BUITENLAND. BINNENLAND. Ingezonden Mededeelingen Gevoeligheid voor Weersverandering. DEINS UIT OEN OMTREK mend stelse] begint, zal jpen zich er zeer moeilijk aan kunnen onttrekken De heer FRANSSEN spreekt als zijn mee- ning uit, dat de verkiezingen slechts negatieve uitkomsten hebben gehad. De kracht van het Ministerie ligt niet in het land, maar in de meerderheid in de Tweede Kamer. Hoe dan ook, niemand wilde het beproeven, te regeeren, dit Ministerie wel en hij brengt het hulde, staat in tik geval niet onsympathiek er tegenover. Evenwel hij heeft steeds gehoord, dat het vrij- tinnig beginsel in eerbied voor de individueele vrijheid vooral bestaat. Wanneer het niet anders is, dan is iedereen in deze Kamer liberaal en krijgen we voortaan geen concentratie, maar een unificatie. Spr. vreest, dat het anders zal zijn. Reeds zijn er weer een paar burgemeesters-benoemingen geweest, die hem ongerust maken. De vergadering wordt verdaagd. KORT OVERZICHT. BEI.GIë. Overeenstemming schijnt getrof fen tusschen de regeering en de Vlamingen over de Schoolwet. DUITSCHLAND. Von Schorlemer, een ka- tholiek wordt genoemd als stadhouder van den Elzas. ZUID-AFRIKA. De verbannen stakings leiders worden op het schip uitstekend behan deld. BE-LGIë. De SehoA.M ca het Vlaamsch. De regeering heeft, in overleg met de Vlaamsche groepen in de Kamer eén nieuw artikel gevonden waardoor het gebruik van het Vlaamsch als taal op de school wordt geregeld. In al de gemeentelijke, aangenomen of aanneembare scholen is de moedertaal der kinderen de voertaal in de "onderscheidene graden van het lager onderwijs, wordt in dit artikel o.a. gezegd. Het is te hopen, dat nu de pacificatie ;ot stand mag komen en dat Vlamingen en Walen tot overeenstemming zullen komen, waardoor de eenheid onder de Katholieken bewaard zal blijven. DUITSCHLAND. De regeering van Elzas-Lotharingeii. De „Neue Pol. Korrespondenz", die in den. laatsten tijd meermalen goed ingelicht bleek, weet te vertellen, dat de minister van land bouw, von Schorlemer als opvolger van graal v. Wedel tot stadhouder van Elzas- Lotharingen zal worden benoemd. De benoeming van den heer von Schor lemer, die, Katholiek is, tot stadhouder zou in de gegeven omstandigheden inderdaad een heel wat beter effect maken, dan die van den als opvolger van v. Wedel ook veel-genoemden vorst v. Hohenlohe-Langen- burg. De „Germania" komt tegen de even tueels benoeming van dezen laatste reeds krachtig op en herinnert daarbij o.m. aan iet feit, dat genoemde vorst indertijd zijn benoeming tot vice-president van den rijks dag neerlegde, omdat hij niet met een Ka tholiek zitting in het Prasidium wilde heb ben. De benoeming van zulk een man, zegt bet blad terecht, zou provoceerend werken. ZUID-AFRIK A. De verbannen leiders. De verbannen revoiutionnairen zijn nog niet fn Engeland aangekomen. Een oorrespondent van de „Daily Chro nicle" is erin geslaagd verbinding met hen be krijgen en heeft met hen van een sleep boot af een gesprek gevoerd. Veel wijzer is hij niet geworden, want do heeren wilden niet veel loslaten. Ze waren zeker bang, dat zij nog verder weggezonden zouden worden, wanneer zij soms te veel zouden zeggen. Wel verklaarden zij, dat ze aan boord uit stekend werden behandeld als eerste klasse passagiers. De Nederlander Poutsma verrklaarde, dat hij niet naar Nederland kon worden gezon den, daar hij Britsch onderdaan was. Hij zeide oog, dat het onzin was hetgeen beweerd werd, nJL dat hij plan zou hebben gehad een ar beidersrepubliek te stichten met hemzelf als president Natuurlijk: hij zal niet vertellen, dat het wel zoo is geweest. Onlusten op Haïti. Er hebben, naar Reuter uit Porte au Prin- ee meldt, gevechten plaats gehad tusschen Sendarmerie en soldaten, hetgeen aanleiding eeft gegeven tot een paniek onder de be volking. Ondanks de krachtige pogingen van de autoriteiten om de orde te handhaven, du ren de ongeregeldheden voort. De troepen hebben zonder tegenstand het hoofdkwartier der politie bezet, en kort daarna werd de orde hersteld. Heiligschcnncn-Je brandstichting. Gisternacht is in de St. Anna-kerk te Neurenberg een heiligschennende misdaad gepleegd. Eenige bandieten waren in de sa cristie der kerk binnengedrongen en hadden daar de kasten met de heilige gewaden in brand gestoken eu zich alsdan uit de voe ten gemaakt. De koster kwam juist op tijd om het vuur tot deze kasten te kunnen beperken. De ■chade beloopt eenige duizenden marken. Daar niets gestolen is, staat zonder twijfel ▼ast, dat het eenige oogmerk was de kerk te vernietigen. De slagersstaking in Australië. De slagersknechts hebben den arbeid her vat, doch nu hebben de winkelbedienden der slagers een looneisch gesteld van 70 ih. per week voor 48 uur werk. Het is bijna zeker, dat de patroons dien etsch zullen afwijzen en dat de bedienden dan Vrijdag den arbeid zullen nederleggen. Alle slagerijen zijn gisteren nog gesloten Ïebleven, de restauraties hebben echter we er een kleinen voorraad bevroren vleesch. De slagerspatroons besloten heden twee .winkels te openen voor den verkoop van bevroren vleesch. Men vreest echter, dat dit aanleiding zal geven tot een staking in de verwante vakken. Er staken thans .4000 taan. HOFDirj T CUT. De eerste muziekpartij in dit seizoen, wel ke H. M. de Koningin gisteravond ten Ho ve liet geven en welke ook bijgewoond werd door H. M. de Koningin-Moeder, vond plaats voor een auditorium van de volgende genoodigden: de geheele Hofhouding, ook die van de Koningin-Moeder en den Prins; de leden van het corps diplomatique met hunne dames; de ministers, departements hoofden; Ministers van Staat, leden van den Raad van State; en van de heide Kamers der Staten-Generaal en leden van Gedepu teerde Staten met den Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, leden van den Hoo- gen Raad; secretarissen-generaal der depar tementen en voorts nog vele gasten uit de kringen van wetenschap, letteren, toon- en schilderkunst en een talrijke groep parti culieren, zoowel dames als heeren. Op dit Hofconcert traden op het kwar tet uit het Concertgebouw-orkest te Am sterdam, de heer Anton van Rooy, zang, en de heer A, B. H. Verhey, uit Rotterdam, piano. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is aan jhr. mr. H. Smissaert, op verzoek eervol ontslag verleend als lid van het eentr. college voor de reclasseering, on der dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten, en als zoodanig benoemd F. M. Knobel, lid van de Tweede Kamer te 's Gravenhage. WATERLEVERING DOOR AMSTERDAM AAN BUITENGEMEENTEN. Naar de T verneemt moeten hij de di rectie der Ani terdamsche gemeentewater leiding plannen in voorbereiding zijn voor de levering van duinwater aan nog andere buitengemeenten dan waarmee reeds con tracten loopende zijn. Het moet betreffen voorbereidende maatregelen, in verband met de aanstaande annexatie van verschillende gemeenten, of gedeelten daarvan, o.a. het gedeelte van Sloten, ver in den Haarlem- mermeerpolder gelegen. Binnenkort zal, in verband hiermede, de watertoren te Sloten worden gesloopt. DE PEST OP JAVA. Bij het departement van Koloniën is van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië betreffende de pestgevallen op Java, ge durende het 14-daagsche tijdvak van 28 Ja nuari tot en niet 10 dezer, het volgende te legram ontvangen: Afdeeling Malang 345 nieuwe pestgeval len, 300 dooden; Toeloengagoeng 7, Ban- gil 5, Berbek 3 en Pasoeroean 4 doodelijke gevallen; Madioen 60 nieuwe gevallen, 61 dooden; Kediri 25 nieuwe gevallen, 24 doo den; Soerabaja 16 nieuwe gevallen^ 15 doo den; Paree 51 nieuwe gevallen, 48 dooden; Magetan 18 nieuwe gevallen, 16 dooden; Ngawi 2 nieuwe gevallen, 5 dooden; Ma- dioen, Kediri en Paree in de vorige periode respectievelijk nog 2, 3 en 4 doodelijke ge vallen. De verduistering te Zondert. Gisteren morgen is de kassier der Boerenleenbank P. B., te Zundert, naar de gevanenis te Breda overgebracht. Vaststaat reeds dat een bedrag van 70.000 verduisterd is van tus schen de 400 a 500, meest kleine boertjes, werklieden, dienstboden enz. De verduiste ringen moeten hoofdzakelijk zijn gepleegd door het uitgeven van valsche boekjes en een half faooger percentage dan de leen bank toekende. De ontrouwe kassier zou gisteren in het huwelijk zijn getreden. Inbraak. Gisterennacht hebben inbre kers zich door 't overklimmen van een muur toegang weten te verschaffen tot liet kantoor der Deli Brouwerij aan de Wees- perzijde te Amsterdam. Er werden eenige lessenaars opengebroken en een bedrag van f 3 benevens eenige zilveren medailles ont vreemd. 't Vermoeden ligt voor de hand, dat men hier te doen heeft met dezelfde personen, die Zondagavond j.l. een minder gewenscht bezoek aan perceel 20 in de Burmanstraat daar ter stede brachten. Spoorwegdieven. Maandagavond zijn, bij aankomst van den laatsten trein uit Utrecht, te Zwolle, drie conducteurs aange houden, verdacht van diefstal. Een Scholieren staking. Aan de Zee vaartschool te Groningen staken de leer lingen voor de groots vaart, omdat zij mee- nen, dat tengevolge van ziekte het onderwijs niet voldoende is. Hun aantal be draagt 14. Eenigen hunner zijn naar andere Zeevaartscholen vertrokken. Het getal leerlingen is grooter geworden door het verplichtend examen vöor de kleine vaart. Er zijn een directeur en 6 leeraren. Een voorschot voor woningbouw ge weigerd. Naar „Het Volk" bericht, is door Minister Cort van der Linden aan de „Am- sterdamsche Bouwvereeniging" bestaande uit onderwijzers en ambtenaren, een voor schot geweigerd, De minister deelde aan twee bestuurders mede, dat hun vereeniging geen voorschot krijgen zou, omdat de wo ningen zouden worden verhuurd voor f 200 300 per jaar. De minister verklaarde na drukkelijk, dat in het algemeen alleen voor woningen beneden f 200 per jaar voorschot ten uit 's Rijks schatkist gegeven zouden worden. Minister Cort v. d. Linden volgt dus pre cies denzelfden weg als zijn rechtsche voor ganger Mr. Heemskerk. Maar toen die het deed, was het iets verschrikkelijks. En nu Verdronken. Gi$terenmiddag is het roei bootje, waarin de 12-jarig® zoon van den heer W. G. van Slobbe In den Academie singel te Breda zat, door de sterke stroo ming omgeslagen, waardoor d© knaap dade lijk in de diepte verdween. Ofschoon spoedig hulp opdaagde, mocht men er niet in slagen, hem te redden. Te Veendam, is Maandagavond H. Groen, vader van acht kinderen verdronken. In brand. Gisternamiddag is de 3-jar- rige J. Leijs te Rotterdam, bij het spelen met lucifers in brand geraakt. Een buur vrouw doofde het vuur in d® kleertjes van het kind door het in doeken te wikkelen. Daarna is het kind naar het ziekenhuis ge bracht, waar het na eenige uren is overle- bracht. Een begin van brand kon met em- mera water^ebluscht jvoiylen. Gevoeligheid voor weersverandering ls evenals duizeligheid, prikkelbaarheid, slape loosheid, vermoeidheid bij het opstaan, wa terstoornissen en voornamelijk rugpijn, een kenteeken, dat de nieren niet meer de scha delijke stoffen uit het bloed terughouden. Deze kunnen zich in de weefsels en gewrich ten afzetten en iedere beweging moeilijk ma ken. en pijn in de ledematen, de zijden en schouders veroofrzaken (rheumatïek, heup-, jicht, jicht, zenuwpijnen). Bij gebrek aan zorg worden de nieren steeds meer aangetast en een eenvoudige, verwaarloosde rugpijn kan de ernstigste gevolgen met zich brengen en leiden tot niersteen, waterzucht, suikerziekte, albuminerie, Bright's ziekte. Men kan derhalve niet spoedig genoeg zorg dragen voor de nieren, zoodra zich de eerste ziekteverschijnselen vertoonen, en des te meer als men kenteekenen als suizingen in de ooren, aandoeningen van het gezicht, hart kloppingen, koude der ledematen, benauwd heden, zwellingen onder de oogen of der lede maten erbij opmerkt, die het ras naderend gevaar aanduiden. Doordat Foster's Rugpijn Nieren Pillen aan de nieren haar gezondheid en werkzaam heid teruggeven, dragen deze organen voor taan volkomen zorg voor het filtreeren van het bloed en het afvoeren der onzuiverheden, waardoor de gezondheid van het organisme verzekerd wordt. Te Haarlem verkrijgb. bij de heeren K. v. Eden, Spaame 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147ai .Toezending geschiedt franco na outv. v. postwissel f 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. Eischt de echt© Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos. die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. BLOEMEND A AL. Personalia. Men schrijft ons: Den len Maart a.s. herdenkt de heer P. van Nobelen zijn zilveren jubileum in dienst der gemeente Bloemendaal. Als nachtwacht-werkman aan gesteld, heeft hij dezen werkkring ruim 20 jaren met ijver vervuld. Dit i« reeds dikwijle gebleken bii de ver schillende inbraken die in Bloemendaal voor kwamen, waar dieven door hem op heeter- daad werden betrapt. Van Nobelen staat dan ook bij zijn supe rieuren en ingezetenen wegens zijne nauwe plichtsbetrachting in hoog aanzien. Door zijn hoogen leeftijd werd hij voor eenige jaren ontheven als nachtwacht en aan gesteld als chef-werkman. Het zal den jubilaris zeer zeker op dien dag niet aan blijken van belangstelling ont- bieken. SANTPOORT. Politieke cursus. Gisterenavond hield de Weleerw. kapelaan van Driehuis zijn eersten cursusavond voor de R. K. Kiesvereeniging afdeeling Santpoort. In een uitvoerige inlei ding op den geheelen cursus gaf Zijneerw. aan voor wie de cursus eigenlijk is bedoeld er. wordt gegeven; en welke redenen alle ka tholieke mannen en jonge mannen moeten aansporen den cursus, die slechts ééns per maand wordt gebonden, trouw te volgen. Daarna begon de Eerw. spreker met uiteen te zetten wat onze Grondwet of constitutie is, waarop volgde een beknopt overzicht van de indeeling van ons staatsbestuur. Een schema daarvan was gedurende de pauze aan de aan wezigen in handen gegeven, hetwelk werd toegelicht en verklaard. Medegedeeld werd dat er voor het volgen van den cursus geen entréegeld zou worden geheven; en dat er gelegenheid is tot het stel len van vragen betreffende het besproken on derwerp. Die vragen moeten binnen een week na den cursusavond schriftelijk bii den kape laan worden ingeleverd, die ze dan op den eerst volgen den cursusavond zal beantwoor- den. Aan het einde dankte de voorzitter den Weleerw. kapelaan voor zijn leerzame woor den en sprak den wenseh uit dat alle cursus avonden zoo goed bezocht mogen zijn als deze eerste. Daarna werd de vergadering, die met ge bed was geopend, met gebed gesloten. Na afloop der vergadering gaven zich nog 15 jonge mannen op als lid van de Propagan- da-clnb. Deelen we ten slotte nog mede dat op de vergadering ongeveer 110 mannen aan wezig waren, die allen iuet de grootste aan dacht de woorden van den Eerw. spreker volgden. 'tWas een mooie avond! Mogen de volgende cursus-avonden ook zoo zijn! BEVERWIJK. Raadsverkiezing. Ter voorziening van de vacature in den gemeenteraad ontstaan door het overiijden van den heer B. Sluiter, is de gemeenteraadsverkiezing bepaald op 10 Maart aanstaande. IJMUIDEN. Onbestelbare stukken gedurende de le helft der maand Februari JJ. Brief: O. Groot, Barrington; Briefkaarten: G. Schaap, Great Yarmonth; één zonder adres. HEEMSTEDE. OntBlag. Aan den Gemeentebode G. Bonman is op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend, met ingang van 1 Mei aa. HILLEGOM. R. K. KRING, Gisterenavond werd in café „Flora" de ge schorste vergadering voortgezet van de kies vereeniging ,3. K. Kring." De vergadering was wederom zéér druk bezocht. De heer Nieberding opende haar als voor zitter met gebed, en een welkomstwoord. Al lereerst rectificeerde hij den blijkbaar on- gunstigen indruk, die zijne uitlatingen over de „Nieuwe Haarlemsche Courant" in de vorige vergadering gewekt hadden. Spr. zeide niets anders gezegd en zeker nieta anders bedoeld te hebbéil da® het standpunt van da .AT. H. Ot.", in artikelen en ingezonden stukken didaat dien hem in; wij hebben er ook eon. aangenomen tegenover de kwestie in de R. Dat noemt spr. democratischer dan het eerste K. Centrale van de Haarlemmermeer, af te Spr. vraagt om den candidaat te doen nit- keuren doch ook niets anders. maken bij herstemming. Voorts stelde de voorzitter, ingevolge zijn De heer Balvers betoogt dat bij dit re- voornemen in de vorige vergadering te ken- giemeni tel Centraai Bestuur 99 pet van de nen gegeven naar aanleiding van de uitlatin- macht m hauden heeft. Wat de heer Litjcm gen, die men zich tegenover het Centraal Be- betoogt over Katwijk-Leiderdorp, laai spr stuur en speciaal tegenover spr. (den voozit- voor zijn rekening. Wat goed kan zijn vooi ter) had veroorloofd, een motie van vertrou- K.—L., is niet altijd goed voor de Haarlem wen in hem (voorzitter) voor. Spr. vroeg om mermeer. zich vóór of tegen hem te verklaren. Op dit. reglement komende, vraagt spr.: waJ Spr. stelde niet de portefeuillekwestie, d. is het Centraal Bestuur? Hij meent dal lie* w. z. dat het niet zeker is, zoo men zich vóór niet zijn 18 personen, maar twee, drie perso- hem uitsprak, dat hij zou aanblijven doch hij nen. wilde alleen de stemming der vergadering Spr. vraagt dat loe'aleu liet rec-ht hebben kennen. een candidaat te stellen, maar ook dat 40 kie- De heer Vos bepleitte den geest van naas- zers dat recht hebben. Hot Centraal Res+uui tenliefde te bewaren en drong er op aan, moet alleen de leiding hebben. 'tCentraa' om wille der eenheid, alle pikanterie te laten bestuur wordt daardoor niet de knecht deï varen en vertrouwen in het bestuur en den kiezers. Het heeft de actie te regelen. Spr voorzitter uit te spreken. somt de werkzaamheden op. Zoo heeft het C De heer Balvers meent dat de motie B. te zorgen dat de verkiezing van c-ardida- niet aan de orde is, waardeerende de woorden ten ordelijk gaat en het niet voorkomt dat van den heer Vos. Er moet nu voortgegaan in een vergadering van 280 leden iemand me worden met de behandeling van de statuten. 496 stemmen uit do stembus komt, hetgeen Spr. dringt er op aan de motie in te trekken, voor spr. aanleiding was om in 1909 te ver- Desgewenscht kan de voorz. zijn mandaat in klaren dat hij zich neerlegde ook bij een handen der kiezers stellen. Anders wil spr. valsche stemming! vanavond alleen de motie behandelen. j Spr. zet -daarna uiteen dat het C. B. 7—li De voorzitter handhaaft de motie en menselien een candidaat stelt in de geheele zegt hedenavond zaken te willen doen. Haarlemmermeer. Daar staat tegenover, dar Overgegaan wordt tot stemming. 1 er 13 localen met minstens 25 kiezers - dm De uitslag was dat uitgebracht werden 362 325 kiezers moeten zijn om één candidaat stemmen. in te dienen, „waar dan over gestemd ka Vóór do tegenwoordige leiding spraken zich worden." Dan kan het nog voorkonten, da uit 190 stemmen; tegen de tegenwoordige lei- een candidaat door bijna geheel het kiezers- ding 157 stemmen; blanco werden 15 briefjes volk gesteld, toch door het C. B. 10 mar ingeleverd. achteraf gesteld wordt. In een lang betoog Voortgegaan werd met de behandeling van maakt de heer Balvers verder nog duidelijk het Reglement der Centrale Kiesvereeniging dat het Centraal Bestuur een ontzaglijki Men was de vorige vergadering blijven ste- macht uitoefent tegenover de kiezers, ken in art. 6, bij de bespreking of ook le- j De voorzitter beantwoordt de verschil den, recht van spreken hebben op de alge- lende sprekers en komt er tegen op dat he meene vergadering. Centraal Bestuur geen stem mag hebben oir Het bestuur meende de vorige vergalde- een candidaat te stellen. Spr. stelt het geva. ring was het, om tijd te winnen, geneigd dat een nieuwe candidaat moet gesteld wor- dit amendement over te nemen dat de ie- den en meent dat het Centraal Bestnur - dactie behouden moest blijven en hus alleen dat het vertrouwen der kiezers heeft het aan de afgevaardigden het recht van spre- aangewezen liehaam is om een candidaat t' ken toe te kennen. Aan de leden „kan" hot zoeken. Spr. stelt zich voor dat bet niet me woord verleend worden. gelijk is dat dit C. B. een candidaat zou stel- De heeren v. Maris en Lit je ns spraken len, die tegen de meaning is van bet moeren- zich uit voer het Irecht dat de leden ook deel der kiezers. het woord mogen voeren, mits de voonytfcer j Wat het caudidaat-stellen door 40 kiezer/ het recht heeft te langdurige discussies to betreft, meent spr. dat deze 40 op de verga- bekorten. 'dering moeten komen, waar de candidaatstel- Nog meerderen spraken zich voor wijziging ling plaats heeft en als daar bii meerderheid uit. een candidaat gesteld wordt, moeten de 46 De heer Balvers legt er den nadruk op overblijvenden zich daar bij neerleggen. Ver dat het er hier om gaat om een gezond re- der merkte bij op dat iemand, die in één ver. glement te krijgen. Het recht van den voor- eeniging candidaat wordt, op de lijst geplaatst zitter om de discussies to beperken zal nie- j wordt. Dan is daarvoor niet noodig dat 1? mand betwisten. .loealen met 25 kiezers dezen candidaat steu- De heer v. d. Loo, bestuurslid, wijst op'nen. Spr. zegt dat de bedoeling van 'tregie art. 10 van het Reglement van den Prov. Bond ment is dat de loealen eandidaten stellen. Het dat In den regel alleen afgevaardigden toe C. B. vergadert daarover en brengt advies laat tot de vergaderingen. j uit., 't Heeft 't recht ook eon candidaat testel- Hij vreest een mogelijk te groeten len. Men is niet gewoon de zaken op den koi toevloed van leden. j te zetten. Wanneer de loealen een candidaat De heer Assendelft merkt op dat het stellen, waarmede het C. B. zich om een o' niet aangaat voor een afgevaardigde om in andere reden niet kan vereenigen, stelt hel de algemeene vergadering tegenover een re- C. B. ook een candidaat. Men kan de zaak ook giment leden te komen zijner afdeeling, die 1 omdraaien en het zou kunnen voorkomen da' het niet eens zijn met hem. MO kiezers, krachtens lrun recht, een candidaat Bij stemming bleek dat 185 stemmen zich. j stelden, naast een andere, die verreweg de tegen de tegenwoordige redactie verklaar- meerderheid heeft. den; 170 voor en 12 blanco. Het voorstel; De beer B al vers beantwoordt den heer was dus verworpen. Gestemd werd nu nog Nieberding en vraagt goed nota te nemen over twee voorstellen: het eerste om de le- van wat door den beer Nieberding verteld den absoluut nooit aan de besprekingen te la- wordt over de bedoeling van het reglement ten deelnemen en het tweede om den leden'. Zet er bij, zegt spr., dat het C. B. nooit van dat recht wel te geven. j zijn recht gebruik zal maken een candidaat U Het eerste voorstel van den heer Mathotstellen, dan ben ik het met n eens. Ycrdei verkreeg 130 st.dat van den heer Loerak- wees spr. er nog op hoe moeilijk het is, om eei ker het tweede 208 st. candidaat te stellen tegenover de voorgedra- Artt. 7 en 8 werden zonder discussie aan- gen candidaat van het C. B. genomen. De heer Loerakker vraagt om het re Bij art. 9 werd voorgesteld dit art. in glement te lezen zooals het geschreven is, en verband met art. 10 te behandelen. Een ander geen rekening te houden met de bedoeling voorstel was het Centraal Bestuur niet stem- j die de voorzitter er aan geeft. Als de bedoe- gerechtigd te doen zijn op de algemeene ver- ling zoo is, waarom schrapt mei' dan niet de gadering. Verder werd bezwaar gemaakt bepaling dat het C. B. het reebt heeft een dat de afgevaardigden over zaken één stem candidaat te stellen? Wanneer 40 kiezers een uitbrengen voor elke 50 kiezers hunner af- candidaat voordragen, worden de stemmen dei deeling en over personen elk maar één stem andere kiezers niet achtergesteld, want ook uitbrengen. over den candidaat der 40 moet gestemd wor- Dc voorzitter merkte op dat het stem- jden. men over personen in den regel betreft het! De voorzitter stelde hier tegenover dat kiezen van een afgevaardigde naar een al- wanneer 8800 kiezers eén candidaat voordra gen, en 40 andere kiezers dragen ook een candidaat voor, dan worden de eerste 380' kiezers door die 40 ten achter gesteld. De voorzitter vroeg om de discussies te bekorten. De heer Jonkheer sommeert den heei Loerakker om te weerleggen wat de voor? gezegd heeft. De heer Loerakker: Dat zal ik! De voorzitter: Ik sluit de discussies. Een stem: De heer Loerakker moet dat recht hebben. (Tot den voorzitter). U moet recht door zee gaan. De voorzitter. D? sluit de discussier (Gefluit, lawaai). De voorzitter sluit de discussies en meen* dat de zaak voldoende is toegelicht. De Weleerw. Heer kap. Brouwer merk op dat niet gevraagd is of er nog sprekers zijn. Spr. wenscht nog bet een en ander te zeggen. Het C. B. „adviseert" een candidaat. Doch men moet de werkelijkheid onder de oogen zien. Men heeft gezien, hoe het is ge gaan. In Hillegom wordt degene, die tegen het advies van bet C. B. opponeert, beschouwd als opposant. Meu is zelfs zoover gegaan hier hen te "boycotten. Dat is de werkelijkheid. Het C. B. doet alle mogelijke moeite om zijn can didaat er door te drijven. Vier jaar geleden haalde men er zelfs den bisschop bij. De voorzitter: Dat is buiten de orde. Geroep: Ja. Kap. Brouwer meent dat het C. B. zicp van advies moet ontbonden. De voorzitter meent dat de kiezers met zoo onstandvastig zullen ziin om zich op een verkeerden weg te laten leiden, die eventneei door bet C. B. zon aangewezen worden. Nog meerderen voeren bet woord. Onder rumoer wordt overgegaan tot stern- WBe'stembriefjes worden rondgedeeld. Iemand nit de vergadering: M. de voor zitter, is bet geoorloofd, dat een bestuurslid, die briefjes uitdeelt, tevens propaganda maakt voor zijn ideeën? Geschreeuw: Ja, neen! De voorzitter meent, dat zulks aan een bestuurslid niet past. t De heer Loerakker trekt zich dat aar gemeene vergadering. De heer Balvers zegt dat in het be staande reglement alleen afgevaardigden stem gerechtigd zijn en thans wordt voorgesteld oook den centraal-bestuursleden een stem te geven. De heer Balvers zegt dat de bestaan de redactie van hem is. Het doet spr. genoegen dat Lisse en Nieuw- Vennep voorstelden om do centraal-bestuurs leden geen stem te geven. Spr. maakt duidelijk dat de 18 afgevaardig den met 4000 kiezers achter zich voor de Tweede Kamer mijnheer A. kunnen stemmen, doch overstemd kunnen worden door de 18 voorzitters der locale plus vijf leden, die zij zich kunnen assumeeren. De voorzitter meent dat het wel denk baar is: doch niet voorkomen zal, dat de voorzitter eener locale, die weet hoe zijn vereeniging er over denkt, tegen haar ziens wijze zal stemmen. Doch het ie mogelijk, geeft spr. toe. Een locale zou echter, en terecht, zulk een voorzitter aan den dijk zetten. Na discussie werd besloten art. 9 te be handelen in verband met art. 10, De voorzitter maakt de bedoeling van dit art. 10, het eardinale punt duidelijk. De voorzitter meent dat het niet mo gelijk is, in dit artikel herstemming in te lasschen, In verband met een mogelijke tus- schentijdsche verkiezing. Dan zou het niet mogelijk zijn met het oog op den tijd. Bij' periodieke verkiezing zou spr, wol herstem ming wenschen. De heer Kortekaias stelt voor de woor den „het Centraal Bestuur" te laten vervallen, en er in neer te leggen dat 40 kiezers in een kiesvereeniging het recht hebben een candidaat voor te dragen. De heer v. Maris wil ook het recht ge ven aan 40 kiezers om een candidaat te stel len. Wordt er geen candidaat gesteld dan proclameert) het centraal bestuur een candi daat. De heer L i t j e n s betoogt dat de voorge stelde redactie voor de eandidaatstelling ze ker zoo democratisch is als welke ook en zeker als die van Katwijk-Leiderdorp. In Katwijk-Leiderdorp zegt het Centraal be stuur aan de locale: hier heb je een candidaat; hebben jelui er ook een, geeft hem maar op. en zet uiteen dat hij zich tegen het bestuurs- Hier zegt men aan de locaioheb jelui een eau- 'voorstel .heeft verklaard. Wanneer men heitt)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2