Publieke Veiling Haarlemsche Bankvereeniging H Irrigatoren M.J.SCH1PPER, MUTS-SPAARBANK. J. MM IJ Brouwersvaart 106. Voor Iedereen. |j MOTOREN en RIJWIELEN. Depót van Wijnen. Maison Antonio Agnilar "katholieken! Rente 3 pCt. BRANDSTOFFEN, Telephoon 748. m Simplex-Huis BOUCKAERT STEVENS. Van Overal. Advertentie», Bioemendaal, Donderdag 26 Febr. 1914 op Uondordag 5 Maart 1üi4 TËDING VAN BERKHOUT DE CLERCQ Haarlem. - Hillegom. - Lisse, Haarlemmermeer (Hoofddorp). WISSELS en CHEQUES op, en in BINNEN- en BUITENLAND. TELEGRAFISCHE UITBETALING VREEMDE MUNT in BANKPAPIER. RE1SCREDIETBR1EVEN. Breukbanden, zeer sterk Kleins Msiraat 125. TELER BH 159. HOOFDKANTOOR: Jansstraat 19, BIJKANTOOR: Gen. Joubertstraat 2. Vraag prijs voor uw Wintervoorraad bij HU VOOR IEDEREEN 62 - Haarlem. Te Beverwijk worden Adverten- ftiën voor de „NIEUWE HAARLEMSCHE C0U- RANT"aangenomen door den Boekhandel J. VINK Pz. SLECHT SCHRIFT C. E. ABSPOEL Leeraar Schoonschr. M. 0. Notaris J. C. BUBKENS, te HAARLEM, zal op bij inzet en hooging der perceelen en 8 dagen later, alzoo op bij I ooging en afslag Bioemendaalseh Verkoaplokaal Incasseerinq en afgifte ven In en verkoop van Ysrstrekking van geheel Compleet vanaf f 1,25 per stuk. a I 1.50. Verkrijgbaar bij Geopend dagelijks van 9i/a2 uur en bovendien Woensdag- on Zaterdagavond van 7-8y2 uur. Geopend Zaterdagavond van 7--8y2 uur en Maan dagmiddag van 3—4 uur. Elk bedrag kan worden ingelegd. Kantoor-Magazijn Abonneert U op het Tijdschrift Wekelijks 32 bladzijden groot formaat, boeiende grootere en kleinere verhalen, anecdoten, rebusopga- ven met mooie prijzen enz. Iedere aflevering bevat naast de twee groote ver volgverhalen minstenB twee ol drie in éen nummer afloopende verbalen. De prijs van Voor ledereen ia slechts 65 cent per kwartaal of 5 cent per week. Per post 75 cent Onderstaanden bon s. v. p. nauwkeurig invullen en met postzegel van 5 cents gefrankeerd inzenden aan de „N. V. Drukkerij de Spaarnestari", Kinderhuis vest, Haarlem. IgBHBIIBBMWI Ondergeteekende abonneert zich bierbij op bet weekblad boeiende katholieke lectuur cent per kwartaal en o cents per week wensebt bet tijdschrift door tusschenkomst van NAAM ADRE8......,.„„._,_ (Daidelijk schrijven s.v.p.) Ook do hardnekkiaste verkoudheid verdwijnt spoedig of vermindert snel, na inneming van eenige Wybert-Tabletten. Dit lee- ren de vele getuigschriften en dankbetuigingen die bij ons zijn ingekomen. Wanneer gij de eerste voorteekenen van verkoudheid be merkt, moet gij geregeld Wybert- Tabletten gebruiken, vooral wan neer gij veel moet spreken, om zoodoende uw keel te ontzien. Gij zult steeds tevreden blijven over de weldadige werking en verfris- schenden smaak. Te bekomen in alle Apotheken en Drogisterijen a 60 cent per doos. Te Haarlem bijJ. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a, J. H. Daudey, Kruisstr. 31 en Anthoniestr. 85, D. Venn Co., Gr. Houtstr. 22; in Hille gom: C. Broekes; in Hoofddorp: Mej. C. Broekes. .te ontvangen. Betrouwbaar en niet duur, In kwaliteit en prijs ds beste etaan ter beproeving gereed. Breestraat Beverwijk wordt fraai en vlug in J0 tot 24 brieflessen, Vraagt conditiën. Kruisweg 70 Bzw., Haarlem. van te 's-GRAVENHAGE. Gevestigd by W. J. v. DRIL, CAFE „FLORA"! HILLEGOM. Leest geen liberale bladen «neer DE DSAASBODE, Dagblad voor Nederland met Ochtend- en Avend-editie. Verlies van het geloof. In Engeland maakt men zich ongerust over het verlies van het geloof bij de katholieke jeugd. Nergens ter wereld naar verhouding van de bevol king hebben voortdurend zooveel bekeerin- gen tot het katholieke geloof plaats als in Engeland. En toch.... de Kerk daar verliest .nog meer leden dan zij er wint! Over deze pijnlijke zaak gaf pater Wright S. .T. onlangs .een lezing, medegedeeld door Het Centrum, waarin hij zeide, dat van de leerlingen der ^katholieke scholen jaarlijks niet minder dan ,15,000 na het eindigen van hun leertijd voor- het Geloof verloren gaan! Daartegen moet worden gewerkt, zegt hij terecht, en dit werk kan alleen geschieden door een katholieke organisatie. In iedere pa rochie moeten, volgens pater Wright, twee comité's worden gevormd, eene van mannen een eene van vrouwen, die do jongens en meisjes, wanneer ze de school verlaten, on der hun toezicht nemen. In de eigen parochie van pater Wright, waar zulk een commissie reeds bestaat, is zij gevormd door vertegenwoordigers van alle bestaande vereenigingen. Deze commissies moeten lijsten aanleggen van alle kinderen die de lagere school ver laten. met een aantal bekende bijzonderhe den over beroep, leeftijd, adres, kerkbezoek enz. Met behulp der school zijn in plaatsen, waar katholieke scholen bestaan, deze re gisters gemakkelijk hij te houden. De commissie nu houdt gergeld vergade ringen eu bespreekt het gevaar, dat elk dezer pupillen loopt, om net rechte spoor bijster te raken. Zijn de huisgezinnen goed en doen de ouders hun plicht, dan kan de commissie zich van ingrijpen onthouden, doch ontbreekt e» iets aan het godsdienstig leven thuis, dan is toezicht nood ia en gewenscht. Elk kind wordt dan aan de speciale zorg van een der commissieleden toevertrouwd: men tracht op vriendeehappelijken voet met den jongen of het meisje te komen, neemt hem of haar mee naar de kerk enz. Van de daarbij opgedane ervaringen en be reikte resni'isten wordt aanteekening gehou den. Somtijds zal stoffelijke nood een beletsel wezen en dan wordt de St. Vincentius-veree- ging gewaarschuwd, want de commissie zelf moet geen financieelen steun verleenen, op dat niet de verhoudingen worden vertroe beld. Bij vertrek van een kind naar een an dere parochie wordt aan de commissie, welke daar werkzaam is, kennis gegeven van het geval met de noodige bijzonderheden. Er moet bij dit alles veel tact worden ge bruikt, opdat het liefdewerk niet den schijn kriige, een soort spionnage uit te oefenen en ook de ouders niet afkeerig worden gemaakt. Maar in Prcson, waar het systeem sedert eenigen tijd in praktijk wordt gebracht, zijn verschillende kinderen weer tot kerkbezoek gekomen en is ook indirect op het geheele ge zin goede invloed uitgeoefend. Eeu kanaal van de Oostzee naar de Zwarte Zee. Het plan voor een kanaal van de Oostzee naar de Zwarte Zee wordt in Bus- land weer eens opgehaald. De reusachtige graanexport van Zuid-Rusland, die van Odes sa door de Dardanellen moet, heeft tijdens de laatste oorlogsverwikkelingen heel wat be lemmering ondervonden. Bovendien wil men de uitgestrekte kolen mijnen in Noord-Rus land productief maken, Waarover thans bij de slechte verkeersmiddelen niet te denken is. Onoverkomelijke bezwaren bestaan er niet. Natuurlijk wi.l men niet een kanaal van de eene kust naar de andere graven, maar men wil de natuurlijke waterwegen van West- Rusland, die aan den eeijen kant in de Zwarte Zee en a§n den andereu kant in de Oostzee monden, onderling yerbinden oh regularisee- ren. Vooral de Dwina, die bij Riga Se Oost zee bereikt en do Dnjopr zullen door een nieuw, voor groote schepen bevaarbaar ka naal, verbonden moeten worden. Beide rivie ren moeten volkomen geregulariseerd wor den. In Russische handelskringen interesseert men zich zeer voor dezen waterweg. Een tijger in «Ie straten van Brussel. Eei*- gistereu heeft een tijger uit de ménagerie van Hagenbeek te Txelles heel wat conster natie teweeg gebracht. Het was juist markt dag en onder de talrijke marktbezoekers ont stond een groote paniek, toen tijdens het voe deren der wilde beesten in de menagerie van Hagenbeek een koningstijger uit zijn kooi wist te ontsnappen. Ongemerkt sloeg hij door de geheele menagerie naar buiten en bereik te bji liet midden van het plein waar de groenten venters, achter hun koopwaar waren gezeten. Op het gezicht van het wilde beest brak onder deze brave lieden een paniek uit. De stalletjes werden omvergeworpen, de groenten, kluiten boter en eieren rolden over den grond en iedereen haastte zich onder het uiten van angstkreten weg te komen. Ver schrikt door al het rumoer deed de tiiger eenige. geweldige sprongen en sloeg hij de richting in vau de Rue Gray. In minder dan geen <ijd bereikte bij den hoek van de Rue de la Digue. waar bij den sigarenwinkel van madame L. van Damnie binnenliep, die zich in een vertrek bevond, dat aan den winkel grensde. Men kan zieh do schrik van de win kelierster voorstellen, toen zjj den onwelko- rnen gast zag. Op hetzelfde oogenblik ver scheen echter een knecht van de menagerie. Onmiddellijk na het eerste alarm had het ge heele personeel van het circus zich op weg begeven om den ontsnapten tijger op te spo ren. De knecht sloot de deur van den winlfeï. De tijger was gevangen en kon nu op zijn gemak een keus doen uit den rijken voorraad manilla's, sigaretten en tabak. Terwijl in al lerijl van de menagerie een kooi werd ge haald, stelde een inspecteur van politie zich aan het hoofd vari een afdeeling agenten, met de revolver in de hand, voor den winkel op. De temmer van den tjjger kwam later met de kooi aan, welke voor den winkel werd. geplaatst. Toen de deur daarop geopend werd, wandelde de tijger rustig de kooi binnen, die onfniddellijk gesloten werd. Een reusachtig aantal nieuwsgierigen snelde nu toe, om deu held van het arresteeren wat meer van nabij i le beschouwen en iiem op zijn terugtocht naar de menagerie te vergezellen. Tusscheu de ont snapping van den tijger en de gevangenne- i ming waren 20 minuten verloopen. Uit de Franse! 3 i.uhtena^rsv. ereld. De ambtenaren in het departement Bouche-du- Rhone schijnen als hun taak de bevordering van het anti-clericalisme te beschouwen. Dit blijkt bijv. uit het volgende verhaaltje uit de Oroix, door de Geld. vertaald: i De abbé Juramy, aalmoezenier der gevan genissen te Aix was ernstig ziek geworden en had daarom een plaatsvervanger zien te i krijgen in abbé R. Deze zag zich evenwel den toegang tot de gevangenis geweigerd en moest zich eerst van een wettelijk vastgesteld toegangsbewijs voorzien. Een heele maand lang werden nu corres- pondenties tusscben den hoofdcipier, den di- j recteur van het gevangeniswezen en den pre- fect gevoerd. Na verloop van een week nam de prefect de volgende beslissing: i Abbé Juramy moet drie dagen voor elke j goedsdienétoefening schriftelijk vragen ver- j vangen te worden door abbé E.; hij moet zijn brief aan den hoofdbewaker ter hand j stellen, die hem aan den directeur van net I gevangeniswezen zal overhandigen, die hem aan den prefect zal doen toekomen, j Maar abbé Juramy was verlamd en buiten staat te schrijven. De onder-prefect besliste dat bet noodzakelijk was behalve de te vra gen officieele toestemming ook een genees kundig certificaat te overleggen, waarin ge constateerd moest worden dat de abbé niet in staat was te schrijven. Den 31sten Januari antwoordde de gevan genisdirectie: Abbé E. mag de gevangenis niet betreden, tenzij hij voorzien is van een machtiging van den onder-prefect. De onder-prefect, aan wien de mactiging is gevraagd, antwoordde: „de prefecture beeft me niets bericht." Het gevolg van een eu ander was, dat Zon dag jl. geen H. Mis kon gelezen worden, en kel en alleen door de bureaucratische en ha telijke houding van de betrokken ambtenaren. Het ging immers tegen een priester. Een brug over de Hudson-rivier. In een Maandag te New-York gehouden vergadering van vertegenwoordigers van handelscorporaties en andere belanghebbenden is een motie aange nomen ten gunste van het grootsche plan om een brug te bouwen over de Hudson-rivier ter verbinding van New-York met met New- Jersèy. Deze brug zou, volgens bet aan de vergade ring voorgelegde plan, de grootste van de wereld worden, zij zou n.l. een lengte hebben van ongeveer anderhalve mijl. De kosten zijn geraamd op 41,250,000 doll. Er werd een commissie benoemd om bet voor stel bij de regeering van New-York aanhangig te maken. Een gift van Carnegie. Carnegie schonk behalve de 10 miliioen dollar, door hem reeds aan het vredesfonds gegeven, nog 2 miliioen dollar, ten einde de zaak des vredes door mid del van de kerken der verschillende gezindten, te bevorderen. Een gedeelte van dit bedrag zal beschikbaar gesteld worden voor 8e kerken en vredesbonden in Engeland en Duitschland. j Brand. Bij een brand in Hilsmantsiain, in j bet district Kupio, aldus meldt Reuter uit Hol- singfors, zijn vijf personen omgekomen; een' persoon wordt vermist. Velen kregen brand wonden. Een nieuwe weg naar de Zuidpool. Shackleton en zijn staf werken nu de bijzon- derbeden uit van de Zuidpool-expeditie. De hoofdplannen zijn reeds vastgesteld en in een officiëel rapport vertelt Shackleton nauwkeu rig, wat bij hoopt te bereiken, en de manier waarop de expeditie zal worden uitgevoerd. J In de eerste week van October zal bij van Buono3 Aires vertrekken en in Zuidelijke rich ting trekken; 78 gr. Z. B. trachten te bereiken, waar een goede landingsplaats was ontdekt door de Duitsclxers aan de Weddell-Zee. Laat, de toestand van bet ijs bet toe), dan zal de land- groep onmiddellijk baar tocht dwars door bet land aanvaarden. Is de Pool eenmaal van de Weddell Zee uit bereikt, dan zal de rest van den toebt, van de Pool naar de winterkwar tieren bij de Boss-Zee, naar Shackleton meent, niet moeilijk zijn. Kan men bij de Weddell-Zee niet tijdig ge noeg landen, dan zal men blijvende winterkwar tieren, en voor den winter proviand-depots op slaan. Dan zal het land 't volgend seizoen door- trokkenwor den. In bet laatste geval zal bet eerste schip aan den arbeid blijven bij de Weddell-Zee en op de kust van Graham en als bet seizoen te ver gevorderd is om bet werk voort te zetten, zal men naar Zuid-Amerika terugkceren en in het volgende seizoen zijn taak weer opvatten. Het tweede schip zal uitzeilen van Nieuw- Zeeland, een gedeelte bij de Ross-Zee aan land zetten, om de groep die door bet land trekt te ontmoeten, en ze dan met bet schip naar Nieuw-Zeeland terug te brengen. Dat de leider van den toebt nogal optimis- tiscb gestemd is, blijkt uit bet volgende. De kortste afstand van de eene zee tot de andere is ongeveer 1500 mijlen en aarschijnlijk zal de gansche reis langs ongebaande wegen gaan. Ofschoon de reis heel lang schijnt, zegt Sbac- j leton,, ben ik van de mogelijkheid overtuigd, om den ganschen tocht door het land onder gunstige omstandigheden, in vijf maanden te volbrengen. Maar om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, zal ik de Weddell-Zee tot uitgangspunt nemen, om daar terug te keeren, als de hinderpalen in het begin van bet seizoen onoverkomelijk zijn. Sedert de eerste aankon-1 diging van zijn plannen, is Shackleton te rade gegaan met Curzon, president van het Ko- j ninklijk Aardrijkskundig' genootschap te Lon den, en verscheidene vooraanstaande geogra- j fen. Hun overeenstemmende meeningen, die Shackleton tot de zijne maakt, zijn, als niet I de aangegeven weg gevolgd werd, uus eeu weg, die van de Pool achter de Victoriaketen loopend, uitkomt bij deu Melbourneberg maar, een weg ten Oosten van dien, welke Amund sen volgde, of een die leidt tusscben den aan gegeven weg, een pad over den Readmore Glet- scher, en een weg over den Amundsen Glet- scher. Dan zou bet geheele gebied der expedL tie nog oudoorvoorvorsebt zijn. Van deze twee nieuwe wegeu is de Oostelijke, als de tocht daarlangs tenminste mogelijk is, zegt Shaekletou, ongetwijfeld de meest inter- ressante, maar veel zou er afhangen van de conditie, waarin mijn bemanning verkeert. Voornamelijk op het oogenblik dat wij uit el kaar gaan. In elk geval moet een depot aan den kant van de Ross-Zee gemaakt worden, zoodat, verondersteld, dat ik één van de drie wegen insloeg, ik bij volkomen gebrek aan kennis van het larid bij de Victoriaketen, in staat zou zijn dit depot te bereiken. Intusschen zal de weg achter de Victoria keten, die uitkomt bij den Melbourneberg, niet ingeslagen worden, maar die gaande van de Pool, iets ten Oosten van den weg van Amund sen. Daarmee zal een geheel nieuwe weg ge volgd worden. De landgroep zal bestaan uit zes man en honderd twintig getrainde bonden uit Alaska en Siberië, de beste, die er bestaan. Met dit soort bonden volbracht Amundsen, zijn bewon- derenswaardigen tocht naar de Zuidpool. 15.000 francs voor een snip. In de eersto dagen van de maand Januari j.l. beeft een jager wonende te Laboulhoyre (arrondissement Mont de Marsan) een snip geschoten, die een gouden ring om den bals droeg, waarop een inscriptie gegraveerd was waarbij aan degene, die den vogel ving en hem deed toekomen aan den bear Thersite te Tan gen, een premie werd toegezegd van 15.000 francs. De jager aarzelde niet en scheepte zich, volgens de O. N., in naar Marokko^, met zich meenemende de kostbare snip met den bals band. Sinds eenige dagen is de man in het be zit van de 15.000 francs te Labouheyre terug gekeerd. Het D. v. N. B. vertelt onder welke omstan digheden de vogel zijn balsband kreeg. Gedu rende een reis, die Thersite kort geleden onder nam naar Siberië, bemerkte de rijke Amerikaan in bet begin der maand December langs den kant van een moeras, een snip, die met shavel en pooten in bet ijs vastgevroren zat, en zoo gevangen werd gehouden. De toerist bevrijdde den vogel en slaagde er in het dier in leven te houden. Na het beest den gouden ring om den hals te hebben doen leggen liet bij den vogel vliegen. Het beest profiteerde van de hem hergeven vrijheid, tot bet een maand later in de Landei v. erd aangeschoten. der perceelen en opbieding en afslag der Combinatie, telkens des namiddags 2 uur, in het Bloemendaalscheweg 17, nabij de kerk te Bioemendaal, publiek veilen en ver- koopen, «8'WEE RUIME VILLA S, met ERVEN en TUINEN, genaamd ,jied- wig" en ,frida". Zeer gunstig gelegen aan den Noorder Stationsweg te Bioe mendaal, plaatselijk geteekend nos. 7 en y, in de onmiddellijke nabijheid van het station H. IJ. S. M. Kadaster Sec tie A, nommers 5107 en 5108, groot resp. 3 Aren 12 Centiaren en 3 Aren 22 Centiaren. De Villa's bevatten beneden: Suite, Zijkamer, Serre op het Zuiden, Vesti bule, Gang, Keuken, Kelder; eerste yer- dieping: 3 Kamers en Badkamer; twee de verdieping: Zolder, Logeerkamer en Dienstbodenkamer. Electrisch licht en Waterleiding. Te bezichtigen des Dinsdags en Don derdags van 2 tot 4 uur en op den dag van verkoop. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van den Notaris bovenge noemd, Nieuwegracht, hoek Kruisstraat te Haarlem, en bij de Makelaars J. W. VAN SANTÉ, Rothuizen 8, te Haar lem, en A. OVERAKKER, kantoor van Vaste Goederen, Bloemendaalscheweg 113a, te Bioemendaal. II i i li I 1 i i i Voor Uw saken heeft a deze niet meer noodig. Gij kant volstaan met Prijs per kwartaal f4.— Agent voor Haarlem, Overreen, Heemstede: Bijkantoor MAASBODE Janeweg 55, Haarlem. TELEFOON 2807: I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 8