PKsrweenuijseii. 3arteijorisstraat 2,7.. NIEUWS UII BEN UITREK. Slobkousen. Winterpanftoffels. Verkoopingen, Boelhuizen enz. KERKNIEUWS. Leger en Vloot. Sport en wedstrijden Aanbestedingen. rassend succes op. Het duurde dan ook niet lang of Scholander toog met zijn luit de we reld in, gelijk een troubadour, overal een gaarne geziene gast eu vreugdebrenger. "Wat 'Scholander te hooren geeft is zuiver natuur; hij verstaat boveual de moeilijke kunst om met zijn luit en door zijn temperament de personen te karakteriseeren. Sven Scholander verschijnt nu in begelei- ling van zijn dochter Lisa, die het vroolijke kunstenaarsbloed en het mimisch-mnzikale talent van haar vader heeft geërfd. GARNIZOENSBERICHTEN. Aan den sergeant-Hajoor-Instructeur J. Libbenge van het 10e Regiment Infanterie zal op 27 Januari a.s. het onderscheidingsteeken voor 18 jaar trouwen dienst worden uitgereikt. De Korporaals ten Brink, Jerphanion en Kniestedt hebben met gunstig gevolg het j.l. gehottden examen voor sergeant afgelegd en en zijn op heden tot dien rang bevorderd, hij het 10e Regiment Infanterie. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. *:- Telefoon 1170. Ingeschreven: 23 timmerlieden, 3 meubelma kers, 61 metselaars, 53 opperlieden, 13 stuca- doors, 2 witters, 6 grofbankwerkers, 1 me- ic.aldraaier, 2 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 2 burgers-meden, 7 machinisten, 6 stokers, 3 eltriciers, 1 instrumentmaker, 4 loodgieters, 38 tMiiklers, 2 behangers, 3 stofeerders, 7 bloe misten, 6 tuinlieden, 45 grondwerkers, 1 bak ker, 1 kruideniersbediende, 9 magazijnknechts, 15 loopknechts, 1 huisknecht, 5 kantoorbedien den, 83 losse werklieden, 13 werksters, 2 naaisters, 1 kookster, 1 huishoudster, 4 vrou welijke kantoorbedienden. 2 steenhouwers, 2 koetsiers en voerlieden, 6 voegers, 1 kuipeT, 3 leerlingen voor verschillende ambachten, 1 kinderjuffrouw, 1 winkeljuffrouw. MILTC1EN-SERG EANTEN. Het 21 dezer door ons medegedeelde omtrent het toekennen eener voorloopige premie van I 100 aan milicien-sergeanten, die twee jaar in werkelijken dienst willen blijven, wordt door de „Avondpost" van het volgend commentaar voorzien. Op de porlogsbegrooting-1914 was f 5000 uitgetrokken, om te dienen als premie voor militie-onderofficieren, die na hun verplichten dienst minstens 2 jaren in werkelijken dienst, blijven. Het voornemen bestaat om hun, die na deze 2 jaren welke als proefjaren zijn to beschouwen een verbintenis aangaan van 3 jaren, een premie toe te kennen van f600. „Om belanghebbenden reeds dadelijk eenig reëel genot van de premie te geven, zou zoo vervolgt de minister in mindering van de totaalsom aan hen bij vooruitbetaling een bedrag van f 100 zijn toe te kennen op 't «ogenblik waaro-p zij de verbintenis voor 2 jaren aangaan. Wordt na eindiging dier 2 ja ren de verbintenis niet verlengd met 3 ja ren, dan behouden zij die f 101, doch ontvan; gen geen verdere uitkcoring. Gaan zij een verbintenis van 3 jaar aan, doch daarna een nieuwe verbintenis, waardoor zij dus voorgoed hij het vrijwillige kader overgaan, dan blijft do uitbetaling van de resteerende f 500 ook achterwege. Aangezien nu de Qorlogsbegrootiug door de Tweede Kamer is aangenomen, heeft de minis ter reeds uitvoering gegeven aan bovenge noemde voorstellen en bepaald, dat aan mili cien-sergeanten, die zich voor 2 jaar verbin den. een premie van f 100 kan worden uit betaald. Deze premie heeft dus niets uitstaande met te nemen lextra-maatregelen ter voorziening in het kadergebrek. De ambitie van de militie-onderofficieren, om onder dezie voorwaarden zich voor 2 jaren te verbinden is echter zóo gering, dat van de uitgetrokken f 5000voor 50 sergeanten nog wel een aardig duitje zal overblijven. gedaan. De Amerikaansche vlieger Orvüle Wright, de baanbreker der vliegkunst, koes terde sedert lang de hoop in eeu vlucht van de nieuwe naar de oude wereld te vliegen. In Engeland werd er zelfs een prijs van 250.000 fr. uitgeloofd aan den vlieger, die de vlucht over den Oceaan zou afleggen, Orville Wright heeft thans over deze vlucht volgens de „Msb." het volgende verklaard: „Deze vlucht is geene hersenschim, verre van daar. Ik hcop dat het een Amerikaansche vliegmachine zal wezen, die het eerst over den Atlantischeni Oceaan zal vliegen." Or ville Wright is inderdaad van zin het waag stuk aan te durven. Hij werkt sedert lang aan een speciaal toestel, dat hem voor deze vlucht volle veiligheid verzekert. Hij zou vertrekken in Nieuwland en in Ierland neerdalen. De vlucht zou slechts 25 uren duren. In Engeland houdt men zich met die vlucht, ook ijverig bezig. Graham White, de bekende Engeïsche vlieger is van zin het volgende jaar over den AÜantisohen Oceaan te vliegen. „Sinds langen tijd, zegt hij, maak ik me ge- reed voor die vlucht. Ik ben bezig met 'n bij zondere vliegmachine te bouwen, en 't vol- gend jaar waag ik de vlucht. In dit toestel zal j ik een of meer passagiers meenemen en ik hoop New-York te bereiken op 40 of 60 uren zonder eene enkele daling. Graham White weigert echter te zeggeiï hoe dit vliegtoestel zal gebouwd zijn. Tot nu toe heeft niemand de vlucht over den Oceaan aangedurfd. Slechts eenmaal werd zij beproefd per bestuurbaren ballon, namelijk in 1910. De luchtvaarders Wellman en Vani- maan walen met den bestuurbaren ballofl „Amerika" opgestegen eu staken in zee. On derweg werden zij door eenen storm verrast en in den Oceaan geslingerd, waar zij geluk kig door een stoomboot konden gered worden. DE COMPETITIES VAN DEN NE- DERLANDSCHE DAMBOND. De a.s. competitiewedstrijd trekt groote be langstelling. In, de hoofdklasse komen tliansl 5 vereenigingen uit: Constant, Gezellig Sa menzijn, Wormerveer, V. A. D., Van Embden. Deze klasse begint op 1 Februari en eindigt 19 April. De tweede klasse bestaat uit 7 clubs. Hier nemen deelHaarl. damclub, Jozef Blanke naar, Van Embden II, Gezellig Samenzijn II, damclub Zaandam, V. A. D. II en damclub Haarlem. Zij spelen van "2 Febr. tot 26 Maart. In de 3de klasse (Noord) spelen 5 vereeni gen. Wormerveer II. V. A. D. III. Dammen is Denken, Haarl. damclub II, Van Embden III. De aanvang is bepaald op 10 Febr. tot 24 Maart. Men zal in dit seizoen spelen volgens een vooraf bepaald rooster. De leider, de heer A. O. van Wageningep heeft deze indeeling ontworpen, omdat anders het spelen van deze 41 wedstrijden niet wel mogelijk is. OVER DEN OCEAAN. Toen verleden zomer, de Fransche vlieger Roland Garros, over de Middellandsche Zee gevlogen was, van "St. Raphael naar Pizerta, vroeg men hem of de vlucht over den Atlan- tisehen Oceaan, van Europa naar Amerika, mogelijk was. Garros antwoordde dat hij die vlucht als mogelijk beschouwde en ze zelf zou wagen, zoodra de huidige vliegmachines verbeterd zouden Zijn. Garros was niet dc eenigste vlieger, die deze meening was toe- SCHOTEN. Geruststellend. Gaf onlangs de ongesteld heid van den heer de Graaff, die zich ern stig liet aanzien, aanleiding tot groote onge rustheid, thans kunnen wij met genoegen melden, dat zijn toestand vooruitgaande is eu op 't moment geen zorgen baart. Echter moet hij nog 't bed houden. NOORDWIJK AAN ZEE. Huis voor ouden van dagen. Gisteren had hier de inwijding plaats van lvet nieuwe Oude Mannen- en Vrouwenhuis. De „Koningin Emma." Het bericht oor spronkelijk ontleend aan het ochtendblad van de N. E. Crt. van 20 dezer dat de stoom trawler Koningin Emma, waarop de heer J. Vink, van Noordwijk-aan-Zee schipper is, en vele Noordwijkers ais matrozen dienst doen, Stornoway gestrand zou ziju, en dat de be manning door een reddingsboot gered is, blijkt achterop gedeeltelijk onjuist te zijn, ol' althans erg overdreven. Uit een brief, deu 19 dezer door den zoon van den schipper aan zijn moeder te Noord- wijk aau Zee geschreven, ontleenen wij het volgende: „Wij zijn gisterenavond (dat tvae dus 18 Jan.) te Stornoway gearriveerd. Toen we pas in zee waren, hadden we den wind „op den kop", zoodat wij niet veel mijlen maakten. Vrijdaganaeht zijn we op ons eentje de Piutland doorgestoomd, en dat ging uitste kend, wij hadden nergens last van. Zater dagmiddag ééu uur passeerden wij den N.W- pant van Schotland „Kaap Wrath", en zet- teu koers op Sornoway. 's Avonds óm half zes kwam het vuur aan Timpon-Head in 't zicht, en om 9 uur de vuren van Stornoway. Daar de lucht laag stond, en het mistig was, besloten wij om naar binnen te gaan." der een klein kamertje voor hem getimmerd, waarin hij heeft geplaatst het bed en die en kele meubeltjes, die hij uit zijn huisje in. Roosdaal heeft gehaald. Ellendige, pijnlijke, wreede gedachte, diei woelt in zijn hersenen, .als weer langzamer hand helder wordt zijn versuft breinbij zijn dochter, zijn Anneke met vijf kinderen, die 't zelve karig heeft, dikwijls niet genoeg om ze allen te eten te geven, daar zorgde hij voor, des Zondags.... en nu.... nu hij er nog bij, nu moven ze hem ook nog den kost geven van dat beetje geld, dat haar man in dit slechte jaargetijde, bij den naderenden winter ver dient. i Zelf heeft hij ook niets meer; hij .heeft haar alles gegeven, toen Hermans ziek was; hij zou nu wel kunnen reclameeren, dat het nu hun beurt was om hem te helpen, maar dat was liieft waar, dat was niet hetzelfde, op geen stukken na, hij was alleen, zij met hun zevenen; 't was voor hem altijd veel gemakkelijker geweest iets van zijn rijkdom aan hen jte geven, dan dat zij het van hun armoede voor hem konden doen neen dat kan je samen niet vergelijken, dat zou gekke bazel zijn. 0 Als hij nou maar weer gauw aan het werk kon gaan, als bij maar weer wat kon verdie nen, t behoefde niet zooveel te zijn als vroe ger, als 'fc maar genoeg was om z'n ko6t te betalen, dat hij niet zoo hoefde te schamen, maar daar was geen denken aan, die hoest, die hem maar niet met rust wilde laten, die hem niet op krachten liet komen en als hij den dokter vroeg of 't nog lang zou duren, dan maak je die er zich altijd met zoo'n smoesje van af. die kW~te maar toowiurs door van geduld eu geduld, maar hij vertelde nooit hoe lang dat geduld nog zou moeten duren; 'n dokter van 't jaar nu, verdikkeme. Winter. Op den weg een razend windtumult dat met loeiende fluitgeluiden het dikke sneeuw gor dijn kracht-geweldig scheurt, tegelijkertijd de neervallende witte vlokken hoog opstuwt in de breede, schuimende golven door de donkere, zwarte lucht: dood© takken rukken zich knet- terkrakend los van de kaalnaakte boomstam men en slingeren zich Ver weg dcor het blank- ilodderig gewemel. Lange, puntige ijskegels hangen neer als scherpe dolken boven de rammelende ven sters, mooie fantastische bloemfiguren be dekken de bevroren ruiten. Voor klein vuurtje van dor hout, dat de kinderen in de bosschen hebben gesprok keld, zitten zij, grootvader, ouders en kin deren zwijgBtil de verkleumde handen in de zakken, de voeten in met stroo gevulde klompen: zij hebben honger; 't roggebrood, dat zij hedenmorgen hebben verdeeld, heeft Hermans hen niet kunnen igeven, niemand, die werk voor hem heeft in deze kou, nie mand die hem een bent laat verdienen en poffen willen ze hem ook al niet meer» .al heeft hij hun voorgerekend, dat hij hun met het voorjaar alles zou betalen, zoo ze ker als God, dat er dan weer volop werk zou zijn, dat zijn vrouwsvader dan ook sterk en monter genoeg zou zijn om weer aan het metselen te gaan. Zij hebben even ongeloovig gelachen, maar) ,'aa hebben hem niets wil len geven, 'niks aJg die homp zwart brood. (Slot volgt) Daarna volgt een beschrijving van het on geval. Buiten den schuld van schipper en be manning, terwijl ze geheel volgens de aan- wijzigingen van de kaart naar binnen stoom den, werd het schip door een strooming mee gevoerd en op een rif gezet. Men ziet het al weer: de immer verraderlijke zee is toch nog vaak den knaps ten schipper de haas. Het met volle stoom achterwaarts werken van de ma chine mocht niet meer baten, daar het water afgaande was. Het schip begon te hellen en te kimmen, zoodat de matrozen aan wal gin gen. Den volgenden dag met hoogwater is het schip met eigen kracht weer vlot geko men en heeft zijn reis vol moed voortgezet, daar de bemanning vernam, dat er mooie visscherij in de huurt was. We verheugen ons voor de bemanning en baar familie, dat het een „storm in een glas water" is geweest. St. Jeroensgilde. In de zaal van Café „Het Fortuin" van de Erven C. Gordijn vergader de Vrijdagavond de St. Jeroensgilde, onder leiding van den voorzitter, den heer C. J. L. van der Meer. De boekerij bevat 12,000 deelen. De heeren P. van Eeden Hz. en C. Tli. van den Berg werden als bestuursleden van de bibliotheek herkozen. Ingekomen waren voorstellen, om eeu be spreking te houden over de oprichting van: a. eeu R. K. Middenstandsvereeniging; h. een R. K. drankhestrijdersvereeniging; c. een R. K. Debatingclub. Nadat de secretaris, de heer C. G. J. Alke made, aan de hand van een desbetreffend werkje van den heer Kellenaers doel en stre ven van een middenstandsvereeniging had uiteengezet, en nadat er in den breede over gesproken was, werd er een commissie be noemd, die de oprichting zal ter hand nemen, bestaande uit de heeren: C. G. J. Alkemade, J. H. van der Werf, ,T. W. Roodenrijs, Jac. Krol, H. A. Mathot, W. van der Hulst Jr. en G. F. van Went. Over de drankbestrijdersvereeniging werd een principieel debat gevoerd omtrent het standpunt waarop men ze zou vestigen. Be sloten werd, het matdgheidsstandpunt in te nemen, met de gelegenheid voor geheel-ont houders, om een onderafdeeling te vormen. Een commissie bestaande uit de heeren N. M. Alkemade, A. J- van der Poel, H. Ver kade, W. P. de Vreeede en C. Verweij, zal de voorloopige werkzaamheden op zich nemen', en de oprichting voorbereiden. Wat betreft de oprichting van een deba tingclub kwam men na breedvoerige bespre kingen tot de conclusie, dat bet goed was, liet aan de Eerw. Heeren Geestelijken over te laten, zoo'n club te verbinden aan de R, K. Jongelingsvereeniging, waarvoor de Z.Eerw. Heer Pastoor verklaard bad, en de oprichting van een debatingclub voor ouderen nog aan te houden tot een volgende vergadering van liet St. Jeroensgilde, die zooals liet bestuur beloofde gehouden zal worden half Octo ber, dat is een paar maanden vroeger dan tot heden liet gebruik was. Daarna werd de vergadering gesloten, VOORHOUT. Land- en Tuinbouwarbeiders. Vrijdagavond vergaderde iri Café „Flora" de Land- en Tuin- bouwvereeniging „St. Urbanus". Medegedeeld werd dat binnen korten tijd eene propagandavergadering zal worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer Loerak ker, vrijgestelde van Deus Dedit; dat op 1 Fe bruari a.s. eene H. Mis zal worden gelezen, voor de leden en overleden leden van de Vereeniging. De afgevaardigde M. L. Tetteroo bracht ver slag uit van 't verhandelde op de jaarvergade ring van Deus Dedit. Rekening' en verslag werd uitgebracht door den penningmeester over 't af- geloopen jaar. Inkomsten f 148.95, uitgaven 136.96, saldo f 11.99, echter geen batig saldo, daar de boeken nog een schuld aantoonden van j f 57.10. Een en ander zal worden nagezien door de heeren P. van der Holst en J. van der Voet. In bespreking werd gebracht 't oprichten van een vakcursus. Bij genoegzame deelname zal ge tracht worden een zoodanigen cursus in 't leven te roepen. HAARLEMMERMEER. Tuinbouw te Aalsmeer. Op de Centrale Aals- meersche veiling is het afgeloopen jaar voor 150,000 aan bloemen geveild. Voor prima se ringen besteedt men thans nog 40 centen per tak. De verzending geschiedt met groote zorg, daar de kisten zwaar ingepakt moeten worden, om het bevriezen der bloemen te voorkomen. Gemeenteraad. De leden van den Gemeente raad komen tot het bijwonen van een vergade ring bijeen op Donderdag 29 Januari 1914, des voormiddags te 11 uur precies. Dc agenda vermeldt: 1. ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Voortzetting bespreking re glement burgerlijk armbestuur. 3. Bespreking verordening op het voorkomen en blusschen van brand. 4. Rondvraag. IJsvermaak. Vrijdagmiddag waren alle stoom- zijde van de Haarlemmermeer gestaakt. Het ijs was Zaterdagmorgen reeds zoo sterk dat de Ringvaart dwars werd overgeloopen. Daarna kwam er een boot, naar wij vernamen, van de maatschappij Bus, die er met behulp van een ijsbreker met geweld doorging. De be volking langs de Ringvaart was over het alge meen zeer vijandig gestemd jegens de beman ning van de boot, nu zij zoo hunne illusies, om een behoorlijke ijsbaan te hebben, zagen ver dwijnen. Tot daden kwam het evenwel niet. VIJFHUIZEN. IJ sjeest. Vrijdag was 't alhier voor de tweede maal een groote drukte op het ijs. De ijsclub „Ons Genoegen" had nl. eene ring- rijderij op de schaats voor heeren uitgeschreven, wat uitgebreid werd door sleuteltrekken voor Dames. 28 Paren namen aan dien wedstrijd deel, zoodat er geruimen tijd verliep voordat de uit slag bekend was, wie de gelukkige prijswinners en -winsters waren. Het draaiorgel was ook ditmaal weer aanwe zig, evenzoo een gedeelte van het fanfarecorps „Vijfhuizen Vooruit". Er kan terecht worden gezegd, dat er geen oude vrouw meer aan haar spinnewiel zat. Voor ringrijden werd de eerste prijs gewon nen door J. Hoogevorst, 2e prijs door J. v. Hane, 3e prijs door M. van Kerkhof. Voor sleuteltrekken, le prijs mej. G. toog man, 2e prijs mei. A. Zandvliet, 3e prijs mej. S. Goossen3 Mej. A. Zandvliet van Zuid-Schalkwijk, de overigen allen te Haarlemmermeer. IJMÏIDEN. Grieksche torpedobooten. Zaterdagavond zijn alhier zes Grieksche torpedobooten binnenge vallen,- waarvan er een bij het Pantserfort aan den grond liep. Met behulp van den sleepdienst „Vischploeg" kwam de boot weer vrij. BEVERWIJK. De Proeftuin. De commissie die hier geconsti tueerd werd om te komen tot oprichting van een proeftuin voor glascultuur, op initiatief van den heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, is thans tot acht personen uitgebreid. Naast de eerst opgetreden heeren hebben nog zitting ge nomen de heeren J. Broeze, G. van Egmond en P. Blom. Teneinde de zaak die voor onze om geving van zoo groote beteekenis is, behoorlijk voor te bereiden, worden thans onderzoekingen gedaan en is er gereede aanleiding om te kun nen verwachten, dat de commissie succes op hare pogingen hebben zal. Als voorzitter der commissie is opgetreden de heer L. Pirovano en als secretaris de heer F. Pletting, meldt „Kennem." BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. Geboren22 Jan. z. van J. A. Hoedjes en O. M. Groenland. Overleden: 21 Jan. P. Hop 68 jaar. HEEMSTEDE. Geboren: d. van H. J. Wei- dehiaMulder. van T. M. Uitermark van der iVall. d. van G. StokmanRosen- hart. z. van a. TrompFranken. z. van C. de Grootde Mink. d. van H. P. AlkemaideKerstens. Overleden: L. van RlitterswijkVisser 71 jaar. loer. J. de Lugt en M. Romein. Getrouwd: J. A. Verkuijl en S. L. C. Jon- BENNEBROEK. Ondertrouwd: P. C. van der Reep en J. M. Philips. HILLEGOM. Ondertrouwd: A. van Eeuwijk en G. Luk. Getrouwd: M. A. H. Schutjes en A. A. M. F. Ludwig. Geboren: d. van E. StookerKeur. z. v. W. FreekePlug. z. van J. O. DoesWispe- laar. d. van O, van der JagtLangendijk. Overleden: G. G. Janssen, 9. paar. A. Gor ter 11 maanden. NOORDWIJK, Geboren: 18 Jan.: z. van J. v. d:. Niet en J. v. d. Haak. 19 Jan. id. van L. v. Beelen en J. Klinkenberg. d. van W. Duindam en J. van Duijn. 21 Jan. 23 Jan. d. en z. van P. L. Warmerdam en H. H. Rut te. Ondertrouwd: G. v. d. Wiel en J. Klin kenberg. H. Hoogeveen en J. Streng. INOORBWIJKERIIOUT, Geboren: d. van Jac. Bakker en A. M. Kokkelkoren. OverledenL. P. Zuiderduin 4 mud. M. O. Duivenvoorden, 6 weken. LISSE. GetrouwdP. S. van Waveren en D. van Tol. D. Breijer en A. G. van-'t Wout. Geboren: z. van P. F. van Helden en W. Hulsbos. jd. van A. Th. v. d. Berg en A. M. Maarschalk. z. van J. van Diest en P. Heemskerk. Overleden: N. Huizervan Wijk 69 jaar. Ch. Koomen 51 jaar. HAARLEMMERMEER. Geboren: z. van P. van de HengstHartingsveld. z. van W. Phil ipseVan der Hulst. Overleden: Z. van der Pol, 70 jaar. P. de Ruiter, 72 jaar. gad erin,g dat dit hun nu niet meer gelukken zal. Zelfs de „Nieuwe Haarlem- sche Crt." hoezeer zij de eenheid steeds voorop gesteld heeft, zal niet meer bij mach te zijn om de tweedracht te weren. Het is jammer, maar 't zal blijken, mijnheer, vóór we een maand verder zijn. Plaats u dit stuk s.v.p. ter laatste waarschuwing. Uw abonne, KATHOLIEK KIEZER. 1) Wij hebben den naam hier geschrapt.- Persoonlijke aanvallen zijn niet ter zake) Redactie. (Wij ontvingen nog een groot aantal ande re stukken, meer of minder fel, ter opname. Bij de twee hierboven wenschen wij het te laten. Binnenkort zullen wij zelf, in alle be zadigdheid, over deze inderdaad ernstig-woe- dende zaak onze opmerkingen ten beste ge ven, Redactie N. Haarl. Ot.) AAN TE BESTEDEN. Dinsdag 27 Januari HAARLEM. ten Raadhuize. 113/4 uur. door B. eu W. Het verbouwen en uit breiden van school no. 7 aan de Spaarnwouder- straat en de Hagestraat te Haarlem. ZANDVOORT. ten Raadhuize. door B. en W. 12 uur. Het leggen van door de gemeente te verstrekken Rioleeringesbuizen, enz. TE VERKOOPEN: Dinsdag 27 Januari. HAARLEM. Verkooplokaal Nassaulaan 1. 10 uur. Not. van Niekerk. Not. J. J. C. Sarlet. Verkooping. HALFWEG. Koffiehuis Coppée. Dooi Onvanger Registratie en Domeinen. 10 uur. Verpachting. NOORDWIJK. in verkooplokaal van deu heer J. J. Vertee. half 12 uur. Not. B nendijk, Verkooping. W ARMOND. Hotel „De Stad Rome" 11 uur. Not. Mr. O. H. P. KI averijder. eVr- kooping. Voor den inbond dezer Rubriek «telt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niet teruggegeven. Hillegom, 23 Jan. M. de R. Het gaat met liet bestuur der R.K. Cen trale van Haarlemmermeer hetzelfde als in 1907. Ik heb hier voor mij liggen het „Ka tholiek Weekblad" van 16 Maart 1907, waar in een hoogstaand katholiek dat bestuur he vig aanvalt over z'n goheimdocnerij eh ne- geeren van den wil der kiezers. Ook nu is dat bestuur nog precies op denzelfden weg, moet dat zoo voortgaan? Ik roep hierbij alle katholieke burgers van Haarlemmermeer op, om dit niet te gedoo- lgen. Wij laten ons niet meer in een hoek zetten! Wij willen oordeelen over onze eigen zaken, en nu zooals ik lees dat bestuur in onze kiesvereenigingen zal komen (na al lerlei geheimdoenerij en zelfs uitsluiten van onze katholieke pers) met een voorstel van henzelf), terwijl een voorstel van' een lid verdonkeremaand en in een hoek gezet wordt, nu zullen wij' toonen dat wij genoeg hebben van dat gecommandeer van enkele heeren tegen d e n w i 1 v a n h e t v o 1 k in! De heéren willen absoluut den strijd, zij zullen liem hebben, dat verzeker ik ul Met dank voor de plaatsing. Uw abonné P-t Haarlemmermeer, 24 Januari. Mijnheer dé Redacteur. U. beJoofdet beschouwingen te zullen ge ven over liet ergerlijke en infame gedrag van onze Centrale Bestuurders, ten opzich te van het gedane voorstel tot statutenher ziening van den heer Balvers te Hillegom. Die beschouwingen mis ik nog altijd in uw blad: is het om de kool en de geit te spa ren? Wanneer u wist, hoe er achter de rug van onze Roomsclie Qourant om wordt gemachineerd en gekonkeld, teneinde „het volk" 'd.i. degenen die bij een candi- Pastoor van Hooff. De ZeerEerw. heer J. van Hooff, pastoor te Bijen (N-'-Br.), werd Vrijdagmiddag plotseling zoo ongesteld, dat hem de H.H. Sacramenten der stervenden werden toegediend. De toestand van ZijnEerw. is zorgwekkend De Hoogeerwaarde Vicarus Capitularis van het bisdom Roermond heeft benoemd: tot professor aan het college te Weert den WelEerw. lieer H. H. Brentjens; tot kapelaan te Echt den WelEerw. heer.4 H. F. M. Ousters; tot kapelaan te Oirslieck den WelEerw. heer W. Moonen. Den 18en Mei a.s. zal het Generaal Ka pittel van de Capucijnen in liun Internationaal College (via Boneompagui 71) te Rome bijeen komen, om de Generale Oversten der Orde te kiezen. Tegen dien tijd zullen van uit 's-Her- togenboscli daarheen vertrekken de HoogEerw. pater Stanislaus, provinciaal der Hollandsche Capucijnen en de II.Eerw. pater Anastasius, Gardiaan van het Capucijnenklooster te 's~Boscli. Pater Jesualdus, Capucjju t. Heden bereikt ons het bericht, dat de Zeer Eerw. Pater Jesualdus van de Orde der Capu cijnen in den Heer overleed. Pater Jesualdus (in de wereld Cornelim Joannes van Rossum) werd den 3en April 1868 te Houten bij Utrecht geboren. Den 21en Sept. 1889 begon hij te Babberich zijn noviciaat, legde den 27en Sept. 1890 zijne H. Geloften af en werd den 18en Mei 1894 te Rijsenburg door den Aartsbisschop van Utrecht priester gewijd. Pater Jesualdus beschikte over een helderen geest, een groot redenaarstalent, een vaardige pen en over de liefde voor den arbeid. Vol apos- tolisehen ijver reisde hij van stad tot dorp en van deff kansel klonk het machtige woord, dat het hart van geestdrift deed trillen voor de heilige zaak van onzen godsdienst.. Pater Jesu aldus predikte op tal van plaatsen, vooral in groote steden, de missiën en was voor spjne medebroeders een krffêhtige steun. Hij leidde op de recollectiedagen met groot succes de gees telijke oefeningen van de saeculiere priesters in de steden Amsterdam, Haarlem, 's-Graven- hage en Rotterdam. Hij was onvermoeid in het geven van retraiten voor kloosterlingen en wereldlingen, enz. enz. Meerdere malen beklom hij het podium om het zijne bij te dragen tot bestrijding van het alcoholisme en richtte op tal van plaatsen het Kruisverbond of de Maria- vereeniging op. In één woord Pater Jesualdus was een waar apostel, die met welsprekendheid de deugd aanprees en de ondeugd streng wist te hekelen. Niettegenstaande dezen zwaren arbeid wist hij nog veel tijd te vinden, om zijn pen beschik baar te stellen voor de goede zaak. Van het begin van zijn priesterlijken loopbaan af, werkte hij ijverig mede aan het Zondagsblad, schap willen hebben, en dat niet willen overlaten, aan iemand als de heer1) dien zij! niet vertrouwen onder den duini to houden, dan zoude uwe verontwaardi ging geen grenzen kennen. Ml de R. ik weet niet, hoe u zult schrij ven over deze zaak, maar dit is zeker: de heeren van het Centraal Bestuur willen naar blijkt, de opinies van zeker de helft der katholieke kiezers in het district en van talrijke antirevolutionnaire vrienden abso luut negeeren welnu, ik voorspel hun na liet infame verloop van jongste ver- daatetelling voor een lid der Tweede Ka- en mer óók volgens hun recht mëdezeggings- ^at ^oor Capucijnen woi e - - - - - - trad circa 1900 als Hoofdredacteur op. Tal van artikelen over Godsdienstleer, enz. enz. versche nen van zijne hand. Zijn liefde voor de Capucijner orde drong hem ook om hare groote mannen te verheer lijken. Hij heeft het leven van den H. Vader Franciscus in vloeienden stijl en bekoorlijken vorm geschreven. Den laatsten tijd was hij bezig met een tweeden 'druk van Zijn Leven van den H. Vader Franciscus. Toeu ziju zware ziekte zich openbaarde, kon hij toch van sija arbeid niet scheiden. En eerst toen de dokte*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6