NIEUWS UIT OEN BOTER. B UI TE N LAND. BINNENLAND. W. LUCAS UIT DE ZAAWSTREtK NAT. CONGRES DER R. K. JONGENSPA- TRONATEN IN NEDERLAND. Parklaan 8 9, Teafeon 2164. van den heer Guskens ten oehoevc van het Bondsgebouw en een tweede aan den heer Guskens zelf. Wederom lang, instennnerd applans en ge ms: van: „Lang zal hy leven!" De heer Eorghouts, zeide het geschenk gaarne te aanvaarden en het een eereplaats te znllen geven in het gebonw. De heer Gnskers dankte geroerd. Nog twee liederen van Volkezang: Hon d.Arbeid hoog! en Hon Zee! Toen werd ge pauzeerd. Na een wat langdurigen stiletand begon het tweede gedeelte van den avond niet drie lied- jee van Volkszang, waarvan hijzonder het refrein van Prinsesselied opgang maakte en de vroolijke jongens dapper werd meegezon gen. Het èee de réstitance voor den avond was de feestrede, nit te spreken door den heer Mr. J. B. Bomans. Dit was daarna aan de beurt. Rede van Mr. J. B. Bomans. Ook Mr. J. B. Bomans werd met handge- ilnp begroet Nadat spreker de redevoeringen van De cember, tijdens den z.g. vooravond gememo reerd heeft en tevens gewezen op de goede voornemens dien avond gemaakt, constateert hij dat er geen vrees meer is voor het welsla gen der feesten: de zekerheid is geboren: de geestelijke oefeningsweek heeft de garantie gegeven. (Applans). Over deze week der gebeden, zooals spre ker het noemt, en de verheven beteekenis van feen dergelijk begin weidt spreker uitvoe rig nit. Neen, deze avond moet niet beschouwd als een brug verbindend het geestelijk en wereldlijk deel der feestelijkheden, maar hij wil het gebeele jubeljaar vergelijken met een eenjarige wingerd, welke zich vastklemmend aan den trotschen en ouden eik, den R. K. Volksbond, medestreeft met stam en kruin naar omhoog, 6teeds omhoog, om na een een jarig leven te verdwijnen, terwijl de heele eik blijft eu bloeit en groeit. Ga voort zooals gij begonnen rijt, roept spreker uit, en in Ons Aller Meester zal zich uw feest weerspiegelen doordat Hij zich over uw vreugd zal verheugen. Maar na aldus breedvoerig het eerste ge deelte van de wapenspreuk: Voor God en Kerk bezien te hebben, wil spreker ook het andere deel „voor Vorstin en Land" aan de groote vergadering voor oogen houden, om dat hü hierin en zijne toehoorders in hem beleedigd zijn, daar onze vaderlandsliefde in een weekblad in twijfel is getrokken en zulks in verfoeilijke termen en dan nog wel door een collega. In krachtige en waardige be woordingen protesteert spreker, onder donde rend applans der vergadering, tegen die ver dachtmaking en hij herinnert zijne hoorders aan den eed door hem op het vaandel ge zworen en gevoelt zich dubbel beleedigd, daar zijn wapenrok werd bevuild, zijnde hij offi cier van H. M.'s Landweer, en van smetten vrij heft hij de geheele wapenspreuk van den R. K. Volksbond aan en herhaalt met opzet het laatste gedeelte: Voor Vorstin en Vader land. (Applaus). Vervolgens overgaande tot de beschouwing deT Jubelfeesten, wenscht hij den Volksbond daarmede een propagandistisch en financieel succes en brengt achtereenvolgens hulde aan de werkers en helpers, aan den voorz. den heer Guskers, den energieken alg. secretaris den heer van Tetering en zijn vlijtigen mede helper den heer Harbord, en vooral aan den leider der Geestelijke Oefeningsweek, den schitterenden gewijden redenaar Pater Ma- rijnissen. Vervolgens beschouwde de spreker de be teekenis der feesten in doel en reden en legde vooral den nadruk op een waardige wijze van feestvieren. Hij brengt hier Vondels woord in herinnering, geplaatst in een vig net, omlijstend den dansenden Koning David, een woord met dubbele beteekenis: Justus fide vivit. Spreker gevoelde zich niet in staat rle heer lijke beteekenis van de algemeene H. Com munie van dien morgen onder juiste en waar dige woorden te brengen, maar hij wilde wel eenige conclusies trekken uit den gemeen- sehappelijken maaltijd, waaraan de Bonds leden in zoo grooteu getale hadden deelge nomen. Herinnerend aan de communiteit, de gemeenschap der eerste Christenen, zeide spr. dat ook het zieleleven terug moest naar dien tijd en wijzend op het heerlijk beeld van een dracht en broederzin hetwelk dezen morgen vertoond was, spoorde hij aan tot hechte aan eensluiting en onwrikbare solidariteit. Daarna vatte spreker zijne wenschen sa men in een geestdriftige peroratie: En Hans' dan op, R. K. Volksbonders der afdeeling Haarlem, thans op, en treedt het jaar 1914 in met gullen lach en blij van hart en viert nw jubelfeest met groot geschal. Het materieel is bijeen om nw vreugde te bouwen. Laat het daveren door stad en land: uw feestrumoer. De andere afdeelingen volgen in zilvergetij en vieren hun feest in snelle opeenvolging en als zilveren accoorden vol vreugdintonatie zal ons heerlijk diocees weerklinken van juichmuziek. Meer, Haarlemmers, laat hetzelfde thema dezelfde melodie herhalen in velerlei variar ties. Die melodie moet de-onze zijn. Haarlem zij de klank die als voorbeeld telkens opklinkt uit der afdeelingen jubelzang. Haarlem, die het deed zooals nog geen het gedaan had. Haarlem de onvergetelijke. Haarlem, de hisschopstad, ook leerarend in feestgetij. Haarlem.... neen gij, Haarlemmers, wij steken de bazuinen en stooten de feesttrillers in der verbaasden ooren. De lucht wordt ver vuld met groot gedruisch. En opziende zal men vragen: Wie en waar? En crescendo ant woordt de zwellende muziek en het antwoord overstemt de vragers: Hier wordt het onver getelijke feest gevierd van den zilveren krans, de kroon van onzen heerlijken R. R. Volks bond. Schrijver dezes kan het niet helpen, maar op gevaar af aangevallen te worden in het- telfde weekblad, waarover de heer Bomans iprak, omdat hij wederom schrijft, dat Mr. Bomans werd toegejuicht, moet hij zulks toch 4oen om der waarheid wille. Mr. Bomans werd gedurende en na de rede langdurig toegejuicht en bovendien in harte- ijke woorden bedankt door den voorzitter, len heer W. B. Guskens. Slot Wjj zjjn aan het slot gekomen _dev hesdhrü- ving van den mooi en feestavond. Zij was zéit mooi! Het Rcomsche lied: Aan U, o Koning der Eenwen! werd aangeheven en door allen, staande en nit volle boret, meegezongen. Het donderde door de zaal! Nog enkele speechen werden afgestoken. De heer van der Vaart bejubelde de afdee ling en den voorzitter, den heer Guskens; de lieer Guskers dankte allen, die medegewerkt hadden aan het welslagen der feesten: het comité van de Geestel. Oefeningsweek, de dames, die des morgens bediend hadden, de bloemisten, de rederijkers, allen eomitéleden, Mr. Bomans, de heer Lambert enz. eüz. Wij veTgeten er wellicht enkele, de heer Guskens vergat niemand. Toen werd de vergadering gesloten. Na afloop vereenigden zich nog even de leden van het hoofdbestuur, van het Jubi leum-comité, van het comité voor de G. O. en enkele anderen. De feesten rijn schitterend geslaagd en bieden, een waarborg voor de volgende. Een woord van hulde aan de organisators is hier niet misplaatst en in het bijzonder aan den voorzitter en den alg. secretaris van het Dag. Bestuur voor de Jubileum-feeeten. EEN KINDERMATINEE VOOR DE ST. ANTONIUSSOHOOL. Mevrouw Scheepers-Geuer heeft onlangs in 't Patronaat der St. Antoniusschool een aardig kinderfeest georganiseerd voor de schoolkinde ren van baar echtgenoot, We hebben daar van toen met groot genoegen verslag gedaan. Nu werd deze uitvoering gistermiddag in „De Kroon" ten bate der school voor het publiek in hoofdzaken herhaald, en dat was nu wer kelijk een kindermatinée zooals we er méér zouden wenschen in Roomsch Haarlem! Eenvoudig, echt-kinderlijk, tóch werkelijk artistiek tot in de onderdeden, was dit feest voor en (door kinderen een voorbeeld van goede paedagogiek, en dat er ijs was buiten was nu jammer, want zeker was Roomsch Haarlem in grooter getale in „de Kroon" te genwoordig geweest, als het schaatsenrijden niet menigeen te zéér had bekoord. Hoe aardig en zuiver klonken de jongens- koortjes: éérst éénstemmig, dan twee- en drie-stemmig",... de oude Kerstliederen voor al! En toen een verrassing: een aardige knaap speelde, werkelijk met artistieken aan slag en gevoel, een drietal stukjes: Bagatelle van Beethoven en een paar kleine composi ties van Schumannwel, 't was alleraar digst Zoo'n fiksche, durvende, flinke jongen I 't Hoogtepunt van den middag was natuur lijk weer 'fc aardig-dramatische sprookj- je „Sneeuwwitje", een echt-kinderlijk-gecomi- poneerd en be vattel ijk- ges chre ven werkje van mevrouw Scheepers-zelve. We hebben daar de vorige maal al over geschreven: ook nu „pakte" de echt kinderlijke toon en de mooie, sinijige muziek kleinen en grootenl Mevrouw Scheepers heeft er eere van, zoo wel van de oompositie als van het misschien nog inoeielijker, zeker ondankbaarder werk van 't instudeeren en dirigeerenInderdaad zoo wordt wel de belangstelling in de school daadwerkelijk aangekweekt bij vriend en ken nis, en de heer Scheepers heeft voor zijn school in zijn begaafde echtgenoote een propagan diste die zijn eigen werk op de krachtigst, wijs steunt! Ook pastoor Royakkers, belangstellend al tijd wanneer het zijn parochieschool geldt, woonde een deel der vertooning -bij, KORFBALCLUB H. O. C. Do korfbalclub H. O. O. gaf Zaterdag avond een feestavond in de schouwburgzaal „do Kroon". Er waren heel wat jongelui ge zellig bijeen, en vele ouderen genoten medé van het uitgebreide programma. Met eigen krachten werden eenige muziekstukjes opge voerd. Het H. O. O.-lied, dat mede op het programma was afgedrukt had veel aftrek. SPOORWEG- AMBTENAREN. De Haarlemsche vereeniging van spoorweg ambtenaren gaf Zaterdag een kinderfeest. Het slaagde uitstekend en door den heer Martin werden de kleinen prettig bezig gehouden. Ook de anderen, geleiders der kleinen, ge noten. AFSCHEED. In het laatste nummer van „De R. K. Ge meente-werkman" neemt de heer Jos. van Seggelen van zijns lezers afscheid als bonds- secretaris van „Sint Paulus". Dit is noodig geworden door het aanstellen van een be zoldigd bestuurder van dien bond. De redactie brengt hulde aan den arbeid van den heer van Seggelen. ENGELAND. Een en ander over het con flict in het Engelsche kabinet en eenige ar beidsconflicten. DE BALKAN. Er komt verademing op den Balkp.il. ZUID-AFRLKA. De staking zou heden worden opgeheven. ENGELAND. Conflicten. De Engelsehe correspondent van het „Hbld." schrijft over de kwestie van de oneenigheid, die zou bestaan in het Engelsche kabinet en zegt daarvan dat van een crisis in den boezem van het Kabinet géén sprake is, iets waaraan niemand in liberale kringen ooit getwijfeld heeft. De „Times" zegt dat de marine-begrooting heelemaal niet aan de orde kwam en dat dit blad geen oogenblik aan een scheuring in het Kabinet op dit oogenblik heeft gedacht. De „Daily; News" en de „Daily Chronicle," die geacht mogen worden eenigermate althans tot de „ingewijden" te behooren, laten zich meer in den breede over de quaestie uit. Eerst genoemd blad weet de melden dat er geen ver schil van meening meer in het Kabinet over de marine-quae8tie bestaat en dat men het over de aanstaande begrooting volkomen eens is. De „Daily News" weet verder te zeggen dat de besprekingen uitvoerig waren over de vier millioen, waarmede de loopende marinebegroo- ting werd overschreden; dat natuurlijk groote bedragen voor het komende jaar gevonden zullen moeten worden, doch dat er geen sprake zal zijn daarvoor over te gaan tot het sluiten ecner Je.qninir. De „Daily Chronicle" weet ook met Besliste zekerheid te melden dat van een scheuring in het Kabinet en van een ernstigen brenk tus- schen de ministers Lloyd George en Churchill geen sprake is. Er is een deficit van tien mil lioen pond op de „budget", voor de helft onge veer ontstaan doordat de Admirality zooveel boven de loopende begrooting uitgaf en die som moet de minister der schatkist zien te vinden; hoé hij zulks doen zal, moet nader blij ken. Ook dit blad is overtuigd dat het Kabinet niet over zal gaan het tekort te dekken door een leening. Een ander conflict is er, dat de gemoederen bezig houdt n.l. de staking der steenkolen- dragers. Bedoelde correspondent schrijft hier over o.m. Deze arbeiders hebben er de kolenzak- ken bij neer gegooid, omdat zij eischen een stuiver draagloon meer per ton kolen, negen in plaats van acht stuivers. De kolenhandelaars hebben dien eisch afgewezen en nu staken on geveer 9000 man. Wat dit te beduiden heeft in een stad als Londen, waar men nog algemeen steenkool brandt en waar velen geen groote hoeveelheden kunnen inslaan en dat in deze dagen nu wij het, voor deze stad althans, èrg koud hebben, valt licht te beseffen. De kolen- prijzen zijn reeds met een paar stuivers per zak gestegen, hetgeen het meest drukkend is voor den kleinen man. De patroons beweren dat de kolensjouwers goede weekloonen maken, wisse lend tusschen 34 en 38 sh. en dat de wagenbe stuurders van de klanten goede fooien krijgen, waartegen de stakers opmerken dat de verdien sten in de zomermaanden veel minder zijn en dan vaak tot 25 sh. en minder per week terug- loopen. De kolenhandelaars zeggen verder dat toegeven aan de eisch het gevolg zou moeten hebben dat de prijs der kolen per ton dadelijk een paar shillings zou moeten stijgen en dat het publiek, hetwelk sedert de mijnwerkers staking reeds méér betaalt, zulks niet dragen kan. Tenslotte is er een conflict in de bouwvak ken. Vijfduizend arbeiders verlieten heden de in aanbouw zijnde werken, hun gereedschappen medenemende. Het aantal der uitgeslotenen is nog niet bekend. DE BALKAN Verademing. Zou er nu toch werkelijk wat verademing komen in den Balkantoestand, die nog steeds eenigszins gespannen is. We hebben reeds gemeld, dat Ismael Kemal is afgetreden als hoofd der voorloopige regee ring. Dat was een stap in de goede richting, vooral nu bekend wordt, dat hij daarbij verzocht heeft te bevorderen, dat de komst van den nieuwen vorst zooveel mogelijk zou bespoedigd worden. Als de prins von Wied van oordeel mocht zijn, dat het oogenblik om de regeering te aan vaarden nog niet gekomen is, dan stelde Kemal voor een gevolmachtigden commissaris te zen den of dat de mogelijkheden aan de commissie van Controle de bevoegdheid zouden verleenen tot de aankomst -van den vorst de regeering waar te nemen. De Commissie van Controle kreeg daarop van de mogendheden volmacht om voorloo. pig het beheer te voeren en benoemde Fevzy bey tot regeerings-directeur van het geheele gebied, dat tot dusverre door de regeering te Valona bestuurd werd. Ismaël Kemal verklaar de zich bevredigd over deze oplossing en zond aan de mogendheden een dankbetuiging voor hare medewerking. Een Reuterbericht uit Weenen meldt nog, dat men in welingelichte Weensche kringen constateert, zonder dat echter men de quaestie al te optimistisch beoordeelt, dat de toestand in den Balkan lang zoo ernstig niet is als men in sommige kringen meent. Men gelooft n.l. niet, dat Essad pasja ^ich verzetten zal tegen de troonsbestijging van den prins von Wied. De quaestie der eilanden is gevaarlijker voor Europa dan de Albaneesche. Er is echter ook hier hoop op een vredelievende oplossing. Tur kije zal n.l. niet wagen zich openlijk te verzet ten tegen de door de mogendheden genomen besluiten daar deze een beslissende pressie zou den kunnen uitoefenen. 't Wijst dus alles wel op eenige verademing. ZUID—AFRIKA. De staking. De toestand is zeer verbeterd en in de mijnen wordt meer en meer liet werk hervat, terwijl de spoorwegdienst weer vrijwel normaal is. Ook in de quaestie der Indiërs schijnt verbete ring te zijn gekomen. Naar het „A. H." ver neemt, is er tusschen den Indischen leider Chandi en den minister van binnenlandsclie za ken een schikking tot stand gekomen. De heer Ghandi heeft beloofd, voordat de lijdelijk ver zet beweging zal worden hervat, eerst de beslis singen te zullen afwachten van de ingestelde commissie van onderzoek, terwijl de regeering bereid is, de wegens lijdelijk verzet in hechte nis genomen Indiërs vrij te laten en verdere maatregelen eveneens te laten rusten tot na af loop van de werkzaamheden der commissie". Op een te. Durban gehouden vergadering van spoorwegbeambten werd besloten, het werk heden om tien uur weder te hervatenen. De staking zou dus waarschijnlijk heden wor den opgeheven. DE KONINKLIJKE FAMILIE EN HET IJSVERMAAK. H. M. de Koningin kwam Zaterdagmiddag van Den Haag per auto met klein gevolg, en begaf zich by „De Vink" bij Leiden per schaats op den Rijn in de richting van Valkenburg. De baanvegers werden door H. M. goed bedacht. Des morgens was H. K. H. Prinses Juliana achter het Huis Ten Bosch te 's-Gravenliage, op schaatsen geweest. H. K. H. trachtte achter een kleine slede zich op de schaatsen voort te bewegen. H. M. de Koningin-Moeder was daar- bh' aanwezig. H. M. de Koningin kwam later en >£üd eea Mid mmc de ijskaan. Heden zou H. M. <ie Koningin een fjsieest geven op de vij vers in den tuin van het water langs het „Huis ten Bosch", met schaatsenry- den voor militairen. HULDE VAN NEDERLAND AAN BELGIë. Te Amsterdam is naar het „A. H." mededeelt, een comité in wording tot het brengen van hulde van Nederland aan België ter gelegen heid van de plechtige inwijding van het gewij zigde kanaal van Willebroeck. Zooals men weet zal de opening van het kanaal in de maand Juni jdaats hebben. By die gelegenheid zullen groote feesten plaats hebben, onder patronaat van den Belgischen Staat, het provinciaal be- t'iiur van Brabant en het stedelijk bestuur van Brussel. Vreemde oorlogschepen zullen den nieuwen waterweg bezoeken. Zelfs deelt een oer bladen mede dat de lord-mayor van Lond-n de hoofdstad zal bezoeken. EEN CONFLICT MET TURKIJE. Reuter meldt uit ConstantinopelDe Al- baansche ex-afgevaardigde Basri bey, die ge durende de laatst verloopen twee maanden ge vangen had gezeten, verdacht van medeplich tigheid aan den moord, die in April 1.1. op Mahmoed Sjefket Pasja werd gepleegd, heeft op 21 Januari, terwyl hy door Pera werd ver voerd, de vlucht genomen op Nederlandsehen bodem, n.l. in het Nederlandsehe gezantschaps gebouw. Tengevolge van een misverstand van den legatiè-tolk werd hy daar gearresteerd en weggevoerd. De Nederlandsehe gezant, die destijds afwe zig was, heeft onmiddeliyk, na zijn terugkeer, ten krachtigste geprotesteerd by de Porte over deze inbreuk op de internationale wetten, be treffende de onschendbaarheid der gezantschap pen. OUD-MINISTER TALMA TE TILBURG. Men herinnert zich hoe in November oud minister Talma gehuldigd is door de R. K. ver- eenigingen van Tilburg. Voor een stampvolle zaal heeft Zaterdag de heer Talma te Tilburg gesproken over „Oneeriyke Concurrentie," nadat hü door den voorzitter, den heer de Vreeze, namens 50 ver- eenigingen welkom was geheeten. De harmonie „Excelsior" en de zangvereeni- ging „St. Caecilia" verleenden hare medewer king by deze huldiging van den stoeren werker Talma, die door de overtalrijke aanwezigen stormachtig werd toegejuicht. Op Dinsdag 1.1. kwamen te Utrecht bijeen de afgevaardigden der Diocesane Federatie van R. K. Jongens-patronaten, die zich constitu eerden tot een comité voor een tweedaagsch congres van R. K. Jongens-patronaten, waarvan tot voorzitter werd gekozen de ZeerEerw. Heer W. v. Stee, Rector te Voorburg, tot secretaris de ZeerEerw. heer W. H. de Grys, pastoor te Assen, tot penningmeester de lieer J. B. Otten te Arnhem. Op de vergadering van het Comité werd het volgende besloten: Het Congres zal worden gehouden te Utrecht, in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen op 14 en 15 Juli 1914. De bespre kingen van het Congres zullen tot onderwerp hebben de organisatie der Roomsche manne lijke schoolvrije jeugd in de patronaten, welk onderwerp in de verschillende vergaderingen in onderdeelen zal worden behandeld. Aan het Congres zal voorafgaan een H. Mis id een der kerken van Utrecht, opgedragen door Mgr. den Aartsbisschop. Bij gelegenheid van dit congres zal worden georganiseerd eene tentoonstelling van werk stukken. door patronaats-beschermelingen ver vaardigd en van hulpmiddelen by het patro- naatswerk op 't gebied van onderwijs, opvoe ding en ontspanning. Op de avondvergadering van den eersten dag. waaraan een eenigszins feesteiyk karakter zal worden gegeven, zal een overzicht van hot patronaatswerk in Neder land worden gegeven en zal vermoedelijk een buitenlandsch spreker over de patronaots- beweging in 't. buitenland het woord voeren. Aan de federaties van R. K. Meisjes-patro naten zal het verzoek worden gericht en de gelegenheid worden aangeboden om, in samen werking met het Centraal Comité van de jon genspatronaten, tegelijker tijd en plaats een congres voor de meisjes-patronaten te houden. De patronaats-commissie der parochie van O. L. Vrouwe te Utrecht heeft, zicli welwillend bereid verklaard, om als plaatselijke regelings commissie voor Congres en tentoonstelling op te treden, terwijl de ZeerEerw. heer Pastoor W. A. G. Meuleman dier parochie het voorzit terschap dér Plaatseiyke Commissie aanvaard heeft. Reeds mocht hot Centraal Comité tot bevor dering van R, E. Patronaatsbelangen in Neder land. waarvan bet Congres uitgaat, namens liet Doorl. Episcopaat van Nederland van Mgr. den Aartsbisschop de goedkeuring en bijzondere bescherming ontvangen. .De groote diefstal te Breda. Omtrent het verblijf van den voortvluchtigen kantoorbe diende der kassiers Van Mierlo en Zoon te Breda, den 22-javigen S. Bordes, is nog niets bekend. Alle aanwijzingen omtrent plaatsen waar hy zich zou opgehouden hebben, bleken onjuist. Geiyk met hem wordt vermist zijn vriend Piet Roks tc Prinsenhageook deze is na Donderdagmiddag vijf uur niet. meer in dc ouderlijke woning teruggekeerd. Bombardement van stoombooten. Uit Am sterdam zijn Vrijdagavond vertrokken de booten van de firmars Varekamp, Glassiers en den Leidschen Sleepdienst. Met veel moeite hebben deze het zware ys naar Leiden doorgebroken. Achter Leiden is de vaart minder moeilijk. Uit Leiden is in den nacht een sleep teruggegaan naar Amsterdam. De terugtocht werd toen ge maakt door booten van dezelfde diensten en van de firma Boelhouwev, Deze booten zijn in den nacht gebombardeerd door de plattelandsbewoners,, toen ze het Kaa- ger Meer uitkwamen, meldt het „Hbld." Keien en heele klinkers bonsden op dek en zelfs kwam SB .projectiel ia de machinekamer, van de 1 tweede sleepboot. Als d„ot eeu wonder werd niemand gewond, wat echter voor een groot deel te danken is aan de waarschuwing van een landbouwer, die zich een eindweegs het meer op liad begeven, speciaal met het doel dei schepen de aanwezigheid der aanranders die reeds den vorigen avond hadden gedreigd te vermelden. Van een der sleepbooten werden schoten gelost, die echter de aanvallers niet af schrikten. Uit raam gevallen. Een vrouw te 's-Gra- venhage, die haar vijfjarig zoontje wilde roe pen ging daarbij to ver uit het raam hangel en viel straat. Zy werd ernstig aan het hoofd verwond, brak beide polsen en liep inwendig* kneuzingen op. Zij werd naar het Gemeente ziekenhuis overgebracht. Ontploffing. Zaterdag heeft aan de Letive haven te Rotterdam een ontploffing plaats ge had. Een ketel van een toestel voor centrale verwarming by de loodgieters firma Valkenie: en de Haas sprong uit elkaar, waarsehijnlyk omdat de pijp verstopt was. In een muur werd een gat van een meter grootte geslagen. Hel meubilair in de kamer was kort en klein er het plafond voor een groot deel vernield. Een begin van brand kon spoedig geblusch* werden. De straat lag bezaaid met glasscherven Er waren geen persoonlyke ongelukken. Public Accountant Leeraar M. O. Boekhouden, ZAANDAM. Kamer van Koophandel. De Zaanlandscht Kamer van Koophandel heeft van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M. de mededeeling ontvangen, dat in den aanstaanden zomerdienst een trein zal worden ingelegd, vertrekkende on geveer 10.15 v.m. van Uitgeest, stoppende aan de tusschenstations en te Amsterdam aanko mende ongeveer 10.55 v.m., en dat de overgan gen van het 4e naar het 3e perron te Amster dam Centraal Station met zijwanden van glas zullen worden afgesloten. Ten aais*ien van de verhooging der abonne menten voor de binnenscheepvaart te Zaandam besloot de Kamer van Koophandel geen steun te verleenen aan het door de afdeeling Zaan streek van de Schippersvereeniging Schuttevaei gezonden adres van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarin verzocht wordt de gewij zigde verordening niet goed te keuren, doch dei Raad der gemeente Zaandam te wijzen op de gevaren voor handel en industrie, voortvloeiende uit de plotselinge groote verhooging der abon nementen en tarieven van de binnenvaart. Eindelijk werd door de Kamer besloten den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie te wijzen op den onhoudbaren toestand van het postkantoor te Zaandam. HAARLEMMERLJEDE C.A. Raadsvergadering. Zaterdagmor gen half elf vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van deu Edel achtb. heeri Al. B. Michielse, burgemeester» Afwezig zijn de beeren D. Vriesekoop, weth, en van der Vlugt. De lezing der notulen wordt aangehouden tot de volgende vergadering. De Voorzitter opent de vergadering met oen gelukwensch voor het nieuwe jaar. Onder de ingekomen stukken is een dank betuiging van den Buifcengew. Gemeente Veld wachter P. van Laar voor de verleende gra tificatie, idemi van den heer L. J. Vallent> goed, Gemeente-ontvanger. Aan den heer J- Bos wordt met ingang van 1 Maart a.s. eerva' ontslag verleend, als hoofd der O. L. School te Houtrakpolder. Het adres van de Ambachtschool te Haarlem om subsidie over het jaar 1914 wordt aanga, houden totdat opgave is gedaan van het aantel leerlingen uit deze gemeente die- dezé schoo. bezoekt. Op voorstel van B. en W. wordt aan Gq Vakteekensohool te Halfweg den zoldei van het Raadhuis voor den tijd van 2 jaar verhuurd, doch het gemeentebestuur wenschi liet recht voor zich te houden indien hoogero belangen het gebruik voor de gemeente zeli mochten noodig maken, de huur eerder te doer eindigen. Op verzoek van den Minister van Binnen landsclie Zaken wordt besloten liet maximum bedrag der heffing voor den Hoofd. Omslag to brengen van f 18.000 (zooals B. en M - zulks wensehten) op 15.000. Eveneens wordt besloten tot het aangaan eener tijdelijke koe- geldleen jug ad f 3000. Gelezen worden eenige adressen van mi mede tenen va,n ket Spaamdamsche gedeelte van Spoarmvoudo en Hqutrakpolder, waarbij deze verzoeken bij Spaarndam te worden inge lijfd. Do voorzitter pp deze verzoeken terugko mende wijst op het feit dat ter dezer zakfl pressie is uitgeoefend, waarom hij voorstelt de zaak te laten rusten totdat de grenswijzi ging met Sloten is tot stand gekomen. Na eeiiig' geharrewar met den beer Van Warmerdam, komt ter tafel liet door den heer Commissaris der Koningin aan J. Swenneker verleend eervol ontslag als gemeente-veldW wachter, met ingang van 1 April a.s. De Voorzitter stelt voor aan den nieuwen titularis f 50.— te verstrekken voor het aan schaffen en onderhouden van een rijwiel. Ook aan deni gemeente-veldwachter, C. F. Wu, Kruim, wordt zulks toegezegd, wanneer hij van een rijwiel gebruik kan maken. Zulks wordt besloten. De heer Biesheuvel vraagt wat de staudplaats van iden nieuwen veldwachter zei £ijn. i De Voorzitter zegt dat dit waarschijn lijk Haarlemmerliede zal zijn. Na in geheime zitting reclames Hoofd. Om. slag behandeld te hebben, wordt de vergade ring' to circa 12 uur gesloten. HALFWEG. Onderwijs. .Voor de vacante betrek king v,an Hoofd der School to Ploutrakpolder ebben aich ^aggeipeld18 j^llicUjanten,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2