i DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. R. K, Pol. Propsganda&iub «ssa Dumsrm&T £7 - ha axle m fit VAITEü ÜtHQEIEÜTEff DER KEOERLABDSGHE BiSSSHSPPEfl. STADSNIEUWS Kinderiiuisvesf 29-31-83, Haarlem EEH3TE BLAD. HOEÜSDAG 25 FËBHUAül 1914 28ste Jaargang i9o. 8373 ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor Haarlem 1-85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (som der gem J 1.8a Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummer# 0 03 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1428. PRIJS DER ADVERTENTISN» Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct 'per regeL Buiten! 20 ot Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 ct. f6 regels), driemaal voor 50 ct (ft contant). Alle betalende abonnê's op dit blad die In het bezit eener verzekeringspolis zfln, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld tegen ongelukken verzekerd voor» GULDEN bfj $1 85 Ifè Éfil $5 GULDEN bi) f f jjjj^ GULDEN bij 5 SHI il's GULDEN bjj levenslange onge schiktheid tot vrerken. GULDEN bil overlijden. verlies van eer hand of voet verlies va# één oog verlies vau één duim. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. GULDEN bij verlies van één andere* j vinger. De nltkeerïng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsehe Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam Bïft ivee nummer bladen. bestaat uit AGENDA. 26 Februari. Gebuuw St. Bavo Ned. R.K. Volksboud Rederijkers. 8—9 uur Bureau voor rechtskundig advies inzake arbeidersbelan gen. ïeyler Museum - Tentoonstelling van leekeningen, behooronde tot de kunstverzame ling van Teylers museum, portretten, portret- scbetsen en figuurstudies. Bisschoppelijk Museum Jansstraat ,9 Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en E. K. Feestdagen. VOOR DE MISSIE VAN FATHER STAAL Wij ontvingen nog: A. M. D. G. Van de kinderen eener liefdadig heidsinstelling A. M. Dienstbode I. Maandag gaven wij den Vastenbrief van Z. D. 11. Mgr. Gallier in zijn geheel. In een tweetal artikelen zullen wij een over zicht geven van hetgeen de overige Hoogw. Bis schoppen in hunne Vastenmandementen den ge- loovigen aouden. hunner bisdommen hebben voorge- ontvangen zooveel genaden; onze dure plicht is daarom God trouwer te dienen en heiliger te leven. Christus vóór en boven alles en allen zij onze leuze. Laten dan anderen ons preutsch en bekrompen noemen, wij zullen tóonen, hooger begrip van zedelijkheid te hebben. De kuischheid toch is de deugd, die meer dan elke andere, ons welgevallig maakt aan God. Dan geeft Z. D. H. de voortreffelijkheid aan van de H. Deugd der Kuischheid en spoort de ouders aan de kinderen van jongsaf een grooie liefde voor die deugd in te prenten. „Leert hen een heilige eerbied hebben voor hun lichaam, den levenden tempel van God den H. Geest. Ziet nauwlettend toe, waar uwe kinderen heengaan en met wie ze omgaan. Zorgt toch dat zij van alle gevaren zooveel mogelijk verwij derd blijven en geeft acht, dat zij niet in bios copen komen, die voor de kinderen zoo aantrek kelijk zijn, en helaas door kinderen zoo druk bezocht worden. Zijn eenmaal uwe kinderen tot jongelingen en jonge dochters opgegroeid, dan is het uw dure plicht, met wijze voorzichtigheid die kinderen te leiden en met nog grooter zorg over hen te wa ken, want ze zijn dan in de gevaarlijkste jaren van hun leven. Meent niet ouders dat ge u van i dien plicht kunt afmaken met te zeggenze zijn 2.50 geen kinderen meer. Zij zijn geen kinderen meer 1-in dien zin, dat ze de kinderschoenen zijn ont- 0.60 wassen; maar zij zijn en blijven uwe kinderen, J die aan uw toezicht zijn toevertrouwd en vooral in die jaren uwe leiding, uwe zorg en bewaking noodig hebben. Op u rust de verplichting, die leiding hun te geven, dat toezicht op hij te hou den. Een zekere vrijheid moet hun op dien leeftijd worden gelaten; maar deze mag niet zoover gaan, dat de ouders niet eens weten, waar de kinderen heengaan, naar welke gelegenheden ze zich begeven, in welke gezelschappen ze hun ver maak zoeken. En hier voelen Wij Ons verplicht, nog eens met allen nadruk te wijzen op een plichtverzuim, waaraan, helaas, ook zoovele ka tholieke ouders zich schuldig maken, door hun kinderen toe te staan eene verkeering te begin nen, zonder dat er ia den eersten tijd nog uit zicht is op een huwelijk, en niet minder door 2.50 7C:Crl' u u lK, aan hunne kinderen veel te veel vrijheid te laten Z. D. H, Mgr. tl. van de Wetering, Aartsbis- - iQ den tijd def verkeeringen. schop van Utrecht wijst in zijn Vastenbrief erop, tsm dat bij eene aandachtige beschouwing van de sjuj. j verschillende stroomingen in onze dagen het j ;n opwekking tot groote waakzaamheid D. H. dit schrijven. verschillende stroomingen in onze dagen het onze aandacht niet ontgaan kan, dat de schei-1 ,r. ding zich steeds scherper afteekent tussehen des De Bisschop van s Bosch, Z. D H. Mgr. W. twee partijen, die ten slotte de wereld in twee; vr£.n f, ,n' constateert met vreugde, dat er in kampen zullen verdeelen: geloovigen en ongeloo-j f'ln sdom een godsdienstige geest vigen. Wij zien meer en meer het woord van heerscht, een streven naar het goede dat blijkt den Zaligmaker bewaarheidwie met Mij niet1 de menigvuldige Vereenigingen, die vóór is, die is tegen Mij, en wie met Mij niet ver-alles en boven alles verlangen te werken op ka- gadert, die verstrooit. En, God dank, B. o.,! fho1,pkpn °'rnnHs1óor w™. De godsdienst wordt niet zoo gezien, gehoord en geoefend, als wanneer dit een en ander in het huisgezin plaats heeft, er vormt zich bijgevolg ook geene godsdienstige traditie in het gezin,' die doorgaans zooveel in gebruik houdt, wat goed is, en zooveel weert, wat verkeerd werkt. Een groot en machtig middel is de H. Com-; munie, die de kinderen reeds op zoo jeugdigen leeftijd het geluk hebben te ontvangen en dan j wekt Z. D. H. de ouders op door hun voorbeeld de kinderen te helpen en voor te gaan. Heeft de mensch Gods vriendschap verloren, dan kan hij in de Biecht die genade weer terug ontvangen. Z. D. H. vestigt dan de aandacht op de retraitehuizen waar voortdurend, bij afwisseling, zoo vele katholieken van allerlei staat en stand gelijk Maria Magdalena komen neerzitten aan de voeten des Heeren, om zijn goddelijk woord te vernemen, zijn woord van barmhartige goed- beid, van vertrouwen en liefde, maar ook van j moed en opwekking in den strijd en tot beoefe-1 ning der deugd, getrokken door het verlangens naar het heil hunner zielen. Wilt gij weten, welk goed de vriendschap Gods is, dan moet gij ook daar eens enkele dagen gaan doorbren- gen. Ten slotte wijst Z. D. H. nog op eenige punten j die op verschillende plaatsen de bezorgdheid hebben gewekt der geestelijke Herders, nl. de ergerlijke dansen en de minder voegzame klee-; ding. Wat het eerste of 'de dansen betreft, zegt Mgr.: Wij gelooven, dat onze Diocesanen nog ie veel deugd en fatsoen bezitten, om zich niet met fierheid boven zulke ergerlijke en verlagende genietingen te verheffen. Wij achten ze reeds genoeg gebrandmerkt door ae publieke opinie, om er nog iets te moeten bijvoegen. Omtrent het tweede echter of de minder voegzame kleeding, die sedert eenigen tijd langzaam meer en meer het zedigheidsgevoel dreigt te overschrijden, meenen Wij Ons te moeten aansluiten bij al de Herders, die reeds hieromtrent hunne stem heb ben doen hooren, opdat ons later niet worde ge zegd: Wij hebben het niet geweten, onze Herders hebben ons niet gewaarschuwd. naast veel, dat Ons met vrees en angst voor Je toekomst vervult, is er ook veel, dat Ons met moed en vertrouwen de toekomst doet tegemoet gaan. Er is in ons land een opbloei van Katho liek leven, als we voor dezen niet hebben gekend. Dan vestigt Z. D. H. de aandacht op de verschillende R. K. vereenigingen van vrouwen en mannen, op de patronaten voor jongens en meisjes, op de verschillende godsdienstige ver eenigingen en memoreert met voldoening de opbloei van het liturgisch leven. En wat Ons vooral bemoedigt, zegt Z. D. H., is het steeds toenemen van de veelvuldige H. Communie. In de innige vereeniging met Jezus in de Eucharistie wordt de band gelegd, die ons hecht en vast aan Hem moet verbinden, vol gens Zijn eigen getuigenisdie Mijn Vleesch eet en Mijn Bloed drinkt, blijft in Mij, en Ik in hem. Daar wordt de wensch vervuld, de leuze, waarmee de zoo roemrijk regeerende Paus het opperherderschap der Kerk aanvaardde: omnia instaurare in Chrislo, alles herstellen in Chris tus. Die nauwe aansluiting bij Christus is vooral tegenwoordig noodig, nu van den anderen kant zooveel gedaan wordt om de menschen van God en godsdienst te vervreemden. Wij voelen Ons Jan ook verplicht u, B. G., met nadruk te wijzen op de zedelijke verwording in onze dagen, die, mogen ze in andere landen erger zijn, ook in ons land reeds ver gevorderd is. Godsdienst en zedelijkheid zijn niet te schei den Wanneer de godsdienst afneemt, neemt de zedeloosheid toe. En omgekeerd neemt de zedeloosheid toe, dan taant de godsdienst. Zoo zien \vij, dat m onze dagen het zedelijkheids gevoel verstompt en het schaamtegevoel ver dwijnt, dat zoo n machtig middel is om den mensch van veel kwaad af te honden. Z. D. H. geeft dan met voorbeelden aan, hoe die zedelijke verwording zich openbaart: het huwelijk wordt beschouwd als een gemakkelijk te verbreken overeenkomst; beperking der geboorten wordt als wijze voorzichtigheid aangeprezen: wetten zijn noodig om de openbare zedelijkheid te beschermen; op tooneel en in bioscopen wor den walgelijke voorstellingen gegeven en de dag bladen maken er reclame voor. En nu weer wordt openlijk gewaarschuwd tegen het invoeren van zedenkwetsende dansen en modedrachten voor vrouwen en meisjes, die door ongepastheid aanstoot geven. Zijn dit, B. G., niet zooveel teekenen van zede Ujk verval Mogen de Ons toevertrouwde geloo' tholieken grondslag, volgens de wetten en begin selen onzer Moeder de H. Kerk, ouder de leiding hunner geestelijke Herders. Die goede geest blijkt ook uit de vele gods dienstige vereenigingen en geestelijke oefeningen en vooral de gesloten retraiten, die in het Bis dom worden gehouden. Dan spreekt Z. D. H. over den weg, die voert tot het ware geluk. Er is maar één weg daarheen, en deze weg is de liefde, de vriendschap Gods. Wie in Gods liefde leeft en sterft is zeker van den hemel, want de hemel is 't loon zijner vrienden. Ik zelf, zegt God tot Abraham, ik zelf zal uw overgroot loon zijn. De vriend Gods is dus de eeuwig gelukkige na dit leven; maar hij is ook de eenig ware gelukkige in dit leven. Dit gaat Mgr. uitvoerig na en komt dan tot de gevolgtrekking, dat de vriendschap Gods een groot goed is. Dit goed kunnen wij allen bezit ten, wie wij ook zijn. Reeds aanstonds na zijn geboorte wordt de mensch door het H. Doopsel kind van God. En dan vraagt Z. D. H. aan de ouders: Denkt gij er aan, als dat kind, na liet H. Doopsel, uit de kerk wordt in uw huis gebracht, dat gij dan een schat ontvangt van hooge waar de, een vriend of vriendin van den oneinaigen God, die zijn zegen medebrengt Maar hebt gij dan ook eerbied voor dien lieveling des Heeren Zorgt gij dan ook, dat die eerste vriendschap bewaard blijft en, waar het kan, steeds versterkt en vermeerderd wordt? Houdt gij steeds van het kind verwijderd, wat het zou kunnen ergeren? Weest voorzichtig, want wat nog niet begre pen wordt, kan bijblijven als gehoord of gezien en soms later onzalige gevolgen verwekken. Maakt dat kind zoo spoedig mogelijk bekend met zijn hemelschen Vriend, met God. Gel. Ouders, zorgt dus met groote zorge, dat het H. Doopsel, dit eerste en hoogste goed, het begin van zijn waar geluk voor dit en het vol gende leven, aan uw kind niet ontga. Wacht u wel, door eigen schuld Gods plannen te ver ijdelen. Bidt veel in die gewichtige omstandig heden, dat God u zegene, u en uw kind, opdat alles naar wensch moge uitkomen en ten beste afloopen. Een goede en godsdienstige geest moet in het huisgezin heerschen, zegt Z. D. H. en dat er tegenwoordig vele huisgezinnen zijn, waar die gewenschte geest ontbreekt, vindt voor een deel hierin zijn reden, dat die eerste opvoeding te veel. aan anderen wordt overgelaten, ook aan de be- Haarlgmscbe Alisdarjes fêo, 1264, TRAMKWESTIES. De tram is een dankbaar onderwerp voor kwesties, voor klachten, voor praten. Als er geen tramlijn door een straat loopt, wil men er een (hebben. Als er een is, wil men ze anders. Zoo hebben de bewoners van de Kruis straat, die met ons en wie al niet, jaren lang naar een electriscbe tram verlangd hebben, nu ze eenmaal de eleetrische hebben weer gewensebt, dat op zekere punten het makke lijke dubbel spoor in enkel spoor zal worden veranderd. We moeten zeggen: niet zonder reden. En nu beginnen ook de Jansstraatbewoners te klagen: zooals we gisteren in de krant hebben medegedeeld, is door ben een verzoek gericht aan B. en W. om aan de E. N. E. T. voor te schrijven, in de nauwe Jansstraat van de Nieuwe Gracht tot aan de St. Jozefs- kerk enkel spoor te leggen. Inderdaad zijn de bezwaren, die in bet adres worden te berde gebracht, wel groot. Maarals die bezwaren door den gemeen teraad voor zóó gewichtig worden geteld dat de tramconcessie ervoor veranderd moet wor den, is bet dan niet te vreezen dat plotseling alle bewoners van winkelstraten, die vlak voor bet trottoir een tramlijn hebben (en die dus precies in dezelfde omstandigheden ver- keeren) bij den Raad zullen vragen om van dien last ontheven te worden? Vooral bewo ners van nauwe straten, die er genoeg zijn in onze vaderstad, met tramlijnen erdoorheen, zullen dan op precies dezelfde gronden moe ten v.orden bevredigd. De vraag mag gesteld: is dat mogelijk? Wij voor ons kunnen die vraag niet zoo direct beantwoorden, dat is de taak der raads- leden.^ Doch als de Jansstraatbewoners suc ces willen hebben hebben met bun verzoek, zullen zij_ (behalve misschien nog andere be zwaren die er kunnen worden geopperd) toch ook vooreerst dit bezwaar te voren bij den Raad moeten ondervangen! wanlvi tw dei gelijke schandelijkheden gevrij-waarscholen. Deze immers, hoe goed ook, kunnen abhjven en zich met laten meesleepen door de ouders niet volop vervangen. Zij zullen alles an zedenbederf, zegt Z, D. H. Wij, wellicht schooner doen in den vorm, maar niet neooen immers zooveel voorrechten, i zoo heilzaam voor het kind en het huisgezin. PERSONALIA. Voor het examen nuttige handwerken zijn jte 's Gravenhage geslaagd de dames J. G-. j Sluyp, A. G-roenendaal, G-. H. M. Groene veld j en P. M. Stol, allen van hier. De heer L. Jf. Theysmeyer, loeomoti;ef- bankwerker aan de Centrale Werkplaats der i H. IJ. S. M. alhier, herdacht heden zijn 25- jarige dienstbetrekking onder veel belang stelling. KOOPOVEREENKOMST. Uitgenoodigü door de Plaatselijke Fede,- 1 ratio van vakpatroons in de bouwbedrijven lieeft gisteravond mr. J. G-. Schürmann in een der zalen van het giebauw De Nijver heid voer leden van M idd cost ands vereeni- gingen te dezer stede een lezing gehouden i over. „Koopovereenkomst-" De aanwezigen werden welkom geheet ea door den voorzitter van bovengenoemde fe deratie, den heer M. Hogenbirk. De spr. gaf aan als het principieele van het koopcon tract, de wederzijdsche wilsovereenstemming tussehen twee of meer personen, waaruit voortvloeit een verbintenis, hetzij steunend op overeenkomst, hetzij steunend op de wet. Wanneer men iemand iets onrechtmatigs aandoet, moet men ook staan voor de ge volgen, zijn schuld. Schijnbaar is dit een voudig, doch juridisch blijkt dit vaak ge heel andere. En met enkele voorbeelden uit de practijk toonde spreker dit aan. Spreker bepaalde zich echter in het bij zonder tot de koopovereenkomst op zich zelf en in de eerste plaats ging hij na wie kooper is. Over het koopen handelt niet het Wetboek van Koophandel, doch het Bur gerlijk Wetboek. Inderdaad is er nog verschil tussehen de koopman en de particulier. Koopman is hij die door de daad van ver koopen een middel van bestaan vindt. Daar uit volgt, dat, volgens de wet, een timmer man, een schilder, geen koopman is. Zij toch koopen geen waren om te verkoopen, doch om te verwerken en dat is geen daad vaar koopmanschap. Wanneer iemand iets verkoopt en niet levert, wie heeft dan de risico? Deze kwestie werd met eenige voorbeel den verduidelijkt. Volgens het Romeinsch recht zegt de wet de kooper. Dit geldt bij een bepaalde zaak, doch niet bij waren, die gemeten of gewogen worden. Dat is ook het geval bij den koop op proef, waarbij mede de risico berust bij den ver kooper. Bij de koopovereenkomst heeft men be palingen gemaakt om het recht en de bil lijkheid te dienen. Wanneer men een an der man goed verkoopt, kan de eigendom niet overgedragen worden en draagt der halve de verkooper de risico. In verband hiermede behandelde spreker de verplichtingen van den kooper en van den verkooper. Deze verplichtingen hebben heel wat aan leiding gegeven tot kwesties, b.v. omtrent levering, omtrent betaling. De kosten van levering zijn indien niet andere is bepaald voor den ver kooper, zonder dat dit iets prejudiceert om trent de ieveringsplaats. Spreker meende dat het wenschelijk was, dat de wet dit had vastgelegd. Te dezer zake behandelde spreker de in gebrekestelling, met allerlei voorbeelden aantoonend tot welke gevallen dit kan lei den. 't Is dan ook wenschelijk in koopover eenkomsten (ook in huurcontracten) nauw keurige bepalingen op te nemen omtrent in gebrekestelling. Dit is noodzakelijk bij som- mig-o koopen van roerend goed. Men denkt gewoonlijk niet aan dergelijke bepalingen en toch is het wenschelijk_ ge bleken. Bij faillissementen levert 't nala ten van dergelijke dingen vaak heel wat moeilijkheden op. Besproken werd verder de vrijwaring bij onzichtbare gebreken. De kooper heeft dan de keus het goed terug te zenden of zich door de rechtbank of den kantonrechter een deel der koopsom te doen verminderen. Een actie moet dan echter binnen 6 weken ge schieden, volgens de algemeene jurispruden tie. De vraag is echter wanneer die 6 weken beginnen te loopen. Ten slotte behandelde spreker drie kwes- tie's van belang voor den middenstandiers: moratore interessn, prefcrentie-reelit en re- clamerecht. De spreker gaf daarbij aan, dat de mid denstand nog zoo slecht op de hoogte is van de bepalingen der wet ten opzichte van deze drie kwesties. Hoogst zelden toch wordt door den leverancier gebruik gemaakt van het preferentie- of liet reclamerecht bij fail lissement. De leverancier moet zijn rechten doen kennen, de curator behoeft en kan ook niet de betrokkenen waarschuwen. Kan de leverancier niet zelf van deze rechten gebruik maken, dan dient hij zijn vakorganisatie in den arm te nemen. De duidelijk rede werd door de aanwe zigen die niet in groote,n getale opgekomen waren, hartelijk toegejuicht. Van de gelegenheid tot het doen van vra gen werd door enkelen der aanwezigen ge bruik gemaakt. De heer Hagenbirk dankte den spreker voor zijn belangrijke voordracht en sloot de bijeenkomst. ZUID-AFRIK AANSCHE VEREENIGING. De Nederlandscke Zuid-Afrikaansche Ver eeniging afdeeling Haarlem en Omstre ken vergaderde gisterenavond in bet ge bouw „De Nijverheid". Nadat de notulen waren goedgekeurd en enkele ingekomen berichten medegedeeld, werd het jaarverslag uitgebracht door den secretaris. De lieer J. Floor deelde daarin in het kort een en ander mede over de werk- N. V. Het Kaariemsche Asstiraatia- en Comiitissiekantoor. Directeur: EDUARD BRANTJES. TELEFOON 899. belast zicli met het aan. en verkoopen van Effecten ter beurze van Amsterdam en Lon den. De laatste week, om Uw Belasting over het dienstjaar 1913 te betalen. De RK. Kiezers, welke zijn aangeslagen in de Belasting moeten deze vóór* 1 Maart a s. hebben betaald, aadera blijft plaatsing op de Kiezerslijst achterwege De Belastingbiljetten, betaald tus sehen 1 Febr. en 1 Maart moeten op bet Stadhuis vertoond worden. Het is bijna zoo goed als zeker dat dit jaar voor Haarlem een VERKIEZING voor de TWEEDE KAMER plaats heeft. zaamheden der vereeniging in het eerste jaar van het hernieuwd bestaan. Vier leden en 3 begunstigers vielen af, 2 leden meldden zich aan, waardoor de vereeniging thans 68 leden telt en 10 begunstigers. Zestien boeken over de geschiedenis van Zuid- Afrika werden door de vereeniging aan even- zooveel hoofden van sdholen gezonden voor propaganda voor den arbeid der vereenig: .'t. De afdeeling schafte verschillende boek werken en kleinere werkjes aan, die een be gin vormden van een bibliotheek van de Haarlemsche afdeeling. De rekening en verantwoording van den penningmeester werden nagezien en in orde bevonden, waarna op voorstel van een der leden de voorzitter en secretaris der afdee ling, de h-.h. jhr. dr. C. G. S. Sandberg en J, Floor naar de algemeene vergadering wer den afgevaardigd. Hun werd voorloopig een blanco mandaat medegegeven. De voorzitter constateerde aan het einde der vergadering met vreugde de goede sa menwerking met „Oost en West" het Alg. Ned. Verbond en de „Zuid-Afrikaansche", en hoopte dat de hand tussehen de vereenigin gen steeds nauwer zou worden aaneengelegd. KOLONIAAL INSTITUUT. Wegens ongesteldheid van den heer Wes terenk ging de gisterenavond te honden le zing niet door. In plaats hiervan zal den 17den Maart de heer J. Sibinga Mulder spre ken over: „De isthmus van Panama. Het ka naal en zijn beteekenis voor het wereldver keer." PERSONEEL H. IJ. S. M. Onlangs is hier opgericht een vereeniging van personeel der H. IJ. S. M. onder den naam: „Door Vereeniging Verbetering", be staande uit personen te Haarlem, Amster dam en IJmuiden, oogeveer 120 leden tellend® Het bestuur bestaat nit de heeren H. Zeep- vat, voorzitter; H. Meure, 2e voorzitter; J. Gjjs, secretaris; C. Sdhornagel, 2e secretaris, en H. Derlagen, penn., Saenredamstr. 60r. VEREENIGING VOOR WERKVER SCHAFFING. De civiele kamer der Haarlemsche recht bank wees gisteren den eisch van mr. Slin- genberg toe en veroordeelde den heer Séhoe- maker alhier om binnen twee maanden na beteékening van het vonnis rekening en ver antwoording te doen vanaf 1 Januari 1879 (datum van oprichting der vereeniging). Wanneer hij dit niet doet, moet hü een som van 150,000 betalen. De koninklijke goedkeuring is aan deze; vereeniging ontnomen. De leden betaalden 6' cents per week. Daarvoor ontvingen zij dan eens in het jaar een cadeau van verschillen de waarde. De vereeniging was over bet ge- heele land verspreid. De heer Schoemakei was het eenige bestuurslid. GARNIZOEN SBERICHTEN. De milicien C. W M.. Roozen van het 10a Reg. Inf. alhier, heeft zich vrijwillig verhon den als adspirant-reserve-officier van ge zondheid bii het 7e Reg. Infanterie. HSCHECOOR 1000 400 300 150 00 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1