DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. R. K. Propagandaclub. j I DE CRISIS IN DE 8. K. CENTRALE KIBSYEREENIGING HAARLEMMERMEER. STADSNIEUWS KERKNIEUWS. Zaterdagavondpraatjes. iindsphuisvest 29-31-33, Haarlem "CEHSTE BLH0. EATERDAG 31 JANUARI 1914 38ste Jaargang No. 8352 ABONNEMENTSPRIJS» Pot 3 maanden voor Haarlem yi.35 i Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd ftora der gcm1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke uuuimera 0.03 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regeL Buitenl 20 ct Rpclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 et. (6 regels), driemaal voor 50 ct to eontant). GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad, dia In Set bezit eener verzekeringspolis ifln, zfln volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor» GULDEN bij f f»f| GULDEN bjj f AR GULDEN bij GULDEN bfj overlijden. verlies van eer hand of voet verlies van één oog verlies van één duim. GULDEN bU verlies van één wijsvinger. GUTDEN hg verlies van één anderen vinger. De nitkeerfng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollanrlsche Algemeene Verzekeringsbank" ie Schiedam Dit nummer bestaat uit ui}? bla ten ui. o. de Ofïiciëele Kerk- ijsr en het Geïllustreerd Zon- kaasblad, in 8 bladzijden. AGENDA. 1 Februari. Gebouw St Bavo Ned. R.K. Volksbond Bakkers. '1 i I Museum --4 unr toe- g.ing kosteloos. Over veen Hotel „Van Öuds 't Raad- nuis" "10—5 uur Bloemententoonstelling. •AGENDA. 2 Februari. Ge lm uw St. Bavo R. K. Volksbond f— 9 uur Vergadering comité Huisvlijtten- foonstelling. Ondersteuningsfonds. Ver gadering Handels- en Kantoorbedienden. Vergadering Slagers. Sigarenmakers. D e Kr oon 8 uur Kuinstconoert door bet A-Capellakoor van Gent, onder leiding van Emiel Hullebroeck en met medewerking van mevr. G. Engelen-Sewing, zang. T e y 1 e r Museum Tentoonstelling van leekeningen. behoorende tot de kunstverzame ling van Teyler's museum, portretten, portret- schpfsen en figuurstudies. Bisschoppelijk Museum Jansstraat >9 Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R, K. Feestdagen. Wij behoeven het niet te zeggen in „De Meer" weet men het aan den lijve, en buiten „de Meer" weet men 'tuit allerlei couranten berichten daar is een gespannen toestand in de politieke organisatie der katholieken in bet district Haarlemmermeer. Dat is niet van vandaag of gisteren. Helaas is er al jaren-lang allerlei geharre war en nog méér belaas! schijnt van de zijde der „leiders" (d.w.z. de officieele voormannen der katholieke organisatie) niet altijd de toch zoo noodzakelijke tact te wor sen toegepast, om aan dit^-eliarrewar nu eens aen einde 1e maken. Integendeel: we hebben in een artikel „Hoog spel" onlangs nog moeten constateo- ren, dat bet juiste begrip om de eenheid te bewaren, de verschillende meeningen te verzoenen, te doen wat in een hedendaagsche organisatie toch gedaan moet worden in moeilijke tijden, nog niet bij alle bestuur ders der katholiek-politieke organisat.ie in de Moer is doorgedrongen. Het is nu noodzakelijk geworden, dat we over deze crisis, die bier en daar de gemoe deren nogal opwindt, een woordje zeggen. Immers: bet is de taak van een katholieke Courant, de katholieke organisaties te steu nen en te sterken, dus" óók: te zorgen dat de eenheid in die organisaties bewaard blijve en niet door onwetendheid, onhandigheid, misschien zelfs bevoordeeldheid van den een M ander, schade lijde. Om de koe maar ineens bij de horens te vaten: uit verschillende stukken en een be richt in ons blad heeft men kunnen lezen, dat net Centraal Bestuur der R. K. Centrale heeft besloten, bij de lokale kiesvereenigin gen een herziening der Statuten aanhangig ;e maken. Blijkbaar ziet dus óók het Centr. Bestuur in, dat de tegenwoordige Statuten in ver schillend opzicht niet voldoen. Trouwens, dit is de algemeene opinie in het district, en werkelijk zijn de 15 artikelen van deze Sta tuten in dezen tijd van „meespreken door het volk" ook wel watpraehistoriseh. Nn is er in het district een blükbaar sterke fractie van kiezers, die met nadruk aandrin gen op méér-democratische inrichting der veglements-bepalingen, met name op méér medezeggenschap aan de kiezers en aan de plaatselijke kiesvereenigingen in de kwestie van het stellen van candidaten voor Staten of Kamer. Wij hebben hier vóór ons liggen de wijzi gingen, die het Centraal Bestuur in dat op zicht ter aanneming voorstelt aan de lokale kiesvereenigingen, en moeten bekennen, dat deze voorstellen allesbehalve in de lijn gaan van degenen, die zelfs maar ietwat mede zeggenschap aan de kiezers willen ge ven! Integendeel: die voorstellen spreken duidelijk van een angstvallige zorg, om „het bestuur" steeds alles, en den kiezers in de locale kiesvereenigingen zoowat niets te zeg gen te geven Nu kan het recht van het C. B. om in deze richting de bestaande Statuten te „her zien" gewijzigd in eenigen „democrati- scben" zin, naar den hekenden wensch van veten, worden ze door deze voorstellen niet natuurlijk niet worden betwijfeld. Maar evenmin kan worden betwijfeld het goed recht der kiezers-zèlf en der lokale kiesvereenigingen, om ondanks het bestuurs voorstel op een ietwat-vrijere regeling aan te dringen. Volgens een stuk, gisteren in ons blad geplaatst, vinden die kiezers die ge- wenschte regeling wel bevredigend opgeno men in een reglement, zooals de R. Bk Cen trale van Katwijk-Leiderdorp heeft. Aldus staan staan, kortelings aangegeven, de zaken. Nu spijt het ons, dat het Centraal Bestuur (althans de meerderheid van dat bestuur) de kiezers in het district niet royaal in de ge legenheid heeft gesteld, na eerlijke vergelij king van het systeem dat de meerderheid van het Bestuur voorstaat en van dat, door velen geweuseht (en door een lid van het C. B. uitvoerig ingediend en verdedigd) tus- schen heide systemen uitspraak te doen. Zóó ware toch inderdaad alle voor wendsel tot tweedracht-zaaien, alle voorwend sel tot oppositie, tot zwijgen gebracht! Nu dit niet is gebeurd, is natuurlijk de stemming van degenen die o.i. terecht! op wat méér souplesse en ruimer opvat tingen aandringen, er niet op verbeterd! En ziedaar nu de crisis: men dreigt met heele rissen uit de R. K. politieke organi satie te gaan loopen Het behoeft geen verwondering te haren, dat wij met kracht en klem d.Yt afkeuren. De katholieke organisatie verzwakken, impotent maken, misschien omver-stooten, omdat men zijn zin niet krijgt, is een katholiek onwaar dig! Wie niet tevreden is met de wijze waarop de organisatie wordt geleid, heeft het recht en den plicht, daarvan reglementair en zonder aanziens des persoons, doch ook zon der personaliteiten, te doen blijken. En dit kan in dit stadium van zaken voor de leden der R. K. Centrale van Haarlem mermeer, die zich niet met de zienswijze van de meerderheid van het Centr. Bestuur kun nen vereenigen, inderdaad heel goed op de wijze als door een inzender gisteren in onze Courant aangegeven: door in de lokale kies vereenigingen eene motie te stellen en te stemmen, die op wettelijke, kalme, welbewus te manier uitspreekt wat de wenschen zijn. Eén enkel woord willen wij hieraan nog toevoegen. Men zal ons vragen, waarom wij het eischen van wat ruimere opvattingen van medespre- ken der kiezers, een rechtvaardigen eisch noemen. Eenvoudig om deze reden: een gezonde op vatting van onze staatsinstellingen en van het tot stand komen onzer partij vertegen woordiging in de openbare lichamen, vordert een behoorlijk recht van spreken van de kie zers. Zijn de kiezers-zelf met een bestuur, dat voor hen handelt, spreekt, besluit en oor deelt, tevredenla bonheur. Maar willen zij zélf het recht te beslui ten, aan het bestuur overlatend de leiding en uitvoering, dan mag hun dat recht niet worden onthouden. En dan achten wij een poging om zich dit recht van spreken te verzekeren, volkomen rechtvaardig. Vooral waar de verhoudingen reeds zóó zijn, als in de Haarlemmermeer, waar een 1500-tal katholieke kiezers (dit cij fer ia authentiek, en onder deze 1500 vindt men allen rang en stand!) nn reeds uit on tevredenheid over deze zelfde zaak zich niet hij de R. K. kiesvereenigingen hebben aan gesloten of eruit zijn geloopen! Ten slotte zij de wensch geuit, dat wij met dit artikel ook sommigen die tot nog toe te gen een meer-democratische samenstelling van de statutaire bepalingen der R. K. Ceu- •etale in de Meer zich hebben verzet, moch ten hebben bekeerd. Wij zouden zoo gaarne wenschen dat de wakkere en onpartijdige mannen (daar zijn wij van overtuigd!) die in de R. K. Centrale de leiding hebben, zich niet lieten opzweepen door persoonlijke gevoeligheid, doch den ko ninklijken weg wilden opgaan om het kie zersvolk vrijuit te laten spreken, en zóó de eenheid te behouden en te versterken. Wanneer de weg, door den inzender van het stuk van gisteren in onze Courant aan gewezen, werkelijk wordt ingeslagen, wan neer in verschillende lokale kiesvereenigin gen hij motie het bestuur wordt uitgenoo- digd, méér medezeggenschap aan het kiezers volk te geven, dat dan het-Bestuur aan de zen wensch gehoor geve! Vreest men soms voor de bekende „per soonskwestie", die hij alle politieke zaken in de Haarlemmermeer een rol schijnf te moe ten spelen! Welnu, dan zeggen wij openlijk het volgende: Ofwel de meerderheid der R. K. kiezers in de Meer is op de hand van den persoon in kwestie, maar dan zou het ook, hoe men het keere of wende, niet anders dan recht vaardig zij, dat men aan d;e meerderheid de leiding geve in de R. K. Centrale; ofwel de meerderheid staat aan de zijde van het Centraal Bestuur, maar wat vreest men dan voor hen, die in dat geval toch een minderheid vormen, en welke reden is er, deze minderheid dan het spreken, waar toe ze recht heeft, te beletten! Aan dit dilemma kan, wie logisch en zon der zich door allerlei bijkwesties te laten op winden redeneert, niet ontkomen! Haarlemsche Alledarjes No. 1117 KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. Wij hebben ter plaatsing ontvangen een op zich zelf sympathieken oproep, onderteekend door het bestuur van „Het Hoef ijzer-ver bond" zijnde de dames mevr. Beeckman te Zand- voort, mejonkvr. v. d. Santheuvel te 'sGra- venhage en mei. Z. Olie te Amsterdam, en waarin ook onze medewerking word! gevraagd om een oproep te doen aan het publiek, voor nieuwe gestichten van het „Centraal Genoot schap voor kinderherstellings- en vacantie- kolonies" geld in te zamelen. Deze oproep is zooals we hierboven al zeiden - op zichzelf sympathiek. En wij willen er dan ook, door de namen te vermelden van de dames van het bestuur en (onder Stadsnieuws) van het sub-comité te dezer stede, onze lezers er mede in kennis stellen. We hebben ons echter afgevraagd, of het op den weg van onze Courant ligt, onzen vdllen steun aan deze zaak, op zichzelve sym pathiek, te geven. En dan moeten wij na rijp beraad zeg gen: neen. Men begrijpe ons wel. Niet dat wij tegen de vaak zoo heilrijke vacantiekoionics zijn, of niet zouden willen medewerken om mouig arm en ziekelijk en teer kind in zulk een inrichting te doen ver plegen Verre vandaar. Maar appreciëerende het uitnemende werk dat door het Centraal Genootschap wordt ge daan, herinneren wij ons toch ook, dat voor katholieke kinderen ook in vacantiekolonies en herstellingsoorden een katholieke om geving broodnoodig is, dat wij dan ook een katholieke vereeniging hebben die eigen vakantiekolonies heeft en naar een eigen kin- der-herstellingsoord stroeft, die daarenlx> ven nog veel meer do hulp en den steun van het publiek noodig heeft (omdat zij met veel beperkter middelen werkt) dan het al- Igemeene, neutrale „Genootschap". Ziet, deze overwegingen brengen ons er toe, om met alle waardeering voor het goede werk van het Genoo-schap, waar echter onze katholieke kind ren niet bij thuis hooreu, onzen katholieken lezers allereerst er op te wijzen dat zij aan kuu eigen katholieke stich tingen denken. Wil men dan óók anderen be denken, men is er vrij in. Maar onze eigen stichtingen voor onze eigen kinderen gaan voor! Dezen regel stellen wij ons in het algemeen, waar voor goede werken, vereenigingen, goede doeleinden, de medewerking van ons blad wordt ingeroepen. En wij meenden, om niet van onhoffelijkheid tegenover de dames van het Haarlemsche subcomité in kwestie te wor den beschuldigd, ofwel om niet den naam te krijgen dat wij een goed werk niet zouden willen steunen, onze gedragslijn in dit opzicht nog'eens te moeten openbaren. Dat er een oproep wordt gedaan om geldelij- kien steun door de dames van het „Hoefijzer- verbond" zij dus hier vermeld, de namen dier dames worden onder „Stadsnieuws" me degedeeld, maar wij voor ons moeten aller eerst aanbevelen onze R. K. vereeniging voor vacantiekolonies, die grooten geldelijken steun hard en hard noodig blijft hebben 1 „HET HOEFIJZERVERBOND." Hier ter stede is opgericht een subcomité van „Het Hoefijzerverbond" dat eerlang met lijsten zal rondgaan tot het verzamelen van gelden voor een kinderherstellingsoord. Men zie ons „Alledagje" van heden. Het sub-comité bestaat uit de dames: mevr. Thiel;pres., jonkvr. C. v. d. Wijck, Heemstede; mevr. Torley Duwel, Heemstede, penningm. mevr. Burkens, mej. Duymaer van Twist, j mevr. Hulswit, mevr. Hola, mej. Nieuwenhuy- zen-Kruseman, mevr. Pélerin, mej. Pijnacker Hordijk, mevr. jhr. Röell, mevr. Steffelaar, en mej. Westendorp, Schotersingel. N. V. Het Haarlemsche Assurantie- en Commissiekantcor. Directeur: EDUARD BRANTJES. DAMSTRAAT 27 - HAARLEM TELEFOON S99, rmamiBBBBSsi iiBsaiina 8 Van af Maandag 2 Februari tot en met Zondag 15 Februari zal ieaeren avond m van 8 tot 10 uur (des Zondags namiddags B" van 12 tot 2 uur) in het Gebonw „St. Bavo" zitting worden gehouden tot het geven van a!ie mogelijke inlichtingen be- m treffande „het Kiesrecht." Alle personen welke 25 jaar zijn of g dit voor 1 Mei a.s. worden en nog I geen kiezer .zijn, raden wij ten zeerste I aan, van deze gelegenheid gebruik te maken. - Namens het Bestuur J. H. ViSSER. LIEFDEWERK DER BETRATTEN IN HET BISDOM HAARLEM. De aandacht wordt nogmaals gevestigd op de volgende reeds vroeger ve. trekte mede' deelingen: le. Voor de heide retraiter.huizen in ont Bisdom: „St Clemenshuig" te Noordwijker- hout en „de Thahor" te Rotterdam, Een- drachtstraat 93, is als gedelegeerde van het Hoofdbestuur aangesteld de Weleerw. Pater A. W. Philippona C.S.S.R. 2e. Deze gedelegeerde zorgt dat lang voor uit aan alle parochies de te houden retraiten worden bekend gemaakt. 3è. Wie aan eene retraite wenscht deel te nemen, geve zich (en hoe vroeger, zooveel te heter!) daarvoor op aan den Zeereerw. pa®- toor of aan dengeue, die door den pastoor daarvoor is aangewezen. Om vele redenen is het gewenscht, en het is ook gemakkelijk, dat men zich hij den eigen pastoor aanmelde, doch noodzakelijk is dit niet: men kan zich ook hij een anderen pastoor vervoegen. 4e. De Zeereerw. pastoor zorgt dan verder voor de toegangskaart en alleen met deze (door den pastoor of zijn gemachtigde inge vulde en onderteekende) kaart krijgt men toe gang tot een gesloten retraite in een der bei de retraitenhuizen. 5e. Wanneer leden eener corporatie (Volks bond, Vrouwenbond, Congregatie, Patronaat enz.) samen een groep vormen voor eene re traite, dan kunnen zii zich wenden tot hun., directeur of geestelijken adviseur, die dan voor de toegangsbewijzen zorgt. 6e. Behalve de bovengenoemden (de Z.Eerw. pastoors, directeurs en adviseurs) en voor buitengewone gevallen ook de Directeur van het Liefdewerk, de H.Eerw. Heer Th. J. A. Bosman, kan niemand, zelfs de gedelegeerde van het hoofdbestuur niet, geldige toegangs bewijzen invullen en afgeven. N.B. Het is nuttig bovenstaand stuk uit te knippen en te bewaren om hij voorkomen de gelegenheid dienst te kunnen doen. CCCXIX. Een feest als er nog nooit een ge weest is, en hoe de cavalerie er zelfs bij te pas kwam. Eendracht en samenwerking, en waarom die zoo noodig is. Kijkjes in de buurt en hoe het staat met den Patroonsbond in het bloembollenvak. Vooruit gang van goede denkbeelden aan allen kant, en onze beste wenschen. 'k Heb al heel wat ondervonden' iö mijn leven, zei mijn oude buurman van de week, Üie tegen de vijf en zeventig loopt en Haar lemmer is van het puntje van zijn neus tot aan zijn hielen, ik heb al heel wat ondervonden in Haarlem, maar zoo'n mooi feest als die algemeene communie verleden 'Kondag van den Volksbond, en dat schitte rende algemeene ontbijt, en 's avonds die enthousiaste feest vergadering, neen, dat heb ik nooit meegemaakt I Da's kras ge- «egd, en 't wil wat zeggen, zoo'n uitspraak, tnaar ik heb 'm bevestigd gehoord door iel- dereen die erbij is geweest, en mijn groote spijt is maar dat ikzelf niet om een hoekje heb kunnen kijken om erbij te wezen en dat- alles eens meo ta maken! Intusschen is dit wel héél zeker, dat de inzet van de feesten eenvoudig schitterend i3 geweest. Zelfs de gewapende macht heeft meegewerkt en wie het hebben gezien, hebben er over gegnuifd van pleizier, toen daar vóór den Volksbond een groote rammelwagen van de cavalerie, zooaLs je ze over de keien soms ziet en hoort klepperen, stil kwam houden in de Smedestraat, en daar... de koffie ketels van het garnizoen uit de cantines uit kwamen, die door de welwillende be schikking van de hoogere militaire autoriteit voor 't ontbijt onzer vollcsbonders waren be schikbaar gesteld! Dat zou een kiekje in 't Zondagsblad waard geweest zijn, dunkt mei Intusschen, ook dit eenvoudige feest bewijst weer, hoe terecht de R.K. Volks!- bond met zijn bijna twaalfhonderd leden, allen uit den arbeidenden en den kleinen burgerstand, wordt geacht te zijn een steun pilaar van de maatschappelijke orde! En inderdaad, is er heerlijker schouwspel denk baar (zooals een inzender in deze courant deze week heel terecht opmerkte!) dan zooi- veel christelijke manne-n, patroons zoowel als werklieden, broederlijk te samen te zien in eendracht en liefdewat 'n verschil bij die lui die altijd haat en afgunst preek en, die de eene klasse der maatschappij tegen de andere opzetten, en die moeten leven van nijd, ruzie en' getwist! Die opmerking werd ai dadelijk gemaakt naar ik hoor, en ook onder de leden van den Bondi-zelf, en ik stel mij dan ook waarlijk van deze Bondsl- feestön (behalve de gelukkige financieele uitkomst, die, zou ik zeggen, nu al zoogoed als verzekerd is!) ook wat de eendrach tige samenwerking en waardeering der ver schillende klassen en standen in Haarlem betreft, heel veel voor 1 Reeds in de in stallatievergadering der zeven comité's werd dat door verschillenden, o.a. door Mr. Bo- mans en door den hoofdredacteur van onze Roomsche Courant, als een der lieugelijkste gevolgen van deze feestvieringen aange merkt, en hoe verder we er in komen, des te meer lijkt het mij dat zij goed gezien hebben! Vraagt er maar eens naar onder de honderd leden van de comité's van uit voering die de Geestelijke Oefeningsweek en het ontbijt hebben meegemaakt, hoe er talrijke middenstanders onder zijn die den R. K. Volksbond in al die 25 jaar niet zoo goed hebben leeren kennen en niet zoo heb ben leeren hoogachten en waardeeren, als in die drie of vier dagen 1 En dat gaat na!- tuurlijk crescendo bij de andere afdeelingen van het feest, die komen zullen I Nu, dat is verblijdend. Want eendracht is het ce ment van de maatschappij ,en vooral onder onze katholieken behoort ze te heerschen als het eerste en voornaamste van al. Ik heb, om deze reden, dan ook met veel ge noegen gelezen dat in het naburige Oven- veen, dank zij de menschkundige en vol houdende pogingen die vooral mr. Simons heeft gedaan, in de R.K. Kiesvereeniging óók weer de eendracht hersteld is en men, wat je noemt, een nieuw leven er beginnen gaat De. oude tegenstanders moeten nu maar aan beide kanten een beetje uit de vuurlijn blijven, en het terrein in het midden, waar de partijen samenkomen en samen kunnen komen, voorloopig eens overlaten aan nieu we krachten. Dan loopt de goede zaak ten slotte ook hier in goede hanen uit, en*be- hoeven we niet te vreezen ,dat de oneenigl- heid die zooveel haat en nijd dreigde te baren, ten slotte onherstelbare schade voor de katholieke zaak baren zal! Ik mag wel, dunkt me, hetzelfde wenschen voor de kal- tholieke verhoudingen in de Haarlemmer meer, waar het óók nog altijd geen botertje tot den boom toe is, en waar, naar ik hoor, zoowel van de eene als van de andere zijde alle voorzichtigheid en alle ernstige zorg zal moeten worden in het werk gesteld, om niet een leelijke breuk teweeg te brengen, die hier tot in lengte van dagen de katho lieke zaak schaden zou. Och ja, die eenheid: en die goede verhoudingen, die we in onzen Haarlemschen Volksbond hebben, die be staan In den omtrek hier en daar nog hee- lemaal niet! En in dit verband (want alles i hangt hier zoo'n beetje samen) dienen we idan ook allemaal onze hartelijkste wenschen te uiten voor het definitief slagen van des R.K. Patroonsbond in het bloemistvak, vaö welker eerste welgeslaagde vergadering, waar baron van Wijnbergen zoo welsprekend! de noodzakelijkheid van Roomsche organi satie uiteenzette, deze courant zulk een mooi verslag gaf. Er zijn, hoor ik, nog altijd moeielijkheden, en zelfs heb ik hooren ven tellen dat men in bloemistenkringen niet ha- grijpen kon hoe iemand, die ten vorigetf jare nog in het publiek een Roomsche bloek mistpatroonsvereeniging „een onmogelijk» heid I" had genoemd, nu het voorloopig voopJ zdtterschap kon op zich nemen. Maar och. ik zeg maar: verwonderlijks steekt daar héél niets in, want er blijkt eenvoudig, en nietd anders, uit dan dat deze heer op dit punt*, betere en gezonder denkbeelden heeft gekréfr gen, en ik kan u uit ervaring verzekeren, dat hij de eenige niet is, dat er zelfs ondes hen die zéér krachtig tot de voorbereiding der zaak hebben medegeholpen, nog wel zijn die precies hetzelfde zeiden een jaar get leden I Zoo gaan de denkbeelden vooruit 1* de goede richting: mogen ze ten alotte t<4 een goede uitkomst leidenl 31 JANUARI, «WE HURLEU» COHRAHT 400 300 150 100 00 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1