Smakelijk Brood Eiectr. Lüie-Broodfabriek Isderiandsciie H. K. Volksbond voor Haoriei en buiiengemsesten. Mengelwerk. De vereeniging heeft ten doel het alcoholis me in katholieken geest krachtdadig te be strijden. De leden zijn geheelonihoudster of afschafster. Lidmaatschap van de Maria-Ver. vanaf 16 jaar, van den Meisjesbond van 12 tot 16 jaar, van de St. Anua-Ver. voor kinde ren beneden 12 jaar. Bezorging op ieder gewenscht tijdstip in olie omliggende dorpen. HENS) 1. OUSELS, HET TOONEEL BIJ DE ALBANEEZEN. werklieden en gelukkige huisvaders, zoo mo gelijk tot welvarende bazen zal vormen. De contributie bedraagt 30 et. per week. Aan de vereeniging zijn verbonden: lo. een door Rijk, Provincie en Gemeente gesubsi dieerde Teekenschool; 2e. winteravondcursus- sen, op verschillend gebied; 3e. een spaar bank; 4e. het ziekenfonds St. Rapaël; 5e. een Rederijkerskamer. De gezellen kunnen alle werkdagen bijeen komen in het Vereenigingslokaal Zoetestr. 19, 's avonds resp. van 7—10 uur en Zondags van 12—3 en van 8—10 uur. Aanmelding kan steeds geschieden bij den Voorzitter, Nieuwe Groenmarkt 12, of eiken Zondagavond van 8—9 uur in het Vereen-i gingslokaal voornoemd. Het bestuur bestaat uit den WelEerw. Pa ter C. Caminada, Voorz., W. B. Guskens, Vi- cö-Voorzitter, H. Kerklioff, Secretaris, Jl W. Goeden, Penningmeester, A. F. van dei- Vaart,, H. J. Bodenstaff en J. P. Maas. Patronaat van St. Josephs-Aiubachtsleerlin- gen. Nieuwe Groenmarkt 22. Bescherming en steun aan jongens uit de door de St- Vincentiusvereeniging bezochte gezinnen en aan die, welke om een of andere reden geen plaats kunnen vinden in de Pa rochiale Patronaten. President: F. Kimman. Gecstel. Directeur: p. A. Ellerbcck. Secreta ris: J. v. d. Pavocrt, Gierstraat 44. Geloof en Wetenschap. Doel: Het behoud en de ontwikkeling der katholieke beginselen, bizonderlijk onder de meer ontwikkelden. Dagelijksch Bestuur: J. Roodnat, voorz.; O. Smit, Penningmeester; H. Kraetzer, Raadhuisplein, Heemstede, secretaris. R. K. Telinis voor schoolgaande kinderen „Sint Ludovica". De Sint Ludovica-vereeniging stelt zich ten doel hulp te verleenen aan ouders, die niet in staat zijn huu kinderen buiten de school uren te verzorgen. Inlichtingen te bekomen aan het Tehuis, Ged. O. Gracht 111, iederen werkdag, uitgeuomen des Zaterdags, tusschen vijl uur en half acht. Geestelijk adviseur is le WelEerw. Pater A. M. Ellerbeck. Maria-Vereeniging. Secretariaat Jordensstraat 12. Mej. N. Kruysman, pres.; mej. M. v. d. Veen, secretaresse, Jordensstraat 12; mej. C. Russell, penningmeesteresse. R. K. Kring. Het doel dezer vereeniging is, eene nauwe re aaneensluiting onder de R. K. Jongelie den van Haarlem en aangrenzende gemeen ten, jongelieden, die ten minste tot den mid denstand gerekend kunnen worden en den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben, te bevor- deren. Dit'doel wil zij bereiken door hét houden van eene sociëteit met leestafel, het oprichten en het instandhouden van eene bibliotheek, het doen houden van lezingen, conferenties en voordrachten, door muziek en zang en verder door alle wettige middelen, die volgens Ka tholiek beginsel geoorloofd en aan boven- genoemd doel der vereeniging bevorderlijk kunnen zijn. Het bestuur bestaat uit: M. J. Muylaert, voorzitter, C. H. Bosse, onder-voorzitter, H. Th. Fibbe, secr., Jansweg 46, J. W. Th. Fib- be, 2e sècr., P. B. Kerkhoff, penningmeester. Geestelijk adviseur is de WelEerw. Pa ter C. H. Caminada. R. K. Militairen-Vereeniging, Zoetestr. 14. De Vereeniging heeft ten doel: Bevorde ring van godsdienst, zedelijkheid en trouwe plichtsbetrachting onder de R. K. Militairen, te Haarlem in garnizoen. Tot dit doel heeft zij een eigen gebouw, gelegen Zoetestraat 14, waarin zü aan hare leden, de R. K. Militairen, gelegenheid geeft zich eiken avond onder leiding van den Eerw. Directeur en het Bestuur te vereeni gen en zich aldaar met gepaste ontspanning, en goede lectuur te vermaken en zich door gebed te stichten. Bestuur; WelEerw. Heer J. J. J. Noord man, Pres.-Dir.; W. J. B. van Liemt, War moesstraat 80, Secretaris; J. v. d. Stai, Pen ningmeester. R. K. Slagersgezellen-Vereeniging „St. Joris" Afdeeling Haarlem. De Bond heeft ten doel: de zedelijke en stof felijke verheffing der slagersgezellen op den grondslag der Roomsch-Katholieke beginse len. Ledenvergadering eiken eersten Maandag der maand, des avonds half negen, in het ge bouw St. Bavo. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de hee- ren E. C. SPRUIJT, voorzitter. L. VAN LENT, secretaris. W. VALKENET, penningm. St. Elisabeth's Vereeniging. Het doel der St. Elisabeth's Vereeniging is Arme zieken te bezoeken en van versterken de middelen to voorzien. Inleveren van zie- kenbriefjes Maandagavond tusschen 7 uur en half 9, Woensdag en Vrijdagmiddag tusschen 1 én 2 uur, Jansstraat 49. Het Bestuur: Mevrouw A. C. C. Roodnat- Schoemaker, pres.; mej. C. A. de Wildt, vice- pres.; mej. M. J. v. d. Pigge, secretaresse; mej. J. G. H. v. Liemt, 2e secretaresse; mej. S. J. Prooi, penningmeesteres; mej. A. J. G. Gallenkamp, bestuurslid. R- E. Ver. t. Bescherming v. Meisjes. Secretariaat Villa Beukenoord, Bloemendaal. De Vereeniging heeft ten doel alleenstaan de meisjes te beschermen tegen gevaren, die geloof of zeden bedreigen. In het Tehuis Ged. Oude Gracht 111, is gele genheid tot buisvesting en ontspanning voor winkeljuffrouwen en dienstboden. Bemiddelingsbureau voor dienstaanvragen en aanbiedingen geopend Dinsdag 3—4, Don derdagavond 8—9. Mevr. Wed. IJpma Beijnes, pres; mej. J. Deckers, secretaresse, Villa Beukenoord, Blopmetidnal- niej. A. Middeldorp, penning- ru. R. K. Meisjes-patronaat „St. Rosa". Gevestigd Nassaulaan 50. Het patronaat werd opgericht 5 Februari 1894. Het doel is Roomsch-Katholieke meisjes uit den arbeidenden stand en van den leeftijd vau 12 tot 16 jaren tot brave en degelijke dienstboden te vormen. Ter bereiking van dit doel ontvangen zij geheel gratis onderricht in naaien, verstel len, knippen, merken, mazen en stoppen; als mede herhalingsonder wijs in de Godsdienst leer en gewijde geschiedenis, in het lezen, schrijven en rekenen. De oudste leerlingen ontvangen twee keer per week onderricht, hetzij des Maandags en Woensdags, of des Dinsdags en Donderdags; de eerstbeginnenden alleen des Vrijdags. Alle lessen worden gegeven des avonds van half zeven tot half negen. Nieuwe leerlingen worden in de maanden Juli en December aangenomen. Voor de leerlingen bestaat er een spaar bank en een strijkcursus. Iederen lsten Woensdag der maand des nam. van half drie tot half vijf is het bestuur te spreken in het Patronaat omtrent de be langen der leerlingen. Het bestuur bestaat uit: mej. J. D. C. Loo- meijer, presidente; mej. M. H. v. Velsen pen ningmeesteresse; mej. M. C M. de Graaff, se cretaresse, Zijlstraat 13-15. Geestelijk adviseur is de Weleerw. Pater A. M. Ellerbeck. Katholieke Sociale Actie. Doel: De katholieke sociale actie in den zin der Encyclieken „Rerurn Novarum" en „Gra ves de Communi re" in gehoorzaamheid aan Z. D. H. den Bisschop op de krachtigste wijze te bevorderen, met uitsluiting van alle zui- ver-politieke actie. Bestuur; J. H. Visser, voorzitter; J. Ch. Vintges, penningmeester. J. W. M. Pasdeloup, Spaarne 41B rood, secretaris. Kruisvcrbond. Het Kruisverbond werd opgericht den 11 Januari 1904 en stelt zich ten doel de drank bestrijding meer in het bijzonder onder de mannen. Het bestuur bestaat uit de heeren: W. J. Speller, voorzitter; C. J. Gonuet, Paviljoens laan 1, secretaris. Geestelijk adviseur de Wel Eerw. kapelaan O. P. van der Salrn. Vereeniging dei* Eeuwigdurende Aanbidding eti van het Liefdewerk tot Versiering en Ondersteuning van arme en behoeftige Kerken Bestuur: Mevr. de Wed. J. Beijnes—v. d. Heijden, presidente; mevr. R. J. van Dieren BijvoetHaakman v. d. Berg, vice-pres.; mej. W. A. Beijnes, penningmeesteresse; mej. J. D. C. Loomeijer, secretaresse. Raadsleden: Mevr. Wed. ten Hagen—Reu ver; mevr. Grijpink—Middelhof!'; mevrouw v. HeesLaus; mevr. Wed. Kok—Kavelaars; mej. W. van Hees. Directeur ie de HoogEerw. beer IT. F. J. Rikmeuspoel, plebaan der Kathedrale kerk. R. K. Kiesvereeniging te Schoten (stadsgedeelte). Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Schoten (stadsgedeelte) is samengesteld als volgt: F. H. M. Hafkenscheidt, le voorzitter, Schoterwég 88; J. F. Burgliauts, 2e voorzitter; J. D. van Steen, le secretaris; S. Olie, 2e secr,; G. Tehuati, le penningm., Gen. de Ia Reystr. 68; K. C. Donsen, 2e penningm.; N. Cobelens, commissaris. Genootschap van den „Stiilen Omgang" te Haarlem. Doel van het Genootschap is: jaarlijks, ge durende het octaaf van lipt H. Sacrament van Mirakel te Amsterdam, zich te voet naai de „Heilige Stede" te begeven en daar den „Stillen Omgang" te houden. Leden zijn R. K. mannen boven de 18 jaar. De jaarlijksche contributie bedraagt 50 et. Uitsluitend leden en alléén op vertoon van bet afgegeven bewijs, hebben toegang: vóór de afreis tot de kerk van St. Jan te Haar lem en na het volbrengen van den Stillen Omgang tot de St. Jozefskerk te Amsterdam. Het,bestuur bestaat uit de heeren: D. Janse, voorzitter, Jausstraai 20rood; A. Knijpers, se cretaris; Burretstraut 6; H. S. Thuis Jb.zn., penningmeester, Warmoesstraat 5. R. K. Fabrieks-, Haven- en Transportaibci- dersvereeniging „St. Wülibrordus". Deze vereeniging heeft ten doel: de zede lijke en stoffelijke verheffing der leden op den grondslag der R. K. beginselen te be vorderen. Als lid kunnen toelreden zij, die in het haven- en transportbedrijf werkzaam zijn: voerlieden, wagenrijders, z.g'. witkielen. Verder arbeiders of arbeidsters werkzaam aan ear- ton-, papier-, linoleum- of olie-, staniol-, cap sules-, schoen-, crème-, suiker- en andere fa brieken, als soda-, sodex-, zeep-essences-, melksuikerfabrieken; werklieden aan suiker raffinaderijen, koffiebranderijen, lakstoke- rijen; schippers, loop-, winkel-, magazijn- en pakhuisknechts, melkslijters, melkventers, losse werklieden, courant- en tijdscliriftenhe- zorgers, en verder allen, die in een of ander bedrijf werkzaam zijn en niet in een der vak bonden kunnen worden opgenomen. Het bestuur van de afdeeling is samenge steld als volgt: B. J. M. Roosloot, voorz.; J. Antkonisse, seer., H. J. Terhorst, penningm. R. K. Pol. Propagandaclub. Tot bijstand van het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Haarlem bestaat er eene politieke propaganda-club, welke zich ten doel stelt: de verhooging der politieke ken nis en actie onder de Katholieken te Haar lem. Dit doel tracht zij te bereiken door: a. het verschaffen van inlichtingen ter verkrijging van het kiesrecht; b. het deelnemen aan de practisehe ver- verkiezingswerkzaamheden; c. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Nieuwe leden kunnen ten allen tijde wor den aangenomen en melden zich daarvoor aan bij het Bestuur. Het Bestuur: J. H. Visser, voorzitter, Nieu we Gracht 46. G. J. Braakhuis, alg. secretaris, Hagestraat 10. Haarl. Kath. Esperantociub. Het doel aangegeven door de Ncd. Kat. Esp. Ver.: ie. v erspreiuing flor werciGUulptaal Espe ranto onder de Katholieken; 2e. de behartiging der internationaal katho lieke belangen in den meest uitgebreiden zin door middel van Esperanto. Deze vereeniging, bestaande uit dames zoo wel als heeren, houdt hare vergaderingen om de twee weken op Donderdag, in St. Bavo, Smedestraat. Voorzitter is de heer J. J. Vollaerts, Am sterdamstraat 70; secretaris de heer G. A. Porre, Pieter Kiesstraat 6. R. K. Bibliotheek der Sint Vineentins- Vereeniging. Doel: De Christelijke beginselen te ver spreiden door middel van boeken of tijdschrif ten en door het verkrijgbaar stellen van uit- spanniugsleetuur, welke niet in strijd is met de Kath- Geloofs. en zedeleer, tegen een uiterst billijk leesgeld. Lokalen: Nieuwe Groenmarkt, geopend eiken Woensdag het geheele jaar, eiken Vrij dag vanaf 3 October tot April, des avonds van IA tot 9 uur. Schoterkwartier bij de kex-k, geopend eiken Vrijdag vanaf 19 September tot April des avohds van 8 tot 9A uur. Anthoniestraat, Zusterschool, geopend el- ken Woensdag vanaf 10 September tot April des avonds van 734 tot 9 uur. Dagelijksch Bestuur: C. H. J. de Graaff, President; P. J. v. Kessel, Plein 5, Secretaris; G. Jansen Hendriks, Penningmeester. Haarlemsoh Brokkenhuis. Zoetestraat 13. Doel: Alles wat overtollig of onbruikbaar geworden is in de huishouding aan de lief dadigheid dienstbaar te maken. Ieder van welken godsdienst ook kan voor luttelen prijs koopen op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Het Bestuur bestaat uit de heeren A. F. J. Nieberg, President; P. Honoré-Metz, Secreta ris, Scbotersingel 77a; J. Olifiers, Penning meester en A. F. H. v. d. Vaart. R. K. Politieke propaganda-club „St. Petrus." Schoten. Zij is opgericht tot bijstand van bet be stuur der R. K. Kiesvereeniging te Schoten (stadsgedeelte) eu stelt zich ten doel de ver booging der politieke kennis en actie onder Katholieken te Schoten (stadsgedeelte). Dit doel tracht zij te bereiken door: A. bet verschaffen van inlichtingen ter verkrijging van het kiesrecht; B. het deelnemen aan practisehe verkie- zingswerkzaamheden; C. het opwekkeu tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Het bestuur is samengesteld als volgt: Slesker, voorzitter, Billitonslraat 22; J. D. v. Vieringen, secretarie, Gen. Cronjéstraat llSrood; Th. vau Geldorp, penningmeester. Borneostraat 35, waar zich ten alle tijde nieu we leden kunnen aanmelden. Propegandaelub Leo XIII, HiÜegom en O. Doel der vereeniging is het verspreiden vau het weekblad „De Christelijke Actie" en ver dere werkzaamheden van die aard. De vereeniging roep ijverige leden te hulp. Het bestuur bestaat uit de heeren M. W. Iluigrok, Looslevweg III, voorzit er; J. v. d. Linden, Mariastraat, secretaris; Jac. v. Leeu wen, Krechtstraat, penningmeester. Vereeniging „St. .Teroen" te Hiilcgom. De vereeniging St. Jeroen stelt zieh ten doel om eenmaal per jaar een Bedevaart te houden naar Noovdwijk, om daar de heilige overblijfselen van St. Jeroen te vereeren. Het bestuur beslaat, uit de heeren: A. Was senaar, voorz.; J. C. Kop, secretaris; W. van Putten, penningmeester. Eerbied in Gods Huis. Noordwijkerhout. Het doei is hetzelfde als de Haarlemsehe vereeniging vau dezen naam (zie boven). Ook bier wordt de aanmelding van nog vele leden op prijs gesteld. Dagelijksch bestuur is: L. v. d. Linde, voor zitter; J. Tnrenhout, secretaris-penningm. Propagandaclub „Sint Leo", Beverwijk. De club stelt zich ten doel: het uitbreiden der Bondeafdeeling en het verspreiden van goede lectuur; liet aanwerven van abonne menten op alle katholieke bladen; het doen beleggen van propaganda vergaderingen en verdere werkzaamheden van socialen aard. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de hee ren: J. C. S. Mulder, voorzitter, Wolf en De- kenstr. 16; F. J. de Wildt, secretaris, Heems- kerkerweg 32; J. Commandeur, penningmees ter, van Harencarspelstraat 11. Afdeeling HAARLEM. Bondsgebouw Smedestraat 23. Maandag 23 Fc.br. Ondersteuningsfonds. Vergadering Sigarenmakers. Bestuur Han dels- en Kantoorbedienden. Dinsdag 24 Febr. Vergadering Bloemisten. Woensdag 25 Febr. Eerbied in Gods Huis. Donderdag 26 Febr. Vergadering Spoor- en Tramwegpersoneel. Bureau Arbeidsrecht. Vrijdag 27 Febr. Propagandaclub. Zaterdag 28 Febr. 8 uur Hnlpspaarbank Schoterkwartier. Half 9 Spaarkas St. Nico- laas (winterprovisie). Spaarbank. Steuncot- mité. Inschrijving coöperatieve Bakkerij. Bibliotheek. Namens liet Bestuur, A. L. VOLLAERTS, Secr. Afdeeling OYERVEEN en Omsrteken. Zaterdag 21 Febr. des avonds van half 8 tot half 9, zitting Spaarbank in het gewone lokaal; op Hetzelfde uur gelegenheid om boe ken te halen hij ondergeteekende aan huis. Maandag 23 Febr. des avonds ten half acht propagan davergadering van de onderafdee- ling St. Isidorus in café Ruimzicht. Spreker d© heer J. G. van Kessel, Spreker zal uiteen zetten zijn standpunt omtrent algemeene en R. K. vakorganisatie. Woensdag 25 Febr. des avonds ten half acht zal de Eerw. Heer Lasance de laatste cursus geven in het lokaal bij de Eerw. Zus ters. Niemand verznime deze. Namens het Bestuur, W. v. d. AARDWEG, Secr. Afdeeling VELSEN en Omstreken. Bondsgebouw: Rijksstraatweg H 24h. Zondag 22 Febr. na de Hoogmis vergade ring voor de leden van den Stillen Omgang en zij, die zieh er nog hij willen aansluiten. Zondag 22 Fehr. des avonds 7 uur, vergade ring van luet afdeelingsbestunr. Namens het Bestuur, P. VAN 'T PADJE. Voorz. JAC. ZUURBIER, Seer. Afdeeling BEVERWIJK en Omstreken. Bondsgebouw Peperstraat 15. Zaterdag 21 Febr. 's avonds van 7—8 uur zitting der Spaarkas St. Antonius van 6.45 tot 7.45, zitting der Spaarkas St. Nicolaas. Donderdag 26 Febr. 'savonds half acht ledenvergadering in liet, Bondsgebouw. Op de vergadering zal een lezing gehouden worden door den Eerw. Adviseur. Onderwerp: Lijk verbranding. Namens het Bestuur, ,T. DE GOEDE, Secr. Afdeeling HEEMSTEDE. R. K. Vereenigingsgebouw. Zondag 22 Febr. van 113412 uur Bibliotheek Dinsdag 24 Fcbr. Géén repetitie Harmonie St. Michael. Donderdag 26 Febr. Gymnastiekvereen. Vrijdag 27 Fehr. Harmonie St. Michaël. Zondag 1 Maart van half 12 tot 12 uur Bibliotheek. Medeedelingen. Zij, die zich wenschen op te geven als lid der Gymnastiekvereenigdng of van de Harmonie St. Michael, gelieven dit te doen voor den 15en Maart a.s. Naméns het Bestuur, TH. TELLINGS, 2e Secr. Afdeeling LTSSE. Zaterdag 21 Febr. Retraitefondv san 634 tot 734 uur aan huis vau den heer 1'. War merdam. Van 7—8 uur Spaarkas. Vrijdag 27 Febr. Huishoudelijke vergade ring vau St. Isidorus, 'savonds uur in de zaal van den heer W. v. d. Reep. Agenda zeer belangrijk. Niemand blijve thuis. Mededeeli ng. Do leden die een jaarboekje wenschen, kunnen het tegen 10 cent hij den secretaris bekomen. Namens het Bestuur, H. J. VAN TONGEREN, Secr. -EEN GEHEIM ONTRAADSELD? In liet Fransehe tijdschrift „La Nature" tracht de lieer Franek Duroquier een groot gevaar aan te toonen, dat z.i. aan de draad- looze telegrafie verhouden is. De schrijver bewijst namelijk, volgens een resumé, dat we iu het N. v. li. N. aantreffen, theoretisch eu practiseli, dat de Herz-golven over geheel de beschaafde wereld en de ocea nen uitgezonden door krachtige radiograaf- statiöns, in staat zijn om honderden kilome ters van hun uitgangspunt in met-gesloten geleiders krachtige secundaire stroomen te doen optreden, die onder bepaalde omstan digheden het aanzijn geven aan vonk-ontla- dingen,waardoor zoowel te land als op zee. in mijnen, kruitkamers, beuzinebewaarplaat- ser, en niet explosieve gasseu bezwangerde kolenbunkers, ja zelfs in de gaslading van ballons en luchtschepen, ontploffing en brand kan worden veroorzaakt. In zijn eigen draadloos station te Ancbé, in Fouraine gelegen, constateerde hij ver scheidene malen, dat zijn gevoeligste ont vangtoestellen door resonantie-vonken be schadigd werden, wanneer de groote kracht- stations te Rochefort en te Parijs tegelijker tijd seinen uitzonden. Het lukte zelfs gere geld, een fleseh met explosief gas te doen ontploffen door resonantie, teweeggebracht door de seinen van Rochefort en den Eiffel- toren. Op zekeren dag dat hij deze eurieuse proef weer eens herhaalde kwam hij op het denkbeeld de positie van zijn amateur-station ten opzichte van Rochefort en Parijs eens met de kaart te vergelijken, waarbij hij con stateerde dat zijn laboratorium ongeveer halfweg tusschen heide steden lag. Deze ont dekking- bracht hem er toe, op de wereld kaart na te gaan, op welke punten der aarde zieh de gevaarlijke halfweg-zones der sein- stations bevinden. En ditmaal ontdekte hij, dat het midden van de denkbeeldige lijn, die den Eiffel toren met Bizerta, het krachtigste Fransehe seinstation, aan de Noordkust van Afrika verbindt, juist valt boven de reede van Toulon de plek waar juist de laatste jaren zulke geheimzinnige ontploffingen aan boord van Fransehe oorlogsschepen plaats hadden. Vedrer bleek, dat het midden van delyn EiffeitorenClifden (bet krachtigste Mac- coni-station van Europa) juist valt hoven de mijnen van Cardiff, waar zeer onlangs nog een geweldige gasontploffing plaats had. Vervolgens bleek dat het middelpunt Eif- feltoren—Glace Bay het grootste Amerl- kaansche seinstation ligt boven een plek ongeveer midden in den Atlantischen Oceaan waar de Vollurno door onbekende oorzaak in brand geraakte!" Het kan toeval zijn, zegt Duroquier, maar liij meent niettemin ernstig te moeten waar schuwen. ONTPLOFFING DOOR DRAADLOOZE TELEGRAFIE. De ingenieur Ulivi die zich reeds geruimen tijd bezig- liicld met proeven om kruit met behulp van draadlooze telegrafie tot ontplof fing te brengen, heeft voor de atmiraliteit zijne proeven vernieuwd. Admiraal Borniani liet in de Arnörivier vier torpedos zinken, waarvan twee met zwart en twee met wit kruit gevuld waren. Ulivi begaf zieh in den toren van Tiiet kasteel Capponi en bracht vervolgens zijn apparaat in werking met het resultaat dat de torpedo's binnen 40 second in ontploften. De vinding van den ingenieur i-. door de admiraliteit aangekocht. Eeu journalistencursus. Aan dc ,,11 och schule für kommunale und soziale Verval- tung" te Keulen, heeft naar het Hbld. mede deelt, tusschen 25 Februari en 3 Maart een journalistencursus plaats, onder den titel Het moderne dagbladwezen. De deelneming aan den cursus is vrij voo' de studenten der bedoelde lioogesehool, en vooi die der Handelshoogescliool. Voor andere deel nemers zijn toegangskaarten verkrijgbaar, vooi den gelieelen cursus tegen 10 Mk., en dag kaarten voor 3 Mk. Alle deelnemers hebben gedurende de cursus week vrijen toegang tot de gemeentelijke mu sea. Bekende vertegenwoordigers der pers. re dacteuren en directeuren, uit verschillende deelen van Duitschland, en bekende personen uit de rechterlijke macht en uit de gemeente lijke bestuurslichamen zullen colleges houden over de positie der pers in het economische en openbare leven, en over het onderwerp: Uitge vers en journalisten. De colleges hebben plaats in bet gebouw der Hoogesehool. Drie der voorlezingen: „Pers en publiek' (Posse), „Opleiding en noodige eigenschappen voor den redacteur" (Wettstcin) en „Theater en pers" (Stümke) zullen des avonds in de Görzenicli worden gevolgd door besprekingen onder leiding van de ,.\rerein Kölner Pre=s<v' DE KRANT ALS WANDSTERAAD. In de bondshoofdstad der Ycreenigde Statei hebben de daar, natuurlijk in groote getali wonende schrijvers en journalisten, zieh tot eer club vcreenigd, welke den naam „National I'rcssclub" draagt. Tot voor kort was dc elut ondergebracht in een paar kleine zaaltjes, waarin men het zieh zeer behaaglijk kon maken en waar het vaak vrooljjk toeging. Daar do club zich echter voortdurend uitbreidde, moes; men omzien na'ar een ruimer lokaliteit, ilen is hierin naar wcnsch geslaagd en thans worden de zalen van het, nieuwe clubgebouw, dat ill liet centrum van Washington ligt, in gereed heid gebracht. Het meubilair uit het oude club gebouw zal ook in liet nieuwe Home gebruikt worden en een der zalen wordt op dezelfde typische wijze ingericht als dit in het oude huis was geschied. In plaats van met tapijten wordt deze zaal belegd met dagblad-matrijzen d.w.z. met bordpapieren dagbladpagina's, zoo- als deze door krachtig persen in vochtig-wee- keu toestand op den lettervorm vervaardigd werden. Gelijk men weet wordt in deze bordpa pieren matrijzen vloeibaar lood gegoten, dat m V, <le drukplaat vormt, welke in de rota tiepers wordt bevestigd. De lettervorm wordt, zoodra de matrijs vervaardigd is, uit elkaa: gul)omen en do drukplaat na het afdrukken omgesmoltenalleen dc bordpapieren matrij.' blijft. - Met dergelijke matrijzen was in het oude clubgebouw een der kamers van onder tot boves bekleed eu ook in de nieuwe inrichting zal eer grootere zaal op dezelfde wijze worden behan gen. In bonte verscheidenheid zullen daar of den beschouwer neerzien, alle bladen, welke ir de Vereenigde Staten van de kust van den At lantischen Oceaan tot die van den Grootea Oceaan en van de grenzen van Canada tot dit van het altijd in revoluties gewikkelde Mexico verschijnen. Het is weinig bekend, dat dc Albaneezen een groote voorliefde voor de dramatische kunst hebben. Sedert den- val van Abdoel Hamid, die iedere geestelijke „Aufsehwung" met ijzeren hand tegenging, hebben de bewo ners van Albanië zieh met grooten ijver op tooneelspelen toegelegd. De Prins von Wied zal hun dan ook geen grooter genoegen kunnen doen, dan te Durazzo een hofschouwburg, zij het dan ook op beseheiden schaal te doen in richten. Eigenlijke beroepspelers kent men in Albanië niet, evenals de Beiersclie boeren bijv. te Oberammergau spelen zij slechts in hun dorp en een enkele maal trekken zij naar een groote stad om daar een enkele voorstel- l:ng te geven. Dc Albanees is een geborer tooneelspeler, zijn lichaamsbouw, zijn donkera oogen vol uitdrukking, een levendig tem- perament, alles werkt hier mee. openbare Al- banecsche voorstelling, die in 1909 te Constan- tinepel plaats had, een groot succes was. Het plan bestaat om ter eere van den Prins von Wied een stuk Albaneesche geschiercnis dra-' matisch voor te stellen. LANDELIJKE EENVOUD. Horlogemaker. Ja, goede vrouw, als er wat aan uwe klok mankeert, moet ge mij de' gansche klok brengen. Aan den enkelen slin ger heb ik niets. ,3 Vrouw. Maar de klok is goed, mijnheer,- juist de slinger wil niet gaan. BIJ DE HAND. Heer. Wat kost die winterjas? Koopman. Zestig gulden. Heer. Da-t is mij te duur. Koopman. Welnu, koop dan deze pantalon, j die kost slechts 1.2 gulden en zij is van de zelfde stof gemaakt. EEN ONMISBARE. In een Duitsch 'dorp werd de schoenm aker die een reiziger geplunderd had, ter dood; veroordeeld. Op den dag dei' terechtstelling, begeven zich eenige boeren naar don rechter; j en vragen genade voor don veroordeelde. Als,' motief voor hun verzoek zéggen zij dat hiji de eenige schoenmaker is in het dorp en,, zoo hij gehangen wordt, de gansche gemeente' barrevoets zal moeten, loopen. Rechter. Onmogelijk vrienden, de gerechtig-, heid moet harén loop hebben. Een der Boeren. Dab kan ook. heel goed, gebeuren, mijnheer de rechter, wij hebben'J in ons dorp twee kleermakers en aangezien' J wij er slechts een noodig hebben kan u den. J andere in plaats van den schoenmaker laten j ophangen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 15