken en al degenen die in particulieren dienst zijn. Ben je aan het rijk, of aan de gemeente of den waterstaat, ban je onderwijzer, of i zoo iets, och dan vait het nog nree, want die lichamen gaan vóór en pensioen voor jezelf of je weduwe of weezen, vastheid van betrekking en wat al daarbij hoort, heb je. Maar de luidjes die niet zoo gelukkig zijn van de staatsruif te eten, zitten er anders voor, en al herhaaldelijk heb ik betoogd dat die kleine particuliere beambten, kler ken, en employe's die niet in betrekking zijn van groote lichamen maar het moeten hebben van den particulier, in onzen tijd het zwaarst van al 't te verantwoorden heb ben. En nu is het toch wel zonderling, dat je toch onder deze luidjes de minste mop peraars aantreft 1 Ik denk, dat ze niet veel tijd en gelegenheid hebben om te moppe ren, en als ze er den tijd toe krijgen, wel, dan is het gemeenlijk net te laat! Wie met reden -en recht mopperen intusschen in deze dagen, dat zijn de bewoners van de Haarlemmermeer, die hun prachtig ijs zien bederven door een hoogmogend polder bestuur, dat er het water onderuit of over heen maalt, alsof er geen schaatsenrijders- sport in de wereld zou wezen! Ik heb me laten vertellen, dat een van de heeren van htet polderbestuur aan het schaatsenrijden een broertje dood heeft, omdat er telken jare zijn eigen land zoo van lijdt door het overloopen van de schaatsenrijdende liefheb berswereld, en dat hij daarom nu in heel den polder, het genot van het riide-n wil onmogelijk maken. Maar dat lijkt me-eeh sprookje: veel eerder houd ik het ervoor, ;dat het werkelijk om redenen die den on- ingewijden onbekend zijn, noodzakelijk is dat er af en toe „gemaald" wordt, is het ;ook niet voor de tochten en vaarten zelf, dan misschien voor do machines, en wan- neer er hoogere belangen mee gemoeid zij n, dan is het begrijpelijk dat de enkele lief* liebberij van de schaatssport er het loodje: bij leggen moet. Eén ding is echter zeker:] die heeren van het polderbestuur hadden; moeten waarschuwen, en moéten dat nóg doen, als ze het ijs dat er is onveilig enf gevaarlijk gaan maken. En in dat opzicht hebben ze toch in ieder geval schuld, es is het gemopper over hun gedrag volstrekt' niet overdreven of ongemotiveerd 1 Doch Idoor zoo over mopperen te spreken, zou ik zelf ook waarlijk aan het mopperen gaan, en dat mag althans in deze Zaterdagavond» praatjes niet gebeuren, thuis achter mijd tafel en in mijn leuningstoel, tegen m'n vrouw, is het natuurlijk wat anders. Daar- om steek ik er vandaag maar een speld bij, in de hoop dat de eerstvolgende week ons wat prettigs zal brengen, dat alle mop* peraars voor een heelen tijd van hun mop» perzucht genezen zall 24 JANUARI. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem ƒ1.85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem) - 135 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 180 Afzonderlijke nu minera0.03 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel Bnitenl 20 ct Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 ct t6 regels), driemaal voor 50 ct (O contant). 000 SULBEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 300 11 li 15 AGENDA. 25 Januari. R. K. Volksbond in de Parochie kerk van den H. Jozef Laatste dag der Geestelijke Oefening 's morgens half zeven Conferentie naar aanleiding van St. Paulus' Woord: „Wéest sterk in 't geloof'. 7 uur H. Mis, waaronder Generale H. Communie. InStBavo van 8 tot uiterlijk half 10 Ochtend feest met gemeenschappelijk ont bijt. 's Avonds 8 uur Groote feestavond. Feestrede van Pater Marijnissen en mr. J. B. Bomans. Concertzaal De Kroon 3 uur Kin- dermalinée ten bate der St. Antoniusschool. Opvoering van: Sneeuwwitje. Schouwburg Jansweg 2 uur Matinée: Hans en Grietje. Sociëteit Vereeniging SH uur Coucertvereeniging Haarl. Muziekkorps. Concert. AGENDA. 26 Januari. Gebouw SL Bavo Ned. R.K. Volksbond Sociale Cursus van bestuursleden. On dersteuningsfonds. Vergadering Sigaren makers. Schouwburg Jansweg 8 uur N. V. Het Tooneel: Mijlpalen. Sociëteit Vereeniging Maatschappij tot bevordering der Toonkunst 7 uur Al gemeene repetitie: „Ruth." Sociëteit Vereeniging Koloniaal In stituut 8 uur Lezing door den heer J. H. Baretts. Teyler Museum Tentoonstelling van leekeningen, behoorende tot de kunstverzamo- iing van Teyler's museum, portretten, portret- schetsen en figuurstudies. B i s s c h o p p e 1 ij k Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Opnieuw hoorden wij de klacht dat al dade lijk de gelegenheid ontnomen werd om iederen dag boeken te leenen, vaste dagen werden aan gewezen en dan nog slechts enkele uren. Roomsch Katholieken weerde men, zelfs dreef men de brutaliteit zoover het tijdschrift „De Katholiek" af te schaffen, terwijl een wetenschappelijk katholiek lid was. Propaganda aldus onze zegslieden werd niet gemaakt, nieuwe boeken wilde men niet meer aanschaffen,, nieuwe leden waren niet welkom, ja er was ee"n tijd dat men openlijk verklaarde te zullen wachten op de uitvoering der openbare leeszaalplannen, die echter steeds uitbleven. De inrichting moest dus den kelder in en zij is dat gegaan! Maar hoef Oneervol, de bom is verkeerd gesprongen. Zulk een opheffing is een schande voor het bestuur, want de voorgestelde „niet aanwezige belangstelling" is.... een onjuistheid! En nu? De gemeente wordt nu gedwongen de biblio theek te aanvaarden, het salaris van den con cierge te verhoogen en de gemeentenaren op hooge kosten te jagen voor een zaak waarvoor volgens de eigen woorden van het bestuur n i e t 8 wordt gevoeld. De heer Visser heeft de heeren een poets gespeeld. Hij was voor een eerlijke proef in zake de avond-openstelling der stadsbibliotheek. Men wilde de eerlijke proef niet, omdat men vreesde voor „een stroom van arbeiders, die de leeszaal niet zou kunnen bevatten." Welnu, die stroom is weggeble ven, geen arbeider komt er schier, de proef is mislukt, gelijk ieder kan zien, die daar 's avonds wèl eens komt! Wij vragen: Zal de gemeente zich laten dwingen Zullen de belastingbetalenden niet protes teeren Kom, laat het bestuur die boekerij desnoods verkoopen, immers er was niemand, die er be lang in stelde. Voor de Fransche romans zul len heel wat leesbibliotheekhouders, die 't zoo nauw niet nemen, als liefhebbers opkomen. De door ons vermelde opheffing van het Haarlemsche Leesmuseum legt ons de verplich ting op deze treurige zaak nog eens nader te beschouwen. Men herinnert zich de reeks van artikelen die wij van November 1912 tot Januari hebben geschreven tegen de open bare leeszaal-plannen, artikelen die wel niet openbaar werden bestreden door gebrek aan argumenten, maar die zooveel mogelijk monde ling als leugenachtig werden gequalificeerd. Wij hebben ze nu nog eens nagelezen en voor zoover onze voorspellingen in vervulling konden komen bleken ze volkomen waar te zijn. Wij hebben destijds beweerd dat het leesmu seum opzettelijk werd vermoord om de aan hangige plannen te verhaasten en om B. en W. te noodzaken spoed te zetten achter deze zaak, waarvoor het groote publiek niets gevoelt, ja zelfs tegen protesteert om allerhande re denen. En is onze bewering niet volkomen betrouw baar gebleken Wederom hebben wij ons gewend tot eenige oud-leden en leden van het leesmuseum en wederom was men diep verontwaardigd over het beleid van het huidig bestuur. i DE NIEUWE BELASTING-VOORSTELLEN Onze lezers hebben gisteren (onder stads nieuws) een en ander gelezen over de door B. en W. gedane voorstellen van wijziging der verordening op de plaatselijke belas ting naar bet inkomen. Wij willen ter dezer plaatse met enkele woor den hierop terugkomen, en duidelijk resumee- ren, waar de nieuwe voorstellen op neer komen. I. 'Het eerste feit van beteekenis, dat hier bij valt op te merken, is, dat B. en W. kortweg, en zonder nog eens in lange discussie terug te vallen, zich verklaren tegen progres sie. Met een beroep op de beslissing van 10 Maart 1909 wordt „progressie" (die door de socialis ten zal worden voorgesteld en naar men zegt ook nog door de vrijz. demoeraten zal worden geprobeerd) afgewezen, en dit schijnt geschiedt door het geheele college van B. en W., óók dus door den heer Modoo, die vroeger vóór pro gressie was, als wij het wel hebben. II. Voorts wijzen B. en W. op bet verzoek van de „Vereenigde huiseigenaren" om bet bedrag van aftrek voor onderhoud in art. 8 sub 2 (thans 15 pet.) te brengen op 30 pCt. III. Afgewezen wordt óók door B. en W. bet verzoek van verschillende adressanten om de inkomens beneden ƒ600 (nu beneden 500) vrij te stellen van belasting. En de redeneering die B. en W. bierbij aanvoeren: dat 500 dichter bij de waarheid ('t allernoodza- kelijkste voor levensonderhoud) is dan 600, en ten tweede dat een maatregel als dezen den middenstand vooral belangrijk hoogèr zou belasten is inderdaad zéér klemmend. IV. De kinderaftrek (waarom o^k wij reeds zooveel jaren hebben gevraagd) wordt door B. en W. voorgesteld. En wel 25 per kind tot een maximum van 150. In verband hiermede zullen inkomens van minder dan 1500 tot veelvouden van 50 naar beneden j worden afgerond. Het komt ons op bet eerste gezicht voor, dat j B. en W. met deze voorstellen inderdaad een gulden middenweg betrachten, die ook noodig is wil men de belangen èn van de hoogsten èn j meentebelasting geen proefkonijntje vo' so ciale liefhebberijen. Een paar opmerkingen evenwel mo' en wij hier bijvoegen. En wel t. o. van der kinder aftrek. Daar wordt voorgesteld een aftrek van 25 per kind, mits dat niet ouder zijnde dan 1) jaar. Motief voor dezen leetijdsgrens zal wel zijn dat althans in arbeidersgezinnen een kind op 14 jarigen leeftijd al gaat meê-verdienen. Waai echter algemeen de toeleg is om dat vroeg- verdienen liever te veranderen in een later- leeren, d.w.z. dat kinderen op 14 jarigen leef tijd meerendeels nog best als vakleerling hun kennis kunnen vergrooten, Hjkt ons de gren» van 14 jaar ongewensebt en zouden wij b.v. 16 jaar een méér-geschikten leeftijdsgrens voor den „aftrek" vinden. Vervolgens vinden wij een maximum-aftrek van 150. (De socialisten stelden slechts voor een maximum-aftrek van 100!) Waarom dit? Mag een huisvader, die zeven of meer jonge kinderen onder 14 (volgens onze wenseben 16 jaren) bezit, voor die meerdere kinderen géén aftrek krijgen? Wat beteekent dit? Deze beperking treft volstrekt geen doel, zou zelfs een bedekte neo- malthusianistische propaganda kunnen heeten, en dient zonder bedenken te worden afgewezen. Behoudens deze twee wijzigingen echter kun» nen wij ons met de nieuwe voorstellen zeer we) vereenigen. van de laagsten voldoende in het oog houden. Terecht verzetten B. en W. zich tegen de aller- uitersten, terecht ook maken zij van onze ge- PERSONALIA. Voor het handelsschriftexamen, nilgescbre ven vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Schoonschrijven M.O. is o.a. geslaagd de beer E. Jansen van Raay, van bier. OORLOG EN GEWAPENDE VREDE. Voor de afdeeling Haarlem en O. van den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht" sprak gisterenavond de presidente der afd. Leiden van dezen Bond: Mej. Tb. A. van Eek over „Oorlog en gewapende vrede." De spreekster hing een aangrijpend tafe. reel op van de verschrikkingen en ellenden van verschillende oorlogen, niet bet minst van den Balkanoorlog. Zij wees op op de congressen en vredesconfe renties die gehouden zijn; op het Bureau van Bern en sprak dan over den Bond „Vrede door recht," die steeds vooruitgaande is. Dan liet Mej. van Eek een aantal lichtbeel. den zien met tafereelen uit verschillende oor- logen uit ouden en nieuwen tijd. invaliden uit den Balkanoorlog en een groote reeks por tretten van bekende pacifisten als Barones Bertha von Suttner; Miss Eckstein; Mr. Asserj Nobel; Carnegie. Foto's van bet Huis ten Bosch, waar de eerste vredes-conferentie is gehoudenvan de Ridderzaal en bet vredespa- leis te 's-Gravenhage en daarbij vond de spr. gelegenheid met pakkende voorbeelden en op meesleepende wijze te spreken over deu oorlog; met al de ellenden die bij met zich medebrengt. Daarbij hield zij tegelijkertijd een warm pleidooi voor de vredesbeweging. In de pauze bood zij een aantal boeken en geschriften, op de vredesbeweging betrekking hebbende te koop aan. Het bovenzaaltje van „De Kroon" waar da voordracht gehouden werd. was bezet door een niet talrijk gehoor, dat de spreekster echter, warm toejuichte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1