W. S~weehulls>ei7. &artejtoris sr Opruiming. Opruiming, STADSNIEUWS. NIEUWS UIT OEN UfflEK. ONDERWIJS. Aanbestedingen. KERKNIEUWS. de moslimsche heerschappij over de van Turkije onafhankelijk geworden landstreken kan niet anders beteekenen dan bestendiging van den schandelijk verwaarloosden toestand waarin men weet het uit onze brieven van generaal De Veer land en bevolking van Albanië ■•erkeeren. En nu zou voorzichtig Nederland zijn immers spreekwoordelijk on voorzicht! gen 1 minister van Buitenlandsche Zaken gaan toe roepen: trek u terug! Bedenk hoe schrikkelijk heet koud water somtijds branden kan! Hoe gevaarlijk het is als ergens in de wereld mis schien een Nederlandsch militair eens in het oog mocht vallen en onze Indische onderdanen eens mochten vernemen dat hij, ook in Europa, zoo noodig, moslimsche opstandelingen aan kan! Wat bezielt toch hen die zoo roepen? vragen wij ons af. Zoekt toch en grijpt aan, overal en altijd waar er in de wereld voor de zonen van ons kleine, wakker geworden land iets flinks sn goeds te verrichten valt. Laat geen kans voorbijgaan en verheugt u dat zelfs Albanië dienst kan doen als een stukje Groot Neder land. DE SPOORWEGPLANNEN OP ZUID- BEVELAND. Men schrijft uit Goes aan de Tel.: Dinsdagmorgen waren wij in de gelegen heid kennis te maken met de plannen der spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland. Deze maatschappij krijgt een eigen directeur en eigen exploitatie en bouwt zelf den spoor weg, dien ze in eigendom houdt. Zij sluit over de exploitatie een contract met de Staatsspoor en mag van deze, zoo noodig, materiaal gebuiken. In zooverre is zij dus feitelijk een onderdeed van de S.S., en haar personeel draagt ook de uniformen van de Staatsspoor. Door deze maatschappij wordt de bevol king van Zuid-Beveland bij het groote Euro- peeschc spoorwegnet aangesloten. Goes is het centraal punt van den spoor weg en hier worden de remises gebouwd. Een dienst gaat *s morgens van Goes over 'sHeer Abtskerke, Gravenpolder tot Nispe, dan over Kwadendamme tot Hoedekenskerke, waar aarsluiting wordt verkregen met de booten op de Wester-Schelde. De stations worden zooveel mogelijk aan de dorpen gebouwd en ook Nisse krijgt nog een station op eigen grondgebied. Dan gaat de lijn verder van Hoedekenskerke over Baarland, Oudelande, Ellewoutsdijk en tns- schen Driewegen en Ovezande door, welke beide laatste plaatsen waarschijnlijk een ge nie et.schappelijk station kriigen. Verder loopi de lijn over Borsele en 'sHeerenhoek zoo dicht mogelijk naar Heinkenszand en van daar naar het station 's Heer-Arendskerke. Zooveel mogelijk worden laadplaatsen ge maakt op zijsporen tusschen de stations, ten behoeve van de landbouwers. Op deze lijn rijden iederen dag 5 personentreinen in bei de richtingen en één goederentrein. Het goe derenvervoer wordt in den tijd van de sui kerbieten uitgebreid. De tweede lijn loopt van Wolfaartsdijksehe veer naar 's Heer-Arendskerke. komt daar op de hoofdlijn yan de S.S., loopt daarover langs Goes tot bij Kloetinge en wendt zich dan naar Wemeldinge. De derde lijn begint bij Ierseke op een na der te bepalen jfunt, vlak bij het dorp, komt dan op de hoofdlijn bij het station Kruinin- gen-Ierseke. Er bestaan ook plannen, van bet station Kruiningen-ïerseke een lijn naar Hansweert door te trekken, wanneer men een goede aansluiting kan krijgen met de boo ten naar Walsoorden. Hierover wordt onder handeld. Beeds nu zijn overal opmetingen gedaan en pl.m. 1917 hoopt men de exploitatie te kun nen aanvangen. In de zomervergadering van- de Prov. Sta ten van Zeeland zal de aanvraag reeds be handeld kunnen worden en men hoopt, dat de Tweede Kamer spoedig met subsidïewetje de maatschappij ter wille zal zijn. De tijd voor onteigening wordt op pl.m. één jaar geschat. Het net wordt GO K.M. lang en de bouwkosten worden op pl.m. 2,600.000 berekend. Waarschijnlijk zullen op deze lijnen dezelf de tarieven als voor de S.S. van toepassing zijn. had, Maantje moest een glazeke wijn aam vaarden. En, zei Maantje alzoo, al6 'tmet uw goedheid overeenkomt, Mijnheere, Tc zou wel een treske willen smooren. Doe maar, Maantje, zei Mijnheer. Zoo, Mantje aanstak, en, achter eenige trek ken smoorens, bij lei daar een plakkijster op den vloer, de grootte van een eerbaar kinder hoofdje. Mijnheer, zonder een eentwat te gebaren, deed teeken aan Jan, den knecht, en Jan haalde een schoon proper spuigbakske en zet te het voor Maantje. Maantje, die zulk geen meubels en kende, smoorde voort, dat het kwijl nevens zijnen kin liep, en sprong nevens het bakske. Mijnheer deed teeken aan JaD, en Jan zette 't bakske juist op de plaats waar Maantje laatste gespogen had. Maantje, al kouten en klappen met mijn heer, smoorde altijd reke aan een voort en spoog nog 'ne keer bezijds het spuigbakske. Jan wilde 't nog 'ne keer verzetten, maar Maantje hield hem tegen: „Jan", zei hij, „als gij dat dingen nog eenen keer in mijnen weg zet, 'k zal er vlak in spuigen." d. Het klooster voor de Zusters te Kamuli en de vier nieuwe missiestaties (boven ge- noemd onder 3). AKTE-EXAMENS ONDERWIJZER. De inspecteurs van het lager onderwijs maken bekend, dat de examens ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77, onder a der wet op het lager onderwijs, dit jaar aanvangen op 1 April, Deze dag is bestemd voor het schriftelijk gedeelte van het examen, terwijl op 14 April d.a.v. de mondelinge examens een aanvang nemen. Zij die daaraan willen deelnemen, worden verzocht de stukken in art, 80 dier wet ge noemd, vóór 1 Maart e.k. te doen toekomen aan den heer schoolopziener van het district, waarin zij hunne woonplaats hebben. Zij die na met goed gevolg dit examen af gelegd te hebben in de gelegenheid gesteld wensehen te worden om bewijzen van be kwaamheid te geven, óf in dn vrije en orde oefeningen der gymnastiek, óf in de nuttige handwerken voor meisjes, óf in die beide vakken, behooren daarvan bij hunne aangifte kennis te geven. ASSENDELFT. Uitslag der aanbesteding van 13 woningen voor rekening van de Wo- ningbouwvereeniging „Goed Wonen" alhier. Kleijn en Winter te Assendelft in massa f 22000; J. Veenis IJz., te Assendelft perc. II voor f 14276; Baas en Dimmers te Zaan dam in massa f 23780; A. Boekei, Assendelft in massa f 22200; Brugman, Zaandam, in mas sa f 22900; Kronenburg, Zaandam in massa f 21200; M. Verzijden, Zaandijk, perc. I f 8720; perc. II f 14112 in massa f 22734; Fr. Kroon, Assendelft, perc. I f 7823,55; J. A. v. d. Zalm, Amsterdam, perc. I f 7700, perc. II f 12300 in massa f 19333; D. Kramer Krommenie, perc. I f 7938; perc. II f 13358; Th. Krom, Uitgeest in massa voor f 24630; pere. I bestond uit 5 woningen; perc. II bestond uit 8 woningen. Begrooting voor perc. I f 7255; begrooting voor perc. II f 11810; begroeting in massa f 19065. De gunning zal uiterlijk Zaterdag 14 Februari plaats hebben. persingel, verder zuidwaarts door het mid den van den Kleinen Houtweg tot aan. de grens der gemeente. GARNIZOENSBERICHTEN. De luitenant-kolonel W. D. A. Ophorst, van het 21e regiment infanterie, vroeger hier ter stede in garnizoen, wordt tegen 1 Mei a.s. bevorderd tot kolonel-comman dant van een brigade infanterie. HINDERWET. Aan de firma M. Savrij en Zoon is ver gunning verleend tot uitbreiding van de lak- stokerij in het perceel aan liet Zuider Bui ten Spaarne no. 65c. Vlaamsche humor. Maantje Slabbaart van Sleydinge ging met Dertier.dag 'tis nog altijd Nieuwjaar tot aan verloren Maan dag, peinsde Maantje een presentje gaan dragen naar zijnen eigenaar, die te Bruggen, daar ievers al de kanten* van de Carre \an Keney woont. Zoo Maantje wierd in de beste kamer geleid; en als Maantje zünen „wenseh van 't jaar" en 't presentje met de „compli- meiilen van 't wijf" aan mijnheer afgegeven VOORUITGANG DER KATHOLIEKE KERK IN AFRIKA. Mgr. Biermans geeft in de Annalen van het Missiehuis te Roosendaal de volgende cij fers over Oeanda: 1. In het geheel is het aantal priesters ver meerderd met 19; het aantal zusters met 3; het aantal Catechisten met 80; het aantal Catechumenaten met 115; het aantal Catechumenten met 8349; het aantal Schoolkinderen met 9678. Deze vermeerdering van Catechisten, Ca techumenen en Catechumenaten had vooral plaats in Kavirondo en Bakeddi. 2. Het aantal Biechten steeg 13715, het aantal H. Commute a 22893 boven het toiaal in het vorige verslag. 3. Heropend twee oud.' missiestaties. Geopend vier nieuwe lissiestatios, nl.: a. De Martelaren van Gorcum té Asumbi; b. St. Bonifacius te Alwor; c. St. Augustirius te Eregt; d. St. Willibrordus te Nagongera. i De eerste drie liggen in Kazirondo, de vier de in Bukeddi. i Bovendien is grond aangevraagd voor nog i vijf nieuwe missiën. i 4. Nieuwe stichtingen, in den loop des jaars begonnen a. Een klooster voor Zusters met school en hospitaal te Kamuli. b. Eene Cateehistenschool to Nazigo. 5. De volgende steenen gebouwen werden voltooid: a. Vijf flinke scholen, nl. te Nsambya (tij delijk dienende als kerk), Iganga, Kisumu, Kamuli en Ngora. b. Een groot hospitaal te Nsambya. c. Twee kerken, nl. te Nmora en te Jinja. d. Geschikte woonhuizen voor missionaris sen te Mumias, Kakaihega en Kisii. e. Tien kleine huizen voor gehuwde Cate chisten bij de Cateehistenschool te Nazigo. f. Gebouwen voor Catechumenten en zonen van opperhoofden te Ngora. g. Tal van Catechumenaten in de buiten dorpen. 6. Op het oogenbtik zijn- nog in aanbouw: a. Vier groote kerken, nl. te Nagalama, iNamilyango, Boedini en Nakuru. b. Drie flinke scholen, -te Nkokonjeru, Na- galama, en Budaka. c. Eene groote school en huizen voor As pirant-Catechisten tc Nazigo. DE PRINS VAN SIND. Wij kondigden het reeds aan en de advertenties melden het ons: Ma-andag IQ Februari komt de Prins van Sind in den Schouwburg, toch zal een korte mededeeling 'over deze aardige operette niet ondienstig zijn. Het le bedrijf toont ons hoe een gelukkig volk z'n Vorst weet te eeren. Zelfs zijn zoon de Prins va,n Sind deelt in deze hulde. Wel dra komt een troubadour ten tooneele en doet een vreemd verhaal, waarop de Prins toestem ming vraagt, de waarheid van het verhaal te mogen onderzoeken. Het 2e bedrijf (een allerheerlijkst tooneel) is de aankomst) bij de dwergen. Lieve mu- ziek steunt hier de bevallige tooneeltjes. I Het 3e bedrijf speelt in de Oostersehe la-n- den. De Prins van Sind wordt getroffen door de schoonheid van de Oostersehe Prinses, en zal trachten haar hand te winnen; doch dat gaat niet gemakkelijk; vreemdsoortige eischen worden gesteld, en ail leen met medewerking en hulp van de dwergen slaagt de Prins en bereikt zijn doel. De handelingen in het 4e en 5e bedrijf geven verrassende momenten en een ware zegetocht wordt voorbereid, als straks de Prins zijn schoone bruid huiswaarts voert. Het spreekt vanzelf dat we gelegenheid zullen hebben kostbare costumes te bewonde ren, maar ook het stemmenmateriaal zal onze aandacht vragen. We raden onze lezeressen en lezers aan hun kinderen eens te fracteeren met een be zoek aan „De Prins van Sind". NIEUW E STEM DISTRICTEN. Thans is ook door Ged. Staten van N.- Holiand goedgekeurd de nieuwe verdeeling van onze gemeente in districten. Voor belangstellenden laten'wij hieronder nog eens de huidige indeeling volgen voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten: a. Het 2e stemdistrict wordt gevormd ten noorden door de grens der gemeente en ver volgens door wat gelegen is- binnen de lijn, getrokken van die grens door het midden van den Schoterweg tot den Schotersingel, dan westwaarts door den Schotersingel, den Kinderhutesingel tot en door de N. Gracht tot aan de Jansbrug; zuidwaarts door liet midden van de Jansstraat, achter langs de Riviervischmarkt, het Klokhuisplein en de Damstraat tot het Spaarne en daarna noord- oostwaarts door het Spaarne en het Noor der Buiten Spaarne tot de grens de-r ge meente. b. het 3e stemdistrict-wordt gevormd ten zuiden door de grens der gemeente en ver volgens door wat gelegen is binnen de lijn, getrokken door het midden van den Kleinen Houtweg, den Kampersingel en het Zuider Buiten Spaarne; c. het 6e stemdistrict wordt gevormd ten oosten door de grens der gemeente en doo-r die van stemdistrict 2, ten zuiden eveneens door die grens en de spoorlijn Haarlem Helder, en ten westen en ten noorden door de grens der gemeente. Het aantal stemdistrioten wordt met één vermeerderd en alzoo op 10 gebracht. Dat 10e stemdistrict wordt gevormd ten zuiden door de grens der gemeente en ver volgens door wat gelegen i-s binnen de lijn, getrokken van die grens door het midden van de Dreef, het Plein, de Groote Hout straat, over de Groote Markt, achter langs de Riviervischmarkt, het Klokhuisplein, de Damstraat tot het Spaarne, zuidwaarts door het Spaarne en westwaarts door den Kam- VELSEN. Gemeenteraad. Gisterenmorgen half elf kwam de gemeente raad van Velsen in vergadering bijeen. Af wezig waren de heeren Mulder en Voorn. Een ruim balf uurtje werd zoek gebracht met critiek, op- en aanmerkingen op het of- ficieele raadsverslag. De heeren Brink, Net- scher, Vermeulen (deze nam het tegelijkertijd voor den voorzitter waar), Laudeweerd en Tuyll van Serooskerken, namen aan de dis cussie deel. De heeren namen het er van in het vroege morgenuur. De verschillende rectificaties zul len in het verslag worden opgenomen. Een aantal ingekomen stukken werden daarna voor kennisgeving aangenomen. De heer Vermeulen deed een voorstel om aan de Staten-Generaal een adres te zen den naar aanleiding van het ingediende wets ontwerp van Minister Treub op 't ouder domspensioen. In dat adres wordt gevraagd dat in de wet geen bepaling worde opgeno men, waardoor een deel der kosten, voort vloeiende uit die wet, ten laste zouden kun nen komen van de gemeenten. Tevens vroeg de heer Vermeulen dat voor dit adres adhae- sie zal worden gevraagd aan andere gemeen ten. De heer Vermeulen lichtte het voorstel toe en wees er op dat, wordt het wetsontwerp- Treub aangenomen, de belasting op de ge meenten zeer ongelijkmatig zal kunnen druk ken. De gemeenten met de meeste hulpbe hoevende zeventigjarigen zullen het meest gedrukt worden. Spr. vergeleek Bloemendaal, waar een belastbaar inkomen is van 7 mil- lioen en waar stelselmatig alles in het werk is gesteld om arbeiders uit de gemeente te Weren, met Velsen, waar veel arbeiders zijn en slechts een belastbaar inkomen van een paar millioen. Om deze finanéieele bezwaren meent de lieer Vermeulen dat het adres alle reden lieeft om ter kennis van de Kamers te worden gebracht. De heer Netscher zegt, dat er nog meer punten in liet wetsontwerp zijn, die onder de oogen mogen gezien worden, punten waarbij het gemeentebelang is betrokken. Zoo wat be treft de administratiekosten. De beer Net scher vindt dus beter om nog wat met de afzending van liet adres te wachten. Ten slotte werd op voorstel van dén lieer Netscher z.h.s. in beginsel besloten tot het afzenden van dit adres, terwijl de redactie in een volgende vergadering zal worden vast gesteld O ntsmett in gsd ienst. Lang en breed werd gediscussieerd over de instelling van een gemeentelijken ontsmet- tingsdienst. Het is mogelijk, dat wanneer deze dienst wordt ingesteld, het Rijk 50 pet. van de kosten op zich neemt. De heeren Brink, Netscher, Tuyll en de Boer voerden verschillende bezwaren tegen de voorgestelde verordening aan, zelfs achtten meerderen die instelling niet gewenscht, ook al met bet oog op de kosten, die reeds op de gemeente drukken. De heer Vermeulen verdedigde de in stelling en regeling van den gemeentelijken outsniettingsdienst en wees er in het bijzon der op, dat op het oogenblik geen dienst in deze omgeving dan te Haarlem en te Alk maar bestaat. Dat levert moeilijkheden op. Velsen is niet gewaarborgd dat zij bij even- tueele epidemiën door Alkmaar en Haarlem vlug en accuraat zal worden geholpen. Ook zullen de tarieven voor ontsmetting kunnen verminderen, wanneer de gemeente een eigen oven heeft. Nu worden de kosten van ont smetting te Haarlem en Alkmaar nog ver hoogd met de kosten van vervoer. Ten slotte zal de gemeente er voordeel uit kunnen trek ken, wanneer omliggende gemeenten als Be verwijk, Castrieum, Wijk aan Zee, Heems kerk gebruik zullen maken van den dienst te IJmuiden. Maar dan zal de gemeente moeten zorgen dat de dienst goed ingericht is. j De heer Brink meent dat de exploitatie I van den dienst duurder zal kosten dan ontsmetting te Haarlem of Alkmaar. De heer S a n d t stelde voor om de rege ling van en het besluit tot een eigen «stsmet- tingsdienst aan te houden, omreden dat de raad niet voldoeende ingelicht is betreffende' de kosten van exploitatie van zulk ee« dienst. De heer de Boer wil den dienst inrichten gezamenlijk met andere gemeenten. Dat vondt hij moreeier en beter dan te trachten' andere gemeenten een loef af te steken. De heer Netscher is het eens met den heer Sandt, dat de inrichting van een onfc smettingsoven nog niet voldoende is voorbe- reid, maar spr. acht het noodig dat B. eu W. een verordening krijgen om den dienst te re gelen. Dit laatste is wel noodig gebleken bij de laatste epidemie van diphtheric, bi) welker bestrijding het ontbreken van een ver. ordening sterk door B. en W. is gevoeld. Dat het college toch nog zooveel heeft gedaan voor de bestrijding der diphtherie, aofat spr. gelukkig en hij brengt gaarne hulde daarvoor aan B. en W. Spr. nit nog de vrees dat de dienst veel duurder zal zijn dan men zich voorstelt, De heer Brink verklaarde zich ook \oor aanhouding. Mede naar aanleiding van het ontbreken van het advies van de Gezondheidscommissie werd het gelieele voorstel als laatste punt op de agendo geplaatst, zoodat het vei moede- lijk in de volgende vergadering zal behan deld worden. Na de pauze ging de raad onmiddellijk in geheime zitting ter bespreking van grond aankoop. Bij heropening der vergadering deelde de Voorzitter mede, dat in de geheime raads zitting medegedeeld was, dat door 't college verschillende stappen zijn gedaan om de tot standkoming van de Hoogere Burgersehoo' te bevorderen. Aangekocht werd een terrein, tocbehoorcn de aan Gerritsen, en gelegen op Velseroovd, grenzende aan een reeds vroeger aangekocht terrein, voor de som van 8031.60, en oen ander' perceel grond voor 2600. Ook werd besloten tot aankoop van grond aan den Stationsweg onder Velseroord, voor de som van 47,000. Naar aanleiding van deze nieuwe aankno pen dreng de heer Netscher aan op een verordening, regelende het grondbedrijf. Wij weten nog altijd niet wat met den grond zal gebeuren, klaagt de heer N. De voorzitter verklaarde dat de zaak in behandeling is. Een vinnige discussie ontstond tusschen den voorzitter en den heer Netscher over de langzame manier van werken door den voorzitter. Met 8 tegen 9 stemmen werd verworpen het voorstel van den lieer R. Brink, waar over in de vorige vergadering de stemmen staakten, om in de verordening voor het le digen r an beerputten, het ophalen van vuil nis enz. aan B. en W. machtiging te verlecneu vrij te eiellen van het betalen van vergoe ding de perceelen, aangeslagen in de 3de en 6e klasse der personeele belasting, en die' geer. hoogere huurwaarde hebben dan resp. 159 en 125. De geheele verordening werd daarop z.h.s. aangenomen. Door het raadslid W. Landeweerd was bij den Raad het volgende voorstel ingediend: „Tn de bestekken en voorwaarden van aan besteding der gemeente Velsen, die daarvoor in aanmerking komen, zal voor volwassen werklieden de volgende minimum loonrege ling gelden: een metselaar 32 ct.; een tim- merman 30 ct.; een smid of loodgieter 30 et.; een stneadoor 30 ct.; een schilder 26 ct.; een opperman 25 ct,; een los werkman 25 cent per - uur. Aan werklieden, die den leeftijd van 21 jaar nog niet bereikt hebben en aan werk lieden, die wegens invaliditeit of ouderdom niet als volle werkkrachten kunnen worden beschouwd, zal door den aannemer eeu loon worden uitbetaald, dat door de directie moet zijn goedgekeurd. „Het aantal werklieden, dat den leeftijd van 21 jaar nog niet heeft bereikt, en bet aantal van hen, die wegens invaliditeit of ouderdom niet als volle werkkrachten kun nen worden beschouwd, mag te zamen niet meer bedragen dan 20 pet. van alle werk krachten, op het werk werkzaam. „Van het percentage kan door de directie op schriftelijke aanvrage van den aannemer tijdelijk afwijking worden verleend." Door den beer Landeweerd werd liet voorstel kort toegelicht. De heer Vermeulen betoogde o.m. dat de voorgestelde loonen boven den geldenden loonstandaard staan. Verder meende bij dat- het in het nadeel der werklieden zou zijn om, door hooge loonen, hier arbeidskrachten te trekken en verder meende hij dat er schifting ten echter bedelde hij. beleefd of brutaal, naar gelang het huis eenzaam of in het dorp lag, naar gelang hij mannen in huis vermoedde of niei. En als er toeyallig niemand thuis was, stal bij. wat hem het eerst onder handen kwam. Want in zijn pas opnieuw gevestigde hui.-lioutüng kon hij alles gebruiken. Den om trek van zijn schuilplaats echter hield hij volkomen rein; daar stal hij niet, daar be- .delde hij niet, daar liep hij niet alle huizen af. Ja, men bespeurde zelfs niet, dat hij be stond. Op die tochten werd hij vergezeld door een wrok tegen Irma, die gaandeweg toenam. En dat was zeer natuurlijk; hij moest nu zelf al het werk deen, wat hij haar had toegedacht. Ook vrouw Ranzig putte uit dezelfde redenen een zelfde klimmende verbolgenheid tegen Irma; want deze zon immers voor haar hout hebben kunnen sprokkelen, water balen, en dergelijke, wat zij nu alles zelf moest doen, nadat de poging, om haar stompzinnigen In- gomar ie dresseeren, ten eenen male was mis lukt. En toet as er in de gevoelens der beide Ranzigs een groot onderscheid. In hem hec-r-ckic de brutaliteit, in baar de bewuste du'.viMdebtige boosheid. Vrouw Ranzig zou het lu i-' folterwerktuigen hebben uitgedacht en z:en kunnen verlustigen in de pijnen van het kind. Maar zij moest het bij deze vrome wensehen voor Irma laten blijven. De winter was verstreken; men had het ge welf vrij goed bewoonbaar gemaakt en men verschoof het vertrekken van den eenen dag U* den ander alhoewel het reeds Mei was en het verkeer op den straatweg levendiger werd. Het beviel hen niet slecht in den kel der. Het gewelf bezat namelijk een zekere hoedanigheid. Toen Ranzig eens de half ingestorte gang onderzocht, bleek, dat deze naar andere ge welven voerde, Dog in goeden staat en die klaarblijkelijk vroeger lot kelders hadden ge diend. Een korte gang en eenige treden naar beneden geleidden naar een rond, gewelfd lo kaal, welks vloer bedekt wa6 met puin. Het was de toren, van binnen geheel hol, waar onder men zich bevond, en het gewelf had waarschijnlijk in de tijden van het vuistrecht tot gevangenis gediend ,.Men kan nooit weten, of niet deze ruimte ous den een of anderen tijd van nut kan zijn", bromde signor Mirando, toen hij afscheid nam van zijn winterverblijf. Het was een heldere Meinacht, toen zii hun rommeltje bijeenpak- ten, zoo gauw mogelijk elk spoor van bunne aanwezigheid iii de bouwvallen vernietigden, om vervolgens-in de vroegte verder te trek ken. Op dien tocht was bet geweest, dat de fa milie Irma aantrof. Irma was toen geen ha veloos bedelkind meer; in haar wel is waar eenvoudig maar net japonnetje, haar lief ge zichtje en het mooie, los golvende haar, zag het kind er bekoorlijk uit, en die omstandig heid moest de woede van het boosaardige wijf nog verdubbelen. Gelijk een bliksemstraal vloog haar een denkbeeld door het hoofd, er steeg voor haar phantasie een tafereel op, waaraan liare boosheid zieb reeds zoo vaak verlustigd had: zij zag Irma zonder bescher ming in de bouwvallen aan haar overgele verd! Nu of nooit kon dat denkbeeld verwe zenlijkt worden. Het was doodstil in 't boseh; nog was bet te vroeg om menschen in de na bijheid te moeten duchten; niemand had hen gezienwanneer zij zich meester maakte van het kindwat al kon zij niet Irma doen doen ondergaan, voor zij zou vermist worden en al werd zij gemist, wie zou dan denken aan de bouwvallen anderhalf uur hier vandaan! Maar aan die tafereelen, welke snel als de bliksem haar voorbijtrokken, werd door het krachtdadig optreden van „Pluto" fluks een einde gemaakt, en de muren der burchtge- vangeDis werden geen getuigen van tooneelen waarover de steenen van zoovele eeuwen zich geschaamd zouden hebben. De zaak ein digde voor vrouw Ranzig, met een lange ge vangenisstraf, gelijk wij reeds weten. Haar gemaal zwierf inmiddels als vage bond door half Duitschland, nu eens hier dan daar met de politie in conflict komend, maar dat zich steeds spoedig oploste. Onder de meest verschillende namen stond hij in de meest verschillende politieregisters opgetee- kend met eenige dagen gevangenis. Daarbij kwam hij in de dievenherbergen, werd be kend met helers en leerde de voornaamste be roemdheden der misdadigers van professie kennen. Hij nam deel aan braspartijen, waar bij tooneelen van de afschuwelijkste zedeloos heid en bloedige kloppartijen den geheelen nacht door elkander afwisselden. Zoo ver streek de tijd, totdat zijn vrouw, van 't zelfde allooi als hij, hare achttien maandjes had ge zeten. Zoo zwalkten zij als landloopers, nu eens helend, dan stelend, weer een paar jaar de wereld door, totdat zij wederom op een zwa- ren diefstal werden betrapt. Ranzig kreeg 18 zijn vrouw 15 maanden gevangenis. Dat was heiden toch een beetje te lang: vrouw Ranzig, die in streken en listen veel slimmer was dan haar man, maakte de drie maanden, welke nog moesten verloopen eer Ranzig vrij kwam, zich ten nutte, om eeni levensplan uit te broeien, dat wel de aangenaamheden van hun tot nu toe uitgeoefend beroep bezitten, maar hen voor alle onaangenaamheden vrijwaren zou. Op de eerste plaats besloot zij voortaan niet meer te stelen en zich uitsluitend toe te leggen op het vak van helen van gestolen goederen. Dat was niet alleen minder gevaar lijk, maar leverde ook meer voordeel op. En daarbij zou de oude burg hun uitstekend te stade komen. De kelders waren als het ware gemaakt tot het hergen van gestolen voorwer pen; het was nu de zaak, daar ergens in de buurt een onderkomen te vinden, waar men met dieven en roovers al het noodige kon af handelen zonder in de kijkers te loopen. En toen kwam zij tot de ondekking, dat niet al te ver van de bouwvallen verwijderd de onde boschherberg stond, waar de straat- en bosch- weg elkander kruisten. Deze kroeg, welke toe vallig te koop was, wilde zij bezitten; veel zou die armzalige keet niet kosten. Daar in het boseh van Hohenwalden wilde zii met haren man onder den schijn van een alleszins zeer bescheiden kroeg, maar toch een waarop niets te -zeggen viel, de betrekking met bare oude kameraden voortzetten. Wellicht konden zij later de bouwvallen van den burcht niet veel meer dan eenige puinhoopen, er bii koopen, om dan ook boven voor de toeristen een kof fiehuis op te zetten, doch eigenlijk om nieuwsgierige onderzoekers te beletten, dat zij de kelders ontdekten. Maar in het diepste barer ziel voelde zij ook nog de gedachte, alsdan dicht bij Irma te zijn en wellicht haar eenmaal door geweld in haar macht kunnen krijgen. Het plan eener duivelachtige wraak verge zelde haar 6teeds als een spook. „De muntmeester", een in hunne kringen hoogaangeschreven personage, die als hijzaak zich ophield met valsehmuterij, vandaar z'n naam was de eerste, dien zij in 't ver trouwen nam, en deze was vol vuur voor het plan. Toen Ranzig dan ook loskwam, behoef de hij enkel maar ja en amen te zeggen. Men toog terstond aan 'twerk. Eerst lieten zij zich legitimatiepapieren maken op naam van Ed mund en Ursula Kaffer geboren Nebrich, wat geen moeite kostte. Daarna kochten zij de herberg in 'tbosch, en de prijs wa6 niet eens zoo hoog, want de eigenaar was blij, de keet, die niet veel profijt afwierp, fatsoenlijk kwijt te zijn. De „echtelieden Kaffer" namen er be zit van en met hen „de muntmeester", die onder den naam Quintin Feuchtler als huis knecht, daglooner en „Manus van alles" scheep kwam. (Wordt vervolgd). Aangenomen werd liet voorstel van B. an W om deze huurwaarden te bepalen op 90 en 75.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6