Nagekomen berichten BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK STADSNIEUWS. DE SPAARNEBANK AMSTERDAMSCHE BEURS. beiast zich met de uitvoering van effectenorders. defect. DE LANDWEER NAAR HET KAMP! EEN COMPLOT TEGEN HUERTA. I8Ü&EZÜSI0&.SS. KOERSEN VAN HEOEN, 2 Febr. Amalgamated V"i Smelting en Ref, Comm. Car en Toundry Common Erie Common Kansas City Common Marine Pref. Marine 2e Pref. Mexican Common Missouri Common Pittsb.Coa Common South. R. Common Denver Common Rock Island Common Steel miii Common Topeka Common Union Common Wabash Pref. Wabash Kon. Petroleum a Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden a 2% pCt N. W. S. J 3 pCt Cert N. W. S. Common Peru t Pref. Peru Bindley Amsterdam Rubber Nederl. Rubber Gecous, Petroleum Orion i iiimi Gew. Dordtsche Intern. Rum. Pefr, a United Cigar Prolongatie Amerika, terugl. Tabakken luier. 78s/,6 l<XA/9 Wh miEUWE ©.RACIST 88, HAARLEM DUITSCHLANU Gevolgen van Zabern. De regeering van Elzaa is afgetreden. Slechts de stadhouder, graaf von Wedel, aeeft zich bereid verklaard, nog een paar maan den in functie te blijven, om de nieuwe regee ring op de hoogte te brengen. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit goed- onderrichte bron. dat tot stadhouder in Elzas- Lotharingen benoemd zal worden de tegen woordige minister van landbouw in Pruisen, von Schorlemer-Lieser, en dat de distrietspre- iident von Metz, baron von Gemmingen, de plaats van den minister Zorn \on Bulach zal innemen. Een later bericht evenwel zegt dat baron von Ichorlemer, naar de ,/Voss. Zeitung" verneemt, jm persoonlijke redenen voor het aanbod be dankt heeft. Volgens het blad zou thans een Pruisische prins voor het hooge ambt in aanmerking komen. De verschillende regeeringspersonen van Elzas, aan wie eervol ontslag is verleend, zijn rost onderscheidingen begiftigd. Volgens een Reuterdepêche uit Berlijn is Staatssecretaris frhr Zorn von Bulach eervol van zijn ambt ontheven. Hem is verleend de troon van de Rooden Adelaar-orde eerste klas, terwijl hij tevens in de eerste kamer van Elzas- Lotharingen zitting zal nemen. Het verzoek om ontslag van de staatssecre- trissen Petri en Mandel is aangenomen. Eerst genoemde kreeg de kroonorde lste klasse, laatstgenoemde de ster der roode Adelaar-orde tweede klase. Staatssecretaris Kochler blijft in functie. Oberpraesidialrat graaf von Roedern is tot staatssecretaris benoemd, hij heeft de porte feuille voor binnenlandsche zaken aanvaard. Raadsheer bij het rijksambt, frhr. von Stein. is tot leider van de afdeeling voor landbouw en apenbare werken benoemd met den titel van staatssecretaris. Zou hiermede nu de Zabern-historie voorgoed beëindigd zijn FRANKRIJK, Z. H. de Paus en Frankrijk. De „Croix" publiceert een schrijven van den Paus aan den aartsbisschop van Parijs, kardi naal Amette, in antwoord op een brief, door den Aartsbisschop bij gelegenheid van het Kerstfeest aan den Paus gezonden, waarin hij den H. Vader o.m. mededeelt, dat hij in den loop van 1914 de basiliek van H. Hart plechtig hoopt te consacreeren. Aan het schrijven van den Paus, dat voor de gezindheid van Frankrijk zeer teekenend is, ontleent de Msb. het volgende: „Wij hebben uw brief met groote vreugde des harten gelezen, wijl hij Ons een nieuwe be wijs bracht van uwe groote aanhankelijkheid jegens ons, en Ons nieuwe verblijdende tee kenen aankondigen van de geleidelijke herle ving van den Katholieken geest in Frankrijk. Niets inderdaad is Ons dierbaarder dan het heil van de Kerk van Frankrijk, en sinds lang stellen Wij met vaderlijke zorg en teedere toe genegenheid alle pogingen in het werk om haar kwalen te genezen. Moge, zoo bidden wij, het veel beminnend Hart van Onzen Verlosser en Zaligmaker, aan hetwelk geheel Katholiek Frankrijk in het be roemde heiligdom van Parijs is toegewijd, wel dra dè ware geneesmiddelen aanbrengen. Van ganscher harte hopen Wij, dat de wen- schen, Ons bij-het geboortefeest van Jezus toegezonden, en getuigend van uwe groote ge negenheid voor Ons, zich door deze godde lijke weldaad spoedig mogen verwezenlijken. Met dezen weqpch verleenen Wij aan u, Onzen dierbaren Zoon, aan uwe geestelijkheid en aan uw volk den apostolischen zegen, als onder pand der hemelsche genaden en als bewijs van Onzen vaderlijke welwillendheid." Tweedracht onder de roode broeders De Fransche roode heeren kunnen het samen niet al te best meer vinden en hun partij ver brokkelt in meerdere stukken en stukjes. Naar Fransche bladen melden, dreigt weer een zekere groep leden der socialistische partij zich van de overige leden af te scheiden en sen' eigen fractie te vormen. Deze „malcontenten" zijn de vroegere Kamer afgevaardigde Allemane en zijn volgelingen. Hun grieven tegen de oude roode collega's ko men hierop neer, dat deze te veel doen aan po litiek en te veel accoordjes maken met de bur gerlijke partijen. De „afgescheidenen" vinden, dat er meer voor den werkman moet worden gedaan en daarom hebben zij tot de oprichting der nieuwe fractie besloten, die zich „parti ouvrier" zal noemen en zich uitsluitend met sociale kwes ties zal bezighouden. Verder zal de nieuwe partij, naar in een desbetreffend manifest wordt medegedeeld, zich verre houden van de .démagogie réformiste," waarin de socialis tische partij is ondergegaan ITALIë. Een oordeel over Z. H. Paus Pius X. De „Petrusblatter" ontleenen aan „Aurora' een Christelijk maar niet-Katholiek weekblad te Buffalo het volgende markante oordeel over het pontificaat van Pius X. „Pius X is wellicht een der grootste Pausen, die de Kerk in lang gehad heeft. Hij is voor alles Katholiek en dat wordt hem ten kwade geduid. Pius X verheft het geloof weer in zijn reinheid en in zijn volle kracht. Ieder van zijn decreten wekt verwondering en bewondering. Hij spaart niets en niemand. Hij brandmerkt de secten en modernisten; hij schrijft de Com munie op zevenjarigen leeftijd voor. Men heeft te kiezen of te deelenKatholiek of niet. En Pins X heeft gelijk. Het Katholicisme, eenmaal bevrijd van de intellectueelen, die het verzwak ten, zal weder tot een machtige, innerlijk-eene armee worden en wat het van intellectueele zijde verliest, wint het aan energie en daad kracht." llier iets bijvoegen zou zijn, dit heerlijke oordeel over onzen grooten Paus verzwakken! Kardinaal Gennari t. Naar de „Msb." uit Rome verneemt'is Kardi naal Gennari overleden. Hjj was sinds twee dagen lichtelijk ongesteld, maar Zaterdag werd zjjn toestand plotseling zoo ernstig, dat de ge neesheer den biechtvader en de familie waar schuwde. Te half twee overleed de kardinaal. Zjjn lijk zal in het paleis Borghese, waar de kardinaal woonde, op een praalbed worden ge legd. De „Msb." geeft de volgende levensbijzonder heden. Kardinaal Casimiro Gennari werd 27 December 1839 te Maratea geboren. In 1863 werd hij priester gewijd en in 18S8 tot. bisschop van Cossuersano benoemd. Paus Leo XIII riep hem in 1897 naar Romo en benoemde hem tot tit.-aartsbisschop van Le- panto en assessor van het H. Officie. In 1901 werd mgr. Gennari tot kardinaal gecreëerd. Kardinaal Gennari is schrijver van verschil lende werken, o.a. van den apologetischen catechismus, welke in verschillende talen is vertaald, en oprichter van het tijdschrift „II Monitore Ecclesio." ERGERLIJKE GEESTIGHEID. Door de linksche pers hier te lande wordt in heilige onnoozelheid een „grap" nage bauwd, waarvan een anti-katholiek Parijsch blad de primeur zich bezorgde. De korte zin van het omstandige „verhaal" is deze, dat Z. H. de Paus den modernen wuften mode-dans zich heeft doen deinon- streeren, en daarin volstrekt niets kwetsends heeft bevonden. De moraal is doorzichtig. Wij meenen, dat znlke lompe spotternij eigenlijk geen tegenspraak waardig was. De „geestigheid" ligt er te dik op, dan dat men een oogenblik aan de waarschijnlijkheid van zulke misselijkheden zonde gelooven. Te meer, daar nog pas door de Kerkelijke Over heid van de Eenwige Stad zeer ernstig is gewaarschuwd tegen dit insluipspel van half- barbaarschen bodem. Nu men ons echter met vragen aan boord bomt, welke het vermoeden wekken, dat er ook onder ons worden gevonden, die zich door het mom van serieuze journalistiek der anti-katholieke pers laten misleiden, zegt de Msb., zij hier even aangestipt, dat het leuter praatje, waarop wij doelen, zeer beslist uit Rome is tegengesproken. Meer willen wij er ten respecte van onze lezers niet van zeggen. DE SCHIPPERS TEGEN ZAANDAM. Zooals men weet heeft het Zaandamsche ge meentebestuur, dat met losse hand het geld heeft rondgestrooid onder gemeenteambtena ren, onderwijzers en gemeentewerklieden, ten koste natuurlijk van de gemeentenaren, die niet het geluk hebben Zaandam met hoofd of hand te dienen, maar wel voor de noodige dubbeltjes hebben te zorgen, het havengeld met 100 percent verhoogd. De schippers waren daarover allesbehalve te spreken en op de vergadering van „Schut- tevaer", te Rotterdam gehouden heeft men zijn hart eens gelucht. Nu staan de schippers algemeen bekend als luidjes met helder verstand en een gezond oor deel. Het is daarom wel eens interessant te ver nemen, hoe zjj over onze eerste roode gemeente, Zaandam, denken. De afdeeling Hoogeveen meent, dat als men te (Zaandam de gemeentefinantiën in de war wil sturen, men daar de schippers niet voor op behoeft te laten draaien. De afd. Zaanstreek was van oordeel, dat men blijkbaar niet gemak kelijk aan dubbeltjes kan komen, als men een modelgemeente wil maken; de afd. vreesde dan ook dat mgn daarmede fiasco zal lijden. De heer Volker vond het het meest gewenscht, de be- stuurderen van Zaandam hun gang maar te la ten gaan, totdat hun de oogen opengaan voor hetgeen zij doen voor den ondergang van Zaan dam. Heel vleiend is dit alles voor den heer Duys en zijn vrienden niet zegt „de Geld." En het besluit van „Sehuttevaer" om er bij de autori teiten op aan te dringen dat de nieuwe haven verordening niet wordt goed gekeurd, zal de Zaandamsche hoogmogenden misschien tot een beetje voorzichtigheid in hun financieele spron gen aanmanen. DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. Ingevolge een besluit der algemeene ver gadering van de visscherij beroepsvereeni- ging „Onze Toekomst", welke vereeniging op enkele visschers na, de geheele vloot ln zich sluit, zal het bestuur zich per adres wen den tot den minister van Waterstaat, met het dringend verzoek, af te zien van de plan nen tot drooglegging der Zuiderzee, aange zien vanaf het oogenblik, dat daartoe de eer ste daadwerkelijke stap wordt gedaan, de gansche visschersbevolking aan den Oostwal met algelieele broodeloosheid bedreigt wordt, omdat niet te verwachten is, dat den vis schers behalve een vergoeding voor het dan waardeloos geworden materiaal, een behoor lijke toekomst zal worden verzekerd. Van het adres zullen afschriften gezonden worden aan alle leden der Tweede Kamer eu aan de zustervereenigingen in alle plaat sen aan de Zuiderzee. Inbraak in een bank van leening. In verband met de inbraak in de Bank van Lee ning te 's Gravenhage, werden twee perso nen aangehouden, die reeds vroeger in die Bank inbraken, doch toen werden betrapt. Zij konden thans echter hun alibi bewijzen en zijn daarom weder op vriie voeten gesteld. De waarde van het gestolene is nog niet nauwkeurig vast te stellen, maar wordt op 8000 a .10,000 begroot. Mazelen. Te Katwijk heerschen onder de kinderen in hevige mate de mazelen, Van af 1 Januari tot en met den 29sten werden 40 kinderen door deze ziekte aangetast. Allen zijn gestorven. Plotselinge dood. Vrijdagochtend om streeks half elf werd de 80-jarige weduwe mej. Wilderman dood in hare kamer gevon den in het pension van mej. v. L. op den Oudezijds-Achterburgwal 139 te Amsterdam, waar zü" een achterkamer in buur had. Er werd aan misdaad gedacht en door de justitie werd een onderzoek ingesteld. Dit onderzoek gaf echter geen enkele aan wijzing- om aan misdaad te denken. De justi tie houdt echter nog beslag op het lijk, tot een nader onderzoek is ingesteld. Treinvertragingen. Men meldt uit Am sterdam aan de Msb.: Zaterdagmiddag te 5 uur raakte do spoor brug aan den Omval in het ongereede, door dat een vrachtboot de brug scheef voer. Trein 5 nur 5 min. W. P. kon het station niet bln- nenloopen. De reizigers werden met een daar voor speciaal uit Amsterdam vertrokken trein afgehaald. Te half zeven uur was de schade weer hersteld. Men meldt aan de Msb. uit Hoogezand; Bij bet rangeeren met den goederentrein 1925 liep bij wissel no. 10 een wagen uit het spoor, welke echter met de in den trein aan wezige hulpmiddelen weder daarop gebracht werd. De trein vertrok van hier met bijna 4 uren vertraging. De gezonken onderzeeër. Betreffende bet ongeluk met de onderzeeër te Vlissingen meldt men nog het volgende: Het water was binnengekomen door de on derste boeglanceerbuis, die 45 centimeter wijd is. Voorloopig valt niet uit te maken waar aan het openstaan van beide kleppen van deze laneeerbuis is toe te schrijven. De verdronken bankwerker Kramer, die nog niet lang op de fabriek „De Schelde" werkzaam was, is uit Amsterdam afkomstig. Hij laat een weduwe met één kind achter. De voortvluchtige bankiersbediende ge pakt. Zondag heeft, naar de M. C. meldt, de comm. van politie te Tilburg, de lieer Soun- tiens, te Antwerpen de hand gelegd op de Bordes, de bankiersbediende uit Breda, die er met ongeveer 85,000 vandoor was. Hij was nog in het bezit van 41,800. Hij was Zaterdagmiddag in Tilburg bij een vriend geweest, had met dezen 12 verteerd en mee gedeeld, dat bij via Breda naar Antwerpen zou gaan per auto. Onmiddellijk na zijn vertrek waarschuwde de vriend de politie in Tilburg, waarop de commissaris aldaar naar Breda per auto in specteur Stellenboom en rechercheur Vinck verwittigde, waarop zij de Bordes per auto nareisden, met het gevolg dat de jongeman werd ingerekend. BLOEMEND A AL. Personalia. Bij resolutie van den Mi nister van Koloniën, van 27 Januari is J. B. Riders, te Bloemendaal, gepensionneerd onder luitenant, 2de-luitenant-titulair van het Neder- landsch-Indische leger, ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië, ten einde daar te lande te wor den geplaatst als divisie-commandaCtit der 2de klasse bij de gewapende politie. De Keniiemer Electriciteis-Maatschappij. De Kennemer Electriciteits-Maatsehappij keert over 1913 een divi'dend uit van 6% pet. Verleden jaar was het 6K pet. Gemeenteraadsverkiezing. De Vrijz. Dem. Bond heeft besloten bij de a.s. gemeenteraads verkiezing één candidaat te stellen. Het be stuur stelde voor twee candidaten te stellen. De S. D. A. P. heeft zich verklaard voor zelfstandig optreden bij deze verkiezing. HKRW STEDE. J. v. cL Putten, f Alhier is op 76-jar5gen leeftijd overleden de heer J. v. d. Putten, ruim 24 jaar doodgraver op de algemeene Begraafplaats. Een waarschuwing. Men schrijft ons: Donderdag a.s. treedt in een vergadering van de gemeentewerklieden-vereeniging Ds. N. Schermerhorn op als spreker, dien men ons noemt als volbloed anarchist. Alle moeite wordt gedaan om menschen naar deze bijeen komst te lokken, maar we willen de katho lieken bij deze dringend waarschuwen niet naar die vergadering te gaan. Woningbouw. Naar men ons mededeelt zul len onder deze gemeente aan de Pijlslaan een 60-tal huizen verrijzen van twee woningbouw verenigingen. Begin Maart zou met den bouw reeds aangevangen worden. HOUTRIJK EN POLANEN. Woningbouw-vereeniging. De Staatscourant bevat de statuten van de Woningbouw-vereeni ging „Zwanenburg" alhier. PERSONALIA. Voor het examen aan de Middelbare Tech nische School voor Bouwkunde te Utrecht, is o.m. gelaagd de heer J. C. Cromjongh, alhier Zaterdagmiddag half zes geraakte nabij de Turfmarkt een tramwagen der E. S. M. de fect. Hij moest opgeduwd worden naar het Heerenhek. R. K. SLAGERSGEZELLEN. „St. Joris" de Haarlemsche R. K. Slagers- gezellenvereeniging, heeft gisterenavond haar eersten jaarfeestavond gehouden in de groote zaal van het gebouw „Sint Bavo": De feestrede werd uitgesproken door den heer W. Mooiman, uit Rotterdam. De rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" verleende hare medewerking en had veel suc ces. Het was eeu genoegelijke avond. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. Woensdag a.s. den Ten Februari houdt het natuurkundig gezelschap van 't Departement Haarlem der Mij. van Nijverheid een cursus avond, waar Dr. J. J. Hallo van s Gravenhage als spreker optreedt. Behandeld wordt 't on derwerp: Theorie van liet licht en gepola riseerd licht. Met lichtbeelden en proeven. R. "K. PROPAGANDACL'UB „'ST. PETRUS". Vrijdagavond j.l. hield de R. K. Propaganda- club „St. Petrus" te Schoten (stadsgedeelte) haar jaarvergadering, dié de voorzitter de heer Sliser, met gebed opende. Hij heette de aanwezige leden en voornamelijk de beide WelEerw. Heeren kapelaans en enkele be stuursleden der R. K. kiesvereeniging harte lijk welkom. De notulen en het jaarverslag van den penningmeester werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat liet Z. D. H. den Bisschop heeft behaagd,, de statuten en het reglement goed te keuren, en den WelEerw. Heer J. v. Veen tot Adviseur te benoemen. Met eenige hartelijke woorden werd de nieuw benoemde Adviseur geïnstalleerd. Ook kapelaan van Veen voerde het woord. Hij hoopte dat de club zich steeds in een ge- stadigen bloei moge verheugen. Daarop komt aan de orde de kiezerskweek. Besloten wordt dat met te beginnen 5 Fe bruari tot en ïiiet de 12de zitting zal wor den gehouden in een der beide lokalen van de kerk, des avonds van 8 uur tot half tien, om inlichtingen te geven voor de kiezerslijst. Er zal voor den öden Februari nog een circu laire worden verspreid om de R. K. inwoners van Schoten op die zittingen attent te maken. Van de rondvraag werd door een der leden gebruik 'gemaakt. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met gebed. OUD-MINISTER TALMA. De. A. S. Talma, oud-minister van Land bouw te 's Gravenhage, komt voor op het zes tal, opgemaakt ter voorziening in de vaca ture der Ned. Herv. Gem. te Bennebroek. PAARD EN WAGEN. MET TWEE PER SONEN TE WATER. Gistermorgen half negen geraakte op den Schalkwijkerweg, nabij de lakfabriek een met j paard bespannen melkwagen, toebehoorende aan H. te Zuid-Schalkwijk en bestuurd door diens zoon, in het water van liet Zuider Bui ten Spaarne. De vrouw en de dochter van H., die in de wa gen zaten, geraakten eveneens te water. De zoon wist bijtijds van den bok af te springen. Door handreiking- werden de beide vrouwen door omstanders uit het water gehaald. Ook het paard en de wagen werden op het droge ge bracht. In de woning van den heer Stolp, di recteur der lakfabriek, konden de vrouwen zich van droge kleederen voorzien. Het ongeluk had plaats doordat van de tegenovergestelde zij de een voertuig aankwam en H. om dit te ont wijken, te ver uithaalde en zoodoende in het water reed. Vermoedelijk zullen dit jaar de oefeningen van het 21e Bataljon Landweer-infanterie van dit distriet plaats hebben van 24 tot 29 Augus tus in het kamp bij Laren en wel de lichtingen 1912 en 1913. Het kader komt 21. Augustus te voren op hij het 10e Regiment infanterie te Haarlem. WAARHEEN? G. v. d. B„ sigarenwinkelier, wonende Wagenweg 114, vermist een rijwielrek, dat voor zijn winkel stond. HAARLEMSCHE BOND VAN SCHIETVER- LENIGINGEN. Stand winterkampioenwedstrijd „Voor Vaderland en Koning," le afd.: 909, 914, 910: 2733; 2e afd.: 902, 897, 883: 2681 5415, Hoogste korpssehutter, A. J. v. d. Burg, 565. Generaal Joubert, le afd.: 899, 921, 889: 2709; 2e afd.: 855, 872 verder onbekend. Generaal van Merlen le afd.: 902, 885, 899: 2686; 2e afd.800, 827, 8732500 5186. Hoog ste korpssehutter, F. P. Hekker, 544. Claudius Civilis, le afd.: 898, 886, 869: 2653; 2e afd.: 782, 870, 840: 2492 5145. Hoogste korpssehutter L. Smeenk, 558. „Bloemendaal Commando," le afd.: 889, 868, 836: 2593; 2e afd.; 687, 748, 817: 2252 4845. Hoogste korpssehutter, D. C. Houtgraaff, 545. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 30 Jan. d. van J. S. Boerrigter— Godefrooi. 31 Jan. z. van L. H. v. d. Eijk- hofFriskus d. van H. P. J. dè Beer Nomes. d. van E. BoelmanVeldhuizen. z. van M. Hellekamp—van Rodenrijs. d. van L. P. F. Korting—Flipse. 2 Febr. d. van G. C. FranckVisser. 1 Febr. d. van A. LijnzaatStam. 2 Febr. z. van E. J. Knijper Toeset. Overleden: 31 Jan. J. Th., 2 dagen, z. van J. Verkruissen, Klarenbeekstraat. BINNENLAND. GESTIKT. Men seint one nit Rnnrlo: Bij de vechtpartij die Zaterdagavond ont stond tusschen den melkslijter van M. en J. L. bleef L. plotseling dood. Van der M. werd aan een onderzoek onder worpen, doch spoedig weer op vrije voeten gesteld. Vermoedelijk is de doodsoorzaak dat bij een pruim tabak in den mond had en deze inslik te, tengevolge waarvan hij gestikt is. EEN SPOORWEGONGEVAL. Men meldt ons: Gisteravond omstreeks 5 nur had er op bet stationsemplaeement to Veendam een spoor wegongeval plaats. Tijdens het rangeeren ge raakten door verkeerden wisselstand twee zwaar beladen Duitsche wagens buiten het spoor. Van den een en wagen, een zg. truck wagen, beladen met zwaar ijzerwerk, geraak te de eene truck diep in het grint, terwijl de andere wagen met een as ontspoorde. Uit Stadskanaal werd telegrafisch werkvolk ont boden, hetwelk spoedig ter plaatse kwam. Na eenige uren was alles weder opgeruimd. Er ontstonden geen persoonlijke ongelukken; ook de materieele schade is niet groot. Er ontstond alleen vertraging in den rangeer dienst, zoodat de treinenloop geen stoornis ondervond. BUITENLAND. NEW-YORK, 2 Febr. ITit Mexico wordt ge seind, dat een nieuw complot tegen Huerta is ontdekt. Dit complot is op touw gezet door Felix Diaz. Er zijn reeds vele arrestaties ver- richt. Huerta is thans door een schare van geheime politie-agenten omgeven. Er zijn verschillende geheime bergplaatsen van wa pens en ammunitie ontdekt. Volgens loopen- de geruchten zullen allen, die bi.i het com plot betrokken zijn, gefusilleerd worden. HEVIGE GASONTPLOFFING. LEIPZIG, 2 Febr. In den afgeloopeu nacht heeft in het Gutenberg's Buchhandlungshaus een buitengewoon ernstige gasontploffing plaats gehad. Toen eenige leden van het hulp personeel zich in hunne slaapvertrekken be gaven, ontdekten zij een sterke gaslucht. Zjj keerden naar de koldcvo'diening terug om een onderzoek naar de oorzaak daarvan in te stellen. Zij begingen evenwel de onvoorzich tigheid een open licht daarbij te bezigen. Toen zij de deur der kelderverdieping openden, ontstond een hevige ontploffing, waardoor in d enkelder en op de parterreverdieping brand ontstond. In een hooger gelegen danszaal werden de dansende paren teg enden grond geslingerd. Er is een ernstige verwoesting aangericht. De brand werd spoedig geblusebt. Vier personen tot het hulppersoneel behoo- rende werden zwaar en een ander persoon licht gewond. SCHEEPSRAMP. LONDEN, 2 Februari. Uit Farmouth wordt gemeld: Het zeilschip Hera, uit Hamburg af komstig-dat de koers was kwijt geraakt, i? in volle vaart op de Pull rotsen geloopen. Het schip bekwam een groot lek en zonk oogenblikkelijk. 19 man van de equipage ver dronken, slechts 5 eerden gered. DE ZABERN-HISTORIE. BERLIJN, 2 Februari. Overste von Reu ter bekend uit de Zabern-geschiedenis, zal naar Frankfort a.d. Oder verplaatst wordei en luitenant von Forstner naar Bromberg AFTREDEN VAN ESSAD PASJA. ROME, 2 Februari. Volgens de „Tribuna" zal Essad Pasja Dinsdag de regeering van Centraal Albanië aan de leden der Interna tionale Controlecommissie overgeven. De com missie zal Essad Pasja opdracht geven om den Prins von Wied tegemoet te reizen en hem in naam van Albanië te begroeten. 'DE PRESIDENT VAN FRANKRIJK EN DE JOURNALISTEN. PARIJS, Februari. President Foincarè heeft gisterenavond aangezeten aan het ga ladiner der Vereeniging van Republikeinsche Journalisten, waartoe de president jaren lang heeft behoord. In antwoord op een tot den president gerichte tafelrede hield president Poincaré een toespraak, waarin hij de jour nalistiek huldigde. Hij wees er op, dat hij zelf journalist geweest is en hem het journa. listenbloed nog zoo in de aderen zit, dat hem soms de handen jeuken om naar de pen te grijpen en te .antwoorden op tegen hem ge richte artikelen. De rede van den president waarin de humor niet ontbrak, werd luide toe gejuicht. PAUL DEROULèDE. PARIJS, 2 Februari. Gisteren is het stof felijk overschot van Paul Deroulède van Niz- za naar Parijs overgebracht. De patriotten Liga had alle leden opgeroepen om tegenwoor- tig te zijn bij de aankomst van den trein. Do stoet moest de halve stad doorkruisen op weg naar het kerkhof van St. Cloud, waar lieden de teraardebestelling plaats had. Voor den inbond dezer Rnbriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt, den inzenders de copie met teruggegeven. NIET NETJES. Aldus moet ik betitelen de woorden gespro ken, door een agent van politie j.l. Zaterdag avond tot een der wakkere colporteurs der „Roskam". Toen genoemde colporteur voorbij dezen agent liep, roepende: „Koopt en leest de Ros kam, enz.", zeide genoemde politieman zooiets van: B.... je dood. Toen de colporteur het mij vertelde was mijn eerste gedachte: niet erg netjes. Mijnheer de Hoofdredacteur, U zou ik wil len vragen: mag een agent van politie, in dienst zijnde, dat zeggen? Is dit neutraal? Zou hij dit soms 'tegen de colporteurs dei Volksstem ook wel zeggen? Zoo ja, dan heeft hij blijkbaar weinig opvoeding genoten. Met de hoop dat het niet meer zal gebeu ren, besluit ik deze korte mededeeling, U mijnheer de H. R. dankend voor de verleende plaatsruimte. K- (Opgegeven door „DE SPAARNEBANK**, Nieuwe Gracht 98 (Telefoon 2088). Alhier). Koersen van latere ongeveer 2 uur. koersen. 69'/, 518/4 817/s 27 141/, 13*4 Wm 22 26 208/, 128/4 66l/2 1631'. 31/4 10?/B 6291/Ö 169 152 671 'o 78 2 9 478/4 103 1481/g 4J 2111L 92 185 120 621'j tl/o 781/g 6SI/4 613/, 313/4 263/4 147/, 183 /8 241/, 217/S 2611/ie iO 121/s 663/;c 1011/' 163 103/g 6271/a 9?/s 47 »/g 149 40 211 91 51»/4 4i/?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2