Wetenswaardig Allerlei. Formulier ter verkrijging van een polis voor onze Gratis-Ongevallenverzekering. koopjes. Groote Houtstraat 72-74 Van Overal. TE DURE K0ED. (Ihi «iize Jongens en meisjes. Beste vriendjes en mewiiimetjes! rm Üaa*kf nieuws» NAAK VOORNAMEN («Ha voluit) GEBOREN DEN ...18 (Datum en jaar.) BEROEP (Wie geen beroep of vak uitoefent, schrijft hierboven het woord: zander.) WOONPLAATS (Gemeente, straat, gracht of plein en huisnummer). NAAM VAN DEN BEZORGER DER COURANT.. Zij die een oude polis vau de vorige verzekering Mij, hsfeben ingeleverd en nog gesn nieuwe ontvangen worden verzocht eveneens bovenstaand formulier *n te vullen en op te zenden, waarna binnen enkele dagen, toezending der polis zal volgen. DE ADMINISTRATIE. Russisch of niet? Tot welke uitspattin gen het streven der Russische administratie om de niet-Russische volken in het gebied van den Czaar te Rnssificeereu, voert, blijkt uit het volgende: Twee Poolsche dairies, Baienes Matykia Rosenberg en Mej. Kolylinska, hadden bij gelegenheid van den 50sten verjaardag van den laatsten Poolschen opstand, 26 Januari R. T., na het beëindigen van de mis in een R. K. Kerk, het Poolsche volkslied: Bose Loz Polske (O, God, die Polen behoedt).... in gezet. Een groot deel der kerkgangers zong het lied mee. Het Hooggerechtshof te Wilna veroordeelde de heide dames voor deze mis daad tot vestingstraf van vier maanden en twintig dagen. Maar zelfs de belangen van handel en in dustrie zijn voor de gevolgen van dezen ijver niet veilig. Sedert als gevolg van de stelsel matige russificeering van Finland, de Fin- sche loodsen zijn vervangen door Russische loodsen, is de onveiligheid in de Finsche wa teren op ergerlijke wijze toegenomen. Een commissie van den Russiseheu Rijksraad heeft 'zich gedwongen gezien, de bekwaam- heid en betrouwbaarheid der Russische lood sen als volkomen onvoldoende te qualificee- ren. Volgens de statistiek der averü-gevallen vonden in liet voorjaar van 1913 24, in den zomef 23 enin 't najaar 25 ernstige ongeluk ken plaats. Zelfs de Rijksraad heeft moeten erkennen, dat de russificeering van het Fin sche loodswezen dit département volkomen beeft gedesorganiseerd. Muitende passagiers. Een Reuter-tele- gram uit Malta aan de Engelsche bladen maakt melding van een eigenaardig geval van muiterij, dat zich heeft afgespeeld aan boord van het Engelsehe stoomschip „Nith", dat gisteren te Malta aankwam. Aan boord bevonden zich 600 Mooren, die van Mekka naar Marokko terugkeerden. De kapitein, die volgens het vaarplan Mal ta niet zou aandoen, werd daartoe door de pelgrims gedwongen, daar dezen in de mee- uing verkeerden, dat het schip niet zeewaar dig was, tengevolge van het heftige stampen van het schip tijdens een storm, die het schip beloopen had. De pelgrims namen zulk een dreigende houding aan. dat de kapitein maar heter vond do haven in te loopen. De douane-beambten trachten nog de passa giers gerust te stellen, maar er heerschte zulk jen opgewondenheid, dat daarvan moest wor den afgezien. De ankers werden door de pas sagiers bewaakt, zoodat zij niet gelicht kon den worden. Men zal nu de pelgrims met an dere schepen naar hun „home" moeten ver voeren. Een vorstelijke gift. Een Amerikaansch millionair, die onbekend wenseht te blijven, heeft 15 millioen dollar beschikbaar gesteld voor de opluchting van twintig hospitalen in verschillende staten van de Unie, waar kan- kerli.iders gratis met radium behandeld zul len worden. Ernstig ongeluk. Tengevolge van oen defect botste een rijtuig vau den kabelspoor weg te Belleville in Frankrijk, tegen ver schillende voertuigen aan en sleepte twee an dere wagons mede. Er zijn 13 gewonden. Een aardbeving. Te Lepauto is een hevi ge aardschok waargenomen. Alle huizen zijn gescheurd. Drie huizen en een gedeelte der forten zijn ingestort. Door zijn kok vermoord. De Fransche consul-generaal tevens diplomatiek agent Chevandier de Valdroni te Tanger is door zijn kok vermoord. Omtrent de toedracht der taak v, ordt het volgende medegedeeld: De consul-generaal had eenige gasten uit- geaoodigd. Zijn kok Jure geheeten, weigerde evenwel de spijzen voor het maal te koker-, waarop Valdroni den kok ontsloeg. Op het oogenhlik dat Jure het, huis verliet, vuurde hij op den r,sul-generaal verschillende re- volverschoten ai met het noodlottig gevolg, dat hij gedood werd. De moordenaar trachtte te ontvluebien. doch word gearresteerd. Een zonderlinge meneer! De leden van een geneeskundige vereeniging te Berlijn hebben dezer dagen een man kunnen be wonderen, die zicb alleen door spierinspan ning 20 centimeter langer kon maken. Hij had door een oefening van drie jaar zijn rugspie ren zoo ontwikkeld, dat hij de tussehenwer- velschijven kon rekken en cp die wijze aan het lichaam grootere lengte geven. In gewo ne bonding was de man 176 centimeters lang, maar als hij zich op zijn manier uitrekte, werd hij een reus van bijna twee meter. Auto-dieven. Op grond van verkregen aanwijzigiugen is het der politie te New-York gelukt een bende automobieldieven te arres- teeren welke sedert langen tijd de schrik van alle autoinobieleigenaars was. De me tbode waarop de dieven te werk gingen be stond in het binnendringen van automobiel garages en vervolgens de auto's, waarop le den der bende plaatsnamen, weg te voeren. Was men op een voldoende afstand gekomen, dan werden aan de auto andere letters en nummers gegeven, zoodat deze zeer moeilijk en zells onmogelijk voor den eigenaar te herkennen was. De waarde der op deze wijze gestolen auto's bedraagt ongeveer 4,200.000. Het bestaan der bende werd door de ver- r loofde van den leider der bende verraden. Mishandeling van gevangenen om hun bekentenissen te ontlokken, of omdat een - politie-dienaar daarin genoegen schept, is in Rusland, zooals ieder weet,, juist niet iets ongehoords. Soms wordt bet evenwel te erg on dan roept de rechter een gebiedend halt maar niet al te hard, natuurlijk, anders zou de ijver der politie kunnen verslappeu. Zoo is de commissaris van politie, Aloyeff loor het Hoog-Gerechtshof van Bakoo ver oordeeld tot vier dagen gevangenisstraf we. vens liet martelen van gevangenen met het foei aan dezen „bekentenissen" te ontlokken. Vier dagon lijkt wat weinig, maar wij zijn lan ook iii Rusland. In dit verband mogen •rij, eerlijkheidshalve, niet verzuimen, mel ding te maken van het feit, dat het Russische departement van Politie een criinineele ver- volging heeft ingesteld tegen den const abel Petroeskenko, van het district Toenkinsk, in het gouvernement Irkoetsk in Siberië, die is aangeklaagd wegens het mishandelen van ongeveer dertig personen, mannen en vrou wen, binnen zes weken tijds, door hen te slaan met een zweep van indiarubber. De aanklacht is er. De vervolging is er. Maar de geschiedenis zwijgt van een vonnis. De Russische pers in het jaar 1913. Bij het einde van het jaar 1913 heeft de Russi sche pers weer eens gelegenheid gehad om haar winst en verliesrekening en balans op te maken. Welke posten daarop voorko men? Het volgende overzichtje geeft, een denkbeeld. Langs administratieven weg worden aan de uitgevers en redacteuren van couranten en tijdschriften opgelegd in 1910 243 boetes t. een bedr. v. 60150 Roeb. in 1911 268 boetes t. een bedr. v. 73450 Roeb. in 1912 307 boetes t. een bedr. v. 105550 Roeb. in 1913 344 boetes t. een bedr. v. 139475 Roeb. De vooruitgang kan' niet onbeteekenend worden genoemd. In 't afgeloopen jaar kost te dus iedere dag aan de Russische pers (di verse onkosten als gevangenisstraf, konfiska- tie enz. niet meegerekend) 400 roebels. Een geheimzinnige verdwijning. Uit Warschau wordt de geheimzinnige verdwij ning gemeld van den millionair ridder von Klunen sowski. 1 oor bet hotel Victoria, waar de millionair met zijn vrouw vertoefde, hielden W oensdag cenige automobielen stil. Von Klunensowski werd uitgenoodigd in één daarvan plaats te nemen door een persoon, die zich als politie beambte aandiende. Ondanks het protest van zijn vrouw werd bij meegevoerd. De millionair bad 20,000 roebel bii zich. Ziju vrouw bleef zonder middelen achter. Men vermoedt, dat hij op aansporing van bloedverwanten ontvoerd is, die hem waar schijnlijk in een sanatorium zullen plaatsen, teneinde hem dan later onder eurateel8 te doen stellen om in het bezit van zijn vermo gen te kunnen komen. De uitvoerhandel uit Duitscliland. Het afgeloopen jaar is, blijkens de jongst ver schenen statistiek van den uit- en invoer, voor Duitschïand een zeer voordeelig jaar geweest. De invoer wordt n.l. berekend op 10,695.4 millioen Mk., dus slechts 4 millioen hooger dan in 1912, hetgeen voor een groot deel is toe te schrijven aan de prachtige oog sten in de jaren 1912 en 1913. De uitvoerhandel daarentegen heeft eene buitengewone vlucht genomen. In 1912 werd voor 8956.8 millioen Mk. uitgevoerd, in 1913 was de uitvoer gestegen tot 10,080.6 millioen, een vermeerdering dus van 1124 millioen Mk. En dat niettegenstaande ongeveer het ge- heele jaar de oorlog in het buitenland woed de, en ondanks de besehermende rechten.... 't Is koud.br. Alleen uit de groote winkeldeur waait ja wat warmte tegen. 'n Droge kou. Bru. Dikke droppels biggelen langs de beslagen spiegelruiten.kolossale ruiten. 't Is laat in den avond. Uit de booge booglampen, stroomt een zee van licht.... betooverend. En daar te midden van de verblinding van dien lichtmorgen. een wolk van hoeden.... hoeden.... en nog eens hoeden.Voor die boeden gapend naar die hoeden.'n werksmansvrouw. Ze ziet er netjes uit.eenvoudig. D'r oogen gloeiden.d'r handen beven. ze staat te kijken en.en ze weet er niets van dat ze staat als in vervoering en merkt er niets van dat ze misschien de passage stremt. 9 frs. 95.... zoo'n koopje krijg 'k nooit meer.Verleden jaar heb ik 't met dézen nog geschipperd.... maar dezen winter.geen denken aan.... lang genoeg geweest.... hij heeft z'n tijd onderhand gehad. Zou ze?. Ze haalt, haar portemonnaie voor den dag. 'n armzalig, versleten ding. Is 't twintig frankstuk er nog? Ja, daar zit 't in 't middenvakje. Net 'n klein kind, dat wegschuilt.'t Wil liefst niet worden gezien. Als 'k binnenging..-..? Waarom niet ik ben er toch voor gekomen. Zachtjes aan.... als ongemerkt dringt ze door de menigte lieen.He.wat voelt ze zich erg. Nog 'n pasje.en daar stad ze midden in de weelde. Do afdeeling hoeden meneer.f Naar achteren links.... Dank u, meneer. Een winkeljuffrouw 'n jaar of acht en twintig elegant maar verlept, 'n potlood in d'r hoogopgemaakte haren: Een hoed, „dame"? Ja, 'n hoed, juffrouw.... Hierlangs, als 't u belieft.... Een oogopslag op haar klantEen paar seconden zoeken en de juffrouw komt ei aanzet ten met 'n schuit van 'n hoed. De „dame" weet niet aan welken kant dat meubel aan te vatten.... Wat is er voor.... wat achter.... Mag ik zoo vrij zijn, dame. Ga uw gang.Ik weet er geen weg mee. In 'n oogwenk staat de hoed op zijne plaats. juist zooals het behoort.... vastgespeld en al. De winkeljuffrouw 'n paar stappen achteruit. vol bewondering over den hoed en z'n staudasrJ. Ik geloof dat wc er bij den eersten slag al zjjn.bij staat u eenig. Een moment. Een. tikje meer naar links, zoo.zoonu zijn we er. Daar staat de „dame" nu, net 'n paard dat juist z'n hoofdstel aankreeg. Ze zegt geen woord, maar heel haar wezen zegt u, dat zij des te meer denkt. Een oogenbblikje, dame.... ik zal de lamp voor den spiegel even aanstekenu zult eens zien, hoe goed hij u staat. Misschien een beetje groot.waegt de koopster niet zonder aarzelen.... O, dat beteekent niet.'t is de mode... Daar valt niets togen in tc brengen, zoo positief komt 't cr uit. En dan.... hij schommelt zoo.... -Kwestie-van ongewoonte.... Eén keer gedragen, denk je cr niet meer aau. Boodsckc stilte. Een driedubbel spiegelbeeld.... De „dame" bekijkt zicb van alle kanten.... ontzettend raadselWat te doen?. Komaan, ik zie, dat hij u niet heelemaal aanstaat.We zullen eventjes een ander model pakken. - Dezen, bijvoorbeeld..,. Plotseling verdwijnt de dame" onder 'n soort van papiermand. Hemeltje neen, dan maar liever.... En waarom Er zat zooveel teeke- ning in.ik verzeker u, 't zal niet lang meer bier zijn. Best mogelijk.... Maar ik ben bang.... Heel de wereld zal me nakijken op straat. Dat meent u niet.... kom, nu schertst u.U moest deu mijnen eens zien.... En fin, dan maar wat anders.... De winkeljuffrouw komt weer terug. Nu mot 'n soepketel van 'n hoed met 'n reusach tige veer cr op. Heeft u misschien geen modellen, die minder groot zijn? Ja, maar ik zeg u nog eens, dat is de mode. De juffrouw, die 't blijkbaar op d'r zenu wen krijgt vau ongeduld, neemt 'n ladder, en vat zoo iets van een lampenkap, lichtblauw fluweel.... met 'n monster van 'n gouden cocarde er op. Dat is m'n kleinste. ....de kleinste? kleiner beeft u niet?.... 't Is m'n laatste.... 'k had 'm zelfs al weggelegd voor 't geval, dat iemand.... Mis schien zullen we nu beter slagen. (Ze past den hoed met allo zorg). Zeker, „dame," ik begrijp u.Ja ziet u. 't ligt 'm alleen hieraan, u is er niet op gekapt.... XJ lieeft wel veel haar.maar dat is niet genoeg.men moet er mee weten te werken. O 't zijn maar kleinigheidjes, maar daar komt 't bij ons juist op aan.... Is 't niet zoo.... Zoo, die houdt beter.... niet? niet.... 'k ziet 't al.... De „dame" probeert en schudt 't hoofd wat heen en weer. En dat staat als eerste voorwaarde voor op.hoofd en hoed moet een zijn.vooral in dit seizoen.... Heusch.... dezen moet u nemenhij staat u keurig. Men talmt opnieuw en.... zwaarder. En die cocarde?.... niet te opzichtig? Volstrekt niet.... overigens.... die is ér gauw afgenomenmaar dan is 't extra cachet va® den hoed weg De „dame" dood op, heelemaal van streek kijkt onbestemd rond naar andere modellen, En die daar. Zoo juist al gepast.,..- Hó, wat ben ik toch lastig. Ik kan maar niet besluiten. (De winkeljuffrouw) op de eerste ver dieping zult u misschien modellen vinden, die meer naar uw smaak zijn..,, zoo in den prijs van 40, 45, 50 frs. Ze voelt 't.De juffrouw heeft genoeg van baar.... ze zal niets meer voorstellen.... Kijk ze glimlacht al tegen nieuwe klanten, waarschijnlijk beter soort. En als 'n aanval klinkt 't in haar oor: Enfin dame, nien kan bezwaarlijk 'n mode voor u alleen maken. Vooruit dan maar, 9 frs. 95.... Een uurtje later. Een kleine arbeiderswoning, eenvoudig en zeer zindelijk. In de slaapkamer,de vrouwalleen voor den spiegel.... bezig haar hoed te pas sen. Hemeltje lief.... wat 'n portret.... Daar ginder in den winkel in die kleurige omgeving, te midden van allerlei toiletten en bij 't bedriegelijlce der schitterende verlich ting.... was de hoed dragelijk.... Maar bier.... in de naakte werkelijkheid van.'t barre leven.... in den grauwen No- vemberschijn.hier.in zoo'n bescheiden omgeving.bier vloekt hij met e'n Prui sisch blauw.... en die potsierlijke cocarde. Hij vloekt met alles, met liaar nederig voor komen met die burgermeubelenmet 't bescheiden wit der gordijntjes. Hij vloekt.... o, hemel.... met de familieportretten.... met.... met.... dat portret daar op de lin nenkast vooraldie magere arbeidersfi guur 't Is of hij met strengeu blik heel de seóne opneemt. Wat 'n verwijt.... Zij zal er nooit mee durven uitgaan.... zij zou Daar staat ze nu met haar hoed.... ze houdt 'm recht vooruit.... 12 francs 95.... 't loon van drie dagen werk.... Terwijl ze daar zoo staat te peinzen, schrikt een dof gedreun van voetstappen haar wak ker.... 't komt de trap op.... men zou zeg gen dat 't 'n man is, op wiens afgetobde schou- de schouders de last drukt van heel 'n dag werkmansellende.... Ze hoort 'thij is 't De hoed vliegt de kast in.... de deur dicht.... twee, drie streken met de hand over 't haar. Arme man.... ik heb liever, dat hy 't maar niet ziet.... m'n koopje.... N. T. C. uferlcwaxbdige volksstam, da Jaute, dia zeer eigenaardige gebruiken op na houdt. Dit volk bewoont de bergstreken, op de grens del provinciën Kwantong, Kwangsi, en Kiangsi, De Jautz zijn een oorlogszuchtige stam, zij leven volgens eigen wetten en de Chineezéfl, wagen het niet, hun gebied te betreden. Al le vreemdelingen worden bovendien door de; Jautz verafschuwd en de tocht van Leuscheii was dan ook iiiet zonder gevaar. Zeer merk waardig is bij dit volk de plaats, die dei vrouw inneemt. In tegenstelling met de meeste andere natuurvolkeren, staat hier de vrouw, boven den man; meisjes en vrouwen mogen bij allo feesten en plechtigheden aanwezig zijn, en de man is verplicht ze met de grootste beleefdheid te behandelen/Trouw is een eigén-: schap, die bij dezen stam niet geapprecieerd; wordt. Do Chineezen beschouwen de Jautz' steeds met souvereine minachting en noemen hen nooit anders dan „honden", DE AMERIKAANSCHEI STAALSTAD GARY. Een voorbeeld van do snelle ontwikkeling der Amerikaansche steden in het door do United States Steel Corporation, de z.g. staal- trust, in het leven geroepen Gary. De stad telt thans 50 000 inwoners, tegen 350 in 1906, Volgens alle waarschijnlijkheid zal Gary in 1916 100 000 inwoners hebben. De stad, die genoemd is naar den president van do staal' trust, heeft 32 kerken, 12 scholen, 4 zieken-, huizen, 7 banken, 14 arbeiders organisaties en een openbare bibliotheek met 18 000-doelen. Door haar gunstige ligging is de nieuwe staalstad zeer spoedig een belang rijk middelpunt der Amerikaansche industrie geworden. Tegelijkertijd is Gary een groot spoorweg-middelpunt; niet minder dan 36 lij nen komen hier samen. Ned. Natuur- en Geneeskundig Congres. Het 15e Nederlandsch Natuur- en Genees- j kundig Congres zal in de Paaschweek van 1915 te Amsterdam plaats hebben. Het bestuur is samengesteld uit de heeren: Prof. dr. M. Straub, algemeene voorzitter; prof. dr. H. Treub, algemeene ondervoorzit ter; dr. O. Kerbert, algemeene penningmees-, ter; dr. D. Coelingh, le algemeene secretaris/ I dr. W. P. C. Ze eman, 2e algemeene secretaris^ prof. dr. D. J. Korte weg; J. van Hasselt; prof, dr. R. Sissingh, voorz. der le sectie; prof. dr^ E. Verschaf feit, voorz. der 2e sectie; prof. dr, i P. K. Pel, voorz. der 3e sec tiet, en prof. dr. Eug, Dubois, voorz. der 4e sectie 'EEN MERKWAARDIGE VOLKSSTAM. Volgens de mededeelingen van den zende ling Leuschner, leeft cr in Zuid-China een LEIDEN, 24 Jan. Graanmarkt. Door de ge- sloten binnenvaart bepaalde de handel zich na- genoeg alleen tot partijtjes op levering, waar van de prijzen tamelijk stationair bleven. Te notecren zijn: Tarwe van 6.40 tot f 8.25 per 80 K.G. Rogge van f 5.30 tot f 5.75 per 75 K.G. Gerst van f 5.75 tot f 6.25 per 65 K.G.. Haver van f 7.30 tot f 7.85 per 100 K.G. Erwten van f 9.75 tot f 10.60 per H.L. Hiernaast ziet ge de tweede opgave van den prijswedstrijd. Deze zal u misschien wat gemak kelijker vallen dan de eerste opgave, daar het recht afgeknipte stukken zijn. De voorstelling is overigens niet ingewikkeld; er staat maar een persoon op en een paard. Hebt ge de eerste al gevonden Ik wil er onze vriendjes opmerkzaam op ma ken, dat bet adres van den Raadselredaeteur is Kinderhuisvest 29 Haarlem en dat er geen op lossingen moeten worden ingezonden vóór de derde opgave verschenen is- CORRESPONDENTIE. G. v. M. Vijfhuizen. Uw schrijven ontvangen en het doet mij pleizier, dat ge voortaan ook wilt meedoen. De oplossingen van dezen prijs wedstrijd moet ge gezamenlijk inzenden na den 31sten Januari. Denk er aan, dat aan de raadsels, die gewoonlijk in deze rubriek voor komen, geen prijzen zijn verbonden en de op lossingen niet behoeven te worden ingezonden. Dit alles duidelijk en nauwkeurig met inkt in te vullen, uitknippen, opzenden aan de Administratie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, Kinderhuisvest 29 -31-33, Haarlem. Men kan hei ook aan de Courantenbezorgers en buiten Haarlem aan de agenten afgeven, die dan voor toe zending aan ons adres zorg dragen. De toezending der polissen volgt binnen eenige dagen. - ufcjgajjB '."sztematK:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 8