Smakelijk Brood ElectF, Loxe-Broodfabriek ledeMssiie Volksbond vesr Haarlea es buifsnsemeeateti. Nagekomen Kerkbenchten Mengelwerk. Mar ia-V ereen igin g. Secretariaat Jordënsstraat 12. De vereeniging heeft ten doel het alcoholis me :n katholieken geest krachtdadig te be strijden. De leden zijn geheelönthoudster of afsehafeter. Lidmaatschap van de Maria-Ver. vanaf 16 jaar, van den Moisjesbond van 12 tot 16 jaar, van de St. Anna-Ver. voor kinde ren beneden 12 jaar. Mej. N. Kruysman, pres.; mej. M. v. d. Veen, secretaresse, Jordënsstraat 12; mej. C. Russell, penuingmeesteresse. R. K. Kring. Het doel dezer vereeniging is, eene nauwe re aaneensluiting onder de R, K. Jongelie den van Haarlem en aangrenzende gemeen ten, jongelieden, die ten minste tot den mid denstand gerekend kunnen worden en den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben, te bevor deren. Dit doel wil zij bereiken door het houden van eene sociëteit met leestafel, het oprichten en het instandhouden van eene bibliotheek, het doen houden van lezingen, conferenties en voordrachten, door muziek en zang en verder door alle wettige middelen, die volgens Ka tholiek beginsel geoorloofd en aan boven genoemd doel der vereeniging bevorderlijk kunnen zijn. Het bestuur bestaat uit: M. J. Muylaert, voorzitter, C. H. Bosse, onder-voorzitter, II. Th. Fibbe, secr., Jansweg 46, J. W. Th. Fib- be, 2e seer., P. B. Kerkhoff, penningmeester. Geestelijk adviseur is de WelEerw. Pa ter C. H. Caininada. R. K. MilUairen-Verceniging, Zoetestr. 14. De Vereeniging heeft ten doel: Bevorde ring van godsdienst, zedelijkheid en trouwe plichtsbetrachting onder de R. K. Militairen, te Haarlem in garnizoen. Tot dit doel heeft zij een eigen gebouw, gelegen Zoeteetraat 14, waarin zij aan bare leden, de R. K. Militairen, gelegenheid geeft zich eiken avond onder leiding van den Eerw. Directeur en het Bestvufr te vereeni gen en zich aldaar met gepaste ontspanning, en goede lectuur te vermaken en zich door gebed te stichten. Bestuur: WelEerw. Heer J. J J. Noord man, Pres.-Dir.; W. J. B. van I.icmt, War moesstraat 30, Secretaris; J. v. d. Star, Pen ningmeester. R. K. Slagersgezellen-Yercen'ging „St. Joris" Ai'deeling Haarlem. De Bond heeft ten doel: de zedelijke en stof felijke verheffing der slagersgezellen op den grondslag der Roomseh-Katholieke beginse len. Ledenvergadering eiken eersten Maandag üer maand, des avonds half negen, in het ge bouw St. Bavo. Het dagelijkscli bestuur bestaat uit de hee- ren E. C. SPEUIJT, voorzitter. L. VAN LENT, secretaris. W. VALKEN ET, penningm. Krnisverbond. Het Kruisverbond werd opgericht den 11 Januari 1904 en stelt zich ten doel de drank bestrijding meer in het bijzonder onder de mannen. Het bestuur bestaat uit de heeren: W. J. Speller, voorzitter; C. J. Gonnet, Paviljoens laan 1, secretaris. Geestelijk adviseur de Wel Eerw. kapelaan C. P. van der Salm. Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding en van liet Liefdewerk tot Versiering en Ondersteuning van arme en behoeftige Kerken Bestuur: Mevr. de Wed. J. Beijues—v. d. Heijden, presidente; mevr. R. J. van Dieren BijvoetHaakman v. d. Berg, vice-pres.; mej. W. A. Beijnes, penningmecsteresse; mej. J. D. C. Loomeijer, secretaresse. Raadsleden: Mevr. Wed. ten HagenReu ver; mevr. Grüpink—Middelhof!; mevrouw v. HeesLans; mevr. Wed. KokKavelaars; mej. W. van Hees. Directeur is de HoogEerw. heer H. F. J. Rikmeiispoel, plebaan der Kathedrale kerk. R. K. Kiesvereeniging te Schoten (stadsgedeelte). Het bestuur der R. K. Kiesvereeuiging te Schoten (stadsgedeelte) is samengesteld als volgt; p. H. M. Hafkenscheidt, le vooi*zitter, Schoterweg 88; J. F. Burgkauts, 2e voorzitter; J. D. van Steen, le secretaris; S. Olie, 2e secr.; G. Telnian, le penningm., Gen. de la Eeystr. 68; K. C. Donsen, 2e penningm.; N. Cobelens, commissaris. Genootschap van den „Stillen Omgang- te Haarlem. Doel van het Genootschap is: jaarlijks, ge durende het octaaf van hpt H. Sacrament van Mirakel te Amsterdam, zich te voet naar de „Heilige Stede" te begeven en daar den „Stillen Omgang" te houden. Leden zijn R. K. mannen boven de 18 jaar. De jaarlijksche contributie bedraagt 50 ct. Uitsluitend leden en alléén op vertoon van het afgegeven bewijs, hebben toegang: vóór de afreis tot de kerk van St. Jan te Haar lem en na het volbrengen van den Stillen Omgang tot de St. Jozefskerk te Amsterdam. ,Het bestnur bestaat uit de heeren: D. Janse, voorzitter, Jansstraat 20rood; A. Kuijpers, se cretaris; Burretstraat 6; H. S. Thuis Jb.zn., penningmeester, Warmoesstraat 5. R. K. Fabrieks-, Haven- en Transportaihei- dersvereeniging „St. Willibrordus". Deze vereeniging heeft ten doel: de zede lijke en stoffelijke verheffing der leden op den grondslag der R, K. beginselen te be vorderen. Als lid kunnen toetreden zij, die in het haven- en transportbedrijf werkzaam zijn: voerlieden, wagenrijders, z.g. witkielen. Verder arbeiders of arbeidsters werkzaam aan ear- ton-, papier-, linoleum- of olie-, staniol-, cap sules-, schoen-, crème-, suiker- en andere fa brieken,- als soda-, sodex-, zeep-essencest-, melksuiker!'abrieken; werklieden aan suiker - raffineerderijen, koffiebranderijen, lakstoke- rijen; schippers, loop-, winkel-, magazijn- en pakhuisknechts, melkslyters, melkventers, losse werklieden, courant- en tijdschriftenbe zorgers, en verder allen, die in een of ander bedrijf werkzaam zijn en niet in een der vak bonden kunnen worden opgenomen. Het bestuur van de afdeeling is samenge steld als volgt: B. J. M. Roosloot, voorz.; J. Anthonisse. secr., H. J. TerhorsL penningm. St. Elisabeth's Vereeniging. Het doel der St. Elisabeth's Vereeniging is Arme zieken te bezoeken en van versterken de middelen te voorzien. Inleveren van zie- kenbriefjes Maandagavond tusschen 7 uur en half 9, Woensdag en Vrijdagmiddag tusschen 1 en 2 uur. Jansstraat 49. Het Bestuur: Mevrouw A. C. C. Roodnat- Schoemaker, pres.; mej. C. A. de Wildt, viee- pres.; mej. M. J. v. d. Pigge, secretaresse; mej. J. G. H. v. Liemt, 2e secretaresse; mej. S. J. Proot, penninpmeesteres; mej. A. J. G. Gallenkamp, bestuurslid. R. K. Ver. t. Bescherming v. Meisjes. Secretariaat Villa Beukenoord, Bloemendaal. De Vereeniging heeft ten doel alleenstaan de meisjes te beschermen tegen gevaren, die geloof of zeden bedreigen. In het Tehuis Ged. Oude Gracht 111, is gele genheid tot huisvesting en ontspanning voor winkeljuffrouwen en dienstboden. Bemiddelingsbureau voor dienstaanvragen en aanbiedingen geopend Dinsdag 3—4, Don devdagavond 8—9. Mevr. Wed. ÏJpma-Beijnes, pres; mej. J. Deckers, secretaresse, Villa Beukenoord, Bloemendaal; mej. A. Middeldorp, penning- meesteresse. R. K. Meisjes-patronaat „St. Rosa' Gevestigd Nassaulaan 50. Het patronaat werd opgericht 5 Februari 1894. Het doel is Roomseh-Katholieke meisjes uit den arbeidenden 6tand en van den leeftijd van 12 tot 16 jaren tot brave en degelijke dienstboden te vormen. Ter bereiking van dit doel ontvangen zij geheel gratis onderricht in naaien, verstel len, knippen, merken, mazen en stoppen; als mede herbalingsonderwijs in de Godsdienst leer en gewijde geschiedenis, in het lezen, schrijven en rekenen. De oudste leerlingen ontvangen twee keer per week onderricht, betzij des Maandags en Woensdags, of des Dinsdags en Donderdags; de eerstbeginnenden alleen des Vrijdags. Alle lessen worden gegeven des avonds van half zeven tot half negen. Nieuwe leerlingen worden in de maanden Juli en December aangenomen. Voor do leerlingen bestaat er een spaar bank en een strijkcursus. lederen Isten Woensdag der maand des nam. van half drie tot half vijf is bet bestnur te spreken in het Patronaat omtrent de be langen der leérlingen. Het bestuur bestaat uit: mej. J. D. C. Loo meijer, presidente; mej. M. H. v. Velsen pen ningmecsteresse; mej. M. C M. de Graaff, se cretaresse, Zijlstraat 13-15. Geestelijk adviseur is de Weleerw. Pater A. M. Ellerbeek. Katholieke Sociale Aetie. Doel: De katholieke sociale actie in den zin der Encyclieken „Rerum Novaram" en „Gra ves de Communi re" in gehoorzaamheid aan Z. D. H. den Bisschop op de krachtigste wijze te bevorderen, met uitsluiting van alle zui- vcr-politieke actie. Bestuur: J. H. Visser, voorzitter; J. Ch. Vintges, penningmeester, J, W. M. Pasdeloup, Spaarne 41B rood, secretaris. R. K. Pol. Propagandaelub. Tot bijstand1 van het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Haarlem bestaat er eene politieke propagnnda-clnb, welke zich ten doel stelt: de verhooging der politieke ken nis en actie onder de Katholieken te Haar lem. Dit doel tracht zij le bereiken door: a. het verschaffen van inlichtingen ter verkrijging van het kiesrecht; b. het deelnemen aan de praetische ver- verkiezingswerkzaamheden; c. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Nieuwe leden kunnen ten allen tijde wor den aangenomen en melden zich daarvoor aan hij het Bestuur. Het Bestuur: J. H. Visser, voorzitter, Nieu we Gracht 46. G. J. Braakhuis, alg. secretaris, Hagesfraat, 10. Haarl. Kalk. Esperantoelub. Het doel aangegeven door de Ned. Kat. Esp. Ver.: le. Verspreiding der wereldhulptaal Espe ranto onder de Katholieken; 2e. de behartiging der internationaal katho lieke belangen in den meest uitgebreiden zin door middel van Esperanto. Deze vereeniging, bestaande uit dames zoo wel als heeren, houdt, hare vergaderingen om de twee weken op Donderdag, in St, Bavo, Smedestraat. Voorzitter is de heer J. J. Vollaerts, Am- sterdamsche Vaart 70, secretaris dc heer G. A. Porie, Pieler Kiesstraat 6. R. Iv. Bibliotheek der Sint Vincentius- Verceniging. Doel: De Christelijke beginselen te ver spreiden door middel van boekeu of tijdschrif ten en door het verkrijgbaar stellen van uit- spanningslectuur, welke niet in 6trijd.is met de Kath. Geloofs- en zedeleer, tegen een uiterst billijk leesgeld. Lokalen: Nieuwe Groenmarkt, geopend eiken Woensdag het geheele jaar, eiken Vrij dag vanaf 3 October tot April, des avonds van 734 tot 9 uur. Schoterkwartier bij de kerk, geopend eiken Vrijdag vanaf 19 September tot April des avonds van 8 tot 9A uur, Anthoniestraat, Zusterschool, geopend el- ken Woensdag vanaf 10 September tot April des avonds van IA tot 9 uur. Dagelijkscli Bestuur: C. H. J. de Graaff, President; P. J. v. Kessel, Plein 5, Secretaris; G. Jansen Hendriks, Penningmeester. Haarlemseli Brokkenhuis. Zoetestraat 13. Doel: Alles wat overtollig of onbruikbaar geworden is in de huishouding aan de lief dadigheid dienstbaar te maken. Ieder van welken godsdienst ook kan voor Iuttelen prijs koopen op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Het Bestuur bestaat uit de heeren A. F. J. Nieberg, President; P. Honoré-Metz, Secreta ris, Schotersingel 77a; J. Olifiers, Penning meester en A. F. H. v. d. Vaart R. K. Politieke propaganda-clnb „St. Petrus." Schoten. Zij is opgericht tot bijstand van het be stuur der R. K. Kiesvereeniging te Schoten (stadsgedeelte) en stelt zich ten doel de ver hooging der politieke kennis en actie onder Katholieken te Schoten (stadsgedeelte). Dit doel tracht zij te hereiken door: A. het verschaffen van inlichtingen ter verkrijging van het kiesrecht; B. het deelnemen aan praetische verkie zingswerkzaamheden; C. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Het bestuur is samengesteld als volgt: Sleeker, voorzitter, Billitonstraat 22; J. D. v. Wieringen, secretaris, Gen. Cronjéstraat 115rood; Th. van Geldorp, penningmeester, Borneostraat 15, waar zich ten alle tijde nieu we leden kunnen aanmelden. Pi'opegandaelub Leo XIII, Hillegom en O. Doel der vereeniging is het verspreiden van het weekblad „De Christelijke Actie" en ver dere werkzaamheden van die aard. De vereeniging roep ijverige leden te hulp. Het bestuur bestaat nit de heeren M. W. Riiigrok, Loosterweg III, voorziter; J. v. d. Linden, Mariastraat, secretaris; Jae. v. Leeu wen, Krochtstraat, penningmeester. Vereeniging „St. Jeroen" te Hillegom. De vereeniging St. Jeroen stelt zich ten doel om eenmaal per jaar een Bedevaart te honden naar Noordwijk, om daar de heilige overblijfselen van St. Jeroen te vereeren. Het bestuur bestaat uit de heeren: A. Was senaar, voorz.; J. C. Kop, secretaris; W. vaD Putten, penningmeester. Eerbied in Gods Huis. NoordwijkciJiout. Het doel is hetzelfde als de Haarlemsche vereeniging van dezen naam (zie boven). Ook bier wordt de aanmelding van nog vele leden op prijs gesteld. Dagelijksch bestuur is: L. v. d. Linde, voor zitter; J. Turenhout, secretaris-pen ningm. Propagandaelub „Sint Leo", Beverwijk. De club stelt zich ten doel: het uitbreiden der Bondsafdeeling en het verspreiden van goede lectuur; het aanwerven van abonne menten op alle katholieke bladen; het doen heieggen van propagandavergaderingen en verdere werkzaamheden van socialen aard. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de hee ren: J. C. S. Mulder, voorzitter, Wolf en De- kenstr. 16; F. J. de Wilut, secretaris, Heems kerk erweg 32; J. Commandeur, penningmees ter, van Harencarspelstraat 11. Bezorging op ieder gewenscht tijdstip in alle omliggende dorpen. NEtem J. CARELS, Afdeeling HAARLEM. Bondsgebouw Smedestraat 23. Zondag 15 Febr, Namiddag Post- en Te legraaf beambten. Maandag 16 Fehr. Ondersteuningsfonds. Vergadering Schoenmakers. Dinsdag 17 Febr. Algemeene ledénver- Vrij-dag 20 Fehr. Propagandaelub. Donderdag 19 Febr. Arbeidsrecht, t gadering. Vergadering Metselaars. Zaterdag 21 Fehr. 8 uur Hulpspaarbank Schoterkwartier. Half 9 Spaarkas St. Nieo- laas (winterprovisie). Spaarbank. Steuncoi mité. Inschrijving coöperatieve Bakkerij. Bibliotheek. N.B. Door omstandigheden zal de .algem. ledenvergadering op Dinsdag 17 Fehr. gehou den wórden- Namens het Bestuur, 'A. L. VOLLAERTS, Seer. Afdeeling O VERVEEN en Omstreken. Zaterdag 14 Fehr. des avonds van half 8 tot half 9 zitting Spaarbank in het gewone lokaal; op hetzelfde uur gelegenheid om boe ken te halen hij ondergeteekende aan hnis. Maandag 16 Fehr. des avonds om half acht algem. ledenvergadering in café Ruim zicht van den heer Jongkees. Op deze ver gadering zal het lid, dc heer J. van Meerlo, een voordracht geven en het lid de heer A. J. Prinsenherg lichtbeelden vertoonen, zoo dat hier verdere aanbeveling onnoodig is. Namens net Bestuur, W. v. d. AARDWEG, Secr. Afdeeling SCHOTEN en Omstreken, Maandag 16 Fehr. 'savonds half 8 pro- ppgandavergadering der afd. „St. Gerardus Majella", toegang voor alle R. K. land- en tuinbouwarbeiders. .Spreker de heer Loerak ker. Land- en tuinbouwarheiders verzuimt niet deze vergadering bij te wonen, het is in uw eigen belang. Namens het Bestuur, C. H. HUIJBOOM, Voorz. B. BURGER, Secr. Afdeeling VELSEROORD. Jaarfeest van den R.. K. Volkshond afd. Velseroord en omstreken, te honden op Zon dag 15 Febr. 1914, in het Patronaatsgebouw te Velseroord, des avonds te 754 uur. De feest rede zal dien avond gehouden worden dooi den Zeereerw. Pater Fabianus, van Amster dam. Verder zullen door de tooneelvereeni ging- „Inter Nos" eenige tooneelstukjes wor den opgevoerd. Gelegenheid tot plaatsbespre king voor de leden na de beide H.H. Missen in het Patronaatsgebouw a 10 cent per per soon; indien er plaatsen over zijn, zullen deze verkrijgbaar worden gesteld voor niet-leden a 20 cent per persoon. Namens bet Bestuur, JAC. F. VERZIJLBERG, le Secr. Afdeeling WIJK AAN ZEE. Feestvergadering op Donderdag 19 Febr. te balf acht, in bet lokaal „de Zon", met me dewerking van eigen zangelnb en eigen too- neelclub. Toegang op vertoon der kaarten. Tevens installatie van enkele nieuwe leden. Namens het Bestnur, W. v. d. MELT, 2e Secr. Af deeling KROMMENIE en Omstreken. Secretariaat: Van Hoogen dorpstraat 30. Zaterdagavond van 78 uur Spaar kas en van 8—9 uur bibliotheek in het Ver- eenïgingslokaal. Zondag 15 en 22 Febr. Jaarfeest der af deeling in het lokaal van Waagmeester. Aanvang 7 uur. Opening der zaal 634 uur. De leden hebben toegang op dien avond, welke hun dameskaart aangeeft, op vertoon van contributieboekje, dat aangezuiverd moet zijn. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij n naar de agenda in de Banier. Kaarten ruilen op gewonen tijd en plaats als voren. Namens het Bestuur, S. VROUWE, Secr. Afdeeling HEEMSTEDE. R. K. Vereenigingsgebouw. Zondag 15 Febr. van 1134—12 uur Biblio theek. Dinsdag 17 Fehr. Repetiïie Harmonie St. Michael. Donderdag 19 Fehr. Gymnastiekvereen. Vrijdag 20 Fehr. Repetitie Harmonie St. Michaël. Namens het Bestuur, TH. TELLINGS, 2e Secr. Afdeeling BENNEBROEK en Omstreken. Dinsdag 17 Fehr. 'savonds am half 8 bestuursvergadering. Aller opkomst verzocht. Blocmistwerkliedenvereeniging St. Jeroen Onderaf deeling van den Ned. R. K. Volksb. Propagandavergadering op Woensdag 18 Fehr., des avonds half 8, waarin als spreker zal optreden de heer J. G. van Kessel. Tevens zal er voor de leden een gratis verloting plaats hebben. Namens het Bestuur, M. OPPE, le Secr. ïlededeeling. Den leden wordt hekend gemaakt, dat de Vastenavond-uitvoering zal plaats hebben op Donderdag 19 Fehr., des avonds om half acht uur precies. Ongevoerd zal worden: „Een Amsterdam- sche jongen", tooneelspel in 3 bedrijven, en: „De geduldsproef of de verwisselende oppas sers", kluchtspel in 1 bedrijf. Plaatskaart ena 0.10 per persoon, tot dek king der onkosten. Deze uitvoering zal op Zondag 22 Febr. voor bet publiek herhaald worden tegen be taling van 0.30 per persoon. Opening der zaal 1ste avond om -zeven uur, 2de avond om half zeven. De kaarten zijn verkrijgb. hij den concierge. De heeren controleurs en commissarissen van orde worden vriendelijk verzocht op hun post te willen zijn. Namens het Bestuur, J. VAN RAKEL, Seer. Afdeeling LISSE. Maandag 16 en Dinsdag 17 Febr. uit voering door de tooneel vereeniging „St. Ge- nesius" in de „Kleine Vereeniging-", voor le den en donateurs der afdeeling op vertoon van eontributièkaart. Maandag even en Dins dag oneven nummers. Opening der zaal 7 uur. Aanvang balf 8. Namens het Bestuur, H. J. VAN TONGEREN, Seer. Afdeeling SASSENHEJM en Omstreken. Zondag 15 Febr. Feestuitvoering. 634 uur opening der zaal. Maandag 16 Febr. Fcrsinitvoering. -634 uur opening der zaal. Aanvang 7 uur beide avonden. Kinderen beneden de 15 jaar wor den beslist niet toegelaten. Elk lid ontvangt bij bet binnenkomen der zaal tegen betaling van 10 cent een verplichtend programma. Elk lid is ook verplicht zijn toegangsbewijs mede te brengen. Woensdag 18 Febr. Cursus door den Weleerw. heer kapelaan om 7 uur. Vrijdag 20 Fehr. repetitie Turuclub om half 8.' Namens bet Bestuur, A. WEIJKES, Pres. der Afd. Afdeeling VOORHOUT. V r ij d a g 20 Febr. 's avonds 7 uur verga dering van bet Afd. bestuur in Boerhaave. Namens het Bestuur, A. HEERINGS, Secr. BENNEBROEK. ZONDAG, half 8, Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 3 uur Catech.; 3 uur Maande]ijksch aanbiddingsuur. MAANDAG tot en met Zaterdag kwart over 8 uur H. Mis. Gelegenheid om te biechten: Zaterdag van 48 uur. lederen morgen wordt om kwartier voor zevenen de H. Communie uitgereikt. De gebeden worden verzoent vooi Bertha Lommerse, geb. Ru ij gr ok die in den Heer is overleden. VOGELENZANG. ZONDAG, half 8 de Vroegmis, 10 uur Hoogmis; 's middags te half 2 Catechismus, te half 3 oefening ter oere van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand. MAANDAG, de H.H. Missen te 8 uur en 10 uur; te 10 uur gez. uitvaart voor dementia Aleida Balvers hvr. van Simon Leonardus v. d. Kraan; waarna de Kerkelijke begrafenis. DINSDAG, te hettlf 9 enl 9 uur de H.H. Mis sen; te 9 uur gez. Maandstond voor Helena Bakker, wed. van Cornelius Iluigrok. WOENSDAG, de H.H. Missen te 8 uur en half 9. DONDERDAG, te 8 en 10 uur de H.H. Missen; te 10 uur gez. Huwelijksmis. VRIJDAG en Zaterdag te 8 eu half 9 de H.H. Missen. WOENSDAG en Zaterdag te half 12 Ca techismus. De gebeden worden verzocht voor. Maria Goosen, die met de. laatstje H. Sacramenten der Ster venden is voorzien en voor; Clementia Aleida Balvers hvr, v. Simon Leo nardus v. d. Kraan, die in den 1-Ieer is overleden; BEVERWIJK. ZONDAG, do H.H. Missen te 6. half 8, 9 en half 11; i uur en kwart voor 2 Cate chismus voor jongens en de -n - in school Drie uur Congregatie; uur Lof. Gedurende deze weck Mie dagen de H.IL Missen te 7. half 8, S 9 nu»-. DONDERDAG, geer. H. Mis om 9 tm maar half tien gezongen II. Mis voor Bruidegom en {Bruid met Ven: Creator; 'savonds 7 uur Lol VRIJDAG-, 4 uur bïcchthoorcn. ZATERDAG, 11 uur biechten voor do meisjes; -18 uur gelegenheid om te biech ten. N. B. Aan de ouders wordt nogmaals,', maar dringend verzocht hun kinderen die- nog op school gaan, Zaterdagavond niet te' laten biechten. UITGEEST. ZONDAG, de H.H. Missen te half 8 en ld uur do Hoogmis-half 2 Catechismus; half 3: Vespers. 3 In deze weck Catech. naar gewoonte. MAANDAG en overige dagen de H.H. Mis sende kwart voor 8 en half 9 uur. DONDERDAG, half 9 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG, 9 uur gezongen Maandstond voor Maartje TeelingBakkum. ZATERDAGmiddag 4 uur Bic-chthooren; uur Maria-Lof. De gebeden worden verzocht voor: Joanna Smitsv. d. Laan, Engel de Goede, Matthijs Bakkum, die met de laatste H.H. Sacramenten (Lr Stervenden zijn voorzien en voor Maartje TeelingBakkum die in den Heer is overlaten. WEERPROFETIEëN OP MARIA LICHTMIS Er is geen dag in bet jaar, waaraan door hetv olk meer weel-profetieën verbonden zijn- dan dc 2de Februari, de dag waarop de Katho lieke Kerk, veertig dagen na Christus' geboor te, Maria Lichtmis of Maria Zuivering viert, merkt de „Msb." op. Deze feestdag werd in de zesde of zevende eeuw ingesteld, ter gedachtenis aan de op dracht des Heeren in den tempel en heeft zijn naam door de kaarsenwijding gekregen. J)e boerenstand met zijn vaak zeer gewichtig, oordeel, over het weer, heeft den 2dcn Februari tot een beteekenenden dag van den eerstee rang verheven. Van de wei-profetieën op Maria Lichtmis zijn voornamelijk de volgende te noemen: „Is de" Lichtmis mooi en klaar, komen er twee winters in het jaar" „Kerstmis winderig, Lichtmis stil, massa hooi beloven wil." Brengt Lichtmis wolken en regen neer, is de winter voorbij en komt niet weer". „Vóór Lichtmis leeuwei'kzang, duurt niet lang.'' Do laatste profetic is voornamelijk in 1912 uit-' gekomen. Over het geheel genomen komen deze weer.- profetieën hierop neer, dat op een koude Licht mis een koude en late lente en een mooie zomer volgt. Is do tweede Februari daarentegen vochtig eii warm, dan is op een vroege zachte lente en een slechten zomer te rekenen. Overigens valt er op te letten, dot deze pro fetieën weliswaar elkaar hier en daar tegen spreken, maar toch in hoofdzaak zeldzaam over eenstommen. EEN KERKHOF UIT HET STEENEN TIJD PERK. Dc Italiaansehe archeaoloog- Prof. Daii Osse van Aneona heeft in Val Ie Kibrata (Aluuz- zen) een interessante ontdekking gods ui. Hij' vond een kerkhof uit het s.teonen tijd; rk. Dc lijken werden destijds niet aan de schoot van- Moeder Aarde toevertrouwd, doch in kleine hutjes gelegd, soni3 wel twee tot acht te aamen. Op een enkele uitzondering na re-ten alle lichamen met opgetrokken kni-i'n, het geen waarschijnlijk do biddende houding der dooden voorstelt. Reeds eerder wist men. dat de gewoonte, bij het gebed de knl te bui-, gen, reeds in Egypte ten tijde van het stec-j non tijdperk in zwang was. In een der hutten bijna in het midden der groep vond men geen lijk, doch allerlei over-' blijfselen, die erop wijzen, dat hier de offe-i rande stond. Gebeenten van dieren en ge-i barste kruiken werden in groote verschei k-n-1 heid gevonden. De verschillende voorwerpen,; op de lijken en in de hutten gevonden, zijn' vooral belangrijk, omdat zij wijzen op een| hooger cultuürpeü, dan tot nu toe bekend» was uit vondsten van het steenen tijdperk.' DRAAD LOOZE TELEPHONIE. De „Evening Standard" deelt mede. dat de mogelijkheid van de praetische invoering derj draadlooze telephonie, door proefnemingen van Marconi, meer. en meer Waarschijnlijk, is geworden. Er zijn reeds welgeslaagde proe ven genomen voor draadloos telephonist-:s ver keer tusschen Chelmsford cn Bournemouth, een afstand van ruim 109 mijlen. ZUIDFOOLONDERZOEK. Sir Ernest Shackleton heeft voor zijn ex peditie in de Zuidpoolstreken een mooie do natie ontvangen, die het mogelijk zal maken,! de ontworpen plannen uit té voeren. Het is een gift van 420,000 gulden. Dc naam van' den schenker is niet bekend. TEGEN DE VLIEGMACHINES. De Brltsche Admiraliteit beeft ecu geheel nieuw scheepstype op stapel doen zetten, dat. een groot contrast vormt met de reusachtig^ dreadnoughts, die dc laatste jaren gelanceerd werden. De „Royal Oak' meet slech - 2oU0W ton, het schip loopt 25 knoopen en munt be halve een voorraad petroleum 2000 ton steen kool mee. Het schip is voorzien van verschillen-! de kanonnen die tegen vliegmachines en lucht! schepen gericht kunnen worden. De diepgang) van de „Royal Oak" is buitengewoon gering) zoodat het schip van de projectielen der onder zeeërs weinig hinder zal hebben. De schepen van dit nieuwe type zullen waarschijnlijk een patform hebben voor hydro-aerorlans. '*M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 11