£P. W. SWeehuifs dry. arteiioris Opruiming. Opruiming. Sport en Wedstrijden Leger en Vloot. Uit onze Oost. Verkoopingen, Boel huizen enz, fiËÊiEgGiseEi?. UÏTLOTINGEN aal ziilks voor hen een belangrrijke verrmin- dering van hun traktement uitmaken, daar zij onderkomen en fourage zeker zeer duur zul len moeten betalen. Als vergoeding bij overlijden of invaliditeit In en door den dienst ontstaan, wordt aan 'ie rechthebbende(n) uitgekeerd een levens lang pensioen, gelijk aan 1/3 van het laatste (ten minste gedurende 4 maanden) genoten traktement, of een som in eens gelijkstaande *an een kapitalisatie van dat bedrag naar den maatstaf van een jaarlijksche rente van b procent. Alles tezamen genomen, moeten dus de fi- hancieele voorwaarden voor onze officieren die naar Albanië gaan bepaald onvoldoende genoemd worden. THEORIE EN PRAKTIJK. In de kringen der vrij-socialisten heeft de aanvaarding van het burgemeesterschap, door den heer Ter Laan, evenals het plan van den heer Wibaut om een wethoudere plaats te aanvaarden groote verontwaardi ging gewekt. In „Handwerkersvriendenkring" te Am sterdam was dezer dagen een verga dering belegd door het comité voor so ciaal-anarchistische actie, waar eenige heethoofden hfet woord voerden. Aan een verslag in het „Hbl." zijn de volgende tirades ontleend uit een „redevoering" van den heer Rijnders. „Wat is dat eigenlijk voor een ding, zoo'n burgemeester?" vroeg hij. „Burgervader noemen zij zich wel eens en aldus worden zij wel eens genoemd. „Maar dat is natuurlijk lak. „Een burgemeester is niets anders dan een machtsinstrument van het burgerlijk ge zag. „Dat is nu ook Ter Laan, de zoogenaamde „roode" burgemeester, die dank bracht aan de Koningin voor het vertrouwen hem ge schonken f (Gelach). „En verklaarde dat hij zich dat vertrou wen waardig zou trachten te maken. (Vroo- lijkhoid). „En de heer Baas, het oudste raadslid in Zaandam, bad Gods zegen voor hem af. (Luid gelach.) „Hij, de man die in „De Dageraad" het godsbestaan critiseerde, hoorde dat met een vroom eezicht aan! (Algemeene vroolijk- heid.) „Ter Laan zal zich stellen boven de par tijen cn liet belang van allen behartigen. Precies hetzelfde smoesje als van alle bur gemeesters die hun ambt aanvaarden 1 „Doch laa* er deus een staking komen! „Dan zal Ter Laan zijn politie-age riten sturen om do onderkruipers te besehermen. Geroep: „Dat weet je niet, Wachten!" Do heer Rijnders: „Neen, van Zaandam weet ik het nog niet, maar in Frankrijk zijn v. ie socialistische burgemeesters en laar hebben de stakers nooit zulke harde klappen gehad als wanneer zij geslagen wer den door socialistische politie-agenten! (Luid gelach). „Ter Laan zal óf liet gezag handhaven óf het gezag in den steek laten. Maar dan pleegt hij sabotage en dat mogen we van een sociaal-democraat niet verwachten! (Gelach. „Als een arme drommel zich vergrijpt, zal Ter Laan voor den eigendom moeten waken. „Hij za; ook dc Miiitiewet moeten uit voeren. „En is er dan misschien een jongeling, die weigert de wapens te dragen, dan zal Ter Laan hem naar dc gevangenis moeten helpee. Dan zal hij mi-seinen zeggen: „jon- gen. hou je geedl Jongen, hou je dapper! eldwachter neem 'ïr meel" (Vroolijkheid.) ..Misschien zal Ter Laan hem dan nog een. wi-rkje mee geven om in de cel tc lezen, b.v. een critiek van Murx op de burgerlijk eco nomische verhoudingen! (Algemeen ge-' lach.) „Laat ons dus," eindigt spr., „voortgaan niet onzen strijd, zooals wij dien gestreden hebben, buiten d politiek. De wet komt altijd achteraan. Hoe lang geldt nu al de leuze van den achturendag? En we zijn nog niets gevorderd. Alleen door den zelf strijd, 'de e -onomische machtsvorming van het proletariaat zal, over de hoofden van alle roode burgemeesters heen, de eindclijke praal van het. socialisme worden verkregen!'.' (Luid applaus). De lieer Wibaut, tot debat uitgenoodigd, ha<l bericht van verhindering gezonden. TEGEN DE ÖNZEDELIJHEID. Door het hoofdbestuur van „Voor Eer en Deugd" zijn in brochure-vorm bijeen gebracht de brieven van liet gezamenlijk Duitsch en Bel gisch Episcopaat en van den Kardinaal-Aarts bisschop van Parijs tot bestrijding der zede loosheid. De brochure wordt aan alle leden der Mau- nen-afdecling gratis toegezonden. TEGEN DE EXCESSEN DER AUTEURS WET. Aan den minister van justitie heeft het be stuur vau de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, op grond van ern stige bezwaren, zich veroorloofd dringend te verzoeken, wijzingen te willen voorstellen in artikel 50 van de Auteurwet 1912. HET SPOORWEGONGELUK BIJ BEILEN. Naar het persbureau M. S. Vaz Dias te Den Haag van de meest vertrouwbare zijde ver neemt, is in tegenstelling met alle mogelijke geruchten, welke in de pers de ronde doen, het rapport der Staatsspoorweg Mij. en van den Raad van Toezicht op de spoorwegen in zake het spoorwegongeluk bij Bellen nog niet bij het Ministerie van Waterstaat ingekomen. Uit den aard der zaak heeft de minister nog niet beslist in welken vorm het rapport zal worden gepubliceerd; wanneer het rapport zeer lijvig uitvalt, bestaat de kans, dat liet als af zonderlijk werk door de Regeering zal worden uitgegeven. Verder vernemen wij, dat niet waar is de leziüg, welke van de spoorwegramp aanvanke lijk algemeen gegeven werd, en volgens welke de passagiers door den bodem van den bewas ten wagon zouden zijn gezakt en door den vol- genJen wagon zouden zijn overreden. De be wuste wagen namelijk bevindt zich op dit oogenblik in de bewaarplaats der S.S. te Utrecht en heeft een geheele gaven bodem zonder de minste beschadiging of breuk; van daar dat kan worden aangenomen, dat de gc- doode of gekwetste passagiers door de gebroken ruiten van de coupé zijn geraakt en terecht gekomen tusschen den schuin vallenden waggon en een stapels dwarsliggers welke langs de raiis lagen en waarover de waggon is geval len. Hoe '11 piano aan d'r eind kwam. 7.e kwamen van Appiugedam met hun locgc wa gen en waren op weg naar Groningen. Ze hadden met zijn tweeën goede zaken ge daan, en keerden welgemoed met een flink gevulden buidel naar huis terug. Aan het Damsterdiep werd in een boerenhofstede ver- kooping gehouden van meubilair, daar moes ten de kooplieden ook een.s gaan kijken, mis schien was er nog wat te verdienen. Reeds een poos hadden ze staan kijken en onder- tusschen een" paar malen uit een fleseli ge proefd, die zeker niet met water was gevul, want niet lang duurde liet, of aan hun onhan dig optreden en luidruchtige stemming was het ie merken dat ze aan den drank offers geplengd hadden. Een groot gedeelte van het meubilair was de hamer gepasseerd, cn nu was dc beurt aan de piano. Daar was mis schien nog iets aan te verdienen, zoo dachten onze luidjos, en ja, dan met muziek naar de stail terug; liet zon oen tocht nog' wat op- vroolijken. Een boden de hamer viel en het meubelstuk was hun eigendom gewor den. Op den wagen getakeld, en,vort" daar ging iiet, een paar huizen slechts, of „lx-*daar moest ïèecte halt gehouden worden, want daar kantelde het gevaarte over den weg, wat nu juist niet tot de sierlijkheid en de zuivere klank ervan bijdroeg. iNu was goede raad duur, want hoe met z'n tweeënze stonden al niet te vast op de beenendat gevaarte weer opgeheschen le krijgen. Doch zie, hulp kwam opdagen in den persoon van een paar kameraden. Met vereende krachten gelukte het na enkele mis lukte pogingen liet prachtstuk weer op den wagen te krijgen, 't Instrument werd nu met een flink touw vastgebonden om 'tvoor ver dere ongelukken te bewaren. ITet duurde niet lang. of daar klonken de aceoorden door de lucht, 't Was een lollig ding, zoo'n muziekfabrièk op 'den wagen, het hield de stemming in onze vroolijke kooplui. Ondertussohen werd nog een paar keer uit de fleseli gesnoept, zoodat hun verstand niet al te helder meer scheen te zijn. Toen zij aan het Verbindingskanaal gekomen waren, be sloten zij waarom kon men niet gissen het meubelstuk maar in hetwater te wer pen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De wagen werd stil gebondeneen doffe plonsen het kille water sloot zich weer, terwijl alleen zich steeds verwijdende kringen aangaven, waar 't muziekding verzonken lag. Zie zoo, nu wa ren ze den last kwjjt en welgemoed stapten ze zoo goed en zoo kwaad als hun slingerende beenen het toelieten weer op den wagen en vortnu naar huis. Later zagen we dat een paar personen be zig waren de piano of liever de overblijfselen ervan op te hengelen. Het is de moeite nog wel waard, zoo vertelde men ons, om het brandhout dat er nog aan zit. Treurig eind van een piano, die hetere dagen gekeud heeft en gewoon was door streelende vingers te worden behandeld. O. N. WEDSTRIJD BELGIS—NEDERLAND TE ANTWERPEN. In verband met de telken jare toenemende belangstelling in ons land voor dezen popu- lairen wedstrijd om den Van den Abeele-beker werden ook nu weder door het secretariaat van den Neder]andsclien Voetbal Bond bijzon dere maatregelen getroffen om de talrijke vol gelingen van het Nederlandsch elftal zooveel mogelijk te gerieven, zoowel ten opzichte van de verkrijgbaarsteiling der entreekaarten, als ten opzichte van de met de Hollandsche IJze ren Spoorweg Maatschappij getroffen overeen komst, voor het laten loopen van een goedkoo- pen trein naar en van Antwerpen. Dsfar verleden jaar velen klaagden over het feit, dat in Nederland alleen entreekaarten voor duurdere rangen verkrijgbaar waren, werd nu met den Belgischen Bond overeenge komen, dat de tickets voor alle rangen op het terrein van den wedstrijd, lang te voren hij het secretariaat van den N. V. B. verkrijgbaar zul len zijn. Voorts werd met de Hollandsche Spoor over eengekomen, dat de gelegenheid voor voetbal liefhebbers, om op vertoon van een te voren bij het Bonds-secretariaat gekocht entreebiljet voor den wedstrijd aan de Spoorweg-bureimx kaartjes voor den goedkoopen trein te koopen, in plaats van één, twee dagen zal zijn open gesteld, natuurlijk met inachtneming van de beschikbaarheid der spoorweg-biljetten. De Maatschappij kan zich niet verbinden meer dan het beschikbare aantal kaarten verkrijgbaar te stellen, wanneer de voorraad op den eersten dag reeds uitgeput is. Ook laat de dienstregling niet toe, een twee den extra trein te laten loopen, waarmede men bij bet koopen van wedstrijdkaarten wel re kening gelieve te houden. Men boude derhalve de volgende bijzonder heden in bet oog. Te beginnen met Woensdag 18 Februari zijn in bet bureau van den Nederlandseben. Voet bal Bond, 29 Van Boetzelacrlaan te 's-Graven- hnge, entréekaarten tegen de volgende prijzen verkrijgbaar Overdekte tribune ƒ3.zit plaatsen om bet veld ƒ2.50 staanplaatsen voor en naast de overdekte tribnne ƒ1.50; overige staanj laatsen ƒ0.50. Entréekaarten worden alleen toegezonden na ontvangst van het verschuldigde bedrag per postwissel, vermeerderd met de portokosten voor toezending per post. Daar de N. V. B. geen verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor zoekraken bij de post, wordt aanbevolen 10 cent extra voor toezending onder aangetee- kend cour eft bij te voegen. Men geve duidelijk op. op de postwissel- strook, welke plaatsen men wenscht, en aan welk adres ze moeten worden toegezonden. De Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij zal een goedkoopen trein laten loopen, waarvoor de vrachtprijzen bedragen: Van Am sterdam, Haarlem en Leiden naar en van Ant werpen, retour tweede klasse ƒ3.20; retour derde klasse ƒ2.05. Van den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam retour tweede klasse 2.60; retour derde klasse 1.05. De vertrekuren worden op de aanplakbil jetten der Spoorweg Maatschappij bekend ge maakt en voorts in dg Officiëele Mededeelin- gen van den Nederlandschen Voetbal Bond. Plaatskaarten voor den goedkoopen ticiu zijn uitsluitend voor bezoekers van den wedstrijd op vertoon van bet van te voren bij den N. V. B. gekochte entróebiljet verkrijgbaar op Maandag 9 Maart en indien cr nog biljetten v zijn op Dinsdag 10 Maart. maatschappij welke het veld exploiteert, niet door betere reglementen, aanstelling van meer beambten en verbetering van allerlei inrich tingen behoorlijke voorzieningen tegen de herhaling van zulke .ongelukken getroffen heeft. De Pruisische minister van oorlog stelt, j naar aanleiding van een interpellatie die dr. j Müller uit Heiningen in het Huis van Afge- j vaardigden ingediend heeft, naar de „N. R. O." verneemt, een nader onderzoek in naai de oorzaak van die ongelukken en zal ver- S moedelijk binnenkorrt zelf op de interpellatie antwoorden. MILITAIRE ISRAËLITISCHE KEUKENS. Aan de Israëlietische miliciens, die zulks wensehen, wordt de gelegenheid geboden het middagmaal buiten de kazerne te gebruiken, waarvoor dan een kwartje per dag vergoed wordt. Aangezien hiervan een zeer ruim ge bruik wordt gemaakt, is onlangs de vraag ge steld, of het niet wenschelijk zou zijn afzon derlijke Israëlische militaire keukens te stich ten, welke dan ook op de terreinen der ka zernes zouden verrijzen. Door generaal We ber, commandant van de IVe divisie (Amers foort). werd eenigen tijd gele den deze zaak commissoriaal gemaakt Be doelde commissie heeft thans haar ra-pport uitgebracht, waarin uitvoerig uiteengezet wordt, welke ritueels eischen gesteld worden, waarna de commissie tot de conclusie komt, dat het vooralsnog géén aanbeveling verdient over te gaan tot 't bouwen van Israëlietischa militaire keukens. voorradig HET HOOGTERECORD. Wij lezen in de ,,„nt>", dat Legagneux gehandhaafd zal blijven als wereldhoogtefe- cordhouder. De A'rgentijnsche luchtvaartver- eoniging heeft nl. aan de internationale fede ratie meegedeeld, dat Newbery een hoogte heeft bereikt van 6220 M. En nu zegt het reglement dat, om een hoogterecord geho mologeerd te krijgen, het minstens 150 M. meer moet bedragen dan het vorige. Dit nu is niet het geval, want de door den Argen- tijnschen vlieger bersikto hoogte is maar 100 M. maar dan het re oord van LegagneuX, zoö- dat deze laatste houder blijft. HET VLIEGVELD VAN JOHANNISTIIAL De militaire overheid heeft, op grond van de herhaalde ongelukken die officieren op het vliegveld va.n Johannisthal bij Berlijn over komen zijn, voor hen een verbod tot vliegen boven dat veld uitgevaardigd, zoo lang de De gouverneur-generaal komt. Zaterdagavond halft.ien. Op de Willemskade te Soerabaja voor de kazerne lieerscht diepe stilte als in een doodenstad. Slechts de regel matige pas van den schildwacht weerklinkt flauwtjes door de nachtelijke duisternis. Bin nen in de kazerne keerscht eveneens rust, de kommandant van de wacht is zachtkens inge sluimerd eu slaapt den slaap des vermoeiden. Aan een tafeltje zit de adj.-ondeioff.-iestruk- teur Gr., die belast is met e-.-a onderzoek inzake een gestraften fuselier en de rustige avond uren benut voor zijn minutieus werkje. Plotseling wordt de „rustige rust" verbroken, vertelt het Soer. Hbld., door het schellen van de telefoon. Gr., den wackt-kommandant in slaap vindend, begeeft zich naar de telefoon, en de toeluisterende soldaten volgen met stij gende verbazing den volgenden „monoloog Hallo. Ja, hier hoofdwacht. Wa Wa Wa Wat zegt U, j j j j ja Ek Ek Ek Excellentie, ik zal er onmiddellijk voor zorgen. Goeden avond, Excellentie, neemt Uw Excellentie me niet kwalijk dat ik niet in groot'tenue hen j Gr. belt af en met doodsbleek gelaat blijft hij eenige oogenblikken als versuft tegen den j muur leunen. Daarna belt hij opnieuw het te lefoonkantoor op en buldert den mandoer toe; j Simpang sembilanratoes. i Twee minuten later is hij verbonden met den plaatselijken kommandant. De overste, die uit een belangrijk artikel uit zijn krant geroe- pen was, roept kortaf: Hier plaatselijk koin- ruandant. Overste, ik moet u even mededee- len, dat de gouverneur-generaal in Soerabaja is en morgen inspektie zal houden over de troe pen Morgenochtend om acht uur moeten alle manschappen in groot tenue aantreden. Ke rel, bij je dronken? Ben je het zelf, Gr.? In eigen persoon, overste, de gouverneurijgeneraal heeft me zelf zooeven opgeheld. De overste laat den kommandant van de wacht aan de telefoon komen en vraagt dien Zeg, sergeant, wie staat daar naast jou? Adjudant Gr„ overste. Is hij het zelf? Ja, overste. Laat hem nog eens aan de tele foon komen. Gr. komt aan de telefoon. Zeg, Gr„ je belt onmiddellijk den gouverneur-generaal nog eens op en vraagt waar hij logeert. Weet je het num mer? Ja, overste, nummer 403. Overste kijkt in het boekje en ontdekt dat de land voogd verblijf houdt in het inlandsclie café Darmo. Even later wordt hij opnieuw opgebeld door den snuggeren adjudant, die hem mededeelt: Overste, ik heb Zijn Excellentie nog eens opge beld en hij heeft me danig uitgevloekt, omdat 5k hem niet onmiddellijk heb geloofd. De overste zegt, dat het goed is en dat de inspektie, ondanks de bevelen van Zijn Excel lentie, niet doorgaat. Hoofdschuddend keert I Gr. naar zijn werk terug en denkt: Moet-ie zelf weten. De overste vertelt zijn vrouw van den gou verneur-generaal, die plotseling naar Soera baja was gekomen, om op Zondagmorgen in spektie te houden en die gevloekt heeft. Maandagmorgen bracht de snuggere adju dant-onderofficier-instrukteur in het bureau van den plaa+ blijken kommandant een be nauwd half uur door. Wie die onbetaalbare mop heeft uitgehaald, is de overste niet te weten kunnen komen. N. R. Crt. Voor den inliond deter Rubriek stelt ds Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie nie' teruggegeven, R. K. SCHOOLVEREENIGING ONZE MIJNSTREEK. Met groote dankbaarheid inogeu wij op th afgeloopen week terugzien. De goede God zegende ons moeilijk werk zichtbaar. Van alk zijden kwam steun; moreele en stoffelijke hulp De Parochie Horst-Meterik gaf een prach tig voorbeeld. De scliaalcollecto aldaar bracht 670 op. Waarvoor hartelijk dank! Gisteren werd in alle H.H. Missen te Gulpen, Tegelen, Reuver, Swalmen en Spekholzerheid een liefdndigheidspreek ge houden. Geen vrees, ook daar, in Noord en Zuid Oost en West der Roermondsche diocese zal men begrijpen, wat er in het Mijndistrict op het spel staat: het behoud van het Katholiek geloof door de Katholiek'e School. Maar tot dat inzicht, Gode zij dank, komt geheel Katholiek Nederland hoe langer hoe meer. Van alle kanten vloeien gaven en bijdragen toe: groote en kleine! Men vergete echter niet, dat er ontzettend veel noodig is. Nog dit jaar moeten wij met drie Dbomsclie Jongenseholen beginnen, maar daarbij kan bot niet blijven; minstens een dozijn dergelijke scholen zijn noodig. Met den dag breidt zich de bevolking uit. Dè Protestanten te Heerlen hebben zich reeds hunne Protestantscbc school verzekerd. Katholiek Nederland zai het zich lot eere- plicbt. achten mede le werken aan de stickling van Roomsebe Jongensscholen in liet bedreig de Mijndistrict: dan alleeu blijft waar: Lim burg aan Christus. Bijdragen zende men (bij voorkeur) aan der heer J. Du pont, penningmeester der R. K.' Schoolvereniging „Onze Mijnstreek" of aan ondergeteekende, Rolduc. Dr. van Gils, R. Tv. Pr, TE VERKOOPEN. Dinsdag 17 Februari. HEEMSTEDE ten Raadkuizo 11 'A uur Verpachting bloembollengrond. 8 pCt. Prem.ieloten van Parijs van 1912. Trekking op 5 Februari 1914. Hooge prijzen. 582168 fr. 50,000, 435301 fr. 10.000, 22289 621S6 406284 547916 en 648768 fr. 1000. De volgende nummers met frs. 500: 84065 435369 500163 616529 184216 508367, 305319 254061 493924 717280 229626 184202) 299711 709880 63210 541113 440263 180884, 708426 149748 549156 338256 254399 405714 490506 523021 318370 461551 198299 149129 112548 708726 466996 120374 417778 4 pCt. Premieloten van Parijs van 1875. Trekking op 5 Februari 1914. Hooge prijzen. 250442 fr. 100,000, 347789 fr. 50,000, 76640 342048 en 465809 fr. 10,000, 84078 191015 338644 ea 456515 fr. 5000. De volgende nummers met fr. 1000. 12710 69483 82387 83252 437076 313275 395527 343787 176227 161272 130510 145829. 371954 254226 466369 523290 312277 32416T. 203591 428591 215428 381958 392050 40-1695 voor de verleende toestemming kwam dan ook per keerende po6t de naam; de dame heet te Adèle von Falkenhorst, die in Zeier-en aanzienlijke bezittingen bad liggen. De partij was-tins, wanneer men positie en vermogen in aanmerking nam, niet alleen van gelijke afkomst, maar zelfs een zeer goede. Onge lukkig was er een bankje aan de zaak, en wel in de persoon der moeder van Adèle of juis ter gezegd in bare antipathie tegen den jon gen officier en vooral tegen diens papa, den enden baron von Helmberg. Dit was name lijk aldus: De moeder van Adèle was een Grieksche, met wie graai' von Falkenhorst, als gezel van prins Otto, in Griekenland huwde. Hij zelf stierf vroeg en zoo kwam .ie Grieksche gravin Alexa, met haar eenïg kind, beur dochtertje Adèle, naar Duitech- Innd. In de kringen van den hoogen Beier- schen adel werd zij aldra met weinig gun stige oogen aangezien, want ze was grenze loos trots en hevig hartstochtelijk in haar manier van doen. Daardoor was zij het voor werp van menige hatelijke opmerking; voor namelijk de jonge adel wreekte zich vaak door bijtende ironie over de minachting, waarmede mevrouw de gravin, die zicli toren - hoog: boven dezen verheven waande, hen be handelde. Zoo ontving zij op zekeren dag ba ron Helmberg. den papa van den jongen officier, met de tot de naast haar zittende dame halfluid gefluisterde woorden: „Maar een baron!" Baron von Helmberg heeft zich echter gewroken. Eenige dagen daarna deed in alle salons der its identic df ineetlote de ronde, dat men betwijfelde of zij wel in rechte lijn afstamde van den ouden koning Lconi- das! Een boosaardige mond vertelde dit over aan de rijksgravin Alexa en van nu af be stend er een doodelijke vijandschap tusschen haar en baron von Helmberg; want men doodverfde liem algemeen als den uitvinder van die aneedoie. En nu zou de zoon van dezen zelfden baron von Helmberg bij de oude rijksgravin de hand barer dochter vragenl Dat was een groot struikelblok! Wel is waar ■waren er sedert vele, vele jaren voorbijge gaan; maar de oude baron vreesde, dat zulk een hoogmoedige vrouw zich die zaak nog wel zou herinneren. Hij schreef daarom ter stond aan zijn zoon, hoe het tusschen hem en de moeder zijner verloofde gesteld was, opdat hij niet onvoorbereid zoude wezen. Maar de brief van den ouden heer von Helmberg kwam te laat. Een bediende, die dat schrij ven op de post moest bezorgen, had het drie weken lang in z'n zak gehouden. Met de va derlijke toestemming in de hand had de jonge von Helmberg niets beteT weten te doen, dan om Adèle's hand te vragen. Hij werd ver hoord, ja meer dan dat: Adèle, in wier ade ren zuidelijk bloed vloeide, drong aan op een spoedige echtverbintenis. Van de toestem ming barer moeder meende Adèle, die even min als haar verloofde, de jonge Ednard von Helmberg, iets af wist van de gezworen vij andschap der ouders, zeker te zijn. Aangezien de formaliteiten tot het aangaan van een huwelijk in Engeland buitengewoon eenvoudig zijn. waren die twee reeds man en vrouw, toen de waarschuwende brief van den ouden Helmberg en de vloek der rijksgravin Alexa, Adèle's moeder, in de jachtvelden aan kwam. Terwijl papa von Helmberg den oppasser wegens het niet tijdig bezorgen van den brief drie weken arrest gaf en overigens zijn zegen met volle handen uitstortte, schreef Adèle oen roerende brief aan bare moeder, waarin zij vergiffenis verzocht wegens een stap, wel ke zij gedaan liad in de stellige verwachting van bare toestemming. Daarop kwam van de rijksgravin het lako- nieke antwoord, dat Adèle oogenblikkelijk thuis moest komen. De brief was niet geadres seerd aan „mevrouw von Helmberg", maar aan „Gravin von Falkenhorst," Adèle was inmiddels ietwat bedaarder ge worden, en durfde het toch niet wagen met hare moeder geheel te breken. Al bezat de rijksgravin ook vele grillen, ze was en bleef niettemin Adèle's moeder; zij beminde baar eenig kind en ook Adèle bewees aan hare moeder bet noodige respect. Daarbij kwam nog iets. Eduard von Helmberg was ge trouwd, zonder als officier het daartoe noo dige verlof bij den koning te hebben aange- vaagd; ook dèt moest nog in orde gebracht worden. Uit deze heide overwegingen besloten de jonggetrouwden, vooreerst gedurende een korten tijd van elkaar te gaan. Adèle zou zich naar hare moeder begeven, om deze tot bedaren te Krengen, terwijl von Helmberg middelérwijlhet militair consent zou aanvra- gen. Daarbij wilden zij, totdat alles geregeld zoude zijn, hun huwelijk nog geheim houden j en het niet openhaar maken, dat zij reeds j eenige weken getrouwd waren. Zij hoopten, dat het verlof des konings op die wijze ge- j makkelijk zou worden verkregen. Toen Eduard. bij zijn tussehenkomst zijn j papa van alles onderrichtte, schudde deze zeer bedenkelijk het hoofd. „Ik ben .een oud sol- daat," zeide liij, „en wat jelui daar gedaan hebt, is mij veel te diplomatiek. Dat jelui zoo op stel en sprong getrouwd zijt was een dwaasheid en een schending van alle vormen, waarvoor jelui een kastijding badt verdiend Wanneer de koning je vier maanden tijd had- de vergund, om er rijpelijk over na te denken, wat de officier zijn vorst schuldig is, dan t zoude ik zulks ten zeerste goedgekeurd heb- jben. En als de rijksgravin haar dochtertje met de krasheid barer voorvaderen de les (bad gelezen, zou zulks niet het onnoozelste geweest zijn, wat zij in haar leven gedaan had. Maar nu zijt jelui man en vrouw en be hoort' hij elkaar. Zij moet ook voor de we reld je vrouw zijn, gelijk zij dat is voor God. Wanneer de oude gravin ouder eu kalmer wordt, dan zal ze verlangen naar liaar kind en kinds-kinderen, en als ge haar dan vrien delijk tegemoet komt, dan zal zij haren vloek in zegen veranderen. Maar op die manier zult gij voorloopig eenige onaangenaamheden ver mijden, om weldra een opgehoopte maat daar van te krijgen!" Bij Eduard ging alles voorspoedig. Op grond dat het benoodigde vermogen (om een [vrouw te onderhouden) aanwezig Vv-as, werd bet gevraagde verlof zonder bedenking ver- leend. Adèle daarentegen Lad een veel benarder 'positie; toch hoopte zij heur doel te bereiken; Met een waarlijk blinde hardnekkigheid be-, 'weerde de oude rijksgravin, dat het huwelijk" |van Adèle-voor haar niet bestond, ja, zij dul-' jde niet, dat Adèle den naam van haren echt- 'genoot voerde! Adèle schikte zich naar dit verlangen van de verbitterde moeder in de, hoop, dat daardoor ten slotte de verzoening 1 zou begunstigd worden. De oude von Helmberg was er niet weiuigj gebelgd over, dat zijn zoon zijn eigen vrouwi in zijn briefwisseling moest beschouwen als niet met hem getrouwd. „Vraag je trouwakte! op, Teis er mee naar Müncben en haal ja vrouw, met gendarmen, als het wezen moet!'* Maar Adèle stond al reeds te zeer oude? den invloed barer moeder, die met haar dolh wilskracht elke pogiug tot verzoening me voeten trad, terwijl zijn in al het overige ziel tegenover heur dochter gedroeg als ware e: niets voorgevallen. Daardoor bleef Adèlej voortdurend in hoop leven, dat er toch nog een verzoening tot stand zou komen. Zij| wachtte zich zorgvuldig voor eiken, stap, wel ke hare moeder kon ergeren; zij schikte zich in alles naar bare wensehen, weersprak nooil een bevel en schreef aan boren man brievei van rooskleurig vertrouwen, dat alles we| goed zou gaan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6