£/iW.3Weehuljsej7. &artejjorJsstraat 2.7 Winterpsniofiels S'oLkoussn, ¥an Overal, Steten-Generaa!. ■„S* e o" Balkan® Leger en Vloot. Landbouw en Visscherij. Vragenbus. IKurk mondstuk m DUUR DER EERSTE OEFENING. Scheepvaart berichten. den, dan zou de gouverneur zeker geen termen gevonden hebben, om voor den titularis een ver- hooging van inkomen voor te stellen. En de Koloniale Raad zou op dat voorstel niet zijn in gegaan. Lieg maar raak. In de vall Een landbouwer te Middelaar, bij Mook, kreeg voortdurend in zijn tuin bezoek van een brutalen dief, die het op zijn kool had gemunt en zijn spuitjes en wat- in den win terdag nog aan groenten vooriadig is. Uü had al eens de wacht gehouden, maar het was of de dief het rook. Althans hij kwam dan niet. De boer zon op middelen, om den dief te pak ken te krijgen, wie hy dan ook mocht zijn. Hij zette een stevig gevulde patroon op zijn geweer, deponeerde het vervolgens in den tuin op een open plek, spande den haan, bond een touw aan den trekker, bevestigde aan het ander einde vun het touw een wortel en legde deze voor den loop van het geweer. Toen alles goed en wel in ord was, kroop de toer warm onder de dekens, vol verwach ting wat van dat zaakje daarbuiten terecht zou komen. Pas was hij aan 't dommelen, of daar knalde reetls een schot. Fluks sprong de boer uit de wol, schoot de kleeren aan en snelde naar den tuin. En wat zag hij daar? Het ge weer was afgeschoten en een paar meter van den loop lag morsdood een lekkere vette haas. Of ons boertje ook in zijn vuistje gefitte over uezen moord, dien hij graag op zijn gewe ten nam zonder eenige wroeging. (Tijd.) VS ie viiegt daar in? In een te Amsterdam verschijnend blad komt een advertentie voor, welk een aardig licht werpt op de snuggerheid, die door sommigen ondersteld wordt bij onze hedendaagsche vrouwen en meisjes. Met weg- 'ating van het adres luidt zij „Dames tusschen 30 en 40 jaar. Gefortuneerd Weduwn., 30 jaar, gepensionneerd Kapt., wenscht ern stig passend huwelijk. Fortuin onnoodig. Levenslust en karakter vereischten. Stipte ge- heimh. verz. Ook geneigd aanvankelijk onder initialen via Kiosk of Boekhandel te corresp. Geen tussehenpersonen. S.v.p. om grappen en nieuwsgierigheid te voorkomen, zal alleen wor den gereflecteerd op br., waarin als blijk van ïrnst 1 aan postz. is ingesl., welk bedrag' bij event, terugz. van correspond, wordt ger&- tourn." De steller dezer invitatie had er, als blijk van ernst, aan moeten toevoegen, dat hij met de guldens aan postzegels zal doen bij even- tueele n iet-terugzending van correspondentie aan de dames tusschen 30 en 40 jaar. Toch zul len ze erin vliegen 1 Mond- en klauwzeer. Bij een veehouder te Nieuwerkerk aan den IJssel is mond- en klauwzeer geconstateerd. Een oplichterstruc. Het N. v. d. D. ver haalt van een nieuwen opliehtersstreek. De politie van het bureau Warmoeestraat te Amsterdam had dezer dagen de eer en het genoegen kennis te maken met een oplich terstruc, die tot nu toe in haar sectie nog niet bekend was. Aan het bagage-depot op het eerste perron van het Centraal-Station kwam een man, die er een doos in bewaring gaf; hij kreeg een reen, genummerd 420, en datzelfde nuiji- mer kreeg de colli natuurlijk ook. De doos bleef kalm staan, maar intusschen werd colli 422, een goede leeren tasch met kleer makersgarnituren, weggehaald. De bewaar der heeft alleen maar niet gezien wat den man natuurlijk niet kwalijk is te nemen dat de meneer, die straks No. 420 bracht, de zelfde was, die No. 422 meenam. Maar toen den volgenden dag de eigenaar van No. 422 zijn tasch kwam opeischen, werd natuurlijk het geheele bedrog ontdekt. En toen bleek ook, dat het recu, waarop de colli was afge geven, netjes vervalseht was; het nulletje van 420 was weggemaakt en vervangen door een twee in hetzelfde type drukletter. De truc is heel eenvoudig; eigenlijk een wonder dat er niemand eerder op is gekomen. De oplichter brengt iets absoluut waardeloos in depot, en 't is nu maar „change" wat hij terug zal krijgen; winnen doet hy er in ieder geval op. Gasverstikking. Een 73-jarige man te Rotterdam is om het leven gekomen, doordat de kraan van een gaseomfoor open was blij ven staan. Straatroof. Te Amsterdam is door een man aan een juffrouw een handtaschje ont rukt, inhoudende o.m. een portemonnaie, waarin ruim 750 Mark, een bedrag van pl.m. 20 aan Hollandsch geld en 3 brillanten ringen. Doodelyk getroffen. Een ijzerwerker van de Droogdokmaatsehappij te Rotterdam werd nis te willen doordringen. Hij keek Irma na, tot zy eenige huizen verderop den hoek om sloeg, en toen deed hij zijn parapluie dicht; hij stond trouwens voor de deur zijner ouder lijke woning. De kleine woonkamer welke Egon betrad, maakte een hoogst aangenomen indruk. De gordijnen voor de vensters waren neergelaten en de luiken gesloten, zoodat men van de donkerte en de sneeuw daarbuiten niets be speurde. In de kachel knetterde een behaag lijk vuur, alsof het praatte met de groote getijgerde kat, die spinnend achter de kachel zat en met grooten ernst den helder wit ge- schrobden vloer beschouwde. Het derde ge luid, dat zie.h in de kamer deed hooren, was een oude klok, welke in een rijk gebeeld houwde kast stond. Zij sloeg onveranderlijk gelijkmatig de maat hij het knetteren van de kachel en het spinnen van de poes. Anders was alles stil. Men zon op den grooten, met leer overtrokken leuningstoel, die naast de kachel stond, hebben kunnen gaan zitten om met de heenen voor zich uit gestrekt en gesloten oogen luchtkasteelen te bouwen, zoo uitnoodigend, zoo behaaglijk was het daar, alhoewel alles van grooten eenvoud getuigde. Egon ware ongetwijfeld in dien 6toel gaan zitten, om van het lieve Kerstkindje te droo- <non, als er niet reeds iemand op gezeten had. Het was een man van wellicht vijf-en-der- lig jaar, met een door het weer gebruind ge- tieht, dat over het algemeen herinnerde aan dat van Egon. Alleen kwamen de trekken, door een vallende staaf ijzer getroffen en overleed aan schedelbreuk bij het vervoer naar een ziekenhuis. BORDEAUX, La Maison DARLAN et LAM- BERTIE, Propriétaire de Vignobles dans LA GIRONDE, recommande ses GRANDS, VTNS Vente a la Commission chez TH. J. WAL RAVEN a BAARN. Agent général la Hollande. (Adv.) TWEEDE KAMER. GEWISSELDE STUKKEN. WIJZIGING BURGERLIJK WETBOEK. Voorloopig verslag is uitgebracht over het voorstel-Helsdingen c.s., strekkende om de in de artikelen 1628 en 1629 van het Burgerlijk Wetboek voorkomende bepalingen betreffende vermindering van den huurprijs van land rijen wegens mislukking vr den oogst, met et lige uitbreiding tot dwin. and recht te maken. Tegen dit voorstel werden verschillende be zwaren geopperd en betoogd werd, dat de voorstellers zich ten onrechte hebben beroepen op de hoogleeraren Opzoomer en Diephuis. Nergens zoo werd aangevoerd brengt Je verplichting van den verhuurder met zich den huurder te verzekeren, dat hij het genot der beoogde vruchten zal hebben. Verder werd betoogd, dat de pachter tegen- aver den verpachter staat als een ondernemer, die kapitaal behoeft, tegenover den geldschie ter. De pachter heeft bij de bepaling van de door hem geboden pachtsom rekening te hou den met het risico, aan zijne onderneming ver bonden, dus ook met het risico van geheel of gedeeltijk verlies van den oogst. Is er nu vol doende reden den huurder te dwingen het risi co van mislukking van den oogst te dragen? Dat velen zulks verlangen is niet gebleken. Veeleer mag worden aangenomen, dat, terwijl de verhuurders bezwaar hebben tegen het dra gen van bedoeld risico, de huurders bereid zijn het op zich te nemen. Overigens is niet uit het oog te verliezen, dat de pachter zich veelal tegen schade door onvoorziene toevallen kan verzekeren en dat hij zijn risico door de teelt van verschillende gewassen kan verminde ren. Voorts werd betoogd dat de voorstellers geene rekening hebben gehouden met de groote veranderingen, welke in de wijze van exploi tatie van landerijen is gekomen. Vroeger kon men zeggen, dat eene hectare van eene be paalde soort grond in normale omstandigheden een oogst van bepaalde hoeveelheid opleverde. Thans worden op hetzelfde stuk grond in één jaar vaak achtereenvolgens verschillende oog sten verkregen. Het gewas bepaalt ook niet meer de waarde van den oogst. Men kan zeg gen dat bij het pachtcontract de gelegenheid wordt verhuurd om op den grond bedrijf of! handel uit te oefenen. De pachtboeren zijn vaak veehouders, melk- of kaasproducenten en, voor zoover zij hun vee op het gepachte land laten weiden, is van een oogst geen sprake, ^y dryven vaak handel in hooi of andere gewas sen. De vraag of op het gepachte land veel gras of andere vruchten worden verkregen, is soms voor de pachters niet van overwegende betcekenis. Gevraagd mag verder worden, of het aan gaat den pachter eene schadeloosstelling toe te kennen wegens mislukking van een oogst ten gevolge van onvermijdelijke toevallen, maar hem die te onthouden, als hij ten gevolge van onvermijdelijke nadoelen, zooals veepest, mond- en klauwzeer, andere besmettelijke vee- ziekten of ongedierte eene veel grootere scha- j de ondervindt. Een ander bezwaar tegen het voorstel inge bracht, was, dat de nieuwe regeling aanleiding j kan geven tot vele chicaneuze processen en tot verstoring van de goede verhouding tusschen eigenaar en pachter, welker behoud voor bei den van groot belang is. Men wees er verder op, dat het nieuwe Duit- sche Burgerlijk Wetboek den pachter geen re- missiereeht toekent. Sommige leden meenden, dat boven de aan- neming van 't voorstel de voorkeur zou verdie- j nen het opleggen van de verplichting aan den verhuurder om deu huurder tegen onvermijde-1 lijke toevallen, waarvan de opbrengst van het land afhankelijk is, zooals bijvoorbeeld hagel slag, te verzekeren. Anderzijds achtten sommigen onjuist, dat de huurders bereid zouden zijn het risico op zich te nemen en betoogde men, dat wel eenigzins uit het oog verloren tcheen te zijn, dat hier niet sprake is van vestiging van nieuw recht, maar alieen van bet afsnijden van de moge lijkheid om een reeds erkend recht ter zijde te stellen. De leden hier san het woord, die voor chicaneuze processen ook minder bevreesd waren dan de tegenstanders van het voorstel, meenden dat voor vaststelling van bepalingen van dwingend recht voldoende grond bestaat, terwijl men zich dan huns inziens bepalen moest tot het dwingend maken der bestaande bepalingen, zonder hierin verandering te bren gen. Door anderen werd aangevoerd, dat de ver huurder zedelijk verplicht is de pacht zoo te regelen, dat de pachter genoeg van de op brengst overhoudt om in zijn levensonderhoud en dat van zijn gezin te voorzien. Onder de voorstanders van het beginsel van het wetsontwerp waren er echter verscheidone, die betwijfelden, of de voorgestelde regeling, al is zij in beginsel te billijken, den pachter veel zal baten, daar te vreezen is dat het bren gen van risico ten laste van den verhuurder zal leiden tot verhooging der pachtsom eu bovendien in de practijk tot tal van moeilijk heden aanleiding zal geven. Sommigen waren van oordeel dat boven het gedane voorstel de voorkeur moet gegeven worden aan de regeling voorgesteld door de staatscommissie voor den landbouw. Een remis- sierecht voor hagelslag kon, naar men meende, zonder bezwaar erkend worden,, waar de ver huurder zich tegen vermindering der pacht wegens hagelschade kan vrijwaren. Enkelen wenschen ook voor schade door storm een re- missierecht toegekend te zien. Schietterrein Oldebroek. Ingediend is een wetsontwerp tot onteige ning van eigendommen in de gemeenten Epe, Heerde en Oldebroek, noodig voor de uitbrei ding van het schietterrein van de legerplaats bij Oldebroek. worden deze maar steeds niet aangevuld. Van zeer betrouwbare zijde wordt thans aan de Msb. medegedeeld, dat de promotie wordt opgehouden door een reclame. Een majoor, die niet in aanmerking zou komen voor een der open plaatsen van luitenant-kolonel, heeft hierover zijn bezwaren ingediend, en op den uitslag van het daaromtrent inge stelde onderzoek is nn het wachten van de velen, die in aanmerking komen voor be vordering tot een hoogeren rang. DE KLEEDINGOOMMISSIE VOOR HET LEGER. De legercommissie heeft in zake het klee- ding-'raagstuk haar onderzoek, dat het bezoe ken van verschillende garnizoensplaatsen in het land en het hooren van personen dikwijls j noodig maakte, beëindigd. Met de samenstel ling van het rapport te dier zake is een aan vang gema»J~* r»sHie«« HtPkVBg De duur van de eerste oefening voor de ingelijfden hij de militie te land, die in 1914 bij de onderscheidene korpsen van het leger die oefening aanvangen, bedraagt; 1. bij de onbereden korpsen: a. voor hen, die het in art. 70 eerste lid der Militiewet bedoeld bewijs niet hebben verworven, acht en een halve maand; b. voor hen, die het in art. 70, eerste lid der Militie- wet bedoeld bewijs hebben verworven, zes en een halve maand; 2. bij de pantserfort-artillerie en de torpe- dieten vijftien maanden; 3. voor hen, die bestemd zijn voor oplei ding tot milicien-telegrafist of -telefonist, acht en een halve maand; 4. voor hen, die tot de administratietroe pen behooren, acht eu een halve maand, welke duur voor degenen, die zich vrijwil lig voor den dienst bij die troepen hebben aangemeld, met 6 maanden wordt verlengd; 5. bij de bereden korpsen twee jaar; 6. voor hen, die bij de infanterie en de ves ting-artillerie tot officier worden opgeleid, twaalf maanden. N. R. Ct. VISCH IN DE KAZERNE. Naar aanleiding van een in den zomer van 1913 gehouden congres waar gesproken is over visch als volksvoeding, wordt thans op verzoek van den dirig. officier van gezond heid le kl. A. Butner te 'sGravenbage in de kazerne van de brigade Grenadiers en Ja gers een proef gehouden met het verstrek ken van visch in plaats van vleesch aan de soldaten. Daar visch goedkooper is dan vleesch, is per man een grooter gewicht, aan visch in gekocht, zoodat in het geheel voor het mid dagmaal noodig was 600 kilo kabeljauw, ge heel schoon en ontdaan van de koppen. In verhand met het weinige servies, dat vooral in den tegenwoord igen tijd in de kazernes aanwezig is, zal de visch ontdaan van de gra ten door de aardappelen wordt gestampt. DE AANSTAANDE PROMOTIE BIJ DE INFANTERIE. Niettegenstaande er hij het wapen der in fanterie reeds gedurende een maand meer dere plaatsen zijn voor luit.-kolonel comman dant van een regiment, majoor en kapitein VERKOOP VAN HENGSTEN TE BERGEN- OP-ZOOM. De op 29 Januari te Bergen-op-Zoom gehouden openbaren verkoop van 7 hengsten van 's Rijks hengstveulendepot, viel een druk bezoek ten deel van de zijde der paardenfokkers uit alle deelen des lands. Totaal was de opbrengst 14.340 tegen ƒ23.655 het vorige jaar, toen 10 hengsten werden verkocht. Algemeen is men overtuigd, dat dit depot in het belang is van de paardenfokkerij, zoodat het voor de toekomst nu het een vaste inrich ting wordt, veel nut E-' kunnen afwerpen. „Tel." V r. Wat brengen oud lood, capsules en zilverpapier per K.G. op? A-n t w. Wij weten het niet,* doch denken aan het spreekwoord: Wat 'n gek er voor geven wil. V r. Kunt u mij een middel opgeven om bruine leeren schoenen zwart te maken? A n t w. Men geeft ons als middel op de schoenen met een sponsje of penseeltje zwart maken met inkt. Daarna gewoon poetsen. De schoenmaker maakt ze zwart voor enkele kwartjes. Vr. Zijn er reeds leeraren benoemd aan de ambachtsschool Timorplein 21, Amster dam? Zoo ja, wie zijn er benoemd? Zoo het nog niet plaats heeft gehad, wanneer heeft de benoeming dan plaats? A n t w. Ons onbekend. V r. Aan wifen moet ik een onder steuning sturen voor de Vincentiusvereeni- ging? A n t w. Wij veronderstellen dat u een ga ve wilt doen toekomen aan de St. Vincentius- vereeniging te Haarlem. Wendt u dan t«t den president van den Bij zonderen Raad, den heer P. J. v. Kessel, Koudenhorn 82, te Haarlem. V r. van M. S. te Z. A n t w. Wendt u gewoon tot het postkan toor te Zaandam en zeg dat u voortaan daar uw uitkeering' wenscht te ontvangen. Men zal u dan wel terecht helpen. Hoe groot de uitkeering van uw stijven duim bedraagt, beoordeelt de Rijksverzekeringsbank, niet wij. Wij kunnen u dus onmogelijk zeggen hoeveel voor uw stijven duim betaald wordt. Het geld komt u natuurlijk nog steeds toe. Vr. van H. F. B. te H. A n t w. Sommeer den huurder dat hij u de waterleiding teruggeeft, desnoods per, deurwaarder. Vr. Krijgt een milicien,-sergeant der ves ting-artillerie, lichting 1913, een gratifica tie? Zoo ja, hoe hoog is deze? A n t w. Bedoeld wordt zeker eene grati ficatie wanneer hij langer onder, de wape nen blijft. De Min. v. Oorlog heeft wel medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt aan deze milicien-sergeanten eene gratificatie toe te kennen, doch hieraan is nog geen uitvoering gegeven- Wendt u tot uwen Reg,-comman- dant, die zal u overigens wel inlichten. Vragen over opzegging van dienstboden. Antw. Wij antwoordden onlangs op een vraag of een dienstbode met 1 Maart mocht vertrekken zonder meer met: ja. Dit antwoord heeft aanleiding gegeven tot verkeerde opvattingen en enkele lezers vroe- gen ons om inlichtingen daaromtrent. De zaak zit zoo. Uit de vraag hadden wij den indruk gekregen dat de dienstbode per maand werd betaald. In dit geval is een opzegtermijn van één maand voldoende. De dienstbode in casu had ruim 6 weken te voren haar dienst opgezegd. A fortiori mocht zij met 1 Maart vertrekken. Is dit niet zoo en wordt de dienstbode per 3 maanden be taald, dan mag zij alleen en mevrouw eveneens slechts tegen die data— den diens! opzeggen met 6 weken tegen Februari, Mei, Augustus of November. Dit is gewoonte ii Haarlem en gesanctioneerd door een arrest van den Hoogen Raad d.d. 29 Sept. 1911, Dus kort en goed. Wordt de dienstbode per maand betaald, dan is een opzeg°in-g van 1 maand tegen den eersten der vol a-en de maand voldoende; wordt, de dienstbode, per 3 maanden betaald dan wordt alleen op gezegd tegen Februari, Mei, Augustus of November, tenzij por contract anders is over eengekomen. V i'. Ik heb den dienst tegen 1 Februar opgezegd. Wanneer mag ik nu vertrekken? Antw. De heengaande dienstbode ver trekt op 1.Februari in deu voormiddag, wan neer de nieuwe dienstbode is gekomen. Om 12 uur echter kan de dienstbode in alle ge val vertrekken. V r. Heeft een juffrouw het recht om een meisje dat voor dag en nacht dient met één week op te zeggen? Antw. Ais het meisje per week betaald wordt, mag de juffrouw de dienstbode op zeggen met 6 werkdagen tegen den volgen den Zaterdag. Wat er aan de hand is als zij per maand of per drie maanden betaald wordt, kunt u hierboven lezen. Neemt de juffrouw den opzegtermijn niet in acht, dan moet zij het loon uitbetalen tot den dag, waarop de dienstbetrekking zou eindigen met inachtneming van den goe den termijn. V r. Is een minderjarige belastingplichtig voor de Plaatselijke directe belasting? Antw. Ook een minderjarige is belasting plichtig voor de plaatselijke directe belasting voor hetgeen hij uit eigen inkomsten geniet. Nederlandsehe Stoomvaartlijnen. Rembrandt, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Jan. van Colombo. Grotius, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 29 Jan. van Genua. Java, van Bangkok naar Amsterdam, ver trok 28 v. Sabang. (Verbeterd bericht.) Memnon, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 28 Jan. van Port-Said. Rindjani, van Rotterdam naar Batavia, arri veerde 29 Jan. te Padang. Malang, van Batavia naar Rotterdam, pass. 29 .Tan. Gibraltar. Ivawi, van Batavia naar Rotterdam, pass 29 Jan. Ouessant. Menado, van Rotterdam naar Batavia, pass. 29 Jan. Kaap Bon. Sindoro, van Batavia naar Rotterdam, pass. 29 Jan. Perim. Bogor, van Rotterdam naar Batavia, arriv, 29 Jan. te Singapore. Wilis vertrok 29 Jan. van Batavia naar Rot terdam. Hollandia, van Buen. Ayres naar Amsterdam, vertrok 29 Jan. van Vigo. Maasland, van Amsterdam naar Bueno Ayres, pass. 29 Jan. Kaap Verd. Eil. Prins Willem I, van Paramaribo naar Am sterdam, vertrok 29 Jan van Havre. Sommelsdyk, van Cuba Mexico en New- Orleans naar Rotterdam, passeerde 29 Jan. 4 15 n.m. Prawlepoint. Gorredijk, van Cuba en Mexico naar Rotter dam, vertrok 29 Jan. v.m. van New-Orleans. (Zeepost.) Treinbotsing. Bij Praag beeft een bot sing plaats gehad tusschen een personen trein en een goederentrein. Er zijn 22 per sonen gewond, waaronder vijf doodelijk. Tien wagons zijn versplinterd. De „Zwarte Hand". De bende der Zwarte Hand, waarvan men 6edert eenigen tiid niets meer vernam, is thans weer opgetreden. Op 17 Januari verdween plotseling in New-Yorlr de rijke Californiër Clarks. Zijn vrouw en kinderen hielden hem voor dood. Dezer da gen heeft echter de chef der politie te Los Angelos een brief ontvangen waarin de ge vangenneming van den millionair wordt medegedeeld, terwijl een losgeld van 72,000 dollars wordt gevraagd. De bende heeft de brutaliteit daarbij tevens den politiechef te verzoeken als onderhandelaar tnssclien de Zwarte Hand en de familie Clarks op te tre den. De familie is bereid het geëischte los geld te betalen. die bij Egon nog zacht en vaag waren, hij den man sterker uit, bovendien had hij nog een grooten blonden snor. Zijn kleeding bestond uit een soort uniform: lichtgrijze broek en dito wambuis met donkergroene op slagen en boordsel. Deze dracht deed sterk aan de koddebeiers of boschwachters denken. En daar tegen de wanden van het vertrek hertengeweien waren aangebracht en aan een daarvan een boschwachtershoed hing, aan een ander een hartvanger, lag de gevolg trekking voor de hand, dat men zich bevond in de woning van een minderen beambte aan de houtvesterij. Inderdaad was het de boseh- wachter Bertóld Willifred in vorstelijk Ho- henelmschen dienst, die hier zorgeloos in den zorgstoel zat en over wiens schrander, goed hartig gezicht een blij laehje vloog, toen hij de voetstappen van zijn eerst- en eenigge- borene in het voorhuis vernam. En toen Egon binnentrad, ontving zijn va der hem met een geheimzinnig „sstl" en leg de daarbij den wijsvinger op den mond. I Egon hield vol verwachting den adem in. i En dan had het scherpst gehoor niet kunnen hooren, dat hij een schooltasch van den rug j nam en aan een reehoorn ophing, zijn bonte muts en z'n wollen bouffante daarnaast en eindelijk op de teen en naar den stoel sloop, i waar hij met hooggespannen verwachting voor zijn vader ging staan. Een minuut verlustigde Willifred zich aan de opgewondenheid van zijn zoon, en toen fluisterde hij: „Egonl" j „Ja vader!" antwoordde deze niet minder Egon, die achter hem stond, dekte, en toen j geheimzinnig. nu in de geopende deur een vrouw verscheen, Moeder is in de mooie kamer", fluisterde wier gelaat blonk van blijdschap, greep hij Willifred. I die met beide handen heet en draaide met Men kon op dit oogenblik haast niet anders haar in 'trond, alsof hij op het Kerstfeest j verwachten, en dat deed Egon dan ook niet. wilde gaan dansen, zoodat de kat vluchtte In de keuken was zij niet, in de woonkamer naar de rugleuning van den stoel en daar was ze niet, buiten zou ze wel niet zijn, en een houding aannam als een kameel. I moeders hebben op Kerstavond altijd veel j „Wat heb je alles mooi gerangschikt!" riep in de pronkkamer te doen. j hij daartusschen; „je bent toch een lief Terwijl zij binnen met het Kerstkindje he- vrouwtje!" zig is, vermoedt zij geenszins, dat het Kerst- „Maar, Berthold, laat toch die gekheid", kindje ook hier buiten kan zijn," ging deriep de vrouw, terwijl zij zich poogde los te boschwachter al fluisterend voort. j maken uit zijn omhelzing, „je hebt er nog Egon onderdrukte een zacht gegiegel we-1 niets van gezien." j gens de argeloosheid zijner moeder. j Hij bedoelde daarmee Egon die met kat- „Buk eens, Egon, en kijk onder den stoel, achtige behendigheid de pronkkamer was bin- daar staat een groote hoedendoos. Die haal uengeslopen en zijn hoedendoos had neer ge- je te voorschijn en daarmee ga je naast de zet, den tijd te geven. Nu zag de boschwach- deur staan. Zoodra moeder de deur open- ter, dat Egon zich van zijn last gekweten doet, zal ik haar aandacht op mij zien te ves-1 had, en staakte het walsen. Arm in arm be- tigen en dan sluip jij met de hoedendoos naar traden vader en moeder de kamer, waarin binnen en zet ze hij de geschenken, die het de Kerstboom schitterde. Kerstkindje heeft gebracht. Begrepen, Egon'? Egon had reeds een soldateivmuts hij den „Ja, vader," fluisterde deze; „maar waar- Kerstboom gezien, derhalve keek hij voor- óm gaat n zelf niet?" j loopig niet naar iets anders. „Ze heeft de deur gesloten," fluisterde Wil- „Maar wat is dat man?" vroeg de vrouw lifred, „maar wij mannen moeten in zulke verbaasd. Waar is die hoedendoos zoo op gevallen altijd elkaar helpen." j eens vdndaan gekomen? Er was toch nie- Nauwelijks 6tond Egon met een van vreug- mand in de kamer, de stralend gelaat en zijn hoedendoos in de „Het Kerstkindje zal ze voor je gebracht hand op zijn luisterpost, toen de bel in de hebben," was de boschwachter van gevoelen zijkamer klonk en tegelijkertijd do sleutel in en glimlachte. het slot werd omgedraaid. Met één sprong j „Is het waar, vader? Irma zeg(, dat er. was de boschwachter hij de deur,, zoodat hij i geen .Kerstkindje bestaat-" „Wie dat zegt, liegt," gaf Berthold bits ten antwoord. Er bestaat, wel een Kerstkindje, namelijk dat Kind hetwelk voor ons te Beth lehem werd geboren en aan de wereld de zaligheid heeft gebracht. Hij leeft nog heden ten dage. Waarom zou er geen Kerstkindje bestaan?" „Maar man," zei nu de vrouw op verwij tenden toon, „dat is te veel;»dat is verkwis ting!" Zij had inmiddels de hoedendoos open gemaakt en een paar warme met bont ge voerde handschoenen daarin gevonden. On danks den verwijtenden toon straalde heur gelaat van genoegen. „Die dingen zijn niet zoo duur als het wel lijkt. Het pelswerk is van den otter, dien ik geschoten heb en welken de rentmeester van den vorst mij ten geschenke heeft, gegeven' ter belooning voor mijn goed schot," her nam hij, „En dien hebt je immers verkocht, Ber tóld." „Dat heb ik wel gezegd, en ik heb hem ook verkocht en ik heb ook destijds je drie thalei gegeven; maar, weet je, kindlief, een otter vel is ruim dertig thalers waard en toch eigenlijk nog niet kostbaar genoeg voor m a dierbare vrouw.... Maar, Marie, wat is dati voegde hij er eensklaps met gefronst voor hoofd hij. „Dat had je mij niet mogen aan. doen: torn terstond 't gouden hoedsnoer eraf.' (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 8