BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. UIT DE ZAANSTREEK NIEUWS BIT LISSE e. s. Markfnieuws. Kort Overzicht. lltiLZUNO&SS. NIEUWE HAARLEMSCHÉ COURANT JM? DUITSCHLAND. Er gaat een verhaal, dat de keizer zich opvallend koel heeft gedra gen tegenover het Rijkspresidium. Te Metz hebben zich incidenten voor gedaan. ZUID-AFRIKA. De bladen staan vol over de verbanning der tien revolutionnaire lei ders. Velen keuren deze krasse daad goed. ITALIë. Maandag wordt Kard. Merry del Val geïnstalleerd als aartspriester van Sint Pieter. DUITSCHLAND. Keizer en Rijksdag. lnu een vorst erg op zijn woorden en daden moet ietten, want dat men bijzonder let op al wat hij doet of niet doet, is weer eens duidelijk gebleken in Duitschland. Een Berlijnsch blad deelde toch mede, dat de keizer, tijdens de felicitatie-cour op zijn ver jaardag het presidium van den Rijksdag, dat hem kwam geluk wensclien, opvallend koel ont vangen had, terwijl de presidenten van het Pruisische Heerhuis en het Pruisische Huis van Afgevaardigden ostentatief hartelijk be groet werden. De „Berliner Lokal-Anzeiger, die steeds goed ingelicht is in kof-aangelegen heden, leverde op dit bericht het volgende com mentaar: „De Keizer begroette den president van den Rijksdag, dr. Kampf en de beide vice- presidenten dr. Paasche en dr. Dove, ieder af zonderlijk met een bijzonder vriendelijken hoofdknik. Daarentegen schudde hij den presi dent van het Heerenhuis, den heer Von Wedel, en den president van het Huis van Afgevaar digden, graaf Schwerin-Löwitz, de hand. Wan neer men er echter rekening mee houdt, dat de heer Von Wedel vroeger langen tijd huis minister des Keizers was en dat graaf Schwe rin-Löwitz als voorzitter van den Duitschen Landbouwraad den Keizer vele jaren intiem bekend is, terwijl hij dergelijke persoonlijke be trekkingen met dr. Kampf niet heeft, dan zal men deze gebeurtenis natuurlijk vinden en haar geen groote politieke beteekenis toekennen, haar niet beschouwen als een keizerlijke demon stratie tegen den Rijksdag." Doch zoo onschuldig schijnt de zaak toch niet te zijn merkt de Berbjnsche correspondent van het „A. H. op. By de felicitatie-cour loopt het presidium van den Rijksdag steeds achter de actieve ministers en staatssecretarissen. Het is gewoonte, dat de heeren van dit presidium, zoodra zij bij het keizerpaar aangekomen zijn in den optocht, even blijven staan, om den Kei zer geluk te wenschen. De Keizer bedankt dan ook met een paar vriendelijke woorden en ver zocht vroeger dezen dank over te brengen aan den Rijksdag. Tot afscheid kregen de heeren dan een hand. Dit jaar echter heeft de Keizer niet gevraagd den Rijksdag dank te betuigen, heeft hij de heeren geen hand gegeven. Hij knikte alleen even. De Voorzitter deelde den Rijksdag dan ook mee, dat hij namens het Parlement de gelukwenschen had aange boden, doch hij vertelde niet, zooals andere jaren, dat de Keizer voor deze gelukwenschen den Rijksdag dank liet zeggen. Na deze gereserveerde houding van den Keizer moest het natuurlijk opvallen dat hij èn den heer Von Wedel èn graaf Schwerin-Löwitz hartelijk de hand drukte en een poosje met hen praatte. In Rijksdagkringen vindt men dit contrast des te onaangenamer, omdat de Keizer op de zelfde koele wijze de gelukwenschen beant woordde, die het presidium hem bracht op Nieuwjaarsdag. Het kan natuurlijk mogelijk zijn, dat de Keizer geen demonstratie tegen den Rijksdag bedoeld heeft, dat weer het, in Duitschland zoo dikwijls noodlottige toeval hier in het spel was. Maar de mogelijkheid dat de Keizer op deze wijze heeft willen toonen, dat hij niet sympathiseert met den moties van wantrouwen uitdeelenden Rijksdag is toch niet geheel bui tengesloten. De Keizer is steeds ietwat impul sief, houdt er niet van, zijn gevoelens te verber gen. En dan is deze bejegening 'n sterk typee rend staaltje van de stemming, die er thans in de hoogste en hooge kringen in Duitschland heerscht De geschiedenis herhaalt zich l'Histoire se repète! 't Kan nu in den Elzas, waar de verhouding toch steeds eenigszins gespannen was, zoo goed als niets meer lijden. 't Is gebleken te Zabern hoe een kleine, oogenschijnlijk nietige oorzaak verbazend groote en ver-strekkende gevolgen kan heb ben. Nu weer Metz. De Straatburgsebe bladen berichten dat de comandant van bet 20ste geniebataljon al daar, op liet bataljonsfeest op keizers ver jaardag vier Lotkaringers, die hunne petten ophielden, Fransch 6praken en weigerden heen te gaan, gearresteerd en beleedigd en een hunner de pet van het hoofd zou hebben geslagen. Van dit verbaal wordt door den generaal- eomandant een eenigszins andere lezing ge geven, waaruit blijken zal, dat voor een her haling van Zabern niet gevreesd behoeft te worden. „Vier Lotkaringers wekten aanstoot l>ij de soldaten omdat zij hardop Fransch spraken, hunne Fransehe petten niet afzetten en on danks het beleefd verzoek van den officier om liet gebouw te verlaten, dat in zijn geheel door het bataljon was afgehuurd, niet heen gingen. De bataljons-commandant noodigde hen nogmaals uit buuue petten af te zetten en nam toen, nadat zijn verzoek geweigerd was, een der mannen den pet af, arresteerde hem en gaf hem over aan de politie. De onjuistheid van de gewraakte mededee- ling blijkt ten overvloede uit bet feit, dat een schriftelijke verklaring is ontvangen, waar- O/* Totharingers hun leedwezen uitspre ken, dat ïij de feestelijkheid hebben gestoord en tevens verklaren, dat zij niet de bedoe ling hebben gehad te beleedigen en dat «j bereid zijn den commandant mondeling hunne verontschuldigingen aan te bieden ZUID—AFRIKA. De verbanning der revolutionnaire leiders. De voormannen van de revolutionnaire be. weging, die in Zuid-Afrika onder het spoor wegpersoneel was uitgebroken, doch door de re geering spoedig en met kracht den kop is in gedrukt bevinden zich nu op weg naar Enge- land. Het is te begrijpen, dat de roode broeders van deze heeren paf staan over dezen krassen maat regel van generaal Botha, die op krachtige manier een einde wilde maken aan deze mis dadige woelingen. In een correspondentie uit Londen zegt de correspondent van het „Hbld." dat er in Enge land en in de Unie nog wel wat te doen zal zijn over dezen „krassen maatregel." Dé socialisten hebben van hun ontstemming reeds doen blijken. N atuurlijk. Maar zal het hen veel helpen? Minister Botha was van meening, dat er een voorbeeld gesteld moest worden en hij heeft dit voorbeeld ongetwijfeld verbazend afschrik kend gemaakt. Op bedoeld congres dan werd een motie aan genomen, waarin geprotesteerd wordt over de behandeling den Zuid-Afrika-leiders aangedaan en sympathie met hen wordt betuigd. En de leider der Labour Tarty, Ramsay Mo Donald, heeft toegezeegd, dat hij en de geheele Labour Party straks in bet Lagerhuis zullen mterpel- leeren en de terugroeping van Lord Gladstone, den Gouverneur-Generaal, zullen vorderen. Hij stelde in het licht dat de Unie van Zuid-Afrika nu eenmaal zelfbestuur heeft en dat men dus aan de besluiten daar door de Régeering geno men niets kan doen bet Zuid-Afrikaansche Parlement kan daarover mede-spreken. Maar wél kan men hier de Regeering ter verantwoor ding roepen in den persoon van den Gouver neur-Generaal en van haar vorderen dat de Koninklijke goedkeuring niet zal gegeven wor den, als straks het Unie Parlement door het aannemen eener goedkeuringswet, de daad van Botha's Regeering ten aanzien der werkstaking en het verbannen der werklieden-leiders mocht onderschrijven. De „Morning Post" meent dat men, wil men Generaal Botha nog meer stijven in zijn krach tig optreden, in Engeland niet beter kan doen dan protest-moties aannemen als die te Glas gow aanvaard is, en het zegt, van meening te zijn, dat men zich in ,Zuid-Afrika van de Glas- gowsche motie bitter weinig zal aantrekken. De mannen, die daar het land werden uitgezet, waren geen werklicdenleiders, doch menschcn, die een revolutie begonnen waren en die zeiven den „oorlog" wenscliten tot bet einde toedie de Regeering „er onder" wilden hebben en een nieuwen regeéringsvorm hadden willen invoe ren onder de roode vlag. Daarom is het dwaas heid te beweren dat Generaal Botha de arbei ders en trades-unions aanviel hij bracht een slag toe aan de anarchisten, wat lieel wat an ders is. Ziedaar de spijker op den kop geslagen. En daarom mag zeker gezegd worden, dat de Zuid-Afrikaansclie regeering een daad heeft gedaan, die van durf getuigt. Uit Kaapstad wordt gemeldt: De gouver neur-generaal opende liet parlement met een redevoering, waarin bij een overzicht gaf van de laatste gebeurtenissen. Generaal Smuts, de minister van Oorlog, deelde vervolgens mede, dat hij Maandag een wetsontwerp zou indienen, strekkende tot op- beffing van den staat van beleg en waarin de verbannen personen voor goed als onge- wenschte immigranten uit het land zullen wor den gezet, indien zij een poging wagen om terug te keeren. De leden van de Arbeiderspartij deden ver- geefsehe pogingen om de deportatie-kwestie in bet debat te brengen, maar in verband met de door generaal Smuts afgelegde verklaring wei gerde de voorzitter de discussies daarover te openen. De „Daily Telegr." zegt en dat is zeker waar schijnlijk dat Poutsma die een Nederlander is, zooals men weet en hier te lande een op den voorgrond tredende rol heeft gespeeld in de socialistische beweging, zich naar Nederland zal begeven. Of nu echter de Zuid-Afrikaansche regeering maatregelen heeft genomen, om hem in Nederland aan wal te doen zettep, blijkt hier uit niet. Drake en Steyn, twee Heden die beschuldigd waren dynamietaanslagen te hebben voorbe reid zijn door den krijgsraad vrijgesproken. Met hen stonden nog terecht, Eerguena én Oliver. Deze laatste, beklaagd ontplofbare stof fen in zijn bezit te hebben gehad, is thans ook vrijgesproken. Alleen in de zaak Ferguena moet dus nog vonnis worden gewezen. In Znid-Afrika loopt het gerucht, en de Cape Times schijnt het zelfs juist te achten, dat de voormannen der arbeiders, die zonder vorm van proces verbannen zijn, een fortneele revolutie hadden beraamd en reeds een voor- loopige regeering, althans op papier, bijeen liaden. Het genoemde blad spreekt dan ook de meening uit, dat het publiek, als het alles weten zal, zeker de verbanning zal goed keuren. ITALIë. De aartspriester van St. Pieter. De correspondent van de „Köln. Volksztg." te Rome schrijft volgens de „Msb." Op het feest van Maria Lichtmis zal kardi naal Merry del Val op plechtige wijze bezit nemen van zijn nieuwe waardigheid van aarts priester van St. Pieter. De plechtigheid zal een bijzonder feestelijk karakter hebben: bet ge heele kapittel zal in cappa magna bii de Ponti ficale H. Mis tegenwoordig zijn. Het ambt van aartspriester van St. Pieter, zoo meldt de eorrespondent nog, is van de groot ste beteekenis. Dat blijkt reeds uit de keuze der kardinalen, door de Pausen voor dezen ge- wichtigen post het meest geschikt geacht. Kar dinaal Rampolla is wel de beroemdste aarts priester van St. Pieter der vorige en van de eerste jaren der loopende eeuw geweest; zijn voorganger kardinaal Monaco La Valetta, was eveneens een man van groote geestesgaven, ter wijl kardinaal Howard, die voor hem deze waardigheid bekleedde, tot de hoogste Engel- sche aristocratie behoorde en een bloedverwant van koningin Victoria was. Sinds eenige jaren bekleedt kardinaal Merry der Val, behalve het staatsseoretariaat, nog het ambt van prefect der apostolische paleizen, welk ambt voor den dood van Zijne Eminentie Mocenni door een in het Vaticaan wonenden kardinaal vervuld werd. Na de jongste hervor ming van het beheer van het Vaticaan is de staatssecretaris het hoofd van de afdeeling der Apostolische breven, en sinds eenige maanden, na den dood van kardinaal Oreglia, voert hij ook ad interim de waardigheid van Camerlengo der Kerk. Bovendien is hij prefect der com. missie van kardinalen, met het beheer der goe deren van den H. Stoel belast. Overstrooming in Brazilië. Reuter bericht uit Rio de Janeiro: Tele grammen uit den Staat Bahia melden, dat Cannaireizas, San Felix, Cachseira, Itibuna en verscheidene andere steden door de bui ten haar oevers getreden rivieren over stroomd zijn. De huizen staan geheel onder water en de verbindingen zijn verbroken. Tweeduizend personen worden vermist. De schade is zeer aanzienlijk. Ook in den staat Pernambuco zijn verschillende plaatsen over stroomd. Paul Deroulède. t Gisteren is te Nizza, waar hij voor zijn ge zondheid verbleef, overleden de bekende Fransehe nationalist Paul Deroulède. Hij is 67 jaar oud geworden. Aan de Tel. ontleenen wij enkele levens bijzonderheden. Hij nam in 1870 als vrijwil liger dienst bij een zouavenregiment; werd bij Sédan krijgsgevangen gemaakt; hij ont snapte echter uit. Breslau en vocht weder mede onder Chanzy en Bourbaki. Deroulède is vooral bekend als de vervaar diger van de Chants d'un Soldat. Zijn vurige wensoh naar revanche tegen Duitschland bracht hem aan het hoofd der patriottenliga. Als voorzitter van dien bond agiteerde hij vooral sinds 1882 met ongeëve naarde heftigheid tegen Duitschland en de Duitschers in Frankrijk. Later sloot bij zich bij Boulanger aan, wat in 1889 leidde tot de opheffing der liga. Het zelfde jaar werd hij door Angoulème als.af gevaardigde naar de Kamer gezonden. Tot 1893 had hij zitting, maar moe6t toen zijn mandaat neerleggen. In 1898 werd hij weer naar de Kamer afgevaardigd, waar hij ijver de voor de keuze van den president bij een plebisciet. Een complot bracht hem voor den Senaat, die hem den 4 Januari 1900 voor tien jaar uit Frankrijk verbande, waarna hij zich naar San Sebastian, later naar Weenen be gaf. Tengevolge van een amnestie-besluit keerde hij in November 1905 naar Frank rijk terug. Een eiland verwoest. Bij het Japansche gezantschap te 's-Graven- liage werd naar bet „A. H." verneemt, een tele gram ontvangen van den volgenden inhoud: „Sedert de jongste berichten hebben zich op Sakuiajima veelvuldige onderaardsclie romme lingen en aardschokken voorgedaan, maar het gevaar is thsn voorbij. In de dorpen is slechts geringe scliade aangericht en de vluchtelingen keeren alweer terug naar hun huizen. Daar echter toch het eiland voor de helft of voor een derde verwoest is, zullen 10 a 15000 inwoners moeten emigreeren. Op Kagoshima zijn op den 21en dezer alle vluchtelingen teruggekeerd. Zij hebben hun werkzaamheden reeds hervat. Tot nu toe bedraagt het aantal dooden op Sakurajima en Kagoshima bij elkander 31 en dat der gewonden 1.05, terwijl nog 18 personen vermist worden." Weer een mijnramp. In de mijn „Minister Achenbaeh" aldus een Reutertelegram uit Dortmund, heeft gisteren middag kort voor de aflossing der ploegen in de derde schacht een ontploffing plaats gehad. Tot^lusverre zijn zes dooden en zeven licht ge. kwetsten geborgen. Aan de nabijgelegen mijnen is verzocht red- dingsmanscliappen te zenden. In de mijn bevinden zicli nog 60 tot 80 man, over wier toestand men in het onzekere is. Men vreest het ergste. Latere telegrammen melden, dat men te half twaalf 's avonds er nog niet in geslaagd was de plaats, waar de ontploffing had plaats ge had, te bereiken. Te half één waren 22 dooden, 10 zwaar en 7 licht gewonden naar boven gebracht. Het mijnbestuur is van meening, dat er in de mijn geen Hjken meer zijn. Bij Kon. besluit is aan den heer J. D. van Vollenhoven, op verzoek, eervol ontslag ver leend als vice-consul der Nederlanden te Al giers en is genoemde heer benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau. EEN ONDERZEEëR GEZONKEN. Men meldde ons gisteravond nit Vlissingcn: De aan de werf „De Schelde^ gebouwde onderzeeboot „No. 5" voor de Koninklijke Ne- derlandsche Marine lag hedenmiddag in het dok gemeerd voor de fabriek „De Schelde". Aan boord bevonden zich zeven personen, deels werklieden der „Schelde", deels Marine personeel, die m de boot werkzaamheden verrichtten. Door nog niet opgehelderde oor zaak liep de boot plotseling vol water en zonk onmiddellijk. Zes der aan boord zijnde man nen wisten zich door het hoofdluik naar bui ten te begeven, waarbij één zich licht ver wondde. Den zevende, den gehuwden werk man K„ wonende te Vlissmgeu, gelukte dit niet, en hij verdween met de boot in de diep te. Men is met pogingen tot lichten begonnen. R. K. POLITIEBOND. Donderdag is te Rotterdam opgericht de R. K. Gemeente-Polilie-Beambtèn Bond in Nederland, waaraan is verbond het uitgeven van een eigen orgaan. Als bestuursleden zijn gekozen de heeren: E. van Duin, te Rotter dam, 2e voorzitter; V. van Ophem, te Nijme- le secretaris; H. van der Heide te Amster dam, 2e voorzitter; V. van Opheb, te Nijme gen, le penningmeester; J. Hendriks, te Am sterdam, 2e secretaris; F. Souilljee, te Nij megen, 2e penningmeester en L. Huijs, te Leiden, bondseommissaris. 75-JARIG JUBILEUM, H. IJ. S. 31. In Rrasnapolsky te Amsterdam is een ver gadering- gehouden, waarop de commissie uit het personeel, welke de viering van het 75- jarig bestaan der H. IJ. S. M. zal voorbe reiden, werd geïnstalleerd. De heer G. J. Sariemijn, voorzitter dei- vergadering, zette in korte trekken het doel der commissie uiteen. Wat de bijdragen van liet personeel vooi' het huldeblijk betreft, zal dit worden vast gesteld: voor ambtenaren op minstens Va pOt. en hoogstens 1 pCt. van één maand salaris en voor beambten en werklieden op minstens 1, Va en hoogstens 2 pCt. van het loon over 14 dagen. De deelneming is natuurlijk geheel vrij willig. Iu vrijheid. Frans Dijkman, die bijna drie en een halve maand geleden zich in handen der politie stelde en verdacht werd van den moord op het knaapje de Klerk is eindelijk op vrije voeten gesteld. Treinbotsing. Een trein met ledig ma teriaal van uit Tilburg liep bij het binnen rijden te Baarlp-Nassau op een viertal goe derenwagens. Deze werden geheel in elkan der gedrukt. De locomotief sprong uit de rails en werd erg beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken hadden plaats, doch de materiale schade is groot. Diefstal in een bank van leening. Er is ingebroken in de Bank van Leening te 's-Gra- venhage. Uit de zilverkamer moet voor een zeer aanzienlijk bedrag aan kostbaarheden zijn gestolen. UI TDE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit zijn benoemd met ingang van 1 April tot president der arr.-reehtbank te 's Gravenhage, mr. A. O. H. Tellegen Bz., thans vice-pres. en tot vice-pree. jhr. mr. P. L. van Meeuwen, thans rechter in gemeld college. Bij Kon. besluit is de heer J. Z. Lapair, consul der Nederlanden te Weenen, benoemd tot consul-generaal der Nederlanden aldaar, buiten bezwaar van 's lands schatkist. Aan den beer Lapair kan in de Nederlandsehe faal geschreven worden. Het ressort van het con sulaat-generaal omvat: Neder-Oostenijrk, Boven Oostem-iik.- Salzburg, Stiermarken en Carinlhië. SCHOTEN. Gegund. De levering van fourage ten dien ste van de gemeeute-i-einiging, is gegund aan J. R. Bangma, alhier. De levering van hout voor de gemeente is gegund: a. perceel 1 en 2 aan de houthandel „Het Nieuwe Fortuin" te Haarlem; b. perceel 3 aan de firma J. Eecen te Alkmaar. IJMUIDEN. Batavier 1, (Y.3I. 106.) De stoomtrawler Batavier 1 (Y.M. 106) is tijdens mist 6 palen benoorden Wijk aan Zee gestrand, 8 man van de equipage zijn gered. Sleepbooten hebben te vergeefs getracht het schip te bereiken. Het is vermoedelijk verloren. BURGERLIJKE STAND. HEEMSTEDE. Geboren d. v. M. Vreene- goorDelis. z. v. A. M. de Boer-Duivenvoor. den. Overleden: M. Kalisvaart, 30 j. A. Conv- p.ier, 7 m. R. Kuijper, 76 j. Getrouwd: H. A. van Logliem en A. L. Fran ken. HILLEGOM. Getrouwd A. J. Vrijburg en G. Opstal. Geboren: d. v. O. J. Minck-Van Berkel. d. v. W. J. UrioLScham. z. v. E. C. van Ber- kel-Stijnnan. z. v. M. G. Ruigrok-Sister- mans. Overleden: A. Gorter, 11 maanden. L. G. van der Meij, 5 maanden. P. H. Granneman 14 jaar. HAARLEMMERMEER. Getrouwd: G. J. de Jong en A. Valkenburg. D. van Bemmelen en H. Valkenburg. Geboren: d. v. D. HaspelsBroekhuizen. d. v. A. JansenLandweer. LISSE. Getrouwd: J. Harting en K. M. v. d. Stelt. Geboren: d. van J. Salman en P. A. Steen voorden. d. van L. de Haas en M. Berk hout. Overleden: W. Duineveld, 1 jaar. Corn. Heemskerk, wed. van J. Langeveld, 88 jaar. A. Elfering, wedr. van J. v. d. Reep, 68 jaar. M. Sabaay, vrouw van B. v. d. Pol, 77 jaar. Adressen van het Hoofd der school: a. tot aanstelling van twee vaste leerkraoLton; b. tot verhooging van zijn pensioensgrondslag als hoofd der herhalingsschool. 6. Aaa'eg Veerkant. 7. Haven verbreeding. R. K. Volksbond. Gisteravond hield onze Volksbondafdeeling' een uitstekend bezochte vergadering in de Kleine Vereenig'ng.' De voorzitter deelde mede dat op 'tejnd van Vastenavond een feestavond zal worden ge geven met medewerking der tooneelvereeui- ging. De voorzitter stelde voor ter dekking der onkosten een kleine entrée te heffen. Hier toe werd besloten met dien verstande, dat zij. voor wien dit eeu bezwaar mocht zijn, kos teloos zullen toegelaten worden. De voorzit ter deed enkele mededeel ingen be1»-cffende het nieuwe gebouw. Het was voor hem ver- blijdend te kunnen mededeeïen dal de bouw spoedig haar beslag zal krijgen. Hij dankte dc onderafdeelingen voor hunne Tentelooze voorschotten. Bij de rondvraag kwam toi sprake het bij het Gemeentebestuur Ikitu tende adres inzake de afschaffing of inkrim ping der kermis. Op zeer zakelijke wijze werd aangetoond dat de kermis op Zedelijk en stof felijk gebied nadeeligys. In herinnering verd gebracht de Vastermandementen \an onze Bisschoppen inzake Zondagsheiliging. Ver schillende Voor- en tegenstanders voerder nog het woord. Een besluit kon en mocht echter niet worden genomen, daar het voor stel niet op de agenda stond. ASSENÜELFT. „Goed Wonen." De vereeniglng „Goed Wonen," lieeft bericht ontvangen dat liaai- door tusschenkomst der gemeente eeu rijks- voorschot van 24000 is verleend voor het bouwen van 13 woningen en den aankoop van grond. In de vergadering, welke deze week plaat* had, waren ook aanwezig de heeren E. Boon, II. Aafjes en G. J. ÏJff als leden van den Raad van Toezicht. Besloten werd te beginnen met 11 woningen aan te besteden, 5 woningen op het terrein van J. K. Dekker en 6 woningen rondom de kerk buurt. De aanbesteding zal geschieden in massa èn in 2 perceelen, een van vijf en een vnn zes woningen. De dag van aanbesteding zal in een vakblad aangekondigd worden; de aanbesteding zal publiek zijn- Eindelijk dus kan „Goed Wonen" aan bet bouwen. Verkocht. De boerderij „Onderwacht" van den heer S. Duin te Busch en Dam, waarvan de verkooping in dit blad is geannonceerd hpeft Vrijdag 30 Jan. in openbare veiling opgebracht 328.53. Gemeenteraadsvergadering op Maandag 2 1 Februari 1914, 's middags 2 uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Adres Gemeente-ambtenaren in zake verhooging jaarwedde. 3. Adressen inzake afschaffing 1 of inkrimping kermis. 4. Schrijven Herv. Kerkbestuur inzake aankoop Zuidhoek. 5. Voor den inhond dezer Rnbriek stelt dt Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie met teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. - Naar aanleiding van de verkeerde uitlegging welke aan ons ingezonden stuk, geplaatst in uw nummer d.d. 17 januari jl., wordt gegeven, ver zoeken wij U nogmaals, doch nu voor liet laatst, ons een weinig plaatsruimte toe te staan. Bij voorbaat hiervoor onzen dank. Het verzoek tot plaatsing van ons (v. h. Co mité van Huiseig.) bovenbedoeld ingezonden stuk, had uitsluitend ten doel aan te toonen om wanneer er eventueel door een huiseigenaai tot huurverhoogiug werd (wordt) overgegaan zulk een handeling beslist geen woeker genoemd kan worden. Door verschillende aanmerkingen, schijnt het dat men onze bedoeling, daarin niet heeft kun nen lezen. Tot eene algemeene huurverhooging over te gaan is door ons nooit bedoeld. Ook had den wij niet uitsluitend op het oog ,/te arbei derswoningen" zooals de heeren Chr. Bies en B. R. Dijksterhuis wordt uitgedrukt in hun stuk; doch elke woning, groot of klein. Dezelfde heeren willen de goê-gemeente, in datzelfde artikel even voorrekenen, dat het ge flatteerd zou zijn van ons wanneer wij zeggen, dat in het algemeen de loonstandaard sinds 1900 met 50 pCt. gestegen zou zijn. Door hei: wordt toegegeven, dat het loon in dien tijd me' 35 pCt. is verhoogd (of van 2127 cent) zoodaf wij niet ver van de door ons genoemde 50 pCt. zullen blijven, aangezien de resteerende 15 pCt. wel noodig zullen zijn, voor het naleven dooi de patroons, van de ongevallenwet en de wet op het arbeidscontract. Wat de heeren believen te noemen boeman bouwpolitie, ook die bestaat altijd nog, zoo mo gelijk met nog leelijker gezicht dan eenige ja ren terug. Wat de heeren nu nog betoogen, van geen cent besteden aan onderhoud door de Huiseige naren zullen wij nemen voor hetgeen het is, een praatje, tenzij genoemde heeren al in toepassing brengen wat volgens de wet, des huurders is: Nu in haast alle gevallen, verricht de huiseige tiaar wat, des huurders is, vooral in arbeiders woningen.. Mochten de heeren echter niet cp dt hoogte zijn wat des huurders is, voor zoover zulks het dagelijksche onderhoud betreft, kunnen zij dat in het B. W. vinden. Wat de huiseigenaar in het pas mgetreuei jaar 1914 te wachten staat, is ook alweer niet weinig. Officieus toch, is bekend, dat er voor het Kijk 10 a 15 en voor de Provincie 6 opcenten op tie aanslagen der grondbelasting, meer geheven zu len worden. Om niet te pessimistisch te worden, eindigen wii maar liever. Namens de vereenigingeu. J HET COMITé. SCHIEDAM, 30 Jan. Moutwijn 12, Josv- ver ƒ16, Commossoe ƒ9. Stemming kalm Spoeling ƒ1.50, Graanspiritus 19',2 25, Mo lasse 17%. Ruwe Spiritus 8 7/8.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5