Slobkousen* £P. tV.trweehuijse/7. arteljorls 27. MUttS UIT m 8RIKEI. Winterpantoffe sl UITDE ZAANSTREEK Uit onze Oost Landbouw en Visscherij. Bloembollencultuur, Rechtszaken ItfSarkf nieuws. VELSEPL BÜ BOOMGAARDEN, II8CsES££i!$DË$. Loou bij gemeentelijke werken. Door het raadslid W. Landeweert is bij den Raad de- kv gemeente 't volgende voorstel ingediend: ..ln de bestekken en voorwaarden van aan- hesietling der gemeente Velsen, die daarvoor in aanmerking komen, zal voor volwassen werk lieden de volgende minimum loonrege- l'n g gelden: een metselaar 32 et.; een tim merman 30 et.; een smid of loodgieter 30 et.; een stucadoor 30 ct., een schilder 20 ct.; een opperman 25 et.; een los werkman 25 cent per uur. Aan werklieden, die den leeftijd van 21 jaar nog niet bereikt hebben en aan werk lieden, die wegens invaliditeit of ouderdom niet als volle werkkrachten kunnen worden beschouwd, zal door den aannemer een loou worden uitbetaald, dat door de directie moet zijn goedgekeurd. „Het aantal werklieden, dat den leeftijd van 21 jaar nog niet heeft bereikt, en het aantal van beu, die wegens invaliditeit of ouderdom niet als volle werkkrachten kun nen worden beschouwd, mag te zameu niet meer bedragen dan 20 pet. van alle werk krachten, op het werk werkzaam. „Vau liet percentage kan door de directie i>p schriftelijke aanvrage van den aannemer tijdelijk afwijking worden verleend." BEVERWIJK. R. K. Middenstand. Op waardige. «x> niet op luisterrijke wijze, heeft de R. K. Middenstand.?vcreeniging haar eerste regle mentaire feestvergadering gehouden, 't Was een avond van waar kunstgenot, die hare leden werd aangeboden. En in alle opzich- ieu. Het varieerende programma gaf een elftal nummers aan, die het talrijke publiek deden genieten van zang-, declamatie- en reciteer- kurxst, terwijl twee tableaux-vivants heerlijke voorbeelden waren van tooneeldeooratie. Do zangnummers, waarop het publiek ont haald door de dames Braun, werden afgewerkt op een keurige, onberispelijke manier, die niet onderdeed voor he.tgeen soms gepres teerd wordt door ben, wier namen op pro gramma's van zanguitvoeringen vermeld staan Het warme applaus na het door haar ten ge- hoore gebracht was, als tolk van het dank bare publiek, ten volste verdiend. Doch niet alleen in solo en duet waren zij goed, ook in de tableaux-vivants vervulden zij hun rollen op prachtige wijze. Deed de eerste groep; Be Boodscliap des Engels aan Maria een blik werpen in het nederige huisje te Nazareth, de groetenis van Gabriel (Mej. G. Braun) en de daarop volgende deoloog tusschen haar en de H. Maagd (Mej. M, Braun) werden uitste kend gezongen en gereciteerd. Mooi vooral was het tweede tableaux: De geboorte van Christus, voorstellende hoe in de kunstig na gebootste grot het Goddelijk Kind wordt, aan beden door de H. Maagd en St. Jozef, terwijl op Bethlehem's velden de Engelen het „Eere zij God" doen weerklinken, waarna er een beurt en samenzang plaats heeft tusschen Ma ria en de Engelen. Aan de groepeeriug der beelden zoowel als aau den zang komt een woord van onverdeelden lof toe. De heer Schouten van Bussum, declameerde eenige stukjes van verschillende schrijvers en in verschillende genre, daarbij blijk ge vende, dat de vele eereblijken, hem als de clamator verleend, hem niet ten onrechte zijn toegekend. Wat hij voordroeg (en dat was niet weinig en niet gemakkelijk) wist het publiek te boeien en mee te doen leven in het voorgé- dragencn. Doch het glanspunt van den avond, tevens het hoofdpunt van het programma, was de opvoering van Smulders' Hemelsehen Altaarwacht, door eenige dochtertjes van le den van De Hanze van 12 tot 17-jarigen leef tijd. Beeldig was de groep Engelen, ja hare eenvoudige costumeering. krachtig stak daar bij de in volle wapenrusting uitgedoste Mi chael af. Zoowel uit het oogpunt yan „zeg- kunst" als van samenspel werd aan hooge eisehen voldaan. Zoowel kleine- als groote. zoowel sprekende als zwijgende Engelen, al len toonden, dat zij de zware taal, die Smul ders' werk geeft, kenden en begrepen. Aan de stilte, die in de zaal heerschtc was waar te nemen met hoeveel aandacht en belang stelling hun spel werd gevolgd en dat hun werken op hoogen prijs werd gesteld. Allen leverden dan ook zonder uitzondering „goed werk," maar vooral Michael, die behalve haar zwaren rol ook nog de proloog voor haar re kening had, komt lof toe voor de kalme, krach tige vervulling van haar taak als vorst der Engelen. De koren werden zuiver en helder geren gen en de bij den zang behoorende tafe- reelen gaven schoone groepen van eerbiedig gebogen Engelen te zien. Bij den heer Rob bers van Haarlem bleek de begeleiding van al het gezongene op piano of orgel in zeer veilige handen. Hem komt dank toe, voor hetgeen óok hij heeft bijgedragen tot het groote succes van dezen avond. Maar wij zouden niet volledig zijn, wanneer wij hier geen woord van hulde brachten aan den algemecnen leider der feestvergadering, den WelEerw. heer Looyaard, die naast zijn drukke priesterlijke bediening en zijn grooten socialen arbeid nog tijd wist te vinden om het zware werk van het instudeeren van de Altaarwacht met zooveel succes op zich te nemen. Aan hem komt. niet in de laatste plaats een woord van dank toe, tiaar het volkomen slagen van dezen avond voor een goed deel zijn werk is. 't Was een prachtavond en verwacht mag dan ook worden, dat ook a.s. Vrijdagavond een talrijk publiek zal komen. Dan toch wordt hetzelfde programma ongeveer opnieuw afge werkt ten bate van de in onze parochie op te richten tweede kerk. En om liet goede doel èn omdat hier van ware kunst te profiteeren valt, meencn wij dan ook niet na te mogen Idten aan te sporen dezen tweeden avond bij te wonen. HEEMSKERK. Krnisverbond. Dinsdagavond vergaderde het Kruisverbond. Nadat de heer C. Molenaar de vergadering met een hartelijk woord ge opend had, en de notulen waren voorgelezen en goedgekeurd, was de verkiezing aan de orde wegens periodieke aftreding, van drie bestuursleden, van welke de heer W. Seig- nette wegens drukke werkzaamheden zich niet meer herkiesbaar stelde. Gekozen werden de aftredende bestuursleden de heeren Jos. v, d. Maas met 6G, J. tie Wit met Gfi stemmen, en als nieuw bestuurslid de heer J. Tromp mei G2 stemmen. Thans werd de vergadering onthaald op de leuke voordracht. Student Boemel in den Hemel", uitstekend voorgedragen door den hoer W. Meyer. Vervol-' ld de cecstelük Adv'aeur een warme toespraak lot do leden, ben opwek- kond mannén van hun woord., mannen van karakter te zijn. Voer hoi vormen van een propagandaclub gavm zich 12 leden op. rondvraag werd gevraagd of de voordrachten voor rekening van de kas zou den aangeschaft worden, hetgeen werd goed gekeurd. Op de vraag van den voorzitter, wie zioh beschikbaar stelde om de vergaderingen door voordrachten op te luisteren, boden zich eau 17-tal leden aan. Het ligt dus niet in de bedoeling om een tooneelclnb op te richten. "V erder werd voorgesteld om een spaarge- legenheid open te stellen voor jongere leden, die dan op een bepaalden leeftijd hun spaar penningen kunnen opvorderen. Het voorstel vond geheel de instemming van den Geest. Adviseur en de vergadering. Het bestuur zal deze zaak nauwkeurig onderzoeken en op een volgende vergadering verslag hierover uit brengen. LIMMEN. Drukke week! Men schrijft ons: In den loop dezer week geeft het harmonie corps „Semper Crescendo" drie uitvoeringen. Iets geheel ongewoons. Dit wordt echter zeer wel verklaarbaar, als men bedenkt, dat dooi de heeren J. J. Nieuwenhuijzen, burgemees ter, van Beunicgen van Welsdingen, arts, J. Valkering Tzn., J. Dekker Wz. en J. P. Kuijs, bloemkweeker, het plan werd opgevat om genoemde vereeniging een vaandel aan te bieden. Te dien einde hebben genoemde heeren door de gemeente een lijst laten cir- culeeren, waarop door niet minder dan 150 personen -werd geteekend. Het gevolg hier van is geweest, dat op Maandag 26 Januari, den dag waarop de eerste uitvoering werd ge geven, door den Edelachtb. heer burgemees ter aan de vereeniging het vaandel werd aan geboden. Dit vaandel, afkomstig uit de fabriek van Gebrs. van Oven te 's Gravenhage, ziet er keu rig uit, en is een sieraad voor de vereeniging, welke het natuurlijk zeer dankbaar aan vaardde. Mevr. Nieuwenhuijzen—Verweij, welke, evenals onze burgemeester, veel voor de ver eeniging gevoelt, toonde zich op verzoek aan sfonds bereid de medailles aan het vaandel te hechten. Vermelden wij nog, dat tijdens de uitvoe ring een telegrafische gelukwensch inkwam van onzen oud-burgemeester, deu HoogEdel Geb. Heer S. G. P. L. F. Baron van Fridagh, tevens oud-voorzitter der vereeniging, thans burgemeester van Spaarndam, welk tele gram, na voorgelezen te zijn, door al de aan wezigen met overweldigend applaus wem begroet. ZANDVOORT. Aanbesteding. Door den architect Joh. Jansen alhier is voor zijn principaal de heer Jb. Koning Czn., aanbesteed het amo- veeren van een woonhuis en het stichten van twee burgerwoningen aan het Schelpenplein. Laagste inschrijvers waren de heeren Lugen- dijk en Bisenberger alhier voor f 3845, aan wien het werk is gegund. HEEMSTEDE. Maria-Vereeniging. Dinsdagavond hield de Haria-Vereenigiug haar jaarvergadering. Bij de opening wenschte de Eerw. Adviseur allen een Zalig Nieuwjaar. Zijn Eerw. sprak den wensch uit dat 1914 niet zou achterstaan bij 1913 dat in alle opzichten voor onze Vereen, een voorspoedig jaar mag worden genoemd. Uit het verslag der penningmeesteres bleek.dat de kas sloot met een batig saldo. De inkom sten bedroegen 314.54, de uitgave 294.81. Ook de seer. bracht liaar verslag uit en daar uit vernamen we dat de vereeniging thans 105 leden telt, waarvan 17 geheelonthouders. De St. Anna-Vereeniging telt 35 leden met 141 kinderen. Wegens ontslag van onze presi dente, die om gezondheidsredenen bedankte werd een nieuw bestuurslid gekozen- Met alge- meene stemmen werd voor deze vacature Mevr. Swolfs gekozen, die daarna tot presidente werd benoemd en door den Geest. Adviseur als zoo danig werd geinstalleerd. Ook werden woorden van dank gebracht aan onze vorige presidente vooral ook om den ijver dien zij steeds betoonde bij het aanwerven van nieuwe leden, zoowel voor de Maria- als voor St. Anna-Vereeniging. .Door de secretaresse zal haar een schrijven worden gezonden om namens bestuur en leden daarvoor dank te zeggen. Bij de periodieke aftreding van twee commis sarissen werden beiden aftredende met groote meerderheid van stemmen herkozen. Het be stuur .is nu samengesteld als volgt: Mevr. Swolfs-Knoop, pres.; mej. J. v. d. Hout penn.; mej. R. de Wildt, sec.; mej. A. v. Bentem cn M. Roozen comm. Ten half tien werd deze zeer geanimeerde vergadering met gebed gesloten. NOORD WIJ K-AAN-ZEE. Voor de Visscherij. De christelijke visschersvereenïging „Bid en Werk", onlangs alhier opgericht, geeft reeds teekenen van leven; hij heeft een adres opgesteld aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, welk adres geteekend is door de leden, en alsnog (in Ons Huis) geteekend kan wor den door andere visschers. In het adres wordt aan den betrokken Minister gevraagd, maat regelen te treffen, dat jongens, die de zes klassen der lagere school doorloopen hebben, wederom onder de bemanning der visscher- schepen kunnen opgenomen worden, ook, al hebben ze den 12-jarigen leeftijd nog niet bereikt. Adressanten geven te kennen, dat dit vroeger mogelijk was, doch thans niet meer, vanwege de arbeidswet, BURGERLIJKE STA NI ALKMAAR. Getrouwd: 27 Jan. T. H. v. Gijsen en P. Delver, wed. van A. P. Peper kamp. Geboren: 26 Jan. d. v. M. Beemsterboer en W. C. Leek. 27 Jan. z. v. D. Madder en G. Bijl. Overleden: 25 Jan. D. Schoen, 80 jaar. ZAANDAM. Het belastingcUfer. B. en W. stellen aan den Raad voor het vermenigvuldigingscijfer, dat noodig is ten einde aan den hoofdelijken omslag de opbrengst te verkrijgen gelijk aan hetgeen hiervoor op de begrooting voor 1914 is geraamd, te bepalen op 1-91. Bij de behan deling der begrooting werd gerekend, dat dit 1.93 zou moeten bedragen. Voor het jaar 1913 bedroeg het 1.63. Voorts wordt door B. en W. voorgesteld aan het college voor elk der jaren 1914, 1915 en 1916 een crediet te verleenen van hoog stens 700 tot de bestrijding der kosten van verificatie der gemeentebedrijven en ge meentediensten door middel van het op te richten Centraal Bureau der Vereeniging van Nederlandsehe Gemeenten. De helft van het bedrag zal voor rekening der gasfabriek- komen. De moordenaars van prof, Robinson. Te Ambon zijn vijf inlanders gearresteerd in verband met de vermissing van prof Robinson. Zij bekenden den professor vermoord te hebben. De professor bracht uit zelfverdediging een aanvaller nog eenige verwondingen toe, waar op de andere vier hem neerstaken. Het lijk werd met een zwaren steen er aan bevestigd, in zee geworpen. Een der aanranders is de tweede wijkmeester der dessa Nusanivie. Als reden gaven zij op, dat zij meenden met een tjoelik te doen te hebben, die kinderhoofden zocht. Roofzucht was niet het motief. (Doli Ct.) Wellicht waren wij in onze studiejaren groote dwazen; doch wij waren er niet min der gelukkig om, integendeel aau dien tijd kin/open zich de aangenaamste herinnerin gen vast. Wij waren thans aan mijn raam gekomen en beraadslaagden jnist, of wij al dan niet naar binnen zouden gaan, toen een luide uit roep van een der anderen onze aandacht trok en Wells, die ons achterop was geloopen, ver telde ons, dat Wardell, hoe langer hoe meer opgewonden en roekeloozer geworden, nu hij zijn weddenschap had gewonnen, zijn voorne men had te kennen gegeven, om wederom over de horstwering te loopen en denzelfden weg terug te gaan. Met uitroepen van afgrijzen over de roeke loosheid en dolheid van zulk een waagstuk, hadden onze vrienden hem gesmeekt, om het niet te doen, maar met het gewone resultaat. Toen wij omkeken, zagen wij den waaghals zich gereed maken om opnieuw op de borst wering te klimmen, terwijl twee of drie an deren hem tevergeefs bij zijn jas poogden vast te houden. Wardell was nu eenmaal niet terug te houden, als hii zich iets in het hoofd had gezet; en daar alle smeekbeden en be- toogexi hun doel misten, bleef zijn kamera den niets anders over dan met een benauwd hart en een starend oog af te wachten, of zijn lichaam van de horstwering in de Een nieuw middel tegen mond- cn klauwzeer? Men seint uit Berlijn aan de „Tel.": Professor Prüger en dr. M. Krause publi- ceeren in het laatste nummer van de „Berliner Klinische Wochenschrift" de resultaten, die zij in het laboratorium voor hydrotherapie met het door hen uitgevonden geneesmiddel, typo- safrol, tegen mond- en klauwzeer bereikt heb ben. De veearts Metzner, te Cattowitz. bericht, dat hij 80 runderen, die door deze gevreesde ziekte waren aangetast, met het bewuste mid del in tien dagen genezen heeft. Volgens hem werkt het tryposafrol afdoende. Verder wordt gemeld, dat 110 runderen, eveneens aan mond en klauwzeer lijdende, met buitengewoon suc ces op het riddergoed „Rohrlack" in het dorpje van denzelfden naam, in het district Ruppin, behandeld werden. De dieren gaven na den derden dag der behandeling met tryposafrol opnieuw melk, na acht dagen het oude kwan tum. Daar men tot heden geen enkel afdoend middel tegen de gevreesde ziekte kende en ge- heele veestapels vernietigd moesten worden, om een epidemie te bestrijden, worden deze resultaten door de Berlijnsche pers met buiten gewone belangstelling begroet. Algemeen wordt tegenwoordig erkend, dat vruchten een aangenaam, gezond voedsel vor men. Veel fruit wordt er dan ook jaarlijks ge nuttigd zoowel ter versnapering als toebereid tot een smakelijk, voedzaam gerecht. De vnu-, tenteier is er daarom van overtuigd zijn pro duct jaarlijks aan goeden prijs te kunnen ver- koopen. Het kun daarom geeu verwondering baren, dat, ook in ons land, waar de bodem zich op vele plaatsen uitstekend voor ooftteelt leent, deze culture de laatste jaren meer en meer do belangstelling gaande maakt. Op me nige boerderij wordt een hoekje grond inge ruimd voor den aanleg van een boomgaard en de opbrengst daarvan is in don regel van dien aard, dat er nog meerdere perceelen voor wor den uitgekozen. Want bij goeden aanleg en goede verpleging kan dc boomgaard een winst gevende factor worden in het lieele bedrijf. Een doelmatige en zaakkundige bemesting der vruchtboomen draagt veel tot de rentabiliteit der boomgaarden, en niet zelden worden ze in dit opzicht schromelijk verwaarloosd. Onze vruchtboomen vragen veel kalk, kali, phospor- zuuren stikstof. Kalk heeft een gunstigen in vloed op de vruchtyorming en het suikerge halte van het fruit.' en vereenigd met kali maakt ge liet hout vast en krachtig en minder vatbaar voor schadelijke invloeden. Vooral kersen en appels vragen veel kalk, inzonderheid wanneer de laatste op verzwakkende onderlaag zijn gegriffeld. Kali maakt krachtige vrucht knoppen, bevordert de kleur, den geur en den smaak der vruchten en vergroot alzoo de marktwaarde van het ooft. Zij maakt boven dien de boomeu gezond, voorkomt liet afsterven der jaarloten en oudere takken en het afvallen van het nog onontwikkelde fruit. Dr. Oattie riep dan ook den Boonigaardeniers en Fruit telers toeSpaart geen kalk noch kali. liet phosphorzjjur bevordert mede den smaak en de rijping der vruchten. Vooral het steenfruit heeft groote behoefte aan phosphor- zuur. Stikstof hebben al onze boomeu noodig voor de ontwikkeling van groote, frissche groene bladeren, die als werklieden der plan ten het voedsel moeten toebereiden en de vruch ten groot moeten maken. Volgens Prof. Dr. 15 art liep en Dr. Steglich Heeft een vruchtboom per M2 beschaduwde oppervlakte aan voedsel noodig 20 Gr. klak. 15 Gr. kali, 10 Gr. stikstof en 5 Gr. phosphorzuur. Aangezien de boomen in den grond in gesloten stand staan, kan men met Prof. Dr. Lierke te Leopoldshal de bemes ting per Are aangeven met 2% tot 4 K.G. chili- salpeter of 2 tot 3 K.G. zwavelzuuren ammo niak, 3 tot 4 K.G. super of 4 tot 5 K.G. Thomas- meel, 4 tot 7 K.G. patentkali of 2Yi tot 4% K.G. kali-Düngesalz. De heer Comman geeft als bemesting voor Zeelands Proeftuin in 1907 aan 300 K.G. chili, 800 K.G. super en 500 K.G. patentkali per H.A. Op een perceel, waar de boomen niot naar wensch wilden groeien, ver hoogde liij de kaligift tot 1000 K.G. patent kali per H.A. en zegt daarvan in zijn verslag: Deze grootere kaligift heeft prachtige resul taten opgeleverd; de appelstruiken, die eerst niet wilden groeien, maken thans gezonde, krachtige loten en zullen den achterstand spoedig hebben ingehaald. (Verslag over 1907.) ONZE BOLLEN IN HET BUITENLAND. Men schrijft ons uit Noordwijk:: We kregen dezer dagen inzage van een paar brieven uit Schotland, waarin door bloe misten gezegd wordt, dat men aldaar alge- meen zeer tevreden is over het broeien der Hollandsche bloembollen, speciaal der tul pen. De prijzen zijn langen tijd bevredigend geweest, al beginnen ze uu wat te dalen. De tulpenbloemen, uit Schotland overgezonden, en door ons bekeken, waren dan ook inder daad mooi; lang van steel, groot van bloem en met mooi ki-uid. 'tls voor de kweekers en handelaars pret- tig, zoo iets te vernemen, en het bewijst te veus, dat men ook daar de kunst van for- ceeren verstaat. Voor den inhond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de eopic niet teruggegeven. i HEEL BRUTAAL. Aldus moet ik betitelen het strooibiljet uit gegeven door de AAfd. Haarlem der S. D. A. P. ter aanbeveling van de vergadering, door haar uitgeschreven tegen gisterenavond. In dit bewuste papiertje worden de arbeiders danig bij den neus genomen en gemeen behan deld, bedrogen zelfs. Waarom? Leest goed. De arbeiders worden opgeroepen ter open bare vergadering op Woensdag 28 Jan." om den rijken socialist Kléerekoper te hooren over de Grondwetsherziening en Onderwijs commissie. Dit op zich zelf is reeds iets, waar van bijna ieder, die maar onze courant leest, voldoende op de hoogte kan zijn. Doch dat daar gelaten, men spreekt in dit papiertje uit twee monden en wel verschillende, let op. Boven aan staat: Spreker A. B. Kleerekoper van Amsterdam lid der Tweede Kamer. Onder werp Grondwetsherziening en Ondenvijs-Cöm- missies, opening der zaal half acht. Toe- g a n g s p r ij s 10 cents heb gij het reeds gezien lezers? Toegangsprijs 10 een t s. D e a f d. d e r S. D. A. P. z i t o p z w a r 4 zaad! Denkt u misschien dat zij hier enkel vergaderen om de arbeiders voor te lichten? MisHet heeft een dubbel doel. Eerst om uw dubbeltjes en dan om u morrend en verkeerd voorgelicht naar huis te laten stappen. Vindt u het. niet brutaal in dezen tijd van het jaar den arbeider zijn dubbeltjes af te trog gelen In dezen tijd dat de werkeloozen-kassen hun bodem leelijk laten zien. des morgens liefda dige menschen brood en koffie uitdeelen aan behoeftigen arbeiders, schande en nogmaals schande. Waar blijft de echte arbeidersliefde der S. D. A. P.? Neen, zij kunnen met hun lief dadige beweging wel inpakken, welke bestaat uit voorlichting tegen entree van 10 cents. Dan hoog verheven de Chr. Charitas. Dit is zuivere arbeidersliefde. De S. D. A. P. kan zich hieraan spiegelen? Denk ik zoo! Maar dat is niet alles, het ergste komt nog Iets verderop staat dat de arbeiders zoo' ge voelig getroffen worden door dc duurder wor den der levensmiddelen, vertwijfelenden wo ningnood enz. enz. en nog wel uitsluitend de arbeiders. Dan volgt: En vooral de onweer staanbaar naderende crisis met al de onbere kenbare gevolgen van werkeloosheid en absoluten honger voor de klasse dei bezitloozen, geeft ons reden te over u te nopen naar ons te luisteren. (Toegangsprijs 10 eeDts) zeg ik daarachter. Ik vraag nu. Is het niet om uitermate gif tig te worden over zulk verraad bij de arbeiders belangen en roept het niet om wraak bij ieder nuchter denkend mensch? Welnu arbeiders wreekt u! En wel zoo; laat dien rijken Kleerekooper en al die na hem komen alléén staan; laat hen leuteren over zijn onderwerp doch houdt uw dubbeltjes in de zak, of geef het. den armen stumperds, dan heeft het zeker een goede werking. Nogmaals laat hen voortaan vergaderen, die bewusten. Geen mensch ga naar hun ver gaderingen. Een R. K. Arbeider. diepte zou ploffen, om op de sti'aat te ver pletteren, of niet. Hij stond op de borstwering op het punt om de gevaarlijke wandeling te beginnen. Ik stond door den schrik aan den grond ge nageld en wendde mijne oogen niet van hem af, zoodat ik niet had opgemerkt, dat Razzlo een oogenblik in mijn kamer verdwenen en daaruit teruggekeerd was met zijn lasso, welke hij toevallig in den loop van den dag daar had laten liggen. Mijn verbazing werd daardoor nog vermeerderd, toen ik hem eenige meters ver langs het dak zag kruipen tot hij nabij de plaats gekomen was, waar Whiting lag te slapen. Eensklaps, o, ontzetting! het ijzingwek kendst tooneel deed zich aan mijn blik voor. Ik wilde een schreeuw geven, doch het was of mij de keel was diclitgesnoerd. Hoe ik in dat oogenblik mijn zinnen bij elkaar heb ge houden, is mij een raadsel. Wardell was be gonnen te loopen en daar vlak in zijn weg, lag de slapende Whiting, die in zijn slaap zich had voortbewogen tot een van zijn beecen over de borstwering hing. En, tenge volge van de nachtelijke duisternis, zelfs hij het heldere sterrenlicht, was het onmogelijk dat Wardell het ontzettende gevaar ontdek ken kon voor het te laat was. Genadige he mel, het scheen zeker, dat een der jonge mannen, zoo niet heiden, in de diepte moest storten, zoo spoedig Wardell over dit arge loos vooruitstekende lichaamsdeel struikelde. Er was geen tijd om Whiting wakker te maken, of hem weg te trekken. Wardell liep steeds voort! Een kreet, een uitroep zou zijn aandacht afgeleid en het. vreeselijk ongeluk bewerkt hebben dat wój in doodelijke ontzet ting verbeidden. Lezer, hebt ge ooit een medeschepsel, een goed vriend, stap voor stap, een afgrijselij ken dood zien tegeboet gaan? Zoo ja, dan kunt gij, en gij alleen, de onbeschrijflijke ver schrikking van de oogenblikken, die wij toen beleefden, heseffen. Voort liep Wardell met gelijkmatige schre den. Het duurde seconden, het scheen jarenl Voort, tot bij van de noodlottige plaats geen tien meter meer verwijderd was, acht meter, zes meter. Er was geen sprake van, dat hij het been van Whiting zien zou; zijn blik was op het einde van den weg, en den steen, welke de borstwering afsloot, gericht. Nog enkele meters en het afgrijselijke moest gebeuren! Ik sloot mijn oogen, om hem niet te zien val len, terwijl Wells, die naast mij stond, een angstig dof gekreun liet hooren. Plotseling een gedruisch, alsof iets met bliksemsnelheid de lucht doorklieft. Ik opende mijn oogen, nauwelijks wetende wat ik verwachtte te zul len zien, terwijl juist het luid gejuich weer klinkt. „Goddank!" was mijn eerste, onwille keurige uitroep. Al de makkers op het dak. zelfs Whiting die nu klaar wakker was, liepen haastig op Razzio toe, om hem te feliciteeren en den to taal verbluften Wardell' op de been te hel pen. Het scheen, dat de jonge Mexicaan, eenige oogenblikken voor mij het doodsgevaar had bemerkt, waarin Waxxlell verkeerde. Met groote tegenwoordigheid van geest en komen meesterschap over zijn zenuwen had hij zijn lasso gehaald, zooals gezegd is en had haar met bewonderenswaardige zekerheid om Wardell geslingerd en hem op het dak ge trokken, toen hij nauwelijks drie of vier schreden van het dreigend onheil verwijderd was. Gevraagd waarom hij niet liever Whi ting nit den weg had getrokken, wat hij toch gemakkelijk had kunnen doen, antwoordde hij: „Nu, Wardell zou dan eenvoudig door ziju geloopen en er zou toeh een ongeluk zijn gebeurd, want niemand brengt zulk een roe- kelooze daad straffeloos voor de tweedemaal ten einde." Nu ik kan verzekeren, dat het een goede leer voor Wardell is geweest, Razzio vereer den wij, als teeken van onze achting voor zijn kranig en moedig optreden, een fraai ge schenk, waartoe wij allen ons penninkske hadden bijgedragen U. Ct VAN ELDERS. DE MOORD IN DE VAN MERLENSTRAAT TE 'S-GRAVENHAGE. In de zaak van den Leidscben student v, L., door de Ilaagsehe Rechtbank tot 10 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, zijn voor het Haagsche gerechtshof als getuigen-genees- kundigen beëedigd prof. dr. K. Heilbrnnner, hoogleeraar te Utrecht, en prof. dr. G. Jel- •gersma, hoogleeraar te Leiden, die vóór 22 April a.s. rapport moet enuithrengen. De verdere behandeling der zaak zal dan geschieden in do terechtzitting van bet Ge rechtshof van 20 Mei. Faillissementen. Failliet verklaard: 26 Jan. Corn, de Kluizenaar, molenaar te Dordrecht. 27 Jan. D. Schol, Haarlemmerdijk 102, Am sterdam, exploitant van het Bioscoop-theater Olympia-Paleis, gevestigd Overtoom 135137 Amsterdam. P. F. Fleurbaaij, Overtoom 135, A'dam. sterdam, exploitant van het Bioscoop-theater Olympia-Paleis, gevestigd Overtoom 135137 Amsterdam. K. Dekker, handelaar in boter, Da Costa- kade 194, Amsterdam. Vernietigd: 20 Jan. O. van Mens, wonende te Sloten (N.-H.) Geëindigd door homologatie van het ac- coord: J. Kessels, te Helden. Door het verbindend worden der uitdeelings- lijst: Bastiaan van Noord, koopman te Oost- zaan (thans overleden). SCHIEDAM, 28 Jan. Moutwijn 12. Jene* ver 16, Commissie 9. Stemming kalm; Spoeling 1.40. Graanspiritus 19.50—20.—4 Melasse jf 17.75.. Ruwe spiritus^/.8.87K— 9.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6