^tmrrwrmr Üi« illT 0E¥ OWHËK laique" in het staatsblad zal verschenen, en in alle gemeenten zal worden aangeplakt, behoeft men slechts, om het misleide volk voor te lich ten, er boven te plakken een afdruk van het telegram, dat Fürst von Bismarck op 16 No vember 1876 aan Von Aruim, Duitsch gezant te Parijs zond. „Ik ben," seinde de rijkskanselier, „een strijd tegen de Katholieke Kerk begonnen, die lang en misschien verschrikkelijk zal zijn. Men ral mij van vervolging beschuldigen, en mis schien zal ik er toe over gaan. Maar het moet, teneinde de vernedering van Frankrijk volko men te maken. Ik Lcrliaal het, de Jacobijnen van Frankrijk helpen ons hierbij, zij spelen in onze kaart. Hetgeen in aanval uit staatkundige overwegingen, bestrijden zij nit anti-religieus fanatisme. Vun hun medewerking zijn wij zeker." Aan d ze medewerking heeft het inderdaad nooit gnibrokeu en tegenwoordig is de verne dering van Frankrijk groot genoeg om te con- jtateeren, dat de politiek van Bismarck, gehol pen door de Jacobijnen, heeft gezegevierd. Dit is het werk van Clemenca'i, Jaurès en heel de zwerm bloeards." PORTUGAL. Woelingen. Portugal en woeling, 't zijn de laatste jaren namen, die elkaar dekken. Op 't oo yenbuk is de toestand weer alles behalve zuiver. Lr ioopeu geruchten, dat in de Noorde lijke provinciën een inval is gedaan door de royalisten. Of dit echter waar is, is nog niet met zekerheid te zeggen. Wel staat het vast, dat. de regeering, die voor oen nieuwe beweging der roya.isten schijnt te vreezen, troepen naar de grenzen kceR gezónden. tien moet hierbij wel in het oog houden, da- cr aanstonds gedacht wordt aan en ge sproken over royaliauche woelingen, ter wijl het later dikwerf blijkt, dat de roya- lis.cn er geheel buiten staan en de bewe ging te danken is aan rovolu-ionnairen, die zien niet met de regeering één gevoelen. Volgens ecu telegram uit Oporto is daar een bom ontploft op de markt, die veel scha. e heeft aangericht, maar gelukkig geen slachtoffers heeft gemaakt. Ook te Lissabon zijn op verschil.ende punten van de stad bommen ontpkft, waardoor groote scha de is aangericht. Of er gewonden zijn weet men niet. De spoorwegmaatschappijen hebben nog tnoeilijkneden te kampen. Zij hebben beslist geweigerd, om de on-slagen beambten weer in dienst te nemen, daar deze de betvcr# kers van do laatste staking zijn geweest. Bi zet natuur .ijk kwaad bloed onder de arbei ders en men vreest, dat weldra een nieuwe beweging ernstiger dan de eerste, zal ont staan. ZUID—AFRIKA. Dc verbauning der revolutionnairen. Gaven wjj gisteren eenige persstemmen over de ui .etting der leiders van de misdadige woe ling in Zuid-Afrika en spraken wij met een enkel woord over de rede van minister Smuts, thans zullen wij op deze laatste wat uitvoeri ger terugkomen en dit wel aan de hand van een uitvoerig telegram uit Londen aan de Tel. De redevoering, welke generaal Smuts in het Zuid-Afrikaansche parlement heeft gehouden, maakte, zoo lezen wij, een diepen indruk. Alleen de leden der arbeiderspartij namen ■en dof stilzwijgen in acht, terwijl alle andere parlementsleden een luid gejuich aanhieven, toen minister bmuts de krachtige maatregelen der regeering tegen een beweging, welke de maatschappij in gevaar bracht, en zelfs een op stand onder de inbooilingen had kunnen ver wekken, in bescherming nam en verdedigde. De redevoering boeide vooral zoo en maakte vooral een zoo diepen indruk door haar rustige overtuigingskracht, en de meesterlijke duide lijkheid en bekwaamheid, waarmee de- spreker tlle feiten en argumenten 'naar voren bracht en in het helderste licht plaatste, en den groei der propaganda voor de vakorganisatie als een groot kwaad schilderde. Minister Smuts' redevoering trok bijzonder de aandacht in de passage, waar hij verklaarde, dat de toestand, tot dezen tijd zonder voor beeld, de regeering dwong om een grooter troe penmacht te mobiliseeren dan de Boeren in den laatsten oorlog op de been hadden kunnen bren gen. Spr. beschreef Bain, een der gedeporteerden, •Is een hoogstgevaarlijk mensch, een soort desperado, dien hjj reeds kende, toen hij nog geheim agent in de republiek Transvaal was. Poutsma roemde de minister een „sinister indi vidu" nog gevaarlijker dan Bain. Voorts herinnerde de minister aan de vorige staking, in Juli van 1913, toen de regeering den ■takers tegemoet kwam en hunne eischen ge deeltelijk inwilligde, hetgeen deze laatsten dadelijk als een groote overwinning voorstel den en er gebruik van maakten onrnog vele andere concessies te cischen, op straffe van op hieuw te staken. Generaal Smuts zeide o.a.: „Het zwaarste, wat men ooit van mij ge tergd heeft, wat ik ooit heb moeten doen, dat was: mijn naam te zetten onder deze overeen komst der regeering met Bain, maar vernede ring en ongunst moeten wij ons soms laten welgevallen als het gaat om het land een groo- ten dienst te bewijzen." De minister verklaarde Verder, de vakvereenigings-propaganda een luivelsch werk te achten, erger dan wat ook, hi kenschetste de geheele vakbeweging als zoo- la nig. Ten slotte eindigde Generaal Smuts zijn re- 'Jen die 2K uur duurde, met te zeggen, dat de fcrgentie, de ernst en het buitengewone karak- )er van de crisi» eS het succes van de mant- Vgelen genomen gedurende den staat van be- Wg. de afkondiging daarvan rechtvaardigden, terwijl hij zeide, dat de regeering gerechtigd Was tot de deportatie met het oog op het alge- Been welzyn. Hij citeerde gedeelten uit de Redevoeringen, welke de verbannen werklieden- leiders hadden gehouden om aan te toonen, dat tij op de revolutie en een burgeroorlog aan stuurden. In de gewone wetgeving zeide hij is immer rekening gehouden jast een der- gelijken toestand, welke inderdaad niet anders was dan een burgeroorlog. Hierna werd de zitting verdaagd. DE BALKAN. Hoe de toestand Is. Er is den laatsten tijd weer veel reden om over den Balkan te spreken, al is het dan niet juist omdat oorlogsgevaar dreigt. De Grieksche Kroonprins gaat zoo dik wijls naar Boekarest, dat verondersteld wordt, dat hij een oogje heeft op de dochter van den Roemeenschen troonopvolger, prinses Eli zabeth. Niet erg prettig voor hem, dat zooiets maar terstond aan de groote klok wordt gehangen en wereldkunlig gemaakt; zoowel in Griekenland als Roemenië zou men een verbinding tusschen beide koningshuizen gaarne zien. Na dit idyllische nieuws gebeurt op het Balkanschiereiland nog wel het een en ander, dat er niet vreedzaam uit ziet. Grieken en Albaneezen kunnen blijkbaar niet zoo goed overweg als de Grieksche kroonprins met de dochter van den Roemeenschen troon opvolger. Een Grieksche patrouille toch werd door AJbaneezen aangevallen en verloor drie man aan dooden en drie aan gewonden, terwijl acht man vermist worden. Aan den kant der Albaneezen sneuvelden vjjf man. De Grieksche regeering heeft de aandacht der mogendheden gevestigd op de invallen der Albaneezen. Wat Albanië zelf betreft, daar schijnt de binnonlandsche toestand langzamer hand wel te verbeteren. Nu wordt nog eens zou het nu definitief waar zijn? medegedeeld, dat de Interna tionale Controle-commissie het ontslag van Essad pasja' verkreeg en bovendien, dat deze naar Potsdam zal gaan, om den Prins von Wied de kroon- van Albanië aan te bieden en hem naar zijn nieuw vorstendom te geleiden. 't Is wel slim om daar Essad pasja op af te sturen: dan is men tegelijkertijd gerust, dat hij zich kalm zal houden. Dat wil blijkbaar Bulgarije ook Er gingen geruchten van een bondgenoot schap door Bulgarije met andere Balkanstaten aan te gaan. Doch dit wordt door Bulgarije tegengesproken en aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van Bulgarije in het buiten land is opgedragen de regeeringen, bij welke zij geaccrediteerd zijn, te verzekeren, dat Bul garije mot vredelievende gevoelens bezield is en dat do geruchten omtrent een bondgenoot schap met andere staten van allen grond ont bloot zijn. Ziedaar in het kort de toestand op deü Bal kan. Heel wat beter en vredelievender dan eenige maanden terug. Het oonipc wat eenige bevreemding en mis schien ontstemming zou kunnen veroorzaken is het bericht, uit Boekarest van de ,.BasaT rabki Tirsma" die mededeelt, dat de Bulgaar- sche officieren, die de lessen volgen aan Rus sische militaire scholen, telegraphisch naar Bul gar ij teruggeroepen zijn. Wat daar achter zit,?.... CTITNA. Een eigenaardige toestand. Men weet waarlijk niet, wat te denken van den zonderlingen toestand, die op het oogenblilc in China heerseht. De president Joean Sji Kai, aan wien men toen de keizerlijke regeering was opgedoekt met vol vertrouwen de teugels van het bewind in handen heeft gegeven, omdat men overtuigd was, dat hij de eenige was, die inderdaad ge schikt was om China te redden, deze „reddende engel" betoont zich een dictator en handelt meer eigenmachtig dan een manarchaal vorst. Men herinnert zich de wijze waarop hij een einde maakte aan het parlement en feitelijk dc oude mandarijnen regeering weer heeft in gevoerd. Thans heeft hij alle provinciale besturen d.w.z. de wetgevende lichamen, opgeheven. Bovendien gaat het gerucht, door de „Daily Telegraph" gelanceerd, dat het ministerie voor nemens is af te treden om plaats te maken voor een kabinet, dat nitsluitend aan den president verantwoordelijk is. Ofschoon de eerste minister gezegd heeft, dat er nog geen bepaald besluit genomen is, moet de president aan Ilsoe Sji Tsjang, ge wezen groot-secretaris onder het Mnntsjoe- regime, hebben verzocht, zich met de leiding van de nieuwe regeering te belasten. In geval van weigering zou dan Tsjno Ping Tsjoen, op bet oogenblik „toetoeh" of militair gouverneur van Tientsin, tot bedoelden post worden geroe pen. En aangezien de president alles te vertellen heeft, zal het wel zoo zijn! Epidemie onder Fransche solipiteja. Uit Le Mans wordt gemeld, dat onder de soldaten van het aldaar gelegen garnizoen, een hevige roodvonk-epidemie is uitgebro ken. Meer dan 200 soldaten zijn in de ba rakken opgenomen. Ook in Tour3 heerseht een epidemie; daar zijn namelijk meer dan 100 soidaten door typhus en mazelen aangetast. De opstand in Peru. 't Is in Peru een formeele -revolutie, waarbij de president is verdreven. Het congres besloot een raad van bestuur te benoemen, met Kolo nel Bennavides als president, en minister van oorlog. De president Billingburst werd vervallen verklaard van het presidentschap. De nieuwe regeering werd door de vloot erkend. Do oorzaak der mijnrampen. De „Tel." weet mede te deelen, dat naar uit Wcenen gemeld wordt, prof. Belar, de leider van het seismografisch instituut te Lnibach, dc volgende verklaring heeft afgelegd: Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de verschillen de mijacatastrophen der laatste dagen, o.a. die op de mijn „minister Achenbach", bij Dort mund, veroorzaakt zijn door de krachtige aard schokken van den 80en Januari. Ons instituut heeft op den SOen Januari, voormiddags, een catastrophale aanrdbeving aangekondigd. Het ongeluk in de mijn „minister Achenbach" en in de andere mijnen zou waarschijnlijk niet voor gekomen zijn, wanneer men, naar aanleiding van de waarschuwing, die wij verzonden had den, een dubbele voorzichtigheid in acht geno men had. HOFBERICHT. H. M. de Koningin ontving gisternamidd'ag onderstaande heeren, die zich bewegen op het gebied van verschillende takken van volksbestuur: Oroesen, secretaris der Lancl- bouwveree.niging, Posthuma, directeur van de Land- en Tuinbouw-Onderlinge, Van Len- nep, secretaris Tuinbouwraad, de Jong, di recteur der Zalmvisschcrij-maatschappijén, te IJsselmondc, Bos, houthandelaar te Rot terdam, Waller, directeur der Gist- en Spi ritusfabriek te Delft. EERSTE KAMER. Mr. E. Pelinck, benoemd tot president bij de arroüdissements-rechtbank te Assen, zal bij aanvaarding van dit ambt van rechts wege moeten aftreden als lid van de Eer ste Kamer. Hij is wel, doch stelt zicli, naar men meldt, niet herkiesbaar. DE DERDE VREDESCONFERENTIE. Reuter seint uit Washington: Naar wij op het Witte Huis vernemen, hebben de Verecnigdè Staten uit nood igin- gen rondgezonden, om de derde Vredescon ferentie het volgende jaar te 's Gravenhage te houden. Naar verluidt is het gouvernement hiertoe overgegaan op verzoek van H. M. Koningin Wijhelmina. DE IIEEREN VAN DE LINKERZIJ! De'bekende Kamer-overzichtschrijver van „De" Tijd" doet een boekje open over de „heeren van links": 't Zijn me klantjes, die daar aan dë linker zijde gezeten zijn. Een staaltje daarvan, door den president ont huld. Een der socialistische heeren is het Hugholtz of Mendels? heeft een stuk van de griffie overgeschreven en laten drukken. In „liet Anker" van 31 Januari 1.1. komt een artikel voor, dat gelijkluidend is aan een Nota bij de Memorie van Antwoord op hoofdstuk VI voor 1914, ter griffie gedeponeerd. Naar aan- leiding van een soortgelijk geval werd reeds in dc vergadering van 22 December 1911 door den toenmaligen voorzitter er op gewezen, dat het ongeoorloofd moet worden geacht stukken, die ter griffie zijn gedeponeerd ter inzage van de leden, te drukken en te publiceeren, al stond er dan ook geen „geheim"- op. De heer Borge- sius acht het niet overbodig die herinnering thans te herhalen. Stukken als bovenbedoeld, ter griffie gedeponeerd, kunnen, zoolang de Minister er zich niet tegen verzet, wel bij liet openbaar debat worden gebruikt, maar liet gaat niet aan om die eenvoudig in een blad op te nemen. Dit is, om» geen sterker woord te go- bruiken, zei hij, in lijnrechten strijd met de bedoeling, waarmede zij ter griffie zijn gede poneerd geworden en het zou uit den aard der zaak elke Begeering er van doen afschrikken, om door overlegging van oorspronkelijke stuk- k'ehken of nota's de Kamer zoo mogelijk in te lichten. Men zal dit dan of nalaten, of er ,.ge- hcim" op zetten, zoodat de stukken niet in het debat in de Kamer kunnen worden gebruikt. 't Is 'n fraaie geschiedenis. Men is benieuwd, wie zich als misdrijver zal komen aanmelden Och, we denken: ze zullen zwijgen als een mof. Dat hoort er zoo bijl EEN „LIBERALE"! De vereeniging van Ned. meelhandelaren ontving dezen zomer volgens haar jaarver slag op een verzoek om steun van een der liberale Kamercandidaten hot volgende schrijven: 10 Juni 1913. Nederlandsehe Vcreeniging van Hande laren in Buitenlandsch meel Amsterdam Mijne Heeren, Tk sta als man van den wil des volks te genover Katholieken, Coalitie, Concentratie, Bond van Staatspensionrcring, Nat. Bond van Protestsntsche Kiezers. Geestelijkheid en alles wat valsch en dom is. Het zal U dus duidelijk zijn, dat ik Uw steun niet vraag en Uw tegen stand mij koud laat." Achtend, Hè, wat 'n liberale liberaal toch, die me neer!Wat zouên we graag zn naam weten 1 MIE IN EEN GLAZEN HUIS WOONT..., liet bijzonder onderwijs heeft al heel wat op zijn kerfstok Een van de feiten uit het groote zondenregister is, dat de bijzondere school er geen been inziet, om, zoo nóodig, tegen 15 Janu ari het aantal kinderen boven de critieke getal len te brengen, die van niet onbelangrijkcn in vloed zi.in op de bepaling van het gedrag dei- Rijksbijdrage. Ileel Holland is in last liberaal Holland wel te verstaan als de pers zulk een snood bedrijf voor de publieke opinie brengt. Ook zonder een nauwkeurig onderzoek in te stellen is dan het vonnis gestreken. Vooral in ver- kiezingsspceches leeneu zich zulke voorbeel den van „bijzonderen" gouddorst tot ampele bespreking. Maar dezelfde pers zwijgt, als in het eigen kamp 15 Januari-handigheidjes worden ver toond. De Stellendamsche normaalschoollcer- lingen van 1913 wie spreekt er over? Thans doet zich een soortgelijk geval voor te Nieuwlcusen, waar verleden jaar dc gemeen te gelastte, dat een 15-tal kinderen gedurende de maand Januari van school B naar school A moesten om een voldoend aantal leerlingen te hebben_op 15 Januari, - - Ook dit jaar herhaalde zich de historie Wij spreken in navolging van het „Christelijk Schoolblad" geen oordeel uit over dit feit. Maar het kan te pas komen er aan te herinneren, als men er van zekere zijde zoo gauw bij is, ons goudzucht toe te schrijven. Wie in een glazen huis woont neme zelf de grootste voorzich tigheid in acht. „Kath. Schoolblad." Een heere-boef. Sinds jaar en dag-maak te hij Amsterdam onveilig, zoo schrijft het A. H. Oorspronkelijk van respectabele fa milie verschillende bloedverwanten be- kleeden hoogst eervolle posities wist hij door zijn voorkomen vertrouwen in te boe zemen en op allerlei manieren aan geld te komen, doch zorgde er steeds voor zooveel mogelijk uit de handen der politie te blij ven. Én wanneer hij in het geheel niets meer wist om aan geld te komen, ging de man naar een van de eerste hotels, at en dronk van alles, logeerde soms enkele da gen, verdween dan zonder iets te zeggen of verklaarde ijskoud, dat het hem op het oogenblik niet convenieerde te betalen Dan trok hij er weer op uit, bij nacht en bij ontij, altijd parasiteerend, schuimend in nachfccafé's er soortgelijke gelegenheden, of er soms niet wat te -halen was. Veertien dagen geleden nog werd hij naar een der politiebureaux gebracht op klachten van af persing. Maar het object dor chantage vond.* het beter de klacht in te trekken. Dus liep onze heererboef vrij. rond. Doch slechts vóór korten tijd. De man. had ook een vrouw, al wist men er bij den burgerlijken stand niets van. Wie weet, had zij jaren geleden gemeend een goede partij te doenNu verhuurt zij kamers. Eu telkens kwam die man weer terug, dwong haar om hem steeds weer toegang te verleenenEenige maan den gelèden moest de vrouw naar het zie kenhuis.. De man was onbeperkt lieer en meester en van die gelegenheid maakte hij gebruik om de piano'van de.vrouw het huis uiit tedialen en te verkoopen, maakte een geldswaardig papier te gelde, een kostbaar tafelkleed, enz. Toen de vrouw uit het ziekenhuis, terug kwam, bemerkte zij natuurlijk terstond, Roe haar huis geplunderd was en een aanklacht bij de politie volgde. De man is nu gearres teerd 'en ter beschikking van de justitie gesteld. Treurig. Een droevig ongeval Rad te Baardwijk plaats. Toen een bekend bede laar, J. de G., uit Waalwijk, door de ge meente met een kruiwagen kwam gereden, kwam hij ter hoogte van de boerderij in botsing met do stoomtram. De ongelukkige werd gegrepen en een eindweegs meege sleurd. De ipachinist remde al wat hij kon en wist de tram spoedig tot stilstand te brengen: Het personeel nam den veronge lukte op en wilde hem bij Klerks binnen dragen. Deze echter sloot gauw zijn deur. Daarop brachten de mannen hem in de wo ning van de wed. Van Heesbeen, alwaar dr. S. uit Waalwijk spoedig tér plaatse was, Die achtte opneming in het gasthuis nood zakelijk. Naar men verneemt is hij 'daar 's nachts overleden. OVEIÏVEEN. R. K. Bloemistpatroonsvereenigiiig. Ver schillende R. K. patroons waren Woensdag avond opgekomen ter vergadering, om op te richten eeu plaatselijke afdeeling van den R. K. Bloemister.patroonsboud. Na behande ling der concept-statuten van den Dioeesa- nen Bond werden tot bestuursleden der nieu we afdeeling gekozen de heeren F. J. Elcle- ring, voorzitter; P. Roozeif Azn„ secretaris en P. H. Bos, penningmeester. VELSEN. Gemeenteraad. De Raad houdt eeneOpen- bare vergadering op Woensdag 11 Februari 1914, des voorm. half 11 ten gemeentehuize. Dc agenaa vermeldt: 1. Ingekomen stukken en medecleelingen. 2. Rectificatie pensioenverordening. 3. Vast stelling verordeningen: a. Ontsmettings- dien.s-t. b. Tarief ledigen van beerputten, ophalen van vuilnis, enz. 4. Voorstel stich ten gebouw ontsmeltïngsdienst. 5. Voorstel W. Landeweerd inzake maatregelen in het belang van werklieden. '6. Wijziging veror dening sehoolgeldheffing school A. 7. Voeren van een rechtsgeding. 8. Algemeene Poli- tie-Verordening. 9. Huur brandspuithuisje Wijk er oog. 10. Wijziging van de uren van openstelling der algemeene Begraafplaats en regeling positie doodgraver-wegwerker. 11. Aanvrage verlenging subsidie Gemeentelijke Visseherijsehool. 12. Aanwijzing plaats ves tiging liulpschoollokaal Velsen. (Verlen ging) 13. Verhooging Credietstichting dienst gebouw Wijkeroog. 14. Aankoop grond ver breeding Zeeweg VeLseroord. 15. Aanleg ge deelte Wijk aan Zeeër straatweg. 16. Rooien van boomen e*i beplanting Wijkerstraatweg. 17. Vaststelling: a. wijziging uitbreidings plan IJinuiden 1908; b. idem exploitatieplan IJmuiden 1914; c. uitbreidingsplan voor gronden, gelegen te Santpoort 1914; d. ex ploitatieplan Santpoort 1914. 18. Straatna men. 19. Grondaankoop. 20. Tuberculose-ont- smetting. 21. P. F. C. Roelse, belooning verslag besprekingen gemeenteraad. 22. A- drossen: a. Arbeiders-Vercenigingen i. z. het verleenen van subsidie voor den uouw van arbeiders woningen; b. Afd. IJmuiden Ncd. Onderwijzers Propagandaclub voor drankbe strijding om gebruik van een lokaal en sub sidie; c. Voetbalvereeniging „de. Stormvo gels" om huur van een voetbalterrein; d. Bezwaarschriften Dr. E. F. Rorneling, Dr. F. H. Veldman en J. A. van Beelen, i. z. optreden schoolarts A. van der Horst; e. Verceniging „Vooruitgang" om gemeente werk voor wcrklooze leden; f. C. van Hens- bergen Sr., inzake spreekuur Gemeente-Ar chitect; g. Gemeentewerklieden, om loons- verhooging, tegemoetkoming huishuur, enz. h. Vereeriiging Velsen's Ziekenfonds inzake restitutie van kosten van ontsmetting bij eenige harer leden. i. Handelsvereeniging JJmuiden en Omstreken om een subsidie; j. Afd. Kennemerland Bond van Ned. Onder wijzers om wijziging van art. 2 der jaar- weddenverordening voor de onderwijzers; k. dezelfde inzake het vragen aan sollicitanten voor onderwijzer van hun kerkgenootschap. 23. Aanbieding verslagen. 24. Af- ca over- seliriivjys^bCy^.otintt 1914. 25-_ Secr.-penningmeester gemeentelijk werkloo- zenfonds. 26. Interpellatie F. C. J. Netscher inzake de leening voor de te stichten watei leiding. 27. Belastingzaken. GEMEENTEZAKEN. Exploitatieplan-Santpoort. Van O. F. Perqnin te Haarlem cn C. de Vries Jr. te Santpoort is ingekomen een verzoek orr» goedkeuring van hun plan tot liet in exploi tatie brengen van gronden, te Santpoort. Dit plan lioudt verband met liet door B. en W. den Raad ter vaststelling aangeboden uit breidingsplan voor Santpoort (Uitbreidings- plan-Santpoort-1914dat aan de goedkeuring' van Gedeputeerde Staten zal moeten worden onderworpen. YY aar B. en W. zich met het exploitatieplan kunnen vereenigen en dit geheel aansluit bij het uitbreidingsplan, stellen zij voor do ge vraagde vergunning te verleenen. levens bieden zij een goedkeuring aan eer uitbreidingsplan voor doze en andere gronden te Santpoort. Steun aan Werkloozcn. Door de vereeniging „Vooruitgang" is ver zocht mede te werken dtit werkzaamheden voor de Gemeente en die welke uitgevoerd zullen worden door. de Vereeniging Steun in Werk loosheid aan de leden van eerstgenoemde ver eeniging worden opgedragen. B. en W. meenen dat liet verzoek, zooals het daat* ligt, niet voor inwilliging vatbaar is. Een tweetal jaren geleden werd reeds dóór den Gemeente-Architect mondeling aan den Secretaris der adresseereude vereeniging in overweging gegeven, om wekelijks een lijst van werkloozen leden aan hom in te zenden, opdat bij aanneming van personeel, zoo mogelijk, daarmede rekening kon worden gehouden. Aan dezen wenk werd thans voor de eerste maal gevolg gegeven en Werden dan ook reeds twee werklieden in tijdelijken dienst genomen. Aanneming en in dienststel!ing van liet ge- liecle aantal werkloozen (20) is echter niet mogelijk, omdat daarvoor geen werk is YY el is er werk voor allen gedurende eenigen tijd, indien zij zich aanmelden bij de vereeni ging „Steun in werkloosheid." Hierbij heeft men dan ook het voordeel, dat ook de koster door laatstgenoemde vereeniging worden be taald. Den secretaris van „Vooruitgang" is dan ook in overweging gegeven zich met het bestuur van Steun in Werkloosheid" te verstaan ten einde op die wijze in de behoefte aan werk t1 voorzien. Vaststellen van Straatnamen. In verband met bet gereedkomen van ver schillende straten te IJmuiden en de gevolgde aanvragen tot het bouwen langs die straten, stellet B. en YV. den Gemeenteraad voor, aas de volgendè straten de daarachter vermelde na men te geven 1. de straat evenwijdig loopende met de kade der vissehershavenTrawlerkade; 2. de straat evenwijdig loopende met Traw lerkade Middenhavenstraat 3. de eerste dwarsstraat vanaf het Zuid-Oost- einde van dè vissehershaven tusschen de Traw lerkade en de Middenhavenstraat: Eerste Havenstraat; 4. de tweede dwarsstraat vanaf he"t Zuid- Oosteinde van de vissehershaven tusschen d» Irawlerkade en de Middenhavenstraat Tweede Havenstraat; 5. de derde dwarsstraat vanaf het Ziud-Oost- einde van dc vissehershaven tusschen de Traw lerkade en de Middenhavenstraat: Derde Ha venstraat; 6. de vierde dwarsstraat vanaf het Zuid- Oosteinde van de vissehershaven tusschen de i ra wierkade en de Middenhavenstraat: Vierd* Havenstraat. Wijkerstraatweg. B. en YV. stellen voor 9 boomen te rooien an den Y\ ijkerstraatweg en jonge boomen tr planten naast het langs de huizen te rnake» voetpad. Onder de tram. Hoe gevaarlijk het is, da* kinderen tusschen de tramrails spelen, is gis terenmiddag weer eens duidelijk gebleken Een meisje geraakte onder de tram, terwijl deze rangeerde. Het kind werd aan lioofd c.' arm verwond, gelukkig niet zeer ernstig. BEVERYVTJK. Brand. Gisterennacht* brak in het aarrlap- pelenpakhuis van den lieer ITenncm.on aan den Slangemveg een brand uit, terwijl nie mand aanwezig was. Hoewel het de brand weer gehikte, het gebouw uitwendig te spa ren, is de schade aanzienlijk. Alles was ech ter verzekerd. Oorzaak onbekend, doch om standigheden en aan het gebouw waar te ne men teekenen doen vermoedens ontstaan, dat deze ooi*zaak niet van onschuldigen aard is. De toegang tot het gebouw en ziin omgeving is dan ook op laet van hoogerhancl afgezet HEEMSTEDE. Bioscoopavond Kruisverbond. Men verzoekt ons mede te deelen, dat niet a.s. Zondag 8, maar Zondag 15 Februari een bioscoop-avond zal gegeven worden voor leden en begunsti gers van het Kruisverbond St. Juzef, alhier, NOORDYVI.IK. Bo „Werkinrichting" hoeft haar jaarver gadering gehouden. De voorzitter, Jlir. YV. C. van Panlmys, leidde de vergadering, die maar matig bezocht was. De heeren J. Klooa en C. M. van der Lee, die periodiek moesten aftreden als bestuursleden, werden herkozen. In de vacature, ontstaan door 'net afi roder» van den heer L. Zijp, die niet herkiesbaar was, werd niet voorzien. De heer J. H. v. d. YY'erf nam op verzoek van den voorzitter wederom voor één jaar het secretariaat op zich. Uit het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, dén lieer J. n. v. de. Werf, bleek, dat dc Werkinrichting op 81 Dcc. 1913 een actief had van 3767.2614. Daarna werd vrij lang gediseusseerd over eventueele liquidatie van dc YY'erkinrichtjng. Do lioer J. H. v. d. YY'erf, uit den aard zijner functie liet bost op de hoogte van de finan ciën, toonde met cijfers, ontleend aan de ba lansen der laatste 10 jaren, duidelijk aan, dat de Werkinrichting nog geenszins een kwijnend bestaan leidt. De vergadering besloot om de stichting do£n_vopi'tbcstaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2