mm Van Houten's In Srciale Berichten, BUITENLAND. BINNENLAND. m zijn de vleeschvormende bestand deden irv de juiste verhouding verbonden aartde yetvormen.de stoffen, daarom Is dit een ideaal voedingsmiddel. Tevens is het een aangenaam genotmiddel. 6een wonder dat het algemeen als de volksdrank bij uitnemendheid wordt aanbevolen. NIEUWS BIT OEN UMlKb Steten-Generaal, ren, die de voorloopige commissie gevormd heb ben, nl. Dr. E. A. M. Droog, Mr. J. Lohman, W. C. van Meeuwen, Jhr. P. N. Quarles van «Jfford en A. A. Swolls. De commissarissen benoemden den heer Dr. Droog tot hun voorzitter en de heeren Mr. J. Lohman en A. A. Swolfs tot leden van den raad van beheer. De heet H. N. Kimman, alhier, werd benoemd tot directeur. HINDERWET. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van C. Hurk- <nans, om vergunning tot uitbreiding van de kleerenwasscherij en drogerij, gevestigd in het perceel aan de Oranjeboomstraat No. 100 rood, gelegen achter in liet perceel aan de Brouwersvaart No. 100, door het daarin bij plaatsen van eene waschmachine en het ver plaatsen van een reservoir. HORT OV£K£'CHT. BELGlë. De Schoolwet is aangenomen. FItANKRTJK. Minister Renoult geeft een kijkje op den droeven toestand der Congre gaties. ENGELAND. De Prins von Wied op be zoek in Engeiand. RUSLAND. Oud-minister Kokowzof heeft ee geschenk van den Czaar van 300,000 roe bel afgewezen. DE BALKAN. De verloving van den Griekschen kroonprins wordt als aanstaande gemeld. BELGIë. De Schoolwet aangenomen. Gisteren werd de Schoolwet, waaraan de Kamer maanden besteed heeft, in tweede le- zing behandeld en afgehandeld. De wet werd ten slotte aangenomen met 98 stem men; alleen die der Katholieken. De andere partijen hebben zich heel ge makkelijk van hunne verantwoordelijkheid af gemaakt. Na voortdurend tijdens de behandeling op positie en obstructie gevoerd te hebben te- ge i een wet, die gelijkheid geeft aan alle scholen, zooals ook wij dat vurig wenschen, verlieten gisteren voor de stemming libe ralen en socialisten de zaal. Twee chris.en-democraten onthielden zich van stemming. Voordat de linksche heeren de zaal ver lieten, werden protesten tegen de wet voor gelezen. De voornaamste punten die door deze wet ingevoerd worden, zijn: het verplicht onderwijs en de financieele gelijkstelling van de openbare en bijzondere scholen. Een zucht van verlichting gaat ongetwij feld door geheel België. FRANKRIJK. De toestand der Congregaties. Door minister Renoult zijn dezer dagen in den ministerraad volgens de Msb. enkele meJedeelin.en gedaan omtrent den toestand van de religieuse congregaties, die op het oogenblik nog in Frankrijk zijn. Zij doen een droef licht opgaan omtrent den toe stand van hopelooze verwarring en verwik keling, die ten gevolge van de anti-cleri- cale wetten voor de congregatie? in het leven geroepen is. De minister deelt o.m. mede, dat hij een voorstel bij de kamer zou indienen, waar in door vrouwen-congregaties een '26-tal aan vragen werden gedaan om autorisatie. Van de 26 congregaties waren er intusschen reeds 19 ontbonden, 7 bestonden nog. Ten op zichte van die 7 congregaties stelde de re geering echter voor géén autorisatie te ver- leenen. Verder waren er, naar de minister mee deelde, nog 6 aanvragen om autorisatie in behandeling bij den Senaat, waar zij waren ingediend in.1902. Dan waren er 351 congregaties, over wier lot de kamer nog beslissen moest. Tot die congregaties be hoorden 1560 instellingen, kloosters of scho len, die hierdoor zich in een onwettige of beter misschien buitenwettige positie bevin den. Daarbij heeft men in het oog te houden, dat 7 Juli de wettelijke termijn van tien jaren afloopt, binnen welken alle niet-geau- toriseerde instellingen, door congregatie-le den geleid, of bestuurd, moeten worden ge sloten Zoo behandelt Frankrijk, of liever zoo behandelen zij, die zich opgeworpen hebben als de leidenle mannen van Frankrijk, de edelste zonen en dochters des lands. ENGELAND. Bezoek van den Prins von Wied. De nieuwe vorst van Albanië reist on vermoeid voort. Thans bevindt hij zich te Londen, waar hij gisteren is aangekomen. Hij werd aan het station ontvangen door de vertegenwoordigers van koning George en den Duitschen gezant. Na eenige dagen in Engeland vertoefd te hebben zal de vorst zich naar Frankrijk be geven, waar hij waarschijnlijk Donderdag of Vrijdag in de Fransche hoofdstad zal aan komen. Van Parijs begeeft zich de prins niet meer naar Berlijn terug, doch direct naar Neuwied, waar de ontvangst der Al- baneesche deputatie waarschijnlijk op Za terdag zal plaats vinden. Dan vertrekt de vorst met de deputatie naar zijn nieuw rijk. Een bezoek aan de Russische hoofdstad zal prins Wilhelm voorloopig niet brengen, iaar zulks zijn vertrek naar Albanië al te zeer vertragen zou. RUSLAND. Een onbaatzuchtig oud-minister. De Czaar bood aan den afgetreden minis ter-president Kokowzof evenals aan zijn voorganger Witte een geschenk aan van 800.000 roebel. Doch nu doet zich het voor Rusland zon- derlinge feit voor, dat Kokowzof dit ge- 'weigerd heeft. Dit is een daad, die in St. Petersburg meer verwondering dan bewondering wekt, merkt het A. H. op. Onzelfzuchtigheid schijnt in Rusland een zoo onbekend iets, dat men vraagt naar de reden dier weigering en allerlei gissingen waagt, die met de zaak iniets te doen hebben. Kokowzof zelf zeide, dat hij niet is als andere ministers. En hij maakte daardoor zijn weigering opnieuw tot een daad, die hem in tegenstelling brengt met Witte, wijl deze bij zijn aftreden het keizerlijk geld geschenk wel aanvaardde. Witte was dan ook dadelijk met zijn ant woord klaar. Toen hem de weigering van Kokowzof en diens voorgegeven reden werd medegedeeld, was zijn antwoord: „dathet toch meer eervol is geld van den Czaar aan te nemen, dan van de St. Petereburgsche discontobank." Dat laatste is een allesbehalve vriende lijke beschuldiging aan het adres van den oud-minister. DE BALKAN. Een vorstelijke verloving. Een bericht meldt de aanstaande verlo ving van den Griekschen Kroonprins met prinses Elizabeth van' Roemenië, waarbij wordt medegedeeld, dat het huwelijk plaats zal hebben tegen het einde van April. De correspondent van de Neue freie Pres- se geeft zelf reeds een serie namen van vor stelijke personen, die bij de plechtigheid te genwoordig zullen zijn en onder wie de Duitsche keizer ook zal behooren. Het huwelijk heeft natuurlijk politieke beteekenis en de correspondent voegt er bij, dat een definitief bondsverdrag Zon dag is geteckend door de minister-presi denten van Griekenland en Roemenië, waar bij do hulp van Roemenië aan Griekenland wordt beloofd, zoo dit land wordt aangeval len door Turkije of Bulgarije. Venizelos van zijn kant gaf de verzekering, dat hij alles doen zal wat in zijn vermogen is, om te zorgen dat de Grieksche bevolking van Al banië den prins von Wied en diens regeering geen moeilijkheden berokkent. Een spionnage-burcan. Bericht wordt, dat te Genève een spion- nage-bureau is ontdekt, aan het hoofd waar van stonden de vroegere Duitsche officier Emanuel von Eek en de Oostenrijksclie re serve-officier Aloys Glaser. Wolffs burean verneemt daarover: Von Eek is nooit Dnitech officier geweest, is zelfs geen Duiteeker, doch van Russische nationaliteit. Evenmin is Glaser Oosten- rijksch reserve-officier. De indruk is gewekt, dat Du.tschland en Oostenrijk iets met die spionnage te doen hebben, en dat dit bureau dus een pendant zou zijn van de onlangs te Genève ontdekte spionnage-agentuur-Lar- gnier. Tu werkelijkheid hebben waarschijnlijk die genoemde personen von Eek is inmiddels uit Zwitserland verbannen juist met dit agentuur-Larguier in betrekking gestaan. De slagersstaking in Australië. De vleeschdepots die opengesteld zouden worden, werden gisteren door de menigte bestormd. Het gedrang was zoo groot, dat eenige vrouwen in onmacht vielen en fa politie moeite had om opstootjes te volko men. De slachters zelf zouden heden -/eer aan het werk gaan, daar dc regeering hun haar steun toegezegd heeft. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin vertrok hedenmorgen met den gewonen trein van 8 uur H. U. S. M. uit 's Gravenhage via Rotterdam en Dordrecht naar Gorkum om vandaar een au totocht te maken. Naar men geldt, houdt het doel der reis verband met de gesteldheid der streek in militair opzicht. NEDERTj. OFFICIEREN NAAR ALBANIë. Gisteren is het Koninklijk besluit getec kend, waarbij de officieren van het Nederlandïclie leger, die een dienstverbin tenis bij de gendarmerie in Albanië hebben aangegaan, met ingang van 24 Februari, (da tum, waarop zij^ te. Walona verwacht wor den) uit den militairen dienst worden ont slagen. Van dc aangewezene officieren zul len 10 a. s. Zaterdag via Triest naar Albanië vertrekken. KATHOLIEKENDAG IN HET BISDOM HAARLEM. Het Hoofdbestuur van de Katholiekendagen in liet Bisdom Haarlem verzoekt ons te willen berichten, dat onder goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop besloten is ongeveer half October van dit jaar een Katholieken dag te houden te Rotterdam. Het oncler- j werp dat daar behandeld zal worden draagt iden titel: „De Katholiek in de wereld." Nog kan worden medegedeeld dat de heer I A. J. A. Gilissen te Rotterdam, oud-lid van het Hoofdbestuur, benoemd is tot voorzit ter van het Uitvoerend Comité en bereid is bevonden deze functie te aanvaarden. 1 SPOORWEGPLANNEN IN ROTTERDAM. Naar de Telegr. verneemt, moet bij de regcering en de spoorwegmaatschappijen het voornemen bestaan, het spoorwegverkeer te Rotterdam een groote wijziging te doen on dergaan. Het plan is, de stations Rotterdam Maas, Beurs en Delftsche Poort een algeheele ver bouwing te doen ondergaan en daarmede in verband het Boeregat, nabij het Maassta tion, te dempen. Voorts zou men dan de viaducten, die do stad doorsnijden, als een sta-in-den-weg, doen verdwijnen, terwijl het station Feijen- oord eveneens groote verbeteringen zal on dergaan. Is het blad goed ingelicht, dan zal er een commissie benoemd worden ter uitwerking van deze plannen. GEEN CADEAU AAN DE DIAMANT BEWERKERS. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond met 23 tegen 17 stemmen ver worpen het voorstel-De Miranda c.s. om 50,000 cadeau te doen aan de kas van den Diamantbewerkersbond ten behoeve van de werkeloozen. Vóór stemden alleen de 15 aanwezige so ciaal-democraten en de vrijzinnig democra ten Boissevain en Klaas de Vries. Met 21 te gen 19 stemmen werd vooraf een amende ment-Klaas de Vries verworpen, dat het vcorstel-De Miranda aldus gewijzigd wensch- te zien, dat ten hoogste 50,000 zou wor den uitgekeerd en die uitkeering onmiddel lijk zou ophouden, zoodra de betrokken dia- mautbewerkerê-vereenigingen bü het ge meentelijk werkloozen fonds zijn aangesloten. De heeren diamantbewerkers zullen het dus met de twee millioen gulden, die hnn Bond in kas heeft, moeten doen.... HET SPOORWEGONGELUK BIJ HOOG HALEN. Gisteren had een der medewerkers van de Telegraaf een onderhoud met een hoogge plaatst spoorwegambtenaar omtrent het spoorwegongeval nabij Hooghalen, die mede deelde, dat bet onderzoek heeft uitgemaakt, dat het ongeluk zijn oorzaak vindt in den ouden wissel voor de brug over het Oranje kanaal. Het voorste deel van den Groningsehen trein is goed over dien wissel die met een Clausslot gesloten was heengegaan. Daar na is door „vermoeidheid" van het ijzer de wissel opengereden, waardoor de wisselstang bezweken is en in vier stukken hrak._ De derde wagen van achteren, waarin ver schillende personen den dood vonden, liep, doordat de wissel opengereden was, op het zijspoor, doch daar de wissel zich weer sloot, liepen de twee volgende wagens, dat waren de laatste wagens, recht door op het goede spoor. Het gevolg was, dat, de op het zijspoor gc- loopen wagen, door het trekken en stooten van de twee achterste wagens ten slotte om viel met het bekende treurige gevolg. Ziedaar de oorzaak. Of dit ongeluk te voorkomen ware geweest, is moeilük te zeggen. Men weet, dat de S. S. op die lijn bezig is een tweede-spoor aan te brengen, waarna het oude spoor zou worden vernieuwd. Niemand wist dat er iets aan den wissel haperde, niemand vermoedde, dat zoo iels plaats kon grijpen. In verband hiermede is het dau ook voor ingewi'den onbegrijpclük, hetgeen bekend is geworden omtrent de slechte rail, die gevon den zou zijn. Men wil, men kan niet gelooven dat iets dergelijks mogelijk is in den tegeu- woordigen tiid, waar juist door de Staats spoor kapitalen besteed worden aan de vei ligheid. Voortdurend worden de lijnen bij de S. S. scherp gecontroleerd; de maatschappij hoeft daaromtrent aan haar personeel de strengste orders gegeven; zij looft zelfs belangrijke premies uit aan het wegpersoneel voor het conslateeren van onregelmatigheden de vei ligheid betreffende. En het wegpersoneel, dat bijv. een rail zou vinden waaraan iets hapert, kan, ja moet zelf direct maatregelen nemen, om gevaar te voorkomen. De mensehen in *t Noorden. die als .het waar is van die slechte rail afgeweten hebben en eerst kort geleden met hun verhalen kwamen, hebben daardoor een zware verantwoordelijkheid op zich geladen, doen- te zwijgen, toen het tijd van spreken was. Hun eerste plicht was geweest, die rail te vprwiideren en een andere rail iu te leggen. Dit zelfstandig optreden zou geen verzet van superieuren hebben uitgelokt; integendeel, nipts dan lof. Het is hjina onmogelijk, dat die verhalen waar kunnen zijn, daar ieder, die van do spoorwegzaken op de hoogte is, weet, dat niets of niemand omzien wordt, waar het de veiligheid betreft. Vandaar dan ook, dat des- Vundigen volmondig toegeven, dat in ons j land de veiligheid heter verzekerd is dan Mir. hij onze naburen in Duitechland en België. Hiermede eindigde het ouderhond. las Hj- de voorstellen van Treub. i De heer DE VOS VAN STEENWIJK aelit dit kabinet minder bedenkelijk dan een minis terie-Bos met socialistische ministers. Spr. is allesbehalve geestdriftig over algemeen kies recht en schaart zich in zake onderwijs aan de zijde van den heer Reekers. Voorts verklaart hij zich tegen verhooging van de successie rechten in de rechte lijn en verdedigt hij het tarief. Ten slotte beklaagt hij zich 'over de wijze van benoeming van de staatscommissies. De MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN beantwoordt de verschillende spre kers. Hij ontkent!, dat gebleken is, dat de meer derheid der kiezers rechts is; althans, daarvan mag men niet spreken. Het ministerie steunt, zegt spr. niet op de partijen, doch op de (tijde lijke) meerderheid der Tweede Kamer. Spr. behandelt de oplossing' van dc crisis en wijdt een uitvoerige beschouwing aan het par lementarisme in verband met het partijwezen. Daarna betoogt de minister, waarom liet al gemeen kiesrecht in overeenstemming is met den „volkswil" Red. N. H. Ot.) en bestrijdt daarna den heer Regout met betrekking tot het ontwerp-Treub. Uitvoerig verdedigt spr. het optreden van dien minister. „Wat het staatspensioen betreft, merkt spr. op, dat „de volkswil" hier niet zoo sterk sprak als voor algemeen kiesrecht., het hoofdpunt, vcor deze regeering. Wel hebben de kiezers een meerderheid in do Tweede Kamer gebracht van voorstauders van staatspensioen, zoo meent de minister. De MINISTER VAN FINANCIöN beant- woord zijnerzijds eenige sprekers. I De heer REGOUT betreurt dat de Minister van Landbouw niet bij hoofdstuk I het woord voert. Het geldt toch een der hoofdpunten van het program der Regeering. Hij vraagt den Minister van Landbouw alsnog to spreken. (Heden, voortzetting.) Hei. doel van deze vereenigiug zal zijn: „de behartiging van geestelijke en stoffelijke hp langen van de aangesloten leden." De statuten en huishoudelijk reglement zijn reeds vastgesteld, en hierop zal de Bisschop pelijke en Koninklijke goedkeuring worde: aangevraagd. Het bestuur werd als volgt saraei gestel - voorzitter de heer J. G. Abon te Annnerzt dei:, stoomkoekfabriek „Dc Bijenkorf"; on dervoorzitter de heer H. van de Ven te Vlij men, lid der firma Van de Ven—Hendricks le secretaris de heer Hcnri Lamhermon,. Ie 's Hertogenbosch, stoomkoekfabriek De Klok firma Joe. Larnhermont; 2e secretaris de heer J. Ploegmakers te Oss, lid der firma Gebrs. Ploegmakers, stoomkoekfabriek „De Ster"; penningmeester de heer Henri Linsen, stoomkoekfabriek „De Hommel" te Vugbt. Tremdieven. Omtrent de aanhouding1 te Zwolle van drie spoorwegbeambten we- cens ontvreemding van goederen meldt men vandaar nog aan de „Nieuwe Courant": De politie deed onderzoek naar eenige goederen, voorwerpen,1, vermist uit een kof fer, Maandagmiddag per trein verzonden uit Kampen in de richting' Utrecht. Daar de conducteur die den trein had vervoerd met den la ate ten trein uit Utrecht moest komen, werd hij Dinsdagnacht te Zwolle door de politie opgewacht. I Bij onderzoek bevond deze op hem en den remmer P„ beiden uit Zwolle, worsten die bleken te behooren tot een mand worst in een der goederenwagens. De pakmeester de V., uit Utrecht, hal cen pak chocolade in zijn bezit, waarvan hu de herkomst niet gemakkelijk scheen op te geven. Alle drie werden gearresteerd. De ver miste voorwerpen werden nog niet gevon den, ook niet bij huiszoeking te Zwolle. De hoofdconducteur O. lieeft veel meer dan 25 jaren dienst. De remmer P. stond' heel goed aangeschreven. Het is onbegrijpelijk hoe goed bezoldigde beambten zóó hun positie in de waagschaal durven stellen. Goed bedacht! Men schrijft uitWeesp aan „Het Volk": Do bakkerspatroons heb ben op één na besloten 23 Februari den nachtarbeid af te schaffen. Patroons, die dc overeenkomst overtreden, worden met boete gestraft. Bijgeloof. De Tijd meldt: In de wereld, waarin men van dwaasheid niet meer weet, wat men doen moet, bestaat tegenworclig de mode onder oude en jonge dames en ook onder heeren, om hij zich te dragen een paar miniatuurtjes van vrouwenonderkleeding- stnkken. Ze zitten in een taschje en worden gedragen in den zak of tnsschen de kleede reu. I)e dingen doen er dienst als amulette, fetiche of talisman, als hoedanig sommige luchtvliegers een poppetje hij zich hebben. De voorwerpen worden geacht, den drager of draagster tegen ongelukken te beschermen en zouden dus hij veelvuldig gebruik eene gunstige uitwerking kunnen hebber op de premies hij ongelukken-verzekering. Aan het hennl dergenen die ze dragen, kunnen ze niets meer bederven, daar dat toch al totaal moet zijn afgesleten. EERSTE KAMER. (Zitting van gisteren.) Staatsbegrooting. De heer VAN HOUTEN bestrijd allereerst de rechtsche sprekers en verdedigt in het bij zonder minister Treub tegen de bestrijding van den heer Regout. Ook wijst hij op een goede zijde van de staatspensioneering. Spr. hoopt, dat slechts losse bedreigingen geuit zijn. tegen R. K. WIJKVERPLEEGSTERS. De afdeeling Amsterdam van den Bond van R. K. Ziekenverpleegsters heeft een oomitó benoemd, om de R. K. Wijkverpleging in Amsterdam voor te bereiden en op te rich ten. Dit comité is als volgt samengesteld: II. J. Darnen, arts, voorzitter; mevr. C. van ïSpanjeVan Wayenburg, Vice-presidente mevr. I'. WiegmanVan Hellenberg Hubar, penningineesteresse mr. L. G. Kortenhorst, secretaris; mevr. P. LissonneWierdels: zus ter M. Bosch; zuster M. Elsenburg; zuster A. Jansen; zuster M. Peters—Kalf. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft zijn goedkeuring aan dit streven gehecht; terwijl de deken van Amsterdam, mgr. L. E. Jansen liet eere-voorzitterschap van het comité heeft aanvaard, R. K. ZIEKENVERPLEEGSTERS. Maandagavond had in den Haag, zoo meldt men ons, de inaandelijksche vergadering plaats van de leden der 's-Gravenhaagsdia afdccling van den Nederiandschen Bond van R. K. Ziekenverpleegsters. Do president van den Bond, dr. van don Berg, uit Haarlem, hield, na eenige huishoudelijke mededeelingen door de presidente der afdcsling eene interes sante lezing over Lourdes. De spreker was overtuigd, dat de zusters zooveel en zoo dikwijls hooren spre ken over bloedsomloop, beenderenstelsel en verschillende ziektebeelden, dat het hem in teressant leek in deze herinneringsdagen van de groote gebeurtenissen te Lourdes de zus ters daarover te onderhouden. Na eersjfc do ge loofwaardigheid dor kleine zienstcr „Bernai- dette" te hebben vastgesteld en de feiten der verschijningen te hebben verhaald werden zeer boeiend verschillende groote wondervolle genezingen medegedeeld, terwijl als tweede gedeelte dezer lezing het werk van Emile Zola „Lourdes" werd besproken en hier en daar aan scherpe critiek werd onderworpen. Zola toch om tot zijn doel te geraken, nj. Lourdes geheel uit menschelijk oogpunt te willen uitleggen, begint zijn boek op te bou wen op de theorie, dat Bernadette eene zieke, eene hysterica is. Deze en meer dergelijke onwaarheden moest Zola wel gebruiken om tot zijn doel te geraken, n.l. hot goddelijke, het bo vennatuurlijke geheel uit te schakelen in de gebeurtenissen te Lourdes. Eon work ge baseerd op zulke onwaarheden, werd zelfs door andersdenkenden als zeer minderwaar dig gequalifieeerd en de geachte spreker einig- de zijne lezing met een kort en krachtig woord van opwekking aan zijne toehoorders om onze goede Moeder Maria als trouwe kinderen der Roomsche Kerk te blijven vereeren. Na een hartelijk woord van dank aan den spreker werd de vergadering gesloten. KATHOLIEKE PATROONSORGANIi- SATIE. Op Zondag 15 Februari j.l. is volgens de Bossche bladen, te 's Hertogenbosch opge richt een R. K. Zuidelijke Vereeniging van Koekfabrikanten in Nederland, welke haar zetel zal hebben te 'e Hertogenbosgh. VELSEN. GEMEENTERAAD., Woensdagmiddag te ruim één uur kwam dc gemeenteraad van Velsen in vergadering bij een om de afgebroken vergadering van Woensdag 11 Februari voort te zettten. Op een voorstel van B. en W. zal eeuo aparte leening van f '21000 a 4s/4 pet. worder aangegaan voor aanleg van een gedeelte van den Wijk aan Zeeërweg. B. en W. stelden voor om den nieuw be noemden leeraar aan de visscherijéchool, dc heer Reinierse, eene vergoeding te geven voor gegeven lessen tijdens de vacantie var den directeur dier school. Van de zijde, van den heer Netscher komi bezwaar hier tegen. Hij zal cr namelijk zijne stem niet aangeven, wanneer de toelage pe: uur niet de aangewezene voor de toekomst is. Ook de heer Brink is tegen dit voorstel. Hij heeft de indruk gekregen, dat ©r een soor pressie op dien persoon is uitgeoefend. De heer Vermeulen verdedigt hei. voorstel en zegt ouder meer, dat er geen drang oj dien heer is uitgeoefend. Ook verklaart hij, dat het hier niet als normaal geval moet wor den beschouwd maar dat het eene uitzonde ring is. Met 12 tegen 2 stemmen wordt het voorsta van B. en W. aangenomen. De verordening van den ontsmettingsdienst en de voorstellen hieromtrent van den heei Brink worden tot de volgende vergadering uit gesteld. Prae-advies was door B. en W. uitgebracht over een verzoek van de Afd. IJmuide-n der Ned. Onderwijzers-propagandaclub voor drankbestrijding om gebruik van een school lokaal en toekenning van subsidie. B. en W. stellen voor om aan adressante kennis te geven, dat op haar verzoek om in- gebruikgeving van een schoollokaal reeds wel willend is beschikt in het raadsbesluit van 27 September 1912, en afwijzend te beschikken op de subsidie aanvrage. De heer Vermeulen herinnert den raad er aan dat er reeds eene subsidie gegeven wordt aan het Centraal Drankweer Gomité te Velsen. en dat men er nu niet moer van af moet wij- keu om aan verschillende vereen!gingen voor drankbestrijding subsidie te geven, daar wanneer eene vereeniging subsidie noodig heeft, deze vereeniging naar het genoemde comité kan gaan om eene bijdrage voor be strijding dor kosten. De heer Brink is het in 't geheel niet me den voorgaanden spr. eens on doet een voor stel, om het lokaal, hetwelk door deze ver eeniging wordt gebruikt, kosteloos voor dk gelegenheid af te staan. Het voorstel van den heer Brink in stem ming gebracht wordt verworpen met 12 to gen 4 stemmen, zoodat het voorstel van B. ©d W. aangenomen is. Over een adres van do Handelsvereeniging „IJmuiden en Omstreken" om toekenning van subsidie ontstaat nog al eenige bespreking tus- schen de heeren de Boer en Vermeulen. De heer de Boer had graag gezien, dat B. en W. reeds prae-advies over dit onderwerp hadden uitgebracht, daar deze vereeniging in eene groote behoefte heeft voorzien, en wanneer subsidie door de gemeente is toege kend, dan zal deze vereeniging ook veel vas ter staan. De heer Vermeiden zegt, dat hij zeer sym- patiek staat tegenover de aanvrage om sub sidie en gelooft ook dat deze cursus in eene groote behoefte voorziet. Hij acht het zeer wenschelijk om deze zaak goed onder de oogen te zien en vindt dat het noodig is, om deze zaak vooraf goed voor te bereiden. Besloten wordt dat B. en W. op eene vol gende vergadering een besluit aangaande sub sidie en voorwaarden in zullen dienen. Uit het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim te Santpoort, haalt de heei Netscher aan, dat een van de oorzaken van schoolverzuim is, het gebruiken van diensten van kinderen bij de „Kolfclub spreker zegt, dat door het hoofd der openbare school te Santpoort, reeds een schrijven hierover ge richt is naar den secretaris dier club, doen dat deze persoon hier in 't geheel niet op geantwoord heeft. Goedgekeurd worden de volgende punteni ai Orediet van f 300 voor de verbetering A Cacao 3K S7E II!"1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2