DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. i STADSNIEUWS ZATERDAG 14 FEBR. Kinderhuisvest 29-31-33, Haarlem £ER3T£ S3LAD. EEN PLEIDOOI VD08 EEN SPOORWEG- HAVEN TE HAARLEM, VOOR DE R00MSCHE VROUW. VRIJDAG 13 FEBRUARI ISI4 30ste Jaargang Mo. ü3S9 Bureaux wan Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Dit twee nummer bladen. bestaat uit agenda. J. c. Haarlemsche Alledagjes Ho. 1254 DE LAATSTE DAG OM U AA TE GEVEN ALS KIEZER IS per&qnama RENE KIMME CMUiï ABONNEMENTSPRIJS* Pet 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (Som der gein) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers 1.80 PRIJS DER ADVERTENTIëN* Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 16 ei Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ci per regeL Bnitenl 20 ct Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ct. (a contant). ,.ra. ...rcsesapaeaMMBBaannan—a= 1000 GULDEN bfj levenslange onge schiktheid tot verken. 'Alle betalende abonné's op dit blad, die In hel bezit eener verzekeringspolis sün, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voori GULDEN bi» lm GULDEN bil flflfl GULDEN bij ft f| GULDEN bi] verlies van eer |>l|| verlies vat 9 Uil vcrlie3 van ly 11 yhUA hand of voet I (r UI één oog 9 typ As één duim. U 99 wijsvinger. 400 GULDEN bij overlijden. 300 15 GULDEN ba verlies van één andere», vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsehe Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. I 14 Februari. overtuigend en bevattelijk: en dat is ze in derdaad. Gedocumenteerd, want het betoog, dat de wenschelijkheid van zulk een haven vast stelt, gegrond op historische gegevens, is in derdaad zoo volledig mogelijk. Met tal van cijfers betoogt de heer Hulswit, dat handel en nijverheid in Haarlem in de laatste jaren vooral aanmerkelijk vooruit zijn gegaan, doch hij merkt ook opdat één gewichtig ding Gebouw Sint Bavo 8 uur j nog altijd ontbreekt aan dien „gunstig gele- Hulpspaarbank Schoterkwartier. Half 9gen Spaarneetroom", waaraan in 1912 circa spaarkas St. Nicolaas (winterprovisie). 30 grootere en kleinere fabrieken werden ge- Spaarbank. Steuncomité. Inschrijving Coöp. TeyIer Museum Tentoonstelling van teekeningen, behoorende tot de kunstverzame ling van Teyler's museum, portretten, portret- schetsen en figuurstudies. VOOR DE MISSIE VAN FATHER STAAL, C. O. H. N. N. Uit den spaarpot der kinderen Voor zegen op mijn huisgezin J. F. A. B. De toekomst van Haarlem ligt niet meer in de mooie omstreken, in de luxe-reputatie, jf in de bloemen, maar ze ligt in het toene men van handel en industrie. Dat is een stelling, die met het jaar méér aanhangers krijgt. Met velen zijn ook wij overtuigd, dat Haar lem te laat heeft begrepen het groote belang van de vestiging van een krachtige, energieke industrie binnen haar gebied, waarvoor de gemeente dan natuurlijk de gelegenheid en de faciliteiten moet aanbieden, doch wat ip dit gebied verzuimd is, wordt in de laatste jaren met kracht en volharding ingehaald. De algemeene drang naar een heter ge bruik van de toch wel in hoofdzaak gunstige ligging van Haarlem aan het spoorwegnet en groote waterwegen, is van dit inzicht een gevolg. Doch.... nog véél moet op dit gebied ver beterd en uitgebreid worden. En hieronder staat op den voorgrond de stichting van een groote spoorweg- en over- taadhaven aan het Noorder Spaarne, ter hoogte van de gasfabriek, verhonden door een spoorweglijn aan het spoorwegnet. De heer J. F. Hulswit, de vroegere wet houder van de lichtfabrieken en directeur van de Haarlemsche Machinefabriek, heeft een goed werk gedaan om gedocumenteerd, overtuigend en bevattelijk, de wenschelijk heid èn de noodzakelijkheid van zulk een spoorweg- en overlaadhaven in een pittige brochureaan te toonen. Wij noemen deze brochure gedocumenteerd, houwd, n.l. een goede overlaadgelegenheid, waar men de grondstoffen, per wagon aan gevoerd, op voertuig kan overladen, en om gekeerd. Met de stukken in de hand zet de heer Hulswit dan uiteen, dat op dit gemis hij herhaling is gewezen door officieele lichamen en- particulieren, en duidelijk wordt gemaakt, hoe de aanleg van de spoorweghaven aan de L— i Leidsche Vaart in alle opzichten een f a i- - 1.1 u r e is gebleken te zijn. - 1-I Hoe men ooit tot dezen aanleg is gekomen, - 0.20 is haast niet te begrijpen, wanneer men den /3.18L heer Hulswit hoort hetoogen, dat de haven - 2.50 aan de Westergracht „niet alleen geheel on- - 1-I voldoende is, maar ook dat door het ontbre- - 0.50 ken van een hetere overlaadplaats groote - 0.25 schade aan handel en industrie wordt berok- i kend!". Trouwens, de Kamer van Koophandel heeft nooit anders gezegd. En de gemeente heeft er dan ook geducht schade van, dat men een spoorweghaven heeft gemaakt daar, waar er niet het minste wat van is te trekken: „Een goed bereikbare spoorweg- en over laadhaven voor Haarlem", door J. F. Huls wit, oud-wethouder van Haerlem. Bij de Er ven Loosjes te Haarlem. „Zijn zoo zegt de heer Hulswit voor de verschillende nijvei'heidsondernemingen de gevolgen van het ontbreken van een goede sptrorweghaven meer of minder fë overzien, ook de gevolgen voor de gemeente zijn niet van belang ontbloot. Kon toch in alle gevallen overlading te Haarlem plaats vinden, dan zouden de ontvangsten aan ha ven- en kaaigelden aanmerkelijk toenemen en niet zooals nu tamelijk wel op dezelfde hoogte blijven. Uit de ons ten dienste staan de gegevens blijkt, dat het. bedrag aan ha ven- en kaaigelden door de gemeente ont vangen van 20,369.— in 1904 tot 23,488 in 1912 steeg; een vermeerdering dus van slechts 15 pet., niet in overeenstemming met de groote toeneming in bedrijvigheid, die o.a. blijkt een uit bijgaande grafische voor stelling, die een beeld geeft van de toene ming van het scheepvaartverkeer na de openstelling van de sluis te Spaarndam. Dat ook de spoorweg de gevolgen onder vindt van het gebrek aan een goede over laadplaats, is dunkt ons niet aan twijfel on derhevig. Niet alleen dat men het spoor wegtraject verkort door de goederen op heter ingerichte havens te dirigeeren, maar een ernstiger feit is, dat men zich zooveel mogelijk van het spoorwegvervoer tracht los te maken en waar zulks maar even kan aan watervervoer do voorkeur geeft. Zoo werken dus verschillende omstandig heden mede, die allen wijzen naar de eeuigo goede oplossing van de vele moeilijkheden, die zich voordoen, nl. het het maken van een onmiddellijk van uit het Spaarne be reikbare spoorweg- overlaadhaven". En dan stelt de heer Hulswit de vraag: „Waar en hoe kan nu de zoozeer ge- wenschte spoorweg-haven gemaakt worden? Klaarblijkelijk moet de haven daar gemaakt worden, waar zij op eenvoudige wijze met de bestaande spoorlijnen in verbinding ge bracht kan worden en van uit het Noorder Spaarne gemakkelijk bereikbaar is, zoowel voor de schepen die uit de richting van het Noordzeekanaal door de sluis te Spaarn dam geschut worden als voor die welke uit de richting van het Zuider-Spaarue ko men." De aangegeven plaats is ongeveer in de nabijheid van het bestaande „Vuilrak", zoo zegt de schrijver, na ook van den aanleg van het verbindmgsspoor naar de gasfabriek te hebben gesproken. En de heer Hulswit zet dan uiteen hoe naar zijn meening de haven gemaakt kan worden: „Wil men haar tot goede ontwikkeling brengen, dan is het niet voldoende dat zij gemakkelijk bereikbaar en van goede spoor verbinding voorzien is, maar dient ook ge zorgd te worden voor voldoende opslag en handelsterreinen, terwijl het tevens van groot belang is dat in den omtrek industrie terreinen beschikbaar zijn, waar fabrieken, die hij een goed water- en spoorverkeer belang hebben, zieh kunnen vestigen." Dit wordt wederom op overtuigende en ge documenteerde wijze uiteengezet, waarhij de schrijver (het is begrijpelijk!) die gunstige ligging der Eléctrische Centrale niet vergeet, evenmin den aanleg van den Haarlemmer meerspoorweg, den aanleg van een werklie denkwartier daar ter plaatse, enz. Wij gillissen hier en dat spijt ons even wel één zaak, die in dit verhand toch wel de moeite waard gewe^êi was, althans niet een énkel woord aan te stippen. En dat is het volgende: herhaaldelijk is ons door industrieelen opgemerkt, dat de grond aan het Noorder Buiten-Spaarne voor den aanleg van fabrieken wel wat slap is, zoodat de houw van een fabriek, welke ook, daar ter plaatse véél duurder zal zijn dan elders. Wij kunnen niet beoordeelen of dit be zwaar voor alle industrieën gegrond is en gel den ïiioet, maar het is hekend dat het tegen een vestiging van fabrieken aan het N. B- Spaarne wordt aangevoerd, en daarom had een vermelding (misschien opheldering) hier niet mogen ontbreken, dunkt ons. De heer Hulswit eindigt zijn pleidooi voor de handels- en spoorwegliaven met de op merking, dat van de exploitatiekosten geen betrouwbare raming is te maken, doch dat de energie en spankracht van Haarlem wa gen en winnen! in dit opzicht den doorslag moet geven. Het betoog van den heer Hulswit is wij zeiden het reeds overtuigend, pakkend en begrijpelijk voor een ieder. Wij wensehen aan zijne brochure een groote verspreiding, opdat de volks opinie (die wegens de groote lasten welke de aanleg van zulk een haven on getwijfeld zal medebrengen, ietwat terughou dend is) in de richting van een energiek d u r- ven worde gewijzigd. De toekomst van Haarlem ligt in den bloei van industrie en handel, dat denkbeeld is de grondidée dezer brochure, en dat denk beeld dient ook in geheel ons gemeentelijk beheer steeds voor oogen te worden gehou- dèn! HAARLEM VERGETEN? Er is een „lintjesregen" neergedaald in den lande, naar aanleiding van de feesten, in 1913 bij liet 100-jarig bestaan van Ne derland's onafhankelijkheid gevierd. Wel een beetje tot onzen spijt vinden we hier Haarlem niet in bedacht. Meppel en Sittard en Groningen zijn er hij» Haarlem niet. Toch is het Haarlemsche onafhankelijk- lieidsfeest van beduiden geweest, en volgens algemeene erkenning een der schitterendste die in den lande zijn gevierd. Wij kunnen echter wel een oorzaak ver moeden, waarom geen Haarlemmer de eer van een onderscheiding waardig is gekeurd: deze had natuurlijk moeten zijn toegekend aan den man die met de leiding der feest viering zich zoo verdienstelijk heeft ge maakt en er de ziel van was: den heer Rinkema. Docher was hier ter stede ook nog een officieel feest comité, dat weet men: een officieel comité dat 1' 2500 subsi die van de gemeente heeft gekregen, doch er hitter weinig f e e st voor gemaakt heeft. En van dit comité was de heer Loosjes voor zitter. Een onderscheiding* aan den heer Rin kema zou dus een voorbijgaan van dit offi cieele comité geweest zijn, en we veron derstellen dat dit langs don officieelen weg niet ging. Intusschenhet is een feit dat „lint jes", niet immer de graadmeter zijn van ware verdiensten. Daar kan Haarlem zich mee troosten. HlIHMRIiaHBill IIE9HSI1BE Onze stadgenoote Mej. H. 8. Rosso van het Pensionaat St. Marie te Mook is te Breda ge slaagd voor het examen nuttige handwerken. DE BELASTING-WIJZIGINGS-PLANNEN. Het socialistische voorstel om een sterke progressie in te voeren bij de heffing van iden Hoofd. Omslag' is ingekomen, naar wij vernemen. De toenemings-peroentages loopen van 1,2 pet, tot 4 pet. bij f 5000. Terwijl nu het percentage 5,2 bedraagt, zal bij aanneming van dit voorstel het hoogste percentage 7,8 pet. bedragen, dus anderhalf maal zooveel als het percentage nu bedraagt. Ook de vrijzinnig-democraten zullen spoe dig hun voorstellen gereed hebben. De rechtsche-raadfracties vergaderden deze week ter voorloopige bespreking van de voor stellen van B. en W. R. KL BUR. VOOR ADVIES INZAKE ARBEIDERSBELANGEN. Gisterenavond vergaderden de vertegen woordigers der R. KL vereenigingen die bij bovengenoemd bureau zijn aangesloten. De agenda werd vlug afgewerkt. Het aftredende bestuur werd herkozen. De voorloopige be grooting werd goedgekeurd. Tijdens de vergadering kwam het verzoek om de buitengemeenten dezelfde voordeelen, te bieden als de plaatselijke aangesloten ver eenigingen. Het bestuur liet zich hiervoor vinden, zoodat de R. K. Arbeidersverenigin gen uit den omtrek alsnu in de gelegenheid zijn hunne leden gratis advies te kunnen ver schaffen. Alle R. K. mannen hoven 25 jaar en zij die vóór of op 15 Mei a.s. 25 jaar wor den, kunnen in de meeste gevallen kie zer worden. De R. K. Pol. Prop. Club zal nog he den Vrijdag 13 Februari en morgen Za terdag 14 Februari, zitting honden in St. Bavo, Smedestraat, des avonds van 8 tot elf uur tot het geven van alle moge lijke inlichtingen. Namens het Bestuur, J. H. VISSER, Voorzitter. 75-JARIG BESTAAN DER H. IJ. S. M. Gisterenavond had, onder leiding van den heer H. Mul, stationschef alhier, eene verga dering plaats van afgevaardigden uit alle diensten en afdeelingen van het Haarlemsche Spoorweg-personeel, tot oprichting eener com missie voor eene feestelijke herdenking van het 75-jarig bestaan der H. IJ. S. M. en de opening van den eersten spoorweg in ons land, welk heugelijk feit juist, ook voor onze gemeente van beteekenis is, omdat Haar lem de eer genoten heeft den eersten spoor trein binnen hare veste te zien! De uit 28 personen bestaande commissie benoemde bij acclamatie tot Dag. Bestuur, de heeren: H. Mul, stationschef, voorzitter; K. Bakker, chef de bureau, se 'taris; O. E van Bilderbeek. Magazijn meest r, penningm., terwijl de heer J. T. Bierman, chef der Centra le Werkplaats, als eere- voorzitter der comf- missie is opgetreden. Aan het geheele personeel ter standplaats Haarlem bestaande uit ruim 1800 perso nen zal van de oprichting dezer Centrale Commissie mededeeling geschieden, met ver zoek öm financiëelen steun. De volgende maand zal de commissie op nieuw vergaderen tot nadere bespreking van plannen tot versiering, verlichting en te or- ganiseeren feesten in September e.k. DE VLOOTPLANNEN DER STAATSCOMMISSIE. Dat was het onderwerp gisterenavond voor eij talrijke sehare op de bovenzaal der Socië teit Vereeniging bijeen, op duidelijke en onder houdende wijze behandeld door den luitenant ter Zee le klasse L. J. Quant, leeraar in de zee-artillerie aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. De voorzitter der afd. Haarlem van „Onze Vloot", de heer van Bemmelen, heette den spreker en de aanwezigen welkom. Dan verkrijgt de heer Quant het woord en houdt een inderdaad populair-wetenscliappe- Ijjke voordracht over een onderwerp, dat zoo moeilijk is voor niet-deskundigen en dat mis schien juist daarom door zoo velen verkeerd begrepen en beoordeeld wordthet pantser schip volgens het voorstel der Staatscommis sie, die allereerst door spr. verdedigd wordt als niet. eenzijdig te zijn, waar zij bestond uit drie LXV. Een zeer betreurenswaardig gevolg van de wijziging der arbeidsverhoudingen en van het deelnemen der vrouwen aan arbeid, welke buitenshuis moet worden verricht, is wel het arbeiden der vrouw, der gehuwde vrouw, buiten haar gezin, ofschoon zij daar niet kan en niet mag worden gemist. Hierbij behoeft niet enkel aan den arbeid der gehuwden fabriekarbeidsters te worden gedacht. De beraadslagingen in de gemeente raden en de wettelijke bepalingen, welke ver. bieden of later wederom goedvinden en sanctionueeren, dat bijv. gehuwde vrouwelijke gemeente- of Staatsambtenaren in haar huwe lijk deze betrekking blijven vervullen» wijzen het maar al te dikwijls uit, hoe de denkbeelden over huwelijk en de gezinsplichten der gehuw de vrouw zijn verward en verkleind of geheel en al miskend. Gemeente of Staat werken daardoor maar al te dikwijls practijken in de hand, welke het gezinsleven ondermijnen» ter wijl zjj er tevens aan medewerken om plichten van huis en gezin gemakkelijk te doen verwaar- loozen. Het toelaten van gehuwde ambtenares- len in de Staatsbetrekkingen toont allerduide lijkst aan hoever men afstaat van de eerste Christelijke grondbeginselen. Dat, of het werk der ambtenaressen in haren dienst of het ge zinsleven er onder lijden, spreekt vanzelf, en doorgaans zullen het gezinsleven en de opvoe ding der kinderen er de dupe van worden op de eerste plaats. Ofwel de leiding in het gezin of de opvoeding der kinderen zal aan der den moeten worden overgelaten, ofwel de ge huwde vrouwelijke ambtenaar zal zich in een tweeslachtige positie bevinden, ten nadeel van liaar werk en van zichzelf en haar levensstaat, gezin en kinderen. Het toelaten van beide mo gelijkheden, en natuurlijk weegt het ge zinsleven, als de grondslag der maatschappij, het zwaarst heeft een zeer bedenkelijke zijde, waardoor wordt aangetoond, dat in dezen zin de arbeid der vrouw aan de maatschappij niet veel goeds heeft gebracht. Vrouwen, die zooveel mogelijk tijd willen en moeten uit sparen om in haar gezin met verschillende sociale of andere aangelegenheden bezig te zijn, kunnen eenigszins begrijpen van hoe groote beteekenis dit is, als zij nagaan hoe zjj menig maal de eisehen van het gezin het zwaarste moeten laten wegen en gewoon zijn daarnaar te handelen. Voor het meerendeel wordt bij arbeid der gehuwde vrouw niet het eerst gedacht aan de bovenomschreven werkzaamheden en betrek kingen, maar aan den arbeid der gehuwde vrouw, die zoo goed als haar geheele leven of als men wil geheel haar arbeidstijd in de fa briek doorbrengen. Zonder meer mag worden gezegd, dat de arbeid der gehuwde vrouw in de fabriek dit zeer wel uit te breiden tot ateliers enz. enz. een groot kwaad is en dat alles moet worden aangewend om dit kwaad langzamerhand te beperken en allengs geheel uit te roeien. Met, tallooze factoren dient hierbij echter rekening te worden gehouden en over 't alge meen mag worden gezegd, dat een radicaal ver bod in de bestaande omstandigheden niet tot de aanstonds verwezenlijkte mogelijkheden kan behooren, hoe gewenscht het ook zou zijn. Dat de gehuwde vrouw in de fabriek, en minstens niet den geheelen dag» niet thuis be hoort, niemand zal het met reden kunnen of willen ontkennen. En nu moge het inder daad reeds een heele verbetering zijn, dat in bepaalde omstandigheden de gehuwde vrouw in de fabrieken geen arbeid meer verrichten mag en ook dat hier en daar algeheel wegblij ven der gehuwde fabrieksarbeidster kan wor den waargenomen toch moet nog heel wat werk worden verricht voor en aleer, ook zonder financieel nadeel der vrouw en haar ge zin zelf, een toestand zal zijn verkregen, welke cok de gehuwde vrouw uit den arbeidersstand aan haar gezin teruggeeft. Want misschien gelden, de argumenten, welke tegen arbeid van andere gehuwde vrouwen worden aangevoerd, met nog meer klem voor de fabrieksarbeidsters, die om maar iets te noemen geen hulp kunnen nemen en ook in zoo geheel andere omstandig heden zijn geplaatst Het behoeft nauwelijks gezegd, dat de 'fa brieksarbeid der gehuwde vrouw van buiten gewoon grooten invloed is op hare huiselijke bezigheden alleen reeds. Waar nog geen andere toestand kan worden geschapen, daar zien we maar al te goed hoe en op welke wijze een enkel oogenblikje daags, als dit geschieden kan! of des Zaterdag middags of 's avonds de huishoudelijke en ook de moederlijke bezig heden worden „behartigd". Dit moet zich op een of andere manier wreken, wat dikwijls gaat ten koste van het meerdere gewin, waar om zooveel worden ten offer gebracht. Een middel, dat in ieder geval directe ver betering, zooveel als dan mogelijk is, kan bren gen, is, dat op den geschiksten tijd aan fa brieksarbeidsters ook vooral, wanneer zij nog niet gehuwd zijn, geleerd wordt, wat des huis houdens is en wat daarmee samenhangt. Afge zien van het vele, dat bij dit onderricht kan worden ingevlochten, zal netheid en orde en ook tijdsindeeling worden geleerd. Dit gevoegd bij de wijze van werken, volgens orde en re gelmaat, waartoe men in de fabriek wel ge dwongen is, zal veel van de huiselijke bezig heden beter doen behartigen. In die richting kan nog veel worden gewerkt en met name in de fabrieks centra zou het de katholieke Vrouwenbond kunnen zijn, die met en door de vrouwelijke vakvereenïgingen voor de fabrieks arbeidsters de gelegenheid openstelde om bijv, de ongehuwde arbeidsters met meer onbe zorgdheid ook die zaken, welke speciaal voor de vrouw zijn, eigen te maken, Godsdienst onderwijs hier vooral niet te vergeten l Zonder twijfel toch komt hier nog bij, dat iets anders op die wijze zou kunnen worden aangevuld. Gevraagd mag worden of bij alle routine van de fabrieksarbeidster wel voldoen de het verantwoordelijkheidsgevoel wordt ont wikkeld, wat, wanneer dit niet het geval is, terugwerkt op de verrichtingen buiten den arbeidstijd voor eigen gezin, waar orde en re gelmaat niet voldoende zijn. Daar moeten andere motieven de verhouding tot de omge ving regelen en gelukkig mag van 't Katholieke "Vereenigingsleven, al blijft vaststaan, dat de gehuwde vrouw onverdeeld in haar gezin moet kunnen werkzaam zijn worden ver wacht, dat in den arbeid zelf en in de positie tegenover hen, die den arbeid doen verrichten* steeds meer het Christelijke Grondbeginsel zich zal kenbaar maken en doorwerken. De vrouw, die arbeid om den boorde verrichten moet, zal door het weder in toepassing brengen van de verplichtingen door den arbeid opge legd, niet enkel ten voordeele werken van zioli zelf en van den. werkgever, wat louter den arbeid als zoodanig betreft, maar de heilzam^ gevolgen van een dusdanige Christelijke* op vatting ook terugbrengen op hare omgeving buiten beroep en arbeid om, wat in breede vertakkingen invloed ten goede zal uitoefenen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1